Stranica 2 od 4 PrviPrvi 1234 PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 51 do 100 od 195

Tema: Kupovina na placu - da ili ne

  1. #51
    NanoiBeba avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,647

    Početno

    Ja obožavam plac i idem na njega minimalno 3 puta tjedno. Mislim da dosta znam prepoznati domaće stvari od uvozni. Zimi, opet kad je vani smrznuto, voće uglavnom ipak kupujem u dućanu.

    Baš u nedjelju sam imala dobar "ulov" na Trešnjevačkom - fenomenalnu domaću kobasu i ajvar. Najdraže mi je kupovati od ljudi koji nisu stalni prdavači (iako kupujem i kod njih), nego na plac dođu povremeno pokrpati kućni budžet.

    Sir (ne samo svježi) isključivo kupujem na placu i sada mi užasno na živce ide ovo postavljenje frižidera. Na placu kupujem i mlijeko, i jaja (obožavam pačja - i njih sam ulovila neki dan)

    Ako me netko samo jednom prevari davanjem trulog/pokvarenog ili tko zna kakvog, više nikada tamo neću kupiti. Isto vrijedi i za ribarnicu - na Dolcu ih je već dvoje na mojoj crnoj listi.

    Volim i pričati s kumicama, iako sam obično uvijek u žurbi. I kad god putujem po Hrvatskoj, odem na plac. Baš u svakom gradu u kojem sam bila znam gdje se nalazi

  2. #52
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Nano i beba imaš li neku preporuku gdje kupiti sireve (ne svježe) - nego one tipa dimljeni, pa one sa začinskim biljem, baš sam ih u subotu vidjela na Dolcu, a ne znam od koga da kupim. Znala sam prije jednog gospona na Dolcu, ali nema ga više ..

  3. #53
    NanoiBeba avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,647

    Početno

    ja ti kupujem kod različitih prodavača jer koristimo dosta sira, pa onda meni prvoj dojadi isti okus.

    Sir prvo procijenim po izgledu, a onda probam. Uvijek, baš uvijek probam. MM voli slaniji, ja manje slan, pa onda jednom kupim jedno druhi put drugo. Uglavnom se radi o dimljeno siru, ali volim i one samo sušene ili kuhane. Te sa začinskim biljem ne volim. Ali, stvarno ti je najbolje probati.

    I na kvatriću imaju dobar izbor. I nikad ne kupujem u zatvorenom dijelu Dolca, samo gore.

  4. #54
    bucka avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    5,078

    Početno

    ja imam tetu na dolcu kod koje kupujem sir i vrhnje i odličan mi je.
    znam i onu dalmatinku sa voćem i povrćem (blizu lifta)
    ostali 0bodova!

    sad sam u blizini kvatrića i nemam niti jednu poznatu kumicu!

  5. #55
    gorka avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Lokacija
    VG
    Postovi
    245

    Početno

    ovo je stvarno zlatno pravilo da treba kupovati od bakice (ili u nasem slucaju djedice ) koji ima 2 kvrgave mrkve i jedan kartoncek jaja Jednom sam mu "pocistila" stand pa mi je zaokruzio na 30kn, a meni bilo neugodno pa ostavila 40kn i od onda mi uvijek nesto ubaci u torbu. Na pol kg graška (neočišćenog) mi ubaci mrkvicu-dvije i to me bas veseli.


    i jos jedna stvar, moja svekrva kupuje kod tocno odredene zenske sir (ja ju nikako potrefit) i ona uvijek ispod tezge ima prefine makovnjace i orehnjace (stvarno u rangu onih moje pokojne bake). Pa onda ovaj siriusin savjet da treba uvijek kod jednog dok ne steknete povjerenje itekako stoji na mjestu

  6. #56
    ana.m avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2004
    Lokacija
    Zagreb,wild west
    Postovi
    9,220

    Početno

    Eh da, ono što OBAVEZNO kupujem na placu je češnjak. Jer po centrima nema šanse da nađem domaći, sve neki kineski shit. A na češnjak sam jaaako osjetljiva i točno kužim ako je neko uvozno smeće. A češnjak je jako lako prepoznati koji je domaći. Doduše, već par mjeseci imam mamin češnjak. Ali ako nestane,pravac tržnica i to ili Dolac ili Trešnjevački na lokalnima nisa vidjela domaći.

  7. #57

    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    3,210

    Početno

    Domaći je malo crvenkasto-smeđe ljuske, sa tragovima zemlje crvenice (bar ovdje kod nas) i pleten je u pletenice sa dodatkom jedne one plastične "vezice" trako kojom se inače veže loza, a bude svijetlo plava, roza i sl.

  8. #58
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    Citiraj gorka prvotno napisa Vidi poruku
    ovo je stvarno zlatno pravilo da treba kupovati od bakice (ili u nasem slucaju djedice ) koji ima 2 kvrgave mrkve i jedan kartoncek jaja
    i vrt uz kuću, a kuća uz autocestu A6

  9. #59
    n.grace avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Postovi
    4,993

    Početno

    Citiraj cvijeta73 prvotno napisa Vidi poruku
    i vrt uz kuću, a kuća uz autocestu A6

  10. #60
    NanoiBeba avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,647

    Početno

    Citiraj cvijeta73 prvotno napisa Vidi poruku
    i vrt uz kuću, a kuća uz autocestu A6
    još uvijek me veća jeza hvata od "smeća" u dućanu, koje je uvezeno tko zna otkuda i kada

  11. #61
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    Citiraj NanoiBeba prvotno napisa Vidi poruku
    još uvijek me veća jeza hvata od "smeća" u dućanu, koje je uvezeno tko zna otkuda i kada
    ma da, ja sam se deklarirala kao obožavateljica place. al mi nikako nije jasno zašto su kvrgave mrkve bolje od nekvrgavih, a bakice i dedice bolje od OPG-a.

  12. #62
    NanoiBeba avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,647

    Početno

    šta je sad OPG?

  13. #63
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    obiteljsko poljoprivredno gospodarstvo - ono, neki vid registriranog poljoprivrednog proizvođača.

  14. #64
    ana.m avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2004
    Lokacija
    Zagreb,wild west
    Postovi
    9,220

    Početno

    Ove stare bakice kaj tak sirotinjski prodaju na Dolcu žive pod Sljemenom.

  15. #65
    Cathy avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    8,441

    Početno

    Nakon što mi je djed skoro umro od domačih šljiva sa placa (dvoje drugih ljudi je nažalost umrlo), u širokom luku izbjegavam "domaće" sa placa.
    Iako sam odrasla na hrani sa placa, i na posjetama "našoj" kumici po sir, vrhnje i jaja.

  16. #66
    n.grace avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Postovi
    4,993

    Početno

    Citiraj Cathy prvotno napisa Vidi poruku
    Nakon što mi je djed skoro umro od domačih šljiva sa placa (dvoje drugih ljudi je nažalost umrlo), u širokom luku izbjegavam "domaće" sa placa.

  17. #67
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Citiraj bucka prvotno napisa Vidi poruku
    ja imam tetu na dolcu kod koje kupujem sir i vrhnje i odličan mi je.
    znam i onu dalmatinku sa voćem i povrćem (blizu lifta)
    ostali 0bodova!

    sad sam u blizini kvatrića i nemam niti jednu poznatu kumicu!
    Da znam kako, objasnila bih ti kod koje tete na Kvatricu su sir i vrhnje vise nego odlicni. Mozda mama zna kako se zove, hmhm.

  18. #68
    Hajdi avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2010
    Postovi
    173

    Početno

    ne volim pijace i klonim ih se.
    Kupujem u velikim marketima, auto ispred, kartice, odloženo plaćanje, digitalne vage, biraš sam, to su moji razlozi.

    A što se tiče bakica, izgled vara, a te bakice znaju da budu pravi prevaranti.

    za badnji dan svratim na lokalnu pijacu da kupim badnjak, stoji neka bakica s 5-6 badnjaka, ja komentarišem kako su nešto mali i jadni, ali uzimam, a ona kaže: I oni preko ulice su moji. Okrenem se, a s druge strane ulice 300 velikih, profesionalno sredjenih i složenih badnjaka.

  19. #69
    Ifigenija avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2004
    Postovi
    4,570

    Početno

    Ja sam obožavala plac i kvrgave mrkve dok nisam jednu dragu kumicu iz mog kvarta vidjela kako mi salatu i paradajze i općenito sve zalijeva kantom iz prljavog nam potoka koji teče kroz naš kvart. A ljudi u taj potok puštaju kanalizaciju, septičke jame, idu auti, curi ulje s ceste i tako. Draga mila bakica - tako joj je jeftinije. Taj prizor njezina zalijevanja će me pratiti dok sam živa.
    Ljudi stvarno znaju bit bezočni, taman da stoput imaju kvrgave mrkve, crnu opravu i maramu na glavi
    Sad kupujem, ali tamo gdje vidim da je opg, što kaže Cvijeta. Možda i oni rade istu stvar, al nekako manja je šansa. A i nakon bakičinog patenta (a isto živi blago uz glavu prometnicu kvarta) nekako mi je i drago kupit mrkvu od Talijana, ili krastavac iz Nizozemske. Bar znaš što će te strefit od kemije koju koriste, a od bakice valjda možeš dobit najgoru egzotičnu bolest, il govance iz potočića u salati. Bljak bljak bljak i bljak.

  20. #70
    ana.m avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2004
    Lokacija
    Zagreb,wild west
    Postovi
    9,220

    Početno

    Citiraj Hajdi prvotno napisa Vidi poruku
    ne volim pijace i klonim ih se.
    Kupujem u velikim marketima, auto ispred, kartice, odloženo plaćanje, digitalne vage, biraš sam, to su moji razlozi.

    A što se tiče bakica, izgled vara, a te bakice znaju da budu pravi prevaranti.

    za badnji dan svratim na lokalnu pijacu da kupim badnjak, stoji neka bakica s 5-6 badnjaka, ja komentarišem kako su nešto mali i jadni, ali uzimam, a ona kaže: I oni preko ulice su moji. Okrenem se, a s druge strane ulice 300 velikih, profesionalno sredjenih i složenih badnjaka.
    Kaj je badnjak?

  21. #71
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,372

    Početno

    Citiraj ana.m prvotno napisa Vidi poruku
    Kaj je badnjak?
    Božićno drvce.

  22. #72
    Osoblje foruma ivarica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,527

    Početno

    prije par godina sam bila na jednom velikom eko imanju u razgledanju, stvarno velikom, medju prvima u nas su dobili certifikat, i uvjerila se da voce i povrce na takvim imanjima moze izgledati (i izgleda) jednako susedovom
    nista sitno i kvrgavo, nikakva greska prirode
    i moja mama je do prije 4-5 godina uzgajala u jednom maleckom posudjenom vrtu povrca za nase potrebe i osim mrkvi sve joj je super uspijevalo (uz dosta truda, prije posla moras ici zalijevati, a i placala je jednom covjeku u nevolji da se rucno bori s korovom)
    u konavlima smo do rata imali mali ranc i svoj bio vrt, nono, baba i mama su ucili iz jedne male knjige - i opet je sve raslo zdravo i u bojama
    onda je negdje s prvim zdravim trgovinama dosao taj mit da zdravo nikako ne moze i zdravo izgledati :/

    ja kupujem i na pjaci i u trgovinama, iako se trudimo kupovati vise na pjaci
    blizu kuce nam je pjaca na kojoj - nikom ne vjerujem
    sve preprodavaci
    pa tu odem kad nemam vremena
    ako imam, idem na dolac
    nemam "svojih" jer jako lose pamtim lica

    ali mi je vazno (ne citajte) da pricaju dalmatinski pa dok setam po placu i trazim, dobro naculim usi
    pa tako i ja najcesce kupujem kod tete kraj lifta
    osim sto je dalmatinka lol, poklanja hranu roditeljima koji su smjesteni u stanovima udruge krijesnica
    to me je bas dirnulo


    najveci problem imam s jajima
    kupujem ih dolje, od onih "velikih", a radije bi kupovala kod neke bakice
    samo, svaki put kad to napravim, proljev me sastavi sa zemljom

  23. #73
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Koja je to teta kod lifta? Ona gore, u vanjskom dijelu, plava, kod koje je uvijek velika gužva?

  24. #74
    Osoblje foruma ivarica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,527

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa Vidi poruku
    Koja je to teta kod lifta? Ona gore, u vanjskom dijelu, plava, kod koje je uvijek velika gužva?
    da

  25. #75
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    I mi smo puno kupovali kod nje dok smo išli na Dolac, ona ima stvarno super povrće. Sad MM uglavnom ide na Trešnjevački jer mu je to zgodnije (osim po zimi kad Severa nema na placu) , ali baš smo nedavno sreli ovu gospođu sa Dolca ( u S. Oliveru ) i prepoznali smo se!

    A inače - ekološki uzgojeno povrće zaista ne mora izgledati kvrgavo i malo, ja isto ne znam odakle to uvjerenje. Odite nekad na sajmove seljaka koji budu u Boćarskom, ili na Velesajmu, pa pogledajte ono što eko proizvođači izlažu (ima ih već dosta).

  26. #76
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Meni je isto prilicno smijesan mit o krvrgavim mrkvama i divljim jabucicama koje se prodaju za suho zlato...
    Moj brat ima bio vrt u kojem sve raste ako je dobra godina. Ako je poplava, onda potrune, ako je suša zalijeva se iz bunara. I ponekad ima mrkve od 30cm, a ponekad ostanu male. Jabuke i kruške su mu crvljive što je i za očekivati. I tako redom...

  27. #77

    Datum pristupanja
    Jun 2006
    Postovi
    3,504

    Početno

    Cure, mi imamo tezgu na jednoj beogradskoj pijaci a MM se bavi veleprodajom i snabdeva mnoge pijace pa zna sve price "iza kulisa".
    Mnogo puta nam se desavalo da bakica ide od tezge do tezge, i otkupljuje jaja (ova proizvedena na farmi) ali trazi samo prljava i bira sitnija. Onda ih poredja u korpu pa stane negde i prodaje "domaca".
    A da ne pricam o domacem siru. Moj tata je imao na pijaci "svog coveka" koji je iz ...... sela, dolazi samo vikendom, sve rasproda jako rano, odlican mu je sir stvarno uvek bio. Pa smo onda saznali da covek zivi prekoputa pijace i preko nedelje radi u jednoj firmi za kompjutersku opremu.

    Mislim, nemam ja nista protiv, ljudi se snalaze i zaradjuju. I mi se puno snabdevamo na pijaci (zimi redje, leti vrlo cesto) ali se ne zanosim da je ista od toga domace. Kupim kad mi se nesto svidi, i ne gledam da li je kvrgavo i neugledno. Na standovima EKO proizvodjaca (ima ih nekoliko, sa sertifikatom) nikad nisam videla kvrgave i neugledne vocke i povrcke.

  28. #78
    Demi avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Lokacija
    Canada
    Postovi
    276

    Početno

    Od kad nam je sad vec , bivsi, susjed ispricao da nema niakakvu svoju zemlju neg da ljepo ode u Zagreb i kupi nizozemski krumpir i onda preprodaje trubeci u svom kamionu ni u sta vise nisam sigurna pa tako ni u kvalitetu proizvoda na placu.
    neko je spomenuo jabuke iz ducana, e to nema sanse da donesem doma... prof na faksu na fino objasnio da se jabuke spricaju 23 puta prije neg ih onak fino zagriznete...

  29. #79
    Demi avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Lokacija
    Canada
    Postovi
    276

    Početno

    e Visnja, i ti znaci znas o svim mogucim prevarama...
    inace, ako je je neko povrce ili voce nepravilno i kvrgavo , to moze biti i jer je toliko puta spricano da je propalo a ne zato jer je eko uzgoj

  30. #80
    NanoiBeba avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,647

    Početno

    Citiraj ivarica prvotno napisa Vidi poruku
    ali mi je vazno (ne citajte) da pricaju dalmatinski pa dok setam po placu i trazim, dobro naculim usi
    pa tako i ja najcesce kupujem kod tete kraj lifta
    osim sto je dalmatinka lol, poklanja hranu roditeljima koji su smjesteni u stanovima udruge krijesnica
    to me je bas dirnulo


    najveci problem imam s jajima
    kupujem ih dolje, od onih "velikih", a radije bi kupovala kod neke bakice
    samo, svaki put kad to napravim, proljev me sastavi sa zemljom
    Ako jaja kupuješ kod "teta" koje pričaju dalm,atinski nije niti čudo što ti se dogodi

    Zimi je teško naći domaća jaja ali nije SF, Ja već polako kužim i na placu koja su koja, iako me znaju prevariti, ali to otkrijem tek doma

    Ja često kupujem jaja koja nisu kokošja (pačja, purina) - osim što su mi bolja, nekako si mislim da nisu s neke farme. jedini problem je što ih je teško naći a npr. pačja je nahvalila Ana (Ugarković) pa i od onda nestanu brzo.ž

    Mima, Sever ti ima štand u zatvorenom dijelu Dolca, a tamo se, kad je bilo jako hladno, preselila i ova plava ovdje spominjana teta iz Dalmacije koja stoji kod lifta


    Meni je odlazak na plac dio "folklora"- ono nešto moje, pa makar me malo i prevarili, jednostavno mi je gušt.

    Na Dolcu, nikad ali baš nikada neću kupiti ništa kod onih 3 ili 4 prodavačice koje stoje na drugim tezgama, ne znam kako bih objasnila. One znaju imati i "domaću" robu, skuplje su iod drugih. One robu nabavljaju ne znam otkuda ali i otkupljuju od ljudi koji povremeno dođu na plac sa dobrom robom. Nekoliko puta mi se dogodilo da mi nešto istrgnu iz ruke što sam tako htjela kupiti od neke bakice, jer one uzmu sve od nje, ona ode doma, a one te iste stvari prodaju na svom štandu po puno većoj cije. One su mi najgori dio Dolca i nikad neću ništa tamo kupuiti ma koliko mi trebalo.

  31. #81
    Osoblje foruma ivarica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,527

    Početno

    Citiraj NanoiBeba prvotno napisa Vidi poruku
    Ako jaja kupuješ kod "teta" koje pričaju dalm,atinski nije niti čudo što ti se dogodi

    od kumica

  32. #82
    miniminia avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Lokacija
    hlebinska škola
    Postovi
    882

    Početno

    joj, ja volim plac,pazar, pjacu čisto onak radi kolorita, šuššura...
    ali sve iluzije o placu kao izvoru zdravlja su mi dosta razbijene,
    ali dajem prednost placu pa makar takvom od povrća iz supermarketa

  33. #83
    RozaGroza avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Postovi
    5,601

    Početno

    Mi sve uzimamo s pjace, jaja, sir, zelje, voće. Nikad nikakvih problema. Treba znat od koga uzimaš ali u Dubrovniku je definitivno bolji izbor "zdravog i neprskanog" nego u ZG - a imam na Trešnjevci par kumica, isto dalmatinke, uvijek je dobro, cijena pristojna.

  34. #84
    miniminia avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Lokacija
    hlebinska škola
    Postovi
    882

    Početno

    Roza, stoji to kako je na manjim pijacama bolje stanje, no ja imam preko mojih leđa iskustvo od mm neke daljnje tete koja prodaje na st pazaru i znamo je i dala nam za bebu zelenjave(kao to ona ne prodaje, nego je to za njih)... Onda nam je sin objasnio da je to špricano samo par puta....DOk je ovo za pazar xy puta više....
    Problem je tih tetica, kumica bilo dalmatinki bilo prigorki, da one same ne kuže što je toliko lošeg u tome da se par puta pošprica...

  35. #85
    sasa avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    zg
    Postovi
    4,609

    Početno

    ja kupujem svo povrće na placu, petkom radim jelovnik za idući tjedan pa usput sastavim listu povrća i naručim od severa- u subotu ujutro samo pokupim na dolcu.od njih kupujem i brašno. mliječne proizvode isto kupim subotom na dolcu, na veronikinom standu. meso nabavljam sa sela, domaće, a jaja su mi slaba točka i uglavnom ih nabavljam iz dućana, jedino kada uspijem dobiti sa sela-kada ti ljudi imaju viška svojih pa mi prodaju. tako da u dućanu kupujem samo kavu, čaj, šećer, rižu, mahunarke, pivu i tome slično.

  36. #86
    gorka avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Lokacija
    VG
    Postovi
    245

    Početno

    vjerujem da se voce i povrce ne placu sprica, ali ovo spricanje od 20 ili 30x mi zvuci kao "napada nas unutarnji i vanjski neprijatelj"

    pa zar zaista mislite da bi ta rajcica ili jabuka imala ekonomsku isplativost da proizvodac mora 20x kupovati sredstvo za spricanje? I ja jos uvijek vjeruje u prirodno gnojenje, sjecate se starih kola natrpanih stajskim djubrivom :mrgeen: Vjerujem kako je to jos uvijek jeftinija varijanta od bilo kojeg kemijskog gnojiva

  37. #87
    Cubana avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    East end
    Postovi
    6,747

    Početno

    Citiraj vissnja prvotno napisa Vidi poruku
    Mislim, nemam ja nista protiv, ljudi se snalaze i zaradjuju. I mi se puno snabdevamo na pijaci (zimi redje, leti vrlo cesto) ali se ne zanosim da je ista od toga domace.
    Potpis.
    S tim sto je meni stric pricao da ovi njegovi kolege s polja mrkvu i papriku špricaju pred branje i ne poštuju karencu općenito jer ih slabo kontroliraju. Pa se tješim da ovi veći ipak to bolje kontroliraju.
    A i inače sam na faksu imala jedno predavanje gdje sam slušala kako kumice na jednom zg placu šampinjone umaću u nekakvu kiselinu da bi pobijelili, a neke ona kupovna jaja mažu kakicom da bi izgledala domaće.
    Ja sam sklona tome povjerovati.

  38. #88

    Datum pristupanja
    Jun 2006
    Postovi
    3,504

    Početno

    Cubana slazem se. Moja mama radi u ministarstvu poljoprivrede i oni tek sad provode neke kao reforme i kod vecih proizvodjaca uvode neki red i kontrolu u spricanju. A ovi mali stvarno neki spricaju bez ikakve kontrole i po ko zna koliko puta. Niti postuju uputstva niti ista. A 90% robe na nasim pijacama nije proslo nikakvu kontrolu.

    Mi od svekija uzmemo tu i tamo nesto domace, sveki nam po selu nabavi sta moze a ostalo kupujemo. Poludela bih da razmisljam za svaku jabuku cime je tretirana, u nasoj kuci se pojede cca 1kg jabuka dnevno, a gde je ostalo....

  39. #89
    koksy avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    5,491

    Početno

    Tu blizu mene ima jedan privatni proizvodac jaja tj. prodaje i pilice. Kod njega su jaja po 1 kn i kumice s placa su uredno kupovale kod njega i prodavale na placu po vecoj cjeni. Odnenavno mora na svako jaje utisnuti zig i kumice su se strasno pobunile jer to sad vise ne mogu prodavat pod domaca jaja...
    A ta jaja su stvarno dobra, zumanjak je bas one prave domace boje pa su kumice lako podvaljivale..

    Ja bas ne kupujem na placu jer mi je skupo. Imam od koga kupit domaci sir i vrhnje, netretirane sampinjone... Jabuke ionako najcesce dobijem domace.
    Jedino sto me sad muci je brokula, kaze mi teta, koja radi u Konzumu da im dolazi u veeelikim vrecama koje su pune nekakve zelatinaste tekucine. I u tome stoje sve dok neidu na police i jasno, to ih odrzava svjezima. Prodavacice ih moraju oprati prije jer to bude bas onako ljigavo...:smajlikojemjemucno:

  40. #90
    ana.m avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2004
    Lokacija
    Zagreb,wild west
    Postovi
    9,220

    Početno

    Moja je mama ove godine odselila na selo. I ima vrt. Njene su mrkve fakat ono kvrgave, poludim kad ih gulim. Ima i vrećih i manjih, ali su kvrgave.

  41. #91
    Dijana avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Postovi
    6,003

    Početno

    I kod moje sveki mrkve same kvrguše. Još se zadnjih godina u njih uvuče nekakav crv, pa si lijepo napravi stazicu cijelom duljinom mrkve.
    Ali okus im je božanstven.
    Ne šprica apsolutno ničim, gnoj organski. Rajčice znaju biti predivne, ogromne, mislim volovsko oko sorta, nikad nisam jela tako fine. Ali
    su jako osjetljive, jaaako brzo propadaju, čak i na stabljici zna jedan
    dio biti zelen, a na drugom kraju već trule. Celer bude sitan, češnjak sitan, crveni luk isto tako, i brokula i cvjetača i kupus. Jabuke znaju nabrati sa napuštene stare jabuke koja se uopće ne obrađuje, i kvrgava je i svakakva, ali isto baš šmeka po onim starinskim jabukama. Kruške budu super.
    Tako da je moje iskustvo s njihovim vrtom (a za njeg pouzdano znam da je organski) ipak više na strani sitno i kvrgavo. Pa isto kad vidim na placu ogroman češnjak ili mrkvu ko iz izloga, koje mi prodaju pod domaće, skeptična sam i ipak rađe uzmem
    kvrguše.

  42. #92
    flopica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2010
    Postovi
    6,461

    Početno

    ma ja obožavam te male kvrgave mrkve, sa stazicama po sebi! kakav to ima miris i okus,neusporedivo s ovim što kupujem inače.
    i jaja domaća, boja npr. kad pečem palačinke il radim neki biskvit je skroz drukčija. i mi imamo voćnjak jabuka koji nam je na selu, to niko niti ne obrađuje a rode svake godine da se grane povijaju!
    posebno jedna jabuka crvena kiselkasta kad zagrizeš sok štrca na sve strane, okus predobar. ma ne mogu to usporediti s ni jednom koju kupim. ni u dućanu, ni na placu...
    na placu najviše kupujem ribu koju dovoze iz obližnjeg mjestašca na obali. drugo ponekad, kako mi usfali doma, kako mi dođe. al volim šetati između štandova!

  43. #93
    Ripcord avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,160

    Početno

    Moj mali freak koji jako pati na 'zdravo&fino' prehranu je najsretniji kad odemo u didino malo selo i u vrtu iza kuće, u kojoj nitko ne živi već 20 godina i s kojom se (kao ni s vrtom) nitko ne bavi isto toliko vremena, pokupi tonu jabuka, oraha, grožda i krušaka (ako je kasno ljeto). Još ni moja baka nije to špricala, a sve i da je u tih 20 godina mislim da bi sve isparilo i iz zemlje. Inače, ni auti ne prolaze blizu ni ljudi (osim onih par starčića koji žive u selu).

    Dakle to je jedino mjesto na kojem priznajem da je zdravo voće, sve ostalo - sorry, no way Jose!

  44. #94
    lasica avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Postovi
    1,328

    Početno

    Citiraj gorka prvotno napisa Vidi poruku
    vjerujem da se voce i povrce ne placu sprica, ali ovo spricanje od 20 ili 30x mi zvuci kao "napada nas unutarnji i vanjski neprijatelj"

    radi se vjerojatno više o mega uzgoju,plantažnom.jer njima da propadne 1% nečega,radi se o gubicima od tisuća kuna.
    http://www.tportal.hr/vijesti/hrvats...ih-papira.html

    pogledaj dio o rekordnoj upotrebi pesticida kod nas-vjerojatno nestručnoj.

  45. #95

    Datum pristupanja
    Apr 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    187

    Početno

    I ja na Dolcu kupujem samo kod njih troje-četvero. Moj kriterij pri odabiru povrća je da je npr. kod blitve poželjno da ima po listovima rupice, jer ako je dobro za puževe, dobro je i meni. Kad u brokuli nađem puža ili crvića, baš sam sretna, a kad se u mrkvi nalazi kanalić koji je napravila neka životinjica, isto sam sva na cvjetiće.
    A takvog se povrća uvijek može naći .

    U ribarnici kupujem uglavnom na jednom te istom štandu, pa mi teta još dok se približavam nabraja što valja, a zna se desiti da i kaže kako nema ništa, iako ima 2-3 vrste ribe u ponudi.

  46. #96
    RozaGroza avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Postovi
    5,601

    Početno

    Citiraj miniminia prvotno napisa Vidi poruku
    Roza, stoji to kako je na manjim pijacama bolje stanje, no ja imam preko mojih leđa iskustvo od mm neke daljnje tete koja prodaje na st pazaru i znamo je i dala nam za bebu zelenjave(kao to ona ne prodaje, nego je to za njih)... Onda nam je sin objasnio da je to špricano samo par puta....DOk je ovo za pazar xy puta više....
    Problem je tih tetica, kumica bilo dalmatinki bilo prigorki, da one same ne kuže što je toliko lošeg u tome da se par puta pošprica...
    Apsolutno, ali zato ja uzimam ono što ružnije i kvrgavije, po mogučnosti da ima onih rupa od puževa

  47. #97

    Datum pristupanja
    Dec 2008
    Postovi
    199

    Početno

    mrvicu se razumijem u te vrtne stvari...

    mislim da su mrkve kvrgave zbog toga što je stvaljeno previše stajsko gnoja na zemlju gdje su posijane , znači trebalke bi se sijati drugu godinu nakon stavljanja stajnjaka( ne znam da li se isto odnosi i na zemlju tretiranu industrijskim gnojivima), a može biti i zbog loše obrađene zemlje -ono - nije rahla pa se na jednom dijelu mrkva brže razvije, a na drugom zapne
    rajčica trune dok je zelena zbog vršne truleži - a to nastaje zbog nedostatka kalcija, a to nastaje zbog čestih kiša i ispiranja tla, isl, treba folijarnbo prihraniti s kalcijem ili u obradi tla tretirati s kamenim brašnom, koje još nisam našla pa mi čovjek rekao da stavim vapno

    sir kupujem veronikin, stvarno je ok
    jednom sam kupila i slatko vrhnje kod njih, ali mi je baba jednom podvalila s isteklim rokom, tako da ju gadno kontroliram

    za povrće se trudim kupiti na placu sezonsko od jedne tete za koju sam se po okusu hrane uvjerila da je domaće
    e sad, da li je i ako tretirano tko zan. znam da su naši ljudi sa sela( čitaj bakice u maramama) skloni nečitanju uputa pa šibnu još jednu žlicu više za špricanje - nek se naše, a ono doza za 2 hektara, a ne za dva kvadrata
    a staklenike oko ivanje reke i tamo na zaobilaznici da ne spominjem

    i kod mene ide kila jabuka dnevno i muka mi je jer vjerujem da su špricane 23 puta, a jednostavno ne znam šta da radim i šta da kupujem
    ove godine se planiram ozbiljno pozabaviti zimnicom
    jaja kupujem kod gore navedene, krasna žuta, a čula sam da ostale kupuju na veliko i prodaju pod domaća

    a najveća strava mi je meso
    jednom sam u pipu kupila pile koje nije bilo dobro očišćeno, pa je još imalo jednjak, a u njemu je bilo još hrane
    a za ove domaće sam čula da pilićima daju piti ureu( inače gnojivo koje drži vodu) vjerojatno zbog povećanja težine

    i tak piletinu kupujem vindijinu, a za svinjetinu se pravim da ju nisam kupila pa ne razmišljam
    poučena pričom o piletini i urei ne usuđujem se uopće negdje kupiti svinju ili tele da mi to srede

  48. #98
    ana.m avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2004
    Lokacija
    Zagreb,wild west
    Postovi
    9,220

    Početno

    Moj deda ima svoje nešpricane jabuke. Sve su male i imaju po sebi jao puno crnih točkica i mora ih se guliti prije jela. Ali...te njegove mi nisu fine, imaju mi jako čudan okus, kao da su pljesnive nekakve. Pa ih jedino koristim za kolače...

  49. #99
    Osoblje foruma Lutonjica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    13,511

    Početno

    i moj tata ima nešpricane jabuke, uopće se ne bavi njima, rastu skroz divlje.
    većina njih je prekrasna, malene su, ali intenzivnih žutih i crvenih boja, uglavnom bez flekica i točkica, a okus i sočnost mmmmmmmmmmmmm
    nikad jabuku takvog okusa nisam našla u nijednom dućanu ili voćarni. prefantastično nešto

  50. #100
    MariolaST avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2010
    Lokacija
    Split
    Postovi
    293

    Početno

    Citiraj ana.m prvotno napisa Vidi poruku
    Eh da, ono što OBAVEZNO kupujem na placu je češnjak. Jer po centrima nema šanse da nađem domaći, sve neki kineski shit. A na češnjak sam jaaako osjetljiva i točno kužim ako je neko uvozno smeće.
    E draga, a kinezi žive sto godina

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •