Stranica 1 od 2 12 PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 1 do 50 od 88

Tema: savjet oko prodaje i kupnje stana

  1. #1

    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    2,739

    Početno savjet oko prodaje i kupnje stana

    Prodali bi manji i kupili veći stan (razlika bi bila preko kredita ).
    E, sad - zanima me da li dati jedan oglas za oba posla (prodaju i kupnju), dati mozda preko agencije da oni nadju kupca i prodavaca?
    Nekako mi je cijelo vrijeme u glavi da necemo to paralelno moci izvesti (npr. ako nadjemo odgovarajuci veci stan a ovaj manji jos ne uspijemo prodati, prodavatelj ne bude htio cekati i tako to propadne ili obratni slucaj: sto ako prodamo mali a istovremeno ne nadjemo veci koji nam paše, kud onda?)
    Btw, do sada smo naisli na dosta stanova po oglasnicima gdje su ljudi prodavali veci u zamjenu za manji + nadoplata (vecinom penzioneri kojima je problem odrzavanje velikog stana), no nismo imali srece sa svim parametrima koji nas zanimaju.
    Ako netko ima slicno iskustvo ili koristan savjet kako to izvesti, pisite.

  2. #2
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Daš oglas da prodaješ stan a ti istovremeno tražiš drugi, i naravno da ti može pri tome propasti i prodaja i kupnja, na to moraš računati. A opet, stanovi se ne prodaju i ne kupuju baš lako, posebno ne u današnje vrijeme, i toga su svi svjesni, pa su sigurno i kupci i prodavači spremni pričekati i izaći u susret.

    Imaš i opciju da digneš kredit za cijeli iznos stana koji misliš kupiti, pa kad prodaš svoj stan vratiš veliki dio toga kredita - takvu je opciju nudila ZABA bez naknade u vrijeme kad sam ja kupovala/prodavala stan, jedino se ta uplata morala izvršiti u roku godinu dana. E sad, ja nisam uopće uspjela prodati svoj mali stan, pa sam ostala u ogromnom kreditu i tu dobrano 'popušila', tako da ne znam koliko je ovo dobar savjet.

  3. #3
    ms. ivy avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    12,903

    Početno

    jednostavnije je to obaviti preko jedne agencije, oni imaju interes naći ti i kupca i stan, uštediš na proviziji a s kupcem se (u pravilu) možeš dogovoriti za odgodu od par mjeseci.

    no, na ovom kolabiranom tržištu... sretno!

  4. #4
    kajsa avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    1,245

    Početno

    Citiraj buba klara prvotno napisa Vidi poruku
    Prodali bi manji i kupili veći stan (razlika bi bila preko kredita ).
    i ja planiram napraviti isto, pa pratim temu
    Posljednje uređivanje od kajsa : 10.02.2011. at 14:14

  5. #5
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,372

    Početno

    Sretno svima. Sreća je ono što vam treba u ovakvom slučaju.
    Mi smo kupovali kuću, prodavali stan i dizali razliku u kreditu (imali smo i dio ušteđevine u kešu, to svima preporučam, potrebno je za troškove razne). Prije pet godina je to bilo izvedivo, iako ne i lako. Odlućili smo prvo naći što nam odgovara, a tada prodavati stan. Kuću smo tražili nekoliko godina sa manjim odmorima između, kada smo ju našli (i provjerili papire) odlućili smo prodati stan. Tu je uletila sreća, kupio ga je prvi susjed bez ikakvog oglašavanja i po cijeni koju smo tražili. Ono što nije sreća je to da sada kredit za razliku u cijeni vraćamo u švicarcima, ali ne možeš imati sve.

  6. #6

    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    2,739

    Početno

    zapravo, nikako da se pokrenemo... ljuta sam na samu sebe što odugovlačimo jer ćemo ionako vjerojatno čekati
    skupljamo informacije sa svih strana
    za sada nam ova opcija dizanja jednog velikog kredita za veliki stan ne dolazi u obzir; moramo se najprije (ili u idealnoj varijanti istovremeno) "riješiti" ovog malog

  7. #7

    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    2,739

    Početno

    Citiraj sirius prvotno napisa Vidi poruku
    kupio ga je prvi susjed bez ikakvog oglašavanja i po cijeni koju smo tražili
    zavidim

  8. #8
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,372

    Početno

    Citiraj buba klara prvotno napisa Vidi poruku
    zavidim
    To je bilo prije pet godina. I dobru smo cijenu dobili. Ali , kao što rekoh, pojedoše nas švicarci...

    Moja je preporuka prvo oglasiti u kvartu, ljudi koji poznaju naselje i žele baš to naselje su prilično ozbiljni kupci. Mi smo naš mali stan (40m2) prodali susjedu koji se proširio u njega (ima trosobni vrata do nas) npr.

    Ja sam svakako za opciju da prvo tražite što vam odgovara. Ako ste za veći rizik tada oglasitie pad uvjetom da ste spremni privremeno ići u podstanare ako postignete dobru cijenu npr. (mi smo tako bili 6.mj. dok smo imali radove na kući). Gotovina na računu ima svoje prednosti, tada povoljnije možete dobiti veći stan, uz (naravno) gnjavažu koju nose dvije selidbe.

  9. #9
    Osoblje foruma spajalica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    selo
    Postovi
    14,727

    Početno

    s tim problemom smo se bavili godinu i pol i konacan realizacija je bila proslo proljece/ljeto.

    mi smo istovremeno oglasili i prodaju i zamjenu. i bilo je interesanata za zamjenu, cak u istom kvartu. stan nam je bio super, ali mi nismo bili bas sigurni da li je to to. mi smo ti koji smo odustali.
    zapravao mi smo zeljeli kupiti stan do nas, cak su susjedi razmisaljli o selidbi, pa nas je to jedno vrijeme kocilo. jer to je nesto smo smo zapravo zeljeli. a onda je meni bilo dosta pa smo se rastrkali i poceli traziti.
    mi smo imali dosta ustedjevine, jer smo godinama znali da zelimo veci stan. tocnije od kad smo uselili u taj stan, znali smo da nam to nije trajna opcije, te smo stedili cca. 15 godina. prodali smo stan, tako da smo u novoj nekretnini bez nekog velikog kredita.
    sve idealno zvuci ali:
    mi smo nasu novu nekretninu platili prije nego smo prodali svoju. imali smo kupce, ali dok se i njima sve izrealiziralo prodje tu vise mjeseci. mi smo digli kredit u ZABI i to ovu opciju koju je spomenula Mima, dakle vratili smo kredit u roku od tri i pol mjeseca.
    takodjer smo imali financijsku konstrukciju, sta ako kupci odustanu. dakle nismo se zaletili.
    moram priznati da mi se EXCEL zgadio i sve moguce opcije, koje su bile sta ako.
    mi smo istovremeno prodavali dva stana, za kupovinu zeljene nekretnine bilo nam je svejedno koji prodamo. pa smo uvijek imali mogucnost zivjeti negdje ako prodamo prije nego platimo.

    super je ako znas sto vi tocno zelite. ako ne to je veliki problem. treba naci sve da vam se svidi, po cijeni koju ste voljni dati.
    takodjer treba se odluciti da li prodajete stan ili zelite prodati stan. price u kvartu se prodaje po toj i toj cijeni. u zgradi je cijena tolika i tolika. ljudi svasta pricaju i zele. na kraju morate sami odluciti koju cijenu i da li je ona realna.

    uz sve probelme mi smo imali jos jedan, a to je slobodno vrijeme. u jednom trenutku nasi klinci su se rasplakali i rekli da oni ne bi gledali vise kuce , pa smo ih morali navrat na nos negdje ostaviti. cak su pristali da ce sami ostati kod moje prijateljice koja zivi nedaleko od te kuce. naravno da je to bas bila ta kuca i da su je klinci vidjeli tek kasnije .


    dakle savjet je
    prvo napraviti financijsku konstrukciju svih opcija.
    ispitati vas kreditni rejting
    prouciti cijene na trzistu, narociti vaseg kvarta i zeljenog kvarta
    iskoristiti agencije, ali zbog trenutnog stanja na trzistu prodavatelj placa proviziju. dakle racunajte i to kao tosak
    ako kupujete starogradnju, uzmite i trosak renoviranja koji je prosjecno 300 eura/m2, kao i di cete biti za vrijeme renoviranja.

    i zadnje sretno i hrabro, jer inace nigdje necete se preseliti.

  10. #10
    Osoblje foruma spajalica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    selo
    Postovi
    14,727

    Početno

    Citiraj sirius prvotno napisa Vidi poruku
    Moja je preporuka prvo oglasiti u kvartu, ljudi koji poznaju naselje i žele baš to naselje su prilično ozbiljni kupci. Mi smo naš mali stan (40m2) prodali susjedu koji se proširio u njega (ima trosobni vrata do nas)
    ovo je tocno, mi smo bili takvi kupci i bili smo spremni dati i vecu cijenu od trenutne u nasoj zgradi. ali eto susjedi su jos uvijek tamo. razmisaljli su, ali za moj pojam dugo. nisam imala volje cekati. dakle prvo kod susjeda u akciju.

  11. #11
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    I ja potpisujem za kvart i susjede. Naši prvi susjedi bi bili vrlo rado kupili naš mali stan za roditelje - ali nisu pojma imali da ga mi planiramo prodavati. Eto, oni nisu pitali, mi nismo rekli, pa su kupili drugi stan!

  12. #12
    Zubic vila avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    782

    Početno

    Ako ste sigurni, svakako krenite u to. I super je savjet da potražite prvo potencijalnu zamjenu u kvartu, jer danas je najteže naći kupca. Puno ćete lakše naći stan koji želite kupiti jer je izbor trenutno ogroman, mnogi prodaju, a malo je kupaca. Imam frenda koji radi u jednoj zaista profesionalnoj agenciji i baš mi je pričao kako ljudi često preko njih idu u takve kombinacije jer im oni prvo nađu kupca za njihov stan, a onda kad se s kupcima potpiše predugovor (tad kupci obično kreću u realizaciju kredita) oni u roku mjesec dana lako nađu veći stan jer ozbiljne agencije imaju ponudu u malom prstu.
    I baš mi se požalio prijatelj (agent za nekretnine) kako zapravo problem nastane kad ljudi zapravo ni sami ne znaju što traže, kakav stan traže, što očekuju i nisu iskreni oko toga koliko novca su spremni platiti. Tako da- prvo se sam sa sobom dogovoriti i raščistiti sve opcije pa ući u to.
    i trenutna situacija je uglavnom takva da ćeš kao prodavatelj platiti neku proviziju ako ti agencija nađe kupca, a kao kupac ne plaćaš ništa, niti tvoj kupac plaća proviziju ako kupi tvoj stan preko agencije s kojom si u dogovoru. A možeš sklopiti ugovor i s više agencija pa tko ti prvi nađe kupca.

  13. #13
    ivancica avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    3,356

    Početno

    Na svu sreću pa spajalica nije imala strpljenja čekati da se susjedi odluče na prodaju stana. Mi ćemo ih dugoročno maltretirati da ga nama prodaju. Možda budemo imali više sreće.

  14. #14
    Roza avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,721

    Početno

    interesira me tema, ima li netko preporuku za ozbiljnije agencije?

  15. #15

    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    2,739

    Početno

    Citiraj Roza prvotno napisa Vidi poruku
    ima li netko preporuku za ozbiljnije agencije?
    i mene ovo interesira
    inače, točno znamo kakav stan želimo, i cijenu do koje bi išli, tu smo složni i mm i ja
    takvih stanova zapravo ima na tržištu, barem koliko sam vidjela po oglasima, samo treba krenuti

  16. #16
    Osoblje foruma spajalica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    selo
    Postovi
    14,727

    Početno

    roza meni se pokazalo da je bitije kakav je agent a ne agencija. imali smo dva agenta iz dvije poznate agencije. jedan je bio koma, a drugi se fakat trudio i nama naci stan i nas prodati.
    problem je sto u tim vecim agencijama svaki agent ima svoje podrucje grada.

    inace oko nas su par poznatih kupovali stan. mi smo jedini koji smo to i napravili. ljudi su iznimno nezadovljni s agencijama, pa cak i sa onim koje su dobili na preporuku. jedni frendovi su se zapitali s obzirom na stanje trzista, pa zar im nije u interesu da se trude. malo cudno ali tako je.

    naravno sve ovo je subjektivni dojam i radovalo bi me da je drugacije.
    za kontakt ovog agenta koji se meni pokazao super mozemo na pp.

  17. #17
    Osoblje foruma spajalica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    selo
    Postovi
    14,727

    Početno

    Citiraj buba klara prvotno napisa Vidi poruku
    samo treba krenuti
    pa onda krenite, proljece je , dan je dulji, pa mozete obilaziti stanove po dnevnom svjetlu, za mene bitna stvar

  18. #18
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Moja iskustva sa agencijama su zaista očajna, nikakve koristi, nikakve svrhe, često čisti gubitak vremena jer bi nas vodili gledati stanove koji uopće nisu odgovarali onome što smo tražili.

  19. #19
    Roza avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,721

    Početno

    spajalice, može kontakt tog agenta na pp. hvala unaprijed!

    inače, mi smo nešto prodavali (i prodali) u 2010, i imamo jednog super agenta, stvarno ga mogu preporučiti. prodajem još jedan stan, pa bi htjela uzeti još jednu agenciju, možda oni brže nađu kupca.

  20. #20
    BP avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2005
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    863

    Početno

    mi smo nedavno bili bas u prodaj - kupi situaciji i mogu preporuciti sljedece:

    - jako pazite na agente (definirajte, najbolje pismeno) koji dio posla ce on odraditi (nama se desilo da je agentica naplatila nam pdv na 3% provizije, garantirala nam da su papiri ok i da sigurno necemo platiti nikakav porez jer je ona provijerila na poreznoj) sto naravno nije bilo tocno.

    - sami provijerite koji su jos troskovi osim kupnje (porez, naknade i sl)
    - ako mozete imajte 5 milja eurica u rezervi za nepredvidive situacije

  21. #21
    Osoblje foruma spajalica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    selo
    Postovi
    14,727

    Početno

    mi od agenata nismo ocekivali nikakvu pomoc oko papira, jer to je nesto sto vjerujem samo ako sama provjerim ili pak uzmem odvjetnika za taj posao.
    ja sam od agenta ocekivala samo da mi pokazuje nekretnine koje bi meni bile interesantne, i da moju nekretninu pokazuje potencijalnim kupcima.

  22. #22
    Zubic vila avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    782

    Početno

    Citiraj BP prvotno napisa Vidi poruku
    mi smo nedavno bili bas u prodaj - kupi situaciji i mogu preporuciti sljedece:

    - jako pazite na agente (definirajte, najbolje pismeno) koji dio posla ce on odraditi (nama se desilo da je agentica naplatila nam pdv na 3% provizije, garantirala nam da su papiri ok i da sigurno necemo platiti nikakav porez jer je ona provijerila na poreznoj) sto naravno nije bilo tocno.
    Po ovome ćete lako prepoznati iole ozbiljnu agenciju, oni ozbiljni i sami će inzistirati na pisanom ugovoru jer bi ih u suprotnom klijenti mogli prevariti za proviziju iako im je agencija našla kupca.

  23. #23
    Stijena avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2006
    Postovi
    3,804

    Početno

    Mi imamo jako loša iskustva s agencijama.
    s obzirom da smo vrlo brzo našli veći stan koji nas je zadovoljavao morali smo brzo reagirati jer nas prodavaljatelj naravno nije mogao čekati. druga je pak stvar bi li ga u međuvremenu upravo zbog takve nikakve situacije uspio prodati ili ne, ali nismo htjeli riskirati i zbog nekih drugih stvari koje smo baš tada u to vrijeme mogli realizirati u svoju korist. no, upravo te niže cijene na tržištu pogoduju kupnji većeg stana, a prodaji manjeg.
    što se pak tiče agencija - kako smo taj veći morali kupiti preko agencije, to smo u isto vrijeme preko te iste agencije dali oglas da prodajemo manji, te smo čak sklopili i ugovor da ako preko iste agencije kupimo veći i platimo proviziju kao kupci, za prodaju manjeg ne moramo platiti proviziju. na to smo i računali, no skoro godinu dana od agencije niti zuc o prodaji. naravno da smo se angažirali i sami i najbolje se zaista pokazalo oblijepiti kvart oglasima - na to nam se javilo najviše ljudi, dok nas je pak agencija otkantala u smislu da im više nismo zanimljivi jer da oni zbog situacije na tržištiu ne mogu više proviziju naplatiti od kupca, ane mogu ni od nas er smo tako ugovorili, pa nek si sami tražimo kupca i obavimo sve ostalo što je inače njihova obveza. Eto toliko o agencijama
    Ukoliko se pak angažira agencija u tom smislu savjetujem da se ovakav slučaj obavezno regulira jednim ugovorom o posredovanju, jer u tom je slučaju nemoguće da jedna strana ispuni svoju obvezu, a druga ne, dok ako su dva ugovora jedan se može realizirati - za plaćanje provizije kao kupac, dok drugi može i ne mora ovisno o tome je li prodaja stana realizirana preko agencije ili nije, a agenciji ako to nije više interesantno neće se niti truditi da ga proda.
    po meni je najbolje u takvoj situaciji dati oglas za prodaju manjeg stana i u međuvremenu tražiti veći na način da se ima više opcija ukoliko bi se jedan prodao da se drugi ima u vidu, i kad se realizira prodaja - s kupcem obavezno ugovoriti dosta dugačak rok za iseljenje iz stana kako bi se stigla realizirati kupnja većeg pogotovo ako je i kredit u pitanju što traje minimalno 2 mjeseca. U svakom slučaju treba računati da će to potrajati, pa i godinu dana ako treba, ali izvedivo je čak i u ovakvoj situaciji.

  24. #24

    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    2,739

    Početno

    hm, što se papirologije i ugovora tiče, to me barem nije frka jer je to mm-ov fah
    on je, izmedju ostalog, protivnik agencija jer misli da to sve možemo sami napraviti bez da ikome za to plaćamo proviziju
    ja, pak, u to sumnjam, videći našu inerciju
    (pogotovo sad kad su ljepši dani, samo odgađamo to razgledavanje stanova, ostanemo sa klincima u parku, nekako mi ih je žao vući sa sobom, a opet znam da to moramo obaviti...)

  25. #25
    Zubic vila avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    782

    Početno

    Stijena, ovo je u svakom slučaju bilo jako neprofesionalno od agencije, a i ta vaša situacija je ispala dosta specifična. Mi smo se nagledali svakakvih agenata, ali vjerujem da se i agenti nagledaju svakakvih "kupaca" i "prodavatelja". Na kraju se opet sve svede na to da li imaš posla s korektnim i normalnim ljudima. Dobrih agencija nema puno, a one koje su dobre i sada u krizi imaju posla koliko je to moguće, ali s naglaskom da je danas najtraženija roba na tržištu nekretnina- KUPAC. I da kad ga nema, ne može ga ni najbolji agent izmisliti. Tako da svima koji idu u kombinaciju prodaje i kupnje koje su zbog financija nužno povezane (dakle nema šanse da kupe veći stan bez love od prodaje manjeg) preporučam da prvo nađu kupce. Jer je to najteži dio posla trenutno. Većini kupaca je od samog dogovora i predugovora rok od min. 2 mjeseca do isplate i useljenja prihvatljiv jer većina i sama diže kredit, a u tom roku se da naći stan pošto ih je na tržištu jako puno. Također se možete dogovoriti i u predugovor staviti i duži rok za iseljenje uz neku naknadu kupcima ili neki drugi ustupak.

  26. #26
    Zubic vila avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    782

    Početno

    Citiraj buba klara prvotno napisa Vidi poruku
    hm, što se papirologije i ugovora tiče, to me barem nije frka jer je to mm-ov fah
    on je, izmedju ostalog, protivnik agencija jer misli da to sve možemo sami napraviti bez da ikome za to plaćamo proviziju
    ja, pak, u to sumnjam, videći našu inerciju
    (pogotovo sad kad su ljepši dani, samo odgađamo to razgledavanje stanova, ostanemo sa klincima u parku, nekako mi ih je žao vući sa sobom, a opet znam da to moramo obaviti...)
    Naravno da možete i sami, i kako god bilo morat ćete se nagledati stanova, agent je samo posrednik. On naplaćuje to da te dovede u vezu s nekim kupcem/prodavateljem i da vas uspješno spoji. That's it.
    Mnoge agencije pravne radnje oko kupoprodaje dodatno naplaćuju, a i kako god bilo, ne kupuješ stan svaki dan i svatko pametan će i sam sve provjeriti u gruntovnici i pet puta pročitati ugovor.

  27. #27
    Stijena avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2006
    Postovi
    3,804

    Početno

    Ipak ne mogu reći da sve oko kupnje većeg stana, za koji smo ionako morali platiti proviziju jer je prodavan preko agencije, nisu odradili korektno - od komunikacije s prodavateljem, cjelokupne papirologije - predugovora, ugovora, tabularne izjave, svih mogućih ovjera, vađenja i podastiranja svih mogućih dokumentata od izvatka iz z.k. pa do građevinske, lokacijske i uporabne dozvole koju smo dobili, prijave poreza na promet i prebivališta, čak i prijenos svih režija, pa se recimo to što smo ionako morali platiti - isplatilo, iako bismo to sve i sami mogli odraditi i trošiti svoje vrijeme i dodatno se informirati.

  28. #28

    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    2,739

    Početno

    jel netko gore već spomenuo, al zanima me koliko otprilike traje procedura dobivanja kredita u banci (nakon eventualne uspješne prodaje manjeg stana)?

  29. #29
    Stijena avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2006
    Postovi
    3,804

    Početno

    Citiraj buba klara prvotno napisa Vidi poruku
    jel netko gore već spomenuo, al zanima me koliko otprilike traje procedura dobivanja kredita u banci (nakon eventualne uspješne prodaje manjeg stana)?
    ako sve ide svojim tokom treba računati na dva mjeseca - to je recimo nekakav optimum
    ovisi naravno i o sredstvima osiguranja, ako se stavlja hipoteka, a većina današnjih stambenih kredita je uz hipoteku da bi se izbjegli jamci - to je procedura koja isto uzima vremena

  30. #30

    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    2,739

    Početno

    hvala!

  31. #31
    Zubic vila avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    782

    Početno

    Ja bih rekla da je dva mjeseca maksimum za kredit ako sve ide kako treba, bez obzira na stavljanje hipoteke i sl. Zapravo najviše ovisi o tebi i bankaru koji ti radi kredit. Sada te procedure odobravanja kredita kad doneseš svu dokumentaciju idu u većini banaka dosta brže, zatim ide stavljanje hipoteke na nekretninu npr. za stan u ZG koji ima uredan zemljišnoknjižni upis (na ništa manje banka neće ni pristati) to je gotovo za 10 dana (nama je bilo i brže jer sam pisala požurnicu i gnjavila ih jer nam se jako žurilo). Čim je hipoteka upisana možeš dogovoriti isplatu u banci, istovremeno ide tabularna izjava i stan je kupljen.

    Dobro je i prije otići u svoju banku na razgovor. Oni će ti znati točno koliko kredit i pod kojim uvjetima možeš dobiti, koji dokumenti ti trebaju za zahtjev za kredit, jer netko će te papire donijeti za jedan dan, a netko ih skupljati mjesecima. Jako puno toga ovisi i o tome koliko si sama ažurna i informirana u tome.

  32. #32

    Datum pristupanja
    Apr 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,727

    Početno

    Mi se selimo 100 metara dalje neće mm iz kvarta. Mijenjamo stan za 40 m2 veći. Nadoplaćujemo 40000 eura kreditom kod PBZ. Jos smo nesto malo ustedili da si ga mozemo bar djelomicno sredit...

    Idealno za nas i za njih..stariji ljudi kojima su se djeca odselila i osnovala svoje obitelji...mi imamo stan od 65 m2 . Jedna spavaca soba ...idealna za dvoje ljudi...a oni 5-soban. Mm ce konacno dobit radnu sobu i dvije za djecicu. Ideala. Meni je malo ipak prevelik zbog rezija yi svega, ali bili smo sretni kaj smo nasli tako dobru zamjenu, pa ajde... Uspjeli smo dobit kredit na 7 godina. Rata je malo veca, ali bitno da krace traje... Inace, oni su dali oglas u plavom oglasniku da mijenjaju stan za manji i tak....

  33. #33
    Stijena avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2006
    Postovi
    3,804

    Početno

    Citiraj Zubic vila prvotno napisa Vidi poruku
    Ja bih rekla da je dva mjeseca maksimum za kredit ako sve ide kako treba, bez obzira na stavljanje hipoteke i sl. Zapravo najviše ovisi o tebi i bankaru koji ti radi kredit. Sada te procedure odobravanja kredita kad doneseš svu dokumentaciju idu u većini banaka dosta brže, zatim ide stavljanje hipoteke na nekretninu npr. za stan u ZG koji ima uredan zemljišnoknjižni upis (na ništa manje banka neće ni pristati) to je gotovo za 10 dana (nama je bilo i brže jer sam pisala požurnicu i gnjavila ih jer nam se jako žurilo). Čim je hipoteka upisana možeš dogovoriti isplatu u banci, istovremeno ide tabularna izjava i stan je kupljen.

    Dobro je i prije otići u svoju banku na razgovor. Oni će ti znati točno koliko kredit i pod kojim uvjetima možeš dobiti, koji dokumenti ti trebaju za zahtjev za kredit, jer netko će te papire donijeti za jedan dan, a netko ih skupljati mjesecima. Jako puno toga ovisi i o tome koliko si sama ažurna i informirana u tome.
    Ja sam u dva mjeseca uračunala i narihtavanje isplate na kraj mjeseca radi interkalarne kamate . Nama je npr. 10 dana potrajalo samo da nam procjenitelj izađe i napravi procjenu.
    U svakom slučaju ne bi trebalo biti dulje. Dizala sam dva stambena kredita - doduše u istoj banci, pa već znam neke njihove cake s čim i gdje mogu otezati.

  34. #34
    BP avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2005
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    863

    Početno

    mozda je OT ali nakon prodaje i kupnje 2 stana i svih poslova i zakljucaka a narocito "value for money" definitivno se isplati izgraditi svoj kucerak, kad usporedim koliko smo mi platili stan od 65 m2 (novogradnja, kojoj mane vidis nakon sto zivis 3 god u njoj) mogli smo kupiti teren i napraviti ugrubo kat, ali eto...nismo imali gdje biti i nismo tako tad razmisljali

  35. #35
    Zubic vila avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    782

    Početno

    Citiraj Stijena prvotno napisa Vidi poruku
    Ja sam u dva mjeseca uračunala i narihtavanje isplate na kraj mjeseca radi interkalarne kamate . Nama je npr. 10 dana potrajalo samo da nam procjenitelj izađe i napravi procjenu.
    U svakom slučaju ne bi trebalo biti dulje. Dizala sam dva stambena kredita - doduše u istoj banci, pa već znam neke njihove cake s čim i gdje mogu otezati.
    Interkalarna je jako važna stavka, ali opet pitanje koliko ti se to isplati odugovlačiti ako imaš nervozne prodavatelje ili ako ti zbog čekanja isplate čekaju majstori koje si dogovorio da uđu u stan čim dobiješ ključeve ili si podstanar pa te svaki dan košta s te strane. Mi smo imali kombinaciju svega od ovoga navedenog. Ali da, treba otprilike uštimavati da ne platiš interkalarnu za skoro cijeli mjesec jer je to u početku otplate skoro kao cijela rata.

  36. #36

    Datum pristupanja
    May 2008
    Postovi
    849

    Početno

    dajte oglas da prodajete stan na portalima i cekajte kupca, u medjuvremenu trazite stanove koji vam odgovaraju da u trenutku kad dodje kupac s ponudom mozete pregovarati za vas stan. ocekujte da ce vam svaki kupac nuditi nizi iznos za stan a isto tako i vi pocnite pregovore za stan s 20% nizom cijenom (trenutna situacija na trzistu) od inicijalne pa vidite gdje se mozete naci..
    osobno ne bi isla preko agencije jer placate agencijsku proviziju a realno mozes sama naci kupca..doduse, ovisi koliko kostaju oglasi na portalima za nekretnine jer agencija obicno ima ugovor s vise portala i moze vise reklamirati..ako te zanima preporuka za agenciju posalji pp..
    sretno! javi kak je proslo

  37. #37
    Stijena avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2006
    Postovi
    3,804

    Početno

    obično je na većini portala oglašavanje fizičkih osoba besplatno do 2 oglasa koja traju čak i po 3 mjeseca. agencijama naplaćuju jer im je to posao i jer imaju puno aktivnih oglasa
    a, da, što se pronalaska kupca tiče ni agencije ne rade baš ništa drugo nego daju oglas na portalima, dok fizička osoba može i oblijepiti kvart oglasima za što se već nekoliko nas složilo da je najučinkovitije, a agencije se koliko mi je poznato takvim stvarima ne bave. dakle, agencija eventualno može pomoći onome tko nema baš nikakva iskustva s kupoprodajom nekretnina i ne zna što sve i gdje mora učiniti, odnosno radi izrade potrebne dokumentacije. onaj tko je i jedanput prošao kupnju ili prodaju nema potrebe to raditi preko agencije. po meni je možda zbog količne i opsega posla puno logičnije angažirati agenciju prilikom kupnje nego prilikom prodaje stana jer kupac ima više toga za obaviti.
    što se pak tiče cijene, važno je na početku postaviti neku realnu cijenu kako bi se potencijalni kupac uopće zainteresirao doći pogledati, pa da se uopće može dobiti prilika za pregovaranje o spuštanju cijene. ako je cijena u startu previsoka, masa će ljudi odreagirati da je to puno i zahvalit će se odmah pri telefonskom pozivu. a opet treba ostaviti i dovoljno mjesta za spuštanje cijene ukoliko bi na licu mjesta zainteresirani kupac bio spreman na dogovor.
    to su recimo moja iskustva
    Posljednje uređivanje od Stijena : 12.02.2011. at 10:14

  38. #38
    Pandora Aura Monroe avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Postovi
    991

    Početno

    Mi smo prije godinu dana prodavali manji stan u kojem smo živjeli i istovremeno kupovali veći. Evo iskustva: dugo smo tražili životni prostor po svojoj mjeri. Iako je ponuda velika, nije bilo baš jednostavno naći nekretninu koja nas je u svemu zadovoljavala. Ne radi se tu samo o racionalnim i mjerljivim parametrima, meni nije bilo dovoljno da je stan odgovarajuće veličine i cijene. Morala sam se moći zamisliti u tom prostoru sljedećih x godina. E, to nije bilo tako lako naći. Zato u našem slučaju nije bila primjenjiva ona opcija da se nađe kupac za mali stan pa se onda na brzinu izabere veći. Obrnuto, kad smo nakon dugog traženja našli svoj idealni stan i bili sigurni da je to to, sjeli smo i složili detaljnu financijsku konstrukciju u nekoliko varijanti sa svim "što ako" mogućnostima. Potpisali smo predugovor, dali kaparu i dogovorili rok isplate za tri mjeseca. Paralelno smo oglasili prodaju starog stana na sve dostupne načine: u oglasnicima, preko više agencija, lijepili oglase po kvartu, razglasili prijateljima i poznanicima itd. Moram priznati da mi nije bilo baš svejedno, bojala sam se da nećemo naći kupca i da ćemo razliku morati premostiti kreditom (to je bio plan B). Dok smo držali prosječnu cijenu za tu lokaciju i starost zgrade, nismo uspijevali prodati. Onda se približio rok isplate bez ozbiljnog kupca na vidiku pa smo spustili cijenu i kupac se odmah našao. Pokazalo se da je povoljnije čak i prodati stan ispod cijene, nego plaćati enormnu kamatu na kredit. S obzirom da je naš novi stan bio na akciji tj. cijena kvadrata je bila daleko niža od očekivane, mogli smo si dopustiti da i mi ponudimo nižu cijenu.

  39. #39
    Eci avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2005
    Lokacija
    Zagreb, Gajnice
    Postovi
    2,107

    Početno

    Mi smo prije 2 godine prodali mali stan i kupili veći. Razliku smo podmirili kreditom (na žalost). Sve smo obavili bez agencija. Mali smo prodali prvom kupcu koji je nazvao, nije se ni cjenkao, a cijena je bila prosječna za taj kvart. Odredili smo rok 4 mj. za useljenje. Naš stan smo našli nakon 3 mj. tak da je sve prošlo super.
    Sada bi prodali taj stan i mamin i kupili zajedničku kuću. Najviše zato da se rješimo kredita. Uzeli smo i agenciju, ali niš. Ne možemo nači odgovarajuću kuću ni prodati stanove.

  40. #40
    rosa avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2006
    Postovi
    2,434

    Početno

    Prije bilo kakvog deala s agencijom, treba sve uvjete poslovanja definirati na papiru.
    Neke naplaćuju 2% od cijene, neke 3%,
    neke naplaćuju samo prodavatelju,neke i kupcu i prodavatelju, neke na izračunatih 3% svoje provizije lupe i PDV, neke ne lupe...i tako.

    Uglavnom, agencije u Hrvatskoj su miljama daleko po kvaliteti usluge od onih na zapadu. Kod nas velika većina njih služi zapravo samo kao platforma za oglašavanje,a to većina može i sama napraviti.

    Agencija je ok ako prodaješ nekretninu koja je daleko od mjesta trenutnog stanovanja pa će agent potencijalnim kupcima pokazati stan/kuću štoveć.

  41. #41

    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    2,739

    Početno

    za vas koje ste prodavale stanove:
    zanima me kako ste odredile cijenu stana kojeg ste prodavale?
    po prosječnoj cijeni u kvartu?
    kako ste to ocijenile, prateći druge oglase iz kvarta?
    mi trenutno gledamo malo oglašene stanove iz našeg dijela grada al naravno da nalazimo na svakakve nebuloze tako da nam je prilično teško odredit prosjek i našu početnu cijenu...
    mislim, ljudi ga pretjeraju (a govorimo isključivo o stanovima koji nisu novogradnja)...
    Posljednje uređivanje od buba klara : 16.02.2011. at 09:01

  42. #42
    ivancica avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    3,356

    Početno

    Naši kumovi već duže vremena traže stan. Barem 3-soban. Ako tko od vas prodaje takav, javite mi se na pp.

  43. #43
    Stijena avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2006
    Postovi
    3,804

    Početno

    Citiraj buba klara prvotno napisa Vidi poruku
    za vas koje ste prodavale stanove:
    zanima me kako ste odredile cijenu stana kojeg ste prodavale?
    po prosječnoj cijeni u kvartu?
    kako ste to ocijenile, prateći druge oglase iz kvarta?
    mi trenutno gledamo malo oglašene stanove iz našeg dijela grada al naravno da nalazimo na svakakve nebuloze tako da nam je prilično teško odredit prosjek i našu početnu cijenu...
    mislim, ljudi ga pretjeraju (a govorimo isključivo o stanovima koji nisu novogradnja)...
    ovisi koliko ti je hitno
    ako ti nije hitno, možeš za početak staviti višu cijenu i vidjeti hoće li ti se tko javiti, odnosno kad im kažeš cijenu kako će ragirati - iako svi će očekivati nižu, to je normalno
    naravno da treba popratiti i konkretnu situaciju na tržištu u odnosu na druge nekretnine u blizini jer to je zakon ponude i potražnje i s te strane tržište diktira cijenu. ako je u tom kvartu puno stanova na prodaju bilo novogradnji bilo starijih, naravno da je cijena samim time niža
    i nije nužno da novogradnja mora imati višu cijenu jer ima ljudi koji upravo zato jer znaju na koji se način gradi i koji su sve nedostaci novogradnje uopće ni ne gledaju takve stanove. nama je došao kupac kojeg uopće novogradnja pa makar i za nižu cijenu od naše uopće nije zanimala jer ga je jako brinula vlaga u novogradnjama. a mi koji friško stanujemo u novoizgrađenim zgradama znamo o čemu priča

  44. #44
    Osoblje foruma spajalica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    selo
    Postovi
    14,727

    Početno

    pogledas oglase
    pogledas kako se dugo oglasavaju (moguce preko trazilica)
    polgedas stanove u kvartu
    raspitas se kod susjeda, u lokalnom ducanu/bircu, parkicu (tamo ces dobiti realne podatke, jer uvijek neko sve zna)
    ako idete prodavati preko agencije, pitas njih, nama su bili prilicno realni
    ako imate vremena za prodavanje i sami ce te znati za koliko mozete prodati.

  45. #45
    Osoblje foruma spajalica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    selo
    Postovi
    14,727

    Početno

    Citiraj buba klara prvotno napisa Vidi poruku
    mislim, ljudi ga pretjeraju (a govorimo isključivo o stanovima koji nisu novogradnja)...
    ne samo da pretjeraju, nego ja iskreno mislim da zive na skroz drugom svijetu od nas.

  46. #46

    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    2,739

    Početno

    realno gledajući, žuri nam se, iako ne izgledamo ko da nam se žuri obzirom na korake koje poduzimamo
    ljudi zapravo najviše nabijaju cijenu zbog "glasa" na kojem je kvart, makar mi se to upravo radi toga čini pretjerano
    mm je složio neku cijenu u glavi, nakon što je pregledao većinu portala s nekretninama, pa ćemo vidjeti kako će ići
    eh, da - imam još jedno pitanjce: kako doći do svog osobnog bankara/ice? svojedobno su me zvali doma iz banke i osoba mi je objašnjavala da je ona moj os. bankar al sam bila u gužvi sa klincima i nisam mogla razgovarati... možete pretpostaviti da se kasnije nisam javila
    sada bi trebala doći do iste al di to trebam pitati?

  47. #47
    Osoblje foruma spajalica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    selo
    Postovi
    14,727

    Početno

    ako si u zabi i imas e bankarstvo tamo ti to negjde pise. ako stignem danas pogledam ti tocno di.

  48. #48

    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    2,739

    Početno

    u zabi sam al ne koristim e bankarstvo

  49. #49
    Stijena avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2006
    Postovi
    3,804

    Početno

    treba obratiti pažnju na razliku između obiteljskog i osobnog bankara
    naime, obiteljski bankar je onaj koji je svojedobno bio na e-zabi, sad ga više nema, nego tamo gdje je inače pisalo ime, samo postoji obrazac za zahtjev za sastankom u određenoj poslovnici i on ima ovlaštenja kao i bilo koji drugi službenik na običnom šalteru
    dok se osobni bankar dodjeljuje "velikim" klijentima koji imaju puno novaca i ne znaju što će s njima pa im oni valjda trebaju da ih usmjere kako da ga "pametno" ulože u sve mile moguće proizvode banke. oni su obično odvojeni u poslovnicama od šaltera, imaju veća ovlaštenja i mislim da je i odnos prema klijentu malo bolji
    znam to osobno jer sam isto tako misleći da sam kao vrlo aktivni klijent banke (mislim na silne kredite i pokoju štednju ) zaslužila imati osobnog bankara, te sam u tom smislu dogovorila sastanak u poslovnici. Nemalo sam se iznenadila kad sam završila na "običnom" šalteru na sastanku s "običnim" službenikom, čak sam morala i broj uzeti
    po meni je ukoliko ne koristiš e-zabu dovoljno doći u matičnu poslovnicu na šalter i raspitati se o mogućnostima

    na kraju sam ipak drugi kredit ugovorila kod osobnog bankara (nekakav obiteljski paket jer član obitelji ima dodijeljenog osobnog bankara) i dan danas zalunetrebalo čuvam prepisku e-mialom u kojoj me je ona obiteljska bankarica sa šaltera uporno uvjeravala da s trenutačnim primanjima nikako ne mogu dobiti drugi kredit, dok sam ga kod osobnog bankara bez ikakvih dodatnih pitanja ili dokumenata dobila bez problema, a o čemu naravno ne odlučuje on sam već uprava banke, pa bi to trebalo valjda biti isto.
    zato preporučujem oprez!

    uglavnom, kod mene nikad dosadno

  50. #50
    Osoblje foruma spajalica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    selo
    Postovi
    14,727

    Početno

    stijena tebi su bar u banci rekli da ne mozes dobiti kredit, kod mene je teta u racunovodstvu odlucila da je ne mogu dici kredit na svoju placu , jedva sam je namolila da mi postambilja onaj formular s prosjekom placa

    ali to su samo seceri na kraju kad se odlucis u promjenu nekretnine

Stranica 1 od 2 12 PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •