Pokazuje rezultate 1 do 33 od 33

Tema: Njega božićnog drvca u tegli i sadnja

  1. #1
    tina55 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Postovi
    3,341

    Početno Njega božićnog drvca u tegli i sadnja

    Dakle, oduvijek mi je bilo žao posječenih borića, ali zbog niza okolnosti, do ove godine nisam mogla imati božićne drvce u tegli, ali zato ove godine imamo jednu prekrasnu omoriku u dosta velikoj tegli
    Molim savjete onih iskusnih s drvcima u tegli kako da ju njegujem tokom blagdana koje će provesti u dnevnoj sobi na temperaturi oko 21-23 stupnja?
    Kad prođu blagdani posadili bi ju u naš vrt pa me zanima:
    da li da ju posadimo u zemlju odmah nakon blagdana ili da čekamo proljeće? Ako ostane u tegli do proljeća hoće li joj biti hladno na korijen s obzirom da je u tegli i nema topline zemlje?
    Kako ju je najbolje posaditi: dodati pijeska/gnjojiva nekog pri sadnji?

  2. #2
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    Dok je u kuci povremeno ju zalij, a posadi ju van cim ju izbacis iz kuce, bitno da nije zemlja smrznuta. Mozes joj ubaciti u rupu kad sadis stajski gnoj, ako imas ili nesto slicno.

  3. #3
    genius avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    ravnica
    Postovi
    685

    Početno

    mi skoro svake godine kupimo bor sa zemljom,pa tako i ove. nakon Božića iznesemo ju van i nekoliko dana bude u kanti ,a nakon toga (tjedan-dva) ju posadimo.bitno je u kakvu ju zemlju sadiš,negdje je pogodno negdje ne .npr. kod nas u dvorištu se nikad ne primi ,pa ga odnesemo u vinograd .tamo ih imamo oko 20. tamo im supr odgovara.ponekad se zna i osušiti.
    jedne godine smo kupili mali borić i bio je u "veš loncu" ,tako smo ga s loncom posadili u zemlju i druge godine izvadili za Božić.bio je jakoo lijeppppppp.

  4. #4
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,487

    Početno

    mi imamo bor najmanje 3 sezone, ovisno o vrsti i poslije blagdana ga uredno stavimo na balkon, poljeti malo više zalijevamo. i kad je doma okičen svaki 2-3 dana ga zalijemo dobrano

  5. #5
    Administratorica puntica avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,634

    Početno

    ja više ne kupujem 'žive' borove jer sam zadnja 2 puta nasjela na trik.
    ko fol živi bor, a kad sam ga krenula posaditi od korijena ni k, tj. korjenje je bilo prerezano. naravno, osušio se u roku od odmah. baš sam bila

    inače, skupa s vazom bih ga stavila u zemlju, i tako bi bio do idućeg božića. nakon godinu i pol (na proljeće) posadila bih ga u veću vazu, i opet u zemlju.
    kad bi postao prevelik za u kuću onda bih ga odvela u šumu i tamo udomila. ponekad posjećujem svoje borove, neki su bome već prilično veliki

  6. #6
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,487

    Početno

    mi kad ga kupujemo kupujemo u akciji CXaritasa i ti su obavezno u teglama i s pravim korjenom

  7. #7
    tina55 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Postovi
    3,341

    Početno

    naš je već prilično velik, a i htjeli bi imati jedan bor u vrtu pa smo ga mislili odmah posaditi u vrt, a druge godine možda uzeti manji u tegli pa ga imati par godina za Božić

  8. #8
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,206

    Početno

    Citiraj puntica prvotno napisa Vidi poruku
    ponekad posjećujem svoje borove
    Baš lijepo!
    Moj lanjski je uvenuo, korijen mu je bio premali. Neću ih više kupovati u tegli.

  9. #9
    gorka avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Lokacija
    VG
    Postovi
    245

    Početno

    mi smo godinama kupovali u tegli i sadili kod bake i dede u dvoriste dok nismo dobili OPCU ZABRANU
    obicno bi ga nakon blagdana odfurali 400km do njih, pa bi u proljece deda kopao rupu, a mi zatrpavali :D Neki su se primili, neki nisu ovisno o ocuvanosti korijenja. Do sadnje bi ga cuvali u negrijanom, suncanom hodniku.

    ako ces ga cuvati na balkonu, zamotaj ga novinama, najlonom ili bilo cime sto ce grijati korijenje na ovih nocasnjih -10

  10. #10
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,487

    Početno

    i kak to sad rješavate?

  11. #11
    pomikaki avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    8,507

    Početno

    Ja sam jedno vrijeme imala ideju da ih sama sadim iz sjemena ali treba im dosta vremena da izrastu u borove koji na nešto liče
    ali možda da ne kupujete te božićne borove u tegli, nego u pravom rasadniku, možete sigurno naći i razne vrste

  12. #12
    Stijena avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2006
    Postovi
    3,804

    Početno

    nama je nekoliko zadnjih godina bor uredno poginuo preko ljeta, pa smo se ove godine informirali kako ga ipak spasiti za sljedeću sezonu i došli do sljedećih savjeta:
    - zemlja mora biti kisela (pH), najbolje ilovača pomiješana s običnim pijeskom
    - dobro je dodavati i neki pripravak za "kiseljenje" zemlje
    - zemlju stalno održavati vlažnom
    - preko zime zalijevati jednom do dvaput na tjedan, preko ljeta obilno svaki dan i to od vrha da voda prođe preko stabiljke

    Nagodinu javim jel uspjelo

  13. #13
    mašenka avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Lokacija
    jedna šuma u istri ;)
    Postovi
    523

    Početno

    Mi ove godine privremeno ugostili jedan bor iz blizine, pa smo mu nakopali zemlju u kojoj je i rasao. Nadam se da će mu biti ok godinu-dvije pa ide nazad u našu šumu. To je šumarija valjda pošumljavala prije dosta godina, neki se proširili i n anašu zemlju. Mislim da bi se trebao dobro snaći jer ne mijenja ni klimu ni zemlju, možda ga i odnesemo nazad na ljetovanje.
    Vjerujem da bi bilo dobro zasaditi ih baš u zemlju koju nakopamo ispod četinara njihove vrste. Naš je baš crni bor, a rastu na nekakvom laporu na kojem ama baš ništa drugo ne raste, travčice da ih pobrojati možeš na prste.
    Kao klinka imala sam svoj u zemljanoj vazi, jelu, godinama smo ga unosili za božić a kad je postao prevelik zasadili smo ga u vrt, lijepo se primio.
    Prije par godina smo dobili isto jelu u vazi, lijepo se držala dok je se koza nije dokopala,nestala je u dvije minute . Onda smo se odlučili za ove lokalne koji su nezanimljivi kozama, često okitimo granu šmrike koja ionako smeta na nekom putu koji krčimo.

  14. #14
    gorka avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Lokacija
    VG
    Postovi
    245

    Početno

    Citiraj jelena.O prvotno napisa Vidi poruku
    i kak to sad rješavate?
    sad sadimo kod tete na vikendici dok i tamo ne dobijemo zabranu

  15. #15
    gorka avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Lokacija
    VG
    Postovi
    245

    Početno

    Citiraj Stijena prvotno napisa Vidi poruku
    - preko zime zalijevati jednom do dvaput na tjedan, preko ljeta obilno svaki dan i to od vrha da voda prođe preko stabiljke
    nije mi ovo jasno? mi nase zimi ne zaljevamo da ne smrzne. koliko bude kise ili otopljenog snijega dovoljno mu je

  16. #16
    pomikaki avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    8,507

    Početno

    Citiraj gorka prvotno napisa Vidi poruku
    nije mi ovo jasno? mi nase zimi ne zaljevamo da ne smrzne. koliko bude kise ili otopljenog snijega dovoljno mu je
    Mislim da ga zalijevaš ako je u zatvorenom. Ja zimi ne zalijevam ništa van kuće.

  17. #17
    tina55 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Postovi
    3,341

    Početno

    ja sam svog zalijevala u kući na sobnoj temperaturi, vani nemam namjere
    najavili su lijepo vrijeme, tj. zatopljenje nakon 6.1. kad bor ionako ide van pa ga namjeravamo odmah posadit u zemlju

  18. #18
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj Stijena prvotno napisa Vidi poruku
    nama je nekoliko zadnjih godina bor uredno poginuo preko ljeta, pa smo se ove godine informirali kako ga ipak spasiti za sljedeću sezonu i došli do sljedećih savjeta:
    - zemlja mora biti kisela (pH), najbolje ilovača pomiješana s običnim pijeskom
    - dobro je dodavati i neki pripravak za "kiseljenje" zemlje
    - zemlju stalno održavati vlažnom
    - preko zime zalijevati jednom do dvaput na tjedan, preko ljeta obilno svaki dan i to od vrha da voda prođe preko stabiljke

    Nagodinu javim jel uspjelo
    Držim fige, iako nema garancije... Mi obično kupimo božićno drvce u tegli. Nekoliko nam ih se primilo, neka su se osušila, jedan čempres (kojeg smo držali 3 godine na balkonu) se smrznuo prve zime kad smo ga presadili na grunt jer je bilo baš jako hladno te godine.

    Ni jedno drvce koje je bilo u VELIKOJ tegli nije propalo, ali neka iz manjih posuda (gdje su im vjerojatno osakatili korijen pri sadnji u posudu) nisu opstala.

    Mi sadimo u zemlju čim se to može (bitno da zemlja nije smrznuta). Iskopamo prilično veliku rupu, ne baš kao za voćke, ali dosta veću od posude u kojoj je bor, pa unutra ubacimo vreću crne zemlje za cvijeće, da štiti korijen i da se biljka na proljeće lakše zakorijeni. Odozgo pritisnemo okolnu zemlju. Obavezno zalijemo, ne zato da raste (i neće usred zime) nego da istjeramo zrak. Zvuči komplicirano, ali nije.

    Prvo ljeto je također kritično - zna se borić i osušiti ako nema dovoljno kiše, pa ga nije loše koji put zaliti.

    Sretno!

  19. #19
    Osoblje foruma emily avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    6,411

    Početno

    drzimo ga na balkonu u tegli dok ne zatopli (cca 3. mjesec), onda ga sadimo vani
    jedne godine je bio u stubistu dok nije presadjen u zemlju
    dok je jos u tegli, povremeno ga zalijem (mozda jednom u 10-ak dana, 2 tjedna)
    kod presadjivanja radimo slicno kao Peterlin, dodamo crnice za cvijece i obilno zalijemo
    vani su se svi primili (3 do sada)

  20. #20
    Stijena avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2006
    Postovi
    3,804

    Početno

    Citiraj gorka prvotno napisa Vidi poruku
    nije mi ovo jasno? mi nase zimi ne zaljevamo da ne smrzne. koliko bude kise ili otopljenog snijega dovoljno mu je
    ovo je ako se drži unutra na sobnoj temperaturi

  21. #21
    gorka avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Lokacija
    VG
    Postovi
    245

    Početno

    Citiraj pomikaki prvotno napisa Vidi poruku
    Mislim da ga zalijevaš ako je u zatvorenom. Ja zimi ne zalijevam ništa van kuće.
    je skuzila bi i ja da nisam bila brzopleta i jos k tome plava

  22. #22
    tina55 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Postovi
    3,341

    Početno

    mi smo svoj borić prošli vikend presadili i dobro da jesmo jer dok ga nismo izvadili iz tegle nismo ni znali da živi u tako lošim uvjetima: zapiknut u zemlju loše kvalitete, tegla bez rupica za odvod viška zemlje, nedovoljno duboko posađen u tegli...sumljam da bi tako izdržao do proljeća
    srećom zatoplilo je pa smo ga mogli presaditi
    vani se zasad lijepo drži, iglice su mu čvrste, ne otpadaju
    nadam se da će se primiti
    Posljednje uređivanje od tina55 : 13.01.2011. at 16:24

  23. #23
    bucka avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    5,078

    Početno

    mi već godinama kupujemo borove u tehli i svi su se primili osim onog od prošle godine.
    ovogodišnji je trenutno na balkonu i planiramo ga zasadit negdje u ožujku.
    jedne godine sam naš bor posadila (uz dozvolu ravnatelja) u vrt škole u susjedstvu, cijele godine ga gledala sa prozora, po ljeti ga redovito zaljevala i druge godine mi ga je netko na sam Badnjak posjekao i odnio!!

  24. #24
    tina55 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Postovi
    3,341

    Početno

    Citiraj bucka prvotno napisa Vidi poruku
    jedne godine sam naš bor posadila (uz dozvolu ravnatelja) u vrt škole u susjedstvu, cijele godine ga gledala sa prozora, po ljeti ga redovito zaljevala i druge godine mi ga je netko na sam Badnjak posjekao i odnio!!
    strašno kakvih ljudi ima...

  25. #25
    Suzizana avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,195

    Početno

    tu ima nešto

  26. #26
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,177

    Početno

    Ima li u Ikei malih božićnih drvaca ove g?

  27. #27
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,487

    Početno

    Nemaš cvjećara ili neki plac bliže?

  28. #28
    Angie75 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,644

    Početno

    Citiraj jelena.O prvotno napisa Vidi poruku
    mi kad ga kupujemo kupujemo u akciji CXaritasa i ti su obavezno u teglama i s pravim korjenom
    ti su provjereno dobri, jer ih uzgajaju šumari u rasadnicima, dakle iz našeg su podneblja i stručno su ne samo uzgojeni nego i izvađeni u tegle.
    ja sam ih već nekoliko imala i dalje poklonila za sadnju, svi su se primili. Samo što ti ove godine te akcije neće biti zbog epidemioloških razloga

  29. #29
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,177

    Početno

    Jelena, tamo su preveliki. Meni treba mini bor kojih 20 cm.

  30. #30
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj zutaminuta prvotno napisa Vidi poruku
    Jelena, tamo su preveliki. Meni treba mini bor kojih 20 cm.
    Ovi su malo veći od 20 cm: http://minibor.com/shop/

    Ovi umjetni nisu loši: https://jysk.hr/bozic/umjetni-bor, recimo ovaj https://jysk.hr/bozic/umjetni-bor/bo...abbi-o12xv55cm
    Posljednje uređivanje od Peterlin : 30.11.2020. at 14:58

  31. #31
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,177

    Početno

    Minibor više nema raspoloživo, a umjetne ne bih. Ako netko naiđe negdje na 30-60 cm boriće, neka javi ovdje.
    Posljednje uređivanje od zutaminuta : 30.11.2020. at 15:00

  32. #32
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Mi smo znali po uredima imati ovakve https://vrtnicentariva.hr/proizvod/zlatni-cempres/

    Jedan takav posadila sam prije više od 15 godina ispred zgrade (kupila sam ga na Trešnjevki za manje od 10 kn), sad je to solidno drvo. Zna toga biti u Kauflandu sad pred Božić. Ovo je stara akcija: https://popusti.njuskalo.hr/akcija/mini-cempres-150480

  33. #33
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,487

    Početno

    Kad smo bili djeca ,pa i malo veća djeca kitili smo grane Juniperusa
    Posljednje uređivanje od jelena.O : 30.11.2020. at 21:13

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •