Pokazuje rezultate 1 do 50 od 50

Tema: Problem sa kakanjem - tvrda stolica

  1. #1
    bebano avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Postovi
    231

    Početno Problem sa kakanjem - tvrda stolica

    Drage moje,


    unaprijed se izvinjavam ako ima ovakva ili slicna tema, ja je nisam uspjela naci, a kako mi je prilicno hitno nemam puno vremena da trazim.
    Moj sincic kojem je 2,5 godine 2 dana ima tako tvrdu stolicu, toliko tvdu da place kada kaki. Inace mu je stolica normalna, jede jako puno domacih supica, pije caj, ne jede puno slatkoga, jede voce i povrce, tako da mi uopste nije jasno otkud ovaj problem. To mu se desilo samo jos jednom ali ovo kako je bilo juce, nije se nikada desilo. Njega je tako bolilo da nije dao da se dirne, kada sam uspjela da mu skinem pelenu vidjela sam da kaka, tvrda kao kamen, stoji pola van, pol unutra (izvinjavam se na opisu) i on se neda dirnuti. Nekako mu je suprug taj jedan dio izvadio ali ono ostalo nismo uspjeli. Guza se malo smirila, inace je bila crvena strasno i on se smirio. Ali sada je taj drugi tvrdi dio oblika kao pecurka ostao unutra. Ja sam mu davala kasicu od sljiva i jabuka, slatku kamilicu, banjala ga u toploj vodi da mu se malo oslobode misici guze koje on sada stisce jer se plasi. Mazala mu guzu kremom, dala mu 2 kasikice maslinovog ulja.. medjutim nista nije pomoglo. Vise se nije mucio, fino je spavao, ali nije kakio i toga se plasim. Ima vjetrove. Plasim mu se davati vise "stvari" koje ga otvaraju jer ne znam moze li se desiti da dobije nagon za kakanje, a od tog tvrdog dijela da ne moze kakiti. Da li ovo sve sto sam mu dala samo provocira kakanje ili ce malo smeksati stolicu? Kupila sam u apoteci i neki sirup od sljive i smokve koji bi isto trebao pospjesiti kakanje, ali kazem vam od sinoc nista. Sav taj problem se desavao juce od 6 i to je trajalo 2 sata to njegovo mucenje, moji pokusaji da mu olaksam. Pliz pomagajte bilo kakavim savjet, ja sam vise luda od brige. Sada spava, ja sam na poslu, cekam da se probudi da mi mama javi kako je. Molim vas za savjet.

  2. #2

    Datum pristupanja
    Nov 2010
    Postovi
    111

    Početno

    Evo to se i nama dogodilo prije par dana. Trajalo je nekih 45 minuta. Jako se je mučila. Stalno je vrištala i plakala. Isto kao i kod vas. Stavili smo ju u kadu sa toplom vodom i komadić po komadić je izlazio van. Napinjala se jako, sirotica. Teško je to bilo gledat. Nakon 45 minuta uspio je izaći veliki dio i ona je odahnula. Kupila sam joj suhe šljive i dam joj 1,2 dnevno i Bioaktiv. Isto jede kuhano svaki dan, domaće sokove od domaćeg voća i dogodilo se. Drugi dan nije kakala do navečer i bilo je bez problema. Tako da će i kod vas najvjerojatnije sve biti okej. Iako se tada namučila misam primjetila da joj se to urezalo u pamčenje pa da se boji opet kakat.

  3. #3
    mamaineven avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2006
    Lokacija
    Veliko Trgovišće
    Postovi
    1,253

    Početno

    Bebano, postoji dječja klizma, ja sam to stavljala svojoj maloj kad se stvarno koma mučila. Pitaj u apoteci, dobije se u tubici s dugačkim grlom, malo zagriješ u ruci, istisneš u guzu i onda kakica samo lagano izađe. Meni je to preporučila naša doktorica i stvarno je pomoglo. Ne znam od kud si, ja toga imam još doma i mogla bi ti donjeti do Maksimira ak ti paše.

  4. #4
    bebano avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Postovi
    231

    Početno

    Drage zenice,

    hvala vama puno na odgovorima. Sretna sam sto se u medjuvremenu sve rijesilo ). Rijesili smo se te kuglice (koja je bila velicine manje mandarine) koja nam je pravila probleme. I nije bilo kao juce, malo se mucio ali ne onako. Juce je bilo je strasno, prestrasno, nadam se da se to vise nece ponoviti. I ja sam odlucila davati mu svaki dan Biokativ iako pije jogurt. A dobro je znati i za ovu klizmu za djecu, zlu ne trebalo. Hvala vam puno objema jos jednom!

  5. #5

    Datum pristupanja
    Apr 2010
    Lokacija
    skićem se
    Postovi
    210

    Početno

    Jos jedna dobra stvar ti je ukuhati secer i caj od kamilice ali stvarno sladaj caj,znaci na oko 2,5 dcl vode staviti 4 zlice od kave secera i neka to dijete pije s obzirom da si napisala da voli caj.Ali secer se mora kuhati zajedno s vodom i cajem .Mi smo tako rijesili ,a jedna susjeda je djetetu u guzu stavila malo maslinova ulja i kaze da joj je pomoglo.To je napravila s onom malom ampulicom iz kapi za usi ili nesto tako .Znate na sto mislim

  6. #6
    bebano avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Postovi
    231

    Početno

    Draga Kam, hvala puno i na tvojim savjetima.
    Na zalost, opet smo sinoc imali scenu koja je trajala vise od pola sata, jer je opet bilo kaka ni tamo ni ovamo. On place, hoce da ga nosam, neda se dirnuti. Ugalvnom MM je to rijesio i njemu je odmah bilo laske. Opet je bila kupka i u tom kupanju smo mu uspjeli dobro namazati guzu, bas maslinovim uljem, a MM je malo ubacio i unutra koliko je mogao. Vidis bas smo razmisljali ima li nacin da se to ulje nekako ustrca unutra. Te ampublice su super ideja, jer su tanke i to ih nebi trebalo iritirati. Maleni se u tim trenutcima neda dirnuti, neda da mu se pridje guzi sto je razumljivo. I sinoc u neka doba je izbacio jos jednu tu kuglicu, dosta manju i bez problema, (proklete bile ne znam otkud tolike) i nadam se da je to to jer se vidjelo da ima i svjeze kake. Sorry na detaljnom opisu. Drago mi je da vidim da smo sve radili ispravno i hvala na svakom savjetu.

  7. #7
    adonisa avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    288

    Početno

    Moj malac je imao oko 2,5 god kad smo imali takvih problema, danima nije kako, pa se onda strašno mučio s tim tvrdim kuglicama, nikakve suhe šljive, kamililice, sirupi ... sve što je inače pomagalo nije djelovalo. Čepići ili bilo kakvo petljanje oko guze samo su ga dodatno nadražili i naljutli.
    Pomogao mu je donat mg, ostavila sam ga preko noći u zdjelici da ispare mjehurići, i dala oko 1 dL ujutro natašte da popije. Par dana je tako pio i stolica se regulirala, bez ikakvih problema! Ako misliš da ti je donat prejak, pokušaj s običnom mineralnom vodom koju ostaviš da ispare mjehurići pa da bude bljutava ili s običnom mlakom vodom, naravno sve ujutro natašte.

  8. #8
    bebano avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Postovi
    231

    Početno

    Draga Adonisa,

    ma ja se isto bojim da kod nas ovo sve sto pokusavamo nema bas puno efekta. Jer citam neke zene pisu kao cim daju kasicu od sljiva i jabuka djete prokaki, druge kazu cim popije tu slatku kamilicu problem rijesen. Ja probavam sve, strogo vodim racuna sta jede, vodim uvijek, a sada pogotovo i ono opet tesko kaki. Hvala na savjetu, pokusacu i to. Ako si ti svom malenom kojem je isto bilo 2,5 godine davala Donat Mg i ja cu pokusati bas tako. Nek' preko noci ispare mjehurici i ujutro na taste to neka popije. Ja mislim da je i kod mog vec prisutan strah, jer cim dobije nagon da kaki, cucne, skupi se i govori nece kakiti nece kakiti i odmah u plac. Hvala na savjetu. Koliko god izgledao kao bez veze ovo je stvarno problem.

  9. #9
    adonisa avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    288

    Početno

    Bebano, naravno da je problem. Ja sam plakala zajedno sa svojim malcem kad nije mogao kakati. Nikakve kamilice, suhe šljive, ništa nije pomagalo. Sokovi od kruške ili suhe šljive navodno pomažu, ali on sokove nije htio piti. Na prehranu inače pazim, jede kuhano, raznovrsno, dosta voća i povrća, a slatkiše jede vrlo rijetko. Bez obzira na sve, imali smo taj neki period nekakanja. Ako te mogu utješiti, ipak nije predugo trajalo, pomogla nam je ta voda, sad je sve ok, i nije se više ponavljalo. Sretno!

  10. #10
    bebano avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Postovi
    231

    Početno

    Hvala puno Adonisa na razumijevanju. Ma sve znas. Kada ga je drzalo to da mora kakati, a boli ga jer ne moze, ne zna se ko je bio vise mokar od muke on ili ja. Grozno. Ja sam za svaki slucaj kupila Donat Mg ali evo od sinoc kaka normalno s tim cim dobije nagon za kakanje kaze "mama nosi" i mora ga neko drzati, nositi. Ako sam ja na poslu onda je to baka, deda. Dobro, bolje i to nego da se kao prije par dana skupi i govori "nece kakiti, nece kakiti". Nadam se da je kraj dosao tom periodu, jer bas ne znam sta bih u ishrani promijenila jer jede maximalno zdravo. Hvala puno jos jednom

  11. #11
    bebano avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Postovi
    231

    Početno

    Evo mene opet na ovoj temi, na zalost. Par dana je sa kakanjem bilo ok i onda opet od juce problem. Medjutim, sada je cini mi se jos gore jer L. nece da kaki. Cim dobije nagon za kakenje, stisne nogice, sav se zacrveni i govori nece kakiti, nece kakiti. Juce nije kakio cijeli dan, ali nekako nije imao ni potrebu, bar nije pokazivao. Cijeli dan je bio pun uzbudjenja, isli smo kod Deda Mraza po paketic tako da je mozda i to uticalo da "nije imao vremena za kakenje". Medjutim danas je drugacije, cijeli dan ima potrebu da kaki, ali on se jednostavno stisne i ne kaki. Nema sta nisam probala, opet kupka i topla voda, mazala mu guzu uljem, dala mu kasikicu maslinovog ulja da popije, tople vode da popije, jogurt, slatku kamilicu.. pa ja da sam sve to stavila u sebe nebih moga izdrzati. Ne znam da li grijesim, ali ja bih sada da mu isprovociram tako da kaki tj da ne moze stisnuti da ne kaki, ono kao proliv da dobije. Ne znam zene drage vise sam izludila, ovo me jako sekira. Sada je psiholoski i ne znam kako ovo prebroditi. Pricamo mi njemu price cijeli dan, ali ne, on samo govori boji se, boli guza, nece kakiti. Dva puta sam na peleni vidjela zuto, sto znaci da bi stolica trebala biti normalna... Ako je iko imao nesto slicno neka da bilo kakav savjet, mada kazem ako je ovo psiholoski ne znam sta raditi. I da ga vodim ljekaru sta cu dobiti time.

  12. #12
    Demi avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Lokacija
    Canada
    Postovi
    276

    Početno

    Imas cepice na bazi glicerina koji pomognu da se dijete pokaki u roku od 15 minuta i omeksaju stolicu,nekada su mame koristile sapun u te svrhe...moze se djetetu tako pomoci i prije nego se pocne muciti ako vidis da ne kaki redovno.

    Nisam ni ja za to znala do neki dan dok mi se dijete nije mucilo kao i tvoje.
    Posljednje uređivanje od Demi : 28.12.2010. at 01:43 Razlog: gram. greska

  13. #13

    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Postovi
    6,841

    Početno

    Nama su čepići tek napravili veliki problem, tek onda nije htio kakati, mrzio je čepiće. Stavim mu čepića, a on se onda drži za guzu i plače "neću kakati"...

    Mi smo se dugo mučili s tvrdom stolicom, toplo preporučam sirup Cotidierbe junior od Specchiasola, je skup (oko 85 kn), ali vrijedi svake kune. Puno efikasniji od klasičnih sirupa šljiva/smokva, regulira stolicu, nema nuspojava, nije za čišćenje, koristi se redovno dulje vrijeme. Riješio nam je sve probleme sa stolicom.

  14. #14
    bebano avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Postovi
    231

    Početno

    Hvala puno Demi i MartinaP.. Juce tj sinoc je opet bilo prestrasno. Valjda ga je sve sto sma mu davala natjeralo da kaki, a stolica tvrda. Opet onaj isti uzas guza se rasirila a on nema snage ili se plasi, da gurne stolicu vani. Ma ne pitajte me. Bila sam ocajna, on place, morak ko cep, ja sam njim, muz se nervira jer ja panicim i nista ne pomazem.. uglavnom, nakon sat i vise te patnje muz to nekako izvadi.. On se ljubav moja smirio odmah cim se olaksao i odmah veseo igra se. Ludim od ovoga, jer zaista ne znam od cega dodje do tako tvrde stolice, kada jede vise nego zdravu hranu. Bas se sekiram. Super, hvala za ovaj sirup. Odmah cu to kupiti u apoteci. Imam taj sljiva i smokva i bas nesto i ne pomaze...Vec strahujem od danasnjeg dana

  15. #15

    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Postovi
    6,841

    Početno

    bebano, neko vrijeme ga daješ 10 ml dnevno. Nakon cca tjedan dana nama je stolica bila super, i onda bih smanjila na 5 ml. Ako ti stolica bude prerijetka, smanjiš i ranije od tjedan dana. Uz to, naravno, važno je da dijete pije dovoljno tekućine.

  16. #16
    Pepita avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Postovi
    3,816

    Početno

    Čovječe baš se jadničku zaredalo
    Držim fige da nema više problema!

  17. #17
    pomikaki avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    8,507

    Početno

    Ima u dm-u za kupiti neke kocke za bolju probavu, trebalo bi provjeriti imaju li i za djecu. Sjećam se da su pred malo vremena dijelili besplatne uzorke kao reklamu. Koliko se sjećam pisalo je da su voćne s nekakvim vlaknima i da pomažu za redovitu stolicu.

  18. #18

    Datum pristupanja
    Oct 2010
    Postovi
    30

    Početno

    to se zove opstipacija,pa pogledajte na internetu nešto o toj temi.moje dijete je sa 3,5 godina zbog toga završilo u bolnici i to je sve trajalo dok nije krenula u prvi razred.u bolnici je provela sedam dana,a onda sam je ja na svoju ruku odvela,jer me je živciralo da zbog nekakenja bude u bolnici i straha da bi mogla pokupiti još koju bolest.terapija je bila portalak i parafinsko ulje.nema šanse da vam iza toga ne ode na wc,sve možete kupiti u apoteci,a ja portalak kada zagusti znam dati i svome mlađem sinu,jer se ne želim dovesti u situaciju da se dijete poćne bojeti kakenja i ponovno prolaziti to što sam prolazila sa kćeri.zato od srca preporućujem portalak,a neki sirupi na bazi šljiva neće vam pomoći,.

  19. #19

    Datum pristupanja
    Oct 2010
    Postovi
    30

    Početno

    Citiraj bebano prvotno napisa Vidi poruku
    Hvala puno Demi i MartinaP.. Juce tj sinoc je opet bilo prestrasno. Valjda ga je sve sto sma mu davala natjeralo da kaki, a stolica tvrda. Opet onaj isti uzas guza se rasirila a on nema snage ili se plasi, da gurne stolicu vani. Ma ne pitajte me. Bila sam ocajna, on place, morak ko cep, ja sam njim, muz se nervira jer ja panicim i nista ne pomazem.. uglavnom, nakon sat i vise te patnje muz to nekako izvadi.. On se ljubav moja smirio odmah cim se olaksao i odmah veseo igra se. Ludim od ovoga, jer zaista ne znam od cega dodje do tako tvrde stolice, kada jede vise nego zdravu hranu. Bas se sekiram. Super, hvala za ovaj sirup. Odmah cu to kupiti u apoteci. Imam taj sljiva i smokva i bas nesto i ne pomaze...Vec strahujem od danasnjeg dana
    obavezno uzmi portalak,a to stanje kod djeteta se zove opstipacija.dole sam niže sve objasnila.
    Posljednje uređivanje od vandica : 28.12.2010. at 23:37 Razlog: opstipacija

  20. #20

    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Postovi
    6,841

    Početno

    vandica, ovaj sirup koji sam spomenula je po sastavu portalak+šljiva+tamarind. Meni se pokazao puno učinkovitiji od portalaka, jer portalak zna dosta napuhavati., pogotovo ako se uz njega dovoljno ne pije. I puno je ukusniji djetetu za popiti.

  21. #21

    Datum pristupanja
    Nov 2010
    Postovi
    111

    Početno

    Mojoj se nakon onoga popravilo i nije više bilo problema. Svaki dan kaka kuglice, ali nekog većeg zastoja nema. Sada stvarno ne znam što savjetovati, neka me netko ispravi ako griješim. Ali svojedobno ja sam imala takvih problema i svašta pokušavala. Cotidierbe mi nije pomogao. Portalak mi je preagresivan. Ali negdje na internetu sam pročitala da do opstipacije može doći ako se naruši blans bakterija u crijevima. I tada sam počela piti Prolife. To mi je najviše pomoglo. A najbezbolnije. Mislim da ga imaju u tekućini za djecu s finim okusom. Puno je omekšalo stolicu.

  22. #22
    bebano avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Postovi
    231

    Početno

    Drage zenice hvala vam svima na savjetima i brizi.
    Juce je dan prosao ok. Kakio je 3x ali svaki put sto Mravica kaze kuglice. Medjutim nije plakao, mada svaki put primjetim paniku kada treba kakati. Odmah dodje do mene i kaze "mama nosi". Medjutim ja ga nekako stavim u krilo tako da mu guza "visi" izmedju mojih nogu, a nogice su mu dosta rasirene i onda on tako kaki. Juce je bilo relativno ok, ali daleko od nekadasnjeg kakenja kada samo ode u kut i kaze "mama ja kakim".
    Vandice bas si me uplasila ovim sto si rekla da je tvoja malena zavrsila u bolnici Strasno. Znam da se zove opstipacija i sve sam zivo juce iscitala na internetu. Vec sam mu kupila i uvela portalak u ponedeljak uvece, tako da se nadam da ce on imati efekta da ne dozvoli da se stolica stisne, jer sada nije problem sto on ne moze, nego se plasi kakiti. Meni sirup sljiva + smokva nije pomogao. Kupila sam mu i neki jogurt sto ima u sebi sljivu, smokvu i vlakna i pise "prirodno regulira probavu". Svaki dan mu dan da gricka corn fleks i on to tako rado jede, onako suhe. Ne znam imaju li tako suhe efekta ali ako vec ima potrebu da nesto gricka nek onda to bude to. Danas jos nije kakio, cekam da vidim sta ce biti. Hvala vam puno i nadam se da ce ovome uskoro doci kraj. Kada vidim da se djeca i mame ovim bave mjesecima da ne kazem godinama odmah me panika uhvati

  23. #23
    pomikaki avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    8,507

    Početno

    Ne znam baš da će pomoći suhi cornflakes, ali me sjetilo da probavu regulira i mljeveni lan. Možda da mu daješ za doručak dobro namočene zobene pahuljice, dodaj u to mljevenog lana, suhih šljiva i slično. Preporučam i da nabaviš Probavin žitarice od Vivere i dodaš u musle.

  24. #24
    Honey avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2005
    Lokacija
    D.Resa
    Postovi
    1,962

    Početno

    Ovako ću nabacati ono što je nama savjetovala dr.gastroenterologije koja prati malenu i ono što nama najviše pomaže:
    - puuno tekućine (vode, čaja od kamilice, soka od jabuke, naranče, što god dijete najbolje prihvaća). Moja curica od 12 kila bi trebala popiti bar 1,2 l dnevno.
    - bar 3 voćna obroka na dan (jabuke-obavezno s korom, nikako kašicu koja odmah potamni i zatvara)
    - svježe i kuhano povrće bogato vlaknima (grah je odličan npr.). Nama je zelje no.1, super je na sve načine.
    - davali smo joj mjesecima portalak, nije puno pomogao
    - nikako bijeli kruh i peciva, ništa od bijelog brašna. Žitarice obavezno integralne, s puno vlakana. Papati žgance s jogurtom.
    - nikakvih grickalica, slatkiša, nikakve čokolade ni pudinzi
    - od probiotika uzimali smo Biorela baby, nikako ne škodi, jako pomaže crijevnoj flori
    - maslinovo ulje, lanene sjemenke
    - mekinje - nama su svakodnevni dodatak, jaako pomažu. Ima ih za kupiti u DM-u, na vrećici piše posije. Stavim ih u neke druge žitarice, jogurt, čak i u palačinke koje radim od polubijelog i integralnog brašna
    - izbaciti potpuno kravlje mlijeko! U zamjenu za kravlje mlijeko sa žitaricama stavljam zobeno mlijeko, jako lako ga je doma napraviti.

    Ako se još nečega sjetim, dopisat ću.
    Jasno mi je kroz što prolazite, nadam se da ćete se toga riješiti što prije!

  25. #25
    bebano avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Postovi
    231

    Početno

    Dosta od ovoga Honey sto si napisala vec primjenjujem, pa mi bude laske da vidim da radim ispravno. Cijenim svaki savjet i to sto djelite vasa iskustva. Covjek se u jednom momentu zapita grijesim li negdje, jesam li trebala ovo ili ono, ali kada cujem da svi slicno mislite, onda mi bude laske. Joj ne znam kako ovo da izbacimo kravlje mlijeko, jer ga voli piti i cak se jos uvijek budi i pije ga po noci. Ja sam uzela ono manje masno, jer sam citala da kada se ima problem sa zatvorom ta punomasna mlijeka stvaraju jos vec problme. Ne znam smijem li ovo sto je manje masno nastaviti

    Ako se jos cega sjetis draga Honey samo pisi, hvala ti unaprijed.

  26. #26

    Datum pristupanja
    Oct 2010
    Postovi
    30

    Početno

    opstipacija znaći može biti psihička-to se dogodilo mojoj kćerki,jer ju je par puta zaboljelo kada se je kakila i zbog toga je prestala kakiti,znaći zbog straha da če je svaki put boljeti.postoji i opstipacija kada ti je djete zbog prehlade često puta pio antibiotik,,a mi roditelji s obzirom da je dijete prehlađeno i ima npr,temperaturu i boli ga uho ,ne pridodajemo puno pažnje stolici,prođe i peti dan da se dijete nije pokakilo i normalno da se stolica stvrdne .ja sam zbog toga i bila kod psihologice koja mi je savjetovala da je najbolje da takva djeca ,kake uvijek otprilike u isto vrijeme(najbolje iza doručka),da se u wc mogu ponjeti neke igračke pa se dijete na taj način malo zavara da zaboravi na strah.isto me je savjetovala i to se mojoj djevojćici svidjelo da napravim tabelu i da svaki put kada se dijete pokaki crtamo skupa sunce,a ako ne onda kišu i tako dan po dan. obavezno ako dijete voli guste sokiće i poželjno ih je da ih pije moraš vodniti s vodom.probaj za sada što manje mlijeka i što više zelenila iako i to nije uopće pravilo.mene su osobno živcirali savjeti kao više blitve,više špinjaće,više kuhanoga,a istina je da je dijete prilikom kakenja zabolilo,ona se je prepala i prestala kakiti,jer je mislila da će je boljeti svaki put kada se pokaki.uz portalak ako ti i dalje bude imao tvrde stolice možeš uzeti parafinsko ulje ,a dozirati če ti ga u apoteci.moja je kći to pila ispoćetka sve ,a poslije samo portalak i to sve do prvog razreda kada doktori kažu da bi to trebalo i proći.kada ti dijete sjedne na wc da če se pokakiti,a nije u roku od 15 min to ućinio moraš ga dignuti jer se i neće pokakiti,zatim malo poslije opet probaš da sjedi 15 min,pa ako nije opet poslije..znam kako ti je vjeruj sve sam prošla i znam da ti nije lako i želim ti da imaš što više strpljenja i živaca i da če ti ovi moji savjeti bar malo pomoći.sretno

  27. #27

    Datum pristupanja
    Oct 2010
    Postovi
    30

    Početno

    najvažnije je da se dijete prestane bojati i da ga se oslobodi STRAHA,to je cilj ,a kada se riješi straha poćet če i kakiti.

  28. #28

    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Postovi
    6,841

    Početno

    Parafinsko ulje se ne smije na svoju ruku davati djetetu, osim ako vam tako liječnik preporuči, i to samo kroz kraći vremenski period. Ono se danas smatra kancerogenim, i oralna uporaba je vrlo rijetka, ako ne i napuštena.

  29. #29
    Honey avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2005
    Lokacija
    D.Resa
    Postovi
    1,962

    Početno

    Moja curica ima jedno stanje, malu neobičnost u građi crijeva, koje će proći tek iza puberteta, pa moramo ove savjete primjenjivati u svakodnevnom životu. Mogu reći da se svi sada zdravije hranimo Izbacili smo bijelo brašno, šećer i svakakve gluposti.
    Mlijeko bilo kakvo kravlje nije dobro, probajte nekako što manje. Doktorica je spomenula gornju granicu od 1,5 dl dnevno.
    Još nečega sam se kasnije sjetila.
    Mi smo nakon što joj je postalo bolno pridavali veliku važnost kakanju. Od svega je na kraju nastala predstava. Te se oko nje svi skupe dok sjedi na kahlici/zahodu, te čitamo slikovnice, bojamo bojanke, plačemo s njom kad ju boli, skačemo veselo kad konačno obavi svoje. I kad smo provodili terapiju sirupom, kad smo iskontrolirali prehranu do kraja, kad je trebalo postati mekše i lakše, ona se suzdržavala, a kako nije kakala po pet i više dana sve se naravno, osušilo i stvrdnulo i opet je bilo teško.
    To smo morali prekinuti. Kakanje je svakodnevna, dosadna stvar. Oko nje se ne smiju raditi drame. I kad smo se konačno mi iskontrolirali i ona je skužila da to nije tako velka stvar. Već nekoliko tjedana kaka svaki drugi dan. Malo koji puta svaki treći, i tad je kakica "prekrasna" , normalna i "veseli se što može izaći i ići plivati u školjku"

  30. #30
    bebano avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Postovi
    231

    Početno

    Posto ste sve tako brizne i dajete mi svoje savjete, evo da podnesem izvjestaj. Veceras smo kakali 2 puta. Oba puta je bila panika kada je dobio nagon za kakanje, odmah se ukoci, stisne nogice i djeluje kao da ce zaplakati. Dodje do mene i "mama u kilo". Ja ga stavim u onaj polozaj da mu guza "visi" medju mojim nogama i tako se nekako pokaki. Uglavnom neka je kakio pa kako god. Nije nesto puno kolicinski, ali od ta 2 puta se moze reci da je jedno pristojno kakanje. Pijemo portalak, puno tekucine, sok od sljiva, caj od kamilice, par kasika Senise sa smokvama i suhim sljivama... Ovo je se veceras u sebe strpao pa mislim da djetetu ne dodje muka od svega toga. Cim se pokaki on je drugo dijete, veseo, igra se, raspolozen. Kada dobije nagon za kakenje, odmah se sisne uz mene, mazi se, trazi "skloniste". Hvala vam svima, borimo se sa ovim i sto rece vandica samo strpljenja i nadati se da ce ovo sto prije proci. Svi vasi savjeti mi puno pomazu HVALA VAM OD SRCA.

  31. #31

    Datum pristupanja
    Oct 2010
    Postovi
    30

    Početno

    tvoj je dječak već naučio stiskati nogice kada dobije nagon, želi da ga nosiš .isto tako se može sakriti ispod stola,čučnuti tj.stati u takav položaj da kontrolirala tj.stiska stolicu.s obzirom da ti djećak ima opstipaciju,možeš od svoga pedijatra tražiti recept za portalak,ne trebaš ga kupovati u apoteci,ali moraš imati dijagnozu(bar je meni tako bilo)baš ču pratiti tvoje postove da vidim kako napreduješ,isto tako možeš kupiti onu klizmu ,proćitala sam da je neka mama to napisala, gore u postu ,ja bih svoju kćer kada se ne bi pokakila 5 dan vodila u bolnicu na klizmu i oni bi je onda pustili kući.njen specijalist doktor je rekao da se dijete mora pokakiti najkasnije do 5 dana,sve iza toga ne valja.moje dijete je sa 3,5 godina dobila dijagnozu opstipacija i s njom sam se borila do sedme godine.sada sam već neke stvari i zaboravila,ali to je jako teška psihićka igra živaca.gore je neka cura spominjala i mekinje,pa sam se sjetila da sam i ja to svojoj stavljala u hranu i razvodnjavala guste sokove.

  32. #32
    bebano avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Postovi
    231

    Početno

    Dobro jutro svima, evo mene sa ranim izvjestajem. Danas smo happy jer je maleni sinoc (nakon mog zadnjeg posta) opet kakio i to ovaj put kako treba ). Od kako se poceo desavati ovaj problem on kaki onako kuglice, uvijek je malo tvrdje. Medjutim sinoc , nismo ni primjetili kada je kakio i to bas bas fino . Dosao je moj brat pa su se oni igrali i on je valjda to u igri obavio. Samo mi je dosao i rekao "ja kakio". Znaci nije bilo panike, straha, stiskanja nogica. Nadam se da je portalak ucinio svoje jer je kaka bila bas kako treba. Morala sam vam ovo javiti. Hvala svima, a ja cu izvjestavati i dalje
    Pusa velika

  33. #33
    Osoblje foruma mamma san avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    10,967

    Početno

    Problemi sa kakanjem kod malih klinaca su vrlo česti...
    no, ono što je izuzetno bitno, to je da dijete obavezno pregleda pedijatar gastroenterolog kako bi se utvrdilo da ovi problemi nisu uvjetovani nekom urođenom anomalijom crijeva (najčešće nije, već se radi isključivo psihološkom problemu).

    Nadalje, izuzetno je bitno da mu problem sa zadržavanjem kakice NE RJEŠAVATE čepićima. Čepići se koriste u izuzetnim i rijetkim situacijama, ne u kontinuitetu. Nije stvar u tome da je sadržaj čepića opasan (jer nije), već da se čepićem može povrijediti dijete + djetetu to stvara izuzetan otpor prema pregledu, čepićima (npr. protiv temperature) i definitivno je nasilna metoda rješavanja problema (rijetko koje dijete te čepiće prihvati bez vrištanja).

    Probleme sa kakanjem kod mojeg klinca kao i liječenje, opisala sam na par topica...
    http://forum.roda.hr/threads/23393-l...ht=opstipacija
    http://forum.roda.hr/threads/27579-I...ga-pustiti-van

    ovdje ti kopiram one dijelove gdje sam opisala što je bilo kod pedijatrice:
    Citiraj mamma san prvotno napisa Vidi poruku
    Ayla, imamo isti kakački problem, ali kod nas (a sigurno vjerujm i kod vas) se ne radi o lijenim crijevima, jer ona rade savršeno, već se radi o jednostavnom "izbjegavanju kakanja" odnosno zadržavanju stolice.

    U razvoju klinaca u nekoj dobi od oko 1,5 g. dolazi do neke tzv "analne faze", odnosno ili fasciniranja vlastitom kakicom ili strahom od kakanja, kakice i sl.

    Tako je i kod nas krenulo i sada sa 3,5 godine, imamo jedan konstantan problem, koji je trenutno došao do te faze da nam je stolica svakih 4 dana, užasno je tvrda, debela i velika ...i normalno bolna.

    Uglavnom, tijekom zadnjeg posjeta pedijatrici to sam spomenula, ona ga je pregledala i definitivno se zabrinula kad sam joj rekla debljinu kakice (promjer cca 4 cm, duljina cca 10-15 cm - dehidrirana). Dijagnoza: opstipacija.
    Obavezno moramo piti Praktilak (sirup za kakanje), onako kako nam je ona preporučila, jer isti omekšava kakicu, omogućava lakše kakanje i definitivno regulira stolicu.
    I obavezni posjet gastroentereologu. Mi mu idemo prekosutra.

    U svakom slučaju, OBAVEZNO se posavjetuj sa vašom pedijatricom.
    Citiraj mamma san prvotno napisa Vidi poruku
    Oprosti, pročitah što sam napisala..i moram ti nešto objasniti.

    Zašto sam rekla da vjerujem da se ne radi o lijenim crijevima? (govorim sada o svojem djetetu)

    Jer malac ima stalnu potrebu za kakanjem, ali i "divovske mišiće" kojima uspije zadržati svoju "prtljagu" u sebi...kad je totalna frka (znači već se nazire da se mora pokakati) onda nastupa faza trčanja, divljanja, držanja za pišu i uvlačenja guze (tako stisne mišiće još jače), cupkanja....i onda normalno vrištanje od nemoći, jer...napokon!

    Ono što je meni gastroenterelogica rekla to je da dijete niti ne želi kakati jer dok kaka ima doista "porođajne" bolove . Nama je prije 2 tjedna kakica fest razrezala analnu kožicu i krv je liptala...

    Sve što radite sa prehranom je super i to što mu dajete to su i nama preporučili. No, mi osim nekakača i imamo i nejelicu....


    i samo liječenje:

    Citiraj mamma san prvotno napisa Vidi poruku
    Probleme sa zadržavanjem kakice sada uspješno rješavamo nakon cca 2 godine zadržavanja.

    Vrhunac nam se desio ove jeseni kada nije imao stolicu 8 dana. A prije toga je kako svaka 4 dana. Ogromne komade (ogromnog promjera i jako dugačke). Upravo takva kakica upućivala je na opstipaciju. Kod pedijatra-gastroeneterologa (dr. Dujšin) dijagnosticirana je FUNKCIJSKA OPSTIPACIJA. Drugim riječima, dijete je svojevremeno imalo tvrdu stolicu i bolio ga je izgon iste. Tada je shvatio da kakanje = bol, pa je jednostavno išao "ukinuti" izvor boli, odnosno kakanje.

    Da ne dužim, preporučila nam je liječenje PORTALAKom. I o preporučenom doziranju, njenim uputama, "štetnosti" sirupa itd. navela sam sve na ovom topicu: opstipacija.

    Ovom prilikom ponovo ističem i ovo: PORTALAK je sintetski šećer. Nema NIKAKVOG štetnog djelovanja. NE IZAZIVA nikakvu ovisnost. Makar je na uputstvu navedeno neko ograničenje u količinama, dr. nam je podijelila upute o tome da možemo dozirati sirup po potrebi. Djeca sa većim problemima pila su i do 60 ml sirupa dnevno. Jedina funkcija sirupa je da veže vodu u kakicu, tako je omekšava. Počinje djelovati nakon cca 48 sati.
    Cilj je da dijete ima BAREM jednu DNEVNU stolicu. I kad se to postigne, NE SMIJE se naglo prekidati uzimanje sirupa, već se pomalo smanjuje doziranje.

    Mi smo na sirupu 3 mjeseca. Lovro NAPOKON kaka. No, npr. prije 10 dana (dok je bio bolestan) nije OPET kakao 4 dana. I opet je počeo zadržavati stolicu. Morali smo povećati dozu (sa 15 ml na 30ml). SAda opet voljno ide kakati. No, dozu još držim, jer još uvijek pokušava zadržati kakicu (kaka u zadnjem trenutku).

    Ono što je nama dr. rekla, bitno je da sa uzimanjem sirupa počnete čim dijete počne odbijati kakanje, a ne da se čeka duže vrijeme (kao npr. mi), jer samo raste otpor prema kakanju.

    Čepiće ne koristiti, osim u slučaju krajne nužde (kad sirup još nije počeo djelovati), jer je to nasilno izazivanje kakanje i učestalim korištenjem izaziva naviku.

    Nama je predividila lječenje sirupom od cca 4-5 mjeseci. I rekla je da kod klinaca, konstantno uzimanje sirupa može trajati i 2-3 godine (ozbiljniji slučajevi).

    ......
    i na kraju posebno ti preporučujem da pročitaš ovaj topic. Nije dug.

    http://forum.roda.hr/threads/21641-o...ht=opstipacija

    Sa tog topica, kopiram ti još jedan svoj post sa osobnim iskustvom:

    Citiraj mamma san prvotno napisa Vidi poruku
    Stella, ono što je nama gastroentereologica naglasila (vjeruj mi kad ti kažem da je u svojoj struci pedijatrijske gastroentereologije jedan od najvećih, ako ne i najveći stručnjak u HR):

    NE STAVLJATI ČEPIĆE! To su agresivne metode. Čepić se stavlja JEDINO ako je predugo razdoblje nekakanje npr. 8 dana, i ako se daje sirup i ništa se ne dešava.

    Nama je taj 8 dan nekakanja "pomogla" naša pedijatrica kad ga je pregledala (prije nego što nas je uputila gastroeneterologu). Pomogla mu je sa vazelinom (masti).

    U svakom slučaju, nabavi vazelin. I djetetu samo dobro namaži guzu kod otvora. Ako joj i krene kakica da je ne povrijedi.

    I obavezno nakon kakice, malo joj namaži guzu. Kakica joj može povrijediti guzu.

    I ono što je najbitnije: O KAKANJU SE NE SMIJE POSEBNO GOVORITI PRED DJECOM! Ne smije se djetetu raditi veliki problem od kakanja. Ne smije ga se tjerati da sjedi na tuti ili ga se podsijećati na kakanje!
    Svako takvo podsijećanje djetetu samo produbljuje problem i stvara nesigurnost!

    Trebate joj jednostavno pružiti mogućnost da sve to obavi kad njoj odgovara, pohvaliti je nakon (ne nagrađivati!!!) i ne raditi više neki big deal od toga.

    Eto mislim da sam ti rekla sve što znam. Ako ti bilo što zatreba, slobodno me pitaj.


    No da...i opet kažem Gloria ti je OPET dobro rekla , sirup može piti sam, promiješan sa sokom itd...Moraš znati da je sirup slatki (probaj ga slobodno) i nađi neki sok (nama je dobro legla marelica) koji neće puno promijeniti okus...sve normalno ukoliko ti dijete radi problem sa sirupićem. Bitno je da ga pije svakodnevno!!

    I ukoliko djetetu daješ sokove, vodi brigu da se NE RADI o crnim sokovim (ribizl, borovnica i sl.) koji zatvaraju, već da se radi o kašastim sokovima tipa marelica, breskva. U svakom slučaju, sada malo više pazi na prehranu.

  34. #34
    bebano avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Postovi
    231

    Početno

    Draga mamma san hvala na opsirnom i jako korisnom postu. Nekako mi bude lakse da vidim da se vas dosta borilio i izborilo sa ovim istim problemom. Ja svom sinu cepice nisam stavljala niti sam to uopste planirala, osim naravno da smo dosli do toga da moramo. Znaci ti cepici su mi uvijek bili krajnja opcija. Ono sto je kod nas dobro je da on kaka svaki dan. Samo se desilo jedan put da nije kakio dan i vec sljedeci dan je bila ta tvrda i bolna kakica. Ovo kada procitam da vasa djecica ne kakaju po par dana sledim se jer pomislim nasta bi to kod njega licilo kada mu je nakon dana ne kakanja stolica jako tvrda. Uglavnom on kaki svaki dan, samo mozda ne dovoljnokolicinski. I bas tako i kod njega je sav problem nastao nakon onog bolnog iskustva i sada je kod nega upravo to kakanje = bol. Ali sam sretna da je sinoc to kakio normalno bez ikakvih problema. Portalak pijemo 2 kasikice uvece i posto je on stvarno dobar i ne pravi probleme ni oko jela, tako nemamo problema ni sa pijenjem istog. On to popije bez problema. Nadam se da ce vremenom zaboraviti kako je kakenje bilo bolno i da cemo opet fino kakiti bez problema. Hvala na svim korisnim savjetima

  35. #35
    bebano avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Postovi
    231

    Početno

    Drage mame samo da vas sve pozdravim i pozelim sve najljepse u Novoj 2011 godini!!! Puno zdravlja prije svega, a onda smijeha, srece, ljubavi, veselja i svega lijepoga sa vasim najmilijim .

    Sto se tice naseg problema sa kakanjem, jos nije rijesen 100% ali ga nekako prevazilazimo. Opet se desila situacija da 2 dana nije kakio. Od toga dan nije pokazivao potrebu, sljedeci je bilo stiskanje nogica, ali je juce zato sve iskakio. Prvi put je bilo bolno jer je stolica ogromna, ja mislim da se neko odrasli ne pokaki toliko, a onda vise puta dnevno puno puno manje i bez problema. I dalje pijemo portalak, toplu vodu ujutro cim se probudi, sok od sljive, jedemo samo zdravo i ono sto je dobro za ciscenje.... Nadam se da ce malo po malo doci kraj nasem problemu.
    Pusa svima

  36. #36
    Osoblje foruma mamma san avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    10,967

    Početno

    bebano, ako daješ portalak, onda ga NE SMIJEŠ kombinirati sa drugim sirupićima i sličnim stvarima koje dodatno potiču kakanju.

    radije povećaj dozu za 5 ml, nego da mu daješ još sokove od šljiva (jako jako mogu napuhivati i stvarati bolove).
    portalakom moraš postići da se stolica ustali na dnevnoj osnovi.

  37. #37
    bebano avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Postovi
    231

    Početno

    Mamma san hvala puno, nisam to znala Mislim znala sam da ne trebam davati neke druge sigurpe, ali nisam znala da nebih trebala ni sok od sljiva. A smijem li mu davati kamilicu dok pije portalak? I do kada davati portalak jer neko rece da i kada se stabilizuje stolica (sto kod nas jos nije) da se jedno vrijeme treba nastaviti sa davanjem sirupa.

  38. #38
    Osoblje foruma mamma san avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    10,967

    Početno

    bebano, samo jako pazi na prehranu. ne moraš mu raditi još neke dodatne napitke. već je jako velika stvar ako inzistiraš na "zdravoj" lako probavljivoj prehrani. Ne trebaš ga tretirati kao bolesnog pa mu još davati i čajiće.
    Neka dijete normalno pije vodu. Mi smo jedino znali sirupić umješati u sok od ananasa, ako bi mu se javio poriv da ne pije sirup. Kombinacija sirupa sa sokom od ananasa bi ga odmah potjerala na zahod. Međutim to su bile jako jako rijetke situacije.

    izbaci slatkiše iz prehrane, radije ubaci suho voće - međutim mi smo ovdje izbjegavali suhe marelice i suhe šljive koje ionako potiču kakanje, jer u kombinaciji sa sirupom stvarale bi jake grčeve (makar moram priznati da Lovro nikad nije kakao od ičeg od šljiva ili marelica, već bi uvijek imao samo grčeve).

    što se tiče dugotrajnosti primjene sirupa, sirup se postepeno ukida kao što se i postepeno povećava. Dijete mora imati normalnu svakodnevnu stolicu barem 10ak dana. Mora ići na kakanje, bez stresa (pokušaja zadržavanja stolice). Kad ste tako ustali kakanje, onda se svakih par dana skine po 5 ml sirupa (odnosno toliko manje). S prvim zadržavanjem, opet se vraća količina nazad.

    Poanta je da se dijete mora osloboditi straha od kakanja i boli. Kod nas je to duže trajalo (uostalom, mi smo dugo i čekali na neku terapiju), no isplatilo se.

    Danas Lovro isto zna preskočiti dan bez stolice... no, nema onog otpora koji je bio prije.

    našem malcu su sve fiziološke potrebe dosadne i muka...kako piškenje, tako i kakanje, pa i piće i iće.
    Posljednje uređivanje od mamma san : 04.01.2011. at 14:49 Razlog: brljanje

  39. #39

    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Postovi
    6,841

    Početno

    Ovaj sirup kojeg sam ja davala (srodno portalaku) davala sam prvi put još 2-3 tjedna nakon što smo probleme riješili, ail u manjoj dozi. Tj. dok nije zaboravio probleme s kakanjem. Kasnije sam ga uvodila po potrebi.

  40. #40
    bebano avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Postovi
    231

    Početno

    Hvala vam!

  41. #41
    EvaMONA avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    681

    Početno

    Imam 2 cure i svaka je iz različitog razloga imala problema s kakanjem.
    1. E. je jesenas krenula u vrtić, mjesec prije toga skinula pelenu i u 12. mj napunila 3 g. + ima mlađu seku= idealni kandidat za "psihičko" zadržavanje stolice (isključivo moj izraz za situaciju) pa se od zadržavanja sve stisne i postane i fizički, pa boli kad kaka i uobičajeni zatvorni krug. Trajalo je par mj. i mislim da smo sad to riješili. Tu je Portalak (uz hrpu drugih tehnika) pomogao.
    2. T. -14 mj, koja iako je dojena ima problema s kakanjem od 1,5 mj. i to je zaista fizički jer ne zna svjesno zaustaviti kad krene, a tvrdo pa jadna ne može i sve gore i gore i sve više dana između stolica (i ništa više nije pomagalo, prije 10-ak dana sam bila očajna), Portalak kod nje- 0 bodova i tu kaže pedica-
    homeopatija- Nux Vomica(naravno homeopat mora odrediti doze)
    spasili smo se

    pa eto, ako nekom pomogne...

  42. #42
    EvaMONA avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    681

    Početno

    Citiraj EvaMONA prvotno napisa Vidi poruku
    zatvorni krug. ..
    sorry, zatvoreni krug,
    zatvor i sve te riječi u vezi kakice su mi bile glavni vokabular ovu jesen i zimu
    I da , što se tiče starije pedijatrica uvijek govori: "joj ti trogodišnjaci koji neće kakati, često nas zezaju"
    - očito je to raširen problem

  43. #43
    Felix avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,219

    Početno

    ja sam s oboje djece imala problema s nekakanjem u ranoj dobi - sin sa 2 mj, kci sa 2 tjedna (dobro je dobivala na tezini, normalno se ponasala, redovno piskila, ali naprosto nije kakala). sad kad gledam, kod oboje je bio problem tvrda stolica. u prvom slucaju smo to rijesili homeopatijom (expresno), u drugom sam po preporuci pedijatrice pocela piti puno vise vode nego inace i to je odmah pomoglo. inace sam sklona premalo piti, moguce da sam bila dehidrirana i da je zato beba imala tvrdu stolicu, tko ce ga znati. uglavnom, pomoglo je.

    kod beba pomazu i masaze trbuha etericnim uljima (u smjeru kazaljke na satu), nekoliko puta dnevno. i stavljanje u bezpelenaski polozaj iznad umivaonika, jer im je tako puuuuno lakse kakati nego lezecki u pelenu. l.

  44. #44
    KayaR avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2009
    Lokacija
    Beograd
    Postovi
    1,433

    Početno

    Ne znam da li ovo spada u ovu temu,ali nisam pronasla slicniju...
    Moja malena(27meseci)je do pre 2 dana imala celih 10 dana temperaturu.
    Sve smo analize uradili,sve u najboljem redu,virus,nema terapije.
    Nema apetita,ne jede,nema stolice.
    U pocetku se nisam zabrinjavala,bilo mi je bitno da ista pojede,da antipiretike ne guta na prazan zeludac,
    pa se provukao keks,griz s cokoladom,pecivo....0% vlakana.
    Nije kakila 6 dana.Uz to svakodnevno po celi dan kuka i place kako ju boli guza,nek perem,nek mazem....izludela sam.
    6.dan nekako uz glicerinski cepic i silnu dramu se pokakila.
    Stolica najnormalnija,nista tvrdo ni kabasto.
    Temperatura i nejelo se nastavljaju i kakice nema i nadalje.
    Bili kod pedice 3 puta,kaze,kada bude jela kakice.
    Cepice ne odobrava,neka cekamo.
    Nakon 10 dana temperature,ipak dobija antibiotik,temperatura odmah prestaje,i vec tri dana je dobro.
    Osim sto i dalje jako slabo/skoro nista ne jede,i ne kaki.
    Ali zato po celi dan ide za mnom i zali se na guzu,steze nogice,nece ni na wc ni na tutu.
    Jutros opet kod doktora,dobili neki probiotski prasak BEBIbion,razmucen se pije ujutro,nek sto vise bude fizicki aktivna i bice ok.
    Ali,ja cu izludeti od njenih tegoba
    Ne mogu dete slusati kako se muci,i ne znam sta da radim.
    Svaki put kada se pozali,skidamo gacice,pregledamo,guza cista kao suza,peremo,mazemo....
    I opet,i opet,i opet
    Zaista nikada do sada nismo imali problema,sedne,pokaki se i ode svojim poslom.
    Ovo je strasno.
    I masiramo trbuscic,i stavljam je u pozu za kakenje,pritiskam nogice na stomacic,suve sljive pojede po jednu dnevno,pije vode puno.
    I,nista.

  45. #45
    KayaR avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2009
    Lokacija
    Beograd
    Postovi
    1,433

    Početno

    Niko mi se nije javio...
    Malecka je preplakala dan.Mm stigao s posla i odmah stupio u kaciju.
    Pozvali hitnu,pedijatar posavetovao da odemo na dezurnu kliniku.
    I tako,zavrsismo na klinici.
    Gastroenterolog radi prepodne,pa ju je pregledao hirurg.
    Prepipao trbuh,mek,i analni otvor,nema anomalija,i rekao da dodjemo kod gastro sutra.
    Evidentno da je zatvor u pitanju.
    Malecka je danas 3 puta pustila malo kake u gace,iako se svesrdno trudila da je zadrzi.
    Kada smo dosli kuci,napunila je cetvrte gace,kakica meka kao maslac.
    Ali uvijala se i plakala kao da sam vrag na guzu izlazi.
    Oprali se i premorena je zaspala.
    Ne znam da li da od jutra zaredjamo po doktorima,ili da pricekam dan/dva,mozda se sredi i samo...

  46. #46

    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Postovi
    6,841

    Početno

    Kažeš da je stolica meka. Meni to zvuči kao da ona ima nagon za stolicom, ali ne želi kakati. Plače dok pokušava zadržati stolicu.

  47. #47
    Honey avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2005
    Lokacija
    D.Resa
    Postovi
    1,962

    Početno

    Očito je da je trenutni problem psihološke prirode. Zadržavala je stolicu (možda je jednom bilo neugodno kakati, ili nije dugo kakala pa nije htjela kad je stisnulo), boljela je guza. Od silne nervoze oko kakanja, nastao je problem koji je narastao do ogromnih razmjera i postaje sve veći. To je ono što ona vidi. Dobili smo upute od gastroenterologinje da obavezno NIKAKO ISPRED NJE NE PRIČAMO O KAKANJU! Ona o tome ne smije čuti ni riječ. Kad treba kakati, pustiti ju na miru, to nije predstava, to nije nešto važno, to je nešto što se radi svaki dan i normalno je. Pa mi smo u toj fazi ušli u djetetov film i svi plesali oko nje kad joj se prikakalo!
    Sredit će se samo, ali traje dok se u glavici sve ne posloži
    Dotle paziti na prehranu i skretati joj pažnju od toga.

  48. #48
    KayaR avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2009
    Lokacija
    Beograd
    Postovi
    1,433

    Početno

    Da,ona ima jak nagon,ali se plasi i ne da kakici van iz guze.
    Prekrsti nogice,cupka i place
    Ne kapiram uopste sta je boli.Nikakvu ranicu ne vidim,stolica je meka...i doktor je veras video da je s njom sve u redu.
    Sve mi je jasno,da je bila pod temperaturom 10 dana,da nije imala apetita i nije jela.
    Ono sto je pristala jesti nije ono sto inace jede.Provuklo se tu svacega sto do sada nije ni probala.
    Velim,bolje da ista ima u stomacicu nego da guta hemiju na prazno.
    I sve to ima za posledicu da se na guzi nahvatala paucina od nekoriscenja
    Ja sam jos uvek kod kuce,kuvam svaki dan,imam njih troje i zdrava prehrana mi je na prvom mestu za decije zdravlje.
    Nikada nijedno od njih troje nije imalo problema sa stolicom.Ali nikakvih.
    U medjuvremenu je pomalo pocela jesti,ali nije bas zainteresovana,pa jos ne mogu izabrati 100% sta ce pojesti,
    mucimo se,natezemo...
    Zadnja 2 dana bolje jede,i dosao je red na kakicu.
    Tu je zapelo
    Pije sad taj Bebi bion,valjda ju je to poteralo.
    Nisam pametna,a i nemam iskustva sta sad?
    Ne bih ja pominjala nikakvu kakicu pred njom,ali ona se zakaci za mene,place i zali se da je boli guza.i tako po celi dan...
    Uopste se ne igra,nije vesela,nista je ne zainteresuje,samo na meni visi.muci se cica mala.A i ja sam vec na ivici snaga.
    Kako da to ignorisem?
    Veceras je napunila gace dok je vecerala palentu s jogurtom,uz najstrasniju scenu.
    Kako prevazici taj psiholoski momenat?

  49. #49
    modesty71 avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    zagreb, kvatrić
    Postovi
    481

    Početno

    Ako nekom treba, imam pola flaše Portalaka. Rok trajanja lipanj 2011.

  50. #50
    alec avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2006
    Postovi
    1,123

    Početno

    na žalost i kod moje curice od 20 mj se pojavio isti problem . do sada je kakala svaki ili eventualno svaki drugi dan na kahlicu. stolica je bila tvrđa, ali nije joj radila nikakvih problema. prošli tjedan nije kakala 3 dana i četvrti dan se je uspjela pokakati uz vrisku, suze .... nakon toga više ne želi niti vidjeti kahlicu, odbija mijenjanje pelena ( odradimo uz veliki plač), ne želi kakati, tiska u sebi do krajnjih granica ... dajem joj svaki dan prolife, jede kruške, kašicu od šljiva .... sad već dva dana govoriti "ne kakati, ne kakati" i vidim ju da se muči.danas ćemo joj probati dati lanene sjemenke. kod nje je dodatni problem taj što ne voli jesti. dosta hrane odbija ... s prehranom se mučimo već mjesecima, još dok je bila sasvim mala beba.
    samo se nadam da ćemo nekako uspjeti riješiti taj problem bez odlazaka dr i gastroenterologu .

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •