Pokazuje rezultate 1 do 37 od 37

Tema: Članak u današnjem Jutarnjem listu

  1. #1
    jele blond avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    452

    Početno Članak u današnjem Jutarnjem listu


  2. #2

    Datum pristupanja
    Sep 2006
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    911

    Početno

    Na sreću, nije to ništa novo...
    Koliko ja znam već se godinama pedijatri međusobno prepucavaju dal početi sa 4 mj s dohranom ili sa 6 mj... što je jedan par cipela, ali dojenje prikazivati u negativnom kontekstu je suludo....
    Željezo prije da će faliti majci nego djetetu...
    Hranimo se tako od kada je naše vrste i ovakvi članci nas ne bi trebali zamarati nimalo....
    Jel to ana.m sudjelovala?

  3. #3

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    2,385

    Početno

    valjda su istrazivanje financirali proizvodjaci djecje hrane

  4. #4
    Pinky avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    Dalmacija
    Postovi
    5,498

    Početno

    pa lijepo je to objasnila gospođa zakarija grković - stari materijali, već prožvakani, ovo je vjerojatno pritisak proizvođača dječje hrane.

  5. #5

  6. #6

  7. #7
    lasada avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2008
    Lokacija
    Plitvice-KC-Plitvice/Lika
    Postovi
    820

    Početno

    Slažem se


    Citiraj Pinky prvotno napisa Vidi poruku
    pa lijepo je to objasnila gospođa zakarija grković - stari materijali, već prožvakani, ovo je vjerojatno pritisak proizvođača dječje hrane.

  8. #8
    katarinam avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2011
    Lokacija
    Postovi
    610

    Početno

    Citiraj mlukacin prvotno napisa Vidi poruku
    Hranimo se tako od kada je naše vrste i ovakvi članci nas ne bi trebali zamarati nimalo....
    Slažem se sa tobom jer od davnina su se dijeca hranila isključivo majčinim mlijekom pa su živa i zdrava. koliko štetnih tvari ima u voću i povrću koje kupite u dućanu, placu, tržnici ili gdje drugdje (jer i domaće je prskano kemikalijama)
    Ja osobno smatram da je djetetu dovoljno do 6 mjeseci samo majčino mlijeko jer je to ipak najbolje za njega.

  9. #9

    Datum pristupanja
    Jan 2011
    Lokacija
    Prigorje Republika ;-)
    Postovi
    18

    Početno

    napisala sam tamo u komentaru - kako bi ljudska vrsta uopće opstala da nije bilo dojenja, krapinski pračovjek-odnosno pramama, a ni mama u 17. stoljeću nije imala adaptiranog mlijeka... gluposti!
    nekome ne ide prodaja formule pa traži žrtve...

  10. #10
    koksy avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    5,491

    Početno

    Mi smo sisavci. Tocka.

  11. #11
    plashljivo_pile avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    558

    Početno

    iako sam poprilično liberalna po pitanju dojenja i zaboli me za tuđe odluke, ovakav naslov, i to na naslovnici, iz kojeg se može iščitati jedino to da je dojenje štetno, je fakat odličan potez proizvođača dječje hrane. za njih, naravno.

    naime, činjenica je da velik broj ljudi uoči samo naslov. tu i tamo prelete preko pokojeg teksta, ali naslov se uglavnom ureže. tako da u samom tekstu naslov može biti i 12133243242 puta opovrgnut, a bez da to ima nekog učinka na ovu većinu koja registrira samo naslov. i to na samoj naslovnici.

    evo meni je prvo taj naslov upao u oči kad sam jutros na kiosku kupovala novine. prva pomisao mi je bila - pojest će ih rode . druga pomisao - odličan marketinški potez. buba u uhu čuda čini.

  12. #12
    Bodulica avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Lokacija
    Dalmacija
    Postovi
    1,993

    Početno

    Kad sam rodila sina preporuka je bila dohrana s 4 mj.

    Nakon skoro 5 godina rodila sam kćer i tad je početak dohrane pomaknut na 6 mj.

    U svakom slučaju imam razloga za brigu.

    Sad, kome sam naškodila pokazati će vrijeme. Doduše, samo kćer ima zasada alergiju na znoj, ali to joj je genetski.

    Eto, ako uzmem ovo istraživanje kao istinito, bar sam u slučaju jednog djeteta napravila dobru stvar

  13. #13
    SikaPika avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Lokacija
    Osijek
    Postovi
    2,554

    Početno

    a imaju problema s uvođenjem druge vrste hrane na jelovnik, poglavito one jačeg okusa.
    Kako da ne!
    Dijete mi jede i brokulu i kelj i meso i bijeli i crveni luk... A kad se dohvati crvene mljevene paprike... uh, ne smijem ni pomisliti što je sposobna napraviti!

  14. #14
    ana.m avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2004
    Lokacija
    Zagreb,wild west
    Postovi
    9,220

    Početno

    Ja sam svoje rekla, hehe...Neš ti studije!

  15. #15
    tina55 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Postovi
    3,341

    Početno

    Citiraj plashljivo_pile prvotno napisa Vidi poruku
    iako sam poprilično liberalna po pitanju dojenja i zaboli me za tuđe odluke, ovakav naslov, i to na naslovnici, iz kojeg se može iščitati jedino to da je dojenje štetno, je fakat odličan potez proizvođača dječje hrane. za njih, naravno.

    naime, činjenica je da velik broj ljudi uoči samo naslov. tu i tamo prelete preko pokojeg teksta, ali naslov se uglavnom ureže. tako da u samom tekstu naslov može biti i 12133243242 puta opovrgnut, a bez da to ima nekog učinka na ovu većinu koja registrira samo naslov. i to na samoj naslovnici.

    evo meni je prvo taj naslov upao u oči kad sam jutros na kiosku kupovala novine. prva pomisao mi je bila - pojest će ih rode . druga pomisao - odličan marketinški potez. buba u uhu čuda čini.
    to je istina

  16. #16
    tina55 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Postovi
    3,341

    Početno

    mi smo isključivo dojili 6mj, iako je pedijatrica preporučila dohranu od 4mj, kad je čula da s 6mj još samo doji, poslala nas je vadit krv zbog provjere željeza i bilo je savršeno

  17. #17
    Leni avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    381

    Početno

    Citiraj Mariachi prvotno napisa Vidi poruku
    napisala sam tamo u komentaru - kako bi ljudska vrsta uopće opstala da nije bilo dojenja, krapinski pračovjek-odnosno pramama, a ni mama u 17. stoljeću nije imala adaptiranog mlijeka... gluposti!
    nekome ne ide prodaja formule pa traži žrtve...
    potpuno se slažem.... biti će da su naši preci bebama odmah davali sirovo meso netom ulovljeno...


    žalosno je da se moramo boriti kako bi dokazali da je najbolje ono što nam je priroda sama podarila
    i može napraviti još milijun takvih članaka, zna se tko ima koristi od njih... isto tako , iz svog osobnog iskustva mogu reći da sam iznimno ponosna što sam svog sina dojila jer vidim koliko je njemu to dobrog donijelo....a ne neke kemije, formule ..bljak...

  18. #18
    @n@ avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,984

    Početno

    Meni je intuicija uvijek nalagala da je dijete spremno za dohranu onda kad samo može primiti komadić hrane u ruke i kušati. Očito sam previše okrenuta životinjskom svijetu, majke životinje na hrane svoju mladunčad, već oni sami počnu istraživati kad su sposobni. Obično je to kod djece oko 5-6 mjeseci, iako se meni s jednim djetetom "dogodilo" isključivo dojenje i do 8. mjeseca života. Nema pravila.

    A za članak, otvorila-pročitala-zatvorila. Već viđeno. Žao mi je samo needuciranih majki koje će povjerovati svemu.

  19. #19
    klija avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2009
    Lokacija
    Duga Resa
    Postovi
    169

    Početno

    Citiraj tina55 prvotno napisa Vidi poruku
    mi smo isključivo dojili 6mj, iako je pedijatrica preporučila dohranu od 4mj, kad je čula da s 6mj još samo doji, poslala nas je vadit krv zbog provjere željeza i bilo je savršeno
    Mislim da smo kod iste pedijatrice, s tim da je nama za svaki slucaj dala recept za pripravak zeljeza, jer je nalaz bio "tik iznad donje granice". Nisam nikad dala taj pripravak i kasniji nalazi su mi dali za pravo.

    Inace, ovaj clanak zasluzuje prijavu urednika i/ili novinara Hrvatskom novinarskom drustvu jer uistinu sireci neprovjerene informacije nanose stetu djeci i naporima ulozenima u priblizavanje korisnosti dojenja.
    A Rodi i TV kucama cestitam na jucerasnjim i danasnjim brzim i jasnim reakcijama na clanak, nadam se da je steta barem malo umanjena.
    Posljednje uređivanje od klija : 26.01.2011. at 14:29

  20. #20
    mujica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    5,968

    Početno

    baš mi je nekak drago što je taj članak objavljen

  21. #21
    RozaGroza avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Postovi
    5,601

    Početno

    Koja glupost
    Ja sam baš suprotno jučer čitala, što se duže doje to bolje po fizičko i psihičko zdravlje.

  22. #22
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    Citiraj mujica prvotno napisa Vidi poruku
    baš mi je nekak drago što je taj članak objavljen
    zašto?

  23. #23
    jennifer_gentle avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Postovi
    2,622

    Početno

    U ovom članku se uopće ne govori da je dojenje štetno, nego da ISKLJUČIVO dojenje prvih 6 mjeseci može biti štetno za zdravlje te se umjesto toga propagira isključivo dojenje do 4. mjeseca. Ne mislite li da malo pretjerujete?

    Mašete znanstvenim studijama i preporukama WHO onda kada vam to ide na ruku, a kada se pojavi malce drugačija studija, onda su dotični znanstvenici po defaultu povezani s proizvođačima dječje hrane. Ja ne znam, evo da ne lupam ovako napamet - imate li vi neke konkretne podatke koji te znanstvenike povezuju s nepoćudnim proizvođačima, ili su jednostavno korumpirani samo zato što im isključivo dojenje prvih 6 mjeseci nije sveta krava?

    Meni je ovako zdravorazumski smiješno tvrditi da je SVAKOM djetetu majčino mlijeko dovoljno točno do trenutka kad navrši 6 mjeseci, a onda odjednom više nije. Ja pouzdano znam da mom djetetu nakon 4. mjeseca nije bilo dovoljno, iako smo pravilno dojili, bilo je dosta mlijeka i često je cicao.

    Uostalom, koliko dugo pratim Rodu argument ja sam odrasla na adaptiranom/nismo koristili AS/moj je jeo sarmu još u rodilištu pa mu ništa ne fali, nikada nije bio smatran valjanim argumentom. Zašto je sada argument ja sam svoje isključivo dojila prvih 6 mjeseci pa im ništa ne fali valjan argument?

  24. #24
    jele blond avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    452

    Početno

    Citiraj @n@ prvotno napisa Vidi poruku
    Žao mi je samo needuciranih majki koje će povjerovati svemu.
    Bolje rečeno, djece needuciranih majki , ali smisao je isti.

  25. #25
    Angie75 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,644

    Početno

    Citiraj mujica prvotno napisa Vidi poruku
    baš mi je nekak drago što je taj članak objavljen
    fakat, zašto?

  26. #26
    Leni avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    381

    Početno

    ima mnogo i educiranih majki, koje znaju sve prednosti, ali zbog svoje tzv. komocije ne žele dojiti...

    makar ja još uvijek ne kužim kako može biti lakše zgodnije ići prvo kupiti formulu, pa grijati, pa hladiti vodi, pa brinuti se oko bočice jel sterilizirana...pa daj opet spremi sve...

    stvarno ne razumijem...

  27. #27
    Administratorica puntica avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,634

    Početno

    Citiraj Leni prvotno napisa Vidi poruku
    ima mnogo i educiranih majki, koje znaju sve prednosti, ali zbog svoje tzv. komocije ne žele dojiti...

    makar ja još uvijek ne kužim kako može biti lakše zgodnije ići prvo kupiti formulu, pa grijati, pa hladiti vodi, pa brinuti se oko bočice jel sterilizirana...pa daj opet spremi sve...

    stvarno ne razumijem...
    a netko drugi ne razumije kako može biti jednostavnije non stop dojiti, noću/danju, bez ikakvog reda, dojiti gdje god stigneš, ne moći izaći s frendicama navečer jer treba nahraniti dijete itd.
    ima nas raznih, svakom je nešto drugo normalno

  28. #28

    Datum pristupanja
    Jul 2010
    Postovi
    108

    Početno

    Da ja to isto fakat ne kužim kako je mliječna formula jednostavnija od majčinog mlijeka. Istina ja imam mali ( a možda i veliki) problem što moje dijete toliko voli ciku da zbog toga ne želi gotovo niša pa ni kap vode i to me dosta živcira a ima gotovo 10 mjeseci, tu i tamo nešto pojede al sve je to sitno, a tekućinu nikakvu

  29. #29
    Leni avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    381

    Početno

    Citiraj puntica prvotno napisa Vidi poruku
    a netko drugi ne razumije kako može biti jednostavnije non stop dojiti, noću/danju, bez ikakvog reda, dojiti gdje god stigneš, ne moći izaći s frendicama navečer jer treba nahraniti dijete itd.
    ima nas raznih, svakom je nešto drugo normalno
    slažem se potpuno s tobom, ima nas različitih, makar ja opet ne kužim kako je izlazak s frendicama važnije od bebe... nijedna frendica mi nije važna kao moje dijete... i da ono što mu dajem je najbolje moguće za njega/nju i proizvedeno samo za njega/nju, a ne za milijune drugih...
    meni je to ipak posebnije .....
    Posljednje uređivanje od Leni : 27.01.2011. at 15:53

  30. #30
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    Citiraj jennifer_gentle prvotno napisa Vidi poruku
    onda su dotični znanstvenici po defaultu povezani s proizvođačima dječje hrane. Ja ne znam, evo da ne lupam ovako napamet - imate li vi neke konkretne podatke koji te znanstvenike povezuju s nepoćudnim proizvođačima, ili su jednostavno korumpirani samo zato što im isključivo dojenje prvih 6 mjeseci nije sveta krava?
    Da, sva četvorica su izjavila kako je istraživanje financirano od strane The Proizvođača.

  31. #31
    thratinchica avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2009
    Postovi
    57

    Početno

    Citiraj Leni prvotno napisa Vidi poruku
    slažem se potpuno s tobom, ima nas različitih, makar ja opet ne kužim kako je izlazak s frendicama važnije od bebe... nijedna frendica mi nije važna kao moje dijete... i da ono što mu dajem je najbolje moguće za njega/nju i proizvedeno samo za njega/nju, a ne za milijune drugih...
    meni je to ipak posebnije .....
    slazem se s tobom al poanta je da neke zene uzivaju u vlastitoj komociji i zato je lakse bebu prebaciti na bocicu i mama je slobodna kad pozeli. meni su neki moji bliski ljudi u borbi s dojenjem govorili da sta se mucim, svi smo mi odrasli na AD i sta nam fali a i ti ces imati vise slobodnog vremena, bocicu mu mogu dati i tata, dide, bake, tetke tko god....ne izdajam se jer mi je kolicina mlijeka taaaman, tako da svaki moj izlazak iz kuce bez male (cca 1x mjesecno ) je ogranicen na 2-2,5 sata a nikud nakon 7 navece. nekim zenama (i mojim nekim frendicama) je to neshvatljivo i neprihvatljivo.....

  32. #32
    ivaa avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    osijek
    Postovi
    733

    Početno

    ajme, prestrašno.
    juičer uvjeravam frendicu da ne šopa dijete od četiri mjeseca svim i svačim.
    i skoro sam uspjela!
    ako dohvati novine, sve pada u vodu!

  33. #33
    ana.m avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2004
    Lokacija
    Zagreb,wild west
    Postovi
    9,220

    Početno

    Najgore je što mame tu dohranu svate jako doslovno i čitaju što piše na kašicama proizvođača. Pa ako na ...bip... kašici piše da bolonjez može od 4. mjeseca onda to djeci stvarno i daju.
    Pa kad čujem koje sve namirnice daju toj djeci da jedu..Pa bebicama od niti godinu dana daju ono što jede i ostatak obitelji..I komenatr na sve to. Pa nije im ništ i stariji tako ili nešto slično.

  34. #34
    Leni avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    381

    Početno

    Citiraj thratinchica prvotno napisa Vidi poruku
    meni su neki moji bliski ljudi u borbi s dojenjem govorili da sta se mucim, svi smo mi odrasli na AD i sta nam fali ...
    upravo mi je ovo rekla vlastita mama nakon što je moje dijete napunilo 7 dana... kao šta se mučiš, daj mu bočicu.. i ti si od početka bila na AD, nisi nikad bila bolesna itd itd...
    ali eto, nakon tada uspješne prve godine dojenja stiglo je priznanje moje mame koja kaže sad vidim da sve što si radila dojenje/dohrana da si bila u pravu...
    ponosim se svojim danima dojenja i veselim dojenju nove bebe

  35. #35
    SikaPika avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Lokacija
    Osijek
    Postovi
    2,554

    Početno

    Citiraj Leni prvotno napisa Vidi poruku
    slažem se potpuno s tobom, ima nas različitih, makar ja opet ne kužim kako je izlazak s frendicama važnije od bebe... nijedna frendica mi nije važna kao moje dijete... i da ono što mu dajem je najbolje moguće za njega/nju i proizvedeno samo za njega/nju, a ne za milijune drugih...
    meni je to ipak posebnije .....
    X

  36. #36
    jennifer_gentle avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Postovi
    2,622

    Početno

    Zar je moguće da mi post nije odobren ni nakon 2 i pol dana??

  37. #37
    jennifer_gentle avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Postovi
    2,622

    Početno

    Citiraj apricot prvotno napisa Vidi poruku
    Da, sva četvorica su izjavila kako je istraživanje financirano od strane The Proizvođača.
    Ok, moja greška.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •