Stranica 1 od 3 123 PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 1 do 50 od 126

Tema: Popis stanovništva 2011

  1. #1
    ivana zg avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    2,722

    Početno Popis stanovništva 2011

    http://narodne-novine.nn.hr/clanci/s...7_92_2587.html

    R E P U B L I K A H R V A T S K A
    DRŽAVNI ZAVOD ZA STATISTIKU
    10002 ZAGREB, ILICA 3, p. p . 80
    t e lefon: (01) 4812 74 5 , t e lefaks : ( 01) 4812 740
    PRIOPĆENJE ZA JAVNOST
    U POVODU PRIJAVA ZA SUDIONIKE POPISA STANOVNIŠTVA, KUĆANSTAVA I
    STANOVA U REPUBLICI HRVATSKOJ 2011.
    Prijave za posao popisivača i kontrolora u Popisu 2011. prikupljat će se neposredno
    prije popisivanja, točnije, tijekom druge polovine veljače 2011. Svaka županija će za
    svoje područje organizirati prikupljanje prijava u ispostavama, odnosno popisnim
    centrima koji će biti osnovani za potrebe provođenja Popisa.
    Županije, odnosno ispostave i popisni centri, sve će potrebne informacije o točnom
    vremenu i mjestu prijava za sudionike Popisa pravodobno objaviti preko Zavoda za
    zapošljavanje, lokalnih medija i internetske stranice Državnog zavoda za statistiku
    (www.dzs.hr).
    Nakon obrade pristiglih prijava za posao popisivača i kontrolora u Popisu 2011., sve
    prijavljene osobe bit će pozvane tijekom prve polovine ožujka 2011. na ispunjavanje
    Upitnika za prijavu popisivača i kontrolora. Selekcija potencijalnih kandidata koji
    zadovoljavaju formalne uvjete (punoljetna osoba sa završenom barem srednjom
    školom) izvršit će se na temelju analize Upitnika za prijavu popisivača i kontrolora.
    Za izabrani broj popisivača i kontrolora organizirat će se predavanja (obuka) na kojima
    će ih se upoznati s metodologijom i organizacijom Popisa 2011. Poduke kontrolora bit
    će organizirane u ispostavama od 21. do 24. ožujka 2011., dok će poduke popisivača
    biti organizirane u popisnim centrima od 28. do 31. ožujka 2011.
    Nakon odslušanih predavanja svi će polaznici biti dužni pristupiti završnom testu, nakon
    čega će oni koji ga s uspjehom polože biti izabrani za popisivače odnosno kontrolore.
    Završni test bit će jedinstven za cijelu državu te će provjeravati razumijevanje
    metodologije s poduke na praktičnim primjerima.
    Popisivač mora biti osoba sa završenom barem srednjom školom, čitkim rukopisom (koji
    će se provjeriti temeljem Upitnika za prijavu popisivača i kontrolora) te na kraju obuke
    mora uspješno položiti završni test za popisivače. Popisivanje na terenu trajat će u
    vremenu od 1. do 28. travnja, i to po cijeli dan. Dakle, popisivač je na terenu od jutra do
    navečer; većinu tog vremena provodi popisujući, a dio vremena sa svojim nadređenim
    (kontrolorom) koji mu provjerava ispravnost materijala. To znači da se od popisivača
    očekuje puni dnevni angažman, uključujući subote i nedjelje, te u vrijeme dok traje popis
    ne može paralelno raditi neki drugi posao odnosno aktivno pohađati školu/studij.
    Prednost će, kao i u prijašnjim popisima, imati nezaposleni građani.
    Sve informacije vezane za Popis 2011. bit će pravodobno objavljivane na internetskim
    stranicama Državnog zavoda za statistiku (www.dzs.hr).
    Lijepo Vas molimo da sve upite koje imate u vezi s Popisom 2011., a čije odgovore niste
    uspjeli pronaći na internetskim stranicama Državnog zavoda za statistiku (www.dzs.hr)
    postavljate isključivo u pisanom obliku na e-mail: popis2011@dzs.hr
    Zahvaljujemo na razumijevanju!
    Zagreb, 7. siječnja 2011.
    stavljam cijeli tekst jer ga ne mogu linkat...tj. ne mogu linkati ni primjerke formulara na kojima možete vidjeti pitanja koja će vam biti postavljana.

    1. Prvo zanima me jedan pravni odgovor (a ovo nisam stavljala na temu s pravnim pitanjima jer je ovo forum o djeci).
    Znam da je Država u krizi itd. ali je li po zakon da ljudi(popisivači) koje će raditi cijeli dan sve dane u tjednu i vikende imaju plaću oko 3,500 kn?
    Ljudi s burze imaju prednost ali nije li to iskorištavanje ako znamo da se po zakonu prekovremeni rad plaća više, ( što ovdje i je slučaj jer se radi više od 8h) kao i rad Nedjeljom i blagdanima?

    2. Pitanja na koja ne želite dati odgovor mogu vas koštati od
    300-800kn kazne...a pitanja ima svakakvih (od toga jeste li gay itd) Koliko je to zakonski i koliko je uopće opasno davati apsolutno sve podatke o sebi i OIB i ostale intimne podatke nepoznatim ljudima i zašto to uopće zanima Državu?Koliko su neka pitanja potrebna tj nepotrebna tj. koliko krše ljudka a i neka zakonska prava građana?

    3.Zašto se popis ne može organizirati na taj način npr. kad podnosite prijavu poreza pa onda i ispunite ovaj papir za popis? (jer i tako možete dati podatke i za osobe koje nisu trenutno u kući,muž, djeca itd. ...da kazne su visoke za krive podatke ali tko će to molim vas provjeravati...tko će provjeriti jel sam završila Fax...hoće li me tražiti diplomu, index, radnu knjižicu da vide ne lažem li o zaposlenju itd....gdje bi stigli kad bi nas traži dokument tj. potvrdu za svaki naš podatak- pa onda ćemu to, kada možemo reć što nas je volja i više od 50% npr.popisa stanovništva može biti fejk) ?

    Hvala!

  2. #2

  3. #3
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Radila sam na proslom popisu stanovnistva i moram priznati da sam bila zadovoljna s placom, a s obzirom na ulozen trud i vrijeme (istina, bila sam, jelte, mladja nego sad i kriteriji su mi bili nesto drugaciji). Radi se sve dane u tjednu, ali nitko me/nas nije izrabljivao stopedeset sati na dan. Ako se ne varam, bili smo placeni po broju odradjenih kucanstava tj. nekako se prema tome pratilo tko sto i koliko radi.

    Prije deset godina nismo prisiljavali nikoga da daje odgovore na pitanja na koja nisu zeljeli odgovoriti i prilicno sam sigurna da nikakvu kaznu zbog toga nisu platili.

    A sto se laznih podataka tice, naravno da te nitko nece traziti da pokazes diplomu. Moram priznati da ne vidim razloga zasto bi netko lagao da je ima, s obzirom da je rijec o statistickim podacima. Ali ajde, ima svakakvih ljudi.

    Razglabati o popisu stanovnistva s filozofske strane... stvarno ne namjeravam. Ne vidim razloga.

  4. #4
    smedja avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    863

    Početno

    Ja sam poznati paranoik, pa mi ova pitanja... maltene o broju cipele... tjeraju strah u kosti... cisti BB

    Po meni iskljucivo statisticki podaci bi bili kada ne bi ispunjavao osobne podatke nego samo odgovarao na pitanja iu vezi npr broja djece (ali ne njihova imena), obrazovanja, zaposlenja itd, ali na anonimnoj osnovi... ali nemam nikakve veze sa statistikom pa ne znam...

  5. #5
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    eto, ovo je cijeli jedan novi svijet za mene, majke mi. šta sve neću otkriti na ovom forumu.

    ja se čudim paranoji oko paracetamola, a ljudi imaju fobiju od popisa stanovništva

  6. #6
    prima avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Postovi
    1,142

    Početno

    1. nitko još službeno nije objavio kolika će biti plaća popisivača (ovih 3500 kn su neka procjena medija), a jesu službeno objavili da visina naknade ovisi o broju popunjenih popisnica, znači više rada=više novca. Ne radi se o radnom odnosu, pa nije zakonom regulirana minimalna plaća.

    2. na popisnici nema pitanja "jeste li gay" , ima u odgovorima na pitanje u kakvoj bračnoj zajednici živiš i odgovor "istospolna zajednica" , uz bračna, izvanbračna ....
    Ja vidim svrhu svih pitanja iz popisnice za statističke potrebe, za kazne ne znam, neda mi se sad kopat, a vidim da je i za neka pitanja ponuđen odgovor "ne izjašnjava se" (nacionalnost, vjera)

    3. problem sa takvim načinom popisivanja bi bio da se velik broj ljudi nebi maltretirao s tim, i nebi popunio popisnicu ,
    a laganje za statistiku ? ko voli nek izvoli, ne vidim svrhu, većini je najlakše dati istinite podatke

  7. #7
    tajchi73 avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Postovi
    1,923

    Početno

    Citiraj prima prvotno napisa Vidi poruku
    2. na popisnici nema pitanja "jeste li gay" , ima u odgovorima na pitanje u kakvoj bračnoj zajednici živiš i odgovor "istospolna zajednica" , uz bračna, izvanbračna ....
    meni neka pitanja nemaju logike tj. već sada je za pretpostaviti da ljudi u večini neće odgovoriti istinu. Npr. tko će napisati da živi u istospolnoj zajednici ??? Po tome bi trebalo uvrstiti i pitanje da li imate ljubavnika/ljubavnicu...........jer ako je bitno koliko imamo gay parova što ne bi bilo bitno koliki postotak stanovništva šara. I uopće ne kužim te kazne za netočne odgovore. Kaj će kažnjavati? Lažni odgovor za bračnu zajednicu, vjeru....? Kak će provjeravati?

  8. #8
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    Citiraj tajchi73 prvotno napisa Vidi poruku
    meni neka pitanja nemaju logike tj. već sada je za pretpostaviti da ljudi u večini neće odgovoriti istinu. Npr. tko će napisati da živi u istospolnoj zajednici ???
    pa, ja se nadam, oni koji žive u istospolnoj zajednici.

    statistički podaci iz popisa stanovništva su jako bitni.
    pogledajte malo bilo koji razvojni dokument na razini države, ministarstava, županije, općine. strategije razvoja školstva, zdravstva, civilnog društva itd itd.
    svi oni na početku, kao polazište, imaju osnovnu analizu, odnosno analizu stanja segmenta kojim se bave.
    određeni podaci se crpe upravo iz popisa stanovništva. dakle, temelje se na zadnjem popisu stanovništva iz 2001.
    ako po popisu stanovništva u hrvatskoj nema istospolnih zajednica - brat bratu, onda nema nit brige za njih.
    ako nema nepismenih, onda nema niti tečajeva opismenjavanja.
    itd.
    ovo za kažnjavanje - ne znam. pretpostavljam da se radi o načinu da se ljude, npr forumaše ovog foruma prisili da odgovore na pitanja.
    a kao ni kaae, stvarno ne vidim smisao laganja.
    na pitanja o vjeri i nacionalnosti imaš opciju da se ne opredijeliš.
    ako ti je to bitno, pretpostavljam kao neki životni stav. ako se osjećaš neopredijeljen.
    pa bilo je na prošlim popisima i eskima i aboriđina, kao nekakav vid protesta.

  9. #9
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    Citiraj tajchi73 prvotno napisa Vidi poruku
    Npr. tko će napisati da živi u istospolnoj zajednici ???
    Ja bih rekla kako će ljudi koji žive u istospolnim zajednicama itekako htjeti to i "priznati".
    Mislim da je njima najviše u interesu da se pokaže kako istospolne zajednice postoje, da ih ima, da su dio naše statistike, da ih se ne može i ne smije negirati.

  10. #10
    Svimbalo avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,179

    Početno

    Citiraj cvijeta73 prvotno napisa Vidi poruku
    eto, ovo je cijeli jedan novi svijet za mene, majke mi. šta sve neću otkriti na ovom forumu.

    ja se čudim paranoji oko paracetamola, a ljudi imaju fobiju od popisa stanovništva


    Ako se pretvori u još jednu gay temu, rado ću sudjelovati.
    Zasad potpisujem Kaae, čemu filozofirati o popisu?
    A cvijeta je dala razloge zašto uopće postoji.

  11. #11
    prima avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Postovi
    1,142

    Početno

    Npr. tko će napisati da živi u istospolnoj zajednici ???
    pa ljudi koji žive u istospolnoj zajednici, zašto ne?

    Po tome bi trebalo uvrstiti i pitanje da li imate ljubavnika/ljubavnicu...........jer ako je bitno koliko imamo gay parova što ne bi bilo bitno koliki postotak stanovništva šara.
    ne vidim paralelu, kakve veze ima bračna vjernost sa homo/heteroseksualnošću ?

    I uopće ne kužim te kazne za netočne odgovore. Kaj će kažnjavati? Lažni odgovor za bračnu zajednicu, vjeru....? Kak će provjeravati?
    ne kužim ni ja, mislim da u praksi nikakvih kazni neće biti, niti će ko provjeravati

  12. #12
    summer avatar
    Datum pristupanja
    May 2005
    Lokacija
    St
    Postovi
    4,597

    Početno

    ja jedva cekam da me popisu, volim ankete i ispunjavanje formulara svake vrste

  13. #13

    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Postovi
    1,373

    Početno

    Citiraj summer prvotno napisa Vidi poruku
    ja jedva cekam da me popisu, volim ankete i ispunjavanje formulara svake vrste
    I ja.

    Ja ću biti ponosna da me popišu i da sudjelujem u tome .

  14. #14
    tajchi73 avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Postovi
    1,923

    Početno

    Citiraj apricot prvotno napisa Vidi poruku
    Ja bih rekla kako će ljudi koji žive u istospolnim zajednicama itekako htjeti to i "priznati".
    Mislim da je njima najviše u interesu da se pokaže kako istospolne zajednice postoje, da ih ima, da su dio naše statistike, da ih se ne može i ne smije negirati.

    ja i dalje ne vjerujem da će ljudi biti voljni priznati tak nešto. Tu mislim na one koji niti prijateljima ili kolegama na poslu nisu rekli da žive u istospolnoj zajednici.

    Bit će onih koji će to napisati iz zezancije kao što su nekada pisali da su eskimi.

  15. #15
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    Citiraj tajchi73 prvotno napisa Vidi poruku
    ja i dalje ne vjerujem da će ljudi biti voljni priznati tak nešto. Tu mislim na one koji niti prijateljima ili kolegama na poslu nisu rekli da žive u istospolnoj zajednici.

    Bit će onih koji će to napisati iz zezancije kao što su nekada pisali da su eskimi.
    najvjerojatnije nisu pisali iz zezancije, nego iz protesta.
    a priznati će isključivo popisivaču, a podaci se ne smiju koristiti u nikakve svrhe osim statističke.
    evo ti jedan članak o tome.

    http://www.e-novine.com/index.php?news=43777

  16. #16
    Zubic vila avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    782

    Početno

    Gay udruge su, koliko sam čula na tv-u, rekle da bi se bunile da je suprotno- da nemaju mogućnost izjasniti se o spolnoj orijentaciji. Što je sasvim logično.

    Ja se jako veselim popisu stanovništva tj. "rezultatima", baš me zanima koliko se toga promijenilo u deset godina.

  17. #17
    Pinky avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    Dalmacija
    Postovi
    5,498

    Početno

    mene nije ni bilo na zadnjem popisu, jer sam se taman bila udala a nisam promijenila dokumente, tako da sam glumila gosta koji je popisivaču davao podatke, kontajući da će me mater doma prijaviti. ali nije.
    i jel država puno oštećena? jel me netko kaznio?
    u cjelosti potpisujem primu. a bome i kaae - čemu filozofiranje?
    možda se čak izjasnim ko klingonka, ne ponosim se hrvatima zadnje desetljeće bar.
    prijatelji su mi se izjašnjavali ko eskimi, imamo pravo biti ono što hoćemo.
    i baš mi je drago da postoji opcija istospolnih zajednica. dosta je više bilo nametanja životnih vrijednosti, zna se.

  18. #18
    Janis avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2010
    Postovi
    311

    Početno

    Citiraj Zubic vila prvotno napisa Vidi poruku
    Ja se jako veselim popisu stanovništva tj. "rezultatima", baš me zanima koliko se toga promijenilo u deset godina.
    I mene baš zanimaju rezultati, osobito onaj dio o obrazovanju.

  19. #19
    Angie75 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,644

    Početno

    Citiraj Zubic vila prvotno napisa Vidi poruku
    Ja se jako veselim popisu stanovništva tj. "rezultatima", baš me zanima koliko se toga promijenilo u deset godina.
    I ja jedva čekam vidjeti rezultate popisa.

  20. #20
    RozaGroza avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Postovi
    5,601

    Početno

    Ja sam kao smedja, BB paranoična, neće me bit doma taj dan.

  21. #21
    Administrator foruma daddycool avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2005
    Lokacija
    ZG, u braku
    Postovi
    4,635

    Početno

    Citiraj Zubic vila prvotno napisa Vidi poruku
    Gay udruge su, koliko sam čula na tv-u, rekle da bi se bunile da je suprotno- da nemaju mogućnost izjasniti se o spolnoj orijentaciji. Što je sasvim logično.
    Citiram "“Iako upitnik postavlja pitanje o imenu bračnog/izvanbračnog druga-družice – izostavlja pitanje o imenu istospolnog druga-družice, i ono što je još gore u definiciji pojma „uže obitelji“ ne prepoznaje istospolnog druga-družicu. Time je grubo prekršen članak 21. Zakona o istospolnim zajednicama koji zabranjuje svaku diskriminaciju, izravnu i neizravnu na osnovi istospolne zajednice kao i činjenice homoseksualne orijentacije”, ističe se u pismu Državnom zavodu za statistiku."

    No na stranu sama pitanja, ja imam rezerve prema motivima pitanja o seksualnoj orijentaciji. Scenarij koji meni pada na pamet je sljedeći. Određeni broj osoba koji nemaju problema sa svojom seksualnošću niti sa okolinom, bez problema će u upitniku napisati da živi u istospolnoj zajednici. No veliki broj osoba će tu činjenicu zatajiti što iz srama što iz straha, a nakon obrade podataka, redovni "dušebrižnici" će imati podatak koji će biti znatno manji od stvarnoga, a s kojim će mahati kada će LGBT udrugue/osobe tražiti određena prava koja su im sada uskraćena.

  22. #22
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Meni totalno idu na zivce ti uredi za statistiku.

  23. #23
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    a hbg daddy, neke bitke će morati oni sami voditi, mislim da niko drugi to ne može umjesto njih

    ali, u edukaciji bi trebalo voditi računa da su popisivači senzibilizirani i po tom pitanju.

  24. #24

    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Postovi
    1,373

    Početno

    A ja ne kužim ovu BB paranoju oko popisa stanovništva, neka se nitko ne uvrijedi, ali mislim, pa puno većem broju ljudi su dostupne naše informacije (i još intimnije prirode o sebi, o djeci, obitelji...) ovako preko foruma, fejsbuka, itd., nego ako damo podatke tamo nekom popisivaču...

    U krajnjoj liniji, nismo li dužni dati istinite podatke, ono, kao što nam je dužnost izaći na izbore i glasati...

  25. #25

    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Postovi
    3,461

    Početno

    A jel' istospolna zajednica i život s cimericom, ili cimerom, s bilo kim istog spola, a da ti nije rod? Ili je i život dvije neudane sestre, bakice na otoku Visu, istospolna zajednica?
    Ne da mi se to proučavati detaljno,
    nego pitam one koji su proučili jel' to pametno sastavljeno i
    ima li nekog smisla i logike ili su pitanja radi pitanja pa rezultat - kupus?

  26. #26
    smedja avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    863

    Početno

    Pa ako smo na popisu stanovnistva DUZNI pod krivicnom i materijalnom odgovornoscu dati odgovore na pitanja iz upitnika onda to nije ni malo slicno fb, forumu ili sl.
    Najvaznije, na internetu ili sl smo u mogucnosti dozirati informacije...

  27. #27
    lukab avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,125

    Početno

    ja mislim da drzava ionako ima sve te podatke o nama (mozda ne dal se izjasnjavas da si eskim ili dal zivis u istospolnoj zajednici), vecinu barem, pogotovo o obrazovanju i to, samo sto ih nema na jednom mjestu odnosno u jednoj bazi podataka
    i tome sluzi ovaj popis
    i mislim da nema mjesta paranoji jer BB ionako sve zna

  28. #28
    lukab avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,125

    Početno

    ja mislim da drzava ionako ima sve te podatke o nama (mozda ne dal se izjasnjavas da si eskim ili dal zivis u istospolnoj zajednici), vecinu barem, pogotovo o obrazovanju i to, samo sto ih nema na jednom mjestu odnosno u jednoj bazi podataka nego na mnogobrojnim formularima koje ste ispunjavali tijekom godina...
    i tome sluzi ovaj popis
    i mislim da nema mjesta paranoji jer BB ionako sve zna samo toga nije svjestan

  29. #29
    Zubic vila avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    782

    Početno

    Citiraj lukab prvotno napisa Vidi poruku
    ja mislim da drzava ionako ima sve te podatke o nama (mozda ne dal se izjasnjavas da si eskim ili dal zivis u istospolnoj zajednici), vecinu barem, pogotovo o obrazovanju i to, samo sto ih nema na jednom mjestu odnosno u jednoj bazi podataka
    i tome sluzi ovaj popis
    i mislim da nema mjesta paranoji jer BB ionako sve zna
    Upravo tako.
    Popis stanovništva ne otkriva ni 10% onoga što bi netko u drž. upravi da želi mogao iskopati o svakome od nas. Matični uredi, porezne prijave, bankovni računi, kartice, MUP evidencije, medicinski kartoni, a šlag na torti- internetska prostranstva... I sad se bojite popisa stanovništva? Relax.

  30. #30
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Citiraj smedja prvotno napisa Vidi poruku
    Pa ako smo na popisu stanovnistva DUZNI pod krivicnom i materijalnom odgovornoscu dati odgovore na pitanja iz upitnika onda to nije ni malo slicno fb, forumu ili sl.
    Najvaznije, na internetu ili sl smo u mogucnosti dozirati informacije...
    Na proslom popisu nismo nikome morali recitirati njihova prava i duznosti, dakle nismo naglasavali nikakvu krivicnu i materijalnu odgovornost, a jos manje prijetili kaznama za pogresne podatke ili razne neistine.

    Prosla sam poprilican dio zagrebackog centra i igrom slucaja popisivala cak i vlastitu zgradu (obicno se to ne radi, no meni su dozvolili, a i stanari se nisu bunili). Nisam imala osjecaj da bilo tko laze, a i vecinom nisam naisla na otpor ljudi. Poneki nisu odgovarali na pitanja o nacionalnosti ili vjeri, poneki su izbjegavali informaciju o primanjima, ali sve skupa stvarno nije bilo nekih problema.

    Imala sam pokojeg klingonca i dalekog mu rodjaka, tek toliko da se nadje.

    Vecina ljudi je bila kod kuce, a eventualno su nas narucivali da dodjemo neki drugi dan ili u drugo vrijeme.


    U Americi smo odradili popis prosle godine, tamo negdje u ljeto, ako se ne varam. Na kucnu adresu je stigla koverta s placenom markicom i trebalo je popuniti papire, vrlo slicne nasima, i poslati ih natrag. Popisivaci su kasnije odlazili na kucne adrese onih koji se nisu odazvali u tom prvom krugu, putem poste.

  31. #31
    Osoblje foruma mikka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    7,247

    Početno

    klingonci i eskimi su vjerska opredjeljenja?

    osobno nemam problem s popisivanjem, kao summer volim ankete i formulare, mozda i previse. samo se nadam da cu biti doma taj dan. na zadnjem popisu sam se zeznula i izjavila da sam vjernik, ovaj put se nadam to ispraviti

  32. #32
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Nije vjersko, nacionalno je.

  33. #33
    plashljivo_pile avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    558

    Početno

    odlično, napokon ću moći javno priznati da sam ustvari vulkanka.

    live long and prosper! ups, mislim dif-tor heh smusma, malo mi pon farr pomutio mozak

  34. #34
    Osoblje foruma ivarica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,527

    Početno

    Citiraj daddycool prvotno napisa Vidi poruku
    No na stranu sama pitanja, ja imam rezerve prema motivima pitanja o seksualnoj orijentaciji. Scenarij koji meni pada na pamet je sljedeći. Određeni broj osoba koji nemaju problema sa svojom seksualnošću niti sa okolinom, bez problema će u upitniku napisati da živi u istospolnoj zajednici. No veliki broj osoba će tu činjenicu zatajiti što iz srama što iz straha, a nakon obrade podataka, redovni "dušebrižnici" će imati podatak koji će biti znatno manji od stvarnoga, a s kojim će mahati kada će LGBT udrugue/osobe tražiti određena prava koja su im sada uskraćena.
    sumnjam, jer ovo je samo pitanje o zajednici u kojoj anketirane osobe zive, ne o seksualno orijentaciji rvata
    stovise, mogu to pitanje bolje iskoristiti udruge koje ce reci - toliko i toliko populacije je lgbt (iz nekih drugih statistika), a samo xy ih zivi u istospolnim zajednicama iz razloga tih i tih, znaci u pravu smo kad trazimo da se istospolna i izvanbracna (za pocetak) zajednica izjednace...


    pregledala sam sad obrasce, ali ne mogu naci ovo sto kaae pise - o visini primanja
    i ne kuzim sto popunjavamo pod - djelatnost?

    a ako se bojite(mo) popisa stanovnistva - pa sve sto je u obrascima vec znamo iz postova

  35. #35
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,207

    Početno

    Citiraj RozaGroza prvotno napisa Vidi poruku
    Ja sam kao smedja, BB paranoična, neće me bit doma taj dan.
    Možeš biti slobodno. Kao kontrolol popisivača na prošlom popisu, mogu ti reći da su popisivači pristojni, brzi, ne ulaze u nikakvu intimu, radi se o čisto statistički važnim podacima.

    Ništa se ne slaže po imenu, nigdje više ne ulazi ničije ime. Sve je bilo visoko profesionalno. Sjećam se da se zadnji put samo jedna žena bunila radi popisa, ali i to je na obostrano zadovoljstvo riješeno. A radilo se o tisućama ljudi.

  36. #36
    Pinky avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    Dalmacija
    Postovi
    5,498

    Početno

    Citiraj lola_34 prvotno napisa Vidi poruku
    A ja ne kužim ovu BB paranoju oko popisa stanovništva, neka se nitko ne uvrijedi, ali mislim, pa puno većem broju ljudi su dostupne naše informacije (i još intimnije prirode o sebi, o djeci, obitelji...) ovako preko foruma, fejsbuka, itd., nego ako damo podatke tamo nekom popisivaču...

    U krajnjoj liniji, nismo li dužni dati istinite podatke, ono, kao što nam je dužnost izaći na izbore i glasati...
    ni ja ne kužim. a nisam od onih koji će todoriću dati sve svoje podatke u zamjenu za konzum plus karticu, da on prodaje okolo moje podatke firmama i na tome zarađuje.
    mnogi ljudi TO olako rade, a s druge strane ih je frka popisa stanovništva.
    ja mu se baš radujem.

  37. #37
    Pinky avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    Dalmacija
    Postovi
    5,498

    Početno

    Citiraj RozaGroza prvotno napisa Vidi poruku
    Ja sam kao smedja, BB paranoična, neće me bit doma taj dan.
    više će ljudi saznati o tebi kroz forum, špirovu sliku u avataru, facebook i eventualno blogiranje nego kroz popis stanovništva.
    zato mi nije jasna panika internet korisnika oko popisa.
    da ste tamo neki informatički neobrazovani ljudi koji skrivaju svoje podatke od javnosti i žive povučeno ajde de, al ovako?

  38. #38
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Citiraj ivarica prvotno napisa Vidi poruku
    pregledala sam sad obrasce, ali ne mogu naci ovo sto kaae pise - o visini primanja
    i ne kuzim sto popunjavamo pod - djelatnost?
    Nemam sad vremena traziti ove nove obrasce, ali ako se ne varam, na proslima je bila rubrika s visinom primanja kucanstva.

    Djelatnost je ono cime se bavite. Osim ako sam je opet pomijesala s necim.

  39. #39
    RozaGroza avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Postovi
    5,601

    Početno

    Citiraj Pinky prvotno napisa Vidi poruku
    više će ljudi saznati o tebi kroz forum, špirovu sliku u avataru, facebook i eventualno blogiranje nego kroz popis stanovništva.
    zato mi nije jasna panika internet korisnika oko popisa.
    da ste tamo neki informatički neobrazovani ljudi koji skrivaju svoje podatke od javnosti i žive povučeno ajde de, al ovako?

    Da, ali u ovome što si navela ja biram gdje kako koliko i kada.

  40. #40
    Pinky avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    Dalmacija
    Postovi
    5,498

    Početno

    Citiraj RozaGroza prvotno napisa Vidi poruku
    Da, ali u ovome što si navela ja biram gdje kako koliko i kada.
    vjeruj mi, puno više si tako izložena, bez obzira što i kako biraš, nego kod popisa stanovništva. čisto sumnjam da bi netko od 4 milje hrvata detaljno proučavao i interesirao se baš za tvoje podatke. za razliku od neta gdje svi sve imamo na dlanu

  41. #41
    pikula avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    doma
    Postovi
    6,546

    Početno

    Citiraj cvijeta73 prvotno napisa Vidi poruku
    eto, ovo je cijeli jedan novi svijet za mene, majke mi. šta sve neću otkriti na ovom forumu.

    Ja se čudim paranoji oko paracetamola, a ljudi imaju fobiju od popisa stanovništva
    lol )))

  42. #42
    ivana zg avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    2,722

    Početno

    Nisam paranoična, naprotiv veselim se popisu i namjeravam biti doma....slažem se tu s nekim ljudima s smedjom koja tvrdi da to nisu samo statistički podaci i ankete jer ja na početku vaše ime i prezime i "anketa" nije anonimna.....

    -druga stvar koja me je zanimala zašto se to ne obavlja na drugačiji način i sad visim da u Americi to stiže poštom kući i ja bi svakog koji to ne ispuni kaznila...

    - da li netko može iskoristiti podatke o vama (npr. popisavač ili onaj koji ih poslije unosi u komp. naravno da može-ali to me ne brine jer i tako većinu naših podataka u Državi imaju ALI NE NA JEDNOM MJESTU!)

    - mislim da je plaća mala jer ako obavite, obradite manji broj kućanstava nije možda vaša krivnja, negdje se zadržite manje, negdje nema nikoga, itd.


    Nisam sve pročitala ali čini mi se da sam gledala dio o fakultetu i čini mi se, nisam sigurna , nema mogućnosti se izjasniti kao student tj. apsolvent, imate samo mogućnost navesti ono zanimanje koje ste završili...to mi je glupo....

    isto mi je idotsko pitanje za nezaposlene bili se zaposlili u roku 2 tjedna kad bi mogli itd........

    iskreno ne vjerujem da će netko reć da je gay ili da živi u istospolnoj zajednici a na vrhu papira mu piše ime ....jako malo će ih se na to odlučiti
    Posljednje uređivanje od ivana zg : 11.01.2011. at 23:28

  43. #43
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Ne sjecam se tocno gdje, ali mislim da postoji polje u koje se upisuje trenutno zanimanje i zanimacija poput studenta i/ili apsolventa. A ovo drugo mi je sasvim logicno ovakvo kakvo jest - statistiku, u ovom slucaju, ne zanima vjecni student, vec zadnji ZAVRSEN stupanj skolovanja. Zatim postoji i zanimanje i zvanje, tako da dipl. biolog koji radi kao prodavac u ducanu ima priliku navesti i jedno i drugo.

  44. #44

    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Postovi
    1,373

    Početno

    Pinky .

    Iz tog razloga se ja još nisam odlučila tražiti DM-ovu (novu) karticu (zasad još koristim onu privremenu, ne znam dokad): ne želim im dati svoje podatke, šta ih briga o mom imenu, prezimenu, starosti, itd.

  45. #45
    ivana zg avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    2,722

    Početno

    Citiraj Kaae prvotno napisa Vidi poruku
    Ne sjecam se tocno gdje, ali mislim da postoji polje u koje se upisuje trenutno zanimanje i zanimacija poput studenta i/ili apsolventa. A ovo drugo mi je sasvim logicno ovakvo kakvo jest - statistiku, u ovom slucaju, ne zanima vjecni student, vec zadnji ZAVRSEN stupanj skolovanja. Zatim postoji i zanimanje i zvanje, tako da dipl. biolog koji radi kao prodavac u ducanu ima priliku navesti i jedno i drugo.

    nisam mislila na vječne studente nego na sve.....ako neko studira ili je pred diplomom i dalje mu se upisuje srednjoškolsko zanimanje ili...?

  46. #46
    kloklo avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb/Jarun
    Postovi
    2,995

    Početno

    Meni je rad na prošlom popisu stanovništva bio jedan od najzanimljivijih poslova u životu!
    Kakvih sam sve otkačenih ljudi upoznala, ne bi vjerovali.

    Npr. došla sam do stana čovjeka koji je svaki slobodni centimetar vrata i štoka naljepio svakojake pozive na sud, kazne, opomene i sl. ne bi li jasno dao do znanja da ne želi da ga se uznemirava budalaštinama

    Onda tip koji se žali kako se vratio iz gastarbajterstva i nikako u ovoj jadnoj državi ne može naći baš nikakav posao. Ja pitam pa koliko dugo već tražite, godinu, dvije? A on će: pa, ovaj, 30 godina. Ajde dobro, priznajem, tražim posao a Boga molim da ga ne nađem

    A najbolja mi je bila jedna bakica kojoj sam došla odmah ujutro na početku "smjene" i koje me nije pustila van iz stana dok nisam obilato doručkovala, da se jadno dijete ne srušim od gladi jer mi je sigurno teško od jutra do mraka obilaziti stanove

    Zaista smo puno radili, čak su nas nekoliko unaprijedili u kontrolore kad su se ovi prvoizabrani pokazali totalno nesposobnima
    Mogu reći da su nas sasvim pristojno platili, ne mogu se sjetiti iznosa ali svi smo bili jako zadovoljni.

    Ovaj put ljudi možda ne budu te sreće kakve smo mi bili

  47. #47
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Bas mi je drago cuti da je jos nekom popis stanovnistva bio zakon!


    ivanazg - uvijek se na sluzbene formulare toga tipa upisuje zadnji ZAVRSEN stupanj obrazovanja. Dakle, ako si pred diplomom, jos uvijek nemas diplomu i, recimo, imas SSS iz gimnazije.

  48. #48
    Osoblje foruma Lutonjica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    13,511

    Početno

    mene nije ni bilo na zadnjem popisu, jer sam se taman bila udala a nisam promijenila dokumente, tako da sam glumila gosta koji je popisivaču davao podatke, kontajući da će me mater doma prijaviti. ali nije.
    ja se ne sjećam zadnjeg popisa
    ali sada svi četvoro živimo na adresi na kojoj još uvijek nismo prijavljeni, i to u samoboru, a grad u kojem jesmo prijavljeni je zagreb.
    i sad, jel će oni nas tražiti na toj adresi u zagrebu, ili će svejedno doći u našu kuću u samoboru, i hoće li to s prebivalištima nešto zakomplicirati?

  49. #49
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Ako se ne varam, vas osobno ce traziti na adresi u Zagrebu, a u Samoboru ce pitati tko ste i sto tamo radite. Ili tako nesto.

  50. #50
    sillyme avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    5,572

    Početno

    Koliko se sjecam na proslom popisu su popisivaci imali popis adresa, a ne osoba koje treba popisati na tim adresama. Tu je bilo zabave, npr. jedan neboder uopce nije bio uveden u popis (nelegalno izgradjen jos za onog bivseg rezima) pa je naknadno dodavan u popis, onda druga popisivacica je dobila ne znam koliko adresa - ali samo par domacinstva jer su sve ostalo bile skole, tvornice i sl, pa je bila drama jer se placalo po anketnom listicu, a ona je bila gotova za jedno prijepodne itd.

    Tako da bi te Lutonjico trebali probati popisati i u Samoboru i u Zagrebu pa gdje vas nadju...

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •