Pokazuje rezultate 1 do 35 od 35

Tema: Kako ga natjerat da spava?

  1. #1

    Datum pristupanja
    May 2005
    Postovi
    1,335

    Početno Kako ga natjerat da spava?

    R. je od rođenja dijete koje ne spava, ali sada to poprima epske razmjere jer utječe na kvalitetu života svih kućana.

    Ujutro se budi oko 7:30-8:00, u vrtiću je do 16:00, zatim park do 18:00 pa trening (plivanje ili karate, ovisi koji je dan) i još malo skakanja po onom napuhancu.
    Donedavno bi navečer uspio zaspati do 23:00, ali otkako je na inzistiranje drugih roditelja u vrtić vraćeno popodnevno spavanje to se vrijeme produžilo.

    Imamo malu bebu doma, muž ujutro ide na posao u 6:00 i navečer kolektivno kapituliramo oko 22:00. Svi osim njega .
    Njemu sam nakon nekoliko pokušaja uspavljivanja sinoć ostavila upaljen TV i otišla spavati u 23:30. Nisam više mogla gledat.

    TV timer se ugasio malo iza ponoći on je, kaže, zaspao 15-tak minuta poslije toga.

    Što da napravim, a da se ne priklonim američkom načinu 'uspavljivanja' djeteta?

    Spomenula sam problem tetama u vrtiću i gotovo istog trena osjetila kao neprijatelj No.1.

    Jasno mi je da im je lakše da svi spavaju, da ima puno djece kojoj je potreban popodnevni odmor i da ne mogu raditi iznimku za njega, ali što da onda JA napravim?
    Posljednje uređivanje od miha : 05.10.2011. at 10:15

  2. #2
    Deaedi avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Postovi
    9,736

    Početno

    Jasno reci da ne želiš da spava u vrtiću. I gotovo, bez puno rasprave.

  3. #3
    Cubana avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    East end
    Postovi
    6,747

    Početno

    Citiraj Deaedi prvotno napisa Vidi poruku
    Jasno reci da ne želiš da spava u vrtiću. I gotovo, bez puno rasprave.
    Upravo tako.
    moja je 9 mjeseci mlađa od tvog sina i ne spava u vrtiću.

  4. #4
    Cubana avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    East end
    Postovi
    6,747

    Početno

    E da, kod nas je epsku promjenu donijela prošla godina i moj rad od 7 sati.
    Ranije buđenje ujutro, bez obzira na spavanje u vrtiću, dovelo je do ranijeg odlaska na spavanje navečer.
    Pa možda i da to probate...

  5. #5
    Osoblje foruma Lutonjica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    13,511

    Početno

    kod nas je spavanje krenulo sa školom: kombinacija ranog buđenja (najnajkasnije u 7.00, ali uglavnom oko 6.30) i školskih i vanškolskih obveza

    dakle, sad ima 8 godina i po prvi put u životu duboko spava već u 21.00

  6. #6

    Datum pristupanja
    May 2005
    Postovi
    1,335

    Početno

    Citiraj Cubana prvotno napisa Vidi poruku
    Upravo tako.
    moja je 9 mjeseci mlađa od tvog sina i ne spava u vrtiću.
    probala. ne ide. dobivam odgovore:

    - ne možemo izdvojiti nespavače od spavača
    - ako vide drugi neće ni oni htjeti spavati
    - većina roditelja je za spavanje
    - djece je 23, a mi nismo mađioničari da se svakime bavimo pojedinačno
    - nećete ništa dobiti time

    i slično.

  7. #7
    Deaedi avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Postovi
    9,736

    Početno

    Očito se moraš postaviti malo oštrije prema vrtiću i podsjetiti ih koje su njihove obaveze:

    -
    ne možemo izdvojiti nespavače od spavača
    - Nije moj problem, izvolite to riješiti.
    -
    ako vide drugi neće ni oni htjeti spavati
    - Mene to ne zanima, mene zanimaju interesi mog djeteta.
    -
    većina roditelja je za spavanje
    - Mene ne zanimaju drugi roditelji.
    -
    djece je 23, a mi nismo mađioničari da se svakime bavimo pojedinačno
    - Dužni ste baviti se svakim djetetom pojedinačno.
    -
    nećete ništa dobiti time
    - To ću ja procijeniti.

  8. #8
    Cubana avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    East end
    Postovi
    6,747

    Početno

    Svašta.
    Što nije neko uvriježeno pravilo da predškolci ne moraju spavati?

  9. #9

    Datum pristupanja
    May 2005
    Postovi
    1,335

    Početno

    i da se onda iživljavaju na njemu? jedna od njih dvije je sposobna za to (ništa fizički, naravno...).

  10. #10

    Datum pristupanja
    May 2005
    Postovi
    1,335

    Početno

    je. i kad smo jesenas krenuli u vrtić rečeno je da spavanja NEMA! čak smo dobili i letak s natuknicama što će raditi cijelu godinu u to vrijeme spavanja s tekstom zašto djetetu starijem od 5 godina ono nije potrebno.
    funkcioniralo je prvih nekoliko dana, a onda je na inzistiranje (kažu većine) roditelja spavanje ponovno uvedeno

  11. #11
    Cubana avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    East end
    Postovi
    6,747

    Početno

    A onda buđenje s TM i nek ga tjedan-dva vodi u dežurstvo

  12. #12

    Datum pristupanja
    May 2005
    Postovi
    1,335

    Početno

    u 6:00?!

    jel radi vrtić uopće tad?

  13. #13
    Cubana avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    East end
    Postovi
    6,747

    Početno

    Radi
    Mi smo prošle godine dolazili u vrtić oko 6 i 20, ali mislim da već od 5 i 30 počinje dežurstvo.
    Mislim, ne znam jel bi to što promijenilo. Nama je. Sa 22.30-23h se spavanje pomaknulo prema 21.
    A sad kako ne spava popodne (a vidim da joj fali) jedva dočeka da nešto prije 21 opere zube i zaspe.

  14. #14
    Manuela. avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2011
    Postovi
    638

    Početno

    Moja je sad krenula u prvi razred, za vrijeme vrtića bilo je spavanja, no oni nespavaći su isto išli u krevet i morali su ležat i biti tiho dok su drugi spavali!
    Sad za vrijeme škole, spavat ide u 19:30 jer se budi u jutro u 6h!
    super se naspava , odmori i može bez problema funkcionirat drugi dan!
    I ona bez problema može izdržat do kasno u noć al meni je to nedopustivo, jer djetetu treba san i odmor, i onda nema frustracija i gluposti zbog umora!
    Moraš malo postrožit svoja pravila i način spavanja jer je ovo mučenje djeteta!

  15. #15
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,207

    Početno

    Spomenula si: poslije 16 sati park, pa trening, pa skakanje po napuhancu. Zar to nije previše? Mislim da bi bilo bolje da poslije 8 navečer počinje mirna zabava, crtanje, čitanje, puzzle...Da se umiri i iskopča mozak od stalnog fizičkog napora.

    A ako ne želiš da spava u vrtiću, zašto ga ne uzmeš doma nakon ručka? Ti si kući, zar ne? Vrlo jednostavno rješenje.

  16. #16

    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Postovi
    1,373

    Početno

    Ja isto mislim da ti dijete ima previše (nagomilanih) aktivnosti pa od viška adrenalina ni ne može prije zaspati.

    A spavanje za predškolce - to mi je šokantno, moram priznati.
    Posljednje uređivanje od lola_34 : 05.10.2011. at 15:23

  17. #17
    Osoblje foruma srecica avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    ispod površine
    Postovi
    2,651

    Početno

    Moja curka je skoro 2 godine mlada od tvog hahara pa su im u vrticu omogucili odabir spavati ili ne spavati ... i ne inzistiraju na nicemu, neki obuku podzamu i legnu, neki zaspu, neki ne ... i ima ih u grupi 27 i u to vrijeme je s njima 1 teta!, dakle nije problem.
    Ja bih trazila jos jednom razgovor sa tetama, pa ako ne ide i sa ravnateljicom da nadete neko zajednicko rjesenje, sve mirno i sa osmjehom

  18. #18
    Cubana avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    East end
    Postovi
    6,747

    Početno

    Kod moje svi legnu, a onda se za 15ak minuta oni koji nisu zaspali dignu i odu na mirno igranje.

  19. #19

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    6,407

    Početno

    moj je isto (mlađi je od tvoga pola godine) kada je spavao u vrtiću imao takav ritam
    ukinuli smo popodnevno spavanje prije godinu i pol
    baša kada je umoran onda je spavao prošle godine, ali se to rijetko događalo

    neka mu tete daju papir i bojice, neka ga smjeste u drugu grupu koja ne spava, ionako većinom gledaju TV nespavači ... pa to su djeca od skoro 6. godina - nije moguće da svi spavaju i da svi imaju potrebu za tim ...

  20. #20
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    Citiraj lola_34 prvotno napisa Vidi poruku
    A spavanje za predškolce - to mi je šokantno, moram priznati.
    što je šokantno?
    da netko ima potrebu za spavanjem poslije ručka?
    ili bilo kad?

    moje devetogodišnje dijete (3. razred) skoro svaki dan odspava barem 15 minuta, kad dođemo iz škole.
    najčešće na podu.
    počne čitati i san je svlada.

    ali, jednako tako razumijem da ima i onih kojima dnevni san nije potreban.
    treba omogućiti i jedno i drugo, kako kome odgovara.

  21. #21

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zgb
    Postovi
    2,124

    Početno

    Slažem se s Apri. Kome se spava, nek spava.
    No, mislim da je dobro napomenuti da osim previše aktivnosti, za nedostaka sna, kriv može biti i kompjuter. Tako da obratite pažnju na to,
    i smanjite ako previše pilji u njega (ovo govorim za period pred spavanje).

  22. #22

    Datum pristupanja
    May 2008
    Postovi
    849

    Početno

    meni je cudno da nema izbora..kod nas u vrticu (doduse u privatnom) jos od jaslica ima djece koja nekad nece zaspati..i puste ih (imaju dvije zasebne sobice) da se igraju s nekim didaktickim igrackama i slicno..koliko sam cula tako je od prije nekoliko godina praksa i u drzavnim vrticima..moje dijete je malo tezi spavac, ima 3 godine i vecinom u vrticu spava..ali nekad i ne..kod nas doma zaspi najranije u 21.30..prije ja zaspim nego ona..valjda je nocni tip, ujutro se jedva probudi..

  23. #23

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    1,715

    Početno

    Ja uopće ne mislim da je problem spavanje u vrtiću. Jel on tamo zaspe ili samo leži? Ako zaspe, onda mu je potrebno. I donekle razumijem tete da ako sva djeca spavaju za njega ne žele raditi iznimku. Kod nas je bilo da je spavao tko je htio, a tko nije tiho se igrao u prostoru ispred grupe, tamo gdje je garderoba, imali su tepih, kocke, autiće, crtanje i sl. Ali, njih je bilo više. I ovo mi je bezveze, procjenjivati da predškolcima ne treba spavanje. Kao što Apri kaže, nekome treba, nekome ne. Moj sin je govorio da neće spavati, a uredno bi spavao svaki dan. A ovdje, ako je većina roditelja tražila spavanje, onda su valjda procijenili da je njihovoj djeci to potrebno. Ako možeš dobiti da ga stave u to vrijeme negdje gdje ne spavaju, probaj, ali ne vidim potrebu za agresivnim pristupom kako neki savjetuju. Mislim da kad su djeca u ustanovi onda se svi mi pomalo prilagođavamo, ne možemo uvijek inzistirati na svojim prioritetima. Imam i ja doma klince koji ne idu rano u krevet, mali od 3,5 godine ide spavati u 22h, nekad dočeka i 22.30, a nekad bome ode i u 21.30 što je rijetko. Možda da ga zaista budiš ranije ujutro, ne u 7.30, 8, nego u 6.30 ili 7. I da inzistiraš da ide ranije u krevet jer svi idete, nema ostajanja kraj TV-a, vrijeme je za spavanje, nek si gleda slikovnice u krevetu ili tako nešto pa mu možda taj ritual pomogne. Svaki dan u određeno vrijeme krenuti se spremati za spavanje.

  24. #24

    Datum pristupanja
    May 2005
    Postovi
    1,335

    Početno

    Citiraj davorka prvotno napisa Vidi poruku
    Ja uopće ne mislim da je problem spavanje u vrtiću. Jel on tamo zaspe ili samo leži? Ako zaspe, onda mu je potrebno. I donekle razumijem tete da ako sva djeca spavaju za njega ne žele raditi iznimku.
    pa naravno da mu je potrebno! mora nadoknaditi tako kasni odlazak na spavanje. da navečer ozaspi ranije ne bi spavao popodne. ušli smo u začarani krug koji mi diktiraju tete u vrtiću.

    i ne. nije jedini, ali je grupa nespavača u manjini...on je u vrtićkoj grupi najstariji (napunjenih 6god.) a najmlađe dijete ima 4 god i pol godine.

    i tužna priča je da je spavanje tek jedna od stvari u kojoj je, zbog te dobne razlike, moje dijete u vrtiću zakinuto...

  25. #25
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    miha, a kako je bilo kad ste bili na GO, kad nije išao u vrtić?

  26. #26
    alga avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Postovi
    544

    Početno

    mislim da uopce ne treba problem traziti u vrticu ili popodnevnom odmaranju - pokusajte pronaci rjesenje ispravljanjem vasih postupaka kod kuce, nemojte lopticu prebacivati na tete, jer necete time nista rijesiti.
    pravilo je - sto je dijete odmornije to moze bolje spavati. cudno zvuci, ali je tako. moji su jako dobri spavaci, ali oduvijek je bilo tako da sto su umorniji to teze zaspu. znate ono- skacu u parku i bakice komentiraju - kako ce netko nocas dobro spavati. e pa, to je krivo. upravo zbog toga nece. zato mi je odmah jasno da zbog previse aktivnosti tvoje dijete ni ne moze zaspati. ne kazem da se ne treba baviti sportom, ali onda neka ne bude u istom danu i parkic i skakanje po strunjaci. drugo sto bi ja promijenila- vrijeme spavanja. stavila bih ga jednostavno ranije u krevet. on je umoran, pa od silnih aktivnosti premasi tu granicu umora i onda opet izpocetka. vidim da je 2005 godiste...tu po meni nema se sta rzmisljati- jednostavno provesti mirno i lagano vecer- da se moze umiriti, pa ga staviti u krevet- ispricati pricu ili sta vec obivcavate, i to je to...mozda ce trebati neko vrijeme da zaspe, ali hoce.
    a onda ovo:


    Citiraj miha prvotno napisa Vidi poruku
    R.
    Njemu sam nakon nekoliko pokušaja uspavljivanja sinoć ostavila upaljen TV i otišla spavati u 23:30. Nisam više mogla gledat.

    TV timer se ugasio malo iza ponoći on je, kaže, zaspao 15-tak minuta poslije toga.

    Što da napravim, a da se ne priklonim američkom načinu 'uspavljivanja' djeteta?
    ?
    vjerujem da je problem upravo bio zato sto je njemu to sto je bilo na tv-u i bilo mozda zanimljivo. pa je izdrzao, kao sto bi i odrasli. kada se ugasilo, trebao je 15 min da zaspe. nista cudno, to ne znaci "on ni tada jos nije bio umoran", nego jednostavno svi trebamo neko vrijeme da se umirimo i zaspemo. zato mislim da je on umjesto toga samo lezao u krevetu bez tv-a, isto zaspao za 15 minuta. ili pola sata. ali u tome nema nista lose.
    dalje- neznam sta znaci "americka metoda uspavljivanja", ali se moze i mora dijetetu posaviti granica, on to i trazi i treba da bi se osjecao zasticenim i voljenim- , to je jedan od cetiri stupa roditeljstva. nece on patiti zato sto je mama "stroga" i trazi da ide spavati, jer je to njegova potreba. ma i da se ljuti- to je za njegovo dobro, mi smo ovdje odrasli, postavimo granice, a djeca se brzo prilagode i prihvate, cak trebaju vodstvo. i to sve bez nerviranja, nego pomalo. sretno!

  27. #27

    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Lokacija
    zapad
    Postovi
    1,076

    Početno

    alga reče:
    on je umoran, pa od silnih aktivnosti premasi tu granicu umora i onda opet izpocetka. vidim da je 2005 godiste...tu po meni nema se sta rzmisljati- jednostavno provesti mirno i lagano vecer- da se moze umiriti, pa ga staviti u krevet- ispricati pricu ili sta vec obivcavate, i to je to...mozda ce trebati neko vrijeme da zaspe, ali hoce.

    sa tim se slažem. čini se da ti je dijete navećer premoreno.
    ako je dijete na treningu u 18 - 19
    namoguće je da će zaspati u 21 jer je pun adrenalina,
    dakle kod vas bi između 21-22 trbala biti ta mirna faza većeri,
    već u piđami, pijenje mlijeka, čitanje u krevetu, maženje, gašenje
    svijetla.
    Ostavljanje upaljenog TV-a nemoj prakticirati, to ga još dodatno razbuđuje
    i iritira...
    S druge strane uzmi u obzir da tvoje dijete dosta dugo spava u jutro, ako se
    budi u 8, a ide spavati u 23, to je 9 sati i još 2 sata u vrtiću su 11 sati, što za 6 godišnjaka
    i nije premalo.

  28. #28

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    nl
    Postovi
    3,371

    Početno

    imas neke teorije da djeca sa visokim iq trebaju manje sna

    upute su otprilike da recimo iza 8 nemas vise upaljen tv, nema kompjutera ili ps3. iza 8 vise nema nikakvih aktivnosti nego je dozvonjena iskljucivo neka zanimacija tipa citanje, igranje kockicama i sve nesto bez ikakvog adrenalina

    bavljenje sportom u vecernje sate ti nije umirujuca aktivnost

  29. #29
    Osoblje foruma spajalica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    selo
    Postovi
    14,727

    Početno

    miha, da li je R. u mjesovitoj grupi? onda me zamolba za popvratak spavanje i ne cudi.
    bez da pametarim, ka MM uspavljuje klince oni mogu skakutati bez probelma do 22 sata. obicno ja vec u 21.30 urlam da je vrijeme spavanja: izgleda ovako "Jos nisu u krevetu????????? sutra je vrticki dan, ajmo svi u krevet. njih troje se ona zavjernicki nasmiju i odlaze u krevet, ako jos jednom viknem onda zsapu za 5 min, a ako ih ostavim onda jos se hihocu i zabavljju. ovo se sve dogadja s MM-om"
    kada ih ja pripremam na spavanje, onda pripreme vec pocinju oko 7.30-7.45. tusiranje, ja nju, BC se sam tusira. to mu je velika povlastica. ostavim ga da se tusira dok sam ne izadje (tocnije dok nema vise tople vode). mislim da ih to tusiranje s toplom vodom opusti, poslije ide vecera, pa citnaje slikovnica i spavanje. dakle nema skakanja. takodjer ako imaju neku aktivnost zajedno pripremamo stvari u ruksak. Uglavnom zaspu obicno do 21 sat bez frke.

    U svakom slucaju htjela sam reci da kod nas usporavanje ritma navecer pridonosi laksem uspavljivanju. ako ima akcije onda im je tesko zaspati. da li ce pomoci i R. ne znam ali vrijedi pokusati.

  30. #30
    bubimira avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Lokacija
    u miru
    Postovi
    1,245

    Početno

    Meni je to s vrtićima tak čudno. Bit će da sistem i stav ovisi o tetama.
    Mi smo s V prošle godine imali sličan slučaj...kad sam zamolila da ju ne stavljaju na spavanje ako ne želi dobila sam slične odgovore kao i ti. Jednom je željela ići spavati pa su ju ostavili na hodniku da urla (!!!) jer je "mama rekla da ne smije spavati".
    Ove godine je situacija drugačija jer naravno ima više djece nespavača.

    Dok s druge strane mlađa ima 3 i pol i među najstarijima je u grupi. Tete su nam na početnom sastanku rekle da su primijetile da neka djeca ne spavaju pa su ima na hodniku ispred sobe stavile stol sa slikovnicama i igračkama da se tamo igraju i zabavljaju dok ostali spavaju.
    I sad ti budi pametan. Naravno, radi se o istom vrtiću!

    Mi navečer bez obzira spavale one preko dana ili ne, najkasnije u 21h idemo na kupanje i spremanje za spavanje. Pročitamo priču, još se neko kratko vrijeme pomazimo i to je to. Gasim svjetlo u sobi. Nekad ih još čujem da šuškaju i pričaju ali uglavnom vrlo kratko.

    Nisam shvatila jel on negoduje kad kažeš da je vrijeme za spavanje? Jel inače sam zaspi ili mu je potrebno dulje uspavljivanje s tvoje strane?

  31. #31

    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Postovi
    1,373

    Početno

    Citiraj apricot prvotno napisa Vidi poruku
    što je šokantno?
    da netko ima potrebu za spavanjem poslije ručka?
    ili bilo kad?
    Nije mi šokantno to da netko ima potrebu za snom (i ja je imam nakon ručka u 3 popodne), ali je zadnja godina vrtića ipak neka priprema za školu u kojoj nema spavanja poslije ručka.

    A i takav dojam (dakle da u vrtiću sa 6 godina nema više spavanja) sam stekla i iščitavajući ovaj forum.

  32. #32

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    640

    Početno

    hm... moji su oboje losi spavaci, odnosno i E i G tesko zaspu.
    Da ne kazem da G od 1.5.god. ne spava danju, osim u vrlo rijetkim situacijama ili u vrticu!
    E. je spavala u vrticu, malo sam se natezala s tetama ali kod nas je bilo malo cudno to spavanje/nespavanje predskolaca,
    dakle E. je bila dvije god. predskolska grupa, najprije su ju utrpali sa 5 u predskolsku jer je velika i dosta napredna (recimo to su tako rekle tete) i tada je bilo pravilo da predskolci ne spavaju i jedva smo to progurali jer je bila bas umorna i falilo joj je sna jer navecer ide kasno spavati... uglavnom prosla je ta godina i onda kad je iduce god. ponovno sa 6 isla u predskolsku onda je spavanje predskolaca danju obavezno?! ali pazite isti vrtic ALI druge tete! I sad... to nam je ispocetka bilo malo naopako pa je ona nekad spavala, a nekad nije, nije sad da je bas morala! Nekako se vec to rjesilo...
    Sad ide u I raz. i po prvi put je bez problema utrpamo u krevet vec iza 21h, nekad ostane duze ali u pravilu cim dodirne krevet zaspi!! Malo smo u shoku jer smo mislili da nece to tako bas ici, jer do 3.5god. moja kci nije noc prospavala, do 5g. nekako je uspjevala prespavati noc, sad eto sve je ok.. nadam se i biti ce tako i dalje. No, nije imala puno aktivnosti, samo 2xtjedno eng. popodne ! Sto se smirivanja predvecer tice, trudili smo se ali nije pomagalo, a sada moja kci je u skoli do 16h (produzeni boravak), dize se oko 6:30h. U skoli ima od 4-6 radnih sati, ovisno kako koji dan, svaki dan u produzenom imaju neku aktivnost, pon voze bicikle, uto decki nogomet (tu ne sudjeluje, igra se na dvoristu), sri ima ritmiku, cet ima pjevacki zbor, pet radionica tal.jezika; uz to ima dodatno tal.jezik (uz obavezni eng.) pa vjeronauk, pa jos i informatiku. 3xtjedno od 18h-19h ima plivanje (skola plivanja), onda 2xtjedno ima jos i eng. popodne. Dakle cijeli tjedan je doslovno stalno aktivna i sve ok. Nikad bolje nije spavala!! I MM i ja smo se bojali kako ce sve to izgledati i moram priznati nama je veci problem nego li njoj, jedva sve stignemo ali ona je zasad jako happy?! Obicno nas svi gledaju kao neke ludjake... ali eto zasad ide pa cemo vidjeti za dalje.

    Nas sinko pak, taj spava u odnosu na sestru bolje nocu, odnosno i on se budio do 3god. ali bi nazad zaspao (E bi znala biti budna po 2h, t je bilo prestrasno), ali G je danju aktivniji i samo u vrticu spava jer je to pravilo i meni je jako drago da je tako, jer doma nema sanse da odspava, osim ako to nije nekako dda ne kazem 'slucajno'. Zasad nema aktivnosti, osim vrtica, i vani je dosta popodne, ali navecer iako E. zaspe oko 21h, on zaspe tek oko 22:30h, nekad prije, nekad poslije..

    Kod moje kceri je valjda falilo aktivnosti. Sto se G. tice, slijedec god. ga planiramo upisati isto na plivanje pa cemo vidjeti kako ce ici.. vjerujem da ce bolje spavati

    Cini mi se da nema formule za spavanje, sve je to jako individualno !!
    Moja necakinja, mladja (ima 11god.) je zlatno dijete sto se spavanja tice, ali oduvijek. Cim se umiri ona zaspe, ali doslovno, ali je i mirno dijete.. Nitko nije zasluzan ali ni postupci isto, jednostavno je takva! I sad ona oko 22h navecer bez obzira sto nema skole, lijepo se pokupi sa trosjeda jer joj je dosta i spava joj se.. nesto predivno !! I spava popodne cesto ali oduvijek.. Dok njena starija sestra u kateegoriji moje djece...

    A, ja sam Eleni procitala pred spavanje u pravilu po tri slikovnice, nekad i vise.. pa s njom lezala dok se uspava, pa pricala price.. pa naravno zamracili bi sobu, stisali TV u dnevnom... i ta bi jedva zaspala!! A, malo bolji je G., on se zadovolji sa 1-2 slikovnice ili pricom i onda se prebacuje po krevetu i jos dugo ne zaspe.
    Da ne kazem da MM i ja neznamo sto znaci gledati TV sa zvukom, nama je ili stisano da se jedva cuje ili je na 'mute', pa to je strasno!
    Ali moji oboje imaju sluh kao zecevi pa sve cuju... tako da eto valjda tako mora biti!

    Meni je osobno u vrticu draze spavanje, pa budu oni ipak umorni, a kad malo odspavaju budu i mirniji, da ne kazem podnosljiviji,
    nema mi gorega nego kad G. ne odspava u vrticu duze, nego se probudi recimo za sat vremena, bude bas nervozan i losije jede (s cime imamo puno problema oduvijek), i ne zaspe navecer nista ranije, cak lakse zaspe navecer kad u vrticu odspava dva sata, ako ne i malo vise!

    Vikend je druga prica...
    Oboje ne spavaju, ali i navecer idu jako kasno spavati, meni i MM-u se jednostavno neda natezati ! E sprasimo oko 23h, a i G isto tako nekako zaspe, nekad i kasnije.. ali da ih ne potjeramo, neznam bi li uopce isli spavati dok nebi popadali od umora! Isto su puno vani, idemo u setnje...

    Uh.. bas sam se raspisala ))
    Kako god drage moje suosjecam s vama!

  33. #33

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    split
    Postovi
    254

    Početno

    Mrzim, ali mrzim kad djecu kojoj nije potreban san trpaju u vrtiću u krevet iz jednog jedinog razloga - da bi njima bilo lakše! Ali oni su tu da bi nama i djeci bilo lakše! Većina ljudi ne zna raditi svoj posao i treba na njih đonom bez ikakvog straha. Nigdje ne postoji obveza spavanja za sve a da je propisana, zato molim lijepo neka se drže pravila a mi roditelji se moramo boriti za svoju djecu i sebe a njima je to posao, NE odustajte molim vas...

  34. #34
    Marna avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2006
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    812

    Početno

    U vrtiću gdje je išla kći, a još uvijek ide sin, nemaju predviđeno mjesto/kutak za tzv. nespavače.
    Nažalost, nema prostora za to, a tete nisu protiv toga, jer je normalno da ne treba svoj djeci isto sna.
    Npr. P. ima 5 god (i par mjeseci) i ne spava više u vrtići tj. on tvrdi da se odmara ležeći na ležaljci, ali da svi u grupi moraju biti tiho zbog mlađih koji uglavnom svi spavaju.
    K. kad je bila pred školu, nije spavala, teta bi rekla školarcima da legnu na ležaljke na početku dok čita djeci priču, a zatim, kad bi završila, tiho ih zvala i okupila oko jednoga malog majušnog okrulog stola, za kojim bi se stisnulo njih nekoliko i tu bi crtali, pisali, slagali perlice i sl.

    Osim sporta niti gledanje tv nije poželjna aktivnost navečer, jer ne smiruje, već stimulira dijete, zaokupi ga, pa se ono ne može umiriti i spremati za spavanje.

  35. #35
    piplica avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Postovi
    3,170

    Početno

    Citiraj davorka prvotno napisa Vidi poruku
    Ja uopće ne mislim da je problem spavanje u vrtiću. Jel on tamo zaspe ili samo leži? Ako zaspe, onda mu je potrebno.
    I ja zaspem ako me polegneš u podne.
    I bez priče za laku noć.
    Jel to znači da mi još treba dnevni spavanjac?
    Ako dijete noću spava premalo, a mislim da je sedam sati sna za predškolca nedovoljno, onda treba promijeniti dnevni ritam kako bi mu se omogućilo da noću ima kvalitetan odmor.


    Mihina priča je identična našoj prije tri godine,
    ne znam da li je ona uspjela postići u vrtiću neki kompromis oko nespavanja, ali mi nismo,
    ja sam cijelu tu godinu odlazila po njega prije spavanja.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •