Pokazuje rezultate 1 do 20 od 20

Tema: migrene i djeca

  1. #1
    Zoila avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2005
    Lokacija
    u sredistu elferingeworta
    Postovi
    466

    Početno migrene i djeca

    trazenjem po forumu nisam nasla da ste pisale o migrenama kod djece, pa otvaram novi topik. Moj sin ima 12 godina i vec skoro godinu dana zna imati migrene. Dali je to sad pocelo zbog predpubertetskog stanja, ili nesto drugo - ne znamo. Uglavnom kad krene, prvo ga boli glava kroz dan. Poslje podne se uvuce u mracnu sobu, i najcesce bol postaje sve jace i jace dok se ne pocne drhtati (tresavice), znojiti se, i onda povraca.

    Kako mu pomoci? Paracetamol nista ne pomaze. Ibuprofen zna pomoci, mada kad vidim jasne znakove da ce to zavrsiti povracanjem, onda znam da ni to nece pomoci.

    Jedino sto mogu ciniti je masirati mu celo

    a alternativna rijesenja? Na zdravlje odraslih sam vidjela kako dosta vas je preporucilo akupunkturu. Vrijedi li to i za djecu?

    oblozi od đumbira - jedna je cura spomenula...

    jos nesto?

    nasa pedijatrica ga ne bi jos nigdje slala na pretrage. Za sad su migrene povremene, pa nisam ni pocela voditi dnevnik jela i dogadjaja. Sto bi moglo biti okidac, osim stresa?

    hvala!

  2. #2
    Snjeska avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Ni na nebu ni na zemlji...
    Postovi
    1,492

    Početno

    Ja bi ga obavezno odvela na pretrage da se otkrije uzor boli.

    Pa i odrasli kod jakih glavobolja idu na pretrage kojima nije cilj dokazati migrenu, nego isključiti nešto gore.

  3. #3
    aleksandra70vanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    11,388

    Početno

    kod neuropedijatra na obradu

    a do tada odmah na prve naznake boli ili kod aure (ima li auru, simptome koji najavljuju napad boli?) dati analgetik
    ako paracetamol ne pomaže ni u toj fazi onda odmah ibuprofen, a može i kominacija

  4. #4
    vještičica avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2007
    Lokacija
    vjesticica[at!]gmail.com
    Postovi
    3,005

    Početno

    obavezno neuropedijatrijska obrada - pregled, EEG, oftalmološka i ORL obrada, te CT/MR glave (uobičajena obrada kod nas)
    vodi dnevnik ishrane i dnevnih aktivnosti, to može biti korisno (fizički napor, stres, nespavanje, su sve trigeri)
    i potpis na alex - daj mu analgetik prije nego počne bol
    ako je moguće neka odmah legne u tamnu prostoriju, neka odspava, često prija hladan oblog na čelo
    migrena je, na žalost, nešto sa čim se živi, ali postoje načini da se glavobolje prorijede i budu manje bolne pravovremenom primjenom analgetika i izbjegavanjem trigera
    srećno!

  5. #5
    aleksandra70vanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    11,388

    Početno

    kominacija = kombinacija (da ne bi mislila da je kominacija neki lijek)

    poslušaj vješt, treba napraviti obradu

  6. #6
    Zoila avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2005
    Lokacija
    u sredistu elferingeworta
    Postovi
    466

    Početno

    hvala cure!

    sto se tice vodjenja dnevnika i primjecivanje aure - to je do sad bilo toliko sporadicno, da nisam ni stigla povezati slucajeve i shvacati o cemu se radi. Prije sam mislila - joj, boli ga glava. Svakome se desi. ALi kad je vec nekoliko puta imao kombinaciju gdje to zavrsi sa strasnim bolovima i povracanjem, sam shvatila da to nije obican "headache" - i krenula sam se raspitati. Pedijatrica ocito ni sama nije dobivala dovoljno informacije od mene da bi rekla - obrada! Pitat cu ju ovaj tjedan, da na vrijeme reagiramo.
    Sad sam krenula i s dnevnikom, pa cemo vidjeti hocemo li moci uociti kakve uzroke

  7. #7
    *mamica* avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Postovi
    2,412

    Početno

    Ah, migrene... I moja su patnja. Isto počele u pubertetskoj dobi.

    Cure su ti sve pravilno rekle - najvažnije je naučiti živjeti s njima i izbjegavati ih. Vidjeti koji su okidači koji dovode do migrene - kod mene je to najčešće stres, kombinacija nespavanja i gladi, putovanje. Vrlo je važno popiti tabletu za glavu na vrijeme, dakle čim počnu bolovi, dok još nisu jaki. Poslije je uzalud, samo će povratiti tabletu i nastavit će ga boliti glava.

    I kod mene to počinje bolovima koji nisu jaki, ali su nekako specifični, dakle nisu kao obične glavobolje, ali ne vidim aure. To se onda razvije u nesnosne bolove i povraćanje i ne mogu podnositi ni svjetlo niti bilo kakve zvukove, samo moram zaspati u dobro zamračenoj sobi.

    Ali svakako odvedi maloga i doktoru, ja sam bila, ali me doc opće prakse nije ni na kakve pretrage slala, samo mi je rekla ovo što i cure...

  8. #8
    Loryblue avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    napokon sam se vratila doma
    Postovi
    2,931

    Početno

    Citiraj vještičica prvotno napisa Vidi poruku
    obavezno neuropedijatrijska obrada - pregled, EEG, oftalmološka i ORL obrada, te CT/MR glave (uobičajena obrada kod nas)
    moja L. se prošle godine počela tužit da je boli glava. ne tako intenzivno kao kod tvog malog, ali čim se počela tužit ja sam reagirala. jer se dijete ne tuži bez veze. otišli smo kod pedijatrice, pa neurologu koji nas je poslao prvo na EEG, na ORL obradu, vadili briseve nosa, pregled očiju. sve je ok. ali nam ostaje još napravit magnetsku. nadam se da će i taj pregled i nalaz biti ok.
    nikad joj nisam dala nikakav analgetik za popit kad bi se tužila na glavobolju.

  9. #9
    aleksandra70vanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    11,388

    Početno

    ni ti ne piješ analgetike kada te boli glava?

  10. #10
    vještičica avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2007
    Lokacija
    vjesticica[at!]gmail.com
    Postovi
    3,005

    Početno

    Citiraj Loryblue prvotno napisa
    nikad joj nisam dala nikakav analgetik za popit kad bi se tužila na glavobolju.
    a zašto nisi?
    očito ne misliš da izmišlja, jer si je odvela na pregled

  11. #11
    Administratorica puntica avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,634

    Početno

    imale i ja i moja sestra
    baš u toj dobi
    prošle obrade, svašta
    nikad niš nisu našli

    kako došlo tako prošlo, doduše trajalo je vječno (sad ne znam točno ali negdje godinu-dvije)

    jedino što mi je pomagalo bilo je ležanje u tamnoj prostoriji u tišini (lijekove nisam nikakve uzimala jer ih ne podnosim, ah duga priča)
    moja sestra je od bolova znala i povratiti. njoj su doduše analgetici pomagali pa je sve to bilo podnošljivije

    ja bih isto savjetovala da ga vodite na obradu, ali ti isto tako želim da niš ne nađu i da je to samo jedan (ružan) dio odrastanja

  12. #12
    ivancica avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    3,356

    Početno

    Moj F. ima migrenu od svoje 5. godine. Isto je počelo tako da ga povremeno boli jedno oko i glava povrh njega. Odmah smo primijetili da to nije obična glavobolja, ali nismo jedno izvjesno vrijeme išli doktoru misleći da će prestati. Glavobolja nije bila česta, i nije bila od ujutro što nam je ipak bilo za vjerovati da nije ništa opasno. No, nismo imali mira pa smo prošlu zimu otišli do neuropedijatra da ipak prođemo sva testiranja da budemo na čisto što je.

    Napravili su mu sve pretrage- ORL pregled, kompetna krvna slika, pregled kod okulista, išli smo i psihologu, kompletan neurološki pregled, EEG i na kraju MR jer EEG nije bio skroz dobar. Sve je bilo ok, i zaključak je da je ipak migrena.

    Prije su mu napadaji bili cca jednom mjesečno, ja sam uredno vodila dnevnik što je jeo taj dan, kakve su okolonosti bile(kad se ustao, koliko dugo je spavao, jel' bilo sunčano od zore-da, nekad prodor snažne svjetlosti kad se podigne roletna može biti okidač), jel južina, pun mjesec, jel bio u prostoriji gdje se puši(kod bake) i sl. Jako puno trigera se znalo poklopiti, ali nekad ništa.
    Od terapije smo dobili ibuprofen, i to jaču dozu. Moramo je odmah dati, čim osjeti prve znakove, inače pređe u povraćanje i urlanje od bolova. Mrak, tišina i zamotana glava, obavezno odspavati, koliko god treba.

    Kako je krenuo u školu migrene su se počele češće pojavljivati. Gotovo svaki tjedan, nažalost. Baš ju je i danas imao. Idemo na kontrolu, jer je doc rekla ako bude češće da bi ona čak i dala nešto od lijekova protiv epilepsije. Ja nisam nikako za to, probat ćemo s homeopatijom.

    Svakako odite na obradu, da budete mirni.

  13. #13
    vještičica avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2007
    Lokacija
    vjesticica[at!]gmail.com
    Postovi
    3,005

    Početno

    Djeca (i odrasli) koji imaju migrenu često nemaju potpuno uredan EEG, i to nije neobično.
    Ukoliko su glavobolje učestale i jake, a postoje promjene u EEG nalazu onda se glavobolja smatra ekvivalentom napada i uključuje se terapija antiepileptikom. Obično bude efikasna jer se broj i intenzitet glavobolja smanji (a EEG normalizuje).

  14. #14
    paid avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    južno južnije
    Postovi
    795

    Početno

    Podižem temu...
    Moj sestogodišnjak već 4 dana ima glavobolju u isto vrijeme, odnosno žali se da ga boli oko i iznad oka. Po reakciji ga boli poprilično. Otprilike dva sata iza buđenja započinje i traje sat ipo vremena. Kad prođe i prije nego počne posve je normalnog ponašanja. Bili smo prvi dan u pedijatra. On je pomislio da će ga neka viroza uhvatiti ili da su možda sinusi pa mu je dao sprej za nos i rekao da pratimo. Poprilično sam uplašena. Muž ima problema s glavoboljama.
    Vidim da su neka djeca imala slične simptome, pa ako mi možete pomoći.

  15. #15
    mašnica avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Postovi
    4,307

    Početno

    Podižem! Molim Vas informaciju....dijete koje ima migrene, što je s cijepljenjem?

    Moj šestogodišnjak uz migrene ima i česta krvarenja iz nosa, škola kreće najesen, uskoro i cijepljenje, da li ste vi redovno cjepili ili kako?

    Jako se preispitujem i jako me strah bojim se da mu ne krene još gore i još češće

  16. #16
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj mašnica prvotno napisa Vidi poruku
    Podižem! Molim Vas informaciju....dijete koje ima migrene, što je s cijepljenjem?

    Moj šestogodišnjak uz migrene ima i česta krvarenja iz nosa, škola kreće najesen, uskoro i cijepljenje, da li ste vi redovno cjepili ili kako?

    Jako se preispitujem i jako me strah bojim se da mu ne krene još gore i još češće
    Konzultiraj se s pedijatrom i školskim liječnikom + ponesi sve papire koje imaš. Moj mlađi je imao skalu cijepljenja jaaaako razvučenu, pedijatrica mu je često odgađala cijepljenje i na više godina zbog toga što je bio rođen u 35. tjednu, pa nerazvijena pluća, pa alergije, pa astma... sto čuda. Imali smo za vrtić i školu papire od pedijatra o odgodi. Negdje do desete godine je to trajalo, tj. do polaska u više razrede osnovne škole. Na kraju je dobio sva cjepiva, ali s pomakom.

  17. #17
    mašnica avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Postovi
    4,307

    Početno

    I mi smo imali cijepljenja s odmakom od par mj.jer je dijete 6 tjedana ranije rodjeno. Ali sad imamo odstupanja na nalazu eeg-a a ceka nas cijepljenje za upis u skolu. Pedijatar smatra da nema potrebe odgadjati...iako misli da ipak je zadnja od neuropedijatra. Sumnjam da ce i on drugacije reci ali mene je sada jaako strah.

  18. #18
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,482

    Početno

    Steta kaj nema pojedinacnih cjepiva da mozete to pojedinacno odraditi

  19. #19
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj mašnica prvotno napisa Vidi poruku
    I mi smo imali cijepljenja s odmakom od par mj.jer je dijete 6 tjedana ranije rodjeno. Ali sad imamo odstupanja na nalazu eeg-a a ceka nas cijepljenje za upis u skolu. Pedijatar smatra da nema potrebe odgadjati...iako misli da ipak je zadnja od neuropedijatra. Sumnjam da ce i on drugacije reci ali mene je sada jaako strah.
    Pa konzultiraj se s neuropedijatrom koji poznaje dijete i situaciju. Idi razgovarati. Ako budu smatrali da cijepljenje više nije rizik, neka tebi to objasne rječnikom koji možeš razumjeti i argumentima koje možeš prihvatiti.

  20. #20
    mašnica avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Postovi
    4,307

    Početno

    Eeg ima žarišta kaze dr nalaz je uredan ja sam zbunjena i imam neodgovorena pitanja upucena doktoru...na sto muka sam...kad sam pitala za cijepljenje rekao mi je neka odluci njegov pedijatar...rekoh ali vi ste neuropedijatar...i da nema rzloga ne cijepiti.... a dijete ima žarišta??!!

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •