Stranica 68 od 69 PrviPrvi ... 185866676869 PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 3,351 do 3,400 od 3421

Tema: Homeschooling?

  1. #3351

    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    3,854

    Početno

    Kroz igru se moglo puno kod moje dece. Od ove godine može samo delimično sa starijom, kad i kako je ona raspoložena. Ali godina je luda i nije mi merodavna za zaključke. Možda bi bilo drugačije da ne balansiram njena interesovanja i ono što se mora iz škole. Da nema pandemije i tolikih izmena. Da nije peti razred i prešla od učiteljice na različite nastavnike... Zapravo bi bilo zanimljivo da Kaae može da iskopa neku statistiku, koliko roditelja nastavi homeschooling i sa tinejdžerima ?

  2. #3352
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj pulinka prvotno napisa Vidi poruku
    Kroz igru se moglo puno kod moje dece. Od ove godine može samo delimično sa starijom, kad i kako je ona raspoložena. Ali godina je luda i nije mi merodavna za zaključke. Možda bi bilo drugačije da ne balansiram njena interesovanja i ono što se mora iz škole. Da nema pandemije i tolikih izmena. Da nije peti razred i prešla od učiteljice na različite nastavnike... Zapravo bi bilo zanimljivo da Kaae može da iskopa neku statistiku, koliko roditelja nastavi homeschooling i sa tinejdžerima ?
    Da, to bi stvarno bilo zanimljivo, ali vjerujem da sa odrastanjem djece sve manje roditelja misli da ih može educirati u svim područjima.

    Čak su i Schroedingera u 11. godini upisali u školu https://hr.wikipedia.org/wiki/Erwin_Schr%C3%B6dinger

  3. #3353
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,122

    Početno

    A mačku?

  4. #3354

    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    3,854

    Početno

    "Nema za mačke škole "

  5. #3355
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,122

    Početno

    Citiraj pulinka prvotno napisa Vidi poruku
    "Nema za mačke škole "
    Ajme odakle si to izvukla, vec sam zaboravila

  6. #3356
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj Jelena prvotno napisa Vidi poruku
    Ajme odakle si to izvukla, vec sam zaboravila
    Iz čitanke "Sunce na prozorčiću"
    Posljednje uređivanje od Peterlin : 25.11.2020. at 15:52

  7. #3357

    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    3,854

    Početno

    Iz prošlogodišnje lektire mlađeg , meni je drag pesmičuljak!

  8. #3358
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Evo, ako se želite podsjetiti ili vam treba za homeschooling https://kupdf.net/download/viktor-cv...ba25e653da_pdf

    Sad se već zafrkavam, ali kad se sjetim sebe - najmilije mi je bilo prekopavati po bakinim starim knjigama, na tavanu... tamo je bila i ova knjiga - Nadzornikova deca: https://hrcak.srce.hr/112652

    Tako da mogu iz iskustva reći da sam i ja odradila homeschooling kao učenica prije 50 i više godina... Doma su me naučili i ćirilicu - imala sam neku slikovnicu o patkici i bulki (maku), pa priče o životinjama itd.

  9. #3359
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,122

    Početno

    Citiraj pulinka prvotno napisa Vidi poruku
    Iz prošlogodišnje lektire mlađeg , meni je drag pesmičuljak!
    pulinka, zar hrvatske pjesnike radite?! ccc, pa kamo to sve(t) ide

  10. #3360
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,122

    Početno

    To bi mogao biti impuls da se djecu ne tjera u državne škole
    Je l imamo mi Preradovića?
    Pesmu od Daviča su sigurno izbacili, a meni je baš super bila.
    Moj bi radio Pesmu kod mene u školi, kako se Mićo čeličio za NOB

  11. #3361
    kli_kli avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    SF Bay Area
    Postovi
    3,686

    Početno

    Mi smo bas s teenagerom razmatrali homeschooling, najozbiljnije. On svakako ide u takvu skolu da vecinu toga uci sam, a imali smo zajedno nekoliko perioda pravog homeschoolinga. Na kraju krajeva, on je u Americi preskocio K i 1. razred i presao u drugi, tako da se i zvanicno ovde vodi kao da je home schoolan jer je znao da cita i pise s 7 godina (kad smo ga upisivali), a nije isao u skolu u Srbiji (jer smo se preselili leto pre polaska u prvi razred).
    Ovde znam nekoliko teenagera koji su homeschoolani i kroz high school. Uzimaju casove, privatno i na lokalnom community collegu (sto rade i 'obicni skolarci'). Drzave se u Americi jako razlikuju, po uredjenju i po kulturi, i kod nas je znatno drugacije nego kod Kaae. Ovde recimo nema izdvajanja gifted. To je propadalo i gasilo se, jer je ovde opsta klima takva da su svi super, da skola nije preterano bitna, da ce se svako pronaci jer postoji more opcija.
    Trenutno imam situaciju s 4. detetom koja prilicno opisuje ovaj opusteni sistem. Ona je 'sama' naucila da cita i pise (ide u vrtic i preschool od nepune dve godine i tamo je naravno bila izlozena). Sad s skoro 5 godina cita slikovnice, labels, natpise u prolazu. Otprilike je na nivou 2. razreda po citanju. Medjutim, i uciteljica i ja smo na roditeljskom zakljucile da ona uziva u (online) skoli, da je srecna, opustena i da nema potrebe da se bilo sta 'intervenise' u vezi nje. Realno, mogla sam je barem prebaciti u K (postoji mehanizam), ali - necu :D
    Drugo dete pak uziva u obicnim skolama, tako da ni njega ne diramo. Treca pak ima svoj put. U prevodu, super je kad postoje opcije i generalno sloboda da porodica odluci sta im odgovara.

  12. #3362
    Konfuzija avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2011
    Postovi
    1,422

    Početno

    Citiraj Kaae prvotno napisa Vidi poruku
    Roditelji koji odgojno zanemaruju djecu u, najvecem broju slucajeva, ne biraju opciju kojom se zapravo obvezuju da ce tu istu djecu odgojno zanemarivati od jutra do sutra. Naime, salju ih u skolu i pustaju skolu da ih hrani, oblaci, a i uci svakodnevnom zivotu.

    U nekim striktnim vjerskim zajednicama je drugacije, ali tad najcesce nisu obitelji same, vec okruzene istomisljenicima. Tu je izbor slican/jednak kao npr. u nekoj patrijarhalnoj obitelji, stajaznam, u Dalmatinskoj Zagori. Nemas kamo... dok ne odes.

    Sva nasa djeca su prakticki "zrtvovana" jer s njima radimo sto zelimo sve dok sama nisu u stanju birati. Po toj logici je isto i s djecom u Hrvatskoj jer nemaju izbora. Idu u skolu, htjeli to oni (ili njihovi roditelji) ili ne. Neko odabere ovako, netko onako. Kultovi i slicno su mali postotak, kao neka teska patologija.
    Pa ne bih se skroz slozila.

    Prvo, ako je dijete zanemarivano kod kuce, a ide u skolu, uciteljica ce vidjeti da stvari nisu kakve bi trebale biti, pa ce se nesto i poduzeti da tom djetetu bude bolje. Ne kazem da roditelj bira zanemarivati dijete, no okolnosti znaju dovesti do toga i jos gorega... Imali smo teskih slucajeva obiteljskog nasilja u skoli gdje je uciteljica javila socijalnoj sluzbi i donekle spasila dijete. Da se otac nasilnik izjasnio da skoluje kod kuce, pokorna majka sutila i trpila, zavrsilo bi puno gore nego sto je.

    I zasto otpisati mali postotak kao nebitan? Taj mali postotak je neciji zivot. Jesmo li ucinili sve sto smo mogli za tog covjeka?

    Pa i primjer patrijarhalnih obitelji kojeg navodis. Ako dijete ide u skolu, ipak nece biti cijelo vrijeme okruzeno istomisljenicima, dobit ce priliku izgraditi svoj stav i mozda pozeli zivjeti drugacije. Da li bi imao istu takvu priliku da je cijelo vrijeme u kontroliranom i nadziranom okruzenju?

    Isto tako mi je jasno razocarenje skolom i skolskim sustavom. Mi smo se preselili zbog skole, nisam zeljela da mi dijete ide u katolicku skolu, iako bi sve trebale slijediti nacionalni program. Pa cak i u toj nasoj vrlo hvaljenoj i inace super demokraticnoj skoli ima uciteljica koje zahtijevaju strozu disciplinu s kojom se ja ne slazem, ali to je sve dio odrastanja i prilagodjavanja uvjetima koji nam se ne svidjaju... I to se mora nauciti.

    No opet je skola mjesto gdje rade profesionalci, koje je pod nadzorom, zadovoljava standarde... A skolovati kod kuce moze bilo tko ako je roditelj ili staratelj. Mislim da bi roditeljima trebalo dati edukaciju i pratiti njihov rad.
    Posljednje uređivanje od Konfuzija : 25.11.2020. at 18:16

  13. #3363
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,367

    Početno

    Konfuzija , ti ne zivis u Hrvatskoj?
    Rekla bih po pisanju. Jesu li tvoja djeca isla u Hrvatske skole?

    Jasno ti je da sustav maltretira ( da ne kazem zlostavlja ) neku djecu ? Ili da im to cine skolske kolege?
    Vjerojatni u jednakom ili vecem postotku od teslih zanemarivanja od strane obitelji.
    Kao sto nije HS za svakoga , tako za neku djecu sigurno postoje bolje opcije od skola.
    Ok, u Hrvatskoj u pravilu ne oostoje takve opcije , ali po svijetu ih ima.

  14. #3364
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Pa to sam ti upravo i napisala. Nemam brojke, prvenstveno jer mi se ne da traziti (sigurno mozes naci, ako te zanima), ali postotak obitelji u kojoj neki problem zlostavljanja nije identificiran jer dijete ne ide u formalnu skolu, bilo javnu ili privatnu, je vjerojatno zanemariv. Sigurno ima pokoji primjer, ali jednako tako ih ima i s druge strane, kad institucija ne vidi (ili ignorira) sto je posve jasno.

    pulinka, ne stignem sad pa vidi ima li ovdje nesto od statistika koje te zanimaju: https://www.homeschoolinginminnesota...chool/research Mislim da, sto god bilo, pokriva i US, ne samo Minnesotu, s obzirom da je istina ovo sto kli_kli kaze, razlicito je sve od drzave do drzave. Minnesota je poznata po dobroj, razvijenoj socijalnoj politici pa se tu nudi i pokusava svasta, opcenito, neke stvari uspjesno, a neke bas i ne.

    Mojem starijem nikako ne odgovara online skola, a za mladju mi je bas zao da nemam neke jasne opcije (osim da smo uzeli neki program na razini MN ili SAD-a). Njoj bi to zapravo bolje leglo. Ali hebes ga, nismo racunali da bi trebala u formalni preschool u skolskom sistemu (sto je trenutno online), a u vrticki preschool je ne saljemo zbog situacije i muza (plus se vrtic opet zatvorio zbog pozitivnih slucajeva). Sad naravno u sustavu nema mjesta, s obzirom da je nismo upisivali way back when.

  15. #3365

    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    3,854

    Početno

    Citiraj Jelena prvotno napisa Vidi poruku
    pulinka, zar hrvatske pjesnike radite?! ccc, pa kamo to sve(t) ide
    A šta da ti kažem , sve na ćirilici i ekavici ako se dobro sećam , to je isto neka zbirka pesama za mlađe razrede...
    Ma to su sve pesme iz naše zajedničke prošlosti, moje detinjstvo i detinjstvo moje dece bi bilo siromašnije bez njih, drago mi je što su se zadržale po čitankama za mlađe, po vrtićima i na internetu kao nova elektronska "opštenarodna" književnost. I priredbe ih često (zlo)upotrebe, jednostavno te slatke dečje pesmice uspešno opstaju kroz generacije .

  16. #3366

    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    3,854

    Početno

    Citiraj Kaae prvotno napisa Vidi poruku
    pulinka, ne stignem sad pa vidi ima li ovdje nesto od statistika koje te zanimaju: https://www.homeschoolinginminnesota...chool/research Mislim da, sto god bilo, pokriva i US, ne samo Minnesotu, s obzirom da je istina ovo sto kli_kli kaze, razlicito je sve od drzave do drzave. Minnesota je poznata po dobroj, razvijenoj socijalnoj politici pa se tu nudi i pokusava svasta, opcenito, neke stvari uspjesno, a neke bas i ne.
    Hvala, pogledam link kasnije, kad se otresem današnjeg homeschoolinga i ludnice - doneta je preporuka (?) od strane kriznog štaba da se stariji razredi osnovne i srednjoškolci prebace na online do početka raspusta 21. 12. I sad ide dalje filozofiranje - ako neko hoće veću ocenu, ima pravo da odgovara u školi, ako neko od mlađih hoće na online, ima pravo da piše zahtev, pri čemu nije jasno da li je "preporuka" uopšte obavezujuća... Naravno za prosvetare to znači da su sve planirane aktivnosti poništene, zakazani kontrolni i pismeni propali, čeka se tumačenje načina formiranja zaključne ocene i vođenja presvete administracije, najbitnije na svetu za direktore i prosvetne savetnike....ubiće me krizni štab a ne korona.

  17. #3367
    Jurana avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2011
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    5,086

    Početno

    Citiraj Jelena prvotno napisa Vidi poruku
    Miješam se u temu, iako nemam ni predškolarca, ali s 5 godina bi negdje već bio i školarac.
    Naše dijete zna stvarno puno, ali on puno i pita i dobije puno odgovora. Ja stvarno objašnjavam bez kraja i konca. Trudim se inzistirati na preciznoj riječi, npr. jučer smo slagali stolni kalendar. Nisam rekla da trebamo presavinuti u trokut, nego u trostranu prizmu. Jedna se mama skoro uvrijedila kad sam joj pokušala reći da ne radim puno s djetetom, kao što ona misli. Prigovara mi da se djeca trebaju igrati, a ne samo učiti. Uopće nas ne pozna kao obitelj. Ja ne znam što bi to bilo raditi s djetetom. Moji su ciljevi isti kao njezini - da se dijete samo oblači, da se zna istuširati, obrisati si guzu (neostvaren, al dat ću sve od sebe preko Božića da se ostvari) i zavezati cipele. Samo što meni ne ide preko usta netočan odgovor. Ako ne znam, kažem pogledat ću.

    Kroz igru se stvarno može puno. E sad kako to funkcionira sa djecom jako različite dobi, ne znam. Naš ide u vrtić 3-7 godina, to zaista dosta dobro funkcionira. Od uloge malog razmaženka, do glavnog pomagača teti, odgovorne osobe.
    Ja sam ovako radila sa starijim sinom i vjeruj mi da se danas, kad ima napuniti 16 godina, pitam jesam li pogriješila jer je on ispao teška lijenčina koja očekuje da su mu svi odgovori servirani, a da sam ne mora ništa potražiti. Također je jako demotiviran za neki predmet ako profesor nije majstor didaktike, čak i ako je taj predmet jedan od razloga zašto je upisao školu koju je upisao. Jako malo uči, a ja mislim da je to zato jer je navikao da se njega poučava.

    Sjećam se jednog razgovora među roditeljima u razredu kad je on išao u niže razrede. Jedna je mama pričala kako ju je njena curica pitala je li istina da je Australija kontinent, a ne otok, a ona je maloj odgovorila da će o tome učiti u školi, otkačila je. Meni se to onda činilo kao zanemarivanje djeteta, maltene okrutnost, a danas gledam tu curicu koja je briljantna, vrijedna učenica u 2 škole i gledam svog lijenčinu koji se na krevetu ne može odlijepiti od mobitela i ništa ga više ne zanima. Naravno da sam svjesna da je ovo samo anegdota i da bih vjerojatno odgajala na isti način da krećem otpočetka, ali stvarno se pitam jesam li trebala odgovoriti na baš sva pitanja. Mlađem nisam stizala tako sve servirati i njegove su razina znanja i radne navike sad u 11. godini na višoj razini od bratovih.

  18. #3368
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Jurana, to ti je kombinacija osobnosti i okolnosti, ne vjerujem da bi rezultati bili puno drugaciji da si ti drugacije reagirala

  19. #3369
    Osoblje foruma emily avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    6,411

    Početno

    Citiraj marta prvotno napisa Vidi poruku
    Jurana, to ti je kombinacija osobnosti i okolnosti, ne vjerujem da bi rezultati bili puno drugaciji da si ti drugacije reagirala

    X

    a ova anegdota s Australijom, ja ne bih mogla ne odgovoriti na takvo jednostavno pitanje, ne kužim uopće poantu. Pa učit će u školi trilijun stvarni, čemu uskraćivati takvu informaciju (ako ju znaš )

    kad bi me moji pitali, ako sam znala - odgovorila bih.
    ako ne - rekla bih da ne znam, ili rekla što mislim da bi moglo biti.

  20. #3370

    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    3,854

    Početno

    I ja bih rekla da je do karaktera, a ne do serviranja svih odgovora.
    Moji su mali razmak u godinama, i zato često dobijaju odgovore sistemom ja pričam pa ko šta pohvata, ali starija će pre cviliti za pomoć dok će mlađi pre sve probati sam iako bi ponekad za oboje bilo lakše i bolje da su uradili obrnuto od svog karaktera.

    Kaae, ne mogu da nađem ništa od statistike na linku, mada ima svašta nešto drugo od praktičnih saveta i informacija. Naravno, ja profesionalno prvo pogledam deo pod Science, pa odem na Biology, kad ono nema ništa, ni Marine biology, ni Anatomy, pa odem na Ecology i vidim Christian kids i tu mi tek postane jasno . Posle sam prebrojala sve naslove koji imaju Christian ili Bible pa zaključila da bih drugi tip homeschooling-a .

  21. #3371
    Konfuzija avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2011
    Postovi
    1,422

    Početno

    Citiraj sirius prvotno napisa Vidi poruku
    Konfuzija , ti ne zivis u Hrvatskoj?
    Rekla bih po pisanju. Jesu li tvoja djeca isla u Hrvatske skole?

    Jasno ti je da sustav maltretira ( da ne kazem zlostavlja ) neku djecu ? Ili da im to cine skolske kolege?
    Vjerojatni u jednakom ili vecem postotku od teslih zanemarivanja od strane obitelji.
    Kao sto nije HS za svakoga , tako za neku djecu sigurno postoje bolje opcije od skola.
    Ok, u Hrvatskoj u pravilu ne oostoje takve opcije , ali po svijetu ih ima.
    Ok, da sumiramo. Neku djecu maltretiraju skolski kolege, neku djecu sustav, neka djeca su i zlostavljana u skoli, a neka i kod kuce. Za neke je homeschooling dobar, za neke nije. U Hrvatskoj nema, ali po svijetu da... Eto, moram se sloziti sa svime.

    I, na kraju, sto me je u pisanju odalo? Gramatika, pravopis? Moje dijete nije islo u hrvatske skole, ali ja jesam, a bogme i radila u mnogima.

  22. #3372
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,367

    Početno

    Citiraj Konfuzija prvotno napisa Vidi poruku
    Ok, da sumiramo. Neku djecu maltretiraju skolski kolege, neku djecu sustav, neka djeca su i zlostavljana u skoli, a neka i kod kuce. Za neke je homeschooling dobar, za neke nije. U Hrvatskoj nema, ali po svijetu da... Eto, moram se sloziti sa svime.

    I, na kraju, sto me je u pisanju odalo? Gramatika, pravopis? Moje dijete nije islo u hrvatske skole, ali ja jesam, a bogme i radila u mnogima.
    Hahaha
    Nije te odao pravopis ( moj pravopis i gramatika plus greske u tipkanju su 10x gore nego tvoje) .
    Nego iskustvo sa skolskim sustavom.
    Prepoznajem one koji nisu u nasem.
    Posljednje uređivanje od sirius : 26.11.2020. at 18:33

  23. #3373
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Vjerojatno samo to sto si na drugim topicima pisala da ne zivis u HR, a i reakcije/pitanja su ti ponekad kao moja, onako malo s Marsa jer nakon 11+ godina ovdje ponekad zaboravim staviti drugacije naocale prije nego odreagiram na nesto ili pitam.

    pulinka, kvragu, pojma nemam onda sto sam ti to dala. Znam sigurno da ova sto ove godine ima osmogodisnjaka i cetverogodisnjakinju doma radi sve po sekularnom programu.


    Sto se tice poducavanja ili serviranja informacija, meni je to kako mi dodje i kako imam vremena. Nekad odgovorim, nekad uputim kamo da idu gledati. Od interneta i knjiga do neke osobe koja im moze o tome vise reci.

  24. #3374
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,470

    Početno

    Konfuzija,
    Evo samo da potvrdim da se jako lijepo izražavaš i pišeš, pravilno, bez pogrešaka
    Posljednje uređivanje od Lili75 : 26.11.2020. at 21:34

  25. #3375
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,122

    Početno

    Mene su odavale neke formulacije tipa "Nazvat cu vas natrag". Kolege su mi se znali smijati (ne zlonamjerno)
    A sad radim isto greške. Al obicne, kao i drugi nepismeni

  26. #3376
    Konfuzija avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2011
    Postovi
    1,422

    Početno

    Citiraj Lili75 prvotno napisa Vidi poruku
    Konfuzija,
    Evo samo da potvrdim da se jako lijepo izražavaš i pišeš, pravilno, bez pogrešaka
    Hvala lijepa, Lili.

    Sirius, kako da ti kazem... I u Hrvatskoj ima dobrih skola, ja sam imala srecu pa sam zadnjih 15 god. radila u jednoj. Nismo bili vrh po postignucima ucenika, ali smo se zaista trudili oko djece. Radila sam s ovisnicima, zlostavljanom djecom, imali smo bullying, jednom sam imala palikucu... moje je iskustvo da su sva ta djeca bolje prolazila dok su isla u skolu. Jednom kad su otisli iz skole, nije bilo nikoga tko bi se potrudio oko njih i samo su potonuli.

    U drugoj skoli sam imala medjunacionalne trzavice u mome razredu. Jedan roditelj mi je prijetio da cu ostati bez posla jer sam djeci pokusala objasniti da oni nisu odgovorni za ono sto su radili njihovi roditelji i djedovi i da moraju zivjeti skupa. Dozivjela sam i ozbiljnije prijetnje, ravnatelj je prijavio policiji, covjek je zavrsio na sudu...

    Vjeruj mi, znam sve... Ali znam da i danas, nakon mnogo godina, ciste savjesti mogu pruziti ruku svakome od tih ucenika i roditelja (ok, ne sad, ali kad prodje korona) jer znam da sam ucinila sve sto sam mogla i to nije malo, i znam da nisam jedina koja je tako radila.

    Hrvatske skole pocivaju na idealizmu i ljubavi nastavnika, vise nego igdje drugdje. Ovdje kad pricam s kolegicama, nema sanse da ce raditi nesto za sto nisu placeni. Nema sanse da ce se strucno usavrsavati subotom. U razredu moga djeteta je 29 ucenika. S njima su cijelo vrijeme 3 uciteljice, u Hrvatskoj bi to bila jedna.

  27. #3377
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Pa ne znam bas. Mislim da to najvise ovisi o osobi. Tu kod mene ima ucitelja i uciteljica koji rade, vjerojatno, najvise iz ljubavi (bilo koji dan u tjednu) jer su, izmedju ostalog, nastavnici uzasno lose placeni u usporedbi s puno drugih zanimanja. Vecina ih kupuje gotovo sve za svoju ucionicu iz vlastitog dzepa (odnosno od eventualnih donacija i poklona koje stizu iz obitelji ucenika). Najcesce se ne moraju strucno usavrsavati subotom, istina, ali to zbog toga sto im se nudi usavrsavanje tijekom skolske godine.

    Naravno, ima i onih koji rade iz tko zna kojih razloga kao, uostalom, bilo gdje u svijetu.


    Kuzim ove primjere o kojima pricas i to je istina, djeci kojoj treba pomoc, pomoc stize (i) iz skole. No djecu iz obitelji u kojima nema podrske nitko ne drzi doma zbog homeschoolinga. Stvarno je zanemariv broj gdje bi se dogadjala neka patologija. Sigurno postoji, ali statisticki je nebitan. (Jasno mi je, opet, da je za nekoga tko izvuce kraci kraj statistika takodjer bitna, ali nikad nista nije svima ugodilo.)

  28. #3378
    Konfuzija avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2011
    Postovi
    1,422

    Početno

    Kuzim sve, Kae, ali kao sto si i sama rekla, to su ljudi, a ne brojevi, i taj zanemarivi statisticki udio je neciji zivot. Pa mi se ne cini tako bezveznim pokusati smanjiti taj broj ako se ikako moze. Resursi se trose na vozne parkove i naoruzanja, u usporedbi s time bi ovo stvarno bilo beznacajno.

    Ponuditi edukaciju roditelju koji zeli provoditi homeschooling, pa bi covjek vidio sto to konkretno znaci, na koji nacin napraviti plan i program, kako strukturirati nastavu, optimizirati proces... To se moze napraviti u dva dana i zapravo uopce nije losa business idea.

    I ovisi o osobi najvise, i to je istina... Puno je pametnih i briznih ljudi koji savjesno rade svoj posao svaki dan i oni drze taj sustav da se ne urusi, oni su inspiracija djeci i oni (one ) se pamte. Ali takodjer ovisi i o mehanizmu nadzora. Prosvjetne inspekcije u HR dolaze po prijavi, nema adekvatnog kontinuiranog pracenja nastavnika i njegovog nagradjivanja ili kaznjavanja, da ne spominjem roditelje od kojih velika vecina reagira samo kad je nezadovoljno uspjehom djeteta... Koliko ljudi je spremno platiti obrazovanje djeteta? Koliko se obrazovanje cijeni u Hrvatskoj? I zasto? Sto je s kurikulima starima 30 godina, sto je nepostojanjem komunikacije izmedju trzista rada i obrazovnog sustava? Sada sirim pricu i idem debelo u off topic ali to je sve dio slike.

  29. #3379
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Jest neciji zivot, ali netko je uvijek zanemariva statistika. Postoji i statistika gdje su djeca ubijena na nastavi, gdje ih netko maltretira svaki dan u skoli, od laganog podhebavanja do potpunog fizickog i psihickog maltretiranja. U krajnjem slucaju, ima djece koja prodju cijeli sistem (javne ili privatne) skole, a potpuno su nesposobni za daljnje skolovanje i/ili zivot i rad. Nema idealnog rjesenja za sve.

    Kome treba edukacija? To pricas za Hrvatsku ili opcenito, izmedju ostalog i za SAD? Postoje resursi za one koje to zanima i opet ti kazem da se na homeschooling, u velikom (najvecem/gotovo 100%?) broju slucajeva ne odlucuju ljudi koji nemaju nikakvog pojma, a uz to jos ni zelje nauciti kako, a onda provoditi tu edukaciju s djecom.

  30. #3380
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,367

    Početno

    Edukacija?
    Tko je meni dao edukaciju da radim s mojom djecom koja imaju poteskoce?
    Sustav sigurno nije. Isto tako sto im nije pruzio adekvatno skolovanje niti potporu unutar sustava.
    Sto se njihovih konkretnih poteskoca tice cesto mi se cini da sam educirana visestruko u odnosu na profesore , ucitelje i poneke defektologe/logopede/psihologe.

  31. #3381
    Konfuzija avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2011
    Postovi
    1,422

    Početno

    sirius, ako ti sustav nije dao edukaciju, ne znaci da nije trebao. I tebi kao roditelju, i uciteljima i profesorima koji rade s djecom s poteskocama... Da inkluzija nije samo fraza, nego nesto oko cega se zaista trudimo.

    Kae, vjerujem da edukacija treba svakome, a standardizirana edukacija za homeschoolera bi znacila da svi imaju neki minimum znanja i vjestina. Tu naravno ne mislim na Hr, jer homeschooling nije predvidjen zakonom, ali bi edukacija roditelju koji ima dijete s poteskocama dobro dosla, kao u slucaju Sirius. Profesori i ucitelji su zavrsili fakultete, pa se opet konstantno educiraju... Ili mislis da je to nepotrebno takodjer?

    Da nema idealnog rjesenja za sve, mislim da je svima jasno. Ali da se napravi sve sto se moze da se te ruzne statistike sto vise smanje, to bi ocekivao od nekog civiliziranog drustva.

  32. #3382
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Pa naravno da se od civiliziranog drustva ocekuje da smanjuje ruznu statistiku. Al u tu ruznu stranu spadaju onda sve ruznoce, a ne samo one po homeschoolingu.

  33. #3383
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Malo mi je zapravo mutno sto zelis reci.

    Na stranu s Hrvatskom, ali treba li znaci educirati sve roditelje, vecina kojih uspjesno educiraju svoju djecu (koliko god vec godina to radili) kako bi se smanjilo zlostavljanje postotka te iste djece? Jer imamo neki ogroman, masivni problem sa zlostavljanom djecom koja su u homeschoolingu? Gdje si nasla te statistike?

    Nema problema sa zlostavljanjem djece koja su u sustavu javnih skola? Ili SVE roditelje treba educirati jer u tom slucaju nece zlostavljati djecu? Onda i sve nastavnike treba, takodjer, educirati, a i djecu, jer i djeca djecu zlostavljaju, a moze i ujak i nepoznata gospodja s ceste.

    Znaci, zapravo, nije losa ideja da se opcenito rjesava problem civiliziranog drustva (ili bilo kojeg drugog), a ne homeschoolinga?

  34. #3384
    Konfuzija avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2011
    Postovi
    1,422

    Početno

    Citiraj marta prvotno napisa Vidi poruku
    Pa naravno da se od civiliziranog drustva ocekuje da smanjuje ruznu statistiku. Al u tu ruznu stranu spadaju onda sve ruznoce, a ne samo one po homeschoolingu.
    Dobro jutro i tebi, ali tema je ovdje homeschooling.

    Kae, ne dozivljavam te provokatora, pa cu se potruditi objasniti, iako mi se cini da sam bila dovoljno jasna.

    Nemam statistike, nisam ih ni trazila, niti primarno govorim o zlostavljanju. No ako zakon ne trazi od osobe koja skoluje kod kuce nikakvu kvalifikaciju, a ta osoba nece skolovati samo svoje dijete, nego ponekad i tudju djecu, ne radi li se tu o alternativnoj obrazovnoj instituciji? Ne ocekujes da bi se tu svasta moglo dogoditi?
    Drugo, je li zaista roditelj nevezane struke dovoljno kvalificiran da bi poducavao djecu, ne samo na primary nego i secondary levelu? Za sto ce nam onda pedagoska struka i standardi? Mozda bi onda roditelji mogli sami i lijeciti djecu? Ne samo od prehlade, nego i upale pluca? Ovo je analogija, ne ozbiljan prijedlog, da me se krivo ne shvati.

    A motiv za to nije nadzor, nego dobrobit djeteta. Roditelju treba pomoci da bi djetetu bilo bolje. Bez obzira zeli li taj roditelj skolovati kod kuce ili mu treba savjet i podrska za rad sa svojim djetetom s poteskocama. Na primjeru kojeg navodi Sirius je sustav zakazao. Ali ne bih se okomila na cijeli sustav, jer su tu i ucitelji koji uglavnom rade svoj posao najbolje sto znaju (ni oni ne dobivaju relevantnu pomoc!), nego bih ja kao roditelj pokusala suradjivati s tim uciteljima i mijenjati sistem mic po mic, za dobrobit ne samo svog nego i ostale djece.

    I zasto je to okarakterizirano kao deficit uvida s moje strane jer me eto strana zemlja razmazila pa sad ocekujem svasta i od Hrvatske? Kajgod.

    Je li ti sada malo manje mutno?
    Posljednje uređivanje od Konfuzija : 30.11.2020. at 09:33

  35. #3385
    Angie75 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,644

    Početno

    Citiraj Jurana prvotno napisa Vidi poruku
    Ja sam ovako radila sa starijim sinom i vjeruj mi da se danas, kad ima napuniti 16 godina, pitam jesam li pogriješila jer je on ispao teška lijenčina koja očekuje da su mu svi odgovori servirani, a da sam ne mora ništa potražiti. Također je jako demotiviran za neki predmet ako profesor nije majstor didaktike, čak i ako je taj predmet jedan od razloga zašto je upisao školu koju je upisao. Jako malo uči, a ja mislim da je to zato jer je navikao da se njega poučava.

    Sjećam se jednog razgovora među roditeljima u razredu kad je on išao u niže razrede. Jedna je mama pričala kako ju je njena curica pitala je li istina da je Australija kontinent, a ne otok, a ona je maloj odgovorila da će o tome učiti u školi, otkačila je. Meni se to onda činilo kao zanemarivanje djeteta, maltene okrutnost, a danas gledam tu curicu koja je briljantna, vrijedna učenica u 2 škole i gledam svog lijenčinu koji se na krevetu ne može odlijepiti od mobitela i ništa ga više ne zanima. Naravno da sam svjesna da je ovo samo anegdota i da bih vjerojatno odgajala na isti način da krećem otpočetka, ali stvarno se pitam jesam li trebala odgovoriti na baš sva pitanja. Mlađem nisam stizala tako sve servirati i njegove su razina znanja i radne navike sad u 11. godini na višoj razini od bratovih.
    Kao da sam ja pisala. I svjesna sam da je to kombinacija osobnosti i okolnosti, ali što da su okolnosti bile drukčije, odnosno da im nismo servirali sve odgovore, ali da smo imali od njih visoka očekivanja? Bi li se to onda kompenziralo njihovim većim trudom? Tako mi je krivo što nikad nećemo znati

  36. #3386
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,470

    Početno

    Citiraj Konfuzija prvotno napisa Vidi poruku
    Dobro jutro i tebi, ali tema je ovdje homeschooling.

    Kae, ne dozivljavam te provokatora, pa cu se potruditi objasniti, iako mi se cini da sam bila dovoljno jasna.

    Nemam statistike, nisam ih ni trazila, niti primarno govorim o zlostavljanju. No ako zakon ne trazi od osobe koja skoluje kod kuce nikakvu kvalifikaciju, a ta osoba nece skolovati samo svoje dijete, nego ponekad i tudju djecu, ne radi li se tu o alternativnoj obrazovnoj instituciji? Ne ocekujes da bi se tu svasta moglo dogoditi?
    Drugo, je li zaista roditelj nevezane struke dovoljno kvalificiran da bi poducavao djecu, ne samo na primary nego i secondary levelu? Za sto ce nam onda pedagoska struka i standardi? Mozda bi onda roditelji mogli sami i lijeciti djecu? Ne samo od prehlade, nego i upale pluca? Ovo je analogija, ne ozbiljan prijedlog, da me se krivo ne shvati.

    A motiv za to nije nadzor, nego dobrobit djeteta. Roditelju treba pomoci da bi djetetu bilo bolje. Bez obzira zeli li taj roditelj skolovati kod kuce ili mu treba savjet i podrska za rad sa svojim djetetom s poteskocama. Na primjeru kojeg navodi Sirius je sustav zakazao. Ali ne bih se okomila na cijeli sustav, jer su tu i ucitelji koji uglavnom rade svoj posao najbolje sto znaju (ni oni ne dobivaju relevantnu pomoc!), nego bih ja kao roditelj pokusala suradjivati s tim uciteljima i mijenjati sistem mic po mic, za dobrobit ne samo svog nego i ostale djece.

    I zasto je to okarakterizirano kao deficit uvida s moje strane jer me eto strana zemlja razmazila pa sad ocekujem svasta i od Hrvatske? Kajgod.

    Je li ti sada malo manje mutno?
    Konfuzija slažem se s tobom.
    Moram još jednom napomenuti da u Hrvatskoj ima izvrsnog nastavnog kadra kojima se mogu samo nakloniti
    Ne može se temeljem nečijeg pojedinačnog negativnog iskustva generalizirati za sve. To zaista nije korektno.

  37. #3387
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,470

    Početno

    Jelena, nakon postova od Jurane i Angie75 da razmisliš možda malo okrenut ploču i ne servirat sve odmah i sad vrlo detaljno i studiozno?

  38. #3388
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,122

    Početno

    Citiraj Lili75 prvotno napisa Vidi poruku
    Jelena, nakon postova od Jurane i Angie75 da razmisliš možda malo okrenut ploču i ne servirat sve odmah i sad vrlo detaljno i studiozno?
    Pa ne mislim. Ja ne znam drugačije razgovarati. Ali ima i kod mene granica kada procijenim da mu ne mogu nešto objasniti, jer je premali da bi shvatio, pa mu kažem da će to u školi odlučiti - npr. jučer - što je to sumpor. Odgovor da je to smrdljivi žuti kemjski element mi nije baš bio prikladan, a nisam znala drugačije. Pa sam nešto promrmljala - ma joj, kemijski element, al to ćeš u školi učiti. Tu nema dalje potpitanja. Svaki dobar odgovor izazove zanimljiv razgovor na tu temu. A kad ode predaleko, onda i sam izgubi interes. Ima tu i toga da on mene testira do kud ću znati.

    Iskreno, živim svaki dan kao da je posljednji. U tom smislu, postoji izvjesna vjerojatnost da me ni nema kad bude išao u školu. Zašto mu ne bih dala točne odgovore na pitanja na koje će s velikom vjerojatnošću dobiti puno lošije odgovore u školi. Ja sam dobila hrpetinu točnih informacija u djetinjstvu. Sjećam se šoka kad mi je tata rekao da ne zna odgovor na neko moje postavljeno pitanje. Tata zna. Nisam imala problem do fakulteta, kada sam se malo iznenadila da treba malo studioznije učiti. Al eto završio se i taj fakultet pa i doktorat, nije baš da me je osakatilo.

    Meni je s druge strane cilj naučiti dijete da je u redu da nešto ne znaš, ali nije u redu da se ne potrudiš naučiti.

  39. #3389
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,470

    Početno

    Citiraj Jelena prvotno napisa Vidi poruku
    Pa ne mislim. Ja ne znam drugačije razgovarati. Ali ima i kod mene granica kada procijenim da mu ne mogu nešto objasniti, jer je premali da bi shvatio, pa mu kažem da će to u školi odlučiti - npr. jučer - što je to sumpor. Odgovor da je to smrdljivi žuti kemjski element mi nije baš bio prikladan, a nisam znala drugačije. Pa sam nešto promrmljala - ma joj, kemijski element, al to ćeš u školi učiti. Tu nema dalje potpitanja. Svaki dobar odgovor izazove zanimljiv razgovor na tu temu. A kad ode predaleko, onda i sam izgubi interes. Ima tu i toga da on mene testira do kud ću znati.

    Iskreno, živim svaki dan kao da je posljednji. U tom smislu, postoji izvjesna vjerojatnost da me ni nema kad bude išao u školu. Zašto mu ne bih dala točne odgovore na pitanja na koje će s velikom vjerojatnošću dobiti puno lošije odgovore u školi. Ja sam dobila hrpetinu točnih informacija u djetinjstvu. Sjećam se šoka kad mi je tata rekao da ne zna odgovor na neko moje postavljeno pitanje. Tata zna. Nisam imala problem do fakulteta, kada sam se malo iznenadila da treba malo studioznije učiti. Al eto završio se i taj fakultet pa i doktorat, nije baš da me je osakatilo.

    Meni je s druge strane cilj naučiti dijete da je u redu da nešto ne znaš, ali nije u redu da se ne potrudiš naučiti.
    Ma ja sam se samo malo zezala, naravno da ćeš odgovorit nešto što znaš. Al sjećam se nekih postova u kojima si pojašnjavala kako si mu odgovarala, pa su mi se ti odgovori činili više za dijete 6. razred,a rekla si i da te to zna iscrpljivat zato sam napisala.

    A za ovo boldano si me baš rastužila nemoj tako razmišljati, punooo će te još on gnjaviti sa svojim radoznalim pitanjima.

  40. #3390
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Citiraj Konfuzija prvotno napisa Vidi poruku
    Dobro jutro i tebi, ali tema je ovdje homeschooling.

    Kae, ne dozivljavam te provokatora, pa cu se potruditi objasniti, iako mi se cini da sam bila dovoljno jasna.

    Nemam statistike, nisam ih ni trazila, niti primarno govorim o zlostavljanju. No ako zakon ne trazi od osobe koja skoluje kod kuce nikakvu kvalifikaciju, a ta osoba nece skolovati samo svoje dijete, nego ponekad i tudju djecu, ne radi li se tu o alternativnoj obrazovnoj instituciji? Ne ocekujes da bi se tu svasta moglo dogoditi?
    Drugo, je li zaista roditelj nevezane struke dovoljno kvalificiran da bi poducavao djecu, ne samo na primary nego i secondary levelu? Za sto ce nam onda pedagoska struka i standardi? Mozda bi onda roditelji mogli sami i lijeciti djecu? Ne samo od prehlade, nego i upale pluca? Ovo je analogija, ne ozbiljan prijedlog, da me se krivo ne shvati.

    A motiv za to nije nadzor, nego dobrobit djeteta. Roditelju treba pomoci da bi djetetu bilo bolje. Bez obzira zeli li taj roditelj skolovati kod kuce ili mu treba savjet i podrska za rad sa svojim djetetom s poteskocama. Na primjeru kojeg navodi Sirius je sustav zakazao. Ali ne bih se okomila na cijeli sustav, jer su tu i ucitelji koji uglavnom rade svoj posao najbolje sto znaju (ni oni ne dobivaju relevantnu pomoc!), nego bih ja kao roditelj pokusala suradjivati s tim uciteljima i mijenjati sistem mic po mic, za dobrobit ne samo svog nego i ostale djece.

    I zasto je to okarakterizirano kao deficit uvida s moje strane jer me eto strana zemlja razmazila pa sad ocekujem svasta i od Hrvatske? Kajgod.

    Je li ti sada malo manje mutno?
    A mutno mi je jos uvijek, a nije provokacija.

    Ne mogu usporedjivati nista s HR jer mi djeca ne idu u hrvatsku skolu, a bezveze je da izvlacim sjecanja na moje skolske dane. Imam dva srednjoskolska nastavnika u uzoj obitelji i to je sve.

    Tu u Minnesoti sustav funkcionira odlicno i, s obzirom na nasu (minesotansku) socijalnu politiku i sustav socijalne pomoci, odgovornosti, itd., A i pravni sustav, vjerujem da niti u jednom trenutku nisu zanemarili ovo sto propitkujes o zlostavljanju. S obzirom i na to koliko se paznje poklanja edukaciji, vjerujem i da su nam djeca (u javnom, privatnom, a i kucnom) sustavu sasvim solidno, ako ne i odlicno zbrinuta.

    Prvo i osnovno, iako se u sustav ulazi s 5 godina (rodjendan do 1.8.; pocetak kindergartena prvi tjedan rujna), sva djeca od 7 - 17 godina moraju biti prijavljeni polaznici nastave (po izboru). Sva djeca (nasla sam podatak, u MN je to 2018/19 bilo 16,700 ucenika, odnosno 1.9%) moraju pristupiti standardiziranom testu na kraju godine. Znaci, ako nesto ne valja, pronaci ce se pogreska.

    Drugo, u MN, a bez edukacije i akreditacije, smije se poducavati samo vlastitu djecu.

    Ne znam, nemam apsolutno nista protiv sustava koji funkcionira. I ne vidim zbog cega bi se postojanje strucnog kadra negiralo kad/jer netko uspjesno poducava djecu.

    Ja recimo svoju uspjesno lijecim u okvirima u kojima sam sposobna. Kao i vecina ljudi.

  41. #3391
    Konfuzija avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2011
    Postovi
    1,422

    Početno

    Kae, bila je prica iz Svedske prije par dana u novinama, zena je drzala sina zatocenog u kuci 30 godina. Ispisala ga je iz skole kad mu je bilo 12. Saznalo se tek kad je otisla u bolnicu na operaciju. Prica iz horrora. To je ona desetinka postotka. I jedan ljudski zivot... Zato ne volim statistike, ljudi nisu brojevi.

    Dobro zvuci taj vas minesotanski sustav, hvala sto si pojasnila.

  42. #3392
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Je, to što je ona poludjela nakon smrti djeteta, to stvarno ima veze sa homeschoolingom.

  43. #3393
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Citiraj Konfuzija prvotno napisa Vidi poruku
    Kae, bila je prica iz Svedske prije par dana u novinama, zena je drzala sina zatocenog u kuci 30 godina. Ispisala ga je iz skole kad mu je bilo 12. Saznalo se tek kad je otisla u bolnicu na operaciju. Prica iz horrora. To je ona desetinka postotka. I jedan ljudski zivot... Zato ne volim statistike, ljudi nisu brojevi.

    Dobro zvuci taj vas minesotanski sustav, hvala sto si pojasnila.
    Bila je prica u novinama jucer ili prekjucer, mozda i danas, o djetetu koje je stradalo u liftu. Znamo li je li isao u skolu?

    Mislim, bezveze je poveznica. Mogla ga je ta zena zadaviti golim rukama odmah nakon nastave. Svasta se dogadja.

  44. #3394
    Konfuzija avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2011
    Postovi
    1,422

    Početno

    Citiraj Kaae prvotno napisa Vidi poruku
    Bila je prica u novinama jucer ili prekjucer, mozda i danas, o djetetu koje je stradalo u liftu. Znamo li je li isao u skolu?

    Mislim, bezveze je poveznica. Mogla ga je ta zena zadaviti golim rukama odmah nakon nastave. Svasta se dogadja.
    Nije isao u skolu, bila je nedjelja.

    Meni nije bezveze, ali mozemo se sloziti da se ne slazemo.

  45. #3395

    Datum pristupanja
    Sep 2019
    Postovi
    58

    Početno

    Citiraj Konfuzija prvotno napisa Vidi poruku
    Kae, bila je prica iz Svedske prije par dana u novinama, zena je drzala sina zatocenog u kuci 30 godina. Ispisala ga je iz skole kad mu je bilo 12. Saznalo se tek kad je otisla u bolnicu na operaciju. Prica iz horrora. To je ona desetinka postotka. I jedan ljudski zivot... Zato ne volim statistike, ljudi nisu brojevi.

    Dobro zvuci taj vas minesotanski sustav, hvala sto si pojasnila.
    A ima i jedna desetinka postotka djece koju neki profesor u skoli zloostavlja.

  46. #3396
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,122

    Početno

    Ma joj, to sa zlostavljanjem je po meni bespredmetno. Mogu se nabrajati ovi i oni primjeri. Evo meni je u vrtiću bilo prestrašno. Umirala sam od straha od jedne starije djevojčice. Maltretirala me, a nitko nije primijetio. Pola godine dok nisam rekla tati da ne mogu više ići u vrtić.

  47. #3397
    summer avatar
    Datum pristupanja
    May 2005
    Lokacija
    St
    Postovi
    4,597

    Početno

    meni je isto strasno da je dijete od 12 godina totalno ispalo iz sustava i da je roditelj mogao raditi sto je htio s njim
    znaci, nikakva kontrola, pracenje, eto ni da postoji i da je zivo i zdravo, a kamoli kako mu ide obrazovanje

    inace razmisljam kao i prije, nisam pristasa homeschoolinga bez nekakvih kontrola ili ispita
    biste li vi voljeli da su vas obrazovali vasi roditelji, zalite li sto ste isli u skolu?
    kod mene je odgovor, ni slucajno, skola, druzenje i prijatelji su mi bili najbolje iskustvo

  48. #3398
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,367

    Početno

    Prijatelje i drustvo imaju i djeca koja imaju HS .
    Osim ako ne zive udaljeno od skole u nekoj pustosi u kojoj nema djece. Ali to je vise iznimka nego pravilo.

    Vec sam puni puta napisala da je meni apsolutno nezamisliv taj sustav jer poznajem samo ovaj jedan. Kao sto ne poznajem ni druge vrste skola ili metode poucavanja, ali stvarno nisam skolona misliti da je ovaj nas, Hrvatski nacin jedini moguc. Ili najbolji.
    Zapravo ssm sklona misliti da ce se uskoro globalno stvari poceti mjenjati jer vise nismo industrijsko drustvo zbog kojeg je i smisljen ovaj sustav skolovanja.

  49. #3399
    summer avatar
    Datum pristupanja
    May 2005
    Lokacija
    St
    Postovi
    4,597

    Početno

    nisam ni mislila da HS djeca nemaju drustvo i prijatelje
    ali referirala sam se bas na skolske
    jer tu su djeca svaki radni dan, nekoliko sati, u drustvu vrsnjaka
    druzili smo se u skoli, svadjali, zaljubljivali, gradili zajednistvo, pripadnost, isli na izlete, ekskurzije, slavimo to i godinama kasnije
    a pored toga smo imali i prijatelje iz kvarta, s treninga, glazbene itd.
    HS se ipak s tim ne moze mjeriti
    meni je to bilo vazno i lijepo i ne bih svoju djecu zakinula za to

    i slazem se da nas sustav nije najbolji niti jedini moguc
    ponavljam, hs mi je ok opcija uz kontrole i ispite

  50. #3400
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Stvarno je bitno odmaknuti se od (cijeg?) dozivljaja da je homeschooling jednak zakljucavanju u kucu s mamom (jer tata valjda radi?) i da se vrsnjaci vidjaju samo na slici i eventualno u crkvi.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •