Stranica 2 od 2 PrviPrvi 12
Pokazuje rezultate 51 do 97 od 97

Tema: 8 mjeseci - ne sjedi sam!

  1. #51

    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Postovi
    135

    Početno

    Eh, pa ja sam se ipak nadala nekoj preporuci. Izvući cijelu listu literature o pedijatriji i fizijatriji na engleskom il' njemačkom te ih sve iščitavati dok ne dođem do neke koja ne preporučuje "uvježbavanje sjedenja" mi je ipak malo previše posla
    Berlinka, imaš PP. (Samo mi nemoj reći da ti je popis predugačak )

  2. #52
    berlinka avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Postovi
    534

    Početno

    Citiraj mama73 prvotno napisa
    Eh, pa ja sam se ipak nadala nekoj preporuci. Izvući cijelu listu literature o pedijatriji i fizijatriji na engleskom il' njemačkom te ih sve iščitavati dok ne dođem do neke koja ne preporučuje "uvježbavanje sjedenja" mi je ipak malo previše posla
    Berlinka, imaš PP. (Samo mi nemoj reći da ti je popis predugačak )
    Mama73, hvala na trudu! Inače, očito me nisi shvatila! Nisam rekla kako ne mogu sama pronaći literaturu na netu zbog lijenosti, nego zato što se knjiga najčešće ne može prosuditi samo na temelju kratkog opisa. Kako mogu znati da u knjizi ne preporučuju upravo onu vježbicu "povlačenja za ruke" - "kako bi se potaknuo razvoje bebe"? I o takvim knjigama piše sve najbolje te da su autori "cijenjeni pedijatri i stručnjaci". Ako se slažeš tvoje ću preporuke postati ovdje da i druge cure koje se zanimaju za temu, znaju koje knjige nabaviti... 8)

  3. #53

    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Postovi
    135

    Početno

    berlinka,

    evo vidiš, kad sam već postala svoju prethodnu poruku, sjetila sam se da sam trebala i napisati da, bez obzira koliko stručne literature pročitala, ja ili bilo koja druga mama ne možemo svom djetetu biti pedijatar ili fizijatar, osim ako za to nisam zaista i formalno obrazovana.

    Ako si ti ili bilo tko drugi, unatoč tome što ste ovdje pročitali, u nedoumici da li vježbati "povlačenje za ruke", "sjedenje" i sl. moja preporuka i savjet je: pitajte liječnika specijalistu i stvar riješena. Čak ne morate ni tražiti literaturu koja sugerira da se takve vježbe ne izvode.

    A, popis ne bih postala isključivo zato jer se bojim da bi se našao netko tko će pomisliti da bilo kakva knjiga može zamijeniti savjet liječnika koji je pregledao dijete i dao svoju preporuku. (Ja sam jednostavno htjela znati više nakon što mi je djetetu dijagnosticiran dystoni)

  4. #54

    Datum pristupanja
    Jul 2005
    Lokacija
    za laptopom :)
    Postovi
    234

    Početno

    Bili smo jučer kod fizioterapeuta da nam pokaže korigirano puzanje. Noa je sad super. Sve zna sam i sve je u redu. Malo su mu nogice još raširene dok puže a treba ih samo malo skupljati. Sa stopalima je sve ok. Pošto se već naveliko podiže pokazala nam je i neke vježbice za ispravno podizanje. Pokazala nam je i stražnje obrane.
    Za cipelice sam pitala. Rekla je da možemo kupiti duboke s čvrstim osloncem skočnog zgloba. No, Noa ih ne "mora" nositi.
    Eto. :D

  5. #55
    berlinka avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Postovi
    534

    Početno

    Prije nekoliko dana bila sam s Janom kod Sabola. Kopkalo me što se znala izvijati u most (iako je prošla faza u kojoj je to radila). Iako sam bila uvjerena da samo istražuje svoje tijelo ili se na taj način kreće dok je na leđima, htjela sam da mi to potvrdi stručnjak. I hvala Bogu, s Janom je sve u redu, neuromotorni razvoj optimalan! No, s jednom stvari Sabol nije bio zadovoljan. Jana je nestabilna i vrlo pogrbljena u sjedećem položaju. Ja sam se bojala dizati ju u sjedeći dok ne sjedne samostalno, a Sabol mi je rekao da sam TREBALA. Uglavnom, dobila sam uputu da ju podboltam jastucima i stavljam u hranilicu da 'skuži sjedenje' jer nije dobro da puže i ljulja se na sve četiri, a ne sjedi, odnosno da preskače razvojne stupnjeve...

  6. #56
    melanija avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Lokacija
    Du-Zg tamte vamte
    Postovi
    309

    Početno

    Jučer navršili 8 mj. a niti sjedimo, niti pužemo.
    Nakon što sam pročitala sve topice vidim da uvijek do ove dobi postoji barem jedna od ove dvije vještine a kod nas još ništa.
    Jest da smo malo deblji-oko 10 kg. ali sad se već brinem.
    Što mislite vi?
    I još nešto. Bila sam zadnji put kod pedijatrice sa 6 mj. a idući put nam rekla da dođemo tek sa 9.
    Jeli to tako inaće ide ili? :?
    Meni se to čini rijetko i sad moram čekati još 1 mjesec da vidim jeli sve u redu? :?

  7. #57
    la11 avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2004
    Lokacija
    Ri
    Postovi
    1,163

    Početno

    i mi smo bili sa 6mj i idemo opet tek sa 9 mj.,valjda je to normalno

  8. #58
    berlinka avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Postovi
    534

    Početno

    Citiraj melanija prvotno napisa
    Jučer navršili 8 mj. a niti sjedimo, niti pužemo.
    Nakon što sam pročitala sve topice vidim da uvijek do ove dobi postoji barem jedna od ove dvije vještine a kod nas još ništa.
    Jest da smo malo deblji-oko 10 kg. ali sad se već brinem.
    Što mislite vi?
    I još nešto. Bila sam zadnji put kod pedijatrice sa 6 mj. a idući put nam rekla da dođemo tek sa 9.
    Jeli to tako inaće ide ili? :?
    Meni se to čini rijetko i sad moram čekati još 1 mjesec da vidim jeli sve u redu? :?
    Imaš li knjigu "Moja prva godina" (dobije se u rodilištu)? Tamo imaš tablicu vještina koje dijete mora svladati u određenoj dobi. Ako primijetiš kašnjenje, obrati se liječniku. Usporedbe s drugim bebama nemaju smisla jer je to sve individualno...

  9. #59
    meda avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,599

    Početno

    Citiraj melanija prvotno napisa
    Jučer navršili 8 mj. a niti sjedimo, niti pužemo.
    Nakon što sam pročitala sve topice vidim da uvijek do ove dobi postoji barem jedna od ove dvije vještine a kod nas još ništa.
    Jest da smo malo deblji-oko 10 kg. ali sad se već brinem.
    Što mislite vi?
    ?
    ja mislim da je bolje sprijeciti nego lijeciti. u svakom slucaju ne moze stetiti.
    nemoj cekati da ti pedjatar sam preporuci specijalistu. da je moja sestra cekala na pedijatra da skuzi da joj trebaju vjezbe moja necakinja ni dan danas ne bi hodala.

    ako su djetetu potrebne vjezbice za stimulaciju motorickog sustava ne znaci da je bolesno ili zaostalo, kao sto ne misli nitko da je dijete glupo ako na bilo koji nacin stimuliras njegov intelektualni razvoj (a to svakodnevno rade svi roditelji, osim u slucaju zapostavljene djece, i na to su cak jako ponosni).

  10. #60
    melanija avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Lokacija
    Du-Zg tamte vamte
    Postovi
    309

    Početno

    Prema knjizi "Moja prva godina " ni ne mora još puzati a niti samostalno sjediti.
    Nekako mi se čini da svi malo ranije usvoje nešto od toga ali dobro. Tek sa 9 mjeseci bi to trebao ali zato sa 8 kaže da bi trebao, kad mu pružim ruke, sam se podići u sjedeći položaj.
    Hm, kod nas valjda teška guza pa više voli da ga povučem.
    Može sjedati ako ga ja držim a ako ne brzo se prevrne na stranu. :?

  11. #61

    Datum pristupanja
    Jul 2005
    Lokacija
    za laptopom :)
    Postovi
    234

    Početno

    Citiraj melanija prvotno napisa
    Prema knjizi "Moja prva godina " ni ne mora još puzati a niti samostalno sjediti.
    Nekako mi se čini da svi malo ranije usvoje nešto od toga ali dobro. Tek sa 9 mjeseci bi to trebao ali zato sa 8 kaže da bi trebao, kad mu pružim ruke, sam se podići u sjedeći položaj.
    Hm, kod nas valjda teška guza pa više voli da ga povučem.
    Može sjedati ako ga ja držim a ako ne brzo se prevrne na stranu. :?
    Da li mu pruži ruke ili ga uhvatiš za ručice i lagano povučeš, tek toliko da skonta da treba ići gore?
    Mi smo tako radili i to je mogao raditi s 8 mjeseci. Sjeo s 8 i 3 tjedna. Tu je negdje počeo i puzati unatraške. Unaprijed je puzao s 9 mjeseci i tjedan dana. Mi smo išli kod specijaliste ali nismo na kraju ništa vježbali i sam je sve naučio na svoj način. Idemo samo na kontrole da vidimo da li sve ispravno radi.
    Na pregledu kod fizioterapeuta ispitaju sve mišiće i pokrete. Snagu ručica, koordinaciju i sl. Može samo koristiti.
    No, ne zabrinjavaj se. Mi smo isto napravili sve, tu negdje, prema tablicama iako dosta beba naprave to puno prije (i od mojih prijateljica). Ja se više ne uzrujavam. Znam da je to njegov tempo i lijepo napreduje. Ima 11,5 mjeseci, puže već više od 2 mjeseca, diže se na nogice, pomalo hoda, stabilan je par sekundi bez oslonca, zna lijepo čučnuti i izvoditi komplicirane pokrete, puzati preko prepreka i skoro uopće ne pada više. Noa ide polako ali sigurno. Možda je i tvoj Nikola takav!
    Naš prijatelj Z. je mjesec dana mlađi a već sam hoda, priča (mama, tata, lopta, baba, dolje...), maše pa-pa, daje pusu... Ja sam prvo bila šokirana, pa zabrinuta, pa tužna, ali sad znam da je sve to normalno. Z. je malo napredniji, Noa je oprezniji i sporiji.
    Odi na pregled da se smiriš i znaš na čemu si!
    Javi nam! 8)

  12. #62
    melanija avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Lokacija
    Du-Zg tamte vamte
    Postovi
    309

    Početno

    Kad mu pružim ruke i malo ga povučem onda on sjedne.
    Koliko vidim čvrsto stoji na nogama ako ga držim za ruke ali to ne potičem.
    Sve mi se čini da je to isto kao kod tebe LeiA ali vidjet ćemo.
    M.M. se ljuti što se toliko brinem oko toga.
    Kaže ako ga odvedem specijalisti, naravno da će reći da nije u redu.
    Pustit će ga još neko vrijeme pa ću vidjeti ali mislim da sam sama pogriješila jer sam ga do nedavno držala na kauču gdje je možda malo meko i ne baš široko za okrete.
    Danas sam ga prvi put cijeli dan spustila na puzzle na pod i ostavila ga na trbuhu čak i kad je počeo vikati.Inače bi ga odmah netko od nas pokupio da se ne muči ali ovaj put sam mu ukazala na igračke pa je prestao.
    Već mi se čini življi što se tiče okreta.Dok sam mu napravila večeru našla sam ga s licem navučenim u rupu od puzzle 0 i to ga je jako zabavilo a odvrtio se do pola sobe.

  13. #63

    Datum pristupanja
    Jul 2005
    Lokacija
    za laptopom :)
    Postovi
    234

    Početno

    Super!
    Ja sam isto Nou dosta dugo držala na kauču. Čini mi se do negdje 8 mjeseci (iznenadio nas je jedan dan i prebrzo se otkotrljao i...pao!).
    Sve će to biti ok. Javi ako te još što zabrine!
    Pusa!

  14. #64
    melanija avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Lokacija
    Du-Zg tamte vamte
    Postovi
    309

    Početno

    Hvala LeiA,
    evo sad sam stigla iz šetnje pa sam se sjetila još jedne neobične stvari.
    Kad ga nosim na rukama do stana( a ima 10 kg a stan na 3 katu i to visokom trećem) on uvijek visi na sve strane(lijevo, desno, prema nazad).
    Sad ne znam ima li to veze s ovim ali zar nebi oni trebali malo čvršće stajati prema nama ili barem uspravno ili je i to ono što dolazi sa sjedenjem.
    Sjećaš li se možda kako je kod tebe izgledalo nošenje na rukama sa 8 mjeseci? :?

  15. #65
    melanija avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Lokacija
    Du-Zg tamte vamte
    Postovi
    309

    Početno

    Malo sam dosadna s pitanjima ali imam još jedno.
    Kad se okreću sa trbuha na leđa gdje bi pravilno trebala stajati ruka one strane na koju se okreću?
    Nikola se odlično okreće na trbuh a i na leđa bi bez problema al stalno radi polugu sa rukom na strani na koju ide a ja ne znam kako da ga naučim da je stavi,prema gore ili dole, pa da se jadničak okrene?

  16. #66
    berlinka avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Postovi
    534

    Početno

    Citiraj melanija prvotno napisa
    Hvala LeiA,
    evo sad sam stigla iz šetnje pa sam se sjetila još jedne neobične stvari.
    Kad ga nosim na rukama do stana( a ima 10 kg a stan na 3 katu i to visokom trećem) on uvijek visi na sve strane(lijevo, desno, prema nazad).
    Sad ne znam ima li to veze s ovim ali zar nebi oni trebali malo čvršće stajati prema nama ili barem uspravno ili je i to ono što dolazi sa sjedenjem.
    Sjećaš li se možda kako je kod tebe izgledalo nošenje na rukama sa 8 mjeseci? :?
    To nema baš veze sa sjedenjem. Jana je već odavno vrlo čvrsta kad ju nosim, a još ne sjedi uspravno, samostalno.

  17. #67
    melanija avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Lokacija
    Du-Zg tamte vamte
    Postovi
    309

    Početno

    Ajme meni sad sam stvarno zabrinuta

  18. #68
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,828

    Početno

    A čuj, baš bi i moglo imati veze sa sjedenjem - ako je dijete hipotono onda će kasnije i prosjediti a i neće biti čvrsto dok se nosi. Moja curica je još uvijek sva klimatava, a ona je hipotono dijete. No dijete od osam mjeseci zaista još ne 'mora' samo sjediti, tj. on ne 'kasni' u motorici ako ne sjedi sam sa osam mjeseci. Ali ti se vjerojatno nećeš prestati brinuti dok ne odeš na pregled.

  19. #69
    melanija avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Lokacija
    Du-Zg tamte vamte
    Postovi
    309

    Početno

    Samo da malo pojasnim, drži se uspravno ali ne bi ga mogla nositi jednom rukom jer čim mu ne podupirem drugom leđa odma bi pao nazad ili lijevo ili desno.
    Jel to još uvijek nije dobro ili misliš na to kad kažeš da čvrsto stoji.
    Berlinka?

  20. #70

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,973

    Početno

    Citiraj melanija prvotno napisa
    Samo da malo pojasnim, drži se uspravno ali ne bi ga mogla nositi jednom rukom jer čim mu ne podupirem drugom leđa odma bi pao nazad ili lijevo ili desno.
    Jel to još uvijek nije dobro ili misliš na to kad kažeš da čvrsto stoji.
    Berlinka?
    1. Bilo bi, za početak, bolje da ga nosite od sebe tj u položaju u kojem su mu leđa prislonjena na onoga tko ga nosi ili u bočnom položaj u kojem opet ima potpuni oslonac. Pokušaj pronaći fotke takvog načina nošenja u onom linku za handling.
    2. I moje dijete je/bilo hipotonično i dan danas se tako klimata ako ga nosim prema sebi, a posebno je to izraženo ako je i malo umoran.
    3. Kod pokušaja rotacije trbuh -leđa ruka mora biti ispružena prema gore.
    4. Ako iti malo dvojiš o ispravnosti i tempu njegova razvoja uvijek se bolje obratiti stručnjaku nego na forum jer ti mi možemo u najboljoj namjeri možda dati pogrešan (ili još gore- štetan) savjet.

  21. #71
    berlinka avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Postovi
    534

    Početno

    Citiraj melanija prvotno napisa
    Samo da malo pojasnim, drži se uspravno ali ne bi ga mogla nositi jednom rukom jer čim mu ne podupirem drugom leđa odma bi pao nazad ili lijevo ili desno.
    Jel to još uvijek nije dobro ili misliš na to kad kažeš da čvrsto stoji.
    Berlinka?
    Pa Jana i u tom slučaju čvrsto stoji, al ne znači to da mora i svako dijete. Mi smo nju od 1. dana stalno nosili na rukama ili u marami, pa ja mislim da je ona i zato razvila te mišiće i ravnotežu... (U sjedeći i poluležeći ju nismo nikad postavljali pa zato možda još ne sjedi.) Ko što ti reče Mima, ti se vjerojatno nećeš prestati brinuti dok ne odeš na pregled, pa je možda najbolje i da odeš, iako je najverojatnije sve ok. Ne mora značiti da će mu pod svaku cijenu prišiti neku dijagnozu. Ja sam npr. otišla Sabolu jer se jana ponekad izvijala. Nije joj ništa "prišio", iako bi kao privatnik mogao imati od toga koristi... A mene je prošlo to kopkanje, je li sve u redu...

  22. #72
    melanija avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Lokacija
    Du-Zg tamte vamte
    Postovi
    309

    Početno

    Hm imate pravo, bolje da ja odem s mišićem na pregled.

  23. #73

    Datum pristupanja
    Jul 2005
    Lokacija
    za laptopom :)
    Postovi
    234

    Početno

    Citiraj melanija prvotno napisa
    Hvala LeiA,
    evo sad sam stigla iz šetnje pa sam se sjetila još jedne neobične stvari.
    Kad ga nosim na rukama do stana( a ima 10 kg a stan na 3 katu i to visokom trećem) on uvijek visi na sve strane(lijevo, desno, prema nazad).
    Sad ne znam ima li to veze s ovim ali zar nebi oni trebali malo čvršće stajati prema nama ili barem uspravno ili je i to ono što dolazi sa sjedenjem.
    Sjećaš li se možda kako je kod tebe izgledalo nošenje na rukama sa 8 mjeseci? :?
    Sorry, nisam više išla na internet jučer.
    Čini mi se da je Nikola vjerojatno malo hipotoničan, kao što su rekli i mom Noi. Ali, to ti stvarno trebaju pregledati stručnjaci. Noa se okretao na sve strane vrlo uspješno i "namjerno" sa oko 6,5 mjeseci. Zamahnuo bi ručicom i prebacio nogice. Druga rukica bi mu zaostala ispod tijela, pa bi ju kasnije izvadio. Rotirao se na obje strane. Kad smo ga držali mislim da je s 8 mjeseci bio poprilično stabilan. Ja sam nekad stavljala ruku na leđa čisto da se ne bi pokretom izvrnuo, ali nije se naginjao. Bio je jako nestabilan u sjedenju s 8 mjeseci i čak u poluležećem položaju u visokoj stolici gdje smo ga hranili (pod 45 stupnjeva) znao bi se nagnuti na stranu (nasloniti). To nekad i sad radi jer je mala maza i lijenčina.
    Vrlo brzo je od 8,5-9,5 mjeseci svladao redom: sjedenje, puzanje,ustajanje uz namještaj. Po mom mišljenju više nije hipotoničan, ai fizijatar nam je rekao na zadnjem pregledu da smo korigiramo puzanje (da nogice budu pod 90 stupnjeva ispod guze, ane kao raskrečena žabica ) i da inzistiramo na puzanju, a ne na dizanju.
    Noa sad za dva tjedna puni godinu dana :D . Sad je već jako stabilan na nogicama, hoda uz namještaj, čučne, stoji par sekundi bez oslonca.
    Ovako, moj savjet bi ti bio:
    - odi svakako kod liječnika i fizioterapeuta nek ga detaljno pregledaju - oni gledaju i kako beba hvata predmete, kako se oslanja ako će pasti, kako se igra, kako okreće igračke, koliko su mu jake nogice i rukice, kakva mu je koordinacija i svašta drugo, kroz igru na strunjači.
    - mi smo samo tjedan dana radili vježbice koje je dr. preporučila da radimo 1,5 mjesec po najmanje dva sata dnevno jer smo vidjeli da nema potrebe - Noa je učio sam sjesti na svoj način, tako da je najvažnije da čuješ što će ti oni reći, stručno, a ti ćeš dalje vidjeti
    - ja nisam nikada Nou ni posjedala sama, ni dizala, ni držala za ruke da hoda, niti stavljala u hodalice... ja sam ga sa 7,5 mjeseci stavila na pod, na puzzle, pa onda samo na tepih i on se sam kreće kako on želi. Svako malo unaprijedi pokrete i nauči nešto novo. Mislim da djeca imaju dovoljno vlastite znatiželje da će čim prije krenuti u nova istraživanja čim to dopusti muskulatorni i živčani sustav. Ja sam bila tu da ga čuvam da ne padne sve dok nije tako ojačao i postao siguran u svom puzanju i dizanju i spuštanju=čučanju da ga samo sad promatram izdaleka i: više ne čuvam njega nego stvari!!!
    Vjerojatno će i tvoj Nikola u svoje vrijeme i svojim tempom postići sve to, ali trebaš otići kod doktora da vidi o čemu se radi i da se riješiš bilo kakve sumnje da postoji nekakav veći problem. 8)
    Javi nam kako je bilo! Odi što prije.

  24. #74
    melanija avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Lokacija
    Du-Zg tamte vamte
    Postovi
    309

    Početno

    Hvala na savjetina, svakako ću otići čim mi se M.M. vrati sa puta pa vam javim.

  25. #75
    melanija avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Lokacija
    Du-Zg tamte vamte
    Postovi
    309

    Početno

    Moram javiti novosti jer sam iznenađena.
    Nakon samo tri dana boravka na podnom puzzleu situacija je puno naprednija.
    Dakle sad se Nikola sam povuće kad mu pružim ruke u sjedeći položaj.
    Ako mu pružim samo jednu ruku drugom se sam pridržava.
    Okreće se i s prsa na leđa i obratno nakon što sam mu pokazala da mora ruka ići gore pa se na našem krevetu toliko izokretao prije spavanja i tolikom brzinom da sam misla da će odletit na pod.
    Kada sjedne automatski ukoči noge i odguruje se kao da hoće stajati.
    Isto tako kad ga spuštam na pod odma ukoči noge i hoće stajati pa ga jedva uspijem posjesti a onda i poleći kad ide u kadu.
    Dakle ljudi.....dobro nema još ništa od sjedanja samostalnog ali za mene je i ovo revolucija.
    Sad mi dođe da se lupam po glavi što sam ga držala na kauču umjesto na podu.
    Bude li M.M. još dugo na putu bogme će se iznenaditi kad se vrati.
    Sretne li mene. :D

  26. #76

    Datum pristupanja
    Jul 2005
    Lokacija
    za laptopom :)
    Postovi
    234

    Početno

    :D

  27. #77
    berlinka avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Postovi
    534

    Početno

    Citiraj melanija prvotno napisa
    Moram javiti novosti jer sam iznenađena.
    Nakon samo tri dana boravka na podnom puzzleu situacija je puno naprednija.
    Dakle sad se Nikola sam povuće kad mu pružim ruke u sjedeći položaj.
    Ako mu pružim samo jednu ruku drugom se sam pridržava.
    Okreće se i s prsa na leđa i obratno nakon što sam mu pokazala da mora ruka ići gore pa se na našem krevetu toliko izokretao prije spavanja i tolikom brzinom da sam misla da će odletit na pod.
    Kada sjedne automatski ukoči noge i odguruje se kao da hoće stajati.
    Isto tako kad ga spuštam na pod odma ukoči noge i hoće stajati pa ga jedva uspijem posjesti a onda i poleći kad ide u kadu.
    Dakle ljudi.....dobro nema još ništa od sjedanja samostalnog ali za mene je i ovo revolucija.
    Sad mi dođe da se lupam po glavi što sam ga držala na kauču umjesto na podu.
    Bude li M.M. još dugo na putu bogme će se iznenaditi kad se vrati.
    Sretne li mene. :D
    Bravo, mali Nikola :D
    Tako ni Jana na početku uopće nije htjela biti na trbuhu i radila bi "avion" u tom položaju, a onda sam skužila da ju nikada nisam ni stavljala u taj položaj. Kupila sam tada didaktičku dekicu i stavljala sam ju po par minuta i nakon nekoliko dana uočila ogromnu razliku, baš kao i ti! Tako mi je jedna žena pričala da njena djeca nikada ni nisu propuzala jer ih je držala u krevetiću dok se nisu počeli dizati, a čitala sam i da u kulturama gdje majke stalno nose bebe u nosiljkama, djeca prije ustanu nego što sjednu. S druge strane, nemoj se brinuti što ga do sada nisi stavljala na pod jer djeca sve nadoknade i razvijaju se tempom koji im je predodređen. Čitala sam kod Penelope Leach da djeca koja primjerice zbog slomljene nogice i gipsa nisu mogla puzati, ustajati, hodati, sve te faze prođu puno brže i dostignu onu razinu na kojoj bi bili da nije bilo tih prepreka... Uživajte u valjanju na podu. Ja sam isto tek neki dan nabavila puzzle, čak 4 paketa, ali Jani je glavna fora otići s puzzli na tepih i parket ili pak vaditi slova

  28. #78
    melanija avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Lokacija
    Du-Zg tamte vamte
    Postovi
    309

    Početno

    Evo popločali smo stan u puzzle ali od samostalnog sjedenja još ništa a sad nam je 9 mjeseci.Napredak je ipak vidljiv.
    Može dugo sjedati kad ga mi postavimo u sjedeći položaj ali onda se lijepo odgurne nogama i legne.
    Danas smo bili na pregledu ali nam je pedijatrica rekla da ga malo potičemo pa za dva tjedna da opet dođemo na kontrolu i ako tada ne budemo sjedali skroz čvrsto da ćemo morati na vježbe.
    A naša sreća kad mu pružimo ruke ravno na noge hoće a kad ga vratimo u sjedeći položaj odma se ljuti,ha.
    Dobro imamo još dva tjedna. :D

  29. #79

    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    2,765

    Početno

    Citiraj melanija prvotno napisa
    Evo popločali smo stan u puzzle ali od samostalnog sjedenja još ništa a sad nam je 9 mjeseci.Napredak je ipak vidljiv.
    Može dugo sjedati kad ga mi postavimo u sjedeći položaj ali onda se lijepo odgurne nogama i legne.
    Danas smo bili na pregledu ali nam je pedijatrica rekla da ga malo potičemo pa za dva tjedna da opet dođemo na kontrolu i ako tada ne budemo sjedali skroz čvrsto da ćemo morati na vježbe.
    A naša sreća kad mu pružimo ruke ravno na noge hoće a kad ga vratimo u sjedeći položaj odma se ljuti,ha.
    Dobro imamo još dva tjedna. :D
    nek te to nista ne brine. Vidim da je tvoje dijete skoro pa vrsnjak sa mojim Samijem, pa da ti kazem da je on tek prije 10-ak dana poceo samostalno sjedit.
    A nikad u zivotu nisam vidjela da neko ljepse sjedi. Ko strijela

  30. #80

    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Postovi
    135

    Početno

    LeiA,

    evo svratih nakon nekog vremena samo da vidim ima li što novoga i kako mi Noa napreduje?
    Hoće li skoro prohodati samostalno?

  31. #81
    melanija avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Lokacija
    Du-Zg tamte vamte
    Postovi
    309

    Početno

    Evo danas nam je 10 mjeseci a prije 15 dana konačno smo počeli sjedati samostalno.
    Nije da baš nismo zakasnili ali eto se dogodilo i bez vježbi i bilo kakvih poticaja. :D
    Čini se da na ostale napretke nećemo dugo čekati jer evo je već danas propuzao ali tako da se vuče rukama a poskakuje sa obe noge kao zec :? a na noge se diže u sekundi.
    E sad kad sam sretna zbog napretka mogu se javiti na temu kako sačuvati VCR, PC,DVD i Cd-ove jer je danas uspio sve dokučiti i naravno VCR je stradao a i par mojih Cd ića više ne funkcinira nakon što ih je izgrizao.


  32. #82

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    591

    Početno

    :D čekaj samo da kao mm i ja večeras fenom sušimo daljinski koji je bembo ubacio u kadu punu vode u kojoj se je on kupao.

  33. #83
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,828

    Početno

    melanija, ja bih na tvom mjestu otišla sa djetetom fizijatru. To nije dobro puzanje, dijete treba puzati naizmjence (lijeva ruka-desna noga), a ne tako, simetrično sa dvije noge.

  34. #84
    melanija avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Lokacija
    Du-Zg tamte vamte
    Postovi
    309

    Početno

    Pa valjda će se to samo razraditi, ovo su tek prvi puzaji.
    Pričekati ću još malo,ne bih rekla da postoji nikakav problem jer je sve ostalo odlično.

  35. #85

    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    246

    Početno Razvojna gimnastika

    Iako mozda postam na krivu temu s obzirom na dob svog maleckog, ipak vas molim za savjet. Naime, prije sam na nekim drugim temama pisala kako moje zlato nije sjedilo s 10 mj. Nakon posjete dr. Sabolu koji je ustanovio da je s njim sve ok, iako kifoticno sjedi, ipak smo proveli 45 minuta s fizioterapeutom u njegovoj poliklinici koja nam je pokazala kako da ga naucimo da puze na sve cetiri a ne kao do tad vojnicki. I uglavnom da skratim sve je s maleckim bilo dalje ok, samo sto je cesce zauzimao kifoticni sjed od ispravnog sjedenja. Mamino zlato sad ima 2 godine! a i dalje zauzima cesto kifoticni polozaj dok sjedi. Obratili smo se i ortopedu koji je skinuo sve sumnje u skoliozu na koju je sumnjala dr u DZ. Dakle covjek bi trebao biti miran i sretan. Medjutim ovo ljetovanje potvrdilo je da ne mozemo biti bas mirni: sva djeca u pjesku sjede uspravna ko metle cak i ona puno mladja od naseg sunca, a on pogrbljen u donjem dijelu ledja toliko da ti kraljesci "ispadaju van". Zbilja zastrasujuca slika. Buduci da smo bili u Puli a tamo radi poznati dr. Peharec odlucili smo i njega pitati za misljenje; dakle kaze covjek da je mali trebao razvojnu gimnastiku jer bas samo u tom dijelu pokazuje hipotoniju. Ali nije kasno, jer je on neuroloski i zdravstveno ok (prohodao s 15 mj), i sad vas pitam da li znate kamo da se obratim s obzirom da mi je savjetovao fizioterapeuta koji NE radi s bolesnom djecom jer mozda nece dovoljno inzistirati da maloga dovede u savrsenu formu s obzirom na tezinu slucajeva na koje nailazi. Hvala!

  36. #86

    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Beograd
    Postovi
    177

    Početno

    Sto se tice sedenja meni je jedna pedijatrica rekla da beba ba spravo i samostalno sedi na kraju devetog meseca i to ne smatra nikakvim kasnjenjem vec normalno....

  37. #87
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    devotion, hajde nazovi u polikliniku Štambuk.
    ako ne radi s djecom, sigurno će ti nekog preporučiti. žena je stvarno predivna.

    POLIKLINIKA "ŠTAMBUK, dr. Biserka", za fizikalnu medicinu Zagreb, Pavletićeva 6 (01) 3093 194

  38. #88

    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    246

    Početno

    Dr. Stambuk mi uopce nije pala napamet, iako sam bas kod nje isla na struju i laser zbog upaljenih tetiva na sakama (posljedica nosenja maloga u rukama dok nije hodao). Hvala Apricot!

  39. #89

    Datum pristupanja
    Sep 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    34

    Početno distoni sindrom

    pozdrav svima. malo se kasno ukljucujem, ali koliko sam vidjela tema je motorika u beba....mojoj bebi su uocene cistice u mozgu i prosirenje jedne komore...ima li tko slicnu dijagnozu?

  40. #90
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    ka, ako ti nije problem doći u Zagreb, bilo bi dobro otići kod dr. Sabola: em što je on fantastičan neuropedijatar, em što kod njega radi doktorica P... (da me ubiješ ne mogu se sjetiti, cure pomozite), koja je najbolji ultrazvučni dijagnostičar za mozak.

  41. #91

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,973

    Početno

    Presečki

  42. #92
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    hvala, bibai... načelo me vrijeme...

  43. #93

    Datum pristupanja
    Sep 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    34

    Početno

    hvala. sad ne mozemo nikako do zg-a...radimo vjezbe i beba napreduje. vise su me zanimala osobna iskustva koja mame imaju s bebama slicne dijagnoze.

  44. #94

    Datum pristupanja
    May 2006
    Postovi
    108

    Početno

    ja isto vjezbam s mojom bebom od 3. mjeseca starosti , nisu me slali kod neuropedijatra samo su rekli da je hipotona. a non stop me kopka da podjem jer koliko sam primjetila obicno svi idu na uzv da se ustanovi uzrok (hipotonije u mom slucaju). ka koliko je aktivna tvoja beba, sta sve moze sama, koliko dugo vjezbate

  45. #95

    Datum pristupanja
    Jul 2005
    Lokacija
    za laptopom :)
    Postovi
    234

    Početno

    Citiraj mama73 prvotno napisa
    LeiA,

    evo svratih nakon nekog vremena samo da vidim ima li što novoga i kako mi Noa napreduje?
    Hoće li skoro prohodati samostalno?
    Oprosti, nisam isla vise na forum... otkad radim nemam vremena.

    Noa je super. Napravio je sve bas onak kako je trebalo: puzao, polako se dizao... nitko ga nije forsirao niti vodio za rucicu... nismo isli vise na kontrole jer im nikad kraja. Sad ce skoro dvije godine i vec od 13 mjeseci hoda, trci, skacem, cuci, penje se... sve!

    Super je!

    Hvala sto mislis na nas! :D

  46. #96

    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    BiH
    Postovi
    56

    Početno

    Nasla sam ovu staru temu a javljam se jer mi treba savjet i pomoc iskusnih mama i tata. Moj sin je star 9,5 mjeseci, ne sjedi sam, neurorizicno je dijete sa dijagnozom hipotonije. Vjezbamo tek mjesec dana jer su na moje alarme ljekari odgovarali da je lijen, tezak i sl (tezak je 9700 gr i dug 75 cm). Sad ga samo ja vjezbam kod kuce jer je guzva kod fizioterapeutice pa je fizijatrica odlucila da je on super napredovao i da ne moramo ici na vjezbe nego to mozemo i sami. Taj napredak se ogleda u tome da se ne "preklopi" kada sjedi i to je sve. Na rucicama je jako slab, ne odguruje se nogicama, na puzzlama uglavnom lezi i moramo izigravati "majmuna" da bi se on pokrenuo Zabrinuta sam, jako i zeljela bih doci u Zagreb na pregled. Mislim da bi pregled neuropedijatra i fizijatra bio neophodan. Moja beba je rodjena nakon 6 sati vaginalnog poroda, pokusaja poroda vakumom-koji je srecom otkazao i na kraju hitnim carskim rezom. Izlazio je potiljacno i sa pupcanicom dva puta omotanom oko vrata. Bio u inkubatoru, dobio transfuziju krvi i nebrojeno infuzija, imao i jos ima anemiju, imao hiperbilrubinemiju i jos svasta. 4 UZV mozga nisu pokazala patoloske promjene ali je ocigledno da se nesto desilo. Jos uvijek palceve drzi zarobljene u sakicama. Molim vas da me posavjetujete gdje i kome da se obratimo. Zivimo u BiH, nemam nikog svog u Hrvatskoj a znam da ste vi uvijek spremne pomoci. Unaprijed hvala.

  47. #97

    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Postovi
    319

    Početno

    Od moje kolegice mali se sam posjeo sa 10 mjeseci,nikad nije puzao,prohodao sa nepunih 12,puno ranije od većine super napredne djece koja su se okretala sa 4 mjeseca,ao n tek sa 8 itd. nema pravila,samo puno sekiracije ako čitaš po raznim formumima. Ne kažem da nema dobrih savjeta,ali da je previše onih idi fizijatru,idi neuropedijatru,previše je.

Stranica 2 od 2 PrviPrvi 12

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •