Stranica 6 od 7 PrviPrvi ... 4567 PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 251 do 300 od 345

Tema: Produženo dojenje - sto kažu psiholozi?

  1. #251
    MGrubi avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    10,389

    Početno

    Citiraj sonja3333 prvotno napisa
    Imala sam priliku razgovarati sa jednom psihijatricom vezano za dugo dojenje.Ono što mi je rekla:
    Djeca dojena duže od 2,3 godine imaju čestu sepracijsku anksioznost tijekom života,probleme sa težinom(prevelika,premala ili stalne varijacije) i češći su pušači.
    Spominjala je nekakvu fiksaciju djeteta u oralnoj fazi :?
    Za majku kaže da mora imati nekakav psihološki problem u pozadini.
    :/
    Razgovor je bio više neobavezan,neslužben,kratak na toj temi,ali to je mišljenje jednog psihijatra.

    još je samo trebala navesti da dugo dojenjeje krivo za 1. i 2. svjetski rat
    s obzirom da generacija moje babe i one prije nje su normalno dojene što duže (to im je i bio oblik kontracepcije
    baba je dojena do 5.g.:
    - nitko više od nje ne pazi na kvalitetu ishrane
    -ne puši
    -nema samostalnije, svojeglavije, inatnije osobe od moje babe
    -njezina mater je bila dobra i čvrsta (rodila 9-ero, preživjelo 3 )

    ajde da analiziramo tog psihijatra:
    -jel dojena?
    -koliko dugo , ako uopće jest?
    - je li dojila?
    - djeca moraju piti mlijko ,jel ona drži da je krava bolja mater za ljudsko mladunče?
    -da li bi njoj bilo normalno da dijete od 2-5g siše kravu?

    joooj, kako bih ju izrešetala 8)

  2. #252
    kli_kli avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    SF Bay Area
    Postovi
    3,686

    Početno

    U poslednje vreme imam nesrecu da moram cesto da se srecem sa doktorima, i vec mi je polako previse kako imaju grozan stav o dojenju.

  3. #253
    MGrubi avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    10,389

    Početno

    Citiraj kli_kli prvotno napisa
    U poslednje vreme imam nesrecu da moram cesto da se srecem sa doktorima, i vec mi je polako previse kako imaju grozan stav o dojenju.
    oprosti im, njihova struka je i uništila dojenje 70-tih
    ko znma imaju li nove knjige

  4. #254
    Osoblje foruma leonisa avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    16,616

    Početno

    Citiraj kli_kli prvotno napisa
    U poslednje vreme imam nesrecu da moram cesto da se srecem sa doktorima, i vec mi je polako previse kako imaju grozan stav o dojenju.
    x

    ja sam bila neki dan na sistematskom i svi su me tako indirektno izvrjedjali.
    kod prve paljbe sam se smijala. trebam biti mirna, na ekg-u sam a ja ne mogu izbiti njeno "imate mlijeka? pa bas i nemate velike sise"
    nakon druge paljbe sam u sebi vristala, a trece plakala jer pobogu sta ja radim od djeteta 20 mjeseci, vrijeme je da pocne jesti pravu hranu, mljeko mi nis ne valja.....
    i ostao mi je jos ginekolog.
    i znam da ce opet biti o doenju.
    i ona veli "20mj. fino"
    a ja vec u sebi kipim jer si mislim kako ne mogu vise sutiti.
    i ona nastavi kako je to predivno. a ja....srce mi ko kuca.
    i krene o prednostima dojenja za dijete, pa za majku, pa ko da slusam rodu. i divno mi. i pustim je neka prica o prednostima produzenog dojenja, o povijesti, ona mi prica o tandemu, kako su se djeca dojila i kako se radjalo.... i velim joj kako bi trebala educirati kolege jer sam naisla samo na osude tokom sistematskog. i kazem joj kako mi je drago to cuti.


    ja sam tuzna zbog njih, njih koji ne znaju.

  5. #255

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,902

    Početno

    I moj ginekolog mi je održao hvalospjev kad sam mu prošli mjesec, na rutinskoj Papi, rekla da dojim.

  6. #256
    Felix avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,219

    Početno

    i ja sam jucer bila na sistematskom. dr opce prakse - kaze zena super, samo neka doji, to je najbolje

    na ultrazvuku sam imala manje vise ok razgovor (ah, privatnici - postuju pravo na tudje misljenje, za razliku od nekih drzavnih ). rekao je da, sto se tice majke, preporucuje dojiti sto duze, a sto se tice djeteta, dovoljno je 15 mjeseci (odakle su dosli bas do te brojke?) jer nakon toga pocinju stomatolski problemi (?) a kvaliteta mlijeka, prehrambeno i imunoloski, je nula iznijela sam mu svoje glediste i rastali smo se u miru

  7. #257
    meda avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,599

    Početno

    Citiraj leonisa prvotno napisa
    "imate mlijeka? pa bas i nemate velike sise"
    kao prvo, uopce ne kuzim kako ti ej tako nesto mogla reci, pa ti nemas uopce male sise, to je moje skromno misljenje
    a kao drugo, pa nisu sise devina grba

    kad citam o onom djetetu koje s 15 mjeseci prica ko veliki, mislim si kako jos niko nije dosao na to da dojenje optuzi za dorianovo nepricanje

  8. #258
    MGrubi avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    10,389

    Početno

    Citiraj Felix prvotno napisa
    a sto se tice djeteta, dovoljno je 15 mjeseci (odakle su dosli bas do te brojke?)
    enten-tini

  9. #259
    Vodenjak avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2005
    Postovi
    708

    Početno

    Baš bljak!! Psihološki problem u pozadini, kako da ne!!!!
    Kako me živcira kad mi netko kaže: "Ti još dojiš?" Pa šta te briga što JA dojim SVOJE dijete. Ne treba mi sažaljenje jer mi uopće nije teško, jer vidim da je on sretan i zadovoljan, jer nam je dojenje u ovom prokletom trenutku jedina prisnost. To se ne treba ticati niti mog doktora, ni ginekologa (koji mi još od poroda tupi Do godine dana dojiti i dosta! ), ni mame, ni tate, a kad mi digne živce Bogami ni MM. Moj i Marinov izbor i kad nam više ne bude odgovaralo, dojenja ćemo se samo sjećati i pričati kako je volio papati mamino mlijeko.

  10. #260
    MGrubi avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    10,389

    Početno

    taman mi sinulo
    dojenje (i dugo, mada je meni to sve samo dojenje) je prirodno poput disanja
    pa kad nekome slijedeći put padne to pitanje na pamet, sjetila sam se dobra izgovora:
    - da, .. pauza .. i dišem

  11. #261
    Osoblje foruma leonisa avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    16,616

    Početno

    ja sam usporedila dojenje i mazenje.
    kako netko treci moze reci kad je dosta?

    Vodenjak

  12. #262

    Datum pristupanja
    Jun 2006
    Postovi
    87

    Početno

    Evo i mene. Filip ima 22. mj. i doji ( najčešće po noći ) i kada negdje u društvu na dj. rođendanima spomenem u razgovoru da još sisa počnu se isčuđavati. Većina njih misli da je to predugo i ono još se hvale kako svom djetetu nisu dale dulje od dva mjeseca , jer šta će se one maltretirati . Danas na rođendanu mi je jedna "super pametna " mama u svom isčuđavanju dala do znanja da njoj to ne zvuči normalno.

  13. #263
    MGrubi avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    10,389

    Početno

    Citiraj Filipimama prvotno napisa
    . Danas na rođendanu mi je jedna "super pametna " mama u svom isčuđavanju dala do znanja da njoj to ne zvuči normalno.
    pa ne zvuči ni ona meni..
    kad baš izaziva 8)

  14. #264
    aleksandra70vanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    11,388

    Početno

    neki dan razgovaram s jednom pacijenticom, žena došla po uputnicu za uzv dojki
    i pitam je da li je dojila, kaže da je 1 dijete 18 mjeseci, 2. malo duže
    pitam koliko, a ona onako kao neugodnjak, valjda očekuje negativnu reakciju
    kaže intenzivno 3.5 godine, a prestala je s 5
    pitam je kako se dijete toga sjeća
    kaže s velikom nježnošću i sjetom
    to je sad cura u debelom pubertetu i kaže mama da govori kako je to bilo lijepo, kako bi se vratila u to doba
    i da traži, kad nitko ne vidi, da joj mama napravi kakao u bočicu sa sportskim čepom, da je to podsjeća na dojenje
    i da joj voli podragati dojke
    meni se to nekako baš nije dopalo
    kužim da je pubertet težak, pun nesigurnosti, tražiš sigurnu luku, i kužila bi da dođe mami da se pomazi, da joj se zavuče u krevet, ali ovo, ma ne znam, nekako ne bi voljela da moje dijete sigurnost i utjehu izjednačava s dojenjem
    voljela bi da je njoj sigurnost njena obitelj, a ne sisa
    možda sam ja to malo krivo shvatila, možda je žena to rekla jer smo pričale o dojenju, možda je to samo jedan od načina na koje njeno dijete traži u njoj sigurnost, ali ja sam se nekako uplašila da možda to što mi kćer još s 4.5 godine doji ipak nije najpametnije

  15. #265
    klia avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zadar
    Postovi
    1,797

    Početno

    Moja je osobna i instinktivna granica 3 godine.
    M je dojen do 2,8 mj i sve je, samo ne oralno fiksiran ili vezan za mamu. Zapravo posve suprotno - vrlo rano je prestao stavljati predmete u usta, nikad nije ništa sisao (osim sike ).
    Dojenja se više uopće ne sjeća (danas ima 4 god i 9mj).
    Jedino što se sam naučio uspavljivati tek u vrtiću jer mu je ostala navika da ja pri tom budem uz njega. Sada to ide bez problema, ali ni s D ne znam što učiniti da se uspava sam (niti to forsiram, makar bi mi nekad bilo puno lakše da stavi palac/dudu/whatever u usta i zakunja...).

  16. #266
    zmaj avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Postovi
    3,454

    Početno

    ja nisam dojena---možda tek par dana...o sramežljivosti, poovučenosti i "navezanosti" na mamu...da ne spominjem...eto...bila sam ko priljepak

  17. #267
    Anci avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    10,626

    Početno

    Citiraj zmaj prvotno napisa
    ja nisam dojena---možda tek par dana...o sramežljivosti, poovučenosti i "navezanosti" na mamu...da ne spominjem...eto...bila sam ko priljepak
    Istp! A MM bi sad rekao- još uvijek si! Barem zbog tel. razgovora!

  18. #268

    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    392

    Početno

    Citiraj MGrubi prvotno napisa
    ovako da i ja kažem svoje:
    normalno, ne , prirodno je dojiti do 5-6 godine, kad počimaju ispadati mlječni zubi
    naime, čistom logikom stvari:
    u davna vremena , kad nije postojao danone, monte, niti milkine ljubičaste krave, jedini jaki uzročnik karijesa - šečer je bio u majčinom mljeku, sirovo meso , voće i povrće s pićem - vodom, nisu neki uzročnici karijesa,
    zato mi imamo lijepo mlječne zube dokle god sisamo, pa se oni pokvare i onda budu zamjenjeni s trajnim,
    dakle : gornja granica dojenja je ispadanje mlječnih zubi

    ma odakle ti ovo?
    Mislim, svi znamo prednosti dojenja, ali ova teza mi je

  19. #269
    betty boop avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Opatija
    Postovi
    632

    Početno

    dok sam bila trudna i educirala se o dojenju i sama sam bila mišljenja da je dojenje odlična stvar ali samo do godinu dana, sve ono kasnije mi se činilo nenormalnim, možda malo bolesnim.
    zašto? ne znam.
    možda zato jer je u našim glavama dijete do godinu dana beba kojoj to stvarno treba, možda zato jer oko sebe nisam nikad vidjela niti jednu ženu da doji (stvarno, ne lažem), dojke su nažalost pretvorene u seksualni objekt, izgubile su pravo značenje, dakle dijete koje već hoda i govori i traži cicu kao da nije normalno, kao da traži seksualni objekt, a ne hranu i utjehu

    danas znam koliko sam bila u krivu....ne znam koliko dugo ću dojiti niti se želim ograničavati (tim više što je Adrian alergičan na kravlje mlijeko)

    ono što mi je tužno je kako ljudi malo znaju o dojenju, koliko je predrasuda u koje sam i ja vjerovala, kako me živciraju izjave liječnika da dojenje nakon godinu dana nema smisla (svojoj ginici sam rekla da kakvog onda ima smisla djetetu nakon godine dana davati bocu s k.mlijekom )....ali vjerujem da će se s vremenom predrasude pobijediti ukoliko bude dobre volje

  20. #270
    samaritanka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb/Njemacka
    Postovi
    1,879

    Početno

    Cure nema nikakvog straha od dugog dojenja. Ja svoje pratim nakon naseg sedmogodisnjeg maratona i fakat ne vidim probleme. Jednostavno nema ih...
    Sva sreca da je na forumu dosta cura koje prolaze isti put pa se pozitivno iskustvo povecava. Kazem sva sreca jer o dugom dojenju mogu govoriti samo zene koje to prolaze. Taj period je dio nase zivotne kulture tj. nase svakodnevnice. I dalje sam misljenja da mnogi lijecnici, psiholozi, ginekolozi nemaju dovoljno znanstvenih informacija o utjecaju dugog dojenja na dojenu djecu i mnogo toga se svodi na "rekla kazala"...

  21. #271

    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    3,210

    Početno

    Da. I kod nas je jak nagon kod velikog broja ljudi ad ti daju savjete ili barem komentiraju i kad nisu pitani za savjet. Svi o ovim temama(dojenju, trudnoći, odgoju djece...) sve znaju :/

  22. #272
    MGrubi avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    10,389

    Početno

    Citiraj Aphro prvotno napisa
    Citiraj MGrubi prvotno napisa
    ovako da i ja kažem svoje:
    normalno, ne , prirodno je dojiti do 5-6 godine, kad počimaju ispadati mlječni zubi
    naime, čistom logikom stvari:
    u davna vremena , kad nije postojao danone, monte, niti milkine ljubičaste krave, jedini jaki uzročnik karijesa - šečer je bio u majčinom mljeku, sirovo meso , voće i povrće s pićem - vodom, nisu neki uzročnici karijesa,
    zato mi imamo lijepo mlječne zube dokle god sisamo, pa se oni pokvare i onda budu zamjenjeni s trajnim,
    dakle : gornja granica dojenja je ispadanje mlječnih zubi

    ma odakle ti ovo?
    Mislim, svi znamo prednosti dojenja, ali ova teza mi je
    čista logika 8) tj. moja logika
    a čemu bi ljudski organizam ulagao toliko materijala u zube koji "traju" 6g, da bi ih zamjenio s drugima trajnosti 30-40g?

    u prirodi ti je sve jednostavno: nema ulaganja " u prazno", mora biti razlog, nema razbacivanja energijom
    a mi smo (tjelesno) životinje - primati
    a ostali primati doje do ispadanja mlječnih zubi

  23. #273
    Ana i mamino zlato avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2006
    Postovi
    937

    Početno

    Moja parola je: Mi dojimo. Nema mi dražega od te male glavice stisnute uz mene. Volim svoje dijete i instinktivno osjećam da dobro radim. Znanstvene ekspertize pro i kontra su mi too much. Nemam namjeru druge preobraćivati niti sebe mijenjati. Ono što osjećam ispravnim to i činim.

  24. #274
    bobaibeba avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2005
    Lokacija
    Duga Resa
    Postovi
    760

    Početno

    Potpisujem od riječi do riječi!
    Ne zamaram se što mi tko kaže jer vidim na svom djetetu koliko mu to znači.
    A za silne savjete sam već oguglala,kroz jedno unutra kroz drugo van,da nije tako dojila bih ga samo mjesec dana.
    Mislim,klinci stvarno sisanje i dojke ne doživljavaju kao nešto seksualno,njima je isto navlačili onu gumenu dudu ili flašicu ili cicu.A prilično je lako znati što je zdravije.

  25. #275
    Ivanna avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Postovi
    930

    Početno

    Za mene je dugo dojenje bilo do godine dana. Mišljenje sam promijenila u trudnoći, čitajući razne tekstove o dojenju. A kako mi dijete raste, granica mi se sve više pomiče. Iako mi je sad granica negdje oko 3. godine. Al ja se zasad nadam da ćemo mi ipak prestat do 2. godine.
    Na glupe komentare se ne osvrćem. Ako se netko čudi, promijenim temu jer mi se ne da objašnjavat kako, zašto itd. itd. Ja to neznam na fino, pa da ne bi ispala zločesta, radije mijenjam temu.

    Nedavno sam bila kod dermatologa kojem sam spomenula da dojim (radi terapije) pa mi je rekao kako je to lijepo, što duže, to bolje....I rekao mi je kako je NJŽ dojila najmlađe dijete 2,5 god.
    Kod pedijatra me ni ne pitaju više jel dojim, valjda pretpostavljaju da ne. Prvih 6 mj. su me pitali i to bi sestra upisala u karton, a kasnije više ne.

    Dojenje se najčešće veže uz malu bebu, a ne veće dijete koje skače po mami dok cica, promijeni 100 poza itd. Zato je vjerojatno teško pojmiti dugo dojenje nekome tko to nije sam prošao, živio s tim, kome to nije viđeno u svojoj okolini itd.

  26. #276
    mama courage avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Postovi
    7,325

    Početno

    Citiraj Anci prvotno napisa
    Citiraj zmaj prvotno napisa
    ja nisam dojena---možda tek par dana...o sramežljivosti, poovučenosti i "navezanosti" na mamu...da ne spominjem...eto...bila sam ko priljepak
    Istp! A MM bi sad rekao- još uvijek si! Barem zbog tel. razgovora!
    ja nisam nijedan dan dojena. a iselila sam kad mi je bilo trideset... sad se mama doselila meni. na veliku radost mm. :/

    Ja svoje pratim nakon naseg sedmogodisnjeg maratona i fakat ne vidim probleme.
    hmmm... tvoje dojenje in allen ehren, al zar ne mislis da je teško biti objektivan kao majka ? plus, zar ne mislis da je još prerano govoriti o nekim zaključcima ? :?

    klinci stvarno sisanje i dojke ne doživljavaju kao nešto seksualno,njima je isto navlačili onu gumenu dudu ili flašicu ili cicu.A prilično je lako znati što je zdravije.
    pa i osmogodišnje dijete koje navlači dudu... mi nije baš :/

  27. #277
    aleksandra70vanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    11,388

    Početno

    Citiraj mama courage prvotno napisa
    ja nisam nijedan dan dojena. a iselila sam kad mi je bilo trideset... sad se mama doselila meni. na veliku radost mm. :/
    potpis pod sve, pogotovo pod ovo veselje zakonitih i nezakonitih ,osim što sam ja dojena 3 mjeseca, bi moja mama i duže, ali je tada počela raditi, puno radno vrijeme, a nije bilo onda Rode da joj savjetuje kako raditi i dojiti

    pa MC nešto mi imamo puno sličnosti, mogla bi stvaro past kava, naravno nakon tvog povratka iz bijelog svijeta

    a o dugom dojenju.... neću, da mi ne propadne čokoladna kava

  28. #278
    samaritanka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb/Njemacka
    Postovi
    1,879

    Početno

    Mama kuraz bas je u tome dilema ovog topika
    kako znati da je produzeno dojenje ok za djecu?
    Kako?
    Ja ti kazem da je OK i da su djeca OK i da se bas po nicemu ne razlikuju od kratko dojene djece. E sad tko sam ja da ti to govorim. Nitko...nepoznata osoba C s foruma.
    Sve je prokleta mogucnost izbora.
    U cemu je ipak razlika izmedu kratko i dugo dojenih znaju oni koji su dugo dojili, a to napisano na pocetku ovog dugog topika.
    Produzeno dojenje ili ti se dogodi ili ti se ne dogodi.
    Dopustas da ti se dogodi, ako umjetno "ne odbijas" dijete od dojke jer se ono ionako samo kad tad "odbije".
    Dojenje ima neku energiju poroda, nesmije ga se previse kontrolirati da bi ostalo spontano, prirodno, ugodno...

  29. #279
    bobaibeba avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2005
    Lokacija
    Duga Resa
    Postovi
    760

    Početno

    MC,pa nije ovo topic o osmogodišnjacima koji doje.
    Ali sam ja puno puta vidjela dijete od 4 ili 5 godina sa dudom ili flašicom,jedno je do 6 godine imalo flašicu koje ja osobno poznajem,pa se nitko nije pitao što psiholozi o tome misle,a to je tema ovog topica.A moj koji doji sa 2 godine je veće čudo od te male koja je imala flašicu do 6 godine.I ona nema nikakvih problema zbog toga a on bi trebao imati cjeloživotne traume.
    Mislim,ni ja nisam neki zagriženi pobornik dojenja,i ja sam još dok sam bila trudna u čudu gledala kako dvogodišnji sin jedne moje prijateljice traži cicu,samo kaj se nisam srušila sa stolice,a eto me danas.Nisam to planirala,a najmanje da ću dojit trudna ili možda imati tandem,sve mi je to bilo potpuno strano.Ali,to je došlo samo od sebe.
    I uostalom,on je tek 2 godine,a preporuča se dojit do 2 godine,pa opet kad dijete od 2 godine doji to je drama,a kad duda dudu ili flašicu to je normalno i nitko ne razmišlja o psihičkim posljedicama.

  30. #280
    mama courage avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Postovi
    7,325

    Početno

    pa nije ovo topic o osmogodišnjacima koji doje
    referirala sam se na samaritankin sedmogodišnji maraton.

    pa se nitko nije pitao što psiholozi o tome misle,a to je tema ovog topica
    pa otkud ti ideja da se nitko i u takvim slučajevima ne pita što će šestogodišnjem djetetu duda u ustima ?! :? što bi dijete trebalo ići s dudom u školu ? il mama za vrijeme velikog odmora doći i podojiti dijete ? na ovom forumu postoji topic o bezdudašima, al šestogodišnje dijete s dudom je nešto nad čemu se čovjek ne smije zamisliti ?! :? kao i nad šestogodišnjim djetetom koji doji. :?

    Ja ti kazem da je OK i da su djeca OK i da se bas po nicemu ne razlikuju od kratko dojene djece.
    čuj, samaritanka, to isto će mi (pretpostavljam) reći i majka s onog videa koja doji osmogodišnju curicu, a čak laik vidi da ne može biti ok da se tolika (podeblja) klipanica podvuče materi pod skute i da daje imena majčinim dojkama. uz sve, teško da će ta majka ikad priznati da je dugodojila iz nekih vlastitih ego-motiva, a kamo li da je time psihički ipak na neki način naštetila svojoj djeci.... ma, raspravljali smo o ovoj temi, pa ne bih više...

  31. #281
    samaritanka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb/Njemacka
    Postovi
    1,879

    Početno

    ..pa tebi u svakom slucaju pase vise misljenje laika koji znaju sto govore nego onih koji su jedini imali iskustva u tome pa su se usudili nesto reci laicima...medutim o tome smo takoder vec diskutirali na pocetku topika...

  32. #282
    Ifigenija avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2004
    Postovi
    4,570

    Početno

    Citiraj samaritanka prvotno napisa
    Produzeno dojenje ili ti se dogodi ili ti se ne dogodi.
    Dopustas da ti se dogodi, ako umjetno "ne odbijas" dijete od dojke jer se ono ionako samo kad tad "odbije".
    Dojenje ima neku energiju poroda, nesmije ga se previse kontrolirati da bi ostalo spontano, prirodno, ugodno...
    Ovo je lijepo rečeno.
    Dojila sam 19 mjeseci, a zatim sam osjetila da je dosta, i vrlo smo lako prekinuli.

    Kolikogod da je glupo govoriti o nezdravosti dojenja iznad štojaznam, godine dana, isto je tako bezveze nametati dugo dojenje kao standard i to iz jednog jedinog razloga - dojenje je samo jedan dio života, dinamike odnosa majka - dijete, obiteljskih, bračnih odnosa...

    Vjerujem da je obiteljska harmonija (a prvenstveno bračna harmonija) prioritet u cijeloj priči i da se tu dojenje mora uklopitii, kao i sve drugo.

    S druge strane, puno je faktora života koji mogu utjecati na odluku o prestanku ili nastavku dojenja - kod nas je sigurno odluci doprinijelo to što smo se u doba prestanka dojenja bavili uređenjem kuće i svi skupa bili premoreni, a ja nisam mogla izdržati noćna buđenja vezana uz dojenje niti sam imala snage i mozgovnih kapaciteta poduzeti nešto. Jednostavno sam zbog ekologije naše obitelji i mojeg zdravlja, a i uz neki instinkt da je mom sinu dosta - prekinula dojenje...

    E sad, da su stvari idealne, žene bi mogle češće ostati doma s malom djecom, društvo bi pružalo više potpore majčinstvu... i druge šbb kbb varijante... ali nisu i tu treba plivati kako god se može...

  33. #283
    Osoblje foruma Bubica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,702

    Početno

    Ali sam ja puno puta vidjela dijete od 4 ili 5 godina sa dudom ili flašicom,jedno je do 6 godine imalo flašicu koje ja osobno poznajem,pa se nitko nije pitao što psiholozi o tome misle
    ovo je generaliziranje, vjerojatno s toga što nemate takva iskustva.
    ja sam moje dijete, na žalost, vrlo kratko dojila, dudu varalicu je koristio do četvrte godine života. I u te četiri godine je stalno bio izložen komentarima okoline (one okoline koju ja nisam mogla kontrolirati), uglavnom negativnim, naravno. Teta u jaslicama mu je sama ukinula dudu, bez da me je uopce pitala bilo sto o tome :shock:
    Dijete je imalo dudu sve dok nije bilo polako spremno odvojiti se od nje (uz naše male poticaje).

    Kako će biti s drugim djetetom - vidjeti ćemo. Sigirno ćemo se dojiti, i produženo. MOja sadašnja mentalna granica su opet te neke četiri godine - no, vidjeti ćemo kako će sve završiti

  34. #284
    bobaibeba avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2005
    Lokacija
    Duga Resa
    Postovi
    760

    Početno

    Ma,da možda nisam imala takvih iskustava pa mislim da se djeci s dudom ili flašicom ne prigovara.
    Nama se događalo da nam se sablažnjavaju kaj mu ne damo flašicu,pa kako onda jede i pije pitali bi nas.

  35. #285
    samaritanka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb/Njemacka
    Postovi
    1,879

    Početno

    VedranaV je na drugom topiku napisala nedavno svoje iskustvo i cini mi se da je bitno da se ono i ovdije nalazi:

    VedranaV:
    Ja sam dojila 6 godina i 2 mjeseca, dijete je samo prestalo tražiti mamino mlijeko (taj termin mi se puno više sviđao od cike, sise i ostalih uobičajenih, a i bliže je istini, pa smo njega upotrebljavali), izgubio mu se refleks sisanja, ono coktanje u snu, mame koje doje veću djecu će znati, nije nikad crtao dojke niti bio opsjednut s njima, pa tako ni sada kad više ne doji, nema nikakvih psiholoških poremećaja niti ovisnosti, kao ni ja, sve u svemu, jako sam zadovoljna, baš je bilo lijepo. Ulila se rijeka u more .

  36. #286

    Datum pristupanja
    Feb 2008
    Postovi
    14

    Početno

    Moja baka je dojila sve svoje sinove po 5-6 godina, stric je umro sa 52 god., drugi stric ima problema sa srcem odavno a moj tata je oličenje zdravlja. Mislim da su stričevi imali nesreću da su upoznali krive žene koje su im na kraju postale i supruge i uništile im zdravlje.
    Nikad nisam primjetila da je moj tata ikad utjehu tražio u hrani, dapače, vodi zdrav život i super je tata.
    Mislim da sve ovisi o osobi kakva je a ne koliko su dugo dojene. Mene je mama jako kratko dojila pa sam izrazito vezana za nju, kad bi bila manja i kad bi ostala kod bake preko vikenda spavala sam sa maminom piđamom samo kako bi osjetila njen miris. Općenito, teško sam se odvajala od nje.

  37. #287
    kailash avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2006
    Lokacija
    Pula
    Postovi
    1,821

    Početno

    glede oralne fiksacije....ona se prije razvija kod onih kojima u djetinjstvu NIJE zadovoljeno ono što oralna faza zahtjeva, dakle kod onih koji NISU dojeni. a ne obrnuto...

  38. #288

    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    193

    Početno

    Mislim da ova obitelj nije "sjela" mnogima, da su možda malo drugačiji možda mi to i ne bi izgledalo tako odbojno; da curice ne crtaju majčine grudi i daju im imena, da žive negdje u gradu kao i većina nas, da se hrane raznolikijom prehranom, da djevojčice idu u školu i druže se s vršnjacima....
    Ne znam zašto se neki nalaze uvrijeđeni na naše komentare kad su i same imale negativno mišljenje o produženom dojenju; ok, vi ste promijenile svoja mišljenja ali dajte nama pravo na naše. Zar sam manje majka ako ne dojim?

  39. #289
    mamma Juanita avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,286

    Početno

    maaja, što pobogu ti ovo znači :?
    da žive negdje u gradu kao i većina nas
    mislim mogla bih kvotati i ovo o "raznolikijoj prehrani" i "druženju s vršnjacima", ali mislimonostvarno, zar je tako friki živjeti na selu???

  40. #290
    MGrubi avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    10,389

    Početno

    Citiraj maaja prvotno napisa
    Zar sam manje majka ako ne dojim?
    nisi ,
    majčinstvo obuhvaća toliko toga, pa čak ne mora biti niti procesa rađanja da bi bila majka

  41. #291

    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    193

    Početno

    Prvo se moram ispričati jer sam napisala post na krivom topicu (mislila sam na obitelj iz topica o produženom dojenju).

    mamma Juanita, odmah paljba :/ Ja sam napisala da mi njihovo dojenje onda ne bi izgledalao toliko čudno; zašto bi zaboga imala nešto protiv sela?? Koliki ljudi žive na selu pa su normalniji od većine iz grada.
    Ali da mi je prehrana od ove obitelji sa videa čudna-čudna je, nisam sad mislila da moraju jesti 5 vrsta mesa ali ono što ono govore mi je čudno. Nedruženje s vršnjacima mi je čudno i to jako. Jako jaaaako!

  42. #292
    mamma Juanita avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,286

    Početno

    maaja, prekopirat ću ovo na onaj topic.

  43. #293

    Datum pristupanja
    Mar 2008
    Postovi
    41

    Početno

    studentica sam psihologije.
    što se tiče stava psihologije, ne mogu reći da sam stekla dojam da se ta znanost dovoljno bavi takvim, temeljnim pojmovima ljudskog razvoja...

    ali, znam to da Freud tvrdi da su problemi s dojenjem, uzrok kasnijeg djetetovog:
    -prehrambenog poremećaja
    -debljine
    -pušenja
    -griženja noktiju
    i raznih emotivnih problema.

    mislim da je dojenje važno za razvoj privrženosti, koja je temelj kasnijoj emotivnoj stabilnosti.

  44. #294
    klia avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zadar
    Postovi
    1,797

    Početno

    Na temelju čega je barba Freud to zaključio? :?

  45. #295
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Citiraj klia prvotno napisa
    Na temelju čega je barba Freud to zaključio? :?
    Gospon Freud je poprilicno teoretizirao, ali je slabo dokazivao svoje teorije. Tako da vecina i danas visi u zraku. A najludje od svega, sta postoji hrpa njegovih nasljednika koji svoje nedokazane teorije temelje na njegovim nedokazanim teorijama.

  46. #296
    Osoblje foruma Lutonjica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    13,511

    Početno

    ja sam "probleme s dojenjem" shvatila kao nedojenje, uskraćivanje dojenja, ograničeno dojenje i slično
    pa onda ovo ostalo ima smisla
    već je netko rekao: probleme vezane za oralnu fazu ne izaziva zadovoljavanje potrebe za sisanjem, već nezadovoljavanje te potrebe

  47. #297
    meda avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,599

    Početno

    ja sam s jedno 4 godine slucajno probala mlijeko od krave koja je imala malo tele i dojila ga, i od tada ne mogu smisliti mlijeko! freud kaze da je to zato sto me podsjetilo na majcino mlijeko, a ja sam joj kao nesto zamjerila u vezi dojenja. i zbog nekih nerijesenih odnosa u vezi dojenja isto neki ljudi ne mogu podnijeti vrhnje na mlijeku. ja ne mogu ni jedno ni drugo vidit ni nacrtano, a prestala sam spontano, barem tako moja mama kaze. istina, s 9 mjeseci, al dosta sam i izdrzala uz dohranu s tri mjeseca i slicne divote

  48. #298

    Datum pristupanja
    Mar 2008
    Postovi
    41

    Početno

    Citiraj Lutonjica prvotno napisa
    ja sam "probleme s dojenjem" shvatila kao nedojenje, uskraćivanje dojenja, ograničeno dojenje i slično
    pa onda ovo ostalo ima smisla
    već je netko rekao: probleme vezane za oralnu fazu ne izaziva zadovoljavanje potrebe za sisanjem, već nezadovoljavanje te potrebe
    ispravila bih te. moj izvor (knjiga) tvrdi da su "problemi" ne samo premalo dojenja, već i previše dojenja.
    Freudove teorije, da ne idemo previše o offtopic, teško je eksperimentalno dokazati- zapravo nemoguće, ali malo tko će osporiti da su interesantne i činjenica je da se naširoko primjenjuju usprkos toj "nedokazivosti". eto, toliko o Freudu od mene

  49. #299

    Datum pristupanja
    Mar 2008
    Postovi
    41

    Početno

    Citiraj marta prvotno napisa
    Citiraj klia prvotno napisa
    Na temelju čega je barba Freud to zaključio? :?
    Gospon Freud je poprilicno teoretizirao, ali je slabo dokazivao svoje teorije. Tako da vecina i danas visi u zraku. A najludje od svega, sta postoji hrpa njegovih nasljednika koji svoje nedokazane teorije temelje na njegovim nedokazanim teorijama.
    u znanosti kao što je psihologija, za razliku od primjerice znanosti kao što je fizika, neke stvari nije lako izraziti kvantitativno. činjenica je, ipak, da Freuda mnogi osporavaju i ne shvaćaju ozbiljno u psihologiji, ali psihijatrija se zapravo bazira na njegovim, kako kažeš, nedokazanim teorijama. ja mislim da je on ipak najveći intelektualni gigant psihologijske znanosti, sve tako nedokazan :D faca je.

  50. #300
    samaritanka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb/Njemacka
    Postovi
    1,879

    Početno

    Meda mene moja mama nikada nije dojila, a ja volim mlijeko. Toplim mlijekom uvijek riješavam recimo glavobolje, tjeskobu, nervozu... smrzavicu...i funkcionira. Nikada, ali baš nikada ne pijem mlijeko iz friždera kao recimo moj muž. Može biti toplo, vruče ili na sobnoj temperaturi, ali baš jako hladno ne smije biti. Recimo vruče mi pomaže kod glavobolje. To sam naučila od moje mame, a prenijela svojoj djeci i funkcionira. Moje studiranje mlijeka počelo je kad sam rodila i počela dojiti, onda mi je postalo jasno sve ovo gore, a to sam radila i prije mog dojenja da toga nisam bila svjesna.

    Melanija možda je ovo samo za tebe novo i neobično, nesvakodnevno...možda bi bilo dobro da si dozvoliš jos neko vrijeme sazrijevati u svojim razmišljanjima, ostani otvorena za ovakvu "neobičnost" pa će ti eventualno ova momentalno nevjerovatna dužina dojenja postati jasnija i objašnjenja cura preglednija.

Stranica 6 od 7 PrviPrvi ... 4567 PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •