Pokazuje rezultate 1 do 16 od 16

Tema: Popravk zuba u trudnoći - anestezija

  1. #1

    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    okolica ZG
    Postovi
    1,520

    Početno Popravk zuba u trudnoći - anestezija

    Cure zna li koja smije li se kod popravka zuba trudnici dati lokalna anestezija?

    popravila sam zub prije 2 mj, i sad mi se taj isti zub upalio jer je moja zubaarica pokušala sačuvat korijen al izgleda da bi bilo bolje da ga je izvadila.... i sad mi se čini da ono što slijedi je ipak vađenje korijena a ja to ne mogu izdržat bez injekcije,nema šanse i ovako me strašno sad boli!!!

    trudna sam 10 tjedana,,,,

    i nemojte mi se smijat, rodila sam već jednom, pretrpjela porođajne muke 13 sati al ne mogu vadit zub ni popravljat bez injekcije, ne moguuuuuuuuuuu

  2. #2
    Pinky avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    Dalmacija
    Postovi
    5,498

    Početno

    http://www.cybermed.hr/forum/specijaliz ... u_trudnoci

    dr.sc. Silvana Jukić

    U trudnoći je dozvoljeno popravljanje zubi bez opasnosti za plod uslijed vibracija, anestezije i ostalih postupaka. Kao mjera opreza dobro je ne postavlajti amalgamske ispune (plombe) zbog opasnosti od žive. Ta opasnost je minimalna ali obzirom da se radi o plodu dobro je postaviti kompozitne (bijele) ispune ili privremene ispune koje se zamijene amalgamom nakon poroda. Ono što nije dozvoljeno u trudnoći je rentgensko snimanje zubi i primjena nekih lijekova za kontrolu boli (acetilsalicilata - aspirina) i nekih antibiotika.

    http://mojstomatolog.net/faq.htm#Da_li_ ... dno%C4%87i

    P: Da li zubi smiju da se popravljaju u trudnoći?
    O:

    Trudnoća NE predstavlja kontraindikaciju kako za popravku zuba tako i za vađenje zuba. Zapravo, u toku trudnoće, jedino se ne smiju snimati zubi (osim ako je stvarno neophodno, ali se i tada koriste mjere zaštite) dok se sve druge intervencije mogu vršiti bez problema (popravka, endodontsko liječenje, protetika, ortodoncija, čišćenje kamenca i sl.). U trudnoći bi, baš naprotiv, trebalo i češće ići na kontrole kod zubara jer je poznato da su zubi u tom periodu "lošijeg" kvaliteta (jer je za normalan bebin razvoj neophodan kalcijum koji ona uzima iz kostiju i zuba majke).

    http://www.maminosunce.hr/article.asp?documentId=43

    Svi manji zahvati kod normalno vođene trudnoće su praktički bezopasni za plod (popravci, vađenje zuba, liječenje upalnih promjena lokalnom terapijom itd).

    http://www.zdravljeizivot.com/forum/vie ... icID=11926

    ne znam zašto ovi linkovi ne rade, ali odgovori su ti tu
    Posljednje uređivanje od Pinky : 15.12.2010. at 15:31

  3. #3
    bambus99 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2008
    Lokacija
    na moru
    Postovi
    1,332

    Početno

    iva mene je zub poceo bolit negdi u 8 misecu trudnoce.i bio je za vadit, ali mi ga nisu tili vadit dok ne rodim, jer i ja nisam tila bez anestezije.i rekli su mi da dodem tek kada rodim (tako sam i uradila,i spasila se).

  4. #4
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,470

    Početno

    slobodno možeš primit anesteziju i ne brini se uopće, ne sjećam se detalja ali znam da ne ulazi u krvotok tako nekako.

  5. #5
    Deaedi avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Postovi
    9,736

    Početno

    Ja nisam ni znala da sam trudna, pa sam primila oko 10 anestezija i cak slikala zub. Bila je to jako rana trudnoca, nije mi jos ni menga kasnila, ali sam bila u panici. Ginekolog mi je rekao da nema veze, da se ne moram brinuti.

  6. #6
    BubikaM avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    166

    Početno

    u trudnoci sam popravljala dva zuba. ne sjedam na stolicu bez anestezije. doktorica mi je predlozila inekciju bez adrenalina.
    to sam i uzela. djelovanje je isto, a ne steti nista. doplatila sam samo 40kn.

  7. #7

    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Postovi
    6,841

    Početno

    Ja sam isto dobivala anesteziju bez adrenalina, u obje trudnoće, više puta.

  8. #8
    zasad skulirana avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2010
    Lokacija
    na jugu
    Postovi
    3,403

    Početno

    ja sam moga pitala pri zadnjoj posjeti koje je njegovo misljenje...reko je da nema nikakvih problema da primim anesteziju te da je puno gore ako cu ja bit isprepadana i da me boli jer je to onda stresna situacija i za mene i plod....a kako ja cim dobijem anesteziju u stolcu sjedim ko da sam s prijom na kavi ne bojim se posjete kroz koji dan!

  9. #9
    Nora Fora avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2008
    Postovi
    72

    Početno

    Za sve one koji brinu što će biti s djetetom ako si "priušte" tu bez adrenalinsku anesteziju... Ja sam si je priuštila nakon par iznimno mučnih i bezuspješnih pokušaja zubara da mi "na živo" izvadi živac. Danas imam predivnu, zdravu 13-mjesečnu djevojčicu!

  10. #10
    S2000 avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2010
    Postovi
    3,821

    Početno

    kakva je to bezandrenalinska anestezija? To se nesto posebno pita? A moze i obicna?

    Ja imam namjeru ici u zubara, ali bi napravila vise popravaka, tj trebale bi mi minimalno dvije anestezije jer mislim promijeniti i dvije stare crne plombe za nove bijele (na razlicitim su strana vilice). Kontam si da mozda to rijesim u trudnoci, jer kasnije tko zna kad cu uhvatiti vremena.

  11. #11
    S2000 avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2010
    Postovi
    3,821

    Početno

    anybody?

  12. #12
    mishekica avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2012
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,077

    Početno

    Ne znam baš točan odgovor na tvoje pitanje, ali imam protupitanje - zašto si sigurna da ti treba anestezija? Koliko god da sam puta u životu popravljala zub, nikad nisam dobila anesteziju, sve do zadnjeg puta kad su mi vadili živac. To JEST lakše s anestezijom, ali sam u trudnoći vadila živac bez anestezije i preživjela. Boljelo je, svakako, ali nije bilo neizdrživo. Možda zato što me zub sam po sebi već dovoljno bolio.

  13. #13
    Deaedi avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Postovi
    9,736

    Početno

    Nije dobro trpiti bol u trudnoci, moj ginekolog je rekao da je to stetnije za bebu od anestezije.

  14. #14
    zasad skulirana avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2010
    Lokacija
    na jugu
    Postovi
    3,403

    Početno

    Upravo tako,sto god predstavlja stres za organizam to se prenosi i na bebu!
    Vadit zivac bez anestezije? Misekica svaka ti cast,moj zubar zna da cim me vidi mora pripremit inekciju...ja bez nje ne otvaram usta!

    Meni se cini da mi je moj rekao da i on nema drugih...tako nesto...dosla sam mu na popravak u 6om mj trudnoce i komentirala sam tu vrstu anestezije pa mi je rekao da ne brinem...

  15. #15
    mishekica avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2012
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,077

    Početno

    Ne znam... Možda bi mi i dala anesteziju da sam je IKAD prije toga primila. Ovako nije mogla biti sigurna u reakciju.
    Mene to nije tako jako boljelo. Dobro, boljelo je, ali sam bila totalno zen i mislila kako to moram otrpjeti za bebu i sebe i kako je ovo tek trening za ono što me čeka - trudovi će biti puno gori. Nisu bili.

  16. #16
    S2000 avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2010
    Postovi
    3,821

    Početno

    22 godine sam popravljala zube bez anestezije, sad cu 22 godine s anestezijom
    Cak sam vadile zivce iz zubiju (cca 5 komada) bez anestezije!! I lijecila zube po godinu dana i cistila kanale... Ko je vidio tad u jedino socijalnog zubara primit anesteziju a da se ne vadi kutnjak

    Sad bi radije anesteziju, jer ipak imam vise zubiju koje bi popravila odjednom (idem u drugi grad na popravljanje i ne mogu jedan po jedan).

    Ako jedna injekcija anestezije nije stetna, valjda nisu ni dvije. Morat cu zvat zubara, iako ce on sigurno rec da ne skodi, samo nek dodem platit

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •