Pokazuje rezultate 1 do 25 od 25

Tema: Cijepljenje protiv gripe u trudnoći

  1. #1
    ljljan

    Početno Cijepljenje protiv gripe u trudnoći

    Da li se cijepiti? U četvrtom sam mjesecu trudnoće. Ove godine u veljači sam imala jaku gripu, upalu grla i visoku temperaturu. Razmišljam da se cijepim sada protiv sezonske gripe. Zvala sam svog ginekologa i epidemiologa u HZJZ i rekli su da bi bilo dobro da se cijepim. Čitam neke članke i forume, i sad ni sama ne znam što bih. Kako god okrenem, nikako ne valja. Ako se ne cijepim, a dobijem gripu-katastrofa! Ako se cijepim, a bude nešto loše sa bebom - opet katastrofa.

  2. #2
    Ares avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Postovi
    402

    Početno

    U sličnoj smo situaciji, ja sam se odlučila ne cijepiti, inače, cijepim se svake godine već nekoliko godina uzastopce, radim s puno ljudi i gotovo sam svake godine dobivala gripu. Ove godine, s obzirom da sam trudna nisam znala što bih, ali nekako sam se bojala cijepiti. Razgovarala sam s gin. ona mi je preporučila da se ne cijepim, izgleda da svaki doktor ima svoje mišljenje. Na komplikacijama sam, u kontaktu sam s malo ljudi, pa se nadam da ću je uspjeti izbjeći.

  3. #3
    lastavica1979 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2008
    Postovi
    972

    Početno

    Ja mislim da nema pravila ja se nijedne godine nisam cjepila i nisam bila bolesna,sad sam trudna 21 tjedan i bolesna sam ko pes vec sad 3 tjedan.

  4. #4
    zeljana02 avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2009
    Lokacija
    Osijek
    Postovi
    766

    Početno

    Nisam se nikada do sada cijepila protiv gripe i hvala dragom Bogu nisam ju niti imala. Sada sam na komplikacijama, uzivam doma i ljudi koji su bolesni ne dolaze kod nas niti ja idem kod takvih ljudi. Sada se pogotovo ne bi cijepila. Domaci recepti za preventivu : cajevi, med, voce, povrce i vitamini.

  5. #5

    Datum pristupanja
    Jul 2007
    Postovi
    619

    Početno

    Ja ću se cijepiti. Cijepim se od kad imam dijete a inače radim sa infektolozima koji kažu da je svakako preporuka cijepiti se.

  6. #6
    koksy avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    5,491

    Početno

    Iskreno ne znam puno o tome ali da te pitam; ako se ne cjepis a dobijes gripu ima li to kakve stetnosti za bebu?
    Ako nema onda se ja, na tvom mjestu nebi ni cjepila, jer tu vazes izmedu opcije; da ce tebi bit koma tih 10 dana gripe ili da cjepivom nastetis bebi... Ja bi uvijek izabrala ovo prvo al kazem, ako gripa nije opasna za plod.

  7. #7

    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Postovi
    6,841

    Početno

    Ja sam se sa A. cijepila u sasvim ranoj trudnoće, još nisam ni znala da sam trudna. Kako smo planirali bebu, moja dr je rekla da nema nikakvog straha, i da mi čak i kao trudnici preporuča cijepljenje s obzirom na moje radnom mjesto.

  8. #8
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,982

    Početno

    Ako sam dobro shvatila, glavni problem je ta velika temperatura kod gripe u ranoj trudnoći dok traje organogeneza. Mislim da se u trudnoći temp. preko 38 mora spuštat, a kod gripe ona pleše preko 38-40. Plus ako uslijedi koja komplikacija od gripe. Ja sam se dosta raspitivala i više-manje većina je preporučala cijepljenje ako se planira trudnoća ili u trudnoći (većina liječnika, mislim, dok je druga okolina reagirala strahovima na cijepljenje i tipa to meni ne treba, jako utječu na nas svi ti natpisi protiv cijepljenja - na mene prvu, ali, koliko sam shvatila, ako pitaš predstavnike klasične medicine oni će biti na strani cijepljenja). Naime, po klasičarima, ako sam dobro shvatila, cjepivo neće naštetiti plodu, ali gripa može.
    Posljednje uređivanje od ina33 : 23.12.2010. at 11:40

  9. #9
    Osoblje foruma Lutonjica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    13,511

    Početno

    Ako se ne cijepim, a dobijem gripu-katastrofa!
    zašto?
    ja sam upravo u 6. mjesecu trudnoće i imamo gripu i ja i moje dvoje djece i MM. da, nije ugodno ni lijepo, ali nije ni katastrofa. puno veća katatrofa je bila jedna gripa koju sam imala kao studentica, ta me zakovala za krevet na 14 dana. ova samo na 5 dana LOL

  10. #10
    Pinky avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    Dalmacija
    Postovi
    5,498

    Početno

    "Trudnoća može povećati rizik od komplikacija gripe kao što je upala pluća. Trudnice češće završe u bolnici zbog komplikacija gripe nego žene koje nisu trudne. Razlog tome su vjerojatno promjene koje uzrokuje trudnoća u imunološkom sustavu. Najugroženija su pluća, ali isto tako i srce i osrčje. Nema uvjerljivih podataka koji bi ukazivali na to da će sama infekcija gripom, bez komplikacija, utjecati na fetus."

    http://www.cybermed.hr/centri_a_z/tr...ipa_u_trudnoci

  11. #11
    Pinky avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    Dalmacija
    Postovi
    5,498

    Početno

    još jedan link:

    http://www.mojdoktor.hr/default.aspx...14&slovo=8&kw=

    • Virus gripe nije opasan za fetus, jer ne može proći kroz posteljicu (organ koji hrani dijete i donosi mu kisik tijekom trudnoće), koja služi kao filtar i za mnoge druge štetne čimbenike.
    • Potencijalno opasne za razvoj fetusa su, pak, moguće komplikacije koje se moraju liječiti uz pomoć lijekova a koji mogu štetiti djetetu.
    • Čak i povišena temperatura koju trudnica s gripom ima opasna je jer se može negativno odraziti na tijek trudnoće. Kada dosegne visoke vrijednosti, može potaknuti stezanja maternice i izazvati prijevremeni porod. To je jedan od razloga zašto se ne smije dopustiti da ona prijeđe 38,5 stupnjeva te ju treba uz pomoć svih mogućih sredstava držati na nižim vrijednostima.

  12. #12
    Osoblje foruma Lutonjica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    13,511

    Početno

    što se tiče temperature, a i komplikacija, ima hrpa drugih čestih bolesti s kojima možeš imati visoku temperaturu i komplikacije (a pogotovo ako imaš doma još djece), pa nitko ne paničari oko toga kao oko gripe

    u prošloj trudnoći sam imala upalu sinusa s temperaturom 38-39, a u pretprošloj streptokoknu anginu s isto takvom temperaturom. sad imam gripu ... važno je paziti na sebe, otići doktoru, liječiti se, skidati temperaturu ....
    i ne paničariti

  13. #13
    aleksandra70vanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    11,388

    Početno

    Lutonjica, jako mi je drago da vam je svima bolje
    pogotovo tebi
    ali mislim da je malo neozbiljno tako ležerno pristupati gripi

    steptokokna angina nestane kao rukom nakon 2 dana penicilina
    upalu sinusa isto, u većini slučajeva, lijepo riješava antibiotik, malo mu duže treba nego kod angine, ali riješi stvar

    gripa je virusna bolest
    a ova uzrokovana H1N1 češće se komplicira upalom pluća od "obične" gripe
    i te upale pluća se ne liječe antibioticima
    iz nekog razloga trudnice su posebno osjetljive na gripu uzrokovanu H1N1

    nisam najbolje informirana, ali mislim da od streptokokne angine ljudi ne završavaju na respiratoru u intenzivnoj skrbi
    od H1N1 gripe završavaju

    ne želim stvarati paniku, ni stvarati od ove gripe katastrofu, ali mislim da se ne treba ni tako ležerno pristupati

    ja sam isto u trudnoći preboljela "običnu" gripu
    i bilo mi je grozno
    4 dana nisam uspjela izaći iz kreveta ni spustiti temperaturu ispod 39
    poslije nje sam kašljala još preko mjesec dana, na kraju završila na antibiotiku radi upale sinusa
    a bila je "obična"
    da sam sada trudna dobro bi razmislila o cijepljenju

    tu ima puno kompetentnijih od mene što se tiče cijepljenja, možda se jave sa konkretnim podacima

    koliko ja znam, ni jedna trudnica koja se lani cijepila nije imala nikakvih nuspojava
    moja kuma se cijepila protiv sezonske gripe, nije znala da je trudna, i nije bilo nikakvih problema

    vjerovatno će većina trudnica proći bez da oboli
    najveći dio oboljelih će proći bez posljedica
    ali one kojima se zakomplicira će vjerovatno žaliti što se nisu cijepile

    ne želim nagovarati nikoga na cijepljenje, to neka svatko sam odluči
    ali samo treba znati opasnosti oboljevanja

  14. #14
    Pinky avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    Dalmacija
    Postovi
    5,498

    Početno

    preklani su se moje kolegice (tada sam radila u školi) cijepile, i sve redom dobile gripu. rekli su im da su dobili neki drugi tip kojeg cjepivo nije pokrivalo.
    znači, može se i uzalud cijepiti.

  15. #15
    aleksandra70vanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    11,388

    Početno

    ovogodišnje cjepivo pokriva H1N1

  16. #16
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Ne vidim kako je to Lutonjica previse lezerna. Bila je kod lijecnika jer se razbolil au trudnoci. Taj lijecnik joj je prepisao antibiotik zbog krive dijagnoze. Ne znam tko je tu lezeran.

  17. #17
    Osoblje foruma Lutonjica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    13,511

    Početno

    ne mislim da sam ležerna, uopće. nisam mahnula rukom, rekla "gripa pa šta" i ignorirala činjenicu da smo svi u kući bolesni.
    samo me živcira paničarenje i senzacionalističke vijesti zbog kojih trenutno hrpa trudnica umire od straha jer su na tv čule da je svinjska gripa za trudnice smrtonosna.

  18. #18

    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    253

    Početno

    Mene samo zanima zašto su liječnici proturječni kada govorimo o cijepljenju protiv sezonske gripe (koja koliko sam shvatila sadrži i cijepivo protiv svinjske gripe).

  19. #19
    Ares avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Postovi
    402

    Početno

    Citiraj Petronjela prvotno napisa Vidi poruku
    Mene samo zanima zašto su liječnici proturječni kada govorimo o cijepljenju protiv sezonske gripe (koja koliko sam shvatila sadrži i cijepivo protiv svinjske gripe).
    poprilično sam se raspitala, i došla sam do sljedećeg zaključka, generalno se preporučuje cijepljenje u trudnoći (smatraju da je bezopasno za plod, ali nemaju sigurnih pokazatelja da je to tako), ali je problem u tome što nitko ne može predvidjeti kako će cijepivo reagirati na pojedinu trudnoću.
    Mislim da smatraju da je manje zlo ako se desi neka situacija nepovoljna za trudnoću zbog cijepiva, nego trudnica koja nije cijepljena završi s teškim komplikacijama, a nitko joj nemože pomoći.
    Isto tako mislim da svaki savijet liječnika cijepiti ili ne cijepiti mora biti upućen određenoj trudnici, koju on pozna i upućen je u njenu sitaciju, npr. meni uglavnom preporučuju ne cijepiti se, ali ja sam na komplikacijama, uglavnom ne izlazim iz kuće, virus mi može donijeti jednino mm, koji je prvo odbijao cijepljenje, a sad se malo uspaničio (postoji mogućnost da je imao gripu) pa čim mu dozvole i on će se cijepiti.
    Posljednje uređivanje od Ares : 31.12.2010. at 12:51

  20. #20
    koksy avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    5,491

    Početno

    Citiraj Ares prvotno napisa Vidi poruku
    poprilično sam se raspitala, i došla sam do sljedećeg zaključka, generalno se preporučuje cijepljenje u trudnoći (smatraju da je bezopasno za plod, ali nemaju sigurnih pokazatelja da je to tako),
    .
    Ja vec zbog boldanog oducujem ne cijepiti se...
    Realno, riskiram na oba nacina, gripu nisam imala godinama, iako to ne znaci da ju necu dobit. Pazim se koliko mogu, pijem vitamine, ne izlazim previse, malac nije u vrticu i nadam se najboljem. Cjepljenje se, po meni, cini kao izazivanje vraga.

  21. #21

    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    253

    Početno

    Proučavajući i stranu literaturu jednostavno nije provedeno dovoljno ispitivanja o utjecaju cijepiva na trudnicu i plod..To je jedan razlog. Drugi razlog je što i meni doktorica opće prakse savjetuje da se ne cijepim iako sam u konstantnom kontaktu s ljudima i djecom.
    Nebi to baš nazvala izazivanje vraga..stvarno ne mislim da se radi o tome, već o savjetima struke.

  22. #22
    Ginger avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Postovi
    12,003

    Početno

    hm...cijepiti se ili ne?
    moja dr.op.prakse kaze da bi me cijepila, a ja nisam bas sigurna
    inace se ne cijepim, a gripu sam imala u 3.mj. ove godine i bilo je gadno
    prije toga je nisam imala nekoliko godina
    problem je sto imam jednu skolarku i dvije vrticarke...
    sad sam u 15.tt
    sljedeci tjedan sam kod ginekologice pa cu i nju pitati
    jeste se cijepile u trudnoci i namjeravate li?

  23. #23
    aleksandra70vanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    11,388

    Početno

    ja sam imala gripu u 8. mj. trudnoće i bilo je grdo
    nakon tog iskustva sam se počela cijepiti protiv gripe
    i da sam odmah poslije ostala trudna sigurno bih se cijepila

    dosta je dobro da si imala gripu nedavno, ne štiti te, ali opet postoji mogućnost da si preboljela tip koji će ove godine cirkulirati, pa bi barem mogla biti malo blaža klinička slika, ali gripa u trudnoći nije ni malo bezazlena

    razgovaraj s ginekologicom

  24. #24
    Ginger avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Postovi
    12,003

    Početno

    hvala alex
    ma ne znam ni sama
    inace se ne cijepim
    frka me i jednog i drugog
    trudnice su sklonije komplikacijama gripe, a opet, ni cjepivo mi nije bas drago...nisam sigurna da ne utjece na bebu, iako svugdje pisu da ne utjece

  25. #25
    Ginger avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Postovi
    12,003

    Početno


    zaboravila sam pitati
    moram nazvati

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •