Stranica 1 od 3 123 PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 1 do 50 od 115

Tema: Ocjene i ocjenjivanje

  1. #1
    Osoblje foruma Bubica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,702

    Početno Ocjene i ocjenjivanje

    Sustav ocjenjivanja koji se koristi u našim školama je tema koja me već duže vrijeme okupira. Teza da se ocjene distribuiraju po Gaussovoj krivulji, da bi samo valjda 5% djece u razredu trebalo prolaziti s 5 meni nikako ne sjeda. Uvjerena sam da sva prosječno pametna djeca u OŠ mogu prolaziti s 4 ili 5 i da bi te ocjene trebale biti dovoljne za izbor budućeg zanimanje prema stvarnim afinitetima djeteta.
    Nešto na tu temu smo pisali i na drugom topiku:

    Bubica prvotno napisa:
    iz ovog se vidi i moja slijedeća velika dilema - ocjene. kada vi kazete da je 4 vrlodobra ocjena a 3 dobra, mene zašarafi u želucu, ja imam definitivno problem s time (ok, ja prihvaćam da je to moj problem ali ja još nisam iznašla načina kako ga razriješiti) a posebice u konstelaciji budućeg odabira zanimanja. Mislim da "dobar" učenik ima u startu jako ograničen odabir budućih zanimanja, premlad za tako kricijalne odluke u životu i ja stvarno ne vidim što je u svemu tome tako "dobro".
    No@
    ne bi vjerovala ovo je i moja dilema! zapravo se često osjećam podijeljeno na valjda uvjetno rečeno psihologa vulgaris i nekog tko radi u obrazovanju i razmišlja o obrazovnim ciljevima. već sam pisala o tome na nekoj temi...
    užasavam se ocjenjivanja po zvonolikoj krivulji i ne smatram da je gaussova krivulja pokazatelj da se u nekoj školi dobro radi. naprotiv! smtram da je barem 95% naših učenika u stanju završiti školu sa odličnim i vrlo dobrim uspjehom. zadatak obrazovnog sustava je to im i omogućiti - dakle omogućiti da svi kvalitetno usvoje znanja i vještine za zasluženu odličnu ili vrlo dobru ocjenu ocjenu.
    netko tko je završio OŠ sa 3 na današnjem tržištu rada neće opstati (kakvu izbor SŠ uopće ima i za kakvo zanimanje se može kvalificirati u današnjem globaliziranom svijetu?)
    Imam dojam da se u našim školama događa sada upravo suprotno, da se zbog hajke da ima previše odlikaša, počelo umjetno ocjene slagati po gaussovoj krivulji. Ne govorim, naravno, da djeci, bez kriterija,treba poklanjati dobre ocjene, već da školski sustav treba organizirati na način da ga prosječno pametno dijete može uspješno savladati. U današnjim uvjetima ocjena 3 (dobar) više sigurno nije procječna ocjena jer djeci ne omogućava "prosječno napredovanje" već jako sužava odabir budućeg zanimanja.

    Kako sam na bolovanju, gledam ovih dana Oprah - šokirana sam stanjem u američkom obrazovnom sustavu, ima regija gdje 50 % djece ne završi SŠ jer su škole u koje su upisani uzasno loše, djeca nemaju nikakvu perspektivu. S druge strane, ima škola, i državnih, gdje 99% djece nastavlja školovanje jer je škola sebi postavila misiju da svaki njezin učenik nastavi školovanje, škole se prilagođavanju potrebama djece i uspijevaju u svojim namjerama...

    Sto mislite o svemu, mislite li da se nas sustav treba mijenjati i kako?

  2. #2
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,257

    Početno

    Učiteljica mog starijeg se bori protiv Gaussove krivulje, s razlogom - ima veliki broj jako dobrih učenika i brani ih, budući da su djeca zaslužila odlične ocjene.

    Rješenju se dosjetila učiteljica mog mlađeg sina - ona (zbog pritiska roditelja koji su u ovom slučaju bili nezadovoljni preniskim ocjenama) već treću godinu ne sastavlja testove sama, već ih naručuje od MZOŠ (mislim da se odnosi na polugodišnje ispite).

    Ne znam je li to bolje ili lošije, to su samo moja saznanja na temelju nevelikog uzorka od dvoje djece u istoj školi.

  3. #3
    Osoblje foruma Bubica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,702

    Početno

    eto koincidencije: http://www.jutarnji.hr/skolski-reali...amerom/920873/

    zalosno je sto je ovo realiti shou a ne svakodnevno stanje u nasim skolama

  4. #4
    Arwen avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2005
    Postovi
    1,318

    Početno

    ahaaaaaaaa zato moje dijete nikako da dobije 5 pa niti iz tjelesnog -šala -ali.......
    on ima disleksiju i disgrafiju i kao od 2rz(kada smo tj sam skužila šta mu je) po riječima pedagogice i učiteljice se jaaaaaako popravio, ma super je
    ali mu ocjene nikako ne idu gore
    da se razumijemo nisam od onih roditelja koji misle da im dijete mora imati sve petice ali baš nijednu
    tek toliko zbog psihološkog učinka ako ništa drugo
    a i btw mislim da je zaslužuje iz tjelesnog

  5. #5
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    bubica, ajd malo nama koji ne znamo, neda nam se guglati, a htjeli bi raspravljati objasni u osnovnim crtama to slaganje ocjena po gaussovoj krivulji - dakle, ako npr. većina razreda napiše sve točno u kontrolnom, onda je jedna greška 4? to je taj princip više manje? ili? mijenjanje kriterija u ovisnosti o tome kako ga djeca napišu? da ako većina napiše s dvije greške, onda je to 3?

  6. #6
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,976

    Početno

    Bože dragi, pa nije ovo što Cvijeta govori valjda točno?

  7. #7
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,976

    Početno

    Inače, od mama iz parka čujem grozne priče o diktatima iz hrvatskog u 1.r., gdje 5 skroz točno napisanih rečenica (pravilna, uredna slova s točnom interpunkcijom) uz jednu zaboravljenu točku na kraju zadnje rečenice, donosi četvorku.

  8. #8
    Osoblje foruma BHany avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2006
    Postovi
    5,203

    Početno

    ocjenjivanje po Gaussu znači da distribucija ocjena mora slijediti Gaussovu krivulju
    to u primjeru znači slijedeće

    20 % djece npr. mora dobiti ocjenu 2, 30 % mora dobiti 3, 30 % mora dobiti 4 i 20 % mora dobiti 5 (ove postoke sam zvrknula iz glave - nemam pojam o točnim postocima)

    a da bi se to postiglo valjda se mjenjaju kriteriji, kako kod os+cjenjivanja tako i kod sastavljanja testova - relativni su ...ovo što cvijete priča - ne znam jesam li dobro shvatila taj dio

  9. #9
    Matilda avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    na turneji
    Postovi
    3,233

    Početno

    Citiraj čokolada prvotno napisa Vidi poruku
    Inače, od mama iz parka čujem grozne priče o diktatima iz hrvatskog u 1.r., gdje 5 skroz točno napisanih rečenica (pravilna, uredna slova s točnom interpunkcijom) uz jednu zaboravljenu točku na kraju zadnje rečenice, donosi četvorku.
    Nisu to grozne priče.
    Takvo je pravilo ocjenjivanja diktata. Ali samo diktata kojim se provjerava usvojenost pravopisa.
    Za ostale pisane ispite znanja vrijedi pravilo da uglavnom 50% mora biti točno za pozitivnu ocjenu (ovisi o težini zadataka, ako je teži test, spustiš i na 30%).

    E, sad, kako učitelji boduju određeni zadatak, to je druga priča. Nisu svi zadaci jednako zahtjevni i nemaju svi jednaki način rješavanja.
    Npr. čitanje s razumijevanjem. Pet pitanja, sve moraš imati točno za odličan, jedna pogreška 4, itd. Katastrofa! I to u 1. ili 2. r.

    I uopće ne znam zašto bi određeni postotak morao dobiti 2. Da svi napišu test za 4 ili 5, pa nitko sretniji od mene. To znači da sam ih nešto i naučila.
    Posljednje uređivanje od Matilda : 27.01.2011. at 15:31

  10. #10
    Osoblje foruma Bubica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,702

    Početno

    ne mislim da se to radi bas na svakom ispitu ali da kriteriji jesu promjenjivi - jesu,iako, koliko ja znam,postoje neke preporuke o tome koji postotak tocnih odgovora nosi koju ocjenu. Ono sto ja vidim je da postoje uciteljice koje spominje i peterlin,koje se bore za svoje djake i koje kod djece traze ono sto ona znaju i one koje stalno ponavljaju: oni se trebaju pripremiti za 5. razred, za predmetnu nastavu, daju veliki br. zadataka po svakom testu, zapravo traze ono sto djeca ne znaju. Kako kod jedne uciteljice npr. u prvom razredu diktat moze imati najvise pet recenica od npr. pet rijeci, a kod druge i deset recenica. meni nije normalno da ispit iz matke u 4. razredu ima max. 70 i više bodova, tema: zbrajanje do miliun. Sve je ovo izvuceno iz konteksta,ono sto je problem je sto se ocekuje da sva djeca uce na isti nacin i pokazuju svoje znanje na isti nacin. Ono sto su danas amerikanci spominjali kao moguci model promjene je da svaki ucitelj sat vremena duze ostane u skoli (naravno, uz pojacani angazman i djece i roditelja), na tragu toga su ocito i ovi iz reality shoua.

  11. #11
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,257

    Početno

    Da, točno tak kak je Matilda opisala.

    Kod nas je ista situacija - ako je mali broj pitanja, onda se za jedno neodgovoreno pitanje skida ocjena.

    Ako je veći broj pitanja (kao što sad moj sin ima u 4. razredu na polugodišnjim provjerama) onda je moguće da se dobije odličan i ako su 3 pogrešna odgovora.

    Na testovima zna biti taj "raster" na zadnjoj stranici gdje se točno vidi koliko bodova nosi koju ocjenu.

    Za kratke male provjere (kakve su u prvom razredu) sasvim mi je normalno da se za jedan netočan odgovor skida ocjena. Moj mlađi je puno puno puta dobio 4 ili manje, s razlogom.
    Posljednje uređivanje od Peterlin : 27.01.2011. at 15:36

  12. #12
    Osoblje foruma BHany avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2006
    Postovi
    5,203

    Početno

    Citiraj Matilda prvotno napisa Vidi poruku
    I uopće ne znam zašto bi određeni postotak morao dobiti 2. Da svi napišu test za 4 ili 5, pa nitko sretniji od mene. To znači da sam ih nešto i naučila.
    i ovome bi se trebalo težiti...da se nivo znanje digne ..
    meni je ta gaussova krivulja izrazito nerealna, a posebno me ljuti ako je istina ovo da se kriteriji mjenjaju kako bi se ona postigla
    dakle znanje nije apsolutno nego relativno, isto kao i kriteriji...dakle ako vidiš da je previše djece dobilo 4. i 5. postaviš više kriterije...da bi se ostvario umjetno zadani model - ako shvaćam dobro

  13. #13
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,257

    Početno

    Pogledat ću doma imam li koji test s tim rasterom, znam da ima iz prirode (3. r.) test za svaku cjelinu i na zadnjoj stranici je raster. Nije me do sada zanimalo.

    Daklem, čini mi se da su isti kriteriji, ali da roditelji nisu uvijek dovoljno upućeni. Naše učiteljice na početku svake škg. pričaju o tome - već su mi i dosadile, zato ništa i ne zapamtim.

  14. #14
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Ako vidis da je dosta djece dobilo 4 i 5 zasto bi bilo loše postaviti više kriterije?
    Inace ja ne vidim dobra model za ocjenjivanje uopce.

  15. #15
    Osoblje foruma BHany avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2006
    Postovi
    5,203

    Početno

    pa zbog ovog što piše bubica na početku
    ako ti kao nastavnik/profesor postaviš neki nivo znanja koji zadovoljava tvoju procjenu
    onda trebaš biti zadovoljan ako djeca to tako dobro savladaju, a ako procjeniš da mogu postići nadogradnju onda radiš s njima dodatno,
    a ne postavljaš više kriterije i kroz povećanje kriterija (i lošije ocjene) smanjuješ djeci mogućnost nekakvog budućeg izbora

    ok je ako su to ovi univerzalni testovi od ministarstva pa se dobije ocjena po nekom zajedničkom kriteriju, ali ako tom nekon xy razredu u xy školi nastavnik podigne kriterij jer su svi dobri...pa da bi zadovoljio formu gaussove krivulje odnosno smanjio prevelik broj 4. i 5. (ne znam jel to stvarno tako...to js hipotetski)
    i onda netko tko zna jednako kao i onaj u drugoj školi , a ima npr. trojku i manje šanse za odabir zanimanja od kolege koja ima za jednako znanje npr. 4. ili 5. u drugoj školi

  16. #16
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Univerzalni testovi bi bili odlicni da se provode svugdje jednako. Kod nasg profe iz matematike se ispit piše 2 dana zaredom tako da bi djeca mogla naci nekog da im rijesi zadatke pa da on ima finu raspodjelu po ocjenama. Tip nista ne predaje, ali mu je papirologija savrsena... Da bar postoji mala matura i da krene ponovo evaluacija nastavnika...
    Ovako gospon unistava generacije koje dolaze u srednju skolu s odlicnim i vrlo dobrim ocjenama pa padaju iz matematike ko kruške.
    Zato su mi svi modeli ocjenjivanja osim nekog vanjskog vrednovanja koje bi provele drzavne institucije - sranje.

  17. #17
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    meni se čini da naše učiteljice ovako kao i matilda, imaju zadane odokativne postotke, ja nisam primjetila pomicanje kriterija. ali opet razmišljam kako da svi budu zadovoljni - i meni se to čini nemoguće.
    s druge strane, ipak ne gledam to nekako pesimistički, odnosno, ne bih rekla da bez fakulteta nema života, i ne bih rekla, a evo, ovaj reality to i pokazuje, da ako im se interesi tijekom godina promijene, ako budu imali želje za upisati faks - ne čini mi se to nemoguće.
    hebi ga, upret će tih 4 mjeseca malo više i naučit.
    bubica bi da upiru cijeli život, svaki dan poslije nastave da upiru. ne znam, možda im se na taj način i škola i učenje i sve skupa do fakulteta tako zamjerilo da bi sve poslali vrit.

    al ako nema nekakvih nepravdi, ja sam ono - old skul što se toga tiče. ako si ti dobio 4 radi jedne greške, a njih tri su dobili 5, sori frende, mogao si i ti napisati taj diktat bez i te jedne greške neš ti muke stavit točku na kraju. ne zanima me u stvari taj kriterij previše. kako ju je onaj koji je dobio pet mogao stavit, ha? il budi sretan s četvorkom, il pazi na točke, ako učiteljica traži točke.

    jadna moja djeca

  18. #18
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    e da, jedan disklejmer, lako mi je sad s*at kad J ima sve 5, osim hrvatskog.

  19. #19
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,367

    Početno

    Citiraj cvijeta73 prvotno napisa Vidi poruku
    e da, jedan disklejmer, lako mi je sad s*at kad J ima sve 5, osim hrvatskog.

    Zaboravlja točke ?

  20. #20
    Osoblje foruma Bubica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,702

    Početno

    Citiraj cvijeta73 prvotno napisa Vidi poruku
    bubica bi da upiru cijeli život, svaki dan poslije nastave da upiru. ne znam, možda im se na taj način i škola i učenje i sve skupa do fakulteta tako zamjerilo da bi sve poslali vrit.
    dugorocno, vjerujem da je kvalitetnije upirati svaki dan po malo nego zadnja četiri mjeseca skolovanja. Meni ovaj primjer govori samo da su svi svjesni da treba raditi vise (osim u gimnazijama), (Ne mislim tu nuzno na kolicinu znanja nego na kvalitetu znanja). I, mislim da u tome djeca ne smiju biti prepuštena sama sebi.

    Ja sam otvorena za sve varijante, slazem se ja Cvijeta i s ovim sto si ti napisala, ali isto iz pozicije mene odlikasice. Ne znam je li inace sve tako jednostavno. Voljela bi da me netko razuvjeri i pokaze da je ovakav sustav dugorocno OK, da su nam djeca sretna u skolama, da su odrasli svi zadovoljni svojim zivotnim izborima i da su uvjereni da s lakocom mogu nadoknaditi sve sto su propustili tijekom svog skolovanja.

  21. #21
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,257

    Početno

    Citiraj sirius prvotno napisa Vidi poruku
    Zaboravlja točke ?
    Moj mlađi sin isto... To mora da je neka bolest.

    Uzalud mu najbolji sastavak, kad zaboravi točku na kraju, kad napiše KOI umjesto KOJI i slični biseri... Tja, nema ba teorije da dobije pet. S razlogom.

  22. #22
    Osoblje foruma Bubica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,702

    Početno

    i da, ne mislim ja da je ovo problem pojedinih uciteljica nego sustava opcenito, mislim da obrazovni sustav ocekuje da su nam djeca po znanju,vjestinama i ocjenama raspoređena po gaussovoj krivulji. Mislim da to nije dobro, da bi sustav trebao puno vise ocekivati i nuditi djeci.

  23. #23
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,257

    Početno

    Citiraj Bubica prvotno napisa Vidi poruku
    dugorocno, vjerujem da je kvalitetnije upirati svaki dan po malo nego zadnja četiri mjeseca skolovanja. Meni ovaj primjer govori samo da su svi svjesni da treba raditi vise (osim u gimnazijama), (Ne mislim tu nuzno na kolicinu znanja nego na kvalitetu znanja). I, mislim da u tome djeca ne smiju biti prepuštena sama sebi.

    Ja sam otvorena za sve varijante, slazem se ja Cvijeta i s ovim sto si ti napisala, ali isto iz pozicije mene odlikasice. Ne znam je li inace sve tako jednostavno. Voljela bi da me netko razuvjeri i pokaze da je ovakav sustav dugorocno OK, da su nam djeca sretna u skolama, da su odrasli svi zadovoljni svojim zivotnim izborima i da su uvjereni da s lakocom mogu nadoknaditi sve sto su propustili tijekom svog skolovanja.
    Zbog ovoga cijenim učiteljicu svog starijeg sina koja uredno popunjava rubrike "zalaganje" i to kroz cijelu godinu. Eh, da je meni takva bila (ja sam bila kampanjac i nisam sustavno naučila učiti do druge godine fakulteta).

    marta je dobro rekla - trebala bi neka varijanta male mature + obvezna evaluacija učitelja/nastavnika/profesora.

  24. #24
    Osoblje foruma Bubica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,702

    Početno

    Citiraj Peterlin prvotno napisa Vidi poruku
    Uzalud mu najbolji sastavak, kad zaboravi točku na kraju, kad napiše KOI umjesto KOJI i slični biseri... Tja, nema ba teorije da dobije pet. S razlogom.
    ja stvarno imam problem.

    jer, ja nikako ne mogu shvatiti zasto dijete ne moze dobiti pet iz sastavka ako nije stavio pokoju tocku. Ja mogu razumijeti da je to pitanje metodike hrvatskog jezika ali je li moguce da to dijete dobije pet iz sastavka a nizu ocjenu iz gramatike? Zasto treba u startu pokopati njegov kreativni uradak? Ili pricam skroz bez veze?

  25. #25
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    sirius tako nekako, a i ne voli taj hrvatski baš pretjerano. odnosno voli ono s čim se ne mora mučiti previše. uopće, da budemo precizniji. samo, krivo mu je pao grah, jer u našoj familiji nitko nema razvijene radne navike i svi smo kampanjci. pa ga nema ko naučiti. mislim, trudimo se mi, al to nije autentično.

    Citiraj Bubica prvotno napisa Vidi poruku
    Ne znam je li inace sve tako jednostavno. Voljela bi da me netko razuvjeri i pokaze da je ovakav sustav dugorocno OK, da su nam djeca sretna u skolama, da su odrasli svi zadovoljni svojim zivotnim izborima i da su uvjereni da s lakocom mogu nadoknaditi sve sto su propustili tijekom svog skolovanja.
    nisu sva djeca sretna nit su svi odrasli zadovoljni, a neki kao mm s teškom mukom sad nadoknađuje propušteno tijekom školovanja.

    sustav sigurno nije OK, odnosno OK je za većinu djece, ali ne i za svu djecu. al ne znam koji bi sustav bio ok. da svima paše. da budu zadovoljna sva djeca, svi roditelji - čini mi se da je to oksimoron sa sustavom bilo koje vrste (sad će roza ).

    ono u što ja vjerujem, da nije stvar uopće u sustavu školovanja kao takvom. nego je stvar u čovjeku. odnosno u učitelju. a naročito u ovim prvim razredima. i da u okviru tog sustava, ovakvog kakvog sad imamo, ipak imaju dosta prostora da sve nedostatke ocjenjivanja kao takvog nekako prilagode djeci. i zato opet ponavljam da bi dobrim učiteljima dala pet puta veću plaću nego imaju, uzdigla to zanimanje na jedan puno puno viši nivo nego je sad da se napravi selekcija kadra. tako bih ja to rješila. mislim da od mijenjanja sustava nema neke koristi. badava najbolji, individualno prilagođeni sustav, ako ga provode ljudi koji nemaju nit volje, nit entuzijazma.

    jer, ja nikako ne mogu shvatiti zasto dijete ne moze dobiti pet iz sastavka ako nije stavio pokoju tocku. Ja mogu razumijeti da je to pitanje metodike hrvatskog jezika ali je li moguce da to dijete dobije pet iz sastavka a nizu ocjenu iz gramatike? Zasto treba u startu pokopati njegov kreativni uradak? Ili pricam skroz bez veze?
    ma ne pričaš skroz bezveze, ali ako misli pisati sastavke (il npr pisati po forumu ) dobro bi bilo da to bude pismeno. al kako uopće ocijeniti sastav? ja bi bila na sto čuda. a onda opet, što je s djecom koja nisu kreativna, i ne znaju napisati sastav? jel onda pošteno da dobiju 3, a jednostavno nisu talent za pisanje? da ne govorimo o likovnom.
    ono što se slažem s tobom je da mi je totalni apsurd ocjenjivati tako da raspored ocjena bude u gaussovoj krivulji. i mislim, al evo, s druge strane marta ima drugačiji primjer, da je puno manja šteta od ležernijeg kriterija i više dobrih ocjena, nego u tjeranju onog - bog zna za 5, ja za 4, a vi svi ostali za 3. odnosno, u nabijanju nekih strogih kriterija.
    a ne znam ni sama.
    teška pitanja postavljaš

  26. #26
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Ja se uopce ne slazem s tvrdnjom da je sustav OK vecini djece.

  27. #27
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,367

    Početno

    Citiraj marta prvotno napisa Vidi poruku
    Ja se uopce ne slazem s tvrdnjom da je sustav OK vecini djece.
    Ma daj...sustav je ostao u šezdesetim godinama prošlog stoljeća, a od tada je ipak prošlo godina.

  28. #28
    flower avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    land of hope and dreams
    Postovi
    4,147

    Početno

    znate da na faksu po bolonji ocijene idu po gaussu...zato ja imam trojku iz statistike, sve tocno - ali, evo kolegice tu ste zarez zaboravili, to niste poboldali i tako...naravno da se svi prof. toga ne drze, ali to je neka kao preporuka.

    bubice - sretni u skoli, meni se cini da je to moguce samo ako demistificiramo ocijene, jednostavno nisu tako bitne, odmah raste sreca i imati bogat i sadrzajan zivot i van skole
    i to govorim kao majka streberica djeteta koji nema sve petice i ima poteskoce u savladavanju citanja, ona sad cita i to puuuuuno bolje nego prije i ja joj za to dajem cistu 5, ali kako ona ide u simplex drzavnu skolu gdje su ocijene donesene na osnovu nekog vanjskog mjerila i usporedbe medju ucenicima sasvim mi je ok da joj se njeno citanje ocijeni za 3 ili 4. i toga sam bila itekako svjesna kad sam je upisivala u skolu, da sam zeljela drugaciji princip isla bi u waldorfsku gdje nema takvog ocijenjivanja. ono sto mislim da je jako bitno da sam joj to objasnila (i mm isto) da je nama bitan njen napredak a da uciteljica mora nju procijeniti na osnovu trazenog znanja u datom trenutku.

    cvijeta, skoro pa te mogu svaku potpisati, pogotovo ono da je najbitnija osobnost ucitelja i njegov trud. nazalost najbolji nisu nagradjeni za svoj trud, a losi su debelo zasticeni u svojem neradu.
    marta je dobro rekla - trebala bi neka varijanta male mature + obvezna evaluacija učitelja/nastavnika/profesora.
    potpis pod ovo. i sustav treba mijenjati, da bude bogatiji, da djeca imaju vise od vremena koji provode u skoli, da osjecaju da su ucitelji na njihovoj strani...to je nesto za sto bi se zalagala, da svi imaju petice - meni nije neki cilj, ali da svako u necemu moze biti najbolji - to bi odmah potpisala.

    i na smjeru demistificiranja ocijena je i demistificiranje uspijeha i skolovanja...nisam sigurna da bi mi bili kao obitelj sretniji da ona ima sve 5.0 i da sad gledajuci u kristalnu kuglu znam da ce upisati neku it srednju skolu i super-truper faks...

    i gle koliko majki kampanjaca je zadovoljno svojim zivotom, koliko je u nasem okruzenju super odlikasa nezadovoljno, danas je cjelozivotno obrazovanje imperativ, zanimanja ce se sve vise bazirati na doskolovanju i dodatnom skolovanju

  29. #29
    enela avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2006
    Lokacija
    Midsomer
    Postovi
    2,846

    Početno

    Ubiti, ne pomilovati.
    Ubiti ne, pomilovati.

    Baš je svejedno gdje je točka, zarez i ostali "znakovi".
    Čekam dan kad će u pravilniku o ocjenjivanju pisati: "predmetni nastavnik upisuje ocjenu koju bira roditelj."

  30. #30
    rosa avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2006
    Postovi
    2,432

    Početno

    Citiraj enela prvotno napisa Vidi poruku
    Ubiti, ne pomilovati.
    Ubiti ne, pomilovati.

    Baš je svejedno gdje je točka, zarez i ostali "znakovi".

    Čekam dan kad će u pravilniku o ocjenjivanju pisati: "predmetni nastavnik upisuje ocjenu koju bira roditelj."

    I ja jedva čekam taj dan!

  31. #31
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    Citiraj sirius prvotno napisa Vidi poruku
    Ma daj...sustav je ostao u šezdesetim godinama prošlog stoljeća, a od tada je ipak prošlo godina.
    pa, ne znam
    zašto misliš da je ostao u šezdesetim?

  32. #32
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Ja jedva cekam dan kad cu moci djecu legalno ispisati iz skole.

  33. #33
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Citiraj cvijeta73 prvotno napisa Vidi poruku
    pa, ne znam
    zašto misliš da je ostao u šezdesetim?
    Ma niiiije, ukinuli su šibanje.

  34. #34
    Administratorica puntica avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,634

    Početno

    Citiraj flower prvotno napisa Vidi poruku
    znate da na faksu po bolonji ocijene idu po gaussu...zato ja imam trojku iz statistike, sve tocno - ali, evo kolegice tu ste zarez zaboravili, to niste poboldali i tako...naravno da se svi prof. toga ne drze, ali to je neka kao preporuka.
    to valjda na faksu na kojem ti studiraš
    ja radim na 2 faksa i niti na jednom nismo NIKAD dobili preporuku da ocjene trebaju biti po gaussu. ni prije bolonje ni sad

  35. #35
    Osoblje foruma ivarica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,527

    Početno

    Citiraj enela prvotno napisa Vidi poruku
    Ubiti, ne pomilovati.
    Ubiti ne, pomilovati.

    izgubljeni u zarezu

    marta, ja se slazem s tobom, sustav nije prilagoden vecini djece, samo mu se neki ljudi vec kao djeca prilagode


    nisam razmisljala puno o ocjenama i ocjenjivanju, donedavno, nije mi bila sila
    mislim da bi bilo vazno da djeca jasno znaju sto se od njih ocekuje, da imaju sliku o tome (k)ako se to boduje, a na kraju da dobiju punu informaciju, a ne samo ocjenu o tome sto su postigli, kako i gdje mogu i trebaju bolje
    nesto poput sata informacija, ali za djecu, ne samo za roditelje

  36. #36
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    Citiraj ivarica prvotno napisa Vidi poruku
    mislim da bi bilo vazno da djeca jasno znaju sto se od njih ocekuje, da imaju sliku o tome (k)ako se to boduje, a na kraju da dobiju punu informaciju, a ne samo ocjenu o tome sto su postigli, kako i gdje mogu i trebaju bolje
    nesto poput sata informacija, ali za djecu, ne samo za roditelje
    naravno, ali to ne ovisi o sustavu, nego o profesoru/učitelju.

    ja se u stvari, kao vi sustava ježim liberalizacije školstva. znam, problem je u meni, al tako je kako je. ili autonomije ustanova. pluralizam. sve mi to smrdi na izdvajanje sve manje i manje državnih novaca u javno školstvo koje će biti sve jadnije i jadnije. pa ćemo imati za birati (i za platiti) waldorf, montesori (ok, njih imamo i sad), ovakve i onakve škole u kojima će naša djeca naprosto procvasti i odrasti će u sretne i zadovoljne, ispunjene ljude.
    evo, preletila sam malo ovo
    http://www.see-educoop.net/education...ro-hrv-t02.pdf
    i umjesto da budem sretna jer mogu reći marti da nije kao u šezdesetim (moju mamu niko nije tukao sa šibom, a i mene šezdesete samo na dobro mogu asocirati ), meni muka od tih silnih pluralizacija i individualizacija.

  37. #37
    Osoblje foruma ivarica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,527

    Početno

    Citiraj cvijeta73 prvotno napisa Vidi poruku
    naravno, ali to ne ovisi o sustavu, nego o profesoru/učitelju.
    negdje je to sustav
    ancica je o tome pisala
    dok je pisala

  38. #38
    flower avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    land of hope and dreams
    Postovi
    4,147

    Početno

    mislim da bi bilo vazno da djeca jasno znaju sto se od njih ocekuje, da imaju sliku o tome (k)ako se to boduje, a na kraju da dobiju punu informaciju, a ne samo ocjenu o tome sto su postigli, kako i gdje mogu i trebaju bolje
    nesto poput sata informacija, ali za djecu, ne samo za roditelje
    veliki X
    puntica, nemoj me...znaci da je do te prof., valjda si je nasla izliku...

  39. #39
    Matilda avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    na turneji
    Postovi
    3,233

    Početno

    Svakako da je najbitnije reći što učitelj očekuje od učenika. I da učenik dobije povratnu info, da mu se ocjena objasni.
    Što većina učitelja ne radi.
    Mene strašno smeta kad ja pitam svoje dijete što je učiteljica rekla kad je npr. čitala sastav, prepričavala, rješavala zadatak iz matke na ploči i sl. I poludim kad mi kaže da nije rekla ništa.
    Pa što je tako teško reći, čuj, dijete, ovdje si pogriješila, ali si ovo jako dobro napravila.

    Još jedna stvar na koju ja jako pazim i zato vodim detaljne bilješke o svakom učeniku (imam svoj privat dnevnik ))
    U usmenom ispitivanju uvijek je moguće nepravedno ocijeniti. Npr. ocijeniti učenikovo znanje taj sat kad se ispituje i uopće ne uzeti u obzir što je dijete radilo, koliko se zalagalo na prijašnjim satovima. Učenica je danas odgovarala gradivo jezika, bunila se, ispravljala uz moju pomoć i sugestije. I to je 3. Ali sam joj dala 4. Zato što imam bilješke o njenom zalaganju na satu jezika i kad smo obrađivali i kad smo ponavljali. Jer ne pišem ocjenu samo za taj dan, ocjena je za cijeli mjesec.
    I definitivno nije poklonjena ocjena, već poticajna da i dalje bude aktivna i da sudjeluje u nastavi.

  40. #40
    Gost

    Početno

    Citiraj čokolada prvotno napisa Vidi poruku
    Inače, od mama iz parka čujem grozne priče o diktatima iz hrvatskog u 1.r., gdje 5 skroz točno napisanih rečenica (pravilna, uredna slova s točnom interpunkcijom) uz jednu zaboravljenu točku na kraju zadnje rečenice, donosi četvorku.
    Istina živa , to se i nama desilo .Cijeli diktat (prvi razred osnovne ) točno i uredno napisan , što učiteljica stalno ističe da je preuredan , i zaboravio je jednu točku i dobio je 4 . Meni je to prestrašno !!

  41. #41
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,257

    Početno

    Ne razumijem zašto bi to bilo (pre) strašno?

    Što bi dali djetetu koje je napravilo sve točno?

    Moj sin jedva navuče četvorku, zbog nepismenosti i nemara, a ima najkreativnije sastavke u razredu (i šire).

    Ne bunim se. Tjeram doma mak na konac (jer znam da mudrijaš može) i slažem se da njegovo znanje nije za odličan. Dapače, kad je u prvom razredu dobio odličan iz hrvatskog jezika, pitala sam se zašto, jer njegovo znanje nije bilo na razini odlične ocjene. To je po svoj prilici bila motivirajuća ocjena, ali u slučaju mog sina nije polučila ništa dobro - on je pomislio kako je jako dobar, a sad ga je vrlo vrlo teško natjerati da razmisli o svojim propustima. Ne popuštam... jer pismenost je važna. Važnija od poneke ocjene. I treba nam cijeli život. Amen.

  42. #42
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    Citiraj ivarica prvotno napisa Vidi poruku
    negdje je to sustav
    ancica je o tome pisala
    dok je pisala
    jesi sigurna da nije i kod nas?
    ja se mogu kladiti da tako nešto i stoji u nekakvom pravilniku
    al ko i sve drugo, na papiru je sve super, a u praksi više šteka nego što funkcionira.

  43. #43
    Osoblje foruma Bubica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,702

    Početno

    Citiraj flower prvotno napisa Vidi poruku
    bubice - sretni u skoli, meni se cini da je to moguce samo ako demistificiramo ocijene, jednostavno nisu tako bitne, odmah raste sreca i imati bogat i sadrzajan zivot i van skole
    i to govorim kao majka streberica djeteta koji nema sve petice i ima poteskoce u savladavanju citanja, ona sad cita i to puuuuuno bolje nego prije i ja joj za to dajem cistu 5, ali kako ona ide u simplex drzavnu skolu gdje su ocijene donesene na osnovu nekog vanjskog mjerila i usporedbe medju ucenicima sasvim mi je ok da joj se njeno citanje ocijeni za 3 ili 4. i toga sam bila itekako svjesna kad sam je upisivala u skolu, da sam zeljela drugaciji princip isla bi u waldorfsku gdje nema takvog ocijenjivanja. ono sto mislim da je jako bitno da sam joj to objasnila (i mm isto) da je nama bitan njen napredak a da uciteljica mora nju procijeniti na osnovu trazenog znanja u datom trenutku.
    Naravno da dijetetreba imati ispunjeni život i poslije škole, ali to ne rješava pitanje kvalitet školovanja, jedno ne može biti zamjena za drugo. Dijete ipak pola dana provodi u školi i to mu je najvažnija aktivnost tijekom većeg dijela odrastanja. Kao što ja ne bi bila sretna da osam sati provodim na poslu koji ne volim, sa šefom koji mi daje nejasne zadatke i totalno ne transparentno procjenjuje moj rad, zasto to ocekivati od djece? Dakle, tokoliko se dijete samoostvaruje poslije škole nema veze s potrebom mijenjanja školskog sustava.

    Cvijeta, ja se ne znam dobro izraziti jer zapravonemam jasnu ideju u galvi štoi kako bi bilo najbolje, ali promjene o kojima ja razmišljam nikako ne idu u smjeru liberalizacije i smanjivanja kriterija, već u smjeru toga da se pomogne svakom djetetu da da svoj maksimum.

  44. #44
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    Citiraj Bubica prvotno napisa Vidi poruku
    Naravno da dijetetreba imati ispunjeni život i poslije škole, ali to ne rješava pitanje kvalitet školovanja, jedno ne može biti zamjena za drugo. Dijete ipak pola dana provodi u školi i to mu je najvažnija aktivnost tijekom većeg dijela odrastanja. Kao što ja ne bi bila sretna da osam sati provodim na poslu koji ne volim, sa šefom koji mi daje nejasne zadatke i totalno ne transparentno procjenjuje moj rad, zasto to ocekivati od djece? Dakle, tokoliko se dijete samoostvaruje poslije škole nema veze s potrebom mijenjanja školskog sustava.
    ovo potpisujem isto. sigurno da se to ne može očekivati, to je strašno frustrirajuće kako za nas, a isto tako i za djecu. i nekako bih probala utjecati na to da dijete dobije ovo o čemu ivarica priča. možda je najbolje pozvati se baš na sustav, na pravilnik o ocjenjivanju sad nemam vremena, al poslije ću ga baš proguglati da vidim. iako, ako tako netransparentno ocjenjuje i izaziva na taj način nesigurnost kod djece, bojim se da je to jako teško mijenjati, te ustaljene prakse.
    a to mi je užasno. to je nepravda i jako mi je žao tih malenih kad su u takvoj, nepravednoj situaciji, strašno sam na to osjetljiva (a valjda smo svi).

    hm, a ovo o maksimumu, to me vuče na da počnem filozofirati. odnosno uvijek se pitam zašto moramo davati maksimum? kome? toliko truda i rada, a zašto? nisam uopće sigurna da li svojoj djeci želim to prenijeti i mislim da se može lagodnije živjeti od davanja maksimuma cijeli život. al dobro, to su moje nejasne ideje u glavi, a ovo nije filozofski kutak

  45. #45
    Osoblje foruma ivarica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,527

    Početno

    ne treba stalno biti sretan, ispunjen i u maksimumu, to je neuroza samo takva
    ali jos je veci problem problem kad provodis jako puno vremena negdje gdje imas najmanje prilika za to

  46. #46
    Smajlich avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Postovi
    1,136

    Početno

    Matilda, potpis na tvoj post! Također ocjenjujem na taj način, vodim svoje bilješke i djeci i roditeljima su dostupne u svakom trenutku. Vidim da raspravljate o sustavu, hm, dalo bi se tu puno toga reći...samo ću istaknuti da je tu najveći problem što su djeca preopterećena gradivom, hrpetinom predmeta i što većina ne zna razlikovati bitno od nebitnoga, već uče napamet ilitiga štrebaju, ...tako se barem pokazalo u mom dosadašnjem radu i iskustvu. A što se tiče kriterija, još bih napomenula, kako u mojoj školi (strukovna) ta riječ odavno ne postoji. Naime, činjenica je da nam svake godine dolaze sve lošije generacije, s minimumom znanja i nikakvim radnim navikama.....uglavnom, moj recept za uspješno ocjenjivanje i naposlijetku (kakvo-takvo) znanje, jest da se prilagodim svakom razredu i kriterije spustim na njihovu razinu.....da ne radim tako, "popadalo" bi pola razreda! A to mi nije cilj.....
    Posljednje uređivanje od Smajlich : 28.01.2011. at 10:46

  47. #47
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    Citiraj Smajlich prvotno napisa Vidi poruku
    ...samo ću istaknuti da je tu najveći problem što su djeca preopterećena gradivom, hrpetinom predmeta i što većina ne zna razlikovati bitno od nebitnoga, već uče napamet ilitiga štrebaju, ...
    ne znam za ovo prvo, tek smo u trećem razredu, al za ovo drugo, tko je kriv?
    ja gledam npr. prirodu. i dva raličita pristupa tom predmetu u dva različita razreda.
    jedan je takav da je od inače potencijalno jako zanimljivog predmeta, napravio muku i nerazumljivu štrebariju, a drugi pristup daje upravo ovo - djeci otvara cijeli jedan novi svijet, koji je strašno zanimljiv, od povijesti do zemljopisa preko prirodnih znanosti, otkriva im osnove svega. a djecu je strašno lako zainteresirati. kad vidiš te malene glavice kako širom otvorenih očiju upijaju znanje, to je prizor radi kojeg se ja mislim isplati raditi taj posao.

  48. #48
    Smajlich avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Postovi
    1,136

    Početno

    Naravno, Cvijeto, gradivo treba učiniti zanimljivim i to je među osnovnim zadaćama svakog učitelja/nastavnika... ali to nije, kao što kažeš, uvijek slučaj. Na satu se ponekad,( ako ne i uvijek ), treba nasmijati, pričati nevezano uz gradivo, izić iz učionice i odvest djecu nekamo vezano uz predmet...Npr. ovi moji nisu baš "od lektire" kako to oni nazivaju, ali zato češće odemo u kazalište( i šoping u Jokera ); to nam je izlet cijeli dan ( jer putujemo 100-njak km), ali se isplati! I meni i njima....naravno, prije početka predstave, "zaprijetim" da će se to ocjenjivat i da budu pažljivi
    ps. pročitaju oni i djelo.....
    Posljednje uređivanje od Smajlich : 28.01.2011. at 12:34

  49. #49
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,257

    Početno

    Citiraj ivarica prvotno napisa Vidi poruku
    ne treba stalno biti sretan, ispunjen i u maksimumu, to je neuroza samo takva

    ali jos je veci problem problem kad provodis jako puno vremena negdje gdje imas najmanje prilika za to
    Ovo je debela istina.

    A manevarski prostor nije velik.

  50. #50
    Zdenka2 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Postovi
    6,451

    Početno

    Jako zanimljiva i važna rasprava. Od svega što je rečeno, mislim da je najvažnije ovo, s time što se ne radi nužno o maksimumu nego o poticanju razvoja svakog pojedinog djeteta, onakvog kakvo ono je:

    Citiraj Bubica prvotno napisa Vidi poruku
    Cvijeta, ja se ne znam dobro izraziti jer zapravo nemam jasnu ideju u glavi što i kako bi bilo najbolje, ali promjene o kojima ja razmišljam nikako ne idu u smjeru liberalizacije i smanjivanja kriterija, već u smjeru toga da se pomogne svakom djetetu da da svoj maksimum.
    A ovo je i meni prestrašno .- to je pretjerano, da ne kažem nasilno. Takvi postupci guraju djecu dolje, podrezuju im krila. Protivim se tome.

    Citiraj kbegicsi prvotno napisa Vidi poruku
    Istina živa , to se i nama desilo .Cijeli diktat (prvi razred osnovne ) točno i uredno napisan , što učiteljica stalno ističe da je preuredan , i zaboravio je jednu točku i dobio je 4 . Meni je to prestrašno !!

    Imam dva školarca, jednog darovitog i jednu prosječnu učenicu. Učitelji se trude, ali zapravo mogu reći temeljem četverogodišnjeg iskustva da se sustav ne prilagođava u dovoljnoj mjeri ni jednoj ni drugoj problematici. Naprotiv, škola je kao neka Prokrustova postelja koja svakog učenika hoće ukalupiti, a sve ono što strši u bilo kojem smjeru nije dobro i nije prihvatljivo.

    Moje je mišljenje da škola i obrazovanje moraju služiti prvenstveno pojedincu, a preko njega i društvu. Optimalni osobni razvoj pojedinog djeteta u skladu s njegovim sposobnostima i načinima učenja je ono čemu se trebalo težiti, a društvo također ostvaruje neposrednu korist odgojem i obrazovanjem slobodnomislećih, ostvarenih pojedinaca. Zašto Gaussova krivulja, zašto unaprijed postavljeni parametri, zašto uravnilovka? Slažem se sa svima koji su postavili pitanje zašto se misli da većina učenika ne može naučiti za vrlo dobar i odličan? Kriteriji ne znače nemilosrdno postroživanje kriterija - jedna, dvije greškice, jedna ocjena dolje. Svrha škole je da nauči djecu, a ne da ih ocijeni - ocjene su tu samo neko mjerilo, koje nije nevažno, ali one nisu glavni cilj obrazovanja niti glavna zadaća škole. Zbog čega tako forsirati mjerenje među djecom? Što će jednom odličnom učeniku kojemu sve ide od ruke zasmetati da neki učenik kojem ide slabije i manje zna od prvog, ali se trudi i radi? Pitam se je li nam svrha odgojiti i obrazovati djecu tako da oni steknu znanje, kasnije i neko zvanje u kojem će raditi na korist svoju i zajednice u kojoj žive ili da ih sve dobro izmjerimo, usporedimo i uspostavimo hijerarhiju. Je li ta hijerarhija pravda ili stranputica školskog sustava?

    Još bih nešto uvela u diskusiju, a to je kažnjavanje ocjenama. U redu, postoje ocjene iz zalaganja/nezalaganja. Ali, treba li dijete koje zna, kažnjavati zato što je nemirno, a nemirno je zato što je takvo u sebi, a ne po svojoj voljnoj odluci. Je li u redu nagrađivanje mirnog temperamenta, a kažnjavanje nemirnog? Što učitelji/profesori koji to rade pokazuju? Prenijet ću ovdje procjenu mog sina o učiteljici iz jednog predmeta: Ona time pokazuje moć; nepristojna je prema djeci zato što su mali; ne voli raditi s djecom. Dakle, rezultat takvih pokušaja da se dođe do autoriteta urodio je gubitkom autoriteta kod djeteta koje ima samo 10 godina.

    Srećom da krivine sustava može ispraviti ljudskost i razumijevanje učitelja/profesora (ali ne svih, nažalost).
    Posljednje uređivanje od Zdenka2 : 28.01.2011. at 14:39

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •