Pokazuje rezultate 1 do 24 od 24

Tema: ŠTA SE DOGAĐA???????

  1. #1
    zvone

    Početno ŠTA SE DOGAĐA???????

    Ovo je kronologija problema moje supruge:
    12.05. zadnja menga
    11.06.menga kasni(inače u dan točna)kućni test pozitivan
    12.06.ide kod svog ginekologa beta690,UZV-ništa se još ne vidi
    14.06.lagano krvarenje i bolovi
    15.06.ide kod ginekologa beta750,UZV-ništa,uputnica za bolnićko liječenje
    idućih dana u bolnici beta između 690 i 780,bolovi prestali 17. ,a krvarenje 20.,UZV-ništa
    23.06. kiretaža
    25.06.beta720
    27.06.beta740
    28.06.laparaskopija uklonjena sumljiva nakupina(ne znam kako da se izrazim)za koju pretpostavljaju da je plod sa prednje trbušne stijenke
    30.06.(danas)beta760
    Šta se događa????
    Jasno nam je bilo da trudnoća nije u redu jer se beta nije duplala,ali zašto sada ne pada?
    Šta se događa???

  2. #2

    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Lokacija
    Tamo gdje svijetli mali žižak...
    Postovi
    1,123

    Početno

    Vjerojatno su se uhvatile dvije bebice odvojeno... Jedna je otišla dok se druga još drži...
    Sretno!!!

  3. #3

    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Postovi
    201

    Početno

    Negdje se još nalazi plod inače bi beta padala.
    A ako se na uzv ništa ne vidi znači da nije u maternici. :/

  4. #4
    zvone

    Početno

    Doktor mi je rekao da su kod operacije prvo pregledali jajnike i oni su u izvrsnom stanju,prohodni,gibljivi,sve kako treba.Nakon pregleda jajnika išli su dalje tražiti da bi našli nešta na prednjoj trbušnoj stijenci.Da li je moguće da je stvar samo u jako,jako sporom padanju bete?

  5. #5

    Datum pristupanja
    Mar 2004
    Postovi
    93

    Početno

    Bila sam u sličnoj situaciji, osim što mi je na sreću nakon laparoskopije beta počala padati. Na žalost kod tz je porasla, znači trudnoća još negdje postoji, nisu je uklonili, pošto zbog male bete je ne mogu vidjeti na uzv, probaju napamet, po zakonu vjerojatnosti.

    Nadam se i od srca vam ipak zelim da beta pocne padati i bez daljnjih intervencija jer jedino jo to dobar pokazitelju ovakvoj situaciji.
    Sto kazu doktori?

    Sretno

  6. #6

    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Postovi
    201

    Početno

    Pa ne znam. Sve je moguće, ali čudno mi je da baš tako sporo pada...
    Kakav je plan liječnika za dalje?

  7. #7
    Osoblje foruma Lutonjica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    13,511

    Početno

    beta nakon kiretaže ne pada kod molarne trudnoće. to je gadna stvar , imala ju je jedna forumašica pa se možda javi.

    za info:
    http://www.poliklinika-harni.hr/teme...me/08_mola.asp

  8. #8
    Osoblje foruma Lutonjica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    13,511

    Početno

    Molarna trudnoća (grozdasta potajnica)


    Što je uzrok i tko je ugrožen?

    U medicini se molarna trudnoća naziva još hidatidna mola (hydatid znači kap vode; mola znači trudnoća bezoblična masa). To je relativno rijetko oboljenje koje nastaje jednom na svakih 1500-2000 trudnoća u SAD-u. Kod molarne trudnoće nakon oplodnje u maternici umjesto normalnog embrija nastaje patološka masa. U molarnoj trudnoći ne postoji plod koji raste, nego samo nešto nalik nenormalnoj posteljici.

    Molarna trudnoća nastaje kada se stanice od kojih se normalno sastoje korionske resice (prstasti izdanci kojima je posteljica vezana za maternicu) ne razviju normalno. Umjesto toga, one tvore nakupine vodenih mjehurića koji ne mogu osigurati rast normalnog embrija. Rizik molarne trudnoće veći je u žena starijih od 40 godina.

    Molarna trudnoća uzrokovana je kromosomskim poremećajem u spermiju koji je oplodio jajašce, u samom jajašcu ili u oboje. Postoje dva tipa molarne trudnoće, potpuna i djelomična. Kod potpune molarne trudnoće u maternici se umjesto embrija nalaze male grozdaste bistre vreće. U djelomičnoj molarnoj trudnoći embrij se ne oblikuje normalno i obično ne preživljava.

    Kod žena koje su preboljele molarnu trudnoću povećan je rizik razvoja jednog tipa malignog tumora maternice. Neki od ovih tumora vrlo često metastaziraju (prošire se na druge dijelove tijela). Iako je bolest rijetka i premda je postotak izlječenja visok, svaka žena koja je imala molarnu trudnoću ima povećan rizik za nastanak tumora.

    Koji su znakovi?

    Gotovo uvijek se kod molarne trudnoće javlja krvarenje oko 12. tjedna trudnoće. Drugi mogući simptom molarne trudnoće jest nalaz mnogo veće maternice, nego što je to uobičajeno za trajanje trudnoće.

    KakO se otkriva?

    Većina se slučajeva molarne trudnoće otkriva u prvom tromjesečju. Krvarenje i znatno viša koncentracija hCG-a nego što je uobičajeno u normalnoj trudnoći, također su rani upozoravajući znakovi. Oni navode liječnika da pokuša čuti otkucaje bebina srca. Ako ih ne uspijeva čuti, sumnja na molarnu trudnoću. Tada se napravi ultrazvučni pregled kojim liječnik može otkriti da li je u maternici normalan fetus ili se radi o hidatidnoj moli.

    Kako se liječi?

    Kada se molarna trudnoća otkrije, liječenje se sastoji u odstranjivanju. To se najčešće radi tehnikom koja se zove sukcijska kiretaža. Za ovaj postupak žena dobije anestetik, grlić maternice se proširi, a sadržaj maternice se nježno odstrani sukcijom. Također se može dati lijek oksitocin koji podražuje maternicu na stezanje.

    Izgledi za budućnost?

    Liječenje je molarne trudnoće u većini slučajeva uspješno, međutim, zbog rizika pojave tumora, liječnik će vas kontrolirati nakon određenog vremena. pojava je tumata nakon molarne trudnoće obično obilježena povećanim koncentracijama hCG-a koje ostaju visoke ili se čak povećavaju nakon prekida trudnoće. Zbog toga će liječnik redovito kontrolirati koncentraciju hCG-a. Većini se žena koje su imale molarnu trudnoću savjetuje da ne zatrudnjuju ponovo najmanje godinu dana.

    Relativno rijetki oblici maligne bolesti koja može nastati nakon molarne trudnoće liječe se kemoterapijom. Uspjeh je liječenja vrlo dobar i približava se 100%.

  9. #9
    zvone

    Početno

    Razgovarao sam sa doktorom i on kaže da treba ćekati i pratiti betu.Ako ne pada,najvjerovatnije opet operacija.Ustvari, koliko mi se ćini, ni on nije siguran i nije mu jasno jer razgovor je završio rečenicom:"Medicina je ćudna znanost, nikad ne možeš biti siguran."

  10. #10
    zvone

    Početno

    Što se tiće molarne trudnoće,supruga ima 31 godinu,do 12.tjedna nažalost nije dogurala,a više puta je pregledavana pa bi valjda uoćili nekakvu anomaliju maternice da postoji.Beta joj je stalno oko700-750. Da li je to znatno viša koncentracija od normalne........ne znam.Na početku trudnoće ta vrijednost je O.K., ali kasnije?
    Hvala svima!

  11. #11
    Osoblje foruma Lutonjica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    13,511

    Početno

    Citiraj zvone prvotno napisa
    Što se tiće molarne trudnoće,supruga ima 31 godinu,do 12.tjedna nažalost nije dogurala,a više puta je pregledavana pa bi valjda uoćili nekakvu anomaliju maternice da postoji.Beta joj je stalno oko700-750. Da li je to znatno viša koncentracija od normalne........ne znam.Na početku trudnoće ta vrijednost je O.K., ali kasnije?
    Hvala svima!
    ne mora biti sve točno tako kako je opisano - frendica (bilo joj je 30 tada) je od svih opisanih simptoma imala samo tu betu nakon kiretaže - i to je bila molarna trudnoća

  12. #12
    zvone

    Početno

    Danas beta 739,UZV sve u redu.Doktor kaže da treba još saćekati nalaz sa patologije da se vidi što je bilo ono što su laparaskopijom uklonili. Da li je moguče još nešta osim molarne ako beta ne pada?

  13. #13

    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    1,585

    Početno

    Kao prvo, zao mi je sto ste morali proci kroz iskustvo pobacaja i sto vam se sada sve ovo desava. Svi mi ovdje smo skupina s raznoraznim iskustvima i pokusavamo si medjusobno pomoci onoliko koliko znamo, a i "dr.Google" daje raznorazne odgovore, no kao sto ti je i doktor rekao, puno je tu nedoumica. S kolicinama i kretanjima bete nemam iskustva, na netu kazu da se nakon gubitka trudnoce vecini zena razina spusti na pred-trudnicku (<5) u roku od 4-6 tjedana i da moze doci do razlike u opadanju s obzirom na nacin gubitka trudnoce i na to kolika je bila razina u vrijeme samog gubitka, nadam se da ce se ovaj pad sa 760 na 739 u slijedecih par dana i dalje nastaviti. Za daljnju diagnostiku je bitno sada sacekati PHD nalaz. Ono sto je sada najvaznije je da ti je zena pod stalnim kontrolama i da imate dostup do specijalista.

    Sto se tice molarne - pronasla sam on-line primjere nekih tipova gdje spominju jako visoke hcg vrijednost:- 43,005 prije kiretaze, 10 dana iza kiretaze 1,285, pa za jos jedan tjedan dana porast na 2,572 ili primjere s >10,000 u 5. tjednu trudnoce; da li je to pravilo za sve molarne ne znam.

    Drzite se & javljaj kako napredujete!

  14. #14
    zvone

    Početno

    Jutros je stigao nalaz patologa.Ono što je izvađeno laparaskopijom bio je plod.Dakle,bila je vanmaternična.Sutra će joj vaditi betu i doktor se nada da će pasti barem na 300.Možda samo beta sporo pada.Vidjet ćemo sutra.

  15. #15

    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Lokacija
    med murom i dravom-čk
    Postovi
    96

    Početno

    dakle, izvadili su sve, trebala bi beta padati, javljaj dalje vijesti, a mi držimo fige tako da što prije padne ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

  16. #16
    ivana31

    Početno

    Ja sam imala sličan slučaj,ali mi je beta bila oko 270 i nije padala,bila sam na laparaskopiji izvađen mi je plod ostala sam bez desnog jajovoda.Poslije je beta jako polako padala.Znam da vam je sada jako teško,ali proći će.Ja sam bila u svibnju na operaciji,sad sam već kao nova,u 8. mjesecu ćemo ponovo raditi na bebici.Zato hrabro naprijed,budi supruzi velika podrška jel sad joj to najviše treba.Sretno i javljaj što se događa.

  17. #17

    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    1,585

    Početno

    To je u ovoj situaciji dobra vijest. Drzim fige da beta pada!

  18. #18
    zvone

    Početno

    Danas beta 662.Počela je padati,ali jako sporo.Nadam se da je to to.

  19. #19
    ivana31

    Početno

    I ja mislim da je to to.Držite se i pozdravi ženu.Pa kad dođe sebi opet pokušajte napraviti bebicu, MM i ja krećemo idući mjesec,i jako se nadam da neće završiti kobno kao zadnji put,a to želim i vama.Sretno

  20. #20

    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    1,585

    Početno

    Bitno da pada!
    Hm, da, izgleda dosta sporo no to je pad od skoro 15% u tjedan dana od dana operacije s kojom je plod izvadjen.

    Ne znam da li je to usporedivo, no pronasla sam neku studiju o razinama HCGa u kojoj su u vezi vanmaternicnih trudnoca spomenuli ispitivanje na pacijenticama kojima su vanmaternicne trudnoce terminirali medikamentima - postoji neki lijek koji se u te svrhe koristi, no ne znam da li se i kod nas koristi jer su moguce gadne nuspojave. Kazu da se kod tako tretiranih pacijentica pad HCGa od 15% u 7 dana smatra uspjesnom terapijom iako za razne druge slucajeve spominju puno brze i vece prosjecne postotke pada. Kad ovu situaciju koja se vama desila probamo analizirati suho logicki i s ovim znanjima koje imamo, pitanje je da li je lijecnik kod zahvata u stanju izvuci bas sve do zadnje stanice; mozda je moguce da nesto stanica posteljice/ploda i dalje ostane i da jos neko krace vrijeme zive i luce HCG.

    Drzim fige da ce se pad sada ubrzati!

    ivana31, sretno!

  21. #21
    zvone

    Početno

    Želim javiti da je supruga izašla iz bolnice 6.7. i da se dobro oporavlja od laparaskopije te da je njezin ginekolog komentirao da je to bio čudan,jako čudan slučaj te da je on to doživio samo jednom i da je ta žena dogurala do 4. mjeseca trudnoće.Danas je supruga opet išla vaditi betu i ona je sa 662 pala na 354 tako da smo oboje jako sretni te bih se volio zahvaliti svima koji su mi pružali podršku u svemu ovome,a zahvali se pridružuje i moja supruga.

  22. #22

    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Lokacija
    med murom i dravom-čk
    Postovi
    96

    Početno

    baš mi je drago što si nam se javio s dobrim vijestima!

    još brži oporavak tvojoj supruzi i što kraći put do vašeg anđela vam želim!

    sretno!!!

  23. #23

    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    1,585

    Početno

    Lijepo je cuti dobre vijesti!
    Zelim vam dobar odmor & nemojte dozvoliti da vas ova epizoda obeshrabri!
    Sretno!

  24. #24

    Datum pristupanja
    Nov 2017
    Postovi
    1

    Početno

    Evo i mog iskustva s molarnom trudnoćom. Na pregled sam išla sa 7+3, plod se ne razvija kako bi trebao, nema otkucaja. Na ultrazvuk išla za 10-ak dana, nikakvih promjena, išla sam na još 2 ultrazvuka u sljedećih tjedan dana, jedan liječnik od svih 4 mi je rekao da vidi na plodu cistične nakupine.Išla sam na kiretažu. PHD nalaz je stigao 3 tjedna nakon kiretaže-Mola hydatidosa partialis. na ultrazvuku sve ok, 3 tjedna od kiretaže beta je 35, 5 tjedana ok kiretaže je 6, 82, dve mjeseca nakon kiretaže beta je 0,55, a tri i po mjeseca od kiretaže je 0. Ginekolog je rekao da ne bih trebala ostati trudna bar pola godina od mole.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •