Pokazuje rezultate 1 do 13 od 13

Tema: agresivnost

  1. #1

    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    2,765

    Početno agresivnost

    pokusavam da bolje upoznam jednu osobu, pa molim sve vas mamice psihologe, da mi pomognete.
    Naime, zena je poprilicno agresivna. Uz to i alkoholicarka i to dugogodisnja. Kada razgovarate sa njom (ako je trijezna) uvijek ima taj zastitni mehanizam, tako da u obicnom razgovoru za svaku sitnicu napada. valjda se time brani od neceg ili nekog. I uopste mi nisu jasni ovakvi stavovi i kod ljudi koji nisu alkoholicari. Uz pravilo ja ih izbjegavam, ali eto nekada smo prinudjeni biti u njihovom drustvu.
    Kako se postavit prema tim ljudima. Ja ne znam, jer sam takve ljude izbjegavala, ali... Uglavnom se trudim biti rezervisana, biram rijeci, ako dodje do tenzija pokusavam na fin nacin spustit loptu..., ali me to bas umara jer sam poprilicno jednostavna i spontana.

    Zbog cega pojedini ljudi imaju taj zastitni mehanizam, kojima se brane i kad ne treba, i to agresivnim stavom? nadam se da razumijete
    nekako bih mogla razumijeti razlog agresivnosti kod alkoholicara, ali kod ovih drugih mi bas i neide.
    Nadam se da tema moze ici ovdje

  2. #2
    Osoblje foruma Lutonjica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    13,511

    Početno

    Zbog cega pojedini ljudi imaju taj zastitni mehanizam, kojima se brane i kad ne treba, i to agresivnim stavom?
    čuj, uzroci i razlozi, kao i kod svih drugih stvari, mogu biti toliko raznovrsni i individualni...
    ne možeš samo na temelju informacije da je netko agresivan znati što je to što njega tjera da bude takav...
    ne vidim drugog načina da to saznaš osim da se sprijateljiš s tom osobom. a to mi se čini malo nemoguće budući da te odbijaju agresivni ljudi.
    a zašto je tebi uopće stalo da to saznaš?

  3. #3
    Njojza avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    1,709

    Početno Re: agresivnost

    ja sam nekako shvatila snorki da nju interesira na koji nacin da se sprijatelji s njom
    jer kaze:

    Citiraj snorki prvotno napisa
    pokusavam da bolje upoznam jednu osobu, pa molim sve vas mamice psihologe, da mi pomognete.
    pa mi je to licilo kao "dajte savjet kako da se sprijateljim s ovom osobom jer inace imam odbojnost prema agresivnim osobama"

    no mozda sam ja i krivo interpretirala...

    a ovo za razlog agresivnosti...to je zaista tesko reci...i slazem se sa lutonjicom.

    ima jedan odlican test koji uopste ne izgleda kao test vec kao igra a dosta se korisiti kod djece....ali i kod odraslih.
    na osnovu tog testa psiholog otkriva koji je od 6 kanala komunikacije najblizi toj osobi i onda pokusava tim kanalom da komunicira s njom i na taj nacin joj se priblizi....

    no, to je jako tesko jer ga treba interpretirat strucna osoba...
    i zato je moj priojedlog da ako ti je osoba bas bitna da sama pokusas otkriti koji je to najbolji nacin komunikacije da postanes bliska s njom.
    to je obicno jako tezak i dugotrajan put ali moguc

  4. #4

    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    2,765

    Početno

    Citiraj Lutonjica prvotno napisa
    Zbog cega pojedini ljudi imaju taj zastitni mehanizam, kojima se brane i kad ne treba, i to agresivnim stavom?
    čuj, uzroci i razlozi, kao i kod svih drugih stvari, mogu biti toliko raznovrsni i individualni...
    ne možeš samo na temelju informacije da je netko agresivan znati što je to što njega tjera da bude takav...
    ne vidim drugog načina da to saznaš osim da se sprijateljiš s tom osobom. a to mi se čini malo nemoguće budući da te odbijaju agresivni ljudi.
    a zašto je tebi uopće stalo da to saznaš?
    Mozda zato sto mi se cini da se cesto bojim agresivnih ljudi.
    ne znam kako se uopste moze pomoc takvim ljudima? Ja se licno ne petljam u te probleme, ali bi mozda mogla savjetovati nekome od porodice kako da se postavi, kako bi zena napokon dosla sebi´, jer u njenoj blizini porodica pati.
    Cak joj je kcerka pokusavala objasnit da je najbolje da ode na lijecenje, ali ona odmah dobije napad agresivnosti tipa "ti ces meni reci da sam alkoholicarka". A normalno je da od lijecenja nema nista dok sama ne shvati da je alkoholicar.

  5. #5
    Osoblje foruma Lutonjica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    13,511

    Početno

    snorki, ako osoba ne želi psihologu, a njen problem agresivnosti je stvarno dominantan i težak, onda ne vidim kako joj ti, ili bilo tko drugi tko nije profesionalac, može pomoći.

    što se tiče savjeta za njenu obitelj, i njima bi bilo najpametnije otići nekom psihologu pa da se s njim posavjetuju kako se nositi s tim.

    ne može se o takvim stvarima savjetovati ovako preko foruma, pogotovo kad se radi o nekoj totalno trećoj osobi, odnosno, ti bi da mi tebi kažemo, pa ćeš ti reći obitelji, pa će oni nešto napraviti.

    divno je kako se brineš i želiš pomoći, ali ovo stvarno nije mjesto za to

  6. #6

    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    2,765

    Početno

    ma ne, nisam mislila ja to tako radit, nego me interesuje kako se takvoj osobi moze stavit do znanja da bi zaista trebala na lijecenje.

    S druge strane (ovo vise mene intereusje tek tako), da li upravilu jedna osoba mora dozivjeti tesko traumaticno stanje da bi u svakom momentu bila agresivna. Mislim na iskustva poput silovanja, rata, gubitka voljene osobe i sl.
    da li agresivnost moze biti urodjena?
    Ah, jesam zapetljala

  7. #7
    Osoblje foruma Lutonjica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    13,511

    Početno

    da li upravilu jedna osoba mora dozivjeti tesko traumaticno stanje da bi u svakom momentu bila agresivna
    ja bih rekla da ne.

    pa gledaj samo malo amerikance koji uzmu pušku pa pobiju pola škole (za mene je tu krajnja agresivnost), bez da su doživjeli neka posebno traumatska iskustva.

    da li je urođena, hm, tu ti se stavovi razlikuju, a ja se slažem s ovim: možda možeš imati genetsku predispoziciju za agresivnost (kao i za apsolutno bilo što drugo), ali o okolinskim uvjetima u kojima živiš će ovisiti hoćeš li ti stvarno biti agresivna ili nećeš.
    s tim da ta predispozicija može biti slabija ili jača; ako je slabija, ispoljit će se tek kod jako nepovoljnih uvjeta; ako je jača, bit će dovoljan i neki maleni "okidač" da osoba postane agresivna.

    kako joj dati do znanja da treba liječenje - dovoljno ti je da pogledaš par američkih filmova na temu ovisnosti i znat ćeš da je liječenje uspješno tek ako ga osoba želi i ako je svjesna da joj je potrebno. ništa nećete postići nagovaranjem, čak i da je nagovorite da ode psihologu, neće biti pomaka dok sama ne pomisli "da, alkoholičar sam, agresivac, želim se promijeniti".

  8. #8
    Kika

    Početno

    Postoje osobe koje ne zele da budu spasene.Takvima se i ne moze pomoci.
    Osobe koje su agresivne(a koje zele pomoc,mada ne otvoreno) i imaju "prozor" kroz koji treba uci da bi im se pomoglo.
    Npr. ne spasavaj je kad je u agresivnoj fazi,nego kad se slomi.Obicno tada se otvara taj "prozor".Kada pocne da zali sebe,kada se oseca jadno ili slabo,odbaceno....Onda pokusaj da joj pridjes.
    Ako ta osoba pred tobom ne pokazuje takva osecanja,nego se naprotiv uvek cini agresivna i nedostupna,onda nisi ti ta osoba koja treba nju da spasava.Mozda je to neko drugi.

  9. #9
    Osoblje foruma Lutonjica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    13,511

    Početno

    ma nitko ne bi trebao nikoga spašavati. spašavamo se sami.

  10. #10

    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    2,765

    Početno

    Hvala vam na odgovorima. Nisam ja mislila nikoga spasavat, ali eto zainteresovao me je slucaj zene, pa se ubi razmisljajuci o agresivnosti i alkoholizmu
    ja sve vidim kroz uzrok i posljedicu.
    Tvrdim da svaki alkoholicar ima razlog zbog cega jeste to sto jeste, a MM tvrdi da nemora postojati razlog da bi neko postao alkoholicar.

  11. #11
    Kika

    Početno

    He,he..Snorki ja sam pogresno razumela da ti zelis toj zeni licno da pomognes,ali da se ona ne da :D
    Nista,eto ja cisto da pojasnim,da ne bude nesporazuma.....
    A mozda sam umesto reci "spasavanje" trebala upotrebiti "pomaganje"..
    Pozdravcic

  12. #12

    Datum pristupanja
    Mar 2005
    Lokacija
    Zagreb, Dubrava
    Postovi
    1,027

    Početno Re: agresivnost

    Citiraj snorki prvotno napisa
    Kako se postavit prema tim ljudima. Ja ne znam, jer sam takve ljude izbjegavala, ali... Uglavnom se trudim biti rezervisana, biram rijeci, ako dodje do tenzija pokusavam na fin nacin spustit loptu..., ali me to bas umara jer sam poprilicno jednostavna i spontana.

    nekako bih mogla razumijeti razlog agresivnosti kod alkoholicara, ali kod ovih drugih mi bas i neide.
    Po cemu to alkoholicari imaju vise razloga za agresivnost nego ostali. Ne vidim vezu-alkohol jos dize raspolozenje i anestezira, pa bi cak mogli imati i manje povoda.
    Zasto agresivost-moze biti svasta-sklona sam misljenju da iza agresivnosti u pravilu stoji strah, eh, sad, od cega, to je vrlo individualno. Kad kazes da agresivno reagira na kritiku onda mi prvo pada na pamet da se plasi da joj ne ugrozite sliku o sebi-tj. da je vrlo krhko samopostovanje, a da iza toga lezi losa slika...ne bih sada dalje nagadjala, jer ovo je cisto nagadjanje s vrlo malo ulaznih informacija.
    Ono sto ti mozes napraviti za sebe, a posredno i za tu gospodju je da ne budes rezervirana, vec da joj iskreno kazes ono sta u tom trenutku osjecas i mislis (osim ako je sklona i fizickoj agresiji i naravno ne dok je pijana, u takvom stanju su sve rasprave besmislene). Zastiti sebe, nitko nema prava da te napada, ma kako mu je lose u zivotu. Bez njene zelje nitko joj ne moze pomoci, a malo realnosti joj ne moze skoditi-cuga obicno i sluzi zato da bi se od realnosti pobjeglo.

  13. #13
    Osoblje foruma Bubica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,702

    Početno

    Povezanost između alkoholizma i agresivnosti je vrlo jasna i znanstveno potvrđena - alkoholičar, između ostaloga, gubi sposobnost kontrole impulsa, samokontrole. To dovodi do toga da u situacijama u kojima svatko od nas kontrolira svoj osjećaj ljutnje ili frustriranosti alkoholičari to mogu puno slabije. Ovo je samo izdvojeni problem a njemu pridonose brojne promjene na planu osobnosti i socijalnom funkcioniranju ovisnika.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •