Stranica 1 od 10 123 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 1 do 50 od 471

Tema: Akcija: Stop beskrajnim praznicima u vrtiĆu

  1. #1

    Datum pristupanja
    Jul 2007
    Postovi
    334

    Početno Akcija: Stop beskrajnim praznicima u vrtiĆu

    Vrtići već tradicionalno sebi organiziraju beskrajne praznike kad god su školski praznici, iako to nije utemeljeno na propisima. Službene politike vrtića tvrde da praznici zapravo ne postoje, no kad ima manje djece, onda se zbog racionalizacije poslovanja grupe spajaju (što, suho logički, ima smisla). Međutim, kako dolazi do smanjenja broja djece? Tako da tete roditeljima kažu kako će se od npr. 20.12.-10.1. spojiti grupe, i da praktički radi samo hladni pogon. Onda mi roditelji u muci tražimo rješenja kako zbrinuti dijete da baš ne ide u spojene grupe kod teta koje uopće ne pozna pa se na kraju nekako snađemo i pišemo da dijete neće dolaziti u vrtić u tom razdoblju. E, ali tete tek onda, kad vide koliko njihovih neće biti u vrtiću, zapravo sebi rade raspored i rihtaju si slobodno. Samo si zamislite: nepuno radno vrijeme, plaćeni (!!!) praznici cijelo ljeto, za Božić i N.G., za Uskrs - možete li vi sebi priuštiti toliko PLAĆENIH praznika da biste čuvali svoje dijete (da bar možemo, onda ne bi bilo problema)?

    Dakle, moj je prijedlog da svi ubuduće pišemo kao ćemo djecu dovoditi u vrtić i da ih stvarno dovodimo, umjesto da ih ostavljamo sa susjedima, prisilno uzimamo godišnji u vrijeme kad ga u firmi nitko ne može dobiti, uzimamo "bolovanje" i dr. Ako to napravimo grupa se ne može spojiti s drugom grupom, odnosno ako se i spoji, bar smo sigurni da će naše tete biti u vrtiću jer se njihova grupa nije osipala. Eto, vrlo jednostavno. Samo, funkcionirat će ako većina vrtićkih roditelja to podrži i sprovede u djelo. Ako se slažete, šaljite dalje ideju.

  2. #2
    ivy avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    3,035

    Početno

    razumijem te, no djelomično si u pravu, djelomično nisi. uvijek će biti manje djece za praznike, kako god da okreneš, mislim da je problem u pojedinim osobama koje to prezentiraju kao propast svijeta. ne jednom sam imala priliku biti izložena istom stavu - "pa nećete ga valjda dovoditi cijeli osmi mjesec" ili "nije preporučljivo za tako malu djecu (kada je imao 2 i pol god) da ih se dovodi u drugi objekt u spojene grupe"
    tek nakon što sam se opekla (ostavila djecu doma uz konstantne slomove živaca jer sam pokušavala raditi uz njih) shvatila sam da spojene grupe nisu takav bauk, a da se takvim osobama u startu, prije nego što bilo što spomenu, treba naglasiti da "ne možemo drugačije". ok, ja sam držala cijelu litaniju o recesiji i sličnom

    nakon toga im više ne padne na pamet prigovarati unaprijed

  3. #3
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    tsunami, nije to baš tako kako ti kažeš.
    značajan postotak ljudi je na godišnjem u ovo vrijeme, od božića do nove godine, prvi tjedan nakon nove godine. ja vidim po cestama - ovaj tjedan nije bilo pasa kad sam išla na posao.
    ljudi sad uzimaju godišnji. dio godišnjeg sad, dio po ljeti. onaj tko može, naravno.
    pa je djece automatski manje u vrtićima. i dobro vrijeme da si i tete uzmu koji dan godišnjeg. one koje mogu. one koje ne - rade. vrtići rade cijelu godinu. spojene ili ne spojene grupe.
    uvijek kad neka teta uzme godišnji, neku grupu moraju spojiti, kako god okreneš.

  4. #4
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    i slažem se s ivy, da sam prije vidjela post samo bih ga potpisala

  5. #5
    ana.m avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2004
    Lokacija
    Zagreb,wild west
    Postovi
    9,220

    Početno

    Iskreno, ja se ne slažem s tobom.
    Osobno se oko toga uopće ne uzbuđujem. Kad sam radila (mi na poslu, kao ni MM nemremo spajati ništa, a nemamo nikoga da nam djecu čuva) fino su dolazili. Kad bi teta pitala kaj nemaju gdje biti, sorry teta nemaju, zato plaćam vrtić.
    Sada kada sam doma ionako ih ne vodim ni cijeli 12 mj (kćer), a sad prvi mjesec oboje ne budu išli.
    Ja iskreno mislim da ljudi malo previše drame oko tih spajanja.
    A ti ako ne dovodiš dijete u vrtić zato jer su te tete to pitale pa čini mi se tvoj problem.
    Mislim stvarn ne kužim da će netko upisati da dijete ne dolazi a nema drugog rješenja nego se mora krpati i snalaziti. Čemu to?
    Meni jedino bio problem da se vrtić zatvori u to vrijeme. E onda bi me stvarno čuli daleko! Ali srećom to se ne radi.
    Posljednje uređivanje od ana.m : 06.01.2011. at 09:41

  6. #6
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Mislim da se za ovo može upotrijebiti jedan od meni najdražih termina koje sam usvojila od kad sam roditelj:

    To je začarani krug!

  7. #7
    ivananeda avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    PARACIN,srbija
    Postovi
    292

    Početno

    Isto i kd nas, 31.12 moja deca u 14h ostala poslednja u vrticu sa ljutim vaspitacicama. A nigde nije pisalo da se radi skraceno, same su izmislile.

  8. #8
    Mali Mimi avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Postovi
    7,121

    Početno

    Oprosti Tsunami ali odgajatelji nemaju ništa više godišnjeg nego svi ostali i po ljeti uvijek netko radi, primjerice ako imam u 7 mj. godišnji 8. mj mi je radni... normalno kad je manji broj djece da će se onda koristiti godišnji odmori, isto kao i u svim drugim firmama kad je manji obim posla koriste se godišnji. Odgajatelji po naputku ravnatelja daju listu da roditelji upišu pred ljeto i pred Božić koliko će djece pohađati vrtić tj. koja djeca neće ići, i onda ravnatelj određuje tko će i kada ići na godišnji. Eto kod nas je situacija da se odjavilo 14 djece, i na kraju vrtić (od dvije grupe ) pohađa samo njih 6, stvarno bi bio apsurd da rade svi odgajatelji, i iako ja nemam više godišnjeg nego samo nekoliko slobodnih dana moram ih sad koristiti a nisam uopće planirala.
    Ti svoje dijete ne moraš odjaviti ako ti ne paše, a ako ide i u neku drugu grupu mjesec dana što se toliko loše može dogoditi, upoznat će neku novu dječicu, neke nove tete...neke stvari uopće ne moraju biti negativne sve je stvar percepcije

  9. #9
    Mali Mimi avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Postovi
    7,121

    Početno

    A za Staru Godinu većina vrtića radi skraćeno, jesi sigurna da nije pisalo na oglasnoj ploči? Kako su onda svi ostali roditelji došli po djecu?

  10. #10
    sillyme avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    5,572

    Početno

    Ja sam na pitanje da li ce ici lijepo rekla da hoce i ok. Jucer je od dvije spojene grupe bilo jedno 25 djece tako da nije bas da se svi ostali drukcije snalaze... Moja je i na Badnjak bila do 15h, probali smo je podici oko pola 1 ali je vec zaspala, pa je bila medju zadnjima... Nitko se nije bunio zbog toga.

  11. #11
    Deaedi avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Postovi
    9,736

    Početno

    Proslo ljeto nas su pitala kada cura nece dolaziti u vrtic, jer od 15.6. do 1.9. se uvode dezurstva. MM i ja samo imali 2 tj GO, i kada sam rekla tetama da ce dolaziti svo to vrijeme, osim ta 2tj, teta je pitala da zar nam ne mogu uskociti bake ili da se MM mijenjamo sa GO, da prvo bude on, pa onda ja na GO!!!! Pa jedva cekamo da budemo svi zajedno.

    Na kraju je ipak isla u vrtic puno manje, jer smo se nekako organizirali, da ne bude puno u dezurstvu, a ja sam uspjela dobiti 3tj GO po ljeti.

    Sada je opet dezurstvo, od 24.12.-7.1. i meni je to jako puno. Moja cura voli biti u dezurstvu, jer voli nove igracke, novu djecu i opcenito se brzo prilagodi, ali meni smeta sto nemaju nikakvih edukativnih aktivnosti, doslovce se to vrijeme svede samo na cuvanje, jer su spojena djeca od 3-7g, iz razlicitih grupa, tete ih ne poznaju i onda se uglavnom nista ne radi.

  12. #12
    Mali Mimi avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Postovi
    7,121

    Početno

    Ako mogu samo ovo komentirati koje su to edukativne aktivnosti a koje nisu? Ako se igraju recimo najobičniji "Čovječe ne ljuti se" je itekako edukativan za dijete, jer se tu recimo dijete uči brojati sa pridruživanjem, uči boje, kontrolira svoje emocije ako recimo izgubi u igri itd. Mi recimo imamo mješovitu skupinu od 3 do 7 godinu stalno i to je po mišljenju stručnjaka puno bolje za djecu jer mlađi uče od starijih a isto tako ovi stariji pomažu mlađima (npr. obući jaknu ili staviti je na vješalicu) i kroz niz takvih naizgled banalnih aktivnost uče se suradnji, jačaju samopouzdanje... da ne nabrajam sve.

  13. #13

    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Postovi
    6,841

    Početno

    Citiraj ana.m prvotno napisa Vidi poruku
    Ja iskreno mislim da ljudi malo previše drame oko tih spajanja.
    x

    (Jasno mi je da jasličarma to može biti problem)

    Vrtić radi, neke grupe su spojene, ali to mi ne smeta. Pa ionako pozna sve tete u vrtiću, ne samo svoje. Dok god vrtić radi, meni je ok. A i njemu je, vidim, dobro.

    Više mi smeta što preko ljeta od 15.7. do 15.8. nema popodnevne smjene do 20.30, nego rade samo do 16.30, pa onda moram na poslu mijenjati raspored, što nije uvjek jednostavno.
    Posljednje uređivanje od martinaP : 06.01.2011. at 13:15

  14. #14

    Datum pristupanja
    Jul 2007
    Postovi
    334

    Početno

    Ono što sam ja vidjela kod spojenih grupa je da im daju jesti i potjeraju na spavanje. Ostatak vremena nisu origanizirani ni u kakvu aktivnost, bauljaju kako tko stigne i ništa se s njima ne radi, čak niti odgojne aktivnosti tipa molim-hvala-oprosti-izvoli-zovem se...(a kamoli kreativne). I ja nemam kamo svoje dijete ostaviti nego u vrtiću u spojenoj grupi i dijete mi je skoroz isfrustriano zbog toga. I imaju tete GO cijelo ljeto i zimske praznike i proljetne - potvrđeno od jedne moje prijateljice koja je odgajatelj u vrtiću.

    Mislim da je stvar percepcije vrtića. Vrtić po definiciji nije mjesto gdje djecu ostavljamo zato jer ne možemo drugačije. Vrtić je odgojna ustanova u kojoj bi svijet trebao biti prilagođen djeci i njihovim potrebama, a ne mjesto za nužno zbrinjavanje djece.

  15. #15
    Mali Mimi avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Postovi
    7,121

    Početno

    Oprosti ali i ja sam odgajatelj i mogu ti reći da imam 25 dana godišnjeg ni više ni manje, a upotrijebim ga onda kad je najmanje djeca, pa to može biti ne znam 20 dana po ljeti a 5 po zimi, ali sigurno nije cijelo ljeto, 3 tjedna po zimi i 2 u proljeće?
    S ovim zadnjim se slažem da to nije mjesto za nužno zbrinjavanje djece već odgojno obrazovna ustanova, nije nitko ni tvrdio drugačije

  16. #16

    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Postovi
    6,841

    Početno

    Onda je to možda problem konkretnog vrtića i konkretnih teta. Jer kod nas se lijepo radi i u spojenim grupama, ja na svoje oči vidjela.

    Naše tete ljeti koriste 3 tjedna GO, a još tijekom godine 1 ili 2 tjedna svaka.
    Posljednje uređivanje od martinaP : 06.01.2011. at 13:23

  17. #17

    Datum pristupanja
    Nov 2010
    Postovi
    224

    Početno

    Ma ako je to o "nekim" vrtićima istina onda je strašno! Naša iskustva su sasvim uredu i tete pitaju za godišnji čisto iz razloga da nam ne naplate period kada dijete neće biti u vrtiću. Tete su odlične, grupe se spajaju i sve funcionira.
    Što se tiče godišnjeg ipak ne vjerujem da tete uzimaju godišnji više nego bilo tko drugi! To je priča i za učitelje da su stalno slobodni! To zaista nije istina i ljudi si previše dopuštaju omalovažavati tu struku!

  18. #18
    Matilda avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    na turneji
    Postovi
    3,233

    Početno

    Citiraj Tsumami prvotno napisa Vidi poruku
    Samo si zamislite: nepuno radno vrijeme, plaćeni (!!!) praznici cijelo ljeto, za Božić i N.G., za Uskrs.
    Ja ne znam tko ima ovakve uvjete rada u ovoj državi. Ali tete u vrtiću sigurno ne (a ni učitelji).
    Nije nepuno radno vrijeme. Koliko ja znam tete moraju imati pripreme za rad u vrtiću, baš kao i učitelji, pisane pripreme. Što znači da moraju odvojiti još vremena i za to. U vrtiću ili kod kuće. I zašto bi trebao biti osmosatni rad s djecom. Mislim da je jako teško biti 8 sati totalno koncentriran i u akciji s djetetom, jednim, a kamoli s 25...

  19. #19
    bucka avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    5,078

    Početno

    Citiraj Tsumami prvotno napisa Vidi poruku
    Ono što sam ja vidjela kod spojenih grupa je da im daju jesti i potjeraju na spavanje. Ostatak vremena nisu origanizirani ni u kakvu aktivnost, bauljaju kako tko stigne
    ja sam primjetila da jako puno gledaju crtiće u tim dežurstvima.
    jučer sam došla po niku taman kad su djeca imala užinu, a ispred njih upaljen tv sa crtićima.
    mislim da bi ih se trebalo učiti da bar za vrijeme obroka ne bulje u tv! :/

  20. #20
    meda avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,599

    Početno

    Citiraj Mali Mimi prvotno napisa Vidi poruku
    Ako mogu samo ovo komentirati koje su to edukativne aktivnosti a koje nisu? Ako se igraju recimo najobičniji "Čovječe ne ljuti se" je itekako edukativan za dijete, jer se tu recimo dijete uči brojati sa pridruživanjem, uči boje, kontrolira svoje emocije ako recimo izgubi u igri itd. Mi recimo imamo mješovitu skupinu od 3 do 7 godinu stalno i to je po mišljenju stručnjaka puno bolje za djecu jer mlađi uče od starijih a isto tako ovi stariji pomažu mlađima (npr. obući jaknu ili staviti je na vješalicu) i kroz niz takvih naizgled banalnih aktivnost uče se suradnji, jačaju samopouzdanje... da ne nabrajam sve.
    s ovim se slazem. i ne treba uvijek sve djeci organizirati. imam dojam da se danas djeca vise ne znaju igrati. a igra je jako vazna, to je ozbiljan posao.

  21. #21

    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    1,269

    Početno

    Sve dok vrtić radi, dobro je. Imam prijatelje koji djecu vode u privatne i vjerske vrtiće koji doslovno zatvore vrata pa se ti snalazi. Zato sam i više nego zadovoljna što gradski vrtići rade i ne vidim dramu u činjenici da mi se dijete par dana nalazi u drugoj prostoriji s djecom iz drugih grupa i nekim drugim tetama (ionako se oni dobro poznaju, pa baš zahvaljujući tim zamjenama i spajanjima mislim da većina teta poznaje moje dijete, barem po imenu). Nikad nisam anketu koju se popunjava pred ta spajanja smatrala nekim pritiskom, niti se osjećala obveznom snaći se na drugi način. Ne bih se samo na temelju viđenog u minutu-dvije kod dolaska po dijete usudila zaključivati o tome je li se i kako radilo taj dan s djecom, možda je i malo opuštenija atmosfera korisna za njih, a o tome da su mješovite grupe bolje mogu potvrditi iskustvom oboje svoje djece.

  22. #22
    brane avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    1,317

    Početno

    kako je ružno na jednom obiteljskom forumu pročitati ovakav post....
    mene kao odgajatelja jako rastužuju ovakvi postovi.....

    zapšita li se itko kako je našoj djeci?
    zapita li se itko da li i naša djeca zaslužuju imati mamu ponekad doma?
    znate li da mi odgojiteljice svoje prvašiće ne možemo pratiti prve dane u školu....mi nemamo pravo na godišnji odmor u tom razdoblju
    sav godišnji odmor koji imamo mi moramo koristiti isključivo ljeti
    znate kako je teško kad pred kraj pedagoške godine organiziram predstavu, bodrim tu djecu, ljubim ih i grlim kao svoje rođeno dijete....a svom djetetu ne mogu doči na predstavu jer radim....jako je teško....
    znate kako je teško kad mi dođe bolesno dijete uvrtić i ja ga pazim i mazim i grlim i ljubim i tješim dok mama dođe....a moje doma leži bolesno i ja nemam mogućnost skidati mu temperaturu, kuhati mu čaj.....

    vrtić radi tijekom čitave godine
    NIKAD naša vrata za NIKOGA nisu bila niti će kad biti zatvorena
    ankete pred praznike/blagdane se rade radi organizacije posla, narudjbe namjernica za kuhinju za obavezne obroke a ne da bi tete poslale svoje guze na godišnje odmore

    zašto se grupe spajaju....naš vrtić ima 7 skupina....dakle, nas 14 odgojitelja
    a znate koliko nam djece dolazi? 20...od 170 djece nama dolazi 20 djece a prijavljeno ih je 100
    zar nije lijepo da se djeca druže i s drugim prijateljima, upoznaju i druge odgojitelje i njihov nacin rada?

    dnevni odmor je omogućen svakom djetetu bez obzira ima li to dijete potrebu za tim odmorom ili ne
    ako je dijete ostalo na dnenom odmoru, nema se zašto špotati roditelje (što čisto sumnjam) jer to je naš posao, i za to smo plaćeni

    naš vrtić NIKAD nije radio skraćeno jer mi smo uslužna djelatnost i kao takvi roditeljima smo na usluzi kad god i koliko god im to treba
    tako da....molim vas ne trpajte nas u isti koš, nismo svi isti, ne radimo svi jednako

    ovaj prvi post ja sam shvatila kao prijetnju odgojiteljima...bez obzira treba li mi vrtić ili ne ja ću ti sad namjerno dovesti svoje dijte....

    draga forumašice....dovedite svoje dijete...zašto ne....meni je isto imala ja u grupi 1, 2, 5, 7 ili 25 djece...ja na poslu MORAM biti i bez obzira da li su djeca tu ili ne ja moram biti na svom radnom mjestu

    nemojte nas tako ružno špotati...ako imate toliko povjerenja svaki dan nam na brigu povjeriti svoje dijte na 8-10 sati, imajte toliko povjerenja pa nam kažite..."odgojiteljice, ja imam potrebu soje dijete dovoditi tijekom cijele godine" i vidjet ćete da će vam sve kolegice dati adekvatano rješenje za brigu o vašem djetetu

  23. #23
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Koja patetika. Postoji cijeli niz ljudi koji ne mogu uzimati godišnji kad žele, nego kad mogu.
    Zapravo, vjerojatno je vrlo malo onih koji mogu uzeti slobodne dane kad požele.

    Vrtićka "problematika" meni je nakon silnih rasprava na forumu posve jasna - odgajateljica je premalo, pa moraju jedne druge mijenjati kad je neka bolesna, to im ne plaćaju, pa nabiju silne slobodne sate i tako imaju more slobodnih dana koje im onda nekad moraju omogućiti da potroše. I odatle sva ta silna dežurstva i spajanja.

    Sve je to naravno katastrofa, ako netko već radi prekovremeno to mu treba i platiti, i to šuškavim novčanicama a ne slobodnim danima koje mora trošiti kad mu možda uopće ne odgovara.

    Ankete i pitanja oko dolaska djeteta u vrtić i ja doživljavam kao neku vrstu pritiska - ako mi netko kaže da su se do tog trena prijavila tri djeteta da će dolaziti u vrtić, onda bome niti ja neću slati svoje, zato što ne voli vrtić, i zato što se sjećam kako je meni bilo kada bih skužila da je većina djece kod kuće a ja moram u vrtić.

  24. #24
    brane avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    1,317

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa Vidi poruku
    pa nabiju silne slobodne sate i tako imaju more slobodnih dana koje im onda nekad moraju omogućiti da potroše. I odatle sva ta silna dežurstva i spajanja.
    ne znam odakle vam ovaj podatak....ali...mi nemamo slobodne dane, barem kolegice u mom gradu, blago onima koje to imaju (za to još nisam čula)
    mi kao i svaki drugi zaposlenik imamo dane godišnjeg odmora koje MORAMO potrošiti preko ljeta...a u mojoj RO od ove godine su nam ostavili od godišnjeg (od ljeta) po 4 dana koje smo dobile u slučaju da se smanji broj djece u skupinama s tim da moramo biti pripravne u svakom trenu se javiti na posao ako se broj djece iznenada poveća....

    pa ako nas toliko mrzite zašto nam povjeravate svoju djecu?

    ja odgojiteljice moje djece obožavam...doživljavam ih kao drugog roditelja mojoj djeci jer su na žalost moja djeca više s njima nego samnom....bitan mi je dobar i kvalitetan odnos s njima...bitno mi je poznavati i ostale kolegice u objektu jer nikad ne znam kojoj od njih ću povjeriti svoje dijete u datom trenutku....

    kad bi samo malo pozitivnije doživljavali tu brigu o vašoj djeci dok vi to niste u mogućnosti (mi ih ne čuvamo, samo ovce se čuvaju a mi nismo pastirice) svima bi nam bilo lakše, ljepše i jednostavnije....
    Posljednje uređivanje od brane : 06.01.2011. at 16:51

  25. #25
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Taj nam podatak odatle što čitamo roditeljske forume već godinama, odatle što vidim koliko odgajateljica mog djeteta nema u vrtiću, a i odatle što sam u bliskim odnosima sa nekoliko odgajateljica u vrtiću pa znam koliko imaju slobodnih dana i zašto.

    Ne znam kako se iz mog posta može pročitati mržnja prema odgajateljima !? to mi se uopće ne da komentirati.

  26. #26
    Deaedi avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Postovi
    9,736

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa Vidi poruku
    Ankete i pitanja oko dolaska djeteta u vrtić i ja doživljavam kao neku vrstu pritiska - ako mi netko kaže da su se do tog trena prijavila tri djeteta da će dolaziti u vrtić, onda bome niti ja neću slati svoje
    X

  27. #27
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,268

    Početno

    Ja mora da sam živjela u neka sasvim druga vremena.... Mi u tome nismo vidjeli nikakav problem, zimska (i ljetna) dežurstva bila su organizirana tako da su jaslička djeca maksimalno pošteđena spajanja grupa i promjena teta odgajateljica, koliko god se dalo, ali starije grupe - pa ne vidim ništa loše u tome da su grupe spojene, da se ide u drugi objekt (ako je u blizini) i slično.

    Anketa se provodi zato da bi osoblje moglo organizirati optimalan pogon vrtića - suludo je npr. kuhati 200 obroka za 50 djece, ili ne omogućiti tetama koje ionako imaju hrpe prekovremenih sati da ne iskoriste slobodne dane. Nismo se obazirali na drugu djecu - ako smo bili doma, djeca su bila s nama. Ako smo išli raditi - djeca su išla u vrtić. Vrata vrtića nikad nisu bila zatvorena, uvijek je bilo barem dežurstvo (što je prednost državnih ustanova). Ljeti kad se rade obnove zgrada znali smo voditi djecu u druge objekte (na čemu svaka čast i kapa dolje ravnateljici - u nekoliko godina obnovili su kompletnu infrastrukturu). I tako ... Ne možete imati i novi/obnovljeni objekt i 100% raspoloživost i uvijek iste odgajatelje - ti ljudi isto imaju praznike, pravo na odmor, dužnost da se objekti obnove itd. A to što smo mi komotni i reagiramo negativno na svaku promjenu, e - to je NAŠ problem, ne problem vrtića.

    Doduše, moram reći da su moja djeca bila u jednom od najbolje organiziranih vrtića u gradu i dan danas nakon 3-4 godine u školi još se s uzdahom sjetim kako je u vrtiću sve bilo lijepo, dobro, organizirano, zdravo i primjereno.... Škola je na nekoj drugoj planeti.

  28. #28

    Datum pristupanja
    Jul 2007
    Postovi
    334

    Početno

    Ovo nije post koji je uperen protiv teta, već protiv sustava koji omogućava da se davno stečene loše navike produljuju. I motiviran je mojim osobnim iskustvom jer mi je u vrtiću rečeno da se grupe spajaju od 20.12. (decidirano dakle) i da je bolje djecu ne voditi u vrtić, osim ako se baš ne mora. Došla sam početkom tjedna kad su trebala biti spajanja, a tamo naša grupa i dalje funkcionira, naše tete su i dalje tamo, rade s djecom kao i obično, a obrazloženje je "u našoj grupi ima previše djece pa mi ne možemo spojiti". A ja sam svoje dijete ostavila susjedi jer nije imao s kim drugim ostati, i to upravo zato jer mi je rečeno da se grupe spajaju i preporučeno da ne dovodim dijete. Sljedeći tjedan je bilo spajanje i naše grupe i to je bilo grozno - nepoznate tete kojima su usta bila puna izgovora o tome da imaju puno djece. A zatekla sam ih (ne jednom!) kako sjede ispred sobe i pričaju o sniženjima i inim bitnim stvarima za posao, dok su djeca u sobi bila prepuštena sama sebi. I nije stvar u tome da djeca moraju nužno biti organizirana u aktivnosti, ali se s njima može i igrati, razgovarati, opomenuti ih kad se ružno ponašaju....a ne razmjenjivati recepte.

    Pa nitko nije osporio ženama da imaju pravo na GO, ali zašto se to mora prebijati preko naših leđa? Zašto vrtić ne zaposli honorarno npr. studente-ice pedagogije završnih godina kao zamjenu za GO, ako je to problem? Ne prihvaćam da se nema novca. Ako ova država ima za deseterostruko skuplje autoceste od komercijalnih cijena, što se onda prelije u privatne džepove, ako svaki naš političar s funkcije ode višestruko bogatiji nego je došao, ako plaćamo WC-e kao da su od zlata, a ne možemo si priuštiti da odgajateljice koriste GO onako kako im zakon to jamči, e onda nešto ne štima. Pa gdje mi to živimo? Hoćemo li se mi kao roditelji i dalje snalaziti za vrijeme ljeta, božićnih i uskršnjih blagdana? Hoće li tete unedogled, do penzije, biti na GO isključivo onda kad nema djece? Ma meni to nije normalno! Na ovakav način ništa se neće promijeniti jer mi svi to našim držanjem podržavamo. I umjesto da nas tete podrže i zajedno s nama učine ovaj minijaturni korak pritiska prema instituciji, i zahtijevaju normalne uvjete rada (zajedno s nama), ovdje se svi nastojimo što više prilagoditi totalnim anomalijama jer smo po pavlovljevom refleksu tako naučili. U tome je stvar. I pun mi je kufer konformizma te vrste. Dragi roditelji i drage tete, institucije, grad i država nam neće dati ono što zaslužujemo dok ih na to ne prisilimo. Ma ne mislim da će ovaj post pokrenuti revoluciju. Ali možda potakne bar na kratko na razmišljanje.

    Samo jasnoće radi, uopće nisam neprijateljski raspoložena prema tetama. Surađujem s njima i potičem dijete na isto. Njihov posao smatram divnim, ali nadasve iscrpljujućim i skidam im kapu u mnogo stvari. No ovdje je stvar u bolesnom sustavu, još jednom ponavljam.

    I usput, ta moja prijateljica koja je teta u vrtiću je DOSLOVCE svake godine od 15.6.-1.9. na moru.

  29. #29
    Matilda avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    na turneji
    Postovi
    3,233

    Početno

    Tsumami, mislim da je ovo problem tvog vrtića koji moraš prvo riješiti s ravnateljem/icom. Nagovaranje roditelja da ne dovode djecu u vrtić sigurno nije u redu.
    Ima vrtića u kojima spajanje grupa i rad preko blagdana i ljeta savršeno funkcionira, i nema nikakvih problema. Koliko god nam je odgojno-obrazovni sustav manjkav i ima problema, još uvijek sigurno nije do kraja bolestan. Problem je taj što svi ne rade po pravilima.

  30. #30
    Osoblje foruma krumpiric avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,835

  31. #31
    Matilda avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    na turneji
    Postovi
    3,233

    Početno

    Eto. Članak sve govori.
    Ja jedva čekam kraj 1. polugodišta, ne da ljenčarim cijeli dan, nego da se psihički odmorim, da osjetim tišinu, smirim organizam i napunim baterije za izdržati 2. polugodište. S tim da nisam u potpunosti na odmoru, i dalje radim posao onaj koji moram obaviti kod kuće.

  32. #32
    anchie76 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,993

    Početno

    Ja nikad nisam vidjela tragediju u spajanju grupa - to što su je drugi vidjeli to je njihov problem. Ja sam to vidjela kao priliku da mi se dijete igra i s drugom djecom, da upozna i druge tete i da se igra s drugim igračkama s kojim se nema priliku inače igrati u svojoj grupi. Tako da je on znao puno djece u vrtiću i njega su svi znali. U čemu je tu problem? Problem je tu samo ako ga mi takvim percipiramo.

  33. #33
    Osoblje foruma Bubica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,702

    Početno

    Djeca su razlicita, naravno. Neka obozavaju spajanje grupa, nove igracke, novi prostor i prijatelje, drugima to tesko pada. No, dijete treba ohrabrivati na nova iskustva, ako mu mi podizemo anksioznost oko tih spojenih grupa, normalno je da ono jos vise reagira...

    U cijeloj ovoj prici meni su jedino sporne poruke koje tete daju roditeljima (snadite se, tako je bolje za dijete...), to bi trebalo raspraviti s ravnateljem ustanove. Samu listu za upis kada ce dijete ici ne dozivljavam pritiskom vec nacinom da vrtic organizira svoj rad najoptimalnije.

    Sto se tice privatnih vrtica - ima stvarno onih koje jednostavno zakljucaju vrata i ne rade! Sva sreca, nas nije takav, radi od do, nema lista za upis dolazaka...

  34. #34
    kinder avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2005
    Postovi
    2,341

    Početno

    Kod nas ih je u grupi 5-oro djece ovih dana, nisu niti jednu grupu spojili , jedino je na Badnjak bilo samo 2 grupe .

    Mene više muči podatak da 20-toro djece ne dolazi u vrtić ovih dana , pitam se tko uopće u ovoj državi radi ?

  35. #35
    bucka avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    5,078

    Početno

    u nikinom vrtiću (podružnica) postoje 4 grupe i nek svaka ima min 20 djece (a ima i više) to je 80 djece!
    od tih 80 u vrtić su ovaj i prošli tjedan dolazili njih 10-ak!
    bez pretjerivanja!

  36. #36
    ivancica avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    3,356

    Početno

    Citiraj anchie76 prvotno napisa Vidi poruku
    Ja nikad nisam vidjela tragediju u spajanju grupa - to što su je drugi vidjeli to je njihov problem. Ja sam to vidjela kao priliku da mi se dijete igra i s drugom djecom, da upozna i druge tete i da se igra s drugim igračkama s kojim se nema priliku inače igrati u svojoj grupi. Tako da je on znao puno djece u vrtiću i njega su svi znali. U čemu je tu problem? Problem je tu samo ako ga mi takvim percipiramo.
    Potpis.


    Moj malac nije u vrtiću već drugi tjedan. Jer je sa bratom školarcem na praznicima kod bake. Valjda je tako i s ostalim klincima koji ne idu u vrtić, ili su sa starcima koji su na godišnjem, ili su kod baka na čuvanju.

  37. #37
    MarijaP avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Lokacija
    Twin Peaks
    Postovi
    2,066

    Početno

    Upisala sam dvoje djece u jaslice. Odmah smo znali da će biti u svim mogućim dežurstvima jer mm i ja tako radimo. Ja u smjenama, a on cijeli dan.

    Sa svih strana su nas napadali porukama da će nam djeca biti traumatizirana dežurstvima, da su jaslice fuj, da tete ništa ne rade, da djeca bulje u tv...

    U ranojutarnjem dežurstvu, nepoznata teta je mlađu nehodačicu uzela u krilo, a starijeg posjela pokraj sebe i pjevala im dok su grickali zajutrak (prvi su stigli).

    U popodnevnom dežurstvu su dvije tete držale moju kćer između sebe na klupici i pjevale i pljeskale njenim ručicama. Bila je jedino dijete. Veselo su me pozdravili i nije mi bilo nimalo neugodno što sam zadnja došla, radila sam, nisam pila kavu.

    To su mi prva iskustva sa dežurstvima, a sva ostala su također vrlo pozitivna.

    Smatram da roditelji dramatiziraju i to ozračje prenose na djecu.

    Ukoliko postoji problem sa konkretnim vrtićem, ravnateljicom ili tetom, onda to treba prijaviti. Od ovakvih akcija nikakve koristi.

  38. #38
    Cubana avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    East end
    Postovi
    6,747

    Početno

    Citiraj MarijaP prvotno napisa Vidi poruku
    Smatram da roditelji dramatiziraju i to ozračje prenose na djecu.
    NIje uvijek tako. Nama je teta znala reći da pokušamo doći ranije ili ako možemo da izbjegnemo spajanje grupa jer nam je kći bila izrazito vezana za njih i bila bi tužna u dežurstvu. Nismo uvijek mogli, ali cijenim taj njihov uvid i poznavanje moga djeteta (nisu to svima govorili da djeca ne bi dolazila).
    Sad je ona već veća i ne smetaju joj ni dežurstva ni spojene grupe, a malom je od starta svejedno.

  39. #39
    anchie76 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,993

    Početno

    Citiraj Bubica prvotno napisa Vidi poruku
    Djeca su razlicita, naravno. Neka obozavaju spajanje grupa, nove igracke, novi prostor i prijatelje, drugima to tesko pada. No, dijete treba ohrabrivati na nova iskustva, ako mu mi podizemo anksioznost oko tih spojenih grupa, normalno je da ono jos vise reagira...
    Slažem se u potpunosti. Moj nije bio jedan od tih koji obožava spajanje grupa, no kao što si rekla, to je bilo ohrabrivanje na nova iskustva. I ako mi pozitivno gledamo na to, klinci surađuju pa će i oni to puno bolje "podnijeti".

  40. #40
    MarijaP avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Lokacija
    Twin Peaks
    Postovi
    2,066

    Početno

    Citiraj Cubana prvotno napisa Vidi poruku
    NIje uvijek tako. Nama je teta znala reći da pokušamo doći ranije ili ako možemo da izbjegnemo spajanje grupa jer nam je kći bila izrazito vezana za njih i bila bi tužna u dežurstvu. Nismo uvijek mogli, ali cijenim taj njihov uvid i poznavanje moga djeteta (nisu to svima govorili da djeca ne bi dolazila).
    Sad je ona već veća i ne smetaju joj ni dežurstva ni spojene grupe, a malom je od starta svejedno.
    I super je da vam je to rekla. To je znak iskrene skrbi za dijete jer ju promatraju i poznaju. I nama su za sina rekli da pokušamo doći samo u redovnu grupu. To nam je bilo nemoguće.

    Najviše prigovora protiv vrtića sam čula od ljudi čija se djeca nisu uspjela prilagoditi, a oni su ispred te djece svašta pričali protiv teta i vrtića. Od šugavi vrtić, na dalje. Meni je to šokantno i smatram da nije dobro za djecu.

    Moj sin je teško prilagodljivo dijete. On plače za svaku i najmanju promjenu pa jako pazim šta i kako pričam ispred njega. Mi uvijek govorimo naše drage tete i naši dragi prijatelji. Adaptacija nam je super prošla i jako sam zadovoljna suradnjom.

  41. #41
    MarijaP avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Lokacija
    Twin Peaks
    Postovi
    2,066

    Početno

    Citiraj anchie76 prvotno napisa Vidi poruku
    Slažem se u potpunosti. Moj nije bio jedan od tih koji obožava spajanje grupa, no kao što si rekla, to je bilo ohrabrivanje na nova iskustva. I ako mi pozitivno gledamo na to, klinci surađuju pa će i oni to puno bolje "podnijeti".
    X

  42. #42

    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Postovi
    1,256

    Početno

    Tsumami, baš ružan post Žao mi je zbog tvog lošeg iskustva ali kao što ti je već nekoliko forumašica odgajatelja reklo, to je iznimka koju ti osobno moraš riješiti prvo s tetama a onda ako ne ide idi ravnatelju.

  43. #43

    Datum pristupanja
    Nov 2010
    Postovi
    8

    Početno

    Ja sam se uzasavala dezurstava i spajanja, a na kraju je ispalo da mog klinca svi poznaju sa tetama je bio na bok(Ja ih nikad vidjela) i bio si je jako vazan. Nakon nekog vremena imao je hrpu prijatelja a sve tete su bile njegove. Naucile su ga svasta i hvala im.

  44. #44
    ivananeda avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    PARACIN,srbija
    Postovi
    292

    Početno

    Citiraj Mali Mimi prvotno napisa Vidi poruku
    A za Staru Godinu većina vrtića radi skraćeno, jesi sigurna da nije pisalo na oglasnoj ploči? Kako su onda svi ostali roditelji došli po djecu?
    Ako mene pitas, sigurna sam, doooobro sam proucila

  45. #45
    brane avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    1,317

    Početno

    Citiraj ivananeda prvotno napisa Vidi poruku
    Isto i kd nas, 31.12 moja deca u 14h ostala poslednja u vrticu sa ljutim vaspitacicama. A nigde nije pisalo da se radi skraceno, same su izmislile.
    po cemu si zaključila da su odgojiteljice/vaspitačice bile ljute?

    nama je u petak na dnevnom odmoru ostalo 1 dijete a dva odgajatelja su ostala s njom.....

    mi smo rješavale svoje poslove, dijete se odmorilo, roditelji su došli po nju u 16:00 i sve ok

    ako si dovela svoje dijete znači da za to imaš razlog...mene razlozi uopće ne zanimaju....ko sam ja da ti određujem kad ćeš ti dovesti svoje dijte u vrtić - razumiješ što želim reči?

    mislim da je to bio samo tvoj osobni osjećaj grižnje savjesti što su ti dječica ostala sama i zadnja....nemoj da te to brine

    vrtić je tu da bi bio na usluzi roditeljima ...

  46. #46
    niiina

    Početno

    da vrtic je odgojna ustanova a ne cuvaliste, gdje neki roditelji ostavljaju svoju djecu kad pozele i koliko pozele jer ne mogu izaci na kraj s njima i ne znaju sto bi doma radili. i vjerujte mi ni jedno dijete ne voli dezurstvo, to su zablude roditelja koje pricaju da bi sebi olaksali. a bozicno vrijeme je vrijeme obitelji sto znaci da bi se to vrijeme trebalo provesti sto kvalitetnije sa svojim djetetom a ne u shoping centru ili u vrticu. tijekom blagdana najvise ima jaslicke djece u vrticu jer se nitko s njima ne zeli baviti, premda su te iste zabrinute mame na porodiljskom. kako netko uopce ima srca dovesti svoje dijete u vrtic a zna da moze biti doma i uzivati u svakom trenutku provedenom s njim, a to vrijeme vise nikad nece moci vratiti.

  47. #47
    Angie75 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,644

    Početno

    Citiraj niiina prvotno napisa Vidi poruku
    da vrtic je odgojna ustanova a ne cuvaliste, gdje neki roditelji ostavljaju svoju djecu kad pozele i koliko pozele jer ne mogu izaci na kraj s njima i ne znaju sto bi doma radili. i vjerujte mi ni jedno dijete ne voli dezurstvo, to su zablude roditelja koje pricaju da bi sebi olaksali. a bozicno vrijeme je vrijeme obitelji sto znaci da bi se to vrijeme trebalo provesti sto kvalitetnije sa svojim djetetom a ne u shoping centru ili u vrticu. tijekom blagdana najvise ima jaslicke djece u vrticu jer se nitko s njima ne zeli baviti, premda su te iste zabrinute mame na porodiljskom. kako netko uopce ima srca dovesti svoje dijete u vrtic a zna da moze biti doma i uzivati u svakom trenutku provedenom s njim, a to vrijeme vise nikad nece moci vratiti.
    Prvi ti je post pa ću se suzdržati od komentara.

  48. #48

    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Postovi
    1,373

    Početno

    Mislim da je manjim klincima veći problem to spajanje grupa nego većim klincima - novi prostor, nove tete, druga djeca...

    Meni isto ide na živce to spajanje grupa, ali sam se navikla, nema druge.

    I ne kužim logiku - školski su praznici, pa se i vrtići tome prilagođavaju: pa nemaju svi vrtićarci doma i školarce, pa ne mogu svi roditelji u svako doba godine dobiti godišnji...

    Lani je naš vrtić radio po promijenjenom rasporedu od cca 18.06. - 01.09., dakle 2,5 mjeseca.

    Sad od Badnjaka (sva sreća pa je Badnjak pao u petak), do 10.01., dakle 18 dana, skoro 3 tjedna. Ne znam kak je za Uskrs...

    Da se razumijemo, poštujem tete i iznimno cijenim njihov rad, ali me i dalje živcira ta izmijenjena šema vrtića tako dugo.

  49. #49
    Mali Mimi avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Postovi
    7,121

    Početno

    Pa ne prilagođava se vrtić školskim praznicima...
    Već duži niz godina se smanjuje broj djece u vrijeme božićnih blagdana i tijekom ljetnih mjeseci ne zato što to tete tako žele, nego zato što tada i većina roditelja koristi svoje godišnje odmore, slobodne dane...a kad većina djece ostane kod kuće logično je da se u to vrijeme spajaju grupe.
    Odgajatelji ipak nemaju toliku moć da narede roditeljima da djecu ne dovode u vrtić kad se njima baš ide na godišnji ili neki misli da se to ipak tako može? Ja ću svoj godišnji odmor iskoristi pa da je i cijele godine pun broj djece jer imam to zakonsko pravo i ako ništa drugo platit će se netko da me zamjeni!

  50. #50
    smedja avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    863

    Početno

    Ove tete koje se javljaju i kazu da imaju samo 25 dana slobodnih u godini dana (i to samo g.o. ljeti) ili ne govore istinu, ili imaju neku vojnicki organiziranu ustanovu. Ali to ujedno i znaci da rijetko koji dan rade dulje od 5 sati... znaci da ne mjenja nitko nikoga i nitko nema nikad viska sati.
    Bliske osobe mi cijeli zivot rade u drzavnim predskolskim ustanovama pa vidim kakva je situacija u stvarnosti...
    Bas kako kaze mima, mijenjaju jedna drugu kad je netko na bolovanju, pa u konacnici kad se povuce crta ispod godine (cast tome sto neke dane rade dulje od 5-6 sati) po mojoj procjeni barem 35 ako ne i vise dana (pon-pet) godisnje ne dolaze na posao. Znaci nekih 10ak dana ekstra uz godisnji, ako ne jos i vise...

    Zanimljivo je da je vecini teta obrana to je tezak posao ili protunapad... i vi ste to mogli zavrsiti pa raditi u vrticu... Do dana danasnjeg ne znam sto bi rekla na to

Stranica 1 od 10 123 ... PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •