Pokazuje rezultate 1 do 20 od 20

Tema: 3. mirovinski stup

  1. #1
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,980

    Početno 3. mirovinski stup

    Ima li netko tko zna?
    Trebam kratko i jasno objašnjenje, gubim se na stranicama mirovinskih "društava".
    Znam da poreznih olakšica više nema, koliki je državni poticaj sada, ima li ga?
    Ideja je uplaćivati cca 400-450kn/mj. x 20-25g. i napraviti prosvjetnu mirovinu pristojnom (2.stup imam).
    Je li isplativije to ulagati u 3.stup ili štedjeti u banci na računu vulgaris?
    Što ako i taj 3. stup propadne?

    Ima li negdje neka stranica na kojoj bi bilo lijepo sve objašnjeno, napravljene usporedne analize, zašto da, zašto ne, objašnjenja u vezi nasljeđivanja, mogućnosti i dinamike isplata i sl.....?

  2. #2
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,980

    Početno

    Samo da dodam: zanimaju me "kvake", one koje negdje pišu (ili ne pišu) sasvim sitnim slovima

  3. #3
    smedja avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    863

    Početno

    Ja sam tek nedavno doznala da (ako sam dobro shvatila) ne mozes dobiti novac na ruke nakon 50. godine. Tj valjda mozes ali bitno umanjen...
    Oni ti isplacuju to rentno kasnije... To mi je bilo veliko razocaranje jer me zena namamila pricom... pa mozda cete s 50 god trebati kupiti novi auto ili djetetu stan ili dati za faks pa ce vam super doci ti novci odjednom...

  4. #4
    sandraL avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    400

    Početno

    Imala sam nekidan prospekt od AZ fonda u rukama i samo ga letimično pogledala.
    Maksimalna državna poticajna sredstva su 750 kn godišnje.
    Ako pronađem doma taj letak mogu ti ga proslijediti jer je dosta detaljan, ima primjere uplata i izračune ...

  5. #5
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,980

    Početno

    preletjela sam taj AZ po webu, ali muči me što nigdje nisu ukalkulirali inflaciju, a i ne sviđa mi se što ne ukamaćuju sredstva (samo nešto minimalno-simbolično) kad se s uplatama na kraju prestane. Meni zapravo treba netko tko bi mi rekao:da, isplati se, ili ne, ne isplati se, pojest će ti inflacija, propast će sve...
    bio je svojedobno blog onog "novca" na kojem je sve detaljno tumačio, ali mislim da već dugo ne piše, a i zakoni su se promijenili.

  6. #6
    bucka avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    5,078

    Početno

    ja uplačujem neku siću-200kn mjesečno, pa kud puklo puklo!

  7. #7
    sandraL avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    400

    Početno

    Ja sam zbog stambenog kredita u ZG banci ( jedan od njihovih uvjeta ) trebala ugovoriti i uplatu u taj III stup tako da mi sad "uzimaju" minimalni mjesečni iznos od cca 15€. I meni i MM kao sudužniku.
    Tako da kod mene to "dobrovoljno" uopće nije "dobrovoljno"

  8. #8
    MarijaP avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Lokacija
    Twin Peaks
    Postovi
    2,066

    Početno

    Joj, to sam otvorila kad sam se tek zaposlila. Tad su davali 25%, a sad 15% do max 5000 kn. I skupa s tim poticajima na računu imam manje nego sam uplatila.

    Sad uplatim cca 100-200 kn godišnje jer mi je i to previše, a ne isplati se zatvoriti jer neću dobiti ni pola uplaćenog. Za sad imam za jednu mjesečnu penziju

    Uglavnom, trenutačno se najviše isplati imati stanbenu na svoje ime. 3. stup je meni bio totalni promašaj. A nagovarala sam i mm-a da otvori.

    Novce osigurava država, ali ako propadnu, bit će Enron.

    Ne daju kamate, već dobit od uloženog, dakle, primanja ovise o stanju na burzi.

  9. #9

    Datum pristupanja
    Dec 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11

    Početno

    ne znam kako 3. stupovi trenutno posluju, ali od ove godine su uplate u taj stup postale porezna olakšica za poslodavca (500 kn mjesečno). moj poslodavac je ponudio svima koji su htjeli smanjenje bruto plaće za tih 500 kn ( to je u stvari smanjenje na bruto2, pa je smanjenje koje ja vidim u stvari manje - cca 420 kn) i on mi uplaćuje 500 kn mjesečno u 3. stup. dakle, meni je neto plaća manja za nešto oko 220 kn (to ovisi, naravno, koliki je bruto), a u štednju mi se uplaćuje 500 kn.
    ako na to dodam poticaj od države (15%,max 750 kn godišnje), sigurna sam da se isplati.
    i gledam na to kao nešto što će mi povećati mirovinu, dakle, na dugi vremenski horizont.
    nadam se da će ti ovo nešto koristiti...

  10. #10

    Datum pristupanja
    Dec 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11

    Početno

    naknadno sam vidjela da se spominje prosvjetna mirovina, dakle poslodavac je država, pa nisam sigurna je li ima kakve koristi od prije napisanog, ali možda je to nešto što može sindikat dogovoriti s državom...poanta je da je trenutno takva situacija da, ako se odlučiš za 3. mirovinski, puno je povoljnije da uplatu radi poslodavac

  11. #11
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,506

    Početno

    Ima li kaj novoga?

  12. #12
    sorciere avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagabria
    Postovi
    9,222

    Početno

    ja imam treći stup u RBA, i upravo sam počela primati svoj dodatak ... uplaćivala sam 10 godina (onoliko na koliko dobiješ poticaj). odlučila sam se na najmanji iznos (doživotna isplata, s nasljednim razdobljem od 15 godina). al ima i drugih varijanti.
    trebala si iskoristiti RBA akciju koja je bila do 31.12. (besplatno učlanjenje - inače košta 1.250kn), i privilegije po starom zakonu - da možeš dizati od 50. godine starosti. po novom možeš od 55).
    kod isplate preračunavaju u eure, i onda mjesečno dobivaš protuvrijednost u kunama.

  13. #13
    sorciere avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagabria
    Postovi
    9,222

    Početno

    upravo sam dobila informaciju da RBA i dalje ima akciju besplatnog učlanjenja u treći stup. inače je 1250kn.
    pa možda nekom bude zanimljivo.
    ja sam uplatila novi treći stup nakon što sam počela koristiti prvi - jer nigdje na 5.000kn neću dobiti 15% kamata (državni poticaj), a kako je mali iznos - mogu ga podići odmah. pa uplatite za nekog tko ima više od 55 godina (novi zakon) i dignite nakon godinu dana... ili dvije ..

  14. #14
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,506

    Početno

    Ima li i tu vođenje računa

  15. #15
    sorciere avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagabria
    Postovi
    9,222

    Početno

    Citiraj jelena.O prvotno napisa Vidi poruku
    Ima li i tu vođenje računa
    nema. dobiješ svoj broj računa i svoj PIN, i možeš vidjeti stanje kad ti želiš.
    uplaćuješ kada i koliko možeš. ili možeš dati trajni nalog. kako tebi odgovara.

  16. #16
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,506

    Početno

    Ajde hvala
    Pogledam to
    A do kad je to bez upisnine?

  17. #17
    sorciere avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagabria
    Postovi
    9,222

    Početno

    Citiraj jelena.O prvotno napisa Vidi poruku
    Ajde hvala
    Pogledam to
    A do kad je to bez upisnine?
    navodno do daljnjeg. mogu ti u inbox dati direktan broj gospođe koja je meni sve sredila. i kikici ...

  18. #18
    Kosjenka avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    4,909

    Početno

    Dižem temu. Ima li novih korisnika trećeg stupa?

  19. #19
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,506

    Početno

    Eto ja već dve godine

  20. #20
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,273

    Početno

    Citiraj Kosjenka prvotno napisa Vidi poruku
    Dižem temu. Ima li novih korisnika trećeg stupa?
    Ja povremeno uplatim, kad imam viškova, ali ne baš često. Ne očekujem puno od toga. Više sam uplaćivala dok su poticaji bili veći.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •