Stranica 1 od 2 12 PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 1 do 50 od 53

Tema: Izlazak iz bolnice

  1. #1
    Iva avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Prečko
    Postovi
    463

    Početno Izlazak iz bolnice

    Ima li koja mama koja je iz bolnice izašla prije onih famoznih tri dana?

    Zanima me koja je procedura i do kad rade pretrage na bebama?

  2. #2
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    odmah im reci da zelis ici ranije doma. po mogucnosti i prije nego budes isla na porodjaj. vjerojatno ces morati potpisati da izlazis na svoju odgovornost ma sta to znacilo, a morat ces potpisati i za bebu, ali mislim samo u situaciji u kojoj ti oni budu trazili da beba jos ostane.
    ja sam morala potpisati samo za sebe, za bebu ne jer se pedica slozila da mali moza doma.

  3. #3

    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Lokacija
    Zagrebačka Županija
    Postovi
    1,528

    Početno

    Ja sam bila u bolnici dva puna dana.Dr došo i kaže ideš kući...Ja sva sretna.Pedijatrica došla i kaže beba može kući...Ja još sretnija.Kad donesu meni bebu i kaže sestra da nakon dva tjedna odvedem bebu svom pedijatru da mu izvade krv iz pete.Ja onak tupavo,ok.Kad mi došli kod naše pedice,a ona kaže pa što ste tražili da idete kući prije vremena.Meni skoro oči ispale.Nisam ja tražila,već su žene stavljali po hodnicima ,nisu valjda imali mjesta pa su nas sve iz sobe pustili doma...Da sam znala ne bih pristala na to.Jer kad sam vidla kako se bubi plače dok su mu vadili krv iz pete,skoro sam pala.To je koliko sam shvatila nekakvo testiranje na rijetke bolesti,bar su mi tako rekli.Nalaze dr šalje dalje a ako je sve u redu ne šalju nalaze nazad već ostaju u arhivi.Ponavaljam:tako su mi rekli!
    A i ja sam jedva stajala na nogama,puno sam šivana,još krvarila svašta nešto.
    Moja preporuka da se ne traži odlazak kući prijevremeno.

  4. #4
    Felix avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,219

    Početno

    Citiraj Gago prvotno napisa
    Da sam znala ne bih pristala na to.Jer kad sam vidla kako se bubi plače dok su mu vadili krv iz pete,skoro sam pala.To je koliko sam shvatila nekakvo testiranje na rijetke bolesti,bar su mi tako rekli.
    nije mi jasno, mislis li da si ostala dulje, ne bi mu vadili krv iz pete ili ne bi plakao? kakve to veze ima? :?

  5. #5
    mamma Juanita avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,286

    Početno

    Ma Gago, to je test na fenilketonuriju, vrlo rijetku genetsku bolest, ali zar taj jedan ubod u petu da bude argument da ostaneš u bolnici duže?
    Ako se nekome i čini da je problem naknadno otići to napraviti, siguirno ih se može tražiti u bolnici da to naprave prije nego napustite rodilište.
    Ti nalazi ionako se čekaju tjednima, a ako nešto nije u redu, šalju obavijest poštom, inače ne.

  6. #6

    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    1,057

    Početno

    Krv iz pete se vadi za fenilketonuriju (to je rijetki poremećaj metabolizma kod kojeg organizam ne podnosi čini mi se bjelančevine pa je bitno da se čim ranije otkrije kako bi se pravovremeno krenulo s dijetom i izbjegle teže posljedice). Krv bi mu sigurno vadili u bolnici, mislim da se vadi treći dan, nisam sigurna.
    Što se tiče ranijeg odlaska ne znam te savjetovat. Samo znam da kad sam ja bila u bolnici išla sam doma treći dan s tim da su se meni pod nulti dan računale dvije minute do ponoći kad sam rodila, tak da sam došla u srijedu navečer, a u subotu išla doma. I tad je pedijatrica vikala da naša vizita nama kaže da možemo doma i da se onda mi nadamo ić doma a da se masa toga kod djeteta može otkriti tek treći dan života (kao što je šum na srcu i sl.) i da je bolje za dijete da se ne forsira odlazak kući.
    Četiri mjeseca nakon mene rodila je moja frendica koja je imala puno teži porod od mene, rodila je u subotu i doma su je poslali u ponedjeljak jer je bila grozna gužva, tak da i oni rade kak im paše. Njima je malome krv iz pete vadila patronažna.

  7. #7
    babyblue avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Lokacija
    Zagreb, Dubrava
    Postovi
    305

    Početno

    Ja sam iz bolnice izašla istog dana (rodila u 02:40, izašla u 18:00). Daleko od toga da mi je porod bio lagan i da sam se dobro osjecala, ali da sam morala ostati sva tri dana tamo...sada bih se vjerojatno lijecila od teskih psihickih problema.
    Doktor koji je bio u poslijepodnevnoj smjeni mi je rekao da je za mene tako i bolje, jer ce njega koju cu dobiti doma biti bolja od one koju mi oni mogu pruziti u bolnici. Usput je dobacio kako u Americi majka i dijete (ako je sve u redu) idu doma 6 sati nakon poroda. Koliko je to istina, ne znam. Uglavnom kazes da bi doma, oni ti to ne smiju odbiti po zakonu o pravima pacijenata, potpises se negdje i to je to.
    Bebaca smo isto htjeli odmah izvuci van, ali su nas uvjerili da je bolje da ostane barem 24 sata kod njih da bi stigli napraviti sve pretrage. Rekli su nam da dodjemo po njega sutradan u 10, a pustili su ga tek u 13 sati. Pedijatrica nam je prijetila svim i svacim, ali samo jedan pogled na bebu nam je bio dovoljan da znamo da ce i njemu biti bolje doma nego tu. Maleni je bio prestravljen, mokar, zasut Dermatolom od ramena do koljena (inace taj prasak ide samo oko pupka), sa potpuno modrom petom (od "njeznosti" kojom su ga piknuli za pretrage). Niti jednom mi ga nisu donijeli da ga podojim, vec su ga od starta sopali (kršitelj koda)om, "dobronamjerno" mi savjetujuci da tako i ja nastavim jer najvjerojatnije necu imati mlijeka (btw, jos ga dojim).
    Zakljucak:
    - moj oporavak od poroda je poceo tek kada sam dosla doma. Imala sam ciste plahte, toplu sobu i privatnost. Blizina MM-a je bila neprocjenjiva blagodat.
    - bebac je za dan i pol koliko je bio u bolnici izgubio 330g. Koliko bi izgubio da je jos toliko ostao - ne znam. Koliko smo oboje izgubili zbog uskracivanja ne samo mogucnosti dojenja vec i bilo kakvog kontakta u tih 35 sati, mogu samo bolno pretpostavljati. Ono sto sigurno znam je da bih imala debelih problema s uspostavljanjem dojenja da smo oboje ostali tamo tri dana. Treceg dana je dobio novorodjenacku zuticu. Kontrolirala ga je patronazna koja je dolazila svakog dana i prelezao ju je doma bez ikakvih posljedica.
    - mi smo bili u Merkuru koji nema neonatoloski odjel. U slucaju bilo koje komplikacije, beba bi isla na Rebro. Kontali smo kako ga onda i mi mozemo tamo odvesti ako zatreba, a Bogu hvala - nije.

    Dakle, od ranijeg odlaska doma smo i maleni ja imali samo koristi. Lagala bih kada bih rekla da nas nije bilo uzasno strah tih prvih par dana, jer nismo medicinari, "sto ako mu je nesto, a mi to ne znamo primjetiti"... A opet, i patronazna i pedijatrica su rekle kada su vidjele Bartolovo otpusno pismo da im uopce nije jasno zbog cega su ga oni htjeli zadrzati ta tri dana.

    Moj savjet: ako je sa bebom sve u redu (a veci dio toga se, vjerujem, moze uociti neposredno nakon poroda i na prvoj pedijatrijskoj viziti), naoruzaj se hraborscu i telefonskim brojevima za-ne-daj-boze i bjezite iz bolnice.

  8. #8
    mamma Juanita avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,286

    Početno

    Usput je dobacio kako u Americi majka i dijete (ako je sve u redu) idu doma 6 sati nakon poroda. Koliko je to istina, ne znam.
    U Nizozemskoj, ako već nisu doma , onda 2 sata nakon poroda.

  9. #9
    leopoldina

    Početno

    Meni se dogodila neoprostiva pogreska - pristala sam ostati dan duze u bolnici.
    Naime, lezala sam jako dugo u bolnici prije poroda i bila sam u nikakvoj kondiciji, a uz to mi mlijeko nije nadoslo, kao sto je uobicajeno.
    Pedijatrica me nagovorila na ostanak s argumentom da se trebam u miru malo oporaviti nakon svega i da ce mi u bolnici pomoci oko dojenja.
    Potom je otisla na godisnji.
    Dakle, tih cetiri dana bila su mi toliko grozna, da ih necu zaboraviti dok sam ziva.
    Moja potpuno zdrava beba pala je 400 g na tezini, nitko mi nije htio pomoci oko dojenja, osim dr. Stanojevica, koji je jednom naisao.
    Odurne (oprostite mi na izrazu, ali ovo je najblaze sto mogu reci) sestre, koje su mi govorile da dijete ne urla zato sto je gladno, nego ga treba nositi po sobi i govoriti mu nu, nuu......
    Odgovorno tvrdim da su apsolutno krive sto se nase dojenje nikad nije uspostavilo kako treba, jer sam ja po dolasku kuci tako oslabjelu i dehidriranu bebu morala dohranjivati adaptiranim.
    Rodim li ikada vise, brisem doma sigurno ranjie!

  10. #10
    Iva avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Prečko
    Postovi
    463

    Početno

    A što je sa žuticom, naročito onom koja se pojavljuje, odnosno koju oni detektiraju drugi ili treći dan po rođenju?

    Da li netko zna koje su vrijednosti bilirubina podnošljive da se žutica može liječiti doma bez fototerapije?

  11. #11
    babyblue avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Lokacija
    Zagreb, Dubrava
    Postovi
    305

    Početno

    Pa rekoh ti...moj malac ju je dobio treceg dana. I prelezao ju kod kuce. "Oni" ti tu ne trebaju za detekciju, bebacu koza jednostavno pozuti. Nasa patronazna ga je takvog vidjela i rekla da ga drzimo sto vise na suncu (bila je zima pa smo i mogli), te da mu pomno pratimo ponasanje i pazimo da unosi dovoljno tekucine. Pretjerana pospanost, bezvoljnost, nezainteresiranost, gubitak apetita bi u tom slucaju bili alarmantni znakovi. Kod Bartola toga svega nije bilo, a da je - trebali bi s njim otici kod pedijatrice koja bi onda vjerojatno znala mora li se s njim u bolnicu ili ne.

    BTW, imas ovdje mama na forumu koje su ostale u bolnici zbog zutice, dosle doma s bebom, pa opet zavrsile na Rebru jer se zutica nije u rodilistu izlijecila kako treba.

  12. #12
    babyblue avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Lokacija
    Zagreb, Dubrava
    Postovi
    305

    Početno

    E, da... Poslije sam cula kako se zutica treceg dana pojavljuje kod beba cije su mame tijekom poroda bile prikopcane na drip. U slucaju moje djece se ta pretpostavka pokazala tocnom - svoje starije dijete sam rodila bez dripa i nije imao zuticu. A sa ovim drugim su mi pred sam kraj poroda, potpuno nepotrebno, uvalili drip...i eto zutice za tri dana.

  13. #13
    Felix avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,219

    Početno

    zanimljiva informacija! odakle ti?

  14. #14
    babyblue avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Lokacija
    Zagreb, Dubrava
    Postovi
    305

    Početno

    Felix, moram te nazalost razocarati - nije u pitanju nikakva znanstvena studija, mada se u mojem slucaju pokazala kao takva. A da napravimo anketu na tu temu?

  15. #15

    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Lokacija
    zgb
    Postovi
    1,984

    Početno

    htjela bi samo reći da je bebin gubitak na kilaži do 10 posto (koliko ja znam) normalan.

  16. #16
    mamma Juanita avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,286

    Početno

    Inače je normalno za zdravo novorođenče da bude blago žućkasto par dana nakon poroda.
    Razlog je nezrela jetra, tj. jetreni enzimi koji još nisu u stanju razgraditi suvišni bilirubin koji je nastao raspadom fetalnih eritrocita.
    Dakle, pojava je do određene mjere fiziološka i ne treba se uzbuđivati ako nema ostalih simptoma za brigu:
    Pretjerana pospanost, bezvoljnost, nezainteresiranost, gubitak apetita bi u tom slucaju bili alarmantni znakovi.

  17. #17

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zgb
    Postovi
    68

    Početno

    rodila sam s dripom, a beba nije imala žuticu

  18. #18

    Datum pristupanja
    Mar 2005
    Postovi
    1,650

    Početno

    I ja sam mislila da će mi biti dugo izdržati 3 dana u bolnici, a na kraju sam bila presretna što sam išla doma 5. dan. Zanemarila sam malu mogućnost koja ipak postoji, a to je mogućnost da završim na carskom :grrrrr:
    Na kraju sam skužila da sam možda mogla već i ranije tražiti da idem doma. Normalno se nakon carskog ide doma 8. dan jer tada skidaju šav, a nikakve preglede na meni nisu u međuvremenu radili, osim mjerenja temperature. Da mi je sad ova pamet, inzistirala bih da idem kući treći dan bez obzira na carski.

  19. #19
    andrea avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2004
    Lokacija
    zgb
    Postovi
    2,380

    Početno

    mene interesira da li, u slučaju nizozemske, USA i dr. zemalja sa sličnom praksom, žene mogu ili moraju otići doma, dva ili par sati nakon poroda ?

    meni je bilo bed ležati u bolnici četiri dana, išla bi doma odmah drugi dan, ali dva sata nakon poroda se nisam mogla ni pomaknuti :/ , ne znam kao bi se tada iskobeljala da su me baš i tjerali...

  20. #20
    Mejra's mommy avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Lokacija
    MI
    Postovi
    1,459

    Početno

    Citiraj mamma Juanita prvotno napisa
    Usput je dobacio kako u Americi majka i dijete (ako je sve u redu) idu doma 6 sati nakon poroda. Koliko je to istina, ne znam.
    U Nizozemskoj, ako već nisu doma , onda 2 sata nakon poroda.
    Nisam sigurana u ovo. Ja sam ostala 48 sati. Mislim da je bolnici cilj da ostanes makar 24 sata, radi komplikacija i tih rutinskih pregleda. A sigurno ako zelis kuci tako rano, ne vjerujem da bi braniili. Ovdje je sve na pacijentu, roditelju.

  21. #21
    Poslid avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    ČK
    Postovi
    2,916

    Početno

    Ja sam nakon trećeg carskog doma otišla na svoj zahtjev 5. dan (inače je 8).
    Mislim da ne bih tamo izdržala ni sat duže.

  22. #22

    Početno

    Citiraj andrea prvotno napisa
    mene interesira da li, u slučaju nizozemske, USA i dr. zemalja sa sličnom praksom, žene mogu ili moraju otići doma, dva ili par sati nakon poroda ?

    meni je bilo bed ležati u bolnici četiri dana, išla bi doma odmah drugi dan, ali dva sata nakon poroda se nisam mogla ni pomaknuti :/ , ne znam kao bi se tada iskobeljala da su me baš i tjerali...
    Možeš ostati i dulje, ali se u USA to plaća, rekla mi je frendica koja je rodila tamo krajem travnja - ona je bila doma 18h nakon poroda. A beba se rodila ravno mjesec dana prije termina.

    Inače, ja sam ovaj put na SD tražila izlaz na svoju ruku drugi dan nakon poroda - nitko mi nije pravio probleme, rekli su da je s bebom sve u redu, dojenje je u tom trenu bilo ok, lijepo sam objasnila doktoru da mislim da ću se doma brže i lakše oporaviti, tražili su moje cimerice u sobi da potpišu da se ne izvijam tamo od bolova i ne glumim da je sve u redu, i sve 5

  23. #23
    Arwen avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2005
    Postovi
    1,318

    Početno

    moja prijateljica je rodila u Mineapolisu i htjela je odma doma ali je nisu pustili tj rekli su ona može ići nakon 24sata ali beba ostaje najmanje48sati pa je ostala i nije ništa ekstra platila
    pa sad ona 3dana mi i nisu bila tako strašna ali četvrti grozno jedva sam čekala ići doma
    a te koje puštaju par sati nakon poroda šta je sa kako se zove nije depresija nego neko stanje nakon poroda pa mama mora još biti pod nadzorom ma glupo sam se izrazila ali mislim da čete me shvatiti

  24. #24
    babyblue avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Lokacija
    Zagreb, Dubrava
    Postovi
    305

    Početno

    Iva, pitala si:
    Da li netko zna koje su vrijednosti bilirubina podnošljive da se žutica može liječiti doma bez fototerapije?
    Vrijednost u mmol/L (pokupljeno iz teksta Jaundice In Newborn )
    • - manja od 170, ukoliko je dijete staro 25-48 sati
      - manja od 260, ukoliko je dijete staro 49-72 sata
      - manja od 290, za dijete staro 3 i vise dana

    Tada je fototerapija samo opcija koju treba razmotriti. A ako je za vjerovati autoru, vrijednosti bilirubina bi morale biti i nekoliko destaka postotaka vece od ovih da bi fototerapija bila nuzna.

    Ne mogu odoljeti a da ne citiram jedan dio iz istog teksta:


    One study has shown that infants at 37 weeks were four times more likely to have a serum bilirubin > 230 mmol/L than those of 40 weeks’ gestation. Other risk factors for developing jaundice include: ABO incompatibility, maternal diabetes, use of oxytocin in labor (iliti ga dripa, po naski), Asian male babies, presence of bruising and cephalhematoma, and a family history of neonatal jaundice.

  25. #25

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,973

    Početno

    Hm, teško da se inspekcijom može odrediti da li je bilirubin kod djeteta patoloških vrijednosti ili ne. Meni je Leo bio jednako žuto-zelen i s bilirubinom 230 i 300. Osobno mislim da je veći napor hodati s bebom po ambulantama i laboratorijima nego pričekati taj još jedan dan u rodilištu.
    Pri ovome mislim na našu organizaciju službe.

    Vani je to vjerojatno puno bolje riješeno. Pretpostavljam da u slučaju potrebe patronažna vadi bebama krv kod kuće, nosi u laboratorij i da su nalazi vrlo brzo gotovi.

  26. #26
    mamma Juanita avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,286

    Početno

    Citiraj bibai prvotno napisa
    Vani je to vjerojatno puno bolje riješeno. Pretpostavljam da u slučaju potrebe patronažna vadi bebama krv kod kuće, nosi u laboratorij i da su nalazi vrlo brzo gotovi.
    Eto, u tome je i odgovor zašto u Nizozemskoj, u kojoj je inače najveći postotak kućnih poroda u Evropi, one žene koje rode u bolnici nakon par sati idu doma-zato što im je terenska služba odlično organizirana.
    Ima ovdje forumašica iz Nizozemske, pa možda detaljno opišu, a evo i teksta s portala http://www.roda.hr/tekstovi.php?Teks...D=164&Show=690
    Nizozemska babica također ima profesionalnu pomoćnicu, medicinsku sestru specijaliziranu za pomoć pri majčinstvu, koja asistira babici tijekom poroda i kasnije ostaje s obitelji da se brine za nju. Ona svaki dan bilježi svoja opažanja vezana za majku i bebu, pomaže majci s dojenjem i pomaže u kućanstvu. Njeno školovanje traje 18 mjeseci i dobiva plaću od države. Babica dolazi u posjete svaki drugi dan, po potrebi i do 5-6 puta, svjesna da će za ženu i njenu obitelj tijekom prvog tjedna profesionalno brinuti sestra. Ovo pruža prekrasnu kombinaciju osoba koje se brinu i integralni je dio nizozemske njege majčinstva.

  27. #27
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,203

    Početno

    Mene isto zanima koliko se u prosjeku ostaje nakon poroda? Plaća li se produženi boravak kada su komplikacije i koliko?

  28. #28
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,207

    Početno

    Citiraj zutaminuta prvotno napisa Vidi poruku
    Mene isto zanima koliko se u prosjeku ostaje nakon poroda? Plaća li se produženi boravak kada su komplikacije i koliko?
    U Hrvatskoj je sve vezano uz porod posve besplatno, pa i sve komplikacije,

    Ako rodiš prijepodne ili negdje do 15-16 sati, otpuštaju te nakon 48 sati. Naravno, ako ste i ti i beba OK. Novorođenačka žutica , ako nije baš težak slučaj, nije razlog za dulji ostanak. Pogotovo ljeti, jer ima UV zračenja dovoljno i prirodno.

    Ako rodiš navečer ili po noći onda se malo produžuje vrijeme boravka u rodilištu, na iduće jutro, nakon što prođe tih 48 sati.

    Iz vlastitog iskustva mogu ti reći da si nakon tih 48 sati posve spremna za doma. Naravno da nećeš ništa raditi osim brige za bebu i nešto sebi za jesti ( uoliko nemaš pomoć da ti kuha).
    Nakon dva tjedna već ćeš se puno bolje osjećati, gotovo kao prije, osim što ćeš biti silno umorna i neispavana, ali dobro je pripaziti da se ne diže ništa teško (od 10ak kila ) niti raditi pognuto teže čišćenje, jer maternici treba oko 6 tjedana da se vrati na svoje mjesto. U određenom postotku slučajeva dođe do prolapsa maternice, a to se može spriječiti laganim režimom života 4-6 tjedana nakon poroda.

  29. #29
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,203

    Početno

    Hvala ti Beti3!

  30. #30
    alkemicar avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Lokacija
    suncani jug :)
    Postovi
    1,071

    Početno

    kako se te bolnice razlikuju, to je isto neobično
    ja sam rodila 2010 (du rodilište) u 13,50h
    rodila u srijedu i otpustili me u subotu
    i to su razmišljali hoće li subotu ili ne jer kao beba treba dobiti to neko cjepivo (ne sjećam se koje) 72 sata nakon poroda
    pa ako rodiš do 12h, puste te taj treći dan, a ako nakon 12h onda tek dan iza

    meni su kao progledali tih skoro 2h
    i pustili me u subotu
    baš me zanima kako će biti ovaj put

    naravno, sve ovisi kakav je porod bio i dobije li beba žuticu ili ne i tako..

  31. #31
    zadarmamica avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2010
    Postovi
    1,910

    Početno

    Ja sam rodila 2011.g u utorak u 21:20h a pustili su me doma u petak.

  32. #32
    Calista avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2008
    Lokacija
    Preko bare
    Postovi
    515

    Početno

    2009. Vz, rodila 14.07. oko 22h CR isla doma 19.07. (bilo je predivno nedeljno jutro).

  33. #33
    Sadie avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2014
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,254

    Početno

    Što se tiče nadoplate zbog komplikacija, možemo reći što god hoćemo za naš HZZO, al činjenica je dan dobivamo plaću/naknadu za vrijeme trudnoće i rodiljnog dopusta + potpuno besplatan boravak u bolnici. Ja sam "zaružila" i bila sam u Petrovoj i Klaievoj dobra 3 tjedna. Još sam bila na promatranju 10 dana prije poroda - sve skupa 1 cijeli mjesec. Ni kune nisam platila.

  34. #34
    1 Mandarina avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2012
    Postovi
    67

    Početno

    2012.du rodiliste-morala su proći 72 sata od poroda ako je sve u redu. Mi smo zavrsili na neonatologiji pa se prolongiralo. 2015.pulsko rodiliste-izasle smo cak prije nego je proslo 48 sati od poroda, s tim da smo se sutra ujutro morali vratiti na cijepljenje

  35. #35
    Deaedi avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Postovi
    9,736

    Početno

    Citiraj Sadie prvotno napisa Vidi poruku
    Što se tiče nadoplate zbog komplikacija, možemo reći što god hoćemo za naš HZZO, al činjenica je dan dobivamo plaću/naknadu za vrijeme trudnoće i rodiljnog dopusta + potpuno besplatan boravak u bolnici. Ja sam "zaružila" i bila sam u Petrovoj i Klaievoj dobra 3 tjedna. Još sam bila na promatranju 10 dana prije poroda - sve skupa 1 cijeli mjesec. Ni kune nisam platila.

    O ja sam itekako sve to platila. Godimama sam uplaćivala doprinose za zdravstveno iz plaće, kao i ogromne poreze i doprinose i sve sam ja to platila i to još i unaprijed. Kao i svi mi. Tako da ništa nije besplatno niti poklonjeno, samo sam iskoristila mali dio onoga što sam godinama uplaćivala.

  36. #36
    Sadie avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2014
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,254

    Početno

    Da, ali to smo uplaćivali svi mi zaposleni, a nisu to svi iskoristili. Da nisam zaglavila u bolnici i primala naknadu/plaću, sigurno mi HZZO ne bi napravio povrat preplaćenog iznosa.
    Za HZZO se uplaćuje 15% i to ne ide u bruto plaću (to je doprinos na bruto, ne iz bruta), već je to davanje koji plaća firma. Dakle, da je stopa 3% tebi bi plaća bila ista, i bruto i neto. Porezi i ostala davanja nemaju veze sa zdravstvom.
    Neki dan sam gledala neku emisiju na tv-u i žena je morala ostaviti bebu u rodilištu samu jer njena polica ne pokriva smještaj ukoliko ona nije bolesna.

  37. #37
    Deaedi avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Postovi
    9,736

    Početno

    Citiraj Sadie prvotno napisa Vidi poruku
    Da, ali to smo uplaćivali svi mi zaposleni, a nisu to svi iskoristili. Da nisam zaglavila u bolnici i primala naknadu/plaću, sigurno mi HZZO ne bi napravio povrat preplaćenog iznosa.
    Za HZZO se uplaćuje 15% i to ne ide u bruto plaću (to je doprinos na bruto, ne iz bruta), već je to davanje koji plaća firma. Dakle, da je stopa 3% tebi bi plaća bila ista, i bruto i neto. Porezi i ostala davanja nemaju veze sa zdravstvom.
    Neki dan sam gledala neku emisiju na tv-u i žena je morala ostaviti bebu u rodilištu samu jer njena polica ne pokriva smještaj ukoliko ona nije bolesna.
    Ovako, ne bi mi plaća bila ista, jer poslodavac kada odlučuje koju će plaću dati radniku, on gleda ukupan trošak. Pa će ti u tom slučaju dati takvu neto plaću koja se uklapa u predviđeni bruto 2.

    Porezi i ostala davanja imaju indirektne veze, jer se često iz državne blagajne uplaćuje za zdravstvo, izvan riznice HZZO-a.

  38. #38
    Deaedi avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Postovi
    9,736

    Početno

    Ono što ja želim reći, nije zdravstvo besplatno, svi smo ga debelo platili.

  39. #39
    Sadie avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2014
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,254

    Početno

    Ne plaćaš HZZO za sebe. Uplaćuješ ga na hrpicu i onda se s nje daje kome treba. I onda ja (s uplatom od 1300 kn/mj.) imam identičnu zdravstvenu skrb kao netko tko ne može naći posao, ide u školu, radi na crno, obična je ljenčina, pijandura koja liječi jetru... Htjela sam reći još nešto pametno, al mala cendra cijeli dan.

  40. #40
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Iz šibenskog puštaju nakon 48 sati.

  41. #41
    alkemicar avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Lokacija
    suncani jug :)
    Postovi
    1,071

    Početno

    Citiraj alkemicar prvotno napisa Vidi poruku
    kako se te bolnice razlikuju, to je isto neobično
    ja sam rodila 2010 (du rodilište) u 13,50h
    rodila u srijedu i otpustili me u subotu
    i to su razmišljali hoće li subotu ili ne jer kao beba treba dobiti to neko cjepivo (ne sjećam se koje) 72 sata nakon poroda
    pa ako rodiš do 12h, puste te taj treći dan, a ako nakon 12h onda tek dan iza

    meni su kao progledali tih skoro 2h
    i pustili me u subotu
    baš me zanima kako će biti ovaj put

    naravno, sve ovisi kakav je porod bio i dobije li beba žuticu ili ne i tako..

    ovaj put rodila u utorak u 9,35h, a otpustili me u petak oko 11h
    dakle, opet 3 dana

  42. #42
    lidać2 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,714

    Početno

    Evo meni drugi dan...

    Beba super (treca po redu) ja takoder super...i sada mi donjeli papire koje moram dati pazronaznoj da ju pikne iz petice i posalje dalje posto idem kao ranije kuci...

    E sada mene uhvatila trta jer po tome ja izlazim van na vlastitu odgovornost...

    Toliko sam se uhvatila u brigu da razmisljam da trazim da ipak ostanem jos dan...

  43. #43
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,503

    Početno

    Tebi je kao treći dan danas si izašla?

  44. #44
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,203

    Početno

    Postoji li neki razlog zbog kojeg moraš van prije?

  45. #45

    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    2,553

    Početno

    Ja sam oba puta rodila u ponedjeljak i to drugi put kasno navečer, oba puta na cr, i izašla sam u četvrtak ujutro jer nisam više mogla izdržati tamo, inače bi me pustili u petak ujutro. Ali u Grazu, ne u RH.

  46. #46
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,373

    Početno

    Pa nema potrebe da boravis u rodilistu ako je sve ok.
    Puno rodilista otpustaju majke i djecu prije navrsenog treceg dana ( nakon vaginalnog poroda).
    Jedino se tada mora napraviti dodatna kartica za novorodenacki probir jer da bi test ( za fenilketonuriju ) bio pouzdan mora proci 72 sata od prvog podoja, ali to moze obaviti patronaza.
    Posljednje uređivanje od sirius : 10.10.2015. at 18:46

  47. #47
    zasad skulirana avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2010
    Lokacija
    na jugu
    Postovi
    3,403

    Početno

    ja ću,ako sve prođe uredno (a vjerujem da hoće) sigurno tražiti ranije otpuštanje jer ću u protivnom zaglaviti u nas tipičnih 72h...
    kreveti su visoki i neudobni,ima žohara,hrana loša a i nema neke potpore dojenju...

    MM će mi još kratko biti doma nakon poroda pa želim da što više budemo skupa,a nije zanemarivo da imam bolju njegu,spizu,udobniji krevet itd itd...
    mislila sam odbit i patronažu (sjećam se s 1vom da je rekla da vidi da se ja jako dobro snalazim i bez nje po pitanju njege pupka,a za dojenje me samo uspaničila sa krivim savjetom) ali dobro da znam da mi onda mora doći doma radi tog probira...
    a što je sa cijepljenjem,koliko znam jedno su izbacili u rodilištu već se cijepi tek kasnije prilikom posjete pedijatru? ostaje jedno koje davaju 1vi dan?

  48. #48
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,373

    Početno

    Nista se vise ne daje prvi dan. Hepatitis b su prebacili u kasnije pa dolazi u kombinaciji 6 u 1 kod pedijatra.
    Inace krv za probir moze izvaditi i pedijatar, ili u ambulanti u rodilistu, ali patronaza mi cini najzgodnija opcija .

  49. #49
    zasad skulirana avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2010
    Lokacija
    na jugu
    Postovi
    3,403

    Početno

    hvala na info,bila sam uvjerena da taj 5u1 odnosno 6u1 ide za vrijeme boravka u rodilištu!
    s tim da su kod nas bili nastavili davati hepatitis B i nakon te odluke,biće dok ne potroše cjepivo sa zaliha....

    dakle, za fenilketonuriju mora proći min 72 sata od prvog podoja (pa bilo kada kasnije) ili baš nakon 72h? jer i patronaža kod nas dolazi svakako....

  50. #50
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,373

    Početno

    Mora proci najmanje 72 sata. Moze se vaditi i kasnije nakon toga ( ali unutar prvom mjeseca zivota).

Stranica 1 od 2 12 PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •