Pokazuje rezultate 1 do 26 od 26

Tema: Zakon o sigurnosti prometa na cestama

  1. #1
    Nika avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,535

    Početno Zakon o sigurnosti prometa na cestama

    Zakon o sigurnosti prometa na cestama

    Članak 163.
    (1) Vozač i putnici tijekom vožnje u motornom vozilu na sjedalima na kojima su ugrađeni sigurnosni pojasevi, dužni su koristiti pojas na način koji je odredio proizvođač sigurnosnog pojasa.
    (2) Vozač osobnog automobila ne smije na prednjem sjedalu prevoziti osobu koja je pod utjecajem alkohola ili droga, dijete mlađe od 12 godina niti na stražnjem sjedalu dijete mlađe od pet godina, osim u slučaju kada na stražnjem sjedalu ima pričvršćenu dječju sjedalicu, u kojoj dijete mora biti vezano.
    (3) Novčanom kaznom od 500,00 kuna kaznit će se za prekršaj vozač i druga osoba koja postupi suprotno odredbama ovoga članka.




    Svaka autosjedalica mora imati oznaku važeće regulacije Ekonomske komisije Ujedinjenih naroda za Europu (UN ECE R44.03 ili R44.04) kojom je uspostavljen minimalni standard dječjih autosjedalica. Atestiranje dječjih sjedalica provode odgovorne institucije država. Svaka europska država koja je potpisnica sporazuma kojim je donesena regulacija ima svoj brojčani kod ( npr. E1)

  2. #2

    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    krasna zemlja
    Postovi
    515

    Početno

    u najnovijoj HAKovoj reviji (lipanj 2007.) je tekst o testiranju autosjedalica (super sam to rekla) i piše da ukoliko je AS na PREDNJEM sicu, da se isključi zračni jastuk!!!!!!! znači, protivno zakonu.

  3. #3
    Nika avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,535

    Početno

    mamuška, kontaktirali smo ih i oni su rekli da će u drugom broju ispraviti pogrešku.

  4. #4
    drndalica avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2006
    Postovi
    455

    Početno

    Zanima me odnosi li se ovo i na organizirani taxi prijevoz (automobil ili kombi)? Može li netko odbiti sjedalicu (iako prijevoznik ponudi) i reći" ne hvala, mala će sjediti u krilu". Je li i taj slučaj obuhvaćen ovim zakonom? Odn. ako taksi prijevoznika zaustavi policija je li netko u prekršaju i ako je koga se kažnjava? :?

  5. #5
    Leina mama avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    550

    Početno

    Citiraj drndalica prvotno napisa
    Zanima me odnosi li se ovo i na organizirani taxi prijevoz (automobil ili kombi)? Može li netko odbiti sjedalicu (iako prijevoznik ponudi) i reći" ne hvala, mala će sjediti u krilu". Je li i taj slučaj obuhvaćen ovim zakonom? Odn. ako taksi prijevoznika zaustavi policija je li netko u prekršaju i ako je koga se kažnjava? :?
    Čini mi se da je u Hrvatskoj nemoguće doći u situaciju da ti taksist ponudi vožnju djeteta u AS, a ti to odbiješ, jer - taxi službe nemaju AS (koliko ja znam - nek me ispravi netko ak griješim).

    Mene zanima taj drugi aspekt, tj. jesu li taxisti dužni imati AS u autu ako u njemu prevoze dijete?

  6. #6

    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    3,210

    Početno

    Mene je taksist gledao ko da sam s marsa pala kad sam montirala AS u njegovo auto. I nije mi ponudio pomoć...a usput, tada sam bila i trudna

    Tada su me brinule druge brige, a sad hladne glave, prvo bi njemu svašta rekla, a drugo bi reagirala udrzi taksista il gdje već spada

  7. #7
    Inesica avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2004
    Lokacija
    Zaprešić
    Postovi
    1,738

    Početno

    sto se tice autosjedalica taxisti su siva zona.

    ima clanak u zakonu koji ih obvezuje, a postoje i oni koji ih oslobadjaju odgovornosti.

    ALI niti jedan taxist vam ne bi smio uskratiti pravo da montirate svoju autosjedalicu u auto kao niti da sebe vezete

  8. #8
    drndalica avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2006
    Postovi
    455

    Početno

    Ja se tu javljam u svojevrsnj ulozi taksista. Ako se primjerice nudi organizirani prijevoz, a naplaćuje se po sjedalu (i nudi odgovarajuća sjedalica za dijete) kako se onda postaviti prema onima koji naprosto žele uštediti (i stave dijete u krilo). Mislim, pustimo na stranu koliko je to opasno, to znam. Zanima me kako zakon stoji po tom pitanju:
    Je li to prekršaj?
    Ako jest, koga se kažnjava (vozača ili nesavijesnog roditelja)?
    Je li taksi kombi (koji ima pojaseve) isto što i osobno vozilo - prema zakonu?

  9. #9
    dr.Quinn

    Početno

    Trebalo bi kazniti vozača ,jer je ipak njegovo vozilo!

  10. #10
    Ancica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,422

    Početno

    Po rijecima zakona, na vozacu je odgovornost.

  11. #11
    nadica_b avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb, Kvatrić
    Postovi
    504

    Početno

    a što je s autobusima u kojima naša djeca idu na predstave ili na izlete?

  12. #12

    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    3,210

    Početno

    Od Nove godine (2008.) stupa na snagu novi zakon po kojem mislim da će morati biti niskopodni i sa pojasevima. Ali ja to ne znam točno...pričalo se na ovom topicu o toj temi, vidi:

    http://www.roda.hr/forum/viewtopic.p...715&highlight=

  13. #13
    Dia avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Lokacija
    kun
    Postovi
    2,244

    Početno

    jucer sam cula da ce po novom zakonu biti dozvoljeno voziti dijete do 2 god. na prednjem sjedalu u AS

    nije li to malo :?

  14. #14
    bebelina avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Lokacija
    Zadar
    Postovi
    1,609

    Početno

    Ne bi rekla! Bit ce opet netko izvalio glupost.

  15. #15
    Administrator foruma daddycool avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2005
    Lokacija
    ZG, u braku
    Postovi
    4,635

    Početno

    Citiraj Dia prvotno napisa
    jucer sam cula da ce po novom zakonu biti dozvoljeno voziti dijete do 2 god. na prednjem sjedalu u AS

    nije li to malo :?
    Udruga je upoznata s prijedlogom novog Zakona. Roda je uputila svoje komentare na prijedlog novog zakona Ministru unutarnjih poslova. Objava vezana uz to će uskoro biti na portalu.

    Da, u prijedlogu novog zakona dozvoljeno je voziti na prednjem sjedalu djecu do 2 godine starosti u sjedalicama postavljenim suprotno smjeru vožnje ukoliko vozilo nema zračnog jastuka na suvozačevom mjestu ili se zračni jastuk može isključiti.

  16. #16
    Administrator foruma daddycool avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2005
    Lokacija
    ZG, u braku
    Postovi
    4,635

    Početno

    Citiraj daddycool prvotno napisa
    Citiraj Dia prvotno napisa
    jucer sam cula da ce po novom zakonu biti dozvoljeno voziti dijete do 2 god. na prednjem sjedalu u AS

    nije li to malo :?
    Udruga je upoznata s prijedlogom novog Zakona. Roda je uputila svoje komentare na prijedlog novog zakona Ministru unutarnjih poslova. Objava vezana uz to će uskoro biti na portalu.

    Da, u prijedlogu novog zakona dozvoljeno je voziti na prednjem sjedalu djecu do 2 godine starosti u sjedalicama postavljenim suprotno smjeru vožnje ukoliko vozilo nema zračnog jastuka na suvozačevom mjestu ili se zračni jastuk može isključiti.
    samo da pojasnim. Udruga je upoznata samo sa dijelom koji se tiče vezanja putnika u motornim vozilima (čl. 163) a ne sa cijelim zakonom.

  17. #17
    Ancica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,422

  18. #18
    Dia avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Lokacija
    kun
    Postovi
    2,244

    Početno

    super
    samo da prode

  19. #19
    tinkie winkie avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2004
    Lokacija
    ZD
    Postovi
    2,297

    Početno

    Cijene kazni u RH od lipnja 2008.
    Nove odredbe Zakona o sigurnosti na cestama stupaju na snagu u lipnju. Net.hr donosi detaljan popis prekršaja i novčane kazne koje su za ta djela predviđene. Novost su i kaznene prijave.

    Zastupnici u Hrvatskom saboru bili su podijeljeni oko konačnog Prijedloga Zakona o sigurnosti prometa na cestama. Oporba je tvrdila da se sveo na represiju i kažnjavanje, dok iz HDZ-a tvrde da su i visoke kazne za prekršaje jedan oblik prevencije na hrvatskim cestama.

    Najdrastičnija kazna svakako će biti za vozače kojima u krvi bude izmjerena koncentracija alkohola veća od 1,51 promila.

    Novim Zakonom predviđena je novčana kazna od 50.000 kuna, trajno oduzimanje vozačke dozvole i poništavanje vozačkog ispita.

    Osim toga vozačima kojima bude izmjerena koncetracija alkohola veća od 0,81 promil uvode se i kaznene prijave.

    Cijena kazni za vožnju na motoru bez kacige te nevezivanje sigurnosnog pojasa ostaju iste.


    Pogledajte prekršaje i cjenik:

    Kazna 300 kn
    • nepoštivanje prometnih znakova i oznaka na kolniku
    • skretanje ili slično bez žmigavca
    • vožnja unatrag bez četiri žmigavca ili ometanje ostalih sudionika
    • vožnja presporo bez četiri žmigavca
    • prekoračenje brzine u naselju do 10 km/h
    • prekoračenje brzine izvan naselja 10-30 km/h
    • mijenjanje trake prije križanja
    • nepravilno mimoilaženje (nedovoljan razmak, na usponu...)
    • obilaženje ili pretjecanje ako se ugroze ostali sudionici (nedovoljan razmak...)
    • ne pomicanje sporog vozila udesno dok ga se pretječe
    • ostavljanje neregistriranog vozila, prikolice...
    • parkiranje na kolniku izvan naselja (ako postoji mogućnost parkiranja izvan kolnika)
    • otvaranje vrata na parkiranom vozilu i pritom ugrožavanje ostalih sudionika
    • parkiranje, zaustavljanje na nedopuštenim mjestima
    • ne stavljanje trokuta na cestu ili na oba vozila pri vuči
    • ne osiguravanje vozila protiv samostalnog pokretanja ili krađe
    • vožnja danju bez kratkog svjetla
    • vožnja s dugim svjetlima ako ometa ostale sudionike
    • vožnja bicikla kolnikom, osobe mlađe od 16 godina bez kacige
    • vožnja bicikla izvan biciklističke staze ili uz desni rub kolnika ako nema staze
    • prelaženje željezničkog prijelaza bez signalizacije bez provjere
    • vožnja biciklom ili traktorom po autocesti ili cesti za promet motornih vozila
    • nekorištenje trake za ubrzavanje ili usporavanje na autocesti ili cesti za promet motornih vozila
    • vožnja bez svjetla u tunelu
    • svjedok nesreće ne želi dati podatke o sebi
    • vožnja u zimskim uvjetima bez zimske opreme
    • nekorištenje naočala ili sličnih pomagala + oduzimanje vozačke dozvole odmah
    • vožnja bez vozačke dozvole uz sebe
    • vožnja s ne važečom vozačkom dozvolom
    • vožnja bez prometne dozvole
    • vožnja s nečitljivim registarskim tablicama
    • vožnja bez nalijepljene naljepnice za registraciju i tehnički pregled


    Kazna 400 kn
    • vožnja presporo te ometanje ostalih sudionika
    • naglo mijenjanje načina vožnje
    • parkiranje ili zaustavljanje na nedopuštenim mjestima
    • presijecanje kolone pješaka, vojnika...
    • vožnja s nedovoljnim razmakom
    • naglo kretanje pješaka preko pješačkog prijelaza tako da vozilo nije u mogućnosti stati
    • skretanje u bočnu cestu bez poštivanja pješaka na prijelazu
    • nedopušteno zaustavljanje na autocesti ili cesti za promet motornim vozilima
    • ne pridržavanje potrebnog razmaka dok se kreće iza drugog vozila


    Kazna 500 kn
    • ometanje izlaska ili ulaska putnika iz ili u javni prijevoz
    • započinjanje neke radnje vozilom i pritom ometanje ostalih sudionika
    • uključivanje u promet te pritom ometanje ostalih sudionika
    • neprilagođivanje brzine uvjetima vožnje
    • prekoračenje brzine u naselju za 10-30 km/h
    • prekoračenje brzine izvan naselja 30-50 km/h (ponavljanje prekršaja unutar 24 mjeseca, brzina dvostruka veća od dozvoljene unutar naselja i ujedno veća od 100 km/h – kazna ili zatvor do 60 dana + 5 kaznenih bodova + oduzimanje vozačke dozvole 12 – 24 mjeseca)
    • ulaženje u križanje i pri tom zakrčivanje križanja ili pješačkog prijelaza + 1 kazneni bod
    • pretjecanje ili obilaženje tramvaja na sredini kolnika
    • povećavanje brzine dok ga se pretječe + 1 kazneni bod
    • parkiranje, zaustavljanje na nedopuštenim mjestima
    • nepropuštanje pješaka na pješačkom prijelazu bez semafora
    • vožnja lijevom trakom autocestom ili cestom za promet motornim vozilima ako u desnoj traci nema kolone
    • ometanje vozila pod pratnjom policije ili vojske
    • nepropuštanje policije, hitne pomoći ili vatrogasaca
    • ne vezanje pojasom ili ako dijete mlađe od 12 godina sjedi naprijed
    • u slučaju prometne nesreće s manjom materijalnom štetom ako se ne uklone vozila s kolnika
    • korištenje mobitela bez handsfree uređaja pri vožnji
    • registracija istekla manje od 15 dana
    • neodjavljeno vozilo, nevraćene tablice ili nije promijenjena adresa u prometnoj dozvoli unutar 15 dana
    • nadograđivanje vozila ili preinake bez izvršene homologacije
    • nije predana vozačka dozvola zbog kazne


    Kazna minimalno 500 kn
    • 500 do 1500 kn alkohol u krvi do 0,5 promila + 1 kazneni bod
    • biciklist na cesti pod utjecajem alkohola ili opojnih sredstava


    Kazna 700 kn
    • ometanje izlaska ili ulaska djece iz ili u prijevoz djece + 1 kazneni bod
    • prekoračenje brzine u naselju za 30-50 km/h
    • pretjecanje ili obilaženje s desne strane ako je zabranjeno + 1 kazneni bod
    • vožnja slaloma + 1 kazneni bod
    • vožnja na motociklu bez kacige


    Kazna minimalno 1000 kn
    • nepoštivanje znakova policije + 1 kazneni bod
    • nepoštivanje prednosti na križanju + 2 kaznena boda + oduzimanje vozačke dozvole do 3 mjeseca
    • prolaženje kroz crveno + 2 kaznena boda + oduzimanje vozačke dozvole 2 – 6 mjeseca
    • pretjecanje ili obilaženje vozila koje skreće lijevo + 2 kaznena boda
    • pretjecanje u tunelu, na mostu, nepreglednom zavoju, prije željezničkog ili pješačkog prijelaza + 2 kaznena boda + oduzimanje vozačke dozvole do 3 mjeseca
    • pretjecanje kolone vozila, vozila koje već pretječe, pretjecanje trakom za nuždu + 2 kaznena boda + oduzimanje vozačke dozvole do 3 mjeseca
    • nepropuštanje pješaka na pješačkom prijelazu sa semaforom ako je crveno + 2 kaznena boda + oduzimanje vozačke dozvole do 3 mjeseca
    • nepoštivanje semafora + 2 kaznena boda + oduzimanje vozačke dozvole do 3 mjeseca
    • prelaženje susjednog vozila koje propušta pješaka
    • okretanje ili vožnja unatrag na autocesti ili cesti za promet motornim vozilima + 1 kazneni bod
    • na autocesti ili cesti za promet motornim vozilima vožnja slaloma, pretjecanje zaustavnom trakom, ne držanje razmaka, požurivanje vozila ispred sebe svjetlima ili ugrožavanje ostalih sudionika + 2 kaznena boda + oduzimanje vozačke dozvole do 3 mjeseca
    • u tunelu parkiranje, zaustavljanje, vožnja unatrag, okretanje + 1 kazneni bod
    • u slučaju prometne nesreće s manjom materijalnom štetom ne razmjenjivanje podataka + 3 kaznena boda + oduzimanje vozačke dozvole do 3 mjeseca
    • vožnja pod određenim lijekovima, ako je vozač preumoran ili prebolestan + 2 kaznena boda + oduzimanje vozačke dozvole odmah na 3 mjeseca
    • posjedovanje vozačke dozvole krive kategorije
    • vožnja neregistriranog vozila ili ako je registracija istekla više od 15 dana
    • korištenje registracijskih pločica drugog vozila
    • vožnja vozila koje je policija isključila iz prometa
    • vožnja u suprotnom smjeru na dvosmjernoj cesti + 2 kaznena boda + oduzimanje vozačke


    Kazna minimalno 2000 kn
    • prekoračenje brzine u naselju za 50 km/h + 3 kaznena boda + oduzimanje vozačke dozvole do 6 mjeseci
    • prekoračenje brzine izvan naselja do 50 km/h + 3 kaznena boda + oduzimanje vozačke dozvole do 3 mjeseca
    • alkohol u krvi 0,5-1,5 promila + 3 kaznena boda + oduzimanje vozačke dozvole odmah do mjeseca
    • vožnja suprotnim kolnikom cestom s dva kolnika + 3 kaznena boda + oduzimanje vozačke dozvole 2 – 6 mjeseci
    • uporaba radar detektora


    Kazna minimalno 3000 kn
    • brzina u naselju dvostruko veća i ujedno veća od 100 km/h + 5 kaznenih bodova + oduzimanje vozačke dozvole 3 – 12 mjeseci
    • prometna nesreća pri kojoj se napusti mjesto nesreće + 5 kaznenih bodova + oduzimanje vozačke dozvole do 6 mjeseci
    • alkohol u krvi više od 1,5 promila, utjecaj droge ili odbijanje testiranja + 5 kaznenih bodova + oduzimanje vozačke dozvole odmah do 6 mjeseci (ponavljanje prekršaja unutar 24 mjeseca, vožnja pod utjecajem alkohola ili droge – kazna ili zatvor do 60 dana + 5 kaznenih bodova + oduzimanje vozačke dozvole odmah na 12 – 24 mjeseca)
    • vožnja uz oduzetu vozačku dozvolu ili uz zabranu (ponavljanje prekršaja unutar 24 mjeseca – kazna ili zatvor do 60 dana + 5 kaznenih bodova + oduzimanje vozačke dozvole odmah na 12 – 24 mjeseca)
    izvor: http://www.net.hr/crnakronika/page/2...9/0492006.html


    Nigdje nisam vidjela cijenu kazne za vožnju djeteta izvan AS

  20. #20
    Osoblje foruma ivarica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,527

    Početno

    clankom 163. je propisana kazna od 500 kuna, pretpostavljam da nisi citala zakon?

  21. #21
    mama courage avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Postovi
    7,325

    Početno

    Citiraj ivarica prvotno napisa
    clankom 163. je propisana kazna od 500 kuna, pretpostavljam da nisi citala zakon?

    ne vezanje pojasom ili ako dijete mlađe od 12 godina sjedi naprijed

    treba samo znati pravničkim jezikom se služiti

  22. #22
    Osoblje foruma ivarica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,527

    Početno

    poneko dijete mladje od 12 godina smije naprijed, to je netko aljkav slagao ovaj popis kazni

    dijete od rodjenja do 2g u sjedalici okrenutoj obrnuto od smjera voznje moze naprijed

  23. #23

    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    3,210

    Početno

    Citiraj ivarica prvotno napisa
    poneko dijete mladje od 12 godina smije naprijed, to je netko aljkav slagao ovaj popis kazni

    dijete od rodjenja do 2g u sjedalici okrenutoj obrnuto od smjera voznje moze naprijed
    S tim da ne zaboravi isključiti airbag-ponavljanje je majka znanja-ovo ja zbog sigurnosti djece, a ne zbog zakona

  24. #24
    jurisnik avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2008
    Postovi
    1,112

    Početno

    Šta je s vožnjom u autobusu na redovitim linijama - da li su dužni imati AS za dijete do x godina ili se dijete vozi u krilu ili nevezano na sjedalu? Da li uopće imaju siceve na koji se može montirati sjedalica?

  25. #25
    Arwen avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2005
    Postovi
    1,318

    Početno

    mene buni ovo s pojasom u dvije točke vezanja pa zar to nije
    nesigurno :/
    po zakonu bi ja mogla svoje dijete tako voziti ali naravno neću

  26. #26
    Nika avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,535

    Početno

    Zakljucavam ovaj topic, rasprava se moze nastaviti na http://www.roda.hr/forum/viewtopic.php?t=63064

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •