Stranica 1 od 3 123 PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 1 do 50 od 139

Tema: Da je samo malo drugačije...

  1. #1

    Datum pristupanja
    Nov 2010
    Lokacija
    Dalmacija
    Postovi
    123

    Početno Da je samo malo drugačije...

    Ovu temu otvaram prvenstveno jer se želim obratiti moderatorima (i općenito osoblju ovog foruma), motivirana željom da moja malenkost možda nešto promjeni nabolje...ukoliko nisam ishitreno i možda preveć bahato pretpostavila da je takvo nešto moguće. Nadam se da to nije slučaj, i da kao jedan obični, maleni forumaš na ovom portalu imam privilegiju izreći svoje mišljenje.

    Ovaj forum pratim dugo, iako sam tek odnedavno član. Mnogo sam naučila iz pregrš izrazito edukativnih i iscrpnih tekstova kojima se pokušava roditelje potaknuti na "vraćanje" prirodi i prihvaćanje dojenja kao najboljeg mogućeg izbora za njihovu dječicu.
    Moram objektivno ustvrditi kako je ovo jedini portal koji obiluje prodojećim sadržajima koji su sabrani na jednom mjestu, i organizirani tako da se i najveći laici među nama mogu relativno brzo snaći u otkrivanju rješenja i odgovora na svakodnevne dileme.

    Ono na što bih htjela ukazati ne tiče se portala u globalu, nego upravo ovog, forumskog odjela.

    Da je samo malo drugačije...

    U smislu da
    -je malo više tolerancije, samo malo više uvažavanja tuđih iskustava, dojmova, grešaka, pozitivnih i negativnih primjedbi vezanih uz bilo koje područje kako fizičkog, tako i psihičkog odgoja mališana...
    U posljednje vrijeme sve češće čujem kako žene s određenom dozom negodovanja i nenaklonosti spominu Rodu...to mi je baš žao I za to smatram odgovornim prvenstveno svojevrsni ekstremizam koji se nešto intenzivnije pojavljuje u posljednje vrijeme.

    Ekstremizam u smislu opće striktne i krute strukture, koja uzrokuje da se običnim ženicama često nepotrebno daju packe...uskraćuje im se osnovno pravo da budu malo drugačije. Da misle svojom glavom, osjećaju svojom dušom, prate i osluškuju vlastite instinkte vezane uz vlastito dijete...

    Ponekad mi se čini doista prevelikim taj gap između kontradiktornih naputaka ponašanja...U jednu ruku se potiče prirodnost...dojenje kao najprirodniji mogući način prehrane/utjehe/emotivnog formiranja bebica...Njegovanje i odgoj djeteta uz najmanju moguću primjenu komercijalnih sredstava, preparata i smjernica ( s čime se potpuno slažem)...a u drugu ruku potpuno ignorira i negira potreba za respektom onog iskonskog...prvotnog...majčinskog instinkta.

    Kad kažem negira...vraćam se na one ženice koje primaju packe ukoliko izjave nešto što imalo odstupa od nekakvog krutog pravila...Dakle, njima se u samom startu zatire pravo da dolaze do vlastitih otkrića...da istraže vlastito dijete....da modificiraju i prilagode pojedine regule svome malcu onako kako one osjećaju da je najbolje.
    Ta zar nije jako vidljivo kako ovdje dolaze samo žene koje su iskreno zainteresirane za dojenje...i koje doista žele uspjeti...Žene koje bi htjele biti bolje majke, pružiti svom djetetu najbolje što mogu.

    Samocenzurom (koja postaje neophodna za opstanak u okruženju u kojem se ne tolerira drugačije mišljenje - i to čak unutar prodojeće forme-) mnoge se forumašice demoraliziraju u startu. U startu odustaju od sudjelovanja na ovom portalu jer umjesto da se osjećaju ohrabreno...shvaćeno...i prihvaćeno...osjećaju se nenormalno, nesposobno i nedovoljno kompetentno biti roditeljem.


    Molim vas da malo ublažite način komunikacije, prilagodite "ton" individuama, pokažete malo više razumjevanja za raznolikost...Tu ćete sresti jednorotke...petorotke...doktorice...domaćice...g rađaknke metropola i osobe iz ruralnijih sredina...osobe s određenim predznanjima i one koje uopće nisu educirane...iskusne i one koje nemaju nikakvog prediskustva. Svima je jedno zajedničko...želja za shvaćanjem i prihvaćanjem. Za sredinom u kojoj neće biti strogo osuđivane za svako odstupanje, za svaku eventualnu pogrešku ili za činjenje nečeg sa čim se možda netko drugi u potpunosti ne slaže.


    Eto, toliko.

    Nadam se da mi nećete zamjeriti na iskrenosti, i da ćete (radi dobrobiti opstanka i imidža ovog foruma) barem razmisliti o manjim modifikacijama u pristupu prema svakom novom ( i starom) članu koji bi želio biti djelom ovog virtualnog kutka.

  2. #2
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,206

    Početno

    Draga Pettite, već smo se našle na nekim temama. I zapazila sam tvoje postove. Slažem se djelomično sa tvojim stavom. Ja sam dugo čitala, pa se usudila prijaviti i napisati tu i tamo koji post, pa što dalje sve više.

    Ja uvijek napišem svoj stav i mišljenje. Naravno da se ne slažu uvijek (često) samnom, ali neće mene obeshrabriti par packi.
    Tužno je da baš one koje su najnesigurnije odustanu nakon tih par suprotstavljenih mišljenja. Možda bi stvarno prema novima trebalo nježnije. Dva puta sam naišla na nove forumašicue koja su odustale baš zbog napada na njihov način dohrane.
    Svi odgovori na temu dojenja su uvijek OK, daje se puna podrška, mislim da su tu savjetnice na nivou.

    Ako im nešto što ja napišem ne paše i to mi kažu, ja pokušam obraniti svoj stav. Ako ne ide lijepo se maknem s teme. Uvijek ima novih tema. Uostalom, kome paše ono što pišem, taj će pokušati tako. Kome ne, taj neće. (uf, a ima ih koje odmah "skaču" na moj nick, ne znam zašto me ne stave na ignore)

    Nivo komunikacije mi je dobar, ja baš volim pristojno. I razgovarati sa puno pametnih žena.

  3. #3
    Sunshine Shoot avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2010
    Postovi
    249

    Početno

    Iako sam kratko ovdje (cca devet mjeseci ), imam podulji staž na drugim forumima pa sam naučena na različite nivoe komunikacije.

    Ono u čemu je Rodin forum baš super (vezano uz komunikaciju), to je pristojnost, odnosno, meni se čini da admini odmah reagiraju ukoliko nešto prijeđe nekakve virtualne granice pristojne i kulturne komunikacije. Tako da nisam primijetila hrpu zachatanih topica i sl.

    Ono u čemu se slažem s Pettite, to je nešto manja tolerancija ponekih aktivnih članova foruma (ne mislim na članove Udruge, nego baš foruma) na nešto što se opire Rodinim smjernicama. Pritom mislim na prirodni porod, dojenje i sl. Meni osobno to ne smeta jer mi se sve te smjernice sviđaju i pokušavam ih u što većoj mjeri prenijeti u svoj život.

    Opet, svi imamo pravo na svoje mišljenje koje može biti više/manje uspješno argumentirano. Ili ne mora.
    Meni je ovaj forum super, a niži prag tolerancije pojedinih članova lako ''namirišem'' i, kao i u realnom svijetu, neću se upuštati u nekonstruktivne rasprave. A oni koji će odustati zbog 'packi' pri neslaganju s nečijim mišljenjem, trebali bi provjeriti i svoj stupanj prihvaćanja tuđeg mišljenja..

  4. #4

    Datum pristupanja
    Nov 2010
    Lokacija
    Dalmacija
    Postovi
    123

    Početno

    Citiraj Sunshine Shoot prvotno napisa Vidi poruku
    .
    Ono u čemu je Rodin forum baš super (vezano uz komunikaciju), to je pristojnost, odnosno, meni se čini da admini odmah reagiraju ukoliko nešto prijeđe nekakve virtualne granice pristojne i kulturne komunikacije. Tako da nisam primijetila hrpu zachatanih topica i sl.
    Slažem se. Moram pohvaliti i to što do sada nisam primjetila da "baniraju" ili opominju bez razloga, na temelju nekakvih osobnih simpatija ili dojma (kao što to čine vrlo, vrlo često na drugim forumima).
    Citiraj Sunshine Shoot prvotno napisa Vidi poruku
    .
    Ono u čemu se slažem s Pettite, to je nešto manja tolerancija ponekih aktivnih članova foruma (ne mislim na članove Udruge, nego baš foruma) na nešto što se opire Rodinim smjernicama. Pritom mislim na prirodni porod, dojenje i sl. Meni osobno to ne smeta jer mi se sve te smjernice sviđaju i pokušavam ih u što većoj mjeri prenijeti u svoj život.
    Tu bih se također složila, no samo djelomično, jer ja sam, nažalost tu netoleranciju primjetila upravo od strane osoblja foruma (što ne znači da kod drugih aktivnih članova nisam)..No, pravo svakog forumaša je da se ponaša kako želi, ali i da snosi odgovornost za to..Za to služe upravo oni koji moderiraju forumom, a koji si ne bi smjeli dopuštati ograničavanje tuđe slobode razmišljanja, na koju svi ustavno imamo pravo. Niti (makar i najsuptilnije) omalovažavati tuđa iskustva, dojmove i postupke u kojima su različiti.
    Ponovit ću, ne kažem da je itko bezobrazan, neugodan ili otvoreno podrugljiv...Kao što sam rekla, većina sudionika ovog foruma su u principu pristojne ženice, kako one što su "obični" članovi foruma (kao moja malenkost), tako i oni koji njime "ravnaju".
    No, nije samo nepristojnost i bezobrazluk razlog da netko stekne dojam da je forum prekrut i netolerantan. Mnogima su bitne upravo ove stavke u komunikaciji...

    Citiraj Sunshine Shoot prvotno napisa Vidi poruku
    .
    Opet, svi imamo pravo na svoje mišljenje koje može biti više/manje uspješno argumentirano. Ili ne mora.
    Da li se to odnosi i na situaciju (koju sam imala priliku vidjeti) kada jedan forumaš kaže nešto neidentično općoj i striktnoj nauci, pa se iza ugla pojavi ne jedan, ne dva...nego čak tri ili više članova osoblja foruma...koji tada suptilno, ali invazivno i advokatski počinju "napadati" tu izjavu, gotovo mu satirući svaku šansu da je i djelomično u pravu...Ponekad čak insinuirajući da taj čovjek s takim stavom ne može biti dobar roditelj... ?

    Kažeš, netko argumentira bolje, netko manje uspješno...Slažem se...No, ne bi li svi trebali argumentirati svoju stranu dijela rasprave u kojoj smo se zatekli, a ne brojem izbijati (prije rečeno pobijati) izjavu kojaje jednom od njih zasmetala?

    Citiraj Sunshine Shoot prvotno napisa Vidi poruku
    .
    Meni je ovaj forum super, a niži prag tolerancije pojedinih članova lako ''namirišem'' i, kao i u realnom svijetu, neću se upuštati u nekonstruktivne rasprave.
    To nije uvijek jednostavno. I ponekad može zamirisati upravo na samocenzuru...Inače, smatram da svaki pristojan čovjek mora imati smisla za samocenzuriranje sadržaja misli koje nekoga mogu uvrijediti, djelovati i zvučati bezobrazno, provocirati žešće rasprave i sl...Primjera gdje bi je trebalo imati je mnogo.
    No, ne smatram da je za pristojno i benigno iznošenje svoga stava/mišljenja/dojma ili različite prakse potrebna samocenzura. A na ovome mjestu kao da jest. Mislim da je to u principu i srž stečenih negativnih konotacija pojedinih ljudi prema Rodi (rodinom forumu).
    Citiraj Sunshine Shoot prvotno napisa Vidi poruku
    .
    A oni koji će odustati zbog 'packi' pri neslaganju s nečijim mišljenjem, trebali bi provjeriti i svoj stupanj prihvaćanja tuđeg mišljenja..
    Ali, zaista, čemu ostaviti stvari lošijima kad mogu biti mnogo, mnogo bolje... Ja samo tvrdim da do mnogih suvišnih packi uopće ne mora dolaziti, uz samo malo više tolerancije. To je ujedno i razlog pokretanja ovakve teme.

  5. #5
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    Pettite, žao mi je ako si se osjetila napadnutom od strane osoblja.
    "Slučaj" o kome govoriš je na podforumu Dojenje; osoblje koje te je "napalo" su redom savjetnice za dojenje kojima je zasmetalo ono što govoriš.
    Nisi "napadnuta" ti, nego informacija kojom raspolažeš.
    Tu se, dakle, ne radi o netoleranciji u komunikaciji - ti govoriš nešto o čemu smo mi učile drugačije.

    Nažalost, ne možemo se u svemu slagati.
    Niti možemo baš uvijek biti najpristojnije, najuljudnije, najsimpatičnije...
    Trudimo se, ali i mi smo ljudi.
    Posljednje uređivanje od apricot : 10.12.2010. at 12:27

  6. #6
    Demi avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Lokacija
    Canada
    Postovi
    276

    Početno

    Eh draga Pettite, i ja mislim kao i ti a sigurna sam da i mnogi drugi forumasi...puno kvalitetnih forumasa je otislo bas zbog grubosti moderatorica kojima je tak svejedno sto je neko pisao ovdje xy godina ili ima xy postova ili je uclanjen u Udrugu..i sama sam osjetila bezosjecajnost , sad vec bivse moderatorice rvukovi ali i nekih drugih ...samo sam zamolila da obrisu neke moje osobne podatke koje sam u zurbi i ljutnji napisala o jednoj doktorici a rvukovi je samo preformulirala moj post na sto sam joj i ukazala a ona mi fino udjelila packu na pp...bas sam se osjecala jadno...to je moj primjer.
    I vise puta sam planirala da se uclanim u udrugu i time dam svoj novcani i moralni doprinos jer smatram da promoviraju vazne stvari, ali taman onda se opet opecem (dobijem packu) , tako da se bas i ne osjecam dijelom ove ekipe...i sigurna sam da je tako s jako puno ljudi.

  7. #7
    Demi avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Lokacija
    Canada
    Postovi
    276

    Početno

    aha, malo sam pogledala o cemu apricot govori, definitivno se slazem s apricot...sorry ali davala si pogresne informacije

  8. #8

    Datum pristupanja
    Nov 2010
    Lokacija
    Dalmacija
    Postovi
    123

    Početno

    Citiraj apricot prvotno napisa Vidi poruku
    Pettite, žao mi je ako si se osjetila napadnutom od strane osoblja.
    "Slučaj" o kome govoriš je na podforumu Dojenje; osoblje koje te je "napalo" su redom savjetnice za dojenje kojima je zasmetalo ono što govoriš.
    I see. Dakle, ja sam jedina individua koja je primjetila da ste prekruti i to iz vrlo transparentnog razloga ( vjerovatno jala izazvanog sukobom u mišljenjima na spomenutoj temi ) i sad istjerujem pravdu akonto jednog jedinog incidenta u kojem sam osobno sudjelovala? Samo zato...Inače su to čiste nonsense...nikad prije i nikad poslije, i nikom drugom dogođene....
    Razočarana sam ovakvim shvaćanjem.

    Doista?
    Ili je to prigodno proglasiti takvim?
    Lako je evidentno kolike su teme otvorene (i to ne s mojeg profila) o sličnoj tematici, i nepobina je činjenica da vas mnogi smatraju ili počinju smatrati krutim i ukalupljenim forumom...A pojedine od njih čak i istražuju razloge zašto je to tako. S tim se slažu čak i oni koji vas gotovo u potpunosti podržavaju...

    Dakle draga Apricot, ne radi se o niti jednom konkretnom slučaju (iako sam, kako ste prigodno i promoćurno primjetili, i sama imala priliku iskusiti netoleranciju različitog mišljenja)...Na više mjesta i više različitih podforumskih rubrika su se događale ( i događaju se) upravo takve situacije...stoga nemojmo selektivno zanemarivati ono očito.


    Citiraj apricot prvotno napisa Vidi poruku
    Nažalost, ne možemo se u svemu slagati.
    Niti možemo baš uvijek biti najpristojnije, najuljudnije, najsimpatičnije...
    Trudimo se, ali i mi smo ljudi.
    Ne radi se o simpatičnosti. Niti uljudnosti. Niti pristojnosti.

    Naprotiv....upravo te sam odlike kod vas i sama pohvalila.
    Radi se ipak o nečem drugom
    Što sam vrlo jasno i konkretno objasnila u svojim prethodnim postovima. Naravno, druga je stvar što će netko htjeti razumjeti poantu, a netko selektivno zanemariti okosnicu o kojoj pričam...No na to doista ne mogu utjecati.
    Posljednje uređivanje od Pettite : 10.12.2010. at 14:35

  9. #9
    Dijana avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Postovi
    6,003

    Početno

    Pettite, nova si još tu. Nekoć davno sam bila blizu tvog razmišljanja, ali promijenila sam mišljenje.
    S tim da ja baš i ne zazirem ići protiv struje, ako tako mislim. Ali trebaju postojati nekakvi argumenti za to.
    A treba i priznati kad nisi u pravu. Sve je to za ljude, tu smo da učimo jedni od drugih.
    Evo, ja bi tebe recimo pitala, jesi li otvorila neke od linkova koje su ti savjetnice predložile na onoj
    temi? Ne zato da ti popuju, nego da saznaš možda nešto što dotad nisi znala. A one su znale to
    što si ti znala. Nije to bilo nikakvo dokazivanje moći, moderator vs običan forumaš, vjeruj meni.

    I daj pleasee, nemoj nas zvati "ženice". Osjećam se nekak debilno kad me se tako nazove.

    I ne se pleaseee uvrijediti na ništa što sam napisala, bilo je samo u dobroj namjeri.

  10. #10

    Datum pristupanja
    Nov 2010
    Lokacija
    Dalmacija
    Postovi
    123

    Početno

    Demi, po mišljenju moderatorice i tvom osobnom...i ja se u potpunosti slažem sa tim da ti i ona dijelite mišljenje kako sam ja davala krive informacije - no ipak, te iste informacije su za mene bile ispravne, temeljene na vlastitom iskustvu (možda da malo detaljnije promotriš)...
    Eto, kad je apricot već tako lukavo ukazala na tu konkretnu temu, ja ću reći kako, vezano uz nju, ne mislim kao vas dvije...ne misli ni polovica drugih koji su sudjelovali na toj temi...
    Ali to nije tema koju sam postavila na ovom pdf-u, i doista nije niti krucijalni razlog zašto sam je pokrenula.
    Tome u prilog govori i činjenica da je vrlo vidljivo kako mnogo ljudi u zadnje (pa i ne tako zadnje) vrijeme srozava svoje mišljenje o Rodi, i nesumnjivo je jako mnogo "wannabee Rodinih forumaša" koji su nekoć htjeli biti dio ove priče, pa su posustali...Ja ih osobno poznajem nekoliko. I to ( ne bi vjerovali - majki koje doje ) Između ostalog, upravo i iz razloga koje si i sama navela u osobnom dojmu i iskustvu...

    Ili lažem? Nije tako?


    Ne znam...reci ti meni.

    No, ako će ovo postati selektivno i prigodno hvatanje za konkretne riječi, neke druge teme...spuštanje stvari na osobnu razinu i beskrajno prepucavanje...Tad je moja želja da nešto promjenim nabolje unaprijed (slutim) osuđena na propast.

    I griješim u pomisli da moderatori mogu imalo popraviti ili modificirati svoj odnos prema forumašima - iz jednostavnog razloga...Oni su naprosto savršeni.

  11. #11

    Datum pristupanja
    Nov 2010
    Lokacija
    Dalmacija
    Postovi
    123

    Početno

    Citiraj Dijana prvotno napisa Vidi poruku
    Pettite, nova si još tu. Nekoć davno sam bila blizu tvog razmišljanja, ali promijenila sam mišljenje.
    S tim da ja baš i ne zazirem ići protiv struje, ako tako mislim. Ali trebaju postojati nekakvi argumenti za to.
    A treba i priznati kad nisi u pravu. Sve je to za ljude, tu smo da učimo jedni od drugih.
    Evo, ja bi tebe recimo pitala, jesi li otvorila neke od linkova koje su ti savjetnice predložile na onoj
    temi? Ne zato da ti popuju, nego da saznaš možda nešto što dotad nisi znala. A one su znale to
    što si ti znala. Nije to bilo nikakvo dokazivanje moći, moderator vs običan forumaš, vjeruj meni.

    I daj pleasee, nemoj nas zvati "ženice". Osjećam se nekak debilno kad me se tako nazove.

    I ne se pleaseee uvrijediti na ništa što sam napisala, bilo je samo u dobroj namjeri.
    Jako mi je žao što ovo - vrlo prigodno i transparentno - postaje tema o nekoj tamo temi, i što se propušta "big picture"...

    Žalosti me (iako previše ne iznenađuje) što je apricot pribjegla ovoj strategiji, i kao što sam rekla....razočarana sam time što je to jedino što ona ima za reći. A što je drugo i mogla...
    Očito je očekivati da će netko nakon mog uvodnog posta reevaluirati svoj odnos ili način komunikacije, ili makar u sebi priznati da to može i bolje...bilo preambiciozno. I krajnje nerealno.

    Ipak je mnogo lakše postupiti linijom manjeg otpora, i sve razlomke svesti na neki površni nazivnik.
    Citiraj Dijana prvotno napisa Vidi poruku
    I daj pleasee, nemoj nas zvati "ženice". Osjećam se nekak debilno kad me se tako nazove.
    Smeta samo tebi? Ili svima?
    Posljednje uređivanje od Pettite : 10.12.2010. at 15:05

  12. #12

    Datum pristupanja
    Nov 2010
    Lokacija
    Dalmacija
    Postovi
    123

    Početno

    Ošlo uduplo
    Posljednje uređivanje od Pettite : 10.12.2010. at 15:09

  13. #13
    Ripcord avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,160

    Početno

    Ne znam tiče li se ta opomena konkretno rasprave na temu nezasitne bebe (zainteresirale ste me, pa sam išla tražiti), ali ako je, kao jedna majka koja je sina svojedobno satima držala na sisi jer je bio tipični muški ljenivac - povuče par puta pa zaspe, pa nakon odvajanja plače, pa ponavljamo krug, nemam nikakve namjere to ponovit s novim očekivanim članom.

    Em sam imala gadnih problema s bradavicama, bila sam neispavana do bola (nisam mogla zaspati dok je ležao kraj mene iz straha da ga ne pritisnem ili nešto), te posljedično i nervozna - što inače nisam po prirodi, pa su me hormoni lupali da što sam takva i tako sam se vrtila u začaranom krugu. Mogu se ja s bebom (i danas velikim dječakom) mazit do uznemoglosti i tako stvoriti bliskost, ali kad pojede svoje, cica ide odmah van! I btw, ja sam hardkorašica koja će tu i tamo ostavit dijete kraj sebe u krevetu, al nećemo spavat zajedno, i ne mislim da sam zato hladnokrvna majka.

    Tako da ako je o tome bila riječ, ne mogu se suglasit s moderatoricama, pogotovo jer nitko nije spominjao nasilno odvajanje od cice i ostavljanje jadne, gladne, uplakane bebe da plače satima.

  14. #14
    Dijana avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Postovi
    6,003

    Početno

    Pa nesporazum je i bio samo zbog onog topica, zar ne? Čitala sam ga bila i ja, iako se nisam javila, i nisam
    se bila složila s tobom. Dugo sam tu i izuzetno cijenim rad savjetnica, zato.
    Zapravo i nema "big picture", ima nešto što se nekome zamjeri, kao i evo ovo sad tebi.
    Međutim, nema nitko ništa osobno protiv tebe, eto, u tom je sva istina.
    Meni bi bilo drago da ostaneš i nastaviš se družiti sa nama.

    Ajde, zanemari "ženice", zovi nas/mene kako hoćeš, nećemo se sad referendumski izjašnjavat.

  15. #15
    Dijana avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Postovi
    6,003

    Početno

    Ripcord, nije ta tema, ali ne mogu sad tražit.

  16. #16
    Ripcord avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,160

    Početno

    Citiraj Dijana prvotno napisa Vidi poruku
    Ripcord, nije ta tema, ali ne mogu sad tražit.
    A dobro, onda ne mogu komentirat...

  17. #17

    Datum pristupanja
    Nov 2010
    Lokacija
    Dalmacija
    Postovi
    123

    Početno

    Citiraj Ripcord prvotno napisa Vidi poruku
    Ne znam tiče li se ta opomena konkretno rasprave na temu nezasitne bebe (zainteresirale ste me, pa sam išla tražiti), ali ako je, kao jedna majka koja je sina svojedobno satima držala na sisi jer je bio tipični muški ljenivac - povuče par puta pa zaspe, pa nakon odvajanja plače, pa ponavljamo krug, nemam nikakve namjere to ponovit s novim očekivanim članom.

    Em sam imala gadnih problema s bradavicama, bila sam neispavana do bola (nisam mogla zaspati dok je ležao kraj mene iz straha da ga ne pritisnem ili nešto), te posljedično i nervozna - što inače nisam po prirodi, pa su me hormoni lupali da što sam takva i tako sam se vrtila u začaranom krugu. Mogu se ja s bebom (i danas velikim dječakom) mazit do uznemoglosti i tako stvoriti bliskost, ali kad pojede svoje, cica ide odmah van! I btw, ja sam hardkorašica koja će tu i tamo ostavit dijete kraj sebe u krevetu, al nećemo spavat zajedno, i ne mislim da sam zato hladnokrvna majka.

    Tako da ako je o tome bila riječ, ne mogu se suglasit s moderatoricama, pogotovo jer nitko nije spominjao nasilno odvajanje od cice i ostavljanje jadne, gladne, uplakane bebe da plače satima.
    Ripcord, koliko se sjećam...u toj sam temi rekla kako osobno ne mislim da je dobro (a kamoli zdravo) puštati dijete da spava/gricka/melja dojku četiri (pa i više sati) - u komadu, bez pauza...(zbog opasnosti od maceracije bradavica itd...na temi je pa ako koga zanima, slobodno pročita).
    Da...vidiš. Na nju sam gotovo skroz zaboravila. Koga zanima, može virnuti i vidjeti kako je moja izjava prošla...I tko mi je ( i kako) održao lekciju.

    To je samo još jedan primjer koji govori u prilog striktnoj strukturi i strogoj netoleranciji.

  18. #18
    pomikaki avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    8,507

  19. #19
    pomikaki avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    8,507

  20. #20
    Dijana avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Postovi
    6,003

    Početno

    Pročitah i tu temu, hah, ne znam Petitte, zauzela si neki defanzivan stav, mogla si se jednostavno
    ne složiti s Lindom i basta.
    Možda si navikla da si kao patronažna sestra autoritet, pa ti teško pada što te neko ispravlja u tvom
    području..
    Ne znam više šta bi ti rekla.

  21. #21

    Datum pristupanja
    Nov 2010
    Lokacija
    Dalmacija
    Postovi
    123

    Početno

    Dakle ovako...(mislim da je doista došao red da ovo bude zadnji put kako se ponavljam). Ja sam otvorila ovu temu za moderatorice kako bih u najboljoj namjeri i bez imalo malicioznosti pokušala promijeniti njihov povremeni stav koji (po tko zna koji put uzaludno naglašavam!) nije upućen samo meni...nego je takvih primjera mnogo, mnogo više...

    Zar bi (kako bih to potvrdila) sada na ovoj temi trebala linkati sve takve teme i primjere? Ta ima ih toliko...I nitko objektivan to ne može zanijekati.
    Ali ja ne mislim da je ova tema mjesto gdje bih se ja osobno trebala braniti...Čak se niti ne osjećam napadnutom. Osjećam jedino to da su moderatorice zaigrale na kartu povezivanja nekog sukoba s konkretne teme (koja ovdje uopće nije predmet) i mog tobožnjeg osobnog "svećenja"... Što, u biti, pametnom govori dovoljno samo za sebe...Kao i činjenica da se otad nisu oglasile.
    Govori i to da ja ne mogu pretpostaviti ništa drugo nego da sam svoj odgovor (vrlo indirektno, ali kristalno jasno) dobila...i da će odnos prema forumašima na ovom forumu ostati nepromjenjen, ovako usavršen...i da neće tako skoro biti mjesta nikakvom poboljšanju.
    Sasvim je druga stvar to što to, po mom mišljenju, sasvim sigurno neće pomoći imidžu koji je (to je isto činjenica) počeo stjecati u krugovima žena...Što mi je, vjerovali ili ne, jako žao.

    Dijana, neću se pokušati braniti vezano uz tvoju pretpostavku, jer u tome sasvim jamačno neću uspjeti. Mogu jedino reći kako mi je jako žao što sam na tebe ostavila takav dojam.

  22. #22
    bfamily avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Postovi
    694

    Početno

    Pettite istina je što kažeš u prvom postu i to se ne odnosi samo na temu dojenja nego apsolutno svega.
    Tako i ja razmišljam/osjećam otkad sam pronašla ovaj forum iako nisam direktno od nikog napadnuta.
    Vidim da mnogih to smeta ali glavni "krivci" ne uviđaju svoje greške tj. ne tolerancija prema imalo drugačijima.
    Posljednje uređivanje od bfamily : 10.12.2010. at 17:00

  23. #23
    Mater Studiorum avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Lokacija
    Zagreb Dubrava
    Postovi
    359

    Početno

    Ovo je najbolje moderirani forum na kojem sam ikada bila, a aktivno sudjelujem u ovakvim vrstama komunikacije već više od 11 godina.

  24. #24
    oka avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2006
    Postovi
    3,306

    Početno

    Ja ne stignem sve to čitati i proučavati, samo mogu reći da su Rode i moderatorice tu da pomognu i pravilno savjetuju one koje se jave i traže pomoć. Sve podkrijepe sa dokazima, tekstovima i literaturom...

    Mi svi ostali sudjelujemo i dajemo svoje mišljenje, a ona osoba koja traži pomoć treba odvagnuti sama što će učiniti i čiji će savjet poslušati.
    Ne možemo sad mi tu toliko dugo tvrditi jedno dok se to ne prihvati,
    tako nije niti u stvarnom životu.
    Npr. dok mi netko na glavi sjedi dok ne prihvatim njegovo mišljenje, NE, savjetuj me, kaži mi svoje mišljenje za koje misliš da je u redu, a JA ću odlučiti što je za mene dobro, a što ne.

    Znači ti si patronažna sestra, ok, imaš svoje znanje i kaži svoje mišljenje, stoj iza toga ako ne želiš možda i priznati da možda i griješiš, upoće to nema veze, to je tvoje mišljenje i stav, a isto tako moderatorice i savjetnice imaju svoje stavove i znanja, prihvati to kao takvo, jer tako je i u stvarnom životu.

    Ipak je ovo Rodin forum na kojem one moderiraju, savjetuju.
    Odgovorne su za dane savjete... i jednostavno moraju braniti svoje stavove i saznanja koje su stekle.... moraju ostale ispravljati ako su savjeti krivi...jer ipak je nekakva odgovornost na njima, a dok ti pak djeluješ na svojem području kao patronažna, daješ sve od sebe da pomogneš i tamo je tvoja zadnja....

    Treba jednostavno prihvatiti to na taj način i sve će biti lakše

    Ah nadam se da nisam previše filozofirala....

  25. #25
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    Citiraj Pettite prvotno napisa Vidi poruku
    Što, u biti, pametnom govori dovoljno samo za sebe...
    ok, prihvaćam da nisam dovoljno pametna, ali očekujem da se konkretno kaže u čemu je problem.

    neki, nekada, negdje... nije mi dovoljno.
    molim te da "upreš prstom" u našu netoleranciju.
    tako ćemo lakše rješavati "sukobe" i neslaganja.

  26. #26

    Datum pristupanja
    Nov 2010
    Lokacija
    Dalmacija
    Postovi
    123

    Početno

    Citiraj apricot prvotno napisa Vidi poruku
    ok, prihvaćam da nisam dovoljno pametna, ali očekujem da se konkretno kaže u čemu je problem.

    neki, nekada, negdje... nije mi dovoljno.
    molim te da "upreš prstom" u našu netoleranciju.
    tako ćemo lakše rješavati "sukobe" i neslaganja.
    Budući da se ne slažem sa tobom i držim da si dovoljno pametna...molim te da pročitaš ponovo moj prvi post. To će biti sasvim dovoljno.

  27. #27
    Administratorica puntica avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,634

    Početno

    Citiraj Pettite prvotno napisa Vidi poruku
    Ekstremizam u smislu opće striktne i krute strukture, koja uzrokuje da se običnim ženicama često nepotrebno daju packe...uskraćuje im se osnovno pravo da budu malo drugačije. Da misle svojom glavom, osjećaju svojom dušom, prate i osluškuju vlastite instinkte vezane uz vlastito dijete...
    ja bih te molila da daš primjer za ovo, please
    jer meni se čini da je baš suprotno, da se potiće 'ženice' da misle svojom glavom, a ne da rade/misle nešto samo zato što im je netko tako rekao.
    ali, jedno je misliti svojom glavom a drugo je širiti dezinformacije.
    ja sam jednom dobila packu (ok, više puta ) i to zapravo s pravom. prvi put je to bilo na nekom topiku na dojenju gdje je netko tražio savjet, ja sam savjetovala na temelju svog iskustva. dobila sam packu da mi je dugo bilo neugodno (ali packu s pravom, jer ja, za razliku od savjetnice koja me je pacnula, nisam dotičnu forumašicu pitala više info o problemu, jer da jesam nikad joj ne bih savjetovala ono što jesam. bila sam zelena)
    drugi put sam isto tako slično napisala na pravnim savjetima. i opet krivo. i opet packa.

    ali zato sam na filozofskom ili na izazovima roditeljstva, ili na bilo kojem pdf gdje se ne traže konkretni (stručni) savjeti (od savjetnica i/ili pravnica) trkeljala što god me bilo volja a da me nitko nije pacnuo. ne kažem da su se svi složili sa mnom, jer nisu, ali smo lijepo raspravljali, svatko sa svojim argumentima dok nam nije dojadilo


    na referendumu glasam protiv ženica

  28. #28
    Demi avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Lokacija
    Canada
    Postovi
    276

    Početno

    potpisujem Oku.

  29. #29

    Datum pristupanja
    Nov 2010
    Lokacija
    Dalmacija
    Postovi
    123

    Početno

    Citiraj puntica prvotno napisa Vidi poruku
    ja bih te molila da daš primjer za ovo, please
    jer meni se čini da je baš suprotno, da se potiće 'ženice' da misle svojom glavom, a ne da rade/misle nešto samo zato što im je netko tako rekao.
    Doista?

    Traženog primjera radi...

    http://forum.roda.hr/threads/58835-Nezasitna-beba

    - ili je usmjeravati majke da je jedini ispravni način držati dijete na dojci 24/7 ...bez pauza, ako ono to tako želi...?
    Ne znam...meni se čini da je žena u ovoj konkretnoj temi (kao i mnoge druge koje su se složile sa njom, čak i izuzevši moje mišljenje o tome) osjetile da to ipak ne bi trebalo biti tako...Dakle, pokušale su misliti svojom glavom i osluhnuti svoj instinkt...Na moju izjavu stigla je jasna poruka...Da sam u potpunosti u krivu.

    Dezinformiram.

    Citiraj puntica prvotno napisa Vidi poruku
    ali zato sam na filozofskom ili na izazovima roditeljstva, ili na bilo kojem pdf gdje se ne traže konkretni (stručni) savjeti (od savjetnica i/ili pravnica) trkeljala što god me bilo volja a da me nitko nije pacnuo. ne kažem da su se svi složili sa mnom, jer nisu, ali smo lijepo raspravljali, svatko sa svojim argumentima dok nam nije dojadilo
    na referendumu glasam protiv ženica
    Uz dužno poštovanje, ( i uz potpuno shvaćanje onoga što si svojim primjerom htjela razjasniti...) kada je riječ konkretno o dojenju, ne mislim da sam laik koji se petlja na tuđe područje...Da mislim, sasvim sigurno ne bih radila posao koji radim...dezinformirala i činila zlo jadnim ženama po terenu, i još za to primala plaću.
    Toliko bezobrazna ne bih se usudila biti.

    Citiraj puntica prvotno napisa Vidi poruku
    na referendumu glasam protiv ženica
    Ispričavam se, u tom slučaju i tebi. Doista nisam imala namjeru tako grozno vrijeđati.
    Posljednje uređivanje od Pettite : 10.12.2010. at 21:45

  30. #30
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Pettite, na medicinskom fakultetu u Splitu radi dr. med. Irena Zakarija Grković, IBCLC; i na katedri za obiteljsku medicinu organizira tecajeve o laktaciji i dojenju za medicinsko osoblje koji se boduju.

  31. #31

    Datum pristupanja
    Nov 2010
    Lokacija
    Dalmacija
    Postovi
    123

    Početno

    Citiraj marta prvotno napisa Vidi poruku
    Pettite, na medicinskom fakultetu u Splitu radi dr. med. Irena Zakarija Grković, IBCLC; i na katedri za obiteljsku medicinu organizira tecajeve o laktaciji i dojenju za medicinsko osoblje koji se boduju.
    Hvala na informaciji, sa tim sam upoznata...
    No, zar su relevantni samo - i isključivo tečajevi koji se zvanično boduju u udruzi Roda? Ili oni koje ista jedino uvažava?

    I zašto, zaboga, mene zadužuju da educiram i pomažem žene po terenu, ako ja bez tih bodova nisam za to osposobljena? I ništa mi se ne priznaje?

    Iskreno, mnogo bi mi lakše bilo obaviti jedan tečajčić nego više puta mjesečno, (i to otkad sam zaposlena), sudjelovat u seminarima (neke i organizirati) koji se tiču tematike pre i postnatalnog perioda trudnica, rodilja i djece, te na na kojima nerijetko gostuju pedijatri, primarijusi, nutricionisti i ostali iz tog "podmiljea" zdravstvene skrbi iz svih područja RH?

    Bi definitivno.

  32. #32

    Datum pristupanja
    Nov 2010
    Lokacija
    Dalmacija
    Postovi
    123

    Početno

    Zašto mi se čini da bi ovo mogao postati topić u kojem će mi se objašnjavati kako sam - ja, osobno, nestručna i nekompetentna?
    Topić u kojem sam tema - ja?
    U kojoj je važna moja profesija?
    I eventualni sukobi iz prijašnjih tema u kojima sam sudjelovala?

    Mame o kojima pričam nisu moje struke, niti su upućene u moje doživljaje na ovom forumu...Pa ipak, bile su bitan triger u mojoj inspiraciji da pokrenem ovakvu temu...jer su se susretale sa problemom koji sam i sama uočila i na njega ovim putem ukazala...

    Ovo o čemu, čini se, počinjemo pričati doista nema veze sa mojom uvodnom temom.

  33. #33
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Totalno je uvredljivo Rodinu edukaciju za savjetnice nazvati tečajčićem.

  34. #34

    Datum pristupanja
    Nov 2010
    Lokacija
    Dalmacija
    Postovi
    123

    Početno

    Citiraj marta prvotno napisa Vidi poruku
    Totalno je uvredljivo Rodinu edukaciju za savjetnice nazvati tečajčićem.
    Kao i ne obaziravši se na moju profesiju insinuirati da mi je potreban kako bi se moja riječ uopće uzimala u obzir, i kako bih dobila plaću za posao koji obavljam.
    Posljednje uređivanje od Pettite : 10.12.2010. at 22:34

  35. #35

    Datum pristupanja
    Nov 2010
    Lokacija
    Dalmacija
    Postovi
    123

    Početno

    Nisam zaista došla vrijeđati...osporavati, niti biti osporena. Okosnica je onoga što sam htjela reći u uvodnom postu. Sad se pitam zašto sam uopće pisala ijedan više...

    Kako bih izbjegla daljnje prepucavanje koje je (sudeći po atmosferi koja je u nastajanjju) vrlo izvjesno, a kojem na ovoj temi stvarno ne vidim svrhu, reći ću još jedino da sam nepopravljivi optimist - i valjda se samo iz tog razloga nadam da će nekome ipak doći do duše (makar intimno, bez da to ikada javno prizna) što sam zapravo željela postići, i da će taj netko možda iz tog razloga ubuduće uspješnije nadilaziti ego kada susretne neistomišljenika, i biti makar mrvu tolerantniji.

    Unatoč tome što je iscrpno educiran Rodin savjetnik.

  36. #36
    Administratorica puntica avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,634

    Početno

    Citiraj Pettite prvotno napisa Vidi poruku
    Uz dužno poštovanje, ( i uz potpuno shvaćanje onoga što si svojim primjerom htjela razjasniti...) kada je riječ konkretno o dojenju, ne mislim da sam laik koji se petlja na tuđe područje...Da mislim, sasvim sigurno ne bih radila posao koji radim...dezinformirala i činila zlo jadnim ženama po terenu, i još za to primala plaću.
    Toliko bezobrazna ne bih se usudila biti.
    pettite, uz dužno poštovanje, ali nisi shvatila što sam htjela reći. a htjela sam reći da na pdf-u dojenje možeš vrlo lijepo zaraditi packu ako dijeliš krive informacije ili poluinformacije ili slično (nemoj sad odmah skočiti da si ti patronažna i da ne možeš pogriješiti u ničemu nego nastavi čitati, please). po meni je u tvom prvom postu na toj temi sporno to što ti podrazumijevaš da svi znaju neke 'osnovne' stvari a ti im daješ 'dodatne' savjete. npr. napisala si
    Pokušaj joj nježno kada se umiri vaditi bradavicu iz usta.
    što je super savjet ako znaš da:
    1. moraš si pomagati npr. prstom jer ako 'nježno' vadiš bradavicu iz usta dok je još vakum, onda to nije ni najmanje nježno
    2. ne vadiš samo bradavicu
    Jasno mi je da se tebi točke 1 i 2 podrazumijevaju, ali, vjeruj mi, ne podrazumijevaju ih svi. i onda netko pročita tvoj post, i vidi da si patronažna sestra, i napravi točno kako si napisala i onda...problemi jer bradavica hoćeš-nećeš nastrada.
    a tvoja namjera najbolja. tvoje znanje vrhunsko. ali...tvoj pedagoški pristup malo upitan.

    nemoj se ljutit, ne govorim ti iz zloće ili bilo čega takvog, samo bih te molila da se zapitaš na koji način širiš to svoje znanje. jer način je skoro jednako bitan kao i znanje. možeš znati sve ali ako svoje znanje ne znaš prenijeti ništa ti ono ne vrijedi (ovo se ne odnosi na tebe nego je općenita tvrdnja)

    i probaj shvatiti da nije svaka kritika napad, nego da može biti i dobronamjerna

  37. #37
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    hajdemo ne pretvarati ovaj topic u raspravu o jednoj osobi i o jednom "slučaju".
    prigovor je, čini se, išao u širem smislu; odnosio se na komunikaciju osoblja prema forumašicama koje nisu članice Udruge - općenito. (Pettite, jesam li dobro shvatila?).

    meni se baš čini kako je atmosfera odlična u zadnje vrijeme i drago mi je zbog toga.

    doista se trudimo biti otvorene prema novopridošlom članicama i vjerujem kako u većini slučajeva i pazimo da se i druge starije korisnice prema njima odnose primjereno. vrlo često i brišemo agresivne postove jer osjećamo potrebu različite komunikacije prema onima koje su tek došle, u odnosu na one koje već dugo ovdje pišu.

    naravno da se dogodi da i neka od nas nema stpljenja, da nečiji post doživi kao provokaciju, onu koja je post napisala kao patronizirajuću ili podrugljivu...
    ali to je normalno u svakoj komunikaciji, pa tako i u ovoj virtualnoj.

    nadam se kako time ne možemo značajno narušiti "imidž" koji Roda ima.
    jednako kao što i vjerujem kako je određeni broj ljudi stvorio sliku o Rodi na temelju prilično irelevantnih stvari...

    teško je svima ugoditi...

  38. #38
    Administratorica puntica avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,634

    Početno

    Citiraj Pettite prvotno napisa Vidi poruku
    Unatoč tome što je iscrpno educiran Rodin savjetnik.
    sori, moram te ispraviti RODINA SAVJETNICA, nema roda savjetnika za dojenje

  39. #39

    Datum pristupanja
    Nov 2010
    Lokacija
    Dalmacija
    Postovi
    123

    Početno

    Citiraj puntica prvotno napisa Vidi poruku
    sori, moram te ispraviti RODINA SAVJETNICA, nema roda savjetnika za dojenje
    Vizavi ispravka Na certifikatu se titulira isključivo u ženskom rodu? Onda bi bilo doista duhovito kada bi koji mačo poželio dobiti svoj primjerak.

  40. #40
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,366

    Početno

    Citiraj Pettite prvotno napisa Vidi poruku
    Vizavi ispravka Na certifikatu se titulira isključivo u ženskom rodu? Onda bi bilo doista duhovito kada bi koji mačo poželio dobiti svoj primjerak.
    Dosta teško, savjetnice moraju imati osobno iskustvo u dojenju.

  41. #41
    winnerica avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,034

    Početno

    Moram se tu ubaciti s malo humora: kako dojim tandem - moja starija curka dok čeka red na cike ponekad se okrene na tatine i uporno pokušava doći do mlijeka . Istina, tati je smiješno, neki put mu bude nje i žao, uglavnom mogao bi postati jedan od prvih savjetnika za dojenje ;-D

    Što se tiće ovog foruma ja sam s njim super zadovoljna i da je drugačiji nebi bio Rodin forum. Meni je osobno jaaako pomogao, iako sam već bila mama s dosta staža i nešto staža s dojenjem, da ozbiljno pristupim dojenju druge, a sada i treće bebe, i to uspješno! Isto tako sam ovdje našla pregršt informacija koje sam uzela ozbiljno na znanje (vezano uz npr. dohranu, platnene pelene, platnene uloške, odgoj djece i sl.) i koje su se pokazale zaista pravim informacijama.

  42. #42
    litala avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,858

    Početno

    nisam citala topice koji se spominju kao "sporni". htjela bih se osvrnuti na ono sto pettite pise u svom prvom postu...

    i mislim da si, pettite, fulala cijeli fudbal (sori sto ponavljam, al dobro sjedne ta uzrecica )...


    ovo je forum udruge roda. udruge koja ima svoju viziju i "misiju" u ovom drustvu. cilj je ovog foruma - edukacija. i to ne bilo kakva edukacija, nego prvenstveno edukacija o temama, problematici, podrucjima djelovanja udruge. o roditeljstvu, odgoju, sigurnosti u prometu, trudnoci, porodu, dojenju, zdravlju djece i ostalim "stvarima" kojima se udruga bavi.

    to je razlog "razlicitosti" ovog foruma od bilo kojeg drugog roditeljskog foruma. ovaj je forum - forum s vizijom. nije obicno chataliste i mjesto razmjene recepata (iako jest i to, al sporedno). nije mjesto prepucavanja i nadglasavanja. ovo je mjesto edukacije, ucenja, sirenja vidika, propitivanja i promjene misljenja. ovo je forum s misijom.

    i to sto ti, pettite (a vjerojatno i jos ponetko), imas osjecaj da se ovdje ne moze/smije biti "drugaciji" - nije bez razloga. ovdje ne mozes o svakoj temi napisati bilo sto i - ostati "ziv". ovdje zadnja mora biti u skladu s rodinom vizijom. to ne znaci da se svi s tom vizijom moraju slagati, da svoje misljenje ne mogu iskazati - upravo suprotno - ovdje se potice da se napise, argumentira, objasni zasto se tako misli i cini, jer isto to rade i moderatori, clanovi udruge (kad istupaju ispred nje) - argumentiraju i potkrjepljuju ono sto pisu. to je ono cemu ovaj forum sluzi - da sto veci broj roditelja i zainteresiranih dobije sto vise relevantnih i potkrepljenih informacija. jer u bogatstvu informacija i mogucnosti lezi sloboda ispravnog izbora. i jer misija ovog foruma nije da educira one koji ionako isto misle - cilj je educirati sve zainteresirane. pogotovo one koji u odredjenim "podrucjima" postupaju pogresno.

    i ti mozes ovdje doci i reci da nesto rjesavas na ovakav ili onakav nacin. al ne mozes ocekivati da ce udruga (jer moderatori su glas udruge) - u situacijama kad je tvoj nacin nekompatibilan s preporukama koje udruga zastupa - preci preko toga. jer ne moze. mora reagirati. mora upozoriti svakog onog koji dodje na forum i kaze - ah, sto? pa ja svoju djecu vec 7 godina vozam nevezane do obliznjeg ducana, nikad im nista nije bilo! - tu mora skociti moderator i upozoriti kako je od zivotne vaznosti za dijete da se koristi autosjedalica uvijek i bez iznimke, te da je protivno vazecim zakonima ne koristenje iste... mora upozoriti svakog onog koji dodje i napise - ah, svasta! pa i ja sam jela grah s nepunih pet mjeseci, nista mi nije, isto tako i sa svojim djetetom postupam! - mora skociti moderator i napisati koje su i kakve preporuke svjetske zdravstvene organizacije i pedijatara...


    i jos nesto - ono sto udruga promovira, sto cini sukus cijele te "spike" oko edukacije i sirenja znanja i korisnih spoznaja - nije skup anegdotalnih iskustava i subjektivnih misljenja grupe roditelja koji su udrugu osnovali i (nesto vece) grupe roditelja (i zainteresiranih) koji udrugu cine u ovom trenutku. to su znanja i stavovi koje, da, bira udruga, ali su saznanja eminentnih svjetskih strucnjaka i institucija, saznanja koja imaju svoje uporiste i teziste i za koje udruga smatra da su od vaznosti za roditeljstvo u hrvatskoj danas.

  43. #43
    kljucic avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    početak Slavonije
    Postovi
    2,138

    Početno

    litala svaka čast! Predobar post!

  44. #44
    Ripcord avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,160

    Početno

    Citiraj litala prvotno napisa Vidi poruku
    to je razlog "razlicitosti" ovog foruma od bilo kojeg drugog roditeljskog foruma. ovaj je forum - forum s vizijom. nije obicno chataliste i mjesto razmjene recepata (iako jest i to, al sporedno). nije mjesto prepucavanja i nadglasavanja. ovo je mjesto edukacije, ucenja, sirenja vidika, propitivanja i promjene misljenja. ovo je forum s misijom.

    i to sto ti, pettite (a vjerojatno i jos ponetko), imas osjecaj da se ovdje ne moze/smije biti "drugaciji" - nije bez razloga. ovdje ne mozes o svakoj temi napisati bilo sto i - ostati "ziv". ovdje zadnja mora biti u skladu s rodinom vizijom.
    napisati koje su i kakve preporuke svjetske zdravstvene organizacije i pedijatara...

    i jos nesto - ono sto udruga promovira, sto cini sukus cijele te "spike" oko edukacije i sirenja znanja i korisnih spoznaja - nije skup anegdotalnih iskustava i subjektivnih misljenja grupe roditelja koji su udrugu osnovali i (nesto vece) grupe roditelja (i zainteresiranih) koji udrugu cine u ovom trenutku. to su znanja i stavovi koje, da, bira udruga, ali su saznanja eminentnih svjetskih strucnjaka i institucija, saznanja koja imaju svoje uporiste i teziste i za koje udruga smatra da su od vaznosti za roditeljstvo u hrvatskoj danas.
    Vidiš, istina je sve što si napisala iako osobno nisam uopće nikad razmišljala o tome - da je ovaj forum ustvari medij rodinih stavova.

    Većina ljudi s kojima sam ja okružena i družim se nema dobro mišljenje o Rodi općenito, jer izuzevši neke akcije udrugu smatraju krutom i ekstremističkom. Kad sam se odnedavno pridružila forumu učinila sam to prevenstveno kako bih chatala s drugim trudnicama i majkama. Ne mislim da sve znam o majčinstvu i trudnoći, daleko od toga, ali s velikim dijelom onoga što Roda propagira nisam suglasna, pa nemam ni potrebe ići na topice na kojima se o tome raspravlja i busati se u prsa da ja imam drukčije mišljenje i neću postupati isto kao drugi. Dosad nisam bila napadana zbog onoga što sam pisala, što, kao što napomenuh, ima ponajviše veze s činjenicom da na velik broj topica ne idem, jer sam odrasla osoba koja je prerasla borbu s vjetrenjačama i borbu protiv 'establishment'-a u kojem se nalazim (konkretno ovdje rodinog).

    Iz istog razloga, pročitala sam tek nekoliko tema na stranicama Roda, a to da ima hrpa različitih stručnih mišljenja o istim temama diljem svijeta, mogu pjevati i ptice na grani. Pa kako meni netko može tvrditi da stručnjaci tvrde da je ovo i ovo ispravno, tako i ja mogu sigurno naći i stručnjake suprotnih mišljenja. S dosta takvih suprotstavljenih mišljenja i mirenja istih se bakćem na poslu, pa nemam potrebe to činiti i u privatno vrijeme.

    Ponavljam, ja sam ovdje prvenstveno zbog slušanja i prenošenja osobnih iskustava i spoznaja, a ne zbog eminentnih svjetskih stručnjaka i institucija, pa dok mogu dobiti prvonavedeno, ja zadovoljna

  45. #45
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    Citiraj Ripcord prvotno napisa Vidi poruku
    izuzevši neke akcije udrugu smatraju krutom i ekstremističkom
    Ripcord, nisi dugo ovdje, ali mi se čini kako si se dobro snašla i kako su te "stare" forumašice odlično prihvatile.

    Pa sada ti reci, jesmo li doista krute i ekstremne ili nas nazivaju takvima zato što zagovaramo stvari koje možda nisu u skladu sa nečijim već izgrađenim stavovima?
    U čemu se očituje taj naš ekstremizam i krutost?
    Silimo li ikoga i na što?

  46. #46
    bfamily avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Postovi
    694

    Početno

    Meni samo nije jasno kako se misli educirati žene, ako se odmah "zaskočiti" na svakog tko kaže išta protiv ili jednostavno drugačije od rodinih savjeta.
    Jer čovječe kad počnete napadati tome nema kraja. I onda većinom napadnute odu, mislim, tko nebi.
    Zašto onda jednostavno niste ostavili samo internet stranicu Rode s cijelim nizem informacija iz svih područja trudnoće, roditeljstva i sl. bez foruma pa neka se ljudi informiraju. Čemu forum ako se ne može ništa reći???

  47. #47
    MoMo avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    1,346

    Početno

    ja nemem dojam da se ne moze reci ali ako neko napise nesto sto nije u skladu sa vizijom/misijom udruge jasno mi je zasto se reagira. Ja ne pisem previse ali jako puno citam i jakooo puno sam naucila tu na forumu, saznala stvari za koje sasvim sigurno bez ovog forume, prtala i uduruge nikada ne bih bila u prilici saznati (cak i na receptima maslac od ljesnjaka rules ) -i zbog stvari koje je litala tako lijepo srocila ja volim ovaj forum i zato sam tako "dugo" tu. Vidjela sam mnogop foruma koji su "liberalniji" uvjetno receno ali to nije bio moj đir.

  48. #48

    Datum pristupanja
    Nov 2010
    Lokacija
    Dalmacija
    Postovi
    123

    Početno

    Citiraj bfamily prvotno napisa Vidi poruku
    Zašto onda jednostavno niste ostavili samo internet stranicu Rode s cijelim nizem informacija iz svih područja trudnoće, roditeljstva i sl. bez foruma pa neka se ljudi informiraju. Čemu forum ako se ne može ništa reći???
    Ovo je vrlo interesantna misao. I meni je sve manje jasna svrha forsiranja "tradicionalne" forumske strukture...Mogao se jednostavno formirati dio Rodinog portala u kojem će sve neuke žene ( laici, ilitiga - apsolutno svi koji nisu završili tečaj ) postavljati pitanja, na koje će dobijati odgovore Rodinih savjetnica
    Čemu išta drugo?

    Mislim, ako ćemo već svi ponavljati jedno te isto (bez miješanja vlastitih iskustava, dojmova, ideja i mišljenja) nema potrebe za virtualnim prostorom za "laike"...
    Posljednje uređivanje od Pettite : 11.12.2010. at 17:48

  49. #49

    Datum pristupanja
    Nov 2010
    Lokacija
    Dalmacija
    Postovi
    123

    Početno

    Citiraj apricot prvotno napisa Vidi poruku
    jesmo li doista krute i ekstremne ili nas nazivaju takvima zato što zagovaramo stvari koje možda nisu u skladu sa nečijim već izgrađenim stavovima?
    U čemu se očituje taj naš ekstremizam i krutost?
    Silimo li ikoga i na što?
    Ja nekako stječem dojam da vi u principu vjerujete da je problem tamo gdje vam ga je naprigodnije smjestiti...

    Objektivno...da...djelomično jest istina da ima onih koji su kruti po svojoj strani, u svojim krajnostima...I koji nauku svojih baka i majki smatraju svetim pismom...Takvima zbilja jeste apstraktni i naporni i iz tog vas razloga smatraju nepoželjnim...

    No vjerujte, mnogo je i onih koji se u načelu slažu sa većinom stvari koje zagovarate i promovirate...No ne sviđa im se vaš katkad suptilno nadmen i patronizirajući stav. Stav u kojem s visoka sasijecate bilo koga tko ne mantra identično po vašem (iliti copy-paste-a).
    Taj dio uporno negirate.
    Naprosto kategorički odbijate priznati da je nešto i u vašem pristupu...i to je ono što je meni osobno, najinteresantnije.

    Ta i najveći stručnjaci ovoga svijete ( iz bilo kojeg područja znanosti), ako su mudri i racionalni, priznaju da nisu bogomdani u potpunosti...Da katkad griješe...Mudro katkad dopuštaju da dođu u doticaj s tuđim iskustvima...mišljenjima i idejama...kako bi možda nešto više naučili...Nešto novo otkrili.

  50. #50

    Datum pristupanja
    Nov 2010
    Lokacija
    Dalmacija
    Postovi
    123

    Početno

    Citiraj litala prvotno napisa Vidi poruku
    ovo je forum udruge roda.udruge koja ima svoju viziju i "misiju" u ovom drustvu. cilj je ovog foruma - edukacija.
    A da? No, čemu struktura foruma u kojem će međusobno komunicirati laici, ako je isključiva misija edukacija? Ne bi li palicu trebali držati onda isključivo rodini edukatori - oni koji jedini imaju pravo informirati (jer to jedini čine tako savršeno i nepogrešivo) ?

    Citiraj litala prvotno napisa Vidi poruku
    i to ne bilo kakva edukacija, nego prvenstveno edukacija o temama, problematici, podrucjima djelovanja udruge. o roditeljstvu, odgoju, sigurnosti u prometu, trudnoci, porodu, dojenju, zdravlju djece i ostalim "stvarima" kojima se udruga bavi.
    ...koji su sasvim jasno izloženi, te i više nego podrobno objašnjeni na vrlo vidljivom mjestu - Rodinom portalu.


    Citiraj litala prvotno napisa Vidi poruku
    i to sto ti, pettite (a vjerojatno i jos ponetko), imas osjecaj da se ovdje ne moze/smije biti "drugaciji" - nije bez razloga. ovdje ne mozes o svakoj temi napisati bilo sto i - ostati "ziv".
    Dobro, i gdje ja onda griješim ako kažem da su sve laičke slobode ograničene, da je samocenzura presudna filozofija za opstanak i da je kruta forma ono što se ovdje slijepo poštuje...te da je mišljenje pojedinca (ukoliko je imalo drugačije) krajnje nepoželjno?

    Citiraj litala prvotno napisa Vidi poruku
    ovdje zadnja mora biti u skladu s rodinom vizijom. to ne znaci da se svi s tom vizijom moraju slagati, da svoje misljenje ne mogu iskazati - upravo suprotno - ovdje se potice da se napise, argumentira, objasni zasto se tako misli i cini, jer isto to rade i moderatori, clanovi udruge (kad istupaju ispred nje) - argumentiraju i potkrjepljuju ono sto pisu.
    U pravilu to rade copy-paste-ajući ligine regule i linkirajući. A to je (i ptice na grani znaju) jedino što uvažavaju kao valjani argument...

    Mislim, objasni... Kako biti u pravu ako
    Citiraj litala prvotno napisa Vidi poruku
    ovdje [B]zadnja mora biti u skladu s rodinom vizijom ?
    ??

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •