Pokazuje rezultate 1 do 20 od 20

Tema: koliko slobode imaju vaša djeca od 8-9 godina?

  1. #1
    flopica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2010
    Postovi
    6,461

    Početno koliko slobode imaju vaša djeca od 8-9 godina?

    ne znam jesam li ja van tokova današnjice, jesam zastarjela, jesam prestroga, prebrižna, presvašta nešto
    ili su pojedini ljudi/roditelji oko mene neodgovorni, nesavjesni, puno više kul možda, štogod.
    dijete ima 8 godina želi provesti novogodišnju noć s blizim rođacima i pokojim pijateljem kod tih istih naših rođaka doma.
    ok. može imamo povjerenja u njih, sutra ujutro se vidimo,društvo je to od 5-6 djece koju svu poznajemo

    kuća od rođaka je cca 10 min. hoda od naše, dob djece 7- 13 godina
    peku se pizze, pije sok, čeka dječji šampanjac, svira glazba, jako slatko i divno i krasno.
    međutim, ja nazovem u neko doba, da malo vidim kako su, iako su odrasli ljudi na katu iznad, imaju dakle nadzor
    moje dijete od o s a m godina kaže kako oni još malo pa idu do grada, sami, da vide što se dešava na gradskom trgu
    do tamo ima cca 15 min. pješice i nije neki velegrad i njih je grupa, ali ja ne želim da mi dijete šeta samo u ponoć.
    jer je mala djevojčica, jer bih izludila od brige, jer se puca, bacaju petarde, ljudi su pijani ili pripiti.

    sad, što se dešava? mm i ja smo jedini roditelji koji smo tako reagirali. jedino nama nije prihvatljivo da djeca tog uzrasta sama bauljaju u po noći i odlaze među rulju. čak su i neki roditelji tamo, kao oni bi ih vidjeli, međutim ja ne želim takve nekakve labave i polu dogovore,
    u kojima je praktički 8- godišnje dijete prepušteno samo sebi. ja sam načisto sa svojim stavom. smatram da su godine pred njom i da je sve lijepe novogodišnje noći i zabave tek čekaju, ali sad nije vrijeme za to. niti sam ja spremna biti toliko otvorena da bih je pustila u 2 raz. oš
    na samostalni doček. i ovo kako smo dogovorili je dovoljno samostalnosti i slobode za tu dob.

    dakle, mene moja odluka ne pati, ali ona je bila jako nesretna. rasplakala se da " je samo ona drugačija i da nemamo povjerenja", i sad kako djetetu objasniti da jednostavno s 8 godina nije dorasla takvim stvarima? inače je oduvijek zrela i nekako starija od vršnjaka, ima prilično izraženu želju za samostalnošću, u školu voli ići sama, u trgovinu sama, itd...

    ja ne želim da dijete to shvati kao kompleks, ali ne mogu dozvoliti takve stvari u ime njene samostalnosti. ona je ipak još uvijek dijete.
    kako vi rješavate takve situacije? kako se postavljate? ja sam toliko sinoć bila i jadna i zbedirana.
    ne želim narušavati djetetovo samopouzdanje. ne želim joj stvotiti kompleks i ograničavati je da se osjeća izolirano, međutim na takve stvari ne mogu pristati. ponudila sam se da ja dođem pa ih odvedem ali neee, to je tek ispalo katastrofa. jer sam ja jedina mama kojoj tako nešto pada napamet . i sad mi recite il da ja nisam stvarno normalna il da trebam napraviti reviziju društva ili što?

  2. #2
    Cathy avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    8,441

    Početno

    Citiraj flopica prvotno napisa Vidi poruku
    i sad mi recite il da ja nisam stvarno normalna il da trebam napraviti reviziju društva ili što?
    Stvarno nisi normalna, ali nisam niti ja, jer bi postupila isto tako.
    Nemoj se previše uzrujavati, ja niti svojoj od 12 godina ne bi to dozvolila. Čak niti u normalne dane na moru, moja djeca nemaju iza 10h šta tražiti vani bez mene, a kamoli kada očekuješ pijance i petarde. I to što slušaš od nje, kroz jedno uho nutra a kroz drugo van, ti si roditelj, tvoje dijete i TI odlučuješ. A ako budu drugi roditelji pametovali, primijeni istu tehniku slušanja.

  3. #3
    oka avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2006
    Postovi
    3,306

    Početno

    Pijem kavicu pa čitam malo, nemam toliko dijete, ali imam mišljenje.

    Ja bi bila i gora od tebe, ne bih osmogodišnje dijete niti pustila samo u društvo do 13 godina.
    Ovi od 13 su već svoja priča....ne treba detaljno...
    Tako da je odluka odlaska u grad dijelo 13-godišnjaka, a roditelji koji su pazili na dijecu po mom
    mišljenju nisu dobro obavili posao jer bih očekivala da oni riješe taj 'problem' pa tako ti ne bi sad bila crna ovca.
    Njihov je propust da nisu reagirali i shvatili da osmogodišnjak ne može sam lutati sa društvom po noći i riješili situaciju nekim dogovorom.
    Ipak si ti svoje dijete pustila k njima, a oni su u tom slučaju trebali biti puuno odgovorniji.
    Da k meni dođe grupa dijece bila bi mi to velika obveza
    i nikako ne bih očekivala da njihovi roditelji od kuće rješavaju nastale situacije....

    Tako da si ti postupila ispravno, a pokušaj djetetu objasniti da si ti već puno učinila za
    nju da si ju uopće pustila tamo jer si ju željela usrećiti, da ti je drago da joj je bilo lijepo, ali postoje razlike u ponašanju
    13 i 8-šnjaka i da ti je žao da je tako ispalo i da tamo nije postignut neki drugačiji dogovor bez tvog uplitanja.

  4. #4
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,207

    Početno

    Citiraj flopica prvotno napisa Vidi poruku
    i sad mi recite il da ja nisam stvarno normalna il da trebam napraviti reviziju društva ili što?
    Ako nisi ti normalna, nisam ni ja. Do 16 godina u 11 navečer mora se biti doma. I zakon to kaže. A vani nakon tog doba samo i jedino sa roditeljima, nonama ili tetama koji će ih stalno držati na oku.

    Iako smo i mi u malom mjestu. I većina se znamo međusobno. Ima vremena, ionako danas sve ranije odrastaju.

    Nekako mi se učinilo kad sam mojima nešto branila što su vršnjaci već smjeli da, nakon početnog negodovanja (vrlo jakog) ustvari su zadovoljni što imaju nekoga tko ih drži u granicama i tako jako brine bez obzira na svađu.

    Malo sam zapetljala ovu zadnju rečenicu, ali valjda je jasno što sam htjela reći. I usput slušam Novogodišnji koncert iz Beča pa mi oči lete simo-tamo.

  5. #5
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,504

    Početno

    skroz si u pravu iz istog razlodga ja sam svojem 10-godišnjaka poslal u krpe u 10

  6. #6
    koksy avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    5,491

    Početno

    A ja sam se sinoc zgrazala nad klincima u mojoj ulici, dob od 8-14 koji su bili na cesti (nije prometna) od 23-01 i pucali iz svih mogucih pirotehnickih sredstava. I bas sam pitala MM-a kako cemo mi nasem to zabranit kad dode u tu dob jer meni je nepojmljivo da mi dijete od 8 god bude vani, pa makar ga ja vidjela s balkona, i rukuje pirotehnikom. A da bi ga pustila u grad...Ma nema sanse! Pa i ja sam prvi put docek slavila s 15 i to 5 minuta od kuce.
    Tako da bi ja postupila isto ko i ti, mozda bi ga pustila na takvo druzenje doma kod nekog koga poznajem i ako znam da su djeca pod nadzorom ali dalje od te kuce...ma nikud! Nek se ljuti i mrzi me, briga me! Rade da se ljuti zbog toga nego da se ja ljutim jer je on ostao bez 3 prsta od petarde!

    Kad sam ja bila klinka isla sam s mamom na trg na docek, u jednom trenu mi je u kapuljacu uletjela ogromna petarda koju je, srecom, mama u zadnjoj sekundi uspjela bacit van. A da nije? Frend od 28 god je ostao bez 2 i pol prsta zbog petarde. Meni su ta iskustva dovoljna da branim i branit cu!

  7. #7
    Osoblje foruma mikka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    7,247

    Početno

    ja ne znam, nemam dijete te dobi, ali se sjecam da su me moji starci (tata je bio prilicno (blaga rijec) strog) pustili da idem s frendom iz razreda u kino, u centru zagreba, kad sam imala 8 godina.

    nije mi to bilo cudno ni onda ni sad, ali nova godina je nekaj drugo, petarde i sl, uzas, mislim da si dobro postupila

  8. #8
    flopica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2010
    Postovi
    6,461

    Početno

    cure hvala , malo mi je lakše kad vidim da nisam jedina
    znam da jesam dobro postupila ali me je dotukla njena reakcija
    danas međutim to niti ne spominje, vidim da joj zapravo nije to neki bed

    mislim, i da jest ja drugačije ne bi postupila, pa ako se treba duriti nek se duri
    ponekad ne znam da li imam previsoke kriterije ali vidim da i okolina igra jako veliki utjecaj
    namjeravam se s tim izboriti kako znam i umijem jer ne želim odgoj prepuštati selu
    i još nešto, promijenila sam mišljenje o "zaposlenosti" djece
    namjeravam je dodatno zabaviti određenim aktivnostima jer ispada da ovako ima previše slobodnog vremena

  9. #9
    winnerica avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,034

    Početno

    Bome, kad čitam ovo vidim da neki 8. i 13. godišnjaci imaju više slobode od mog 16. godišnjaka... Nisi u krivu, roditeljski posao je da budu oprezni, da pušu na hladno!

  10. #10

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,340

    Početno

    Moja iima 9,5 godina i teško mi se uopće staviti u tvoju poziciju jer mi živimo u velikom gradu i još smo miljama daleko od takvih stvari.
    No recimo da sam u ovom prvom dijelu na tvom mjestu, drugi bi svakako uključivao i pratnju roditelja .

  11. #11

    Datum pristupanja
    Apr 2010
    Lokacija
    skićem se
    Postovi
    210

    Početno

    Sinoć su moji slavili s nama i njih dvoje je dočekalo ponoć sin ima 10 a cura 8 a najmanji od 6 je zaspao.Točno u ponoć smo izašli iz kuće da gledamo vatromet.Uz vatromet tu je bilo još i masu pirotehničkih sredstava da sam se ja osjećala kao da je ponovno rat.O slavlju van kuće nema govora.Oni su još premali i ako se mene pita do 15-te nemaju što vani raditi tako kasno.Ja ljeti radim do ponoći i vidim masu klinaca kojima roditelji dopuštaju izlaske a sigurna sam da nemaju ni 13 god.

  12. #12
    Bodulica avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Lokacija
    Dalmacija
    Postovi
    1,993

    Početno

    Moja ima skoro 16 i prvi put je bila s prijateljicama do grada na dočeku.

    Došla je malo iza ponoći jer se jedna od frendica napila i roditelji su došli po nju. Kako je bila nesretna jer joj je po njenom "propao" prvi tako brižno planirani doček tata ju je odvezao na tulum gdje joj je bio stariji brat s curom. On ipak ima već preko 20 god. i iako imam povjerenja u nju ipak sam sigurnija kad je s njim.

    8 godina je ipak puno premalo za bilokakvo feštanje bez nadzora odraslih.

  13. #13
    Zdenka2 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Postovi
    6,451

    Početno

    Pustila bih tako malu djecu na doček negdje izvan kuće, ali uz uvjet da odrasli budu prisutni, a ne negdje na katu, da ni ne znaju što se zbiva. U ovu noćnu šetnju ne bih ih pustila. Što se durenja tiče, djeca se dure kad ne dobiju ono što trenutno žele, ali to ne treba utjecati na odluku roditelja.

  14. #14

    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    ZG,R. Pešćenica
    Postovi
    2,191

    Početno

    s 9 godina moj je smio sam u školu i doma, na slobodnu aktivnost i van u park. do 9 sati. pod ljetnim praznicima je imao izlaz do 10.

  15. #15
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,270

    Početno

    Citiraj Zdenka2 prvotno napisa Vidi poruku
    Pustila bih tako malu djecu na doček negdje izvan kuće, ali uz uvjet da odrasli budu prisutni, a ne negdje na katu, da ni ne znaju što se zbiva. U ovu noćnu šetnju ne bih ih pustila. Što se durenja tiče, djeca se dure kad ne dobiju ono što trenutno žele, ali to ne treba utjecati na odluku roditelja.
    Ovako je i kod nas.

  16. #16
    flopica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2010
    Postovi
    6,461

    Početno

    Citiraj Zdenka2 prvotno napisa Vidi poruku
    Što se durenja tiče, djeca se dure kad ne dobiju ono što trenutno žele, ali to ne treba utjecati na odluku roditelja.
    ovo bih posebno naglasila kao ispravno
    nakon razgovora o cijeloj temi, shvatila sam da je zapravo njena reakcija plačom bila trenutna i emotivna
    sutradan je i sama shvatila našu odluku i ispalo je da joj je čak drago da nije nikuda išla

  17. #17
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,207

    Početno

    flopice, točno to sam ti gore napisala. Čak im bude drago da nisu smjeli, jer u stvari nisu htjeli radi sebe, nego radi društva. I to primijećujem i u kasnijim godinama.

  18. #18
    flopica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2010
    Postovi
    6,461

    Početno

    Citiraj Beti3 prvotno napisa Vidi poruku
    I to primijećujem i u kasnijim godinama.
    ovo mi zvuči tako nekako umirujuće

  19. #19
    *mamica* avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Postovi
    2,413

    Početno

    I ja bih postupila kao ti. Kao prvo - dogovor je dogovor. Osmogodišnje dijete ne može imati takvu slobodu da bez znanja roditelja prošeta do grada. Odnosno, da ti nisi nazvala, dijete bi bez tvog znanja otišlo, je li tako?
    Druga stvar, bez nadzora vlastitih roditelja, dijete nema što raditi u ta doba noći vani, a pogotovo ne u novogodišnjoj noći na dočeku.
    Protesti su očekivana stvar. Sigurna sam da se tvoja djevojčica STVARNO osjećala kao drukčija, ali jednog dana će ti biti zahvalna. Ipak si ti ta koja je odrasla osoba, sa iskustvom i znanjem, i ti si ta koja procjenjuje i odlučuje u takvim stvarima, a ne osmogodišnje dijete.

  20. #20

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    split
    Postovi
    254

    Početno

    Samo ću reći da čak nije pitanje da li si u pravu ili ne. TO je naprosto protuzakonito i radi toga se roditelj može naći u velikim problemima da se šta dogodi! Ostavljati tako malo dijete bez nadzora? Nipošto! Uostalom, svako dijete je za sebe i roditelj ga najbolje može procijeniti. MOj ima 7 i jako je zaigran da ga ne može čovjek pustiti samog da se igra ispred kuće jer je vražićak i uopće nema straha! Tako da ... svakako dobro si postupila!

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •