Stranica 3 od 10 PrviPrvi 12345 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 101 do 150 od 471

Tema: Akcija: Stop beskrajnim praznicima u vrtiĆu

  1. #101
    Tami25 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    477

    Početno

    Citiraj ana.m prvotno napisa Vidi poruku
    Pa nije uvijek tako, da, ali što bi sad trebalo. Odgajateljima zabraniti godišnje i slobodne dane?
    A jesam li ja to igdje napisala? Samo kažem iz aspekta predškolskog psihologa da neka djeca vrlo teško podnose dežurstva. I to je sve. Naravno da to ne znači da odgojitelji ne trebaju imati go i slobodne dane. Ali tu je zbilja bitna dobra organizacija, a to znači voditi računa o nekim stvarima tipa da se spajaju grupe koje su inače susjedne, da uvijek bude barem jedan odgojitelj kojeg dijete poznaje i sl. Ne drže se svi vrtići toga - neki spajaju grupe da ne znaš tko pije a tko plaća. A to je problem vodstva vrtića.

  2. #102
    ana.m avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2004
    Lokacija
    Zagreb,wild west
    Postovi
    9,220

    Početno

    Citiraj Tami25 prvotno napisa Vidi poruku
    A jesam li ja to igdje napisala? Samo kažem iz aspekta predškolskog psihologa da neka djeca vrlo teško podnose dežurstva. I to je sve. Naravno da to ne znači da odgojitelji ne trebaju imati go i slobodne dane. Ali tu je zbilja bitna dobra organizacija, a to znači voditi računa o nekim stvarima tipa da se spajaju grupe koje su inače susjedne, da uvijek bude barem jedan odgojitelj kojeg dijete poznaje i sl. Ne drže se svi vrtići toga - neki spajaju grupe da ne znaš tko pije a tko plaća. A to je problem vodstva vrtića.
    Sve se nekako nadovezuje na naslov teme, pa sam se ja kroz cijelu priču nadovezala na naslov teme koji glasi kako glasi. Ne odnosi se to sada direktno na tebe. Kužiš kaj je pjesnik htio reći?

  3. #103
    kata.klik avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Postovi
    814

    Početno

    anin savršen post....

    a kad smo kod godišnjih i ostalog...pa ni ja recimo ove godine nisam htjela biti na godišnjem između Božića i Sveta tri Kralja...ali cijela firma je na kolektivnom, pa sam i ja...a muž mi je bio prošli tjedan...jer on nikako nije mogao biti kad i ja...pa tako i tete u vrtiću moraju organizirati sebi godišnje kad imaju najmanje posla, a evidentno je da većina djece je doma za praznike....i zašto da radi cijeli vrtić ako u njemu ima troje djece, kad mogu svi biti u jednom (govorim konkretno o našem vrtiću koji ima tri objekta)...

  4. #104
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Pa, možda ne bi bilo troje djece nego više da su dežurstva drugačije organizirana, da je uvijek prisutna jedna teta koju dijete pozna i da se ne mijenja objekt. Ja dijete ne šaljem u vrtić kad nam najave dežurstvo i kad nam kažu da nema njenih teta jer ona ionako ne voli vrtić i ne želim joj priuštiti još više frustracije. I onda ju čuva baka, što nema baš previše smisla.

  5. #105

    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Postovi
    1,373

    Početno

    I meni i dalje nije jasno zašto se za vrijeme praznika ne može organizirati da je u vrtiću uvijek prisutna jedna od dvije tete: jedna na godišnjem, a druga prisutna i obrnuto...

    Kod nas to definitivno nije slučaj...

  6. #106
    kata.klik avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Postovi
    814

    Početno

    kod nas je za ove praznike radio jedan vrtić samo na Badnjak, staru godinu i onaj petak nakon tri Kralja...sve drugo su radili sva tri...i nije istina da bi bilo više djece...pitajte roditelje djece koja idu s vašim klincem u vrtić pa ćete vidjeti da ih barem pola neradi preko božoćnih praznika i da su klinci s njima doma...jedan dobar dio ih je uvjek bolesno a onda mi je logično da spoje grupe...
    i nikako ne svaćam kako vam klinci nisu naviknuti na druge tete!!! moj klinac je u ovih četri mjeseca koliko ide u vrtić upoznao sve tete iz jasličkog djela, jer ujutro kad dolazi u vrtić dolazi uvijek kod druge tete...a to nije ništa posebno rano...on je u vrtiću oko 7 i 15 pola osam....

  7. #107
    kata.klik avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Postovi
    814

    Početno

    Citiraj lola_34 prvotno napisa Vidi poruku
    I meni i dalje nije jasno zašto se za vrijeme praznika ne može organizirati da je u vrtiću uvijek prisutna jedna od dvije tete: jedna na godišnjem, a druga prisutna i obrnuto...

    Kod nas to definitivno nije slučaj...
    a možda zato što bi ta teta onda morala raditi barem 12 sati dnevno

  8. #108
    kata.klik avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Postovi
    814

    Početno

    , jer bi morala doći barem u pola sedam da dočeka djecu roditelja koji rade od 7, pa onda još ostati do 18 popodne da isprati i zadnje dijete kojem roditelj radi do pet

    dajte ljudi malo razmišljajte svojim glavama...nama je naša ravnateljica rekla da ne povjeravamo svoje djete samo toj i toj teti nego svima u vrtiću na brigu i njegu i da se svi oni tamo brinu o njemu a ne samo jedna, dvije tete...

  9. #109

    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Postovi
    1,373

    Početno

    Citiraj kata.klik prvotno napisa Vidi poruku
    a možda zato što bi ta teta onda morala raditi barem 12 sati dnevno
    Kaj zbilja? Nisam znala...

    Mislila sam barem u jednoj smjeni, ako nisi shvatila.

    A nama je pedagogica rekla, vjerovala ti ili ne, da u našem vrtiću postoje dvije ili tri tete kojima ona svoju djecu ni u kom slučaju ne bi povjerila, pa si ti sad misli.

    Ponavljam, svaka čast većini teta koje savjesno i s ljubavlju obavljaju svoj posao.

    I, bez brige, naš 'područni' vrtić zaključava vrata svaki dan u 17h, pa se ljudi kao ja, koji isto tako rade do 17h, moramo snalaziti na kojekakve načine.

    Toliko o organiziranosti vrtića.

  10. #110

    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Lokacija
    zapad
    Postovi
    1,076

    Početno

    Citiraj kata.klik prvotno napisa Vidi poruku
    , jer bi morala doći barem u pola sedam da dočeka djecu roditelja koji rade od 7, pa onda još ostati do 18 popodne da isprati i zadnje dijete kojem roditelj radi do pet
    ...a vjerojatno bi se i tada našao bar poneki nezadovoljni roditelj

    Kod nas (gradski ZG vrtić) su godišnji/prva dežurstva orgnizirani na način da su 2 po 2 grupe
    upućene jedna na drugu, pa je za vrijeme godišnjeg/prvog dežurstva barem jedna od te 4 tete
    (iz djetetove grupe ili one do nje) prisutna.Tete iz susjedne grupe dakle znaju moje dijete, ono njih
    i drugu djecu i sve je ok.
    A to što mi je kad ja stignem na 2. dežurstvo (iza 16.45) 20.7. ili 5.1. dijete predzadnje u vrtiću
    sa nekom meni manje poznatom tetom
    samo mogu biti zahvalna što je zbrinuto, a ne ljuta što nema njegove tete.
    E da, i kod nas u vrtiću nema gledanja crtića, niti kad si jedini tamo,
    ali im tete često rade prekrasne pletenice

  11. #111
    ivananeda avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    PARACIN,srbija
    Postovi
    292

    Početno

    Citiraj brane prvotno napisa Vidi poruku
    po cemu si zaključila da su odgojiteljice/vaspitačice bile ljute?

    nama je u petak na dnevnom odmoru ostalo 1 dijete a dva odgajatelja su ostala s njom.....

    mi smo rješavale svoje poslove, dijete se odmorilo, roditelji su došli po nju u 16:00 i sve ok

    ako si dovela svoje dijete znači da za to imaš razlog...mene razlozi uopće ne zanimaju....ko sam ja da ti određujem kad ćeš ti dovesti svoje dijte u vrtić - razumiješ što želim reči?

    mislim da je to bio samo tvoj osobni osjećaj grižnje savjesti što su ti dječica ostala sama i zadnja....nemoj da te to brine

    vrtić je tu da bi bio na usluzi roditeljima ...
    Uopste me nije grizla savest. Rekla je babi "Za malo da zajedno docekamo Novu Godinu" . Ne pridajem ja puno njenoj ljutnji, cisto diskutujemo- mi smo radili tog dana do 15 plus pola sata putovanja .

  12. #112
    kata.klik avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Postovi
    814

    Početno

    Citiraj lola_34 prvotno napisa Vidi poruku
    Kaj zbilja? Nisam znala...

    Mislila sam barem u jednoj smjeni, ako nisi shvatila.

    A nama je pedagogica rekla, vjerovala ti ili ne, da u našem vrtiću postoje dvije ili tri tete kojima ona svoju djecu ni u kom slučaju ne bi povjerila, pa si ti sad misli.

    Ponavljam, svaka čast većini teta koje savjesno i s ljubavlju obavljaju svoj posao.

    I, bez brige, naš 'područni' vrtić zaključava vrata svaki dan u 17h, pa se ljudi kao ja, koji isto tako rade do 17h, moramo snalaziti na kojekakve načine.

    Toliko o organiziranosti vrtića.
    HM, barem u jednoj smjeni...kojoj, ujutro ili popodne,
    OK, ja znam da naši vrtići uredno rade dok i po zadnje dijete ne dođe neko....koliko puta smo znali ljeti šetati pored vrtića pa bi se teta igrala sa nih dvoje troje na igralištu dok roditelji ne dođu i znalo je biti sigurno iza pet sati...
    Posljednje uređivanje od kata.klik : 18.01.2011. at 13:37

  13. #113
    Tami25 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    477

    Početno

    Citiraj ana.m prvotno napisa Vidi poruku
    Sve se nekako nadovezuje na naslov teme, pa sam se ja kroz cijelu priču nadovezala na naslov teme koji glasi kako glasi. Ne odnosi se to sada direktno na tebe. Kužiš kaj je pjesnik htio reći?
    Ma kužim, ali znaš kak je to kod internetske komunikacije, lako je nešto drugačije protumačiti

  14. #114
    anin avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    Zgb
    Postovi
    438

    Početno

    Citiraj lola_34 prvotno napisa Vidi poruku
    I meni i dalje nije jasno zašto se za vrijeme praznika ne može organizirati da je u vrtiću uvijek prisutna jedna od dvije tete: jedna na godišnjem, a druga prisutna i obrnuto...
    Evo zašto...primjer..jedan vrtićki objekt 5 skupina...na staru godinu u vrtić dođe 15 djece (od oko 130-140 koliko ih je upisano)...i sad...logično je da s 15 djece (što je jedna skupina) radi dvije tete...jedna ujutro i jedna popodne...
    Tih 15 djece je iz 5 različitih skupina...ako bi htjeli da svako dijete ima svoju matičnu tetu, moralo bi raditi 5 teta...Pitam-ima li smisla da sa 15 djece radi 5 teta??Ili je bolje da tete tad iskoriste par dana g.o. koji im je preostao, ta da onda budu prisutne kad bude više djece??

  15. #115
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Ali kako to tetama ostane godišnjeg pitam se ja, nakon deset tjedana po ljetu što vrtić radi u posebnom režimu, i evo sad opet preko BING-a dva tjedna, a bit će valjda i tjedan dana u proljeće? Pa nitko nema više od 30 dana godišnjeg (osim mene, a i ja imam 32) - a ovo je sve skupa preko 60 dana. Dakle dvije teta iz jedne grupe mogu bez problema iskoristiti čitav svoj godišnji u tih 60+ dana koje vrtić radi u posebnom režimu, na način da je jedna na godišnjem a jedna na poslu.

  16. #116
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Skupe one satnicu i radnim danom, pogotovo u dežurstvu.

  17. #117
    MarijaP avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Lokacija
    Twin Peaks
    Postovi
    2,066

    Početno

    Citiraj Peterlin prvotno napisa Vidi poruku
    Skupe one satnicu i radnim danom, pogotovo u dežurstvu.
    Baš tako. Ostavim joj dijete ujutro, a dođem 10! h poslije i još je tu. I brine se i ne urla i zabavlja ih i nema tv-a. Jer je kolegica bolesna i mora mijenjati. I nitko ju ne pita.

    Treba povesti akciju protiv vodstva grada, a ne protiv teta. Njih nitko ništa ne pita. Ni da li im dijete ima rođendan.... kolegica se razboljela pa ti mijenjaj.... Nema se novaca.... Žalosno!

  18. #118
    ana.m avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2004
    Lokacija
    Zagreb,wild west
    Postovi
    9,220

    Početno

    Pa nije teta slobodna cijelo ljeto. Svaka teta u ljeto ima rekla bih maksimalno 3 tjedna GO, a to je 15 dana...

  19. #119
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Pa gdje su onda tete? Zašto se onda događa da nema niti jedne tete iz naše grupe u vrtiću?

  20. #120

    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    2,553

    Početno

    Da mi je vidjeti neke od vas koje se bunite na mjestu tih teta. I one doma imaju djecu, pokupe od vrtićke djece bolesti, itd...dežurstva su od 6 ujutro, nekad su bila od 5 ujutro. Moraju pisati planove isto kao i u školi, a nemaju toliko praznika kao učitelji/profesori.

  21. #121

    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    2,553

    Početno

    Ja stvarno ne znam kako ti misliš urediti stvari tako da je svaka teta iz grupe prisutna, a djece je malo. Ako ti dijete ima problema s prilagođavanjem, onda ga nemoj ta 2 tj vodit u vrtić i sama se organiziraj drugačije. Moj nećak je trebao krenut u vrtić baš za vrijeme spajanja grupa pa su njegovoj mami savjetovali da ga na privikavanje vodi kasnije jer se to niti ne radi kad se grupe spajaju.

  22. #122

    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    2,553

    Početno

    Ps-naš vrtić u Grazu radi od 8.30h do 16.30h. Nema nikakvih dežurstava i kad radim od 9h, a krećem na posao u 8h, moram se sama snalazit, kao i svaki odgovoran roditelj za svoje dijete. Nije vrtić baš svima uvijek na usluci od jutra do mraka niti bi djeca trebala provoditi cijeli dan u vrtiću.

  23. #123

    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    2,553

    Početno

    Nisam stigla editirat. Naš vrtić ne radi ni za Badnjak ni za Staru godinu i 3 tjedna u 8mj uopće ne radi. Nema spajanja, nema ničeg-ne radi.

  24. #124
    MarijaP avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Lokacija
    Twin Peaks
    Postovi
    2,066

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa Vidi poruku
    Pa gdje su onda tete? Zašto se onda događa da nema niti jedne tete iz naše grupe u vrtiću?
    Vrlo vjerojatno u drugom objektu jer je organizator rada tako odlučio. U određenim vrtićima se treba buniti na organizaciju rada, a na području gotovo cijele RH na stanje u vrtićima - broj djece po teti, stanje objekta, hrana itd. Ima tu puuuno razloga za dizanje bune, samo tete nemaju veze sa time niti se išta može promijeniti "prisilnim" dovođenjem djece u vrtić.

  25. #125

    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    jug Dalmacije
    Postovi
    158

    Početno

    Svaka ustanova, pa i vrtic ima svoj ustroj i organizaciju (bolju ili losiju), pa i neka pravila i ako se zelimo koristiti uslugama tih ustanova moramo ih postivati i prilagoditi im se. Vrtic tu nije iznimka, ali kako su ljudi posebno osjetljivi na djecu imam osjecaja da ponekad izgube kompas. Meni ne pase sto skola pocinje u 8, a ja radim od sedam, pa ne znam sta cu s djetetom sat vremena (npr.)., ne pase mi sto najbliza podruznica moje banke radi samo do dva...jel to znaci da bi trebala prozivati te ljude, optuzivat ravnatelje za nestrucnost, brojati satnicu zaposlenika, na netu javno diskretno plasirat poruku da su ti ljudi neradnici???

    Jedno od pravila i nacina organizacije vrtica je da se grupe spajaju a tete izmjenjuju. U malim vrticima to cak ponekad znaci da u centralni vrtic dolaze tete iz podrucnih koje djeca nikad nisu vidjela. Ali to je neminovno, jer se sve izmjenjuju i ne mogu one iz podrucnih (zatvorenih) ne raditi jer ih vecina djece ne zna To nama moze odgovarati ili ne, ali to je tako.

  26. #126
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Ali zašto je tako i zašto je to neminovno?

  27. #127

    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    jug Dalmacije
    Postovi
    158

    Početno

    Ja sam iz male sredine pa govorima za te uvjete, ali pretpostavljam da je Zg isti, samo sve puta tisuću. dakle vise je djece u vrticu ali vise i teta. Kod nas tijekom praznika ide u vrtic cca 15%-20% djece i boravak se organizira samo u centralnom vrticu, podrucni se zatvaraju. Dakle ukupno 13 teta treba cuvati sve skupa dvadesetak djece koja su iz razlicitih skupina (moze biti djece slobodno iz sedam razlicitih skupina). E sad, ako zelimo da svakom djetetu bude prisutna njegova teta barem dio dana dakle trebalo bi ih biti prisutno barem sedam za tih dvadeset djece - nemoguca misija. Isto tako, moguce je da grupe od nekih teta uopce nemaju djece koja tijekom praznika pohadjaju vrtic, npr oni poludnevni boravci. Jel to znaci onda da te tete ne bi uopce trebale raditi?

    Pretpostavljam da je i u velikim vrticima slicno, sve tete rade i izmjenjuju se na manji broj grupa koje se spajaju.

  28. #128
    MarijaP avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Lokacija
    Twin Peaks
    Postovi
    2,066

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa Vidi poruku
    Ali zašto je tako i zašto je to neminovno?

    Zato jer se novac ulaže u nešto drugo, a ne u djecu.

    I ne postoje jednaka pravila za sve. Negdje se dozvoljava tv, negdje ne. Negdje ravnatelji s malo novca čuda naprave, negdje roditelji kupuju wc papir.
    Posljednje uređivanje od MarijaP : 18.01.2011. at 23:40

  29. #129
    ana.m avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2004
    Lokacija
    Zagreb,wild west
    Postovi
    9,220

    Početno

    Pa ja vjerujem kada rade plan za ljetne praznike i tko će kada raditi uopće ne rade plan po gurpama i čija je teta prisutna ili nije, već rade generalan plan. Prvo vide kolik će biti djece. pa slože grupe s djecom, a onda odrede koje će tete kada raditi u kojoj grupi.
    Mislim da vi neki ipak malo previše očekujete.

  30. #130
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Pa znam ja da je to tako jer se novac ne ulaže u djecu, samo mi je neobično da (pretpostavljam) odgajatelji to podržavaju i opravdavaju.

  31. #131
    MarijaP avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Lokacija
    Twin Peaks
    Postovi
    2,066

    Početno

    A kad je tema započeta prozivkom teta.
    I ja radim u smjenama i ne mogu određivati raspored i može me se pozvati bilo kad u smjenu ako je kolega bolestan. I to je sasvim normalno jer je to takav posao, ali mi je i adekvatno plaćeno, a ne kao tetama.
    I nemaju sve vikendice na moru pa da im paše 60 dana go/slobodno u komadu.

  32. #132
    kata.klik avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Postovi
    814

    Početno

    ja stvarno ne razumijem neke ovdje...nisam ni ja prezadovoljna stanjem u vrtiću, ali ja to gledam ovako da imam mogućnosti platila bi tetu čuvalicu i ostavila svoje dijete s njom i onda znam da je on stalno sa nekim poznatim i ja mogu diktirati pravila...s obzirom da nemam tih novaca, onda ostavljam svoje dijete na brigu i njegu tetama u vrtić. i ne pravim probleme oko toga jeli ostao sa svojom tetom ili s nekim iz dežurstva, jer ja nažalost nemam izbora...a da sve u vrtiću bude onako kako bi pojedine mame htjele onda vrtić nebi koštao toliko koliko košta nego bi plaćali skoro istu cijenu kao i tete čuvalice....

    imam osjećaj da je nekima bitno samo buniti se...a nedaj bože pogledati stvari iz drugog kuta....

    pa neminovno je mima da je organizacija u vrtiću takva i da vrtići tako funkcioniraju i da tete imaju pravo biti i bolesne i otići na godišnji i sve to treba izorganizirati...i objasni molim te kako bi ti to izorganizirala i kako bi to kod tebe funkcioniralo i da cijena ostane ista (ovaj put mislim na punu cijenu sa subvencijama grada)....

  33. #133
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa Vidi poruku
    Pa znam ja da je to tako jer se novac ne ulaže u djecu, samo mi je neobično da (pretpostavljam) odgajatelji to podržavaju i opravdavaju.
    Draga, odgajatelji to NE podržavaju i NE opravdavaju.

    Prema novim normama (tj. nacrtu pedagoškog standarda) trebalo je biti zaposleno još odgajatelja i građeno još vrtića, ali nema para (kao ni za bolnice, ni za trafostanice ni za škole, ali ima za Arenu i slično...).

    Odgajatelja ima jako puno na burzi i svaka koja se pobuni može lako biti zamijenjena, pogotovo u privatnim vrtićima. Ni u državnim nije puno drugačije - izbjegava se zaposliti ljude na neodređeno, jer ih je lakše zamijeniti kad im istekne ugovor na određeno. I tako, svatko se boji za svoje radno mjesto, kao i bilo gdje drugdje, pa šute i tegle ko marva iako rade u nemogućim uvjetima, s prevelikim brojem djece u premalom prostoru. Prekovremene im ne smiju platiti, pa dobiju slobodne dane koje ne mogu iskoristiti i tako dalje... pojeo vuk magare.

    Da ti crtam dalje?

  34. #134

    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Postovi
    1,373

    Početno

    Kata i svi ostali: samo raspravljamo o temi. Kako se raspravlja i o drugim (po meni puno manje važnim i sporednim) stvarima, tako i o ovom.

    Svatko se češe di ga svrbi .

    Znam da se nakon ovog topika neće ništa promijeniti, ali svejedno želim izraziti svoje nezadovoljstvo trenutnim sustavom: možda neki ravnatelj ovo i pročita , pa ne daj bože i dođe do neke promjene.

    Kaj sad, jel' bi samo tako trebali pognuti glavu i automatski se pomiriti da nema boljeg?

    Pa jedino što i mogu učiniti je raspravljati na forumu o tome.

  35. #135
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Nije točno, možeš i trebaš učiniti slijedeće:

    1. razgovarati u svom vrtiću
    2. vidjeti da li drugi roditelji misle isto - ako misle, onda imaš podršku, ako ne - onda možda problem i nije tako velik kako se čini...
    3. najaviti se i razgovarati u Gradskom uredu (ili bilo kojoj lokalnoj samoupravi) da vidiš kako je u drugim vrtićima
    4. ima raznih javnih tribina na kojima se može sudjelovati (baš sam lani bila na jednoj, kao roditelj)

    Forum je samo (zaštićeno) mjesto gdje svatko može bez isticanja vlastitog imena govoriti i pisati što želi. A nema ni mogućnosti provjere. Objektivnost bi nam svima dobro došla... Btw. moji klinci su odavno izašli iz vrtića, ali to nije razlog da ne razmišljam o tome kako je onima koji su još tamo i kako je odgajateljima koje tamo provedu cijeli svoj radni vijek.

  36. #136
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Citiraj Peterlin prvotno napisa Vidi poruku
    Draga, odgajatelji to NE podržavaju i NE opravdavaju.
    Pa - oni koji su se na ovoj temi javili su odobravali.

  37. #137

    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Postovi
    1,373

    Početno

    Hvala na savjetima, Peterlin.

    Probala razgovarati u vrtiću, ali 'ništa se tu ne može', to je stvar 'organizacije vrtića'.

    Ma ono kaj mene najviše ljuti je što su nas premještanjem u 'područni' objekt automatski zakinuli za uslugu dežurstva, koja u 'centralnom' objektu, naravno, postoji.

    Naš 'objekt' se zatvara u 17h svaki dan, i tko ne stigne do tog vremena (ja radim to 17h, mm do 19h i duže), neka se snalazi.

    Tako da nema šanse da ja stignem po klince u vrtić nakon svog radnog vremena, a varijanta da se klince odvede u 'glavni' vrtić isto ne postoji (pitala).

    Mislim da većina roditelja nije u toj situaciji (uglavnom po jedan roditelj stiže), tak da ne vjerujem da bi imala podršku u njima, a i na roditeljskom se nitko nije izjasnio da mu je to problem.

    OK, ide baka po njih u vrtić, tako da imamo (privremeno) rješenje, ali imam dojam da nas je vrtić stavio pred gotov čin, i nisu ponudili alternativu.

    Ipak, hvala na savjetima.

    I, još nešto da dodam - jedna od naših dviju teta je diiiivna, svi klinci je obožavaju (a i roditeljima je draga), vidi se da voli posao koji radi i da joj nikaj nije teško i ne bismo je mijenjali ni za šta na svijetu - tako da sad ne ispadne da sam protiv svih teta u vrtiću (samo nekih ).
    Posljednje uređivanje od lola_34 : 19.01.2011. at 10:40

  38. #138

    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    2,553

    Početno

    Potpisujem Peterlin.

  39. #139
    smrdljiva čarapa avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2010
    Postovi
    151

    Početno

    Svaki radnik ima zagarantirano pravo korištenja godišnjeg i ići na bolovanje kada je potrebno, pa tako i odgajatelji. Priroda posla je takva da se djeca vežu na najčešće dvije osobe. Ali mislim da se roditelji vežu još i više za ta dva odgajatelja i onda tako posesivno reagiraju kada vrtići organiziraju jutarnje i popodnevno dežurstvo, dežurstvo za blagdane, ljetovanja, zimovanja ili idu na bo ili go.
    Izuzmemo li vrlo osjetljivu djecu (koje stvarno ima jako malo), većini djece ne predstavlja problem promjena sredine, prijatelja, odgajatelja... Dapače, iz toga uče, proširuju vidike, šire krug djece i odraslih sa kojima su u interakciji - i to je dobro za njih.
    Izuzetak su i djeca jasličke dobi, ali za njih se uvijek nastoji (barem kod nas) organizirati da se odgajatelji ne smjenjuju tako često.

  40. #140
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Normalno da svaki radnik ima pravo na godišnji i bolovanje. Ako vrtić radi u režimu dežurstava 60 radnih dana u godini onda u tom vremenu dvije odgajateljice mogu iskoristiti svoje godišnje odmore bez da se preklapaju.
    Kad odgajateljica ode na bolovanje, a kolegica ju mijenja bilo bi normalno da kolegici to bude plaćeno (bilo bi zapravo normalno da ima više odgajatelja od dva u grupi), a ne da ju se plaća u slobodnim danima.

    Što se tiče ovog vezanja, ja mogu govoriti samo kako je kod nas, a tako je da se moje dijete jako veže na odrasle osobe, bilo da se radi o vrtiću ili nekim aktivnostima - njoj je uvijek glavna stvar teta, i uopće, u vrtiću joj je važna pripadnost grupi i teti.
    Mi roditelji definitivno nismo vezani uz tete.

  41. #141
    rossa avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2008
    Postovi
    3,231

    Početno

    mene je isto malo bilo strah kako će nam proći to prvo spajanje grupa jer Mo nikad ne ostaje do dežurstva pa se "zbližila" samo sa svoje 2 tete. Prijavila sam je za sva tri tjedna, ali smo prvi odmah preskočili jer je bila bolesna, tako da je krenula onaj tjedan između Božića i Nove kad je bilo najmanje djece. Sve je super prošlo, kad smo za staru godinu došli po nju (u 15h) bilo ih je samo dvoje i jedna mlada teta koju smo upoznali na adaptaciji, Mo uopće nije htjela ići kući. njoj je bilo super.
    Istina, nama se poklopilo i nešto sretnih faktora: to je mali područni vrtić gdje su samo dvije jasličke grupe, na istom su katu, a ona očito poznaje i te druge dvije tete; obje grupe su bile u našoj prostoriji, i prvo jutro nas je dočekala naša teta pa je sve nalikovalo redovnom danu.
    Nama se to sve skupa pokazalo kao super iskustvo, jer se ona sad srdačno pozdravlja i s drugim tetama i djecom iz druge grupe, očito nije bilo nekih trauma, ali ona i inače voli ići u vrtić.
    Kao što vas je već nekoliko napisalo, tete nisu te koje određuju raspored i nekima zaista ne odgovara "prisilni" godišnji, ali nemaju izbora. Jedna od naših teta ima preko 100 sati viška koje mora iskoristiti htjela ili ne htjela.

  42. #142
    lucij@ avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,759

    Početno

    Mislim da bi odgajatelji trebali imati beneficirani radni staž

  43. #143
    smrdljiva čarapa avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2010
    Postovi
    151

    Početno

    Mima
    stvari često ne idu tako jednostavno: 60 dana pa 30 dana jedna, 30 druga. Ljudi koriste godišnje najčešće ljeti, ali na raspolaganju nema baš toliko dana. Dežurstva počinju krajem lipnja, srpanj i do polovine kolovoza. U međuvremenu se vrtići čiste, odgajatelji su i tada, kao i kod pripreme skupina u kolovozu - na svojim radnim mjestima.
    Neki odgajatelji imaju 20 (mlađi), a neki i preko 30 dana godišnjeg.
    Neki idu radije na zimovanje.
    Neki koriste godišnji tijekom godine zbog neke potrebe ili više sile.
    Tako da organizaciju treba sagledati malo šire a ne tako matematički.
    A tu su i spremačice, kuhinja, kućni majstori, stručni tim koje isto treba rasporediti u tom periodu.

  44. #144
    Mali Mimi avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Postovi
    7,121

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa Vidi poruku
    Pa - oni koji su se na ovoj temi javili su odobravali.
    Molim te koja je to odgajateljica podržavala tvrdnju da se novac ne ulaže u djecu? Ako to konstatiramo kao nešto što se događa zar to automatski znači da podržavamo?
    Mima ni meni ne paše što moj doktor u bolnici kao i cijeli odjel potpomognute ima generalni godišnji cijelo ljeto i mjesec dana za Božić i još za Uskrs, ali znam da su nakupili toliko prekovremenih tijekom godine da su to zaslužili i da se i oni moraju malo u životu odmoriti.
    Jasno mi je da svaki roditelj želi svom djetetu priskrbiti najbolje ali dajte malo budite tolerantni i prema drugima, ne možete vječito gledati sebe jer se svijet ne vrti oko vas!
    Posljednje uređivanje od Mali Mimi : 19.01.2011. at 14:24

  45. #145
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Citiraj smrdljiva čarapa prvotno napisa Vidi poruku
    Mima
    stvari često ne idu tako jednostavno: ...
    Ne znam kako nema dovoljno dana kad naš vrtić od ljeta evo 12 tjedana radi u režimu dežurstava. To je 60 dana.
    A ne znam niti kako drugačije na to gledati nego matematički kad se radi o vrlo jednostavnoj matematici: 60:2=30.


    Mali Mimi - odgajateljice na ovoj temi podržale su dežurstva u vrtićima, a do kojih - prema jednostavnoj matematici - dolazi zato što tete imaju slobodne dane jer rade prekovremeno. Ja mislim da to nije u redu, prema nikome, niti prema djeci i roditeljima, niti prema tetama, a niti prema tvojim liječnicima. Prekovremeni rad treba biti plaćen, a ne nagrađen slobodnim danima, a ako ima jako puno prekovremenog rada onda je to znak da u toj ustanovi nema dovoljno zaposlenih.

  46. #146
    Mali Mimi avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Postovi
    7,121

    Početno

    Da a po onom što si napisala ispada da se mi s tim slažemo i da odluka valjda leži na nama?
    Ja bi rađe da mi se plate prekovremeni, ali tko mene pita

  47. #147
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Ne, to nisam napisala, niti to mislim.

  48. #148
    klaudija avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2008
    Postovi
    1,294

    Početno

    a možda da se akcija preusmjeri prema gradskoj upravi, ali da se uključe i tete i roditelji? no pitanje je bi li to išta promjenilo..

  49. #149

    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    2,553

    Početno

    Ja mislim da ti malo previše dramiš. Svijet se ne ravna po svima nama pojedinačno, i bolje da je tako. Uvijek možeš ispisati dijete iz vrtića, upisati ga u privatni, naći čuvalicu. Ali sigurna sam da ti to iz nekih razloga isto ne paše. A riječ "beskrajnim" u tvojoj temi-jednostavno nemam komentara. Da, zaista, ti godišnji nikad nemaju kraj pa su beskrajni.
    Posljednje uređivanje od annie84 : 19.01.2011. at 14:46

  50. #150
    smrdljiva čarapa avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2010
    Postovi
    151

    Početno

    pa ne znam zbog čega vi imate tako dugo dežurstvo. Mi krećemo najčešće u dežurstvo nekako kao i škola na praznike (jer tada uvijek znatnije pada broj djece), ali uvijek barem tjedan dana kasnije u lipnju a vraćamo se tjedan ili 2 ranije u kolovozu - baš zbog dobre organizacije zatvaranja vrtića, dežurstva i početka nove pedagoške godine.
    To je onda u najboljem slučaju 8 tjedana - dakle 40 dana.

    I nemoj zaboraviti sve one stale razloge jer stvarno ta matematika nije moguća.
    A nije moguće ni pobrojati sve razloge zbog kojih odgajatelji imaju slobodne dane i zašto im se ne plaćaju (ili rijetko plaćaju)...
    Bolje se posvetiti konstruktivnom razgovoru sa odgajateljima tipa: kako možemo svi zajedno olakšati djetetu vrijeme kada boravi na dežustvu (i odgajatelji i roditelji) i imati povjerenje u dijete

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •