Stranica 1 od 4 123 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 1 do 50 od 195

Tema: Kupovina na placu - da ili ne

  1. #1
    Ripcord avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,160

    Početno Kupovina na placu - da ili ne

    Potaklo me nešto s jedne druge teme da vas pitam sljedeće: kupujete li na placu hranu? Vjerujete li da su tamošnji proizvodi stvarno domaći i 'zdraviji' od onih iz velikih trgovina?

    Ja sam kao mala išla redovito s mamom na plac u kupovinu, no to već godinama nismo prakticirali (nakon što smo jednom svi pokvarili želudac od domaćeg sira&vrhnja, a i kad je mama morala početi pratiti gdje je što jeftinija ponuda).

    Prilično sam uvjerena da velik broj prodavača prodaje robu kupljenu iz velikih lanaca prodavaonica, tipa mandarine iz Vijetnama, na koje nabije natpis 'svježe iz Metkovića', pa papreno to naplati. Nedavno sam bila na placu nakon ginekološke kontrole, uzela par voćki, platila ih kao suho zlato i još doma shvatila da je recimo od 6 mandarina 4 bilo za smeće. A da ne govorim da je okus bio isti kao od voćki iz trgovine (povremeno dobivamo domaće voće od povrće od prijatelja i familije, i kod toga UVIJEK osjetimo razliku od onog kupovnog).

    Koja su vaša mišljenja i stavovi?

  2. #2
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    uvijek kupujem na pjaci. uglavnom vikendom jer drugačije ne stignem. voće i povrće samo u teškoj nuždi kupim u nekom marketu. volim tu veliku ponudu, volim puno štandova, volim birati i voće i povrće, volim što je sve na otvorenom, volim imati poznatu ženu koja mi da najbolje, volim malo popričati s nekim prije nego kupim, volim kad mi daju sve što im je ostalo od blitve po manjoj cijeni
    a u daljnju analizu, ne ulazim. i ne opterećujem se uopće s tim.
    obožavam pjacu

  3. #3
    spunky125 avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2008
    Postovi
    657

    Početno

    ne znam, ali evo jutros gledam to povrće i voće na placu i izgleda puno bolje nego ono u mom dućanu, tak da mislim da ću se preaciti na plac jedno vrijeme

  4. #4
    Ripcord avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,160

    Početno

    Okey, tko ima neku svoju 'poznatu' bakicu od koje uvijek kupuje i koja mu da i popust, tu mi je razumljivo, tako bih i ja kupovala

  5. #5
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    Citiraj Ripcord prvotno napisa Vidi poruku
    Okey, tko ima neku svoju 'poznatu' bakicu od koje uvijek kupuje i koja mu da i popust, tu mi je razumljivo, tako bih i ja kupovala
    ma nemam, imam par koje simpatiziram. ali, kažem ti, jednostavno se ne opterećujem time da li su mandarine iz metkovića ili vijetnama. ako piše da su iz metkovića, i ako izgledaju lijepo - ja ih jedem ko da su iz metkovića
    i kupujem uglavnom sezonsko. ne kupujem jagode, tikvice i pomidore po zimi, niti kruške usred ljeta. ne znam koliko je to racionalno, al eto.

  6. #6
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Kupujemo na placu, većinom kod Severa, a onda opet znamo par prodavača na placu za koje ne znam gdje i kako proizvode ali mi imaju dobro povrće, pa kupujem i kod njih. Kupujem i kod nepoznatih prodavača, što mi se svidi. Izbor i svježina povrća na placu mi je neusporediv sa onim u dućanima; u dućanima povrće ne kupujem nikada (ponekad krumpir i luk); voće kupujem jer preko tjedna ne stignem na plac.

  7. #7
    Osoblje foruma laumi avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    3,829

    Početno

    ja ovako kao Cvijeta.

  8. #8
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,366

    Početno

    Citiraj cvijeta73 prvotno napisa Vidi poruku
    uvijek kupujem na pjaci. uglavnom vikendom jer drugačije ne stignem. voće i povrće samo u teškoj nuždi kupim u nekom marketu. volim tu veliku ponudu, volim puno štandova, volim birati i voće i povrće, volim što je sve na otvorenom, volim imati poznatu ženu koja mi da najbolje, volim malo popričati s nekim prije nego kupim, volim kad mi daju sve što im je ostalo od blitve po manjoj cijeni
    a u daljnju analizu, ne ulazim. i ne opterećujem se uopće s tim.
    obožavam pjacu
    X još jedan obožavateljica.
    Kupujem skoro sve prehrambeno na placu (domaća jajca, sir, vrhnje, rezance uz voće i povrće )
    Posljednje uređivanje od sirius : 13.01.2011. at 10:37

  9. #9

    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Zgb
    Postovi
    472

    Početno

    Citiraj sirius prvotno napisa Vidi poruku
    X još jedan obožavateljica.
    Kupujem skoro sve prehrambeno na placu (domaća jajca, sir, vrhnje, rezance uz voće i povrće )
    I ja sam obožavateljica placa.
    Odlazim jednom tjedno i kupim sve kaj mi treba za tjedan preda mnom. Ako slučajno nekaj usfali (srećom, rijetko - onda to navavim usput u nekom dućanu).
    Jedino sir i vrhnje ne kupujem od tzv. "kumica", nego od mini-mljekare koja također ima svoj štand na placu.

  10. #10
    @n@ avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,984

    Početno

    Mi kupujemo isključivo od Severa i jedne Dalmatinke koju provjereno znamo. Ostalo Konzum (koji mi i nije neka sreća, ali preko zime ne idemo u viksu gdje uzgajamo organsko povrće).
    Jednom prilikom mi je frendica ispričala kako je u sjemenarni stajala u redu, ispred nje bakica traži neko sredstvo protiv puževa u salati. Prodavač joj veli da tu salatu ne smije konzumirati ako je tretira sredstvom protiv puževa, a bakica veli: "A, bez brige, sve ja to prodam na placu." Tu sam definitivno raskrstila s tržnicama i prodavačima, svaka njima čast.

  11. #11
    nana avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    529

    Početno

    I ja sam ljubitelj placa, najveći dio svega što se hrane tiče kupujem na placu. Godinama imam ženu od koje kupujem sir i vrhnje, radi i domaći kukuruzni kruh koji je odličan. Ne mogu sa sigurnošću reći da točno znam tko ima "domaću robu" ali s tim se i ne zamaram previše, pa ionako je veći dio voća i povrća iz uvoza. Za "moj" plac znam par štandova da stvarno ljudi prodaju domaću robu i tamo najčešće i kupujem blitvu, krumpir, salatu i slično. ....

  12. #12
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    I ja volim plac, a naročito male provincijske tržnice (kad odem u neko manje mjesto, to mi je pravi gušt).

    Bila prošle subote na placu u Koprivnici... Tamo se stvarno dobro vidi što je sezonska ponuda. Na placu je bilo za kupiti kelja, zelja, slatke repe (nabavili), poriluka, suhog graha... eventualno nešto grincajga. I omiljenih mi bundeva vrsta raznih. I kiselog zelja i repe. I luka. I krumpira. Prava zimska ponuda...Od domaćeg voća - jabuke i skoro ništ drugo.

    Kupila sam 1kg domaće bijele kukuruzne krupice. (Offt. Kad sam prošli put kupila ječmeni griz od Severa, bio je pun crva, tak da mi je prisjelo. To sam nabavila u "dm"-u u Maksimirskoj i od tada se klonim tih eko proizvoda iz dućana...).

    Mandarine su ove godine loše (Metković je pod vodom, susjeda mi svake godine donese iz svog provjerenog izvora iz tog kvarta, nije bilo s placa) pa fakat ništ nisu valjale.

  13. #13
    thratinchica avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2009
    Postovi
    57

    Početno

    kupujem voće i povrće radi većeg izbora i cisto zato jer volim prosetati placom, ali jaja, sir i vrhnje ne bi hvala Ajde, sad moraju drzati u hladnjacima (i to ih ljuti ), al ono prije kad su drzali vani na stolu, ljeto, 35 stupnjeva vani, pa ne prodaju danas, opet donesu sutra i tako par dana za redom....hm....ko voli nek izvoli....nek oni meni fino imaju zig i kontrolni broj pa da znam gdje da se zalim ak se zeludac pobuni

  14. #14
    Angie75 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,644

    Početno

    Radije kupujem na placu nego u dućanu, iako sam svjesna da je većina ponude donešena sa zelene tržnice. No, šansa da ubodem nešto domaće ipak je veća na placu nego u dućanu.

  15. #15
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,366

    Početno

    Citiraj thratinchica prvotno napisa Vidi poruku
    kupujem voće i povrće radi većeg izbora i cisto zato jer volim prosetati placom, ali jaja, sir i vrhnje ne bi hvala Ajde, sad moraju drzati u hladnjacima (i to ih ljuti ), al ono prije kad su drzali vani na stolu, ljeto, 35 stupnjeva vani, pa ne prodaju danas, opet donesu sutra i tako par dana za redom....hm....ko voli nek izvoli....nek oni meni fino imaju zig i kontrolni broj pa da znam gdje da se zalim ak se zeludac pobuni
    Ti si još mlada, i ja sam tako u tvojim godinama.
    Sad već imam provjerene prodavaće i zaista nikad nisam imala nikakvih probavnih problema, osim ako sam se prenajela sira i vrhnja (mljac).

  16. #16
    Osoblje foruma BusyBee avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Terra Magica
    Postovi
    7,229

    Početno

    Sve sto mogu, kupim na trznici... velika sam obozavateljica i uzivam barem prosetati kroz svu tu zelenjavu.
    Jaja mi nije frka sto zena drzi pod standom, sad zimi. Ljeti cemo se dogovarati da dodjem odmah ujutro po njih.
    Sir, vrhnje i mlijeko teta ima u frizideru (u pokrivenom dijelu trznice).

    Kupujem kod tete koja nema eko cert, ali ima preporuku mog eko dobavljaca (s certom) koji mi je trenutno preskup da teta prodaje sve provjereno svoje, nespricano.

    Voce, koliko mogu, kupim nespricano, kad ima ova teta ili moj eko dobavljac, ali u velikim centrima ne kupujem eko jer je preskupo. Voce koje kupim u velikim centrima dobro namocim i operem u mjesavini s octom i obavezno gulimo koru.

  17. #17
    Cocolina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    864

    Početno

    Dio kupujem na placu (kod provjerenih kumica) a dio u Konzumu (to je stvarno rijetko da je nešto dobro od voća i povrća) a dio U Billi koja ima super izbor voća i povrća.

  18. #18
    zhang avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    GYM
    Postovi
    5,114

    Početno

    ja na placu kupujem sve sto se moze kupiti: voce, povrce, sir, vrhnje, meso u mesnicama na placu...
    ne opterecujem se je li domace ili ne jer ne vjerujem niti da kumice nicim ne tretiraju to sto prodaju (netko je spominjao puzomor...)
    inace na placu uvijek kupujem kod istih prodavaca i rijetko mi se dogodi da nesto lose uzmem. a cak niti ne kupujem kod onih koji imaju domace vec kod prekupaca.
    ove godine planiram napraviti svoj vrt i jedino cu tada znati da nije tretirano.

  19. #19
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Moji kupuju na placu, a i ja sam, dok sam, jelte, imala plac kao mogucnost. Sad bih rado kupila i crnog vraga od neke kumice, ali... kumice nema. Farmers' market imamo ljeti i jos povremeno u jesen i proljece, a na njemu - paradajz za $1.25 (i vise) po komadu.

    Kupujem u lokalnom co-opu, kad mi je pri ruci i kad si mogu/zelim priustiti jako preskupe stvari. Inace u ducanu. I jos smo zivi, iako su neke stvari preodvratne (npr. krastavac s kojeg se vosak nikako ne moze ostrugati). Trudim se kupovati sezonsko, iako to zapravo znaci da bih u Minnesoti jela kukuruz, soju i alfa-alfu i tek poneku tikvu, paradajz i papriku u ljetnim mjesecima. The end. E, da, ajde, ima lokalnih jabuka.

    U proljece cemo opet zasaditi vrt, a nadam se da ce ova godina biti plodnija.

  20. #20
    Osoblje foruma Lutonjica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    13,511

    Početno

    rijetko kupujem na placu jer nikad nemam vremena otići do njega :/ ali rado bih išla barem jednom tjedno.

    voće i povrće mrzim kupovati u dućanima jer uglavnom sve propadne za manje od 24 sata, pa kupujem u lokalnoj voćarni u kojoj ima svačega i domaćeg i stranog, ali mi teta uvijek kaže ovo ti je staro, ovo nemoj kupit ili ovo je baš fino i svježe. i još mi odnese vrećice do auta jer sam trudna i ne da mi nosit par kila u rukama

  21. #21
    gorka avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Lokacija
    VG
    Postovi
    245

    Početno

    Citiraj Lutonjica prvotno napisa Vidi poruku
    ....voće i povrće mrzim kupovati u dućanima jer uglavnom sve propadne za manje od 24 sata....
    meni je draza opcija da propadne u 24h, nego da mi jabuka 3 tjedna stoji u kosari ko i prvog dana

    nego, kad smo kod jabuka, gdje da kupim normalne, starinske reske jabuke? muka mi je vec od onih bezokusnih ili brasnastih

  22. #22
    Osoblje foruma Lutonjica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    13,511

    Početno

    je, ali te propadnu za jedno popodne jer su bile zamrznute. propadaju iznutra, izvana su ok, a unutra kad zagrizeš trule

  23. #23
    Osoblje foruma Lutonjica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    13,511

    Početno

    Citiraj Lutonjica prvotno napisa Vidi poruku
    je, ali te propadnu za jedno popodne jer su bile zamrznute. propadaju iznutra, izvana su ok, a unutra kad zagrizeš trule
    a starinske jabuke kupujem u svojoj voćarni

  24. #24
    BubaSanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    447

    Početno

    Volim šetati po tržnicama, ali ne volim kupovati, zapravo, smuči mi se kako me mile drage bakice začas smuvaju sa stručnim ubacivanjem trulog sadržaja u škanicl i kako mi odokativno sve izračunaju na okruglu brojku i kako namjerno ne nabavljaju digitalne vage.

  25. #25
    Ripcord avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,160

    Početno

    Citiraj BubaSanja prvotno napisa Vidi poruku
    Volim šetati po tržnicama, ali ne volim kupovati, zapravo, smuči mi se kako me mile drage bakice začas smuvaju sa stručnim ubacivanjem trulog sadržaja u škanicl i kako mi odokativno sve izračunaju na okruglu brojku i kako namjerno ne nabavljaju digitalne vage.
    Potpisujem!

  26. #26
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,366

    Početno

    Citiraj BubaSanja prvotno napisa Vidi poruku
    Volim šetati po tržnicama, ali ne volim kupovati, zapravo, smuči mi se kako me mile drage bakice začas smuvaju sa stručnim ubacivanjem trulog sadržaja u škanicl i kako mi odokativno sve izračunaju na okruglu brojku i kako namjerno ne nabavljaju digitalne vage.
    Iskreno, meni se to ne događa. U veći slučajeva biram sama, a i onda kad ne biram ne uvaljuju mi trulo.

  27. #27
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    Citiraj sirius prvotno napisa Vidi poruku
    Iskreno, meni se to ne događa. U veći slučajeva biram sama, a i onda kad ne biram ne uvaljuju mi trulo.
    ma može uvalit trulo, al samo jednom

  28. #28
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    Citiraj Lutonjica prvotno napisa Vidi poruku
    je, ali te propadnu za jedno popodne jer su bile zamrznute. propadaju iznutra, izvana su ok, a unutra kad zagrizeš trule
    ne znam...
    ja mislim kako znam što je dobra jabuka (stric oduvijek ima plantaže), pa su mi ove koje kupujem u intersparu - odlične.
    djeca ih tamane po 2-3 dnevno.

    kupujem idared, grenny smith i pink lady.
    to su sve tvrde i kiselkaste sorte i stvarno su svježe i sočne.

    ako kupujem na placu, onda kupujem crvljive i ružne izgledom...
    meni jabuka mora "pucati" kad je zagrizem i moram je "srkati" od soka koji iscuri zagrizom.
    tek onda mi je dobra.

    inače jako rijetko kupujem na placu; samo vikendima kojima smo u gradu.
    obožavam hodati između štandova, volim to šarenilo, ali mi je dućan praktičniji.

    imam sreću pa mnogo toga mogu nabaviti "ispod žita", od prijatelja koji nešto uzgajaju ili im roditelji uzgajaju.

  29. #29
    Pandora Aura Monroe avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Postovi
    991

    Početno

    Hm, da, istina je da na placu ima preprodavača s robom sumnjive kvalitete i porijekla, ali sigurno ima i onih drugih. Ja procijenim u koju bi kategoriju spadao prodavač (npr. ako vidim neku bakicu s 3,5 krastavca, 2 mrkve, vjerujem da je to iz njezinog vrta), uključim osjetilo mirisa i obavezno tražim da si izaberem sama. Ako ne daju, produžim. Kupujem od Severa, a često mi i mama donese nešto što je kupila na placu u svom malom gradu od ljudi koje pozna. A kupim ponekad i u samoposlugama, ali to mi je zadnji izbor. Kako netko reče: veće su šanse da ću na placu ubosti nešto dobro.

    A propos jabuka - ima vrsta koje mogu dugo stajati tj. to nije znak da su tretirane. Naš dnevni boravak gleda na napušteni voćnjak u kojem se snabdijeva cijelo susjedstvo, a kako su mi te voćke u vidokrugu 0-24 h, 100 % sam sigurna da na njima nema kemije i svejedno dugo budu sočne i fine.

  30. #30
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,366

    Početno

    Evo nekoliko savjeta za kupovinu na placu za početnike

    1. Budite redoviti (otprilike iste dane u tjednu, isti plac) -tako će te pohvatat raspored prodavaća i među njima naći svoje pouzdane, to je dugoročna garncija dobre kvalitete i usluge.
    2. dođite jako rano ako podnosite rano buđenje.Jako rano znaći u mjesecima kada nije zima oko 7 . Korist tako ranog dolaska je u tome da polovite tko kakvu robu donosi. Npr. na trešnjevci većina bakica kupuje matovilac na veliko od jednog prodavaća , pakira ga u manje vrećice i prodaje duplo skuplje. Rani dolazak omogućava da uočite takve prodavaće (to nisu preprodavaći sa zelene tržnice , nego proizvođači koji višak prodaju bakicama na placu),oni imaju i svoj štand na kojem možete dobiti isti proizvod 30-40 % jeftinije .
    3. Kad nađete nekoga sa čijom ste kvalitetom zadovoljni , budite tamo redoviti, ne škrtarite (ostavite kunu ako vam nema za izvratiti), ne važite doma i ne ljutite se ako vam na početku oduzmu koju deku. Ako ste zadovoljni kvalitetom isplati se platiti malo više.
    Dugoročno će te plačati isto za bolju kvalitetu.
    4. Ako još nemate svoje prodavaće, tada se pouzdajte u sreću i par trikova. Idite na plac radnim danom, tada je jeftinije . Dođite kasnije,pokušajte spustiti cijenu pogotovo ako uzimate veće količine. Probajte robu na licu mjesta. Pitajte da li možete sami birati (to najčešće ne bude problem), kada vam važu prizvod koncentrirano gledajte u prodavaća i vagu (makar ne imali pojma o njihovim trikovima, važan je dojam da imate pojma ).
    5. pitajte za savjet ili recept ako vidite nešto novo ili zanimljivo . U mesnici isto tako pitajte za savjet i preporuku koji komad mesa upotrijebiti za nešto (ako vam za sve predlažu biftek ili teleći but , ne dajte se smesti prvih par puta)
    6.ako ste zadovoljni dajte prodavaću povratnu informaciju (mene moje bakice već znaju i najavljuju mi bez da pitam kada točno dolaze posebne mahune koje jako volim ili crni ribiz npr.)
    7. ako niste sigurni kod koga, stanite u red kod štanda gdje ima najviše ljudi (ili je jeftino, ili je kvalitetno, ili prodavač sporo radi, ali to je dio rizika )

    ako se sjetim još čega , napišem

  31. #31
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    Citiraj apricot prvotno napisa Vidi poruku
    ako kupujem na placu, onda kupujem crvljive i ružne izgledom...
    .
    a zašto?

    postoji klasiranje voća - pa imaš voće ekstra klase, pa I. klase, pa ja mislim do neke IV.klase - neda mi se sad tražiti, sjećam se s nekih predavanja (a i mene na svakakva predavanja šalju ). to ti je cijela filozofija oko voća i povrća - prvo berba, koja mora biti u pravi trenutak, i na pravi način izvedena, onda pravilno skladištenje s modernim tehnologijama, onda priprema za tržište - pomoću strojeva klasiraju to voće i povrće, pa prva klasa ne smije imati nikakva oštećenja, mora biti iste veličine, istog stupnja zrelosti itd itd. pa kad vidimo cijelu paletu istih jabuka, čini nam se da su GMO. a u stvari su samo sortirane kako spada.
    to govorim za uređena tržišta.

  32. #32
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    sirius :respect:
    nasmijala sam se na ovaj biftek, za npr. sarme

  33. #33
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,366

    Početno

    Citiraj cvijeta73 prvotno napisa Vidi poruku
    sirius :respect:
    nasmijala sam se na ovaj biftek, za npr. sarme
    E, to bi sarma bila. VIP sarma.
    Posljednje uređivanje od sirius : 14.01.2011. at 15:54

  34. #34
    rosa avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2006
    Postovi
    2,432

    Početno

    Na placu kupujem samo domaći sir i vrhnje.

    Sve ostalo mi je sumljivog porijekla,uvjerena sam da većina nabavlja na istim mjestima kao i trgovine,a prodaju po znatno višim cijenama koje, kako je netko zgodno rekao, uvijek uspiju zaokružiti na okruglu brojku.

    Jaja i meso nikad ne bih kupila na placu od bakice, jer sam uvjerena da i oni svoje kokice šopaju koječime, a vjerojatno nestručno i možda se te koke najedu više kemije nego ove "industrijske",a o uvjetima skladištenja neću niti misliti. Čula sam da postoji neka smjesa koja se doda u hranu za koke pa žumanjci budu zlatno žuti.

    Eto, puna skepse,ali ne vjerujem ni kumicama,a još manje prekupcima,naslušala sam se "plac-spika" jako puno,od toga koja trgovina prodaje jaja sa žigovima koji se lako peru pa se ta ista jaja valjaju u blato i prodaju pod domaća,ali skuplje, naravno i sl.
    Posljednje uređivanje od rosa : 15.01.2011. at 11:27

  35. #35
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Kojim znatno visim cijenama? Danas sam kupila jabuke na placu - 6kn/kg, u ducanu jabuke takve kvalitete kostaju 8.
    Mogu samo potpisati sirius - obozavam plac. Moja baka je na placu cesto prodavala cvijece, pa sam provela solidnu kolicinu vremena tamo i unatoc prekupcima znam da postoji hrpa ljudi koji prodaju svoje. Sirius je dala odlicne savjete kako "savladati" plac. Dok nisam pohvatala konce na sibenskom placu i ja sam cesto kupovaal voce i ponekad salatu po ducanima.
    Sad kupujem u ducanu samo kad ne stignem do trznice.
    Kupujem i jaja, sira ovdje bas i nema, njega dobivam iz drugih izvora. I znam da su ta jaja domaca.

  36. #36

    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    na 4 rijeke
    Postovi
    102

    Početno

    Sirius je sve jako dobro napisala, drzite se njenih uputa

    ja sam osobno radila na placu (moji su bili polj. proiz.)

    moj savjet da kupujete kod onih koji su na placu sezonski ili samo ponekad (jednom tjedno)
    oni koji su svakodnevno na placu, cijelu godinu, tesko da mogu proizvest tolike kolicine bilo cega

  37. #37
    XENA avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    1,028

    Početno

    Na placu kupujem jaaaaaaaako rijetko, razlog; trgovine su mi povoljnije od placa

  38. #38
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Neki ljudi kod kojih ja kupujem dolaze redovito na plac, ali njihova se roba mijenja ovisno o sezoni. Znaci nema sanse da stalno imaju sve, nego se da vidjei da ljudi jednostavno prodaju ono sto dozrijeva.

  39. #39
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,366

    Početno

    Citiraj XENA prvotno napisa Vidi poruku
    Na placu kupujem jaaaaaaaako rijetko, razlog; trgovine su mi povoljnije od placa
    U nekim stvarima jesu , ali svježina (i često kvaliteta) nije blizu onoj sa placa.
    Naravno ako kupujem ananas ili banane, tada je potpuno svejedno gdje ih kupujem, zar ne? Onda gledam tamo gdje su povoljnije.
    Ako kupujem blitvu ili sezonsku zelenjavu (čimulice, rikolu, divlji radić...) tada prednost svakako ima plac .
    Što se tiče jabuka ja sam znala nalaziti super dobrih jabuka (greni smit), sitnije , po tri kune kila u 12 mj. kad ih je bilo puno na tržištu, sad su po 5 kn kila (standardne veličine).

    Što se tiče jaja, osobno jako primjetim razliku u okusu od onih iz trgovine. Prihvaćam rizik da ih vlasnici hrane kojekakvim smjesama, ali isto tako znam da su koke barem povemeno vidjele sunca i čeprkale po travi , pa mi je to dosta. Što se tiče cijene, ja 10 komada plaćam u zimi 12 kn . Jednako kao i iz masovnog uzgoja.


    I još važna napomena :postoje jako velike razlike u rasponu cijena od tržnice do tržnice, tako da se vikendom isplati potegnuti do onih koje imaju povoljnije cijene.

  40. #40
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,366

    Početno

    Svježina, vječno pitanje:
    Prihvaćam strah od kupovine sira , vrhnja i jaja na placu, i sama sam bila takva kao mlada domaćica. Kasnije sam se ohrabrila probati , zaista je ukusnije, koji put sam fulala, ali nikad nisam kupila nešto pokvareno.
    U ljeti sam na placu jako rano (oko 7) kupim sve što trebam i stvari odmah stavljam u pokretni frižider sa ledom kojeg tada nosim sa sobom.
    Jaja, meso, sir, vrhnje uvijek u toplo doba godine idu u frižider koji je u autu. Nakon toga se vraćam i kupujem voće , povrće...

  41. #41
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Evo nas sa placa, stvarno divan doživljaj. Super je nekad odvesti djecu na plac, Dolac u Zagrebu je jako zanimljivo mjesto.

    Dok je MM čekao u kilometarskom redu kod Severa Lea i ja smo gledale stvari po placu, pokazala sam joj sir i vrhnje, prgice, gljive, a najviše su je se (u bljak smislu) dojmila crijeva i fileke (nadam se da će manje žicati da joj kupujem čajnu kobasu jer joj se crijeva za kobase uopće ne sviđaju )

    I još smo u jednom dućanu na Dolcu uspjeli pronaći opanke - čitamo Šegrta Hlapića (po peti put) i baš smo jučer čitali kako Hlapić krpa seljacima opanke, pa je Leu zanimalo kako ti opanci izgledaju.

  42. #42

    Datum pristupanja
    Apr 2010
    Lokacija
    skićem se
    Postovi
    210

    Početno

    I ja sam od onih koje obozavaju plac.Imam svoje tete za sve od gljiva do jagoda.Idem jednom u dva tjedna jer i sama imam svog povrca koje blansiram pa zamrznem da imam i zimi.Npr. spinata sam imala donedavno jer je ove godine stvarno rodio.Moja svekrva isto ima dosta voca kupina, malina ribizla koje zamrzne pa mi posalje za kolace .U ducanu rijetko kupujem osim mozda banane ili slicno za sto mi se ne isplati ici na plac.

  43. #43
    Bodulica avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Lokacija
    Dalmacija
    Postovi
    1,993

    Početno

    Vidim da sam jedna od rijetkih koja ne voli pijace. Sva se smuvam od silnih upadica i dozivanja prodavača da kupim baš s njihovog štanda jer je eto najfriškije, najjeftinije...

    Ne znam se cjenkati, niti to volim, ali niti ne volim kad vidim da tu istu blitvu nakon mene nekom drugom prodaju po osjetno jeftinijoj cijeni.

    Volim sama u miru prebirati po robi, uzeti onoliko koliko hoću, platiti po cijeni koja je navedena i onda sama sebe kriviti ako sam kupila nešto što ne valja.

    Zbog svega toga sam osuđena na razne centre ili manje voćarne, ali tako sam navikla.

    Tu i tamo dobijemo od prijatelja ili poznanika nešto domaćeg, ali preko nekoliko puta sam bila svjedok da mi se naglasi da je to povrće ili voće koje je namjenjeno isključivo za njihovu prehranu, a ono za prodaju je tretirano ko zna sve čime i uzgajano je u posebnom dijelu vrta, polja, čega već...

  44. #44
    rosa avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2006
    Postovi
    2,432

    Početno

    Citiraj BODULICA prvotno napisa Vidi poruku
    Tu i tamo dobijemo od prijatelja ili poznanika nešto domaćeg, ali preko nekoliko puta sam bila svjedok da mi se naglasi da je to povrće ili voće koje je namjenjeno isključivo za njihovu prehranu, a ono za prodaju je tretirano ko zna sve čime i uzgajano je u posebnom dijelu vrta, polja, čega već...
    O. da!

  45. #45
    Cubana avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    East end
    Postovi
    6,747

    Početno

    Citiraj BODULICA prvotno napisa Vidi poruku
    Vidim da sam jedna od rijetkih koja ne voli pijace.
    Nisi.
    Ja im em ne vjerujem, em su mi preskupi.
    I kao Apri volim povrće iz Spara.

  46. #46
    ana.m avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2004
    Lokacija
    Zagreb,wild west
    Postovi
    9,220

    Početno

    Ja volim ići na plac i to isključivo na Dolac! Tamo ima svega, a lako je za prepoznati što je domaće, a što je iz preprodaje.
    Zna se naći par bakica/kumica po kojima (i njima i sadržaju njihovog stola) može vidjeti da je to stvarno domaće i da su došle prodati sa svog vrta da zarade malo sirotinje. A od takvih najčešće nitko ne uzima jer im je "ružno". A ja sretna kad naletim. Onda ljeti ima jedan striček iz Zadra s preeeedivnom dalmatinskom kapulom, onom velikom sjetloljubičasto, a isti taj striko zna imati i fine pomidore.
    A zna se naći i pravih volovskih srca. Njam!
    Ali to treba znati naći. I tražiti. A i cijene su različite. Da se naći po ok cijenama.
    Znam jednu kumicu iz Šestina, ima robu iz svog vrta, ali kako nema dovoljno iz svog vrta kupi na Zelenoj tržnici pa pomješa. To mi je onak, ne volim to.
    I naravno da najviše volim one di mogu sama birati!
    Na kvartovski plac ne volim ići jer su svi stolovi identični, a cijene nebu pod oblake.

    Ali takav shoping uglavnom prakticiram ljeti. Trudim se da to bude jednom tjedno. Zimi je to puno rijeđe, ali zimi ni nema baš nešto.
    A ako biram u kojem ću dućanu kupovati to je svakako Interšpar. Puno bolji mi je od npr. Konzuma..

  47. #47
    XENA avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    1,028

    Početno

    Kada gledam voće i povrće na placu izgleda mi identično onome u trgovinama samo naravno skuplje!
    Da je jeftinije ne bi mi čak ni bio problem ustati vikendom rano pa dijete za ruku i na placu!
    Nisam stekla dojam da ijedan čovjek na placi prodaje nešto iz svoga vrta.

    Vi "veterani" sa placa sigurno imate svoje ljude i provjerena mijesta za kupovanje, nisam nikada bila na Zagrebačkom placu ali pretpostavljam da je veći od Riječkog i sa više izbora.
    Meni sa domaćim jajima uskoći djed, sa domaćim mesom mama a za ostale potrepštine za moju tročlanu obitelj trgovački centri su mi bogom dani!

  48. #48

    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    3,210

    Početno

    Citiraj XENA prvotno napisa Vidi poruku
    Kada gledam voće i povrće na placu izgleda mi identično onome u trgovinama samo naravno skuplje!
    Da je jeftinije ne bi mi čak ni bio problem ustati vikendom rano pa dijete za ruku i na placu!
    Nisam stekla dojam da ijedan čovjek na placi prodaje nešto iz svoga vrta.

    Vi "veterani" sa placa sigurno imate svoje ljude i provjerena mijesta za kupovanje, nisam nikada bila na Zagrebačkom placu ali pretpostavljam da je veći od Riječkog i sa više izbora.
    Meni sa domaćim jajima uskoći djed, sa domaćim mesom mama a za ostale potrepštine za moju tročlanu obitelj trgovački centri su mi bogom dani!
    Ma nije ti to neka veteranska pamet, samo ako ideš tamo zaista istim danom u tjednu, svaki tjedan, naučiš ko ima svoje i što donosi. I to je recept za znat odabrat. Ja imam svoj pazarić tu u St-u, al kako trenutno nemam neka primanja, rijetko idem, nešto mi da mama, nešto iz vrta, nešto iz dućana...al za pravo reć, nedostaje mi...i inspirira me za kreativnije ručkove...al i za to treba redovitost i svak skuži.

  49. #49
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa Vidi poruku
    Evo nas sa placa, stvarno divan doživljaj. Super je nekad odvesti djecu na plac, Dolac u Zagrebu je jako zanimljivo mjesto.
    i moji su bili u subotu, pregledali sve živo i neživo, najviše se zadržali u ribarnici...

    ali, kupili nisu ništa.
    to je bio samo izlet.

  50. #50

    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    3,210

    Početno

    Samo da pridonesem temi-na veletržnici na TTTS-u kod Splita kg jabuka je 3 kn

Stranica 1 od 4 123 ... PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •