Stranica 3 od 69 PrviPrvi 123451353 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 101 do 150 od 3421

Tema: Homeschooling?

  1. #101
    Dijana avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Postovi
    6,003

    Početno

    Ja sam u načelu za OKK (HS odnosno obrazovanje kod kuće), odnosno za mogućnost izbora, s tim da bi naravno trebao postojati
    sustav kontrole koji bi isključivao mogućnost zloporabe OKK. Mislim da bi to bilo dobro rješenje za djecu kojima školski
    sustav u bitnim stvarima ne odgovara, i koje je kao takav "progutao". I mislim da ih se ne smije zanemariti kao "kolateralne
    žrtve". Isto tako ne vidim kako pohađanje škole usađuje nekakvo "poštivanje autoriteta"? I nisam sigurna što to uopće znači?
    No mislim da će kod nas OKK još dugo ostati na razini ideje, barem dok se opće ekonomske prilike ne poboljšaju, pa
    jedan od roditelja u većem broju obitelji nego danas bude u mogućnosti ostati doma i baviti se OKK.

  2. #102
    Pinky avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    Dalmacija
    Postovi
    5,498

    Početno

    Citiraj RozaGroza prvotno napisa Vidi poruku
    X

    Socijalizacija je puno prirodnija ukoliko se događa u okruženju koje je prijateljsko (slobodne aktivnosti, sportske aktivnosti, razne grupe, radionice itd.) umjesto u okruženju na koje je osuđeno (škola).
    a da živiš u malome mjestu kao ja, gdje su radionice sf, sportske aktivnosti svedene na minimum a grupe nepoznate?
    stvarno me ljudi ponekad ostave paf.
    ja sam učiteljica pa nema šanse da bi se upustila u homeschooling. ali vidim da se moja struka nimalo ne poštuje.
    uz svo dužno poštovanje roza, znaš da te volim i pratim, ali kako bi ti špira naučila pravopis kad ne razlikuješ č i ć? eto, ako ništa, u tom dijelu bi tvoj homeschooling zakazao TOTALNO, bez obzira što ti misliš da si apsolutno kompetentna za ulogu učitelja.
    moje mišljenje je da biti učitelj nije nešto što može obavljati bilo tko, bez obzira na znanje. mm je strašno pametno čeljade, ali ne zna objasniti najjednostavnije stvari. jednostavno čovjek nije stvoren za to. kao što ni mnogi drugi nisu.

  3. #103
    AdioMare avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Postovi
    9,030

    Početno

    zapravo, tu ti, summer, leži odgovor, baš u tom rollanju
    RG očito ne smatra gramatiku i pravopis materinjeg jezika nekom strašno važnom stvari
    važno je završiti faks
    a onda se, pobogu, čudimo kadru koji nam djeci u školi prenosi znanje
    to ti je odgovor i na ovo pitanje:
    a ko kaze da bi taj savrseni roditelj tako super procijenio sta njegovom djetetu treba?

  4. #104
    n.grace avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Postovi
    4,993

    Početno

    Citiraj summer prvotno napisa Vidi poruku
    meni je zaista skolsko doba bilo jedno od najljepsih u zivotu
    druzenja, zezancije, izleti, mali i veliki odmori, zaljubljivanja, suparnistvo sa 8 d, leksikoni...
    ovakvi ucitelji, profesori - onakvi, ali vecina je bila stvarno dobra i rado ih se sjecam
    mozda moje potrebe nisu bile idealno zadovoljene, mozda su sve godine iz povijesti bile nabiflane pa kasnije zaboravljene, pa sta?
    to mi je toliko nemjerivo sa citavom slikom
    a ko kaze da bi taj savrseni roditelj tako super procijenio sta njegovom djetetu treba?
    bi li ga usmjeravao gdje dijete trazi ili gdje se njemu cini da treba biti
    strasno bi zamjerila mojim roditeljima da su me skolovali doma (ali od uvjeta ionako nismo imali nista)
    ustvari, jel vi osobno smatrate da ste trebali biti obrazovani doma, a ne u skoli?
    Ni u kojem slučaju ne bih bila željela da su me roditelji školovali kod kuće.
    I slažem se s tobom, sjećanja iz školskih dana su mi ostala u najljepšoj uspomeni, a to želim i svojoj djeci.

  5. #105
    miniminia avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Lokacija
    hlebinska škola
    Postovi
    882

    Početno

    Citiraj RozaGroza prvotno napisa Vidi poruku
    Da je tako imali bi naciju genijalaca, jerbo svi idemo u školu i uće nas raznorazni specijalisti. Pa zašto onda nemamo naciju genijalaca?
    Malo me plaši potreba da svako dijete mora biti Nobelovac...(Naravno da će moje biti )

    Ako prihvaćam opciju homeshoolinga, to može biti jedino u društvu koje prihvaća da nisu sva djeca jednaka inteligencijom, sklonostima, da na ovom svijetu ima mjesta i za lučkog radnika i neurokirurga...Da je vrijednost i jednog i drugog kao čovjeka ista...Ali plaća neće biti jednaka...I to je nešto što se uči u školi, ne mogu svi imati sve petice...I nije prirodno da svi imaju petice....
    Onaj glup slogan EU-a je primjenjiv ovdje Jednaki u različitosti... I moje dijete mora kroz vrtić, školu naučiti prihvaćati da ima pametnijih, manje pametnih, bržih, sporijih od njega...

    nadalje Poštivanje- nepoštivanje autoriteta

    Nepoštivanje autoriteta ne znači da je netko slobodouman, napredan.
    Jednako tome poštivanje autoriteta ne znači da je netko pokoran i zatupljen.
    Ne brkajmo i ne prilagođavajmo sebi opće termine..

    Nepoštivanje autoriteta u pozitivnom može dovesti do herojstva, materijalnog uspjeha(1 posto) , ali u većini- nekih oblika neprihvatljivog ponašanja...
    Poštivanje autoriteta znači između ostalog nemati problem kad ti šef zada zadatak, ali to ne znači da ti za pet godina nećeš biti šef... Poštivati autoritet znači i pročitati Slavoja Žižeka (kud mi on pade na pamet ), poštivati njegovo mišljenje, ali kritički reći: Čuj stari, ne slažem se s tobom...

  6. #106
    Dijana avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Postovi
    6,003

    Početno

    A vidiš Pinky, po načinu tvog pisanja općenito po forumu, ja eto nikad ne bi zaključila da si ti učiteljica. I č i ć se mogu naučiti, nije to
    nuklearna fizika.

  7. #107
    Ripcord avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,160

    Početno

    Citiraj rahela prvotno napisa Vidi poruku
    mene još i zanima tehničko pitanje vezano uz boravak djeteta za vrijeme dok su roditelji na poslu?
    da li to automatski znači da ako želim HS moram dati otkaz?
    ili što npr. desetgodišnjaci rade sami doma 8-10 sati dnevno dok ste vi na svom poslu?
    Uz to što dijete od 6,7 godina ne bih ostavljala doma samo pola dana, tvoje se pitanje nadovezuje i na moje prethodno postavljeno u vezi financijske mogućnosti školovanja kod kuće, ako jedan roditelj mora dati otkaz, kako žive?

    Budući da to nitko nije komentirao, očito na Rodi svi žive k'o bubrezi u loju :D

  8. #108
    Osoblje foruma krumpiric avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,835

    Početno

    Citiraj BusyBee prvotno napisa Vidi poruku
    Zaista ne znam zelim li da moja djeca istreniraju postivanje i neupitno slusanje autoriteta/nadredjenih.
    U stvari znam, ne zelim da slusaju bespogovorno.

    Zelim ih nauciti da postuju svako ljudsko bice, svoje i njegove osobne granice, budu pristojni i da nauce koristiti svoj mozak i preispitivati autoritete.
    Ne zelim da izrastu u poslusnike. Ne zelim da krse pravila kada bi time drugima mogli nastetiti, ali zelim im da preispituju zadana pravila i da imaju hrabrosti svim raspolozivim legalnim sredstvima mijenjati pravila koja su zatupljujuca i nepotrebno ogranicavajuca.
    i to će tvojem djetetu pružiti njegov/njen primarni odgoj

    ali neće ga/ju npr. naučiti timskom radu s osobama koje ti po nečem-ne odgovaraju

    ja zaista u ovoj priči gledam na spuštanje na normalne/naše uvjete.

  9. #109

    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Lokacija
    skoro na vrhu
    Postovi
    1,304

    Početno

    Citiraj Svimbalo prvotno napisa Vidi poruku
    Mendula, AM je baš dobro rekla.

    Mislim da se toliko dubinski ne slažem s tobom i BB da se nikad nećemo pronaći. Prije ću shvatiti neasistirani PKK nego ovakvo razmišljanje... Iskreno, mene je takvog razmišljanja strah. Vodi anarhiji. Ah, nikad revolucionara od mene. Zavući ću se u svoju konformističku rupu skupa sa svojim djetetom. Koji će mi ipak možda zahvaliti na mojim ograničenjima jednom kad bude, kao odrastao, znao funkcionirati u društvu.
    Pa ostani ti u svojoj konformističkoj rupi ako ti je tamo dobro, ne želim da se osjetiš ugroženom od mene . Ali dopusti mi da oslobodim svoje dijete drila petica i papagajsklog odgovaranja na pitanja iz testa, a da ona ipak zna sve što treba znati u drugom razredu. Jer dril i papagajanje nije volje učiteljice nego propisani i podržavani program. Za drukčiji pristup nije ostavljeno vrijeme.

  10. #110
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    Citiraj summer prvotno napisa Vidi poruku
    meni je zaista skolsko doba bilo jedno od najljepsih u zivotu
    druzenja, zezancije, izleti, mali i veliki odmori, zaljubljivanja, suparnistvo sa 8 d, leksikoni...
    ovakvi ucitelji, profesori - onakvi, ali vecina je bila stvarno dobra i rado ih se sjecam
    mozda moje potrebe nisu bile idealno zadovoljene, mozda su sve godine iz povijesti bile nabiflane pa kasnije zaboravljene, pa sta?
    to mi je toliko nemjerivo sa citavom slikom
    a ko kaze da bi taj savrseni roditelj tako super procijenio sta njegovom djetetu treba?
    bi li ga usmjeravao gdje dijete trazi ili gdje se njemu cini da treba biti
    strasno bi zamjerila mojim roditeljima da su me skolovali doma (ali od uvjeta ionako nismo imali nista)
    ustvari, jel vi osobno smatrate da ste trebali biti obrazovani doma, a ne u skoli?
    XXX od m do upitnika.
    a ovo zadnje pitanje je jako jako dobro.
    pa će većina zagovornika reći - ne, ali naši roditelji su bili ovakvi i onakvi.
    a to isto misle i naša djeca o nama.

    a sad bih samo rekla nešto o sustavu.
    svi mi smo se odrekli dijelića svog suvereniteta da bi imali sve ove usluge koje imamo. i ceste i parkove i zdravstvo i ajde zanemarimo školstvo koje nam ne treba, i bazene i radionice i sportske dvorane itd itd.
    tako da zahtjevati svoj puni suverenitet, a istovremeno računati na sve ove usluge - ne gre

  11. #111
    AdioMare avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Postovi
    9,030

    Početno

    Citiraj Dijana prvotno napisa Vidi poruku
    I č i ć se mogu naučiti, nije to nuklearna fizika.
    ne radi se o tome, dijana
    radi se o tome da imamo rupa i više nego smo ih sami svjesni

  12. #112
    RozaGroza avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Postovi
    5,601

    Početno

    Zašto se ova tema pretvorila u witch hunt? Zar ne postoji niti jedan drugi naćin da argumentirate svoje mišljenje o HS nego da nađete slabu točku (moje znanje pravopisa) i onda udri po tome jer drugačije ne može? Valjda ne postoji jer očito znate o HS jako malo, pitanja koja postavljate su FAQ na koja više svi zagovornici obrazovanja kod kuće kolutaju oćima.

    Pinky, nema to sve skupa puno veze to sve sa učiteljima, jer oni prate kurikulum koji im je nametnula vlada, vjerujem da večina njih u njemu vidi rupe, plus da sami biraju uvjete sigurna sam da u razredu ne bi bilo više od 10ak učenika, i tad bi se nastavamogla odvijati na nekom normalnom nivou.

  13. #113
    RozaGroza avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Postovi
    5,601

    Početno

    Citiraj AdioMare prvotno napisa Vidi poruku
    zapravo, tu ti, summer, leži odgovor, baš u tom rollanju
    RG očito ne smatra gramatiku i pravopis materinjeg jezika nekom strašno važnom stvari
    važno je završiti faks
    a onda se, pobogu, čudimo kadru koji nam djeci u školi prenosi znanje
    to ti je odgovor i na ovo pitanje:
    Rolanje se više odnosilo na to da mi je malo dosadilo sudjelovat u temama u kojima se moje č i ć uvijek uzima kao najbolji način "borbe" protiv mojih argumenata. Mislim da nitko nije ni pročitao što sam imala za reć o HS-u, samo gledate Č i Ć.

  14. #114
    Osoblje foruma krumpiric avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,835

    Početno

    Citiraj mendula prvotno napisa Vidi poruku
    Pa ostani ti u svojoj konformističkoj rupi ako ti je tamo dobro, ne želim da se osjetiš ugroženom od mene . Ali dopusti mi da oslobodim svoje dijete drila petica i papagajsklog odgovaranja na pitanja iz testa, a da ona ipak zna sve što treba znati u drugom razredu. Jer dril i papagajanje nije volje učiteljice nego propisani i podržavani program. Za drukčiji pristup nije ostavljeno vrijeme.
    I dalje se smatraš adekvatnom da pružiš djetetu više od papagajstva?

    mislim da je prepotentno razmišljati da uvijek i sve znamo najbolje-pa čak i za svoje dijete.

  15. #115
    Stijena avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2006
    Postovi
    3,804

    Početno

    Citiraj BusyBee prvotno napisa Vidi poruku
    Zaista ne znam zelim li da moja djeca istreniraju postivanje i neupitno slusanje autoriteta/nadredjenih.
    U stvari znam, ne zelim da slusaju bespogovorno.

    Zelim ih nauciti da postuju svako ljudsko bice, svoje i njegove osobne granice, budu pristojni i da nauce koristiti svoj mozak i preispitivati autoritete.
    Ne zelim da izrastu u poslusnike. Ne zelim da krse pravila kada bi time drugima mogli nastetiti, ali zelim im da preispituju zadana pravila i da imaju hrabrosti svim raspolozivim legalnim sredstvima mijenjati pravila koja su zatupljujuca i nepotrebno ogranicavajuca.
    i ja tako razmišljam...kad bih živjela u idealnim uvjetima kojih danas nema, ali možda ih jednoga dana bude - to mi svi želimo za svoju djecu i nadamo se tome iako danas ne postoji baš neki pretjerani optimizam da ćemo to doživjeti

  16. #116
    Dijana avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Postovi
    6,003

    Početno

    A je li vidite zamjerku OKK uz sustavne kontrole (od početka, tako da se odmah ustanovi ako nešto ne valja,
    da se ne gubi dragocjeno vrijeme)?

  17. #117
    seni avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    7,513

    Početno

    u 4 sata se nabili 3 stranice?
    idem se udubiti.

  18. #118
    Osoblje foruma krumpiric avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,835

    Početno

    Citiraj RozaGroza prvotno napisa Vidi poruku
    Rolanje se više odnosilo na to da mi je malo dosadilo sudjelovat u temama u kojima se moje č i ć uvijek uzima kao najbolji način "borbe" protiv mojih argumenata. Mislim da nitko nije ni pročitao što sam imala za reć o HS-u, samo gledate Č i Ć.
    Argument: znam dovoljno da prenesem znanje na dijete, jednostavno povlači praćenje svih tvojih riječi-ne možeš od toga pobjeći.
    To je klopka u koju uvodi forumarenje (belive me, I know).
    Dovodiš sugovornika u situaciju da analizira ono što ti možeš prenijeti djetetu.
    I teško možeš izbjeći to da se hvata za činjenicu da ne poznaješ (dovoljno) gramatiku svojeg jezika.
    To je npr. u hrvatskom školskom sustavu temeljno znanje.

  19. #119
    AdioMare avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Postovi
    9,030

    Početno

    Citiraj RozaGroza prvotno napisa Vidi poruku
    Zašto se ova tema pretvorila u witch hunt? Zar ne postoji niti jedan drugi naćin da argumentirate svoje mišljenje o HS nego da nađete slabu točku (moje znanje pravopisa) i onda udri po tome jer drugačije ne može?
    oprosti stvarno mi to nije namjera
    i da, pročitala sam sve što si do sada napisala na temu

    s druge strane, ne znam kako da ti zornije dočaram da "jedan ne zna, tek svi znamo sve"?

  20. #120
    Dijana avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Postovi
    6,003

    Početno

    Citiraj AdioMare prvotno napisa Vidi poruku
    ne radi se o tome, dijana
    radi se o tome da imamo rupa i više nego smo ih sami svjesni
    Ima ih i kadar u školi, počesto bez dobre volje da ih popune.

  21. #121
    Svimbalo avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,178

    Početno

    Krumpirić, that's it.
    Mislim da roditelj svoje dijete jedino voli najviše od sviju drugih. Ali to nipošto ne znači da uvijek i u svemu zna što je najbolje za njega.

    Roza, uopće se ne hvatam za tvoj č i ć inače, ali sad je upravo to tema. Ili nije? Ti ćeš Špira učiti toleranciji, ali ne i pravopisu?

  22. #122
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    dijana, ja uz najbolju volju ne vidim ni jednu prednost, a kamoli jel vidim zamjerku

    ok, možda za stvarno neku posebnu, neprilagođenu djecu, štajaznam. ono, neke ekstra genijalce, samotnjake ili pak debelo ispodprosječnu djecu.
    ja se ježim i malih razreda, a kamoli OKK.

    OKK, PKK, kupovina od doma, rad od doma - ne moraš cijeli život nos iz kuće (figurativno) promolit

  23. #123
    miniminia avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Lokacija
    hlebinska škola
    Postovi
    882

    Početno

    Citiraj Dijana prvotno napisa Vidi poruku
    A je li vidite zamjerku OKK uz sustavne kontrole (od početka, tako da se odmah ustanovi ako nešto ne valja,
    da se ne gubi dragocjeno vrijeme)?
    Da, apsulutno
    socijalizacija, vannastavno učenje, interakcija s grupom, entuzijazam mnogih nastavnika (koji će dati više od školskog kurikuluma), razne grupe, prihvaćanje različitosti (lako je doma laprdati o djeci koja su takva ili onakva), dječji izleti, škole u prirodi, najbolji prijatelj s kojim brbljaš, u višim razredima ulaženje, upoznavanje u razne kulture, subkulture... zaljubljivanja, odljubljivanja...

  24. #124
    Dijana avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Postovi
    6,003

    Početno

    Oprostite cure, ali zbilja ste pretjerale s tim č i ć.

  25. #125
    Osoblje foruma krumpiric avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,835

    Početno

    Citiraj miniminia prvotno napisa Vidi poruku
    Da, apsulutno
    socijalizacija, vannastavno učenje, interakcija s grupom, entuzijazam mnogih nastavnika (koji će dati više od školskog kurikuluma), razne grupe, prihvaćanje različitosti (lako je doma laprdati o djeci koja su takva ili onakva), dječji izleti, škole u prirodi, najbolji prijatelj s kojim brbljaš, u višim razredima ulaženje, upoznavanje u razne kulture, subkulture... zaljubljivanja, odljubljivanja...
    XX
    i nikakva simulirana okolina u kojoj obitavaju ljudi koje SAMI odaberemo kao adekvatne ne može to zamijeniti.

  26. #126
    Osoblje foruma krumpiric avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,835

    Početno

    Citiraj Dijana prvotno napisa Vidi poruku
    Oprostite cure, ali zbilja ste pretjerale s tim č i ć.
    ja se nadam da nisam pretjerala, samo sam pokušala pojasniti zašto se ljudi baš za to hvataju.

  27. #127
    AdioMare avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Postovi
    9,030

    Početno

    Citiraj Dijana prvotno napisa Vidi poruku
    A je li vidite zamjerku OKK uz sustavne kontrole (od početka, tako da se odmah ustanovi ako nešto ne valja,
    da se ne gubi dragocjeno vrijeme)?
    vidim
    ali za mene i tako nije važno, vide ju i pobornici HS
    kontrola u sloveniji je, koliko sam ja shvatila, kontrola usvojenog znanja i opet - kroz školski kurikulum
    koji im - ne odgovara, pa zato miču svoju djecu

    ti pro HS nikako zadovoljni

    edit
    vidim da veliš da i profesori matematike, npr. imaju rupa u znanju...
    misliš iz matematike?
    pa koliko ih onda ima profesor filozofije u HS?

  28. #128
    Stijena avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2006
    Postovi
    3,804

    Početno

    mislim da bi se nekim koncentriranim čitanjem ovoga ovdje mogao dobiti dojam da većina uopće nije a priori protiv obrazovanja kod kuće, već protiv obrazovanja kod kuće u ovakvim uvjetima u kojima ovdje sada i u ovoj državi u kojoj živimo. daleko od toga da smatram dasu nam i odgojno obrazovni program u školama ili škole kao odgojno obrazovne ustanove na razini na kojoj bi svaki normalan roditelj želio da budu, ali opet između te dvije, za mene još uvijek jednako loše opcije, kao odgovorni roditelj moram moći izabrati manje lošu.
    Isto tako, svjesna sam da je sadašnji školski sustav namijenjen kako kontroli djece, tako, budimo realni još više i roditelja i njihovih odgojnih i obiteljskih metoda i sve nas se sustavno pretvara u poslušnike i papagaje, ali ajmo sad još bar 4 stranice o tome je li HS dovoljno dobar način u ovim sada ovdje uvjetima da se tome odupremo.

  29. #129
    Pcelica Mara avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2006
    Postovi
    3,285

    Početno

    Ajme, već tri stranice

    Iskreno, ja nemam pojma o HS. Naivno sam mislila da se to odnosi samo na niže razrede osnovne, dok djeca i u školi imaju samo jednu nastavnicu/nastavnika.

    Ali, stvarno ne mogu vjerovati da netko misli kako jedna osobe (uz to, nikad dovoljno objektivini roditelj) može zamijeniti profesore hrvatskog, povijesti, zemljopisa, glazbenog, engleskog, fizike, kemije, metematike, biologije...

    Kad smo kod pravopisa - nije nuklearna fizika, a ipak ga neki nikako ne mogu savladati., što samo pokazuje da nije ni pis of kejk
    I što se mene tiče - presudno je bitan za svaku struku. Meni npr. dopis s hrpom pravopisnih grešaka pokazuje neposlovnost, neozbiljnost, preveliku ležernost itd. U svakom slučaju, izbjegavam daljnu suradnju ukoliko je to moguće.

    I potpisujem zubić vilu tamo negdje s prve stranice, super post

  30. #130
    Osoblje foruma rahela avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    čardak
    Postovi
    3,285

    Početno

    @Ripcord - apsolutno nas se ignorira

  31. #131
    Dijana avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Postovi
    6,003

    Početno

    Citiraj miniminia prvotno napisa Vidi poruku
    Da, apsulutno
    socijalizacija, vannastavno učenje, interakcija s grupom, entuzijazam mnogih nastavnika (koji će dati više od školskog kurikuluma), razne grupe, prihvaćanje različitosti (lako je doma laprdati o djeci koja su takva ili onakva), dječji izleti, škole u prirodi, najbolji prijatelj s kojim brbljaš, u višim razredima ulaženje, upoznavanje u razne kulture, subkulture... zaljubljivanja, odljubljivanja...
    Ne znam, ja ne vidim školski sustav (barem ovaj sadašnji)
    baš tako romantično.

    S druge strane stoje nasilje u školi, izrugivanje drugačijih, mobbing, nezainteresirani nastavnici, supkulture uopće ne vidim kao
    neki bitan dio odrastanja-naprotiv, zaljubljivanje-pa ne zaljubljuje se samo u školi.

  32. #132
    Osoblje foruma krumpiric avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,835

    Početno

    ja sam A PRIORI protiv HS.
    ok, izbor, neka izbora. Al za izbor sam na deklarativnoj razini.
    Dubinski, istinski, ne vjerujem u HS.

  33. #133
    AdioMare avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Postovi
    9,030

    Početno

    Citiraj cvijeta73 prvotno napisa Vidi poruku
    OKK, PKK, kupovina od doma, rad od doma - ne moraš cijeli život nos iz kuće (figurativno) promolit
    legendo

  34. #134
    Osoblje foruma krumpiric avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,835

    Početno

    Citiraj Dijana prvotno napisa Vidi poruku
    Ne znam, ja ne vidim školski sustav (barem ovaj sadašnji)
    baš tako romantično.

    S druge strane stoje nasilje u školi, izrugivanje drugačijih, mobbing, nezainteresirani nastavnici, supkulture uopće ne vidim kao
    neki bitan dio odrastanja-naprotiv, zaljubljivanje-pa ne zaljubljuje se samo u školi.
    kao da se nasilje i izrugivanje izbjegne u životu? Gdje će raditi HS djeca?

  35. #135
    miniminia avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Lokacija
    hlebinska škola
    Postovi
    882

    Početno

    Dijana, ni ja ne gledam romantično na školu...

  36. #136
    Svimbalo avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,178

    Početno

    Pa kod kuće, krumpi, kod kuće

  37. #137
    Pcelica Mara avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2006
    Postovi
    3,285

    Početno

    Stijena, evo, ja sam apriori protiv obrazovanja kod kuće jer smatram da je takvo nešto potpuno nepotrebno (ukoliko se ne radi o, šta ja znam, djeci koja su s roditeljima u misiji negdje po Africi)

  38. #138
    Dijana avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Postovi
    6,003

    Početno

    Citiraj krumpiric prvotno napisa Vidi poruku
    kao da se nasilje i izrugivanje izbjegne u životu? Gdje će raditi HS djeca?
    Nije isto dožive li to u nježnoj dobi, ili kad su već očvrsnuli emocionalno i tjelesno. Sigurno ne
    misliš da ih treba "čeličit" već u školi? Čitam baš kako je onaj dječak iz Bjelovara sustavno
    maltretiran u školi 13 mjeseci, i evo od školskih tijela sad NITKO za to nije odgovoran. Pojeo vuk magare...

  39. #139
    icyoh avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2007
    Postovi
    3,717

    Početno

    Da je tako imali bi naciju genijalaca, jerbo svi idemo u školu i uće nas raznorazni specijalisti. Pa zašto onda nemamo naciju genijalaca?
    A da su obrazovani od strane roditelja onda bi sigurno bili pametniji, bolji u matematici, pravopisu, engleskom itd...


    Ne vidim na koji način prosječno pametan roditelj može djetetu prenijeti cjelokupno znanje koje bi u školi prenosilo 15 različito educiranih profesora.
    OK, doktor možda može sinu bolje objasniti biologiju, no što je sa matematikom i hr?
    Ili smo toliko nadobudni da mislimo da sami znamo sve? I to bolje od profesora.
    Ili smo pak dovoljno samouvjereni da znamo da djetetu ne treba ništa više znanja od onog koje mi posjedujemo?



    Npr nekome ne leži pravopis, a leži mu matematika.
    I sad će taj naučiti dijete matematiku, no neće pravopis jer djetetu pravopis ne treba.

    Da ne spominjem da bi dovelo do toga da od djeteta, svjesno ili nesvjesno, stvaramo svoju kopiju u int. smislu. Teško da će roditelj informatičar potaknuti dijete da postane mikrobiolog. Niti ima znanja da prenosi potrebno iskustvo iz predmeta koje mikrobiolozi traže.

  40. #140
    RozaGroza avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Postovi
    5,601

    Početno

    Citiraj krumpiric prvotno napisa Vidi poruku
    ja se nadam da nisam pretjerala, samo sam pokušala pojasniti zašto se ljudi baš za to hvataju.
    Tema je HS a ne "Rozino neznanje Č i Ć" i nema se smisla za to hvatati jer nije svaki roditelj idealan i nema sva potrebna znanja kad krene sa HS. To je proces učenja kako za djete tako i za roditelja, čak i učitelji u školama ne znaju sve, ili su zaboravili, pa se dan-dva prije nastave podsjete.

    Mendula je prekrasno napisala, straši me pomisao da se roditelju više ne vjeruje nego su potrebna uvođenja strogih kontrola. Meni se od ovakvog stava ledi krv u žilama.

  41. #141
    Pcelica Mara avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2006
    Postovi
    3,285

    Početno

    Ajme uleta, opet kasnim.

    Cvijeta
    Ali, ustvari je baš crna i nekako skoro pa moguća ta slika budućnosti, da sve obavljamo iz doma i družimo se samo virtualno.

  42. #142

    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Lokacija
    skoro na vrhu
    Postovi
    1,304

    Početno

    Citiraj Svimbalo prvotno napisa Vidi poruku
    Krumpirić, that's it.
    Mislim da roditelj svoje dijete jedino voli najviše od sviju drugih. Ali to nipošto ne znači da uvijek i u svemu zna što je najbolje za njega.
    Vi stvarno mislite da se ja trebam složiti s tim da moja mala bude šokirana cijeli vikend jer je iz testa dobila 4? I da u ponedjeljak piše ispravak, ne jedinice, nego četvorke? Ja trebam biti zadovoljna da joj je bitna petica i jedino petica, jer je to način da se djecu potiče da još uče - mrkva, je l' - a da ni ne zna prepoznati da gradivo zapravo zna i da je s tim sretna. Mislite da sam prepotentna što mislim da to nije dobro za njezinu samosvijet i životne vrijednosti? Mislite da je taj odgojni aspekt zanemariv u školi?

    Ili mislite da imam način da mijenjam školski sustav iznutra?

  43. #143
    summer avatar
    Datum pristupanja
    May 2005
    Lokacija
    St
    Postovi
    4,597

    Početno

    onda, zagovornici, bi li netko od vas volio da je imao HS umjesto sta je ocito postao poslusnikom i papagajem i bespogovorno postuje svaki autoritet?
    valjda ispada da svi tako moramo zavrsit...

  44. #144
    Ripcord avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,160

    Početno

    @rahela mi razmišljamo o previše prizemnim stvarima, kakvo prehranjivanje obitelji kad se raspravlja o usađivanju višeg sustava vrijednosti u svoje male genijalce

  45. #145
    Osoblje foruma krumpiric avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,835

    Početno

    Citiraj Dijana prvotno napisa Vidi poruku
    Nije isto dožive li to u nježnoj dobi, ili kad su već očvrsnuli emocionalno i tjelesno. Sigurno ne
    misliš da ih treba "čeličit" već u školi? Čitam baš kako je onaj dječak iz Bjelovara sustavno
    maltretiran u školi 13 mjeseci, i evo od školskih tijela sad NITKO za to nije odgovoran. Pojeo vuk magare...
    mogla bi se složiti, ali
    za nekog ko je živio u kukuljici u kojoj je druženje ograničeno na slične i simpatične i moderirano od strane sličnih i simpatičnih-ne vidim mogućnost "emocionalnog i tjelesnog" očvrščivanja.
    To nikako ne znači da treba djecu pustit da se "čeliče" i mlate nego da se sustavno od malih dana adekvatno uče međuljudskim odnosima.
    A ti međuljudski odnosi-nažalost ili nasreću-idu u smjeru činjenice da ćeš teško moći naći okolinu koja je uvijek i svagda apsolutno podržavajuća.

  46. #146
    seni avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    7,513

    Početno

    ja sam u principu za slobodu izbora, kod kojeg misim da se hs treba odvijati u odredenim okvirima.

    Citiraj RozaGroza prvotno napisa Vidi poruku
    Jedino što meni ima smisla je recimo Texaški model, gdje roditelj odlučuje koje znanje dati svojem djetetu, a ukoliko to djete kasnije poželi na fakultet, znanje dokazuje prijemnim ispitom - pojednostavljeno rećeno.
    medutim ovo podcrtano smatram apsolutno opasnim. dijete, hvala bogu, danas nije vlasnistvo roditelja, pa da oni odreduju koja ce znanja dati, a koja nece.
    inace je to princip srednjovjekovnih cehova, te slicnih modela iz proslosti.
    prilicno sam sigurna da bi se naslo dovoljno roditelja, koji bi zakljucili da je njihovim djevojcicama nesto malo kuhanja, sivanja i mjesenja kruha sasvim dovoljno znanja za zivot.

  47. #147
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,207

    Početno

    Vaauu! Tri strane, a ja tek sada vidim.Iden čitati, nek ručak pati.

  48. #148
    Osoblje foruma krumpiric avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,835

    Početno

    Citiraj mendula prvotno napisa Vidi poruku
    Vi stvarno mislite da se ja trebam složiti s tim da moja mala bude šokirana cijeli vikend jer je iz testa dobila 4? I da u ponedjeljak piše ispravak, ne jedinice, nego četvorke? Ja trebam biti zadovoljna da joj je bitna petica i jedino petica, jer je to način da se djecu potiče da još uče - mrkva, je l' - a da ni ne zna prepoznati da gradivo zapravo zna i da je s tim sretna. Mislite da sam prepotentna što mislim da to nije dobro za njezinu samosvijet i životne vrijednosti? Mislite da je taj odgojni aspekt zanemariv u školi?

    Ili mislite da imam način da mijenjam školski sustav iznutra?
    Ovo gore-što će djetetu i tebi biti važno u školskom sustavu-ovisi o vašem sustavu vrijednosti, ne o školi. Nigdje nije navedeno da treba imati petice i da treba ispravljati četvorke. Navedeno je da ako želiš nastaviti školovanje u istom sustavu trebaš zadovoljiti kriterije. Nema načina da ti sustav drugačije da pravo da mu odjednom postaneš dio.
    Ako ideš sistemom HSa, i dalje dijete mora zadovoljiti kriterije ako nastavlja u sustavu (upisuje SŠ ili fakultet)

  49. #149
    icyoh avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2007
    Postovi
    3,717

    Početno

    Sad tek vidim da smo na trećoj strani, a ja odgovaram na prvu

  50. #150
    seni avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    7,513

    Početno

    Citiraj mendula prvotno napisa Vidi poruku
    Vi stvarno mislite da se ja trebam složiti s tim da moja mala bude šokirana cijeli vikend jer je iz testa dobila 4? I da u ponedjeljak piše ispravak, ne jedinice, nego četvorke? Ja trebam biti zadovoljna da joj je bitna petica i jedino petica, jer je to način da se djecu potiče da još uče - mrkva, je l' - a da ni ne zna prepoznati da gradivo zapravo zna i da je s tim sretna. Mislite da sam prepotentna što mislim da to nije dobro za njezinu samosvijet i životne vrijednosti? Mislite da je taj odgojni aspekt zanemariv u školi?

    Ili mislite da imam način da mijenjam školski sustav iznutra?
    ne mislim da se s tim trebas sloziti.
    medutim hs sam po sebi uopce ne znaci odsustvo drila, sistema batine i nagrade i slicno.
    procitala sam nesto literature od holta. svidjelo mi se. ali i dalje ne razumjem, tko to garantira da ce roditelji, ili privatni ucitelji koje roditelji angaziraju, upotrebiti druge metode?
    zasto bi roditelj sam po sebi imao drugi pristup?. jednako tako se moze usredotociti na "greske", na ono "sto manje znas" i slicno.
    zato sto je roditelj? los argument.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •