Stranica 2 od 2 PrviPrvi 12
Pokazuje rezultate 51 do 88 od 88

Tema: savjet oko prodaje i kupnje stana

  1. #51

    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    2,738

    Početno

    Citiraj Stijena prvotno napisa Vidi poruku
    dok se osobni bankar dodjeljuje "velikim" klijentima koji imaju puno novaca i ne znaju što će s njima
    ta sam
    jesus, dobro da nisam tamo upala i tražila "date" sa svojom osobnom bankaricom
    samo se sad pitam: ko je bila ta žena na telefonu prije cca godinu dana? uff...kad sam okretna i spretna s ljudima i novcima...

  2. #52
    Stijena avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2006
    Postovi
    3,804

    Početno

    Citiraj spajalica prvotno napisa Vidi poruku
    stijena tebi su bar u banci rekli da ne mozes dobiti kredit, kod mene je teta u racunovodstvu odlucila da je ne mogu dici kredit na svoju placu , jedva sam je namolila da mi postambilja onaj formular s prosjekom placa

    ali to su samo seceri na kraju kad se odlucis u promjenu nekretnine
    dobro, to je pak stvarno za ne komentirat sva sreća pa ako si klijent banke to ti niti ne treba jer oni jako dobro vide tvoja mjesečna primanja ako su obilježena sa "uplata redovnog primanja" (što će reći da poslodavac mora imati ugovor s bankom radi isplate plaća).
    ali kod mene je najvažnije bilo da sam ja bez ikakvih problema, dodatnih gnjavaža ili nedajbože zaobilaženja procedura, na kraju s istom plaćom u istoj banci i dobila kredit koji sam na početku tražila za koji me se uvjeravalo da ga ne mogu dobiti. pitam se što bi joj uprava rekla da zna kolike su samo kamate mogli ne dignut s mog računa jer ona ne zna računat. sva sreća pa sam ja jedna jako dobra osoba koja nikome ne želi otkaz u ovoj državi pa ju nisam cinkala, ali pitam se zašto recimo na njenom poslu sada ne bi bio netko sposobniji tko nam svima možda ne bi nanosio štetu da sam to recimo ipak odlučila učiniti

  3. #53
    MIJA 32 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2004
    Lokacija
    ZAGREB
    Postovi
    3,516

    Početno

    pratim temu
    ja sam preuzela prodaju mamine kuće
    stavila u oglas i čekam
    i uopće ne vjerujem agencijama,mislim do sada mi nitko nije mogao preporučiti neku dobru;svi su bili li-la

  4. #54

    Datum pristupanja
    Sep 2006
    Postovi
    42

    Početno

    Citiraj ivancica prvotno napisa Vidi poruku
    Naši kumovi već duže vremena traže stan. Barem 3-soban. Ako tko od vas prodaje takav, javite mi se na pp.
    Inbox ti je pun pa ne mogu poslati pp

  5. #55
    sanjas33 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zgb
    Postovi
    291

    Početno

    ja trenutno prodajem svoj stan već jedno pol godine, ako ne i više!! U V.G. i vjerujte nemam niti jedan poziv. Možda ću biti bolje sreće na proljeće!

  6. #56

    Datum pristupanja
    Mar 2011
    Postovi
    1

    Početno savjeti oko prodaje i kupnje stana

    nisu svi kupci baš skloni čekati 2 mjeseca do useljenja. naš kupac je tražio da rok iseljenja bude 2 tjedna, a kako to nismo mogli garantirati, naprosto je odustao. inače i mi prodajemo stan i kupujemo veći, nismo još našli stan koji nam se baš toliko sviđa da bi iskeširali 120000 i nešto tisuća eura. sada nemamo ni kupca, a ni budući stan.

  7. #57
    sasana avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    Osijek
    Postovi
    493

    Početno

    Citiraj teadora prvotno napisa Vidi poruku
    nisu svi kupci baš skloni čekati 2 mjeseca do useljenja. naš kupac je tražio da rok iseljenja bude 2 tjedna, a kako to nismo mogli garantirati, naprosto je odustao. inače i mi prodajemo stan i kupujemo veći, nismo još našli stan koji nam se baš toliko sviđa da bi iskeširali 120000 i nešto tisuća eura. sada nemamo ni kupca, a ni budući stan.
    potpisujem od rijeci do rijeci. nazalost

  8. #58
    nadica_b avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb, Kvatrić
    Postovi
    504

    Početno

    i mi prodajemo stan u centru Zagreba i našli smo kuću van centra - ali, kupaca jednostavno nema Do sada smo 3x spuštali cijenu, iskreno, ne znam dokle da još spuštam.

  9. #59
    BubikaM avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    166

    Početno

    I mi prodajemo manji stan, da bi kupili veci.
    Logika mm je bila da prvo pronadjeno veci stan, a onda da stavimo u prodaju nas.
    Nasli smo idealan stan, ni sami nismo mogli vjerovati da smo takvo nesto nasli, za super cijenu. Dva tjedna smo razmisljali sto napraviti posto moramo prvo prodati nas stan da bi mogli isplatiti novi (kredit ne mozemo dobiti). I na kraju su nam ljudi izasli u susret i dali nam rok od 6mj.da im kupimo stan. Naravno dali smo kaparu. Do tog roka ima jos mjesec i pol i mene lagano hvata panika. Nas stan je u ovih 4ipol mj.doslo pogledati oko 30 osoba/obitelji. Jako puno. Imali smo jednog ozbiljnog kupca koji je pred realizaciju odustao. Sad imamo drugog koji mora isto prodati stan (ima potencijalnog kupca). No to nista nije sigurno.
    Svjesna sam da imamo jos malo vremena i vise ne znam sto da radim. Agencijama nismo davali zbog vec napisanih iskustava, a i zbog velikog interesa za stan. Imam osjecaj ko da samo cistim, ljudi razgledaju i to je to. A nas stan snova ceka jos kratko. Cijenu naseg smo spustali vec u dva navrata, imamo jos malo lufta za spustiti, ali ne i u oglasu. Jer po defoltu se spusta cijena i na licu mjesta.
    Nekako jos vjerujem da cemo uspjeti, jer nije samo gubitak kapare u igri, nego i toliko zeljenog stana. Pa valjda se tolika zelja mora ostvariti.

  10. #60
    rosa avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2006
    Postovi
    2,432

    Početno

    BubikaM, svaka čast na hrabrosti, mm i ja ne bi mogli tako. Mi smo preveliki ziheraši.

  11. #61
    rosa avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2006
    Postovi
    2,432

    Početno

    Citiraj MIJA 32 prvotno napisa Vidi poruku
    pratim temu
    ja sam preuzela prodaju mamine kuće
    stavila u oglas i čekam
    i uopće ne vjerujem agencijama,mislim do sada mi nitko nije mogao preporučiti neku dobru;svi su bili li-la

    I ja sam preuzela prodaju kuće moje mame. Imam istu metodu kao i ti.
    Sad će skoro godinu dana od prvog oglašavanja, cijenu smo spustili za skoro trećinu,zainteresiranih ima puno jer je kuća zbilja prekrasna i na dobroj lokaciji,ali na kraju se ispostavi da su 90% "kupaca" zapravo šetači kojima je valjda hobi 10 godina kupovati kuću i razgledavati po županiji...ostalih 10% čeka prodaju svoje nekretnine,a trenutno ne ide ništa. Sve kao da je u vakumu.

  12. #62
    nadica_b avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb, Kvatrić
    Postovi
    504

    Početno

    izgleda da je sve jako vezana štednja; svi čekaju da prodaju svoju nekretninu da bi kupili moju.
    Rosa, ajde mi pošalji link na tvoju kuću
    Ja za sada se držim odluke da ću čekati prodaju do lipnja, a onda krećem u kredit.

  13. #63

    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    2,738

    Početno

    i mi nemamo uspjeha kod prodaje vlastite nekretnine al smo zato (možda bih voljela da nismo) našli savršen stan za nas: sve nam odgovara, od veličine, razmještaja, kvarta i cijene naravno
    čak je i gdja koja prodaje ČUDO u današnjem vremenu: rekla nam je da se njoj nikud ne žuri, da može čekati dok mi ne prodamo naš stan, u kontaktu smo... za ne povjerovat! bez ikakvog predugovora, kapare... žena, eto, može čekati...nadam se da će pri tome i ostati iako mi, moram priznati, zvuči ko SF
    a što se tiče prodaje našeg stana - ništa za sad, oglasili jesmo na sva postjeća mjesta za oglašavanje, razglasili po kvartu, čak je mm na kraju i pristao i na agenciju...
    možda smo pogriješili jer smo u oglasima stavili naglasak na ZAMJENU, a kako vidim do sada, teško da objema stranama se mogu uskladit želje i mogućnosti

  14. #64
    kata.klik avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Postovi
    814

    Početno

    A jel netko od vas u travnom, dugavama, utrinama?

  15. #65

    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    36

    Početno

    ms. ivy, ni približno nisam našla odgovor na svoju temu. Ova je rasprava tekla u sasvim drugom smjeru....Hvala!

  16. #66
    MarijaP avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Lokacija
    Twin Peaks
    Postovi
    2,066

    Početno

    kupnja većeg stana

    Da li je tko imao slično iskustvo/ namjeru? Planiramo kupiti veći stan, novogradnja, zgrada u gradnji. Plan je prodati stari stan za koji otplaćujemo kredit, dobivenom novcu pridodati razliku i kupiti novi stan. Željeli bismo zadržati postojeći kredit, a hipoteku prenijeti na novi stan. Zanima me da li je to izvedivo, da li to banka odobrava...Što ako naš kupac također treba dignuti kredit za naš stari stan? Molim savjete... Hvala!!
    Znam ti samo da hipoteku ne možeš staviti na stan dok isti nije etažiran, a etažirati se može samo izgrađena zgrada s uporabnom dozvolom.

    Hipoteka se može prenijeti na neku drugu nekretninu (možda roditeljsku?) pa poslije prenijeti na vašu novu, ali to sve košta. I procijena svakog stana i prebacivanje hipoteke....

    Mi smo u razmišljanju, miljama daleko od realizacije....
    Posljednje uređivanje od MarijaP : 09.06.2011. at 15:57

  17. #67
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Ovaj dio sa kupcem je izvediv, ako on želi dizati kredit i stavljati hipoteku na vaš stan koji je pod hipotekom do isplate - tu banka izdaje dokument koji se zove pismo namjere u kojem zapravo stoji da će u trenutku isplaćivanja kredita biti brisana vaša hipoteka sa stana, tako nešto. A ovo drugo sa stavljanjem hipoteke na novi stan je koliko ja znam kao što je MarijaP napisala.
    Btw. naj-najbolja adresa za uputiti sva ova pitanja ti je tvoj bankar u banci, oni stvarno znaju sve na svijetu o kreditima i hipotekama.

  18. #68

    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    2,738

    Početno

    samo da javim ishod naše početne akcije: konačno prodali manji stan i našli se u frci - jer nemamo veći
    U tjedan dana smo prešetali cca 15ak stanova i medju njima odabrali jedan. Sad imamo rok za iseljenje još 3 tjedna a ovaj veći kaparimo idući tjedan. Dok bude kredit gotov, falit će nam koji tjedan prostora al tad ćemo kod sveki i na more.
    Uglavnom - ispalo je ok, al da je stresno - stresno je! (par mjeseci se nitko nije javljao ni ozbiljno zainteresirao i onda u dva dana - prodan stan!)

  19. #69

    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    2,738

    Početno

    e da - zaboravih napisati da je stan za kojeg smo se cijelo vrijeme nadali da ćemo ga kupiti kad prodamo našeg - propala kombinacija
    Bila sam malo tužnjikava, al na kraju je ispalo bolje...

  20. #70
    MarijaP avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Lokacija
    Twin Peaks
    Postovi
    2,066

    Početno

    buba klara, super da ste uspjeli!!

    Sjetih se da postoji još jedna kombinacija za kupovanje neetažiranog stana na kredit.

    Investitori imaju dil s bankom da ti da kredit prije etažiranja (nekad i prije samog početka gradnje), a u ugovoru o kreditu odobravaš da se banka upiše na nekretninu kad papiri budu gotovi. Dosta ljudi je tako kupilo stan prije ove recesije kad se gotovo jedino tako moglo doći do novogradnje. Ali to je kupovanje mačka u vreći.

  21. #71

    Datum pristupanja
    Aug 2015
    Postovi
    9

    Početno

    Ja sam imala slučaj istovremene prodaje starog stana i kupovine novog za iznos koji uspijem ostvariti sa prodajom. S obzirom da je to bio slojevit proces koji je zahtijevao puno truda i vremena, za koji nažalost nisam imala dovoljno slobodnog vremena, odlučila sam se za najam agencije za prodaju i kupovinu nekretnine u Crikvenici. Proces prodaje stana je trajala godinu dana i nakon toga sam brzo pronašla novi stan za jednaki iznos koji sam ostvarila prodajom. Stan je smješten u centru Crikvenice što mi je puno olakšalo svakodnevno odlaženje na posao.

  22. #72
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,489

    Početno

    sad agencije većinom naplate i kupcu i prodavatelju

    nego kak s isplatama, može li dio ići u eurima
    moželi se u eurima uplatiti na račun prodavatelja?

  23. #73
    sorciere avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagabria
    Postovi
    9,222

    Početno

    mama je prodavala stan preko agencije, i platila proviziju. kupac nije platio ništa.
    ako kupuješ u kešu i daješ novac na ruke, možeš to napraviti u agenciji koja ti napravi potvrdu da si platila, a oni su ujedno i svjedoci.
    ti ne možeš uplatiti direktno kupcu u eurima, nego možete zajedno u banku. tebi se evidentira podizanje, a njemu uplata - no te transakcije nisu povezane u bankovnom sustavu.
    u našem slučaju kupac je platio na račun (bankovni kredit), i kad je to sjelo - vratili smo mu akontaciju u agenciji (uz potvrdu).

  24. #74
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,489

    Početno

    Da ali ne bi se smjelo zwjedno ni u banku ako se daju devize
    Ima li mozda ipak neka caka da se ne gubi na tecwju rqzmjene

  25. #75
    sillyme avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    5,572

    Početno

    Citiraj jelena.O prvotno napisa Vidi poruku
    Da ali ne bi se smjelo zwjedno ni u banku ako se daju devize
    Ima li mozda ipak neka caka da se ne gubi na tecwju rqzmjene
    Pa ima, kupac digne gotovinu, nadju se kod JB, tamo da novce prodavatelju i odmah potpišu ugovor u kojem prodavatelj potvrdjuje da je isplaćen u cjelosti. Tu je rizik da neka novčanica nije krivotvorena. Ako razmjenu odrade u banci prodavatelj vidi da je banka dala novce pa ne brine o krivotvorenju no s druge strane kupac bi trebao dat novac a nema odmah napismeno da ga je dao. U ugovoru ionako piše "U protuvrijednosti hrk" a nikog u ovoj državi nije briga u kojoj valuti je stvarno bila transakcija. No u oba slučaja, dok polaže gotovinu, prodavatelj će možda morati napisati izjavu odakle mu novac, napiše od prodaje stana i nitko dalje ništa ne pita.

    Sve ovisi o stupnju povjerenja medju sudionicima. Varijanta da netko plati 100,000€ direktno s računa na račun mislim ne postoji, osim ako se opet nije nešto liberaliziralo.

    PS ovako je kad nema agencije, nisam nikad ništa ugovarala uz posredstvom agencija nego samo direktno
    Posljednje uređivanje od sillyme : 06.07.2019. at 08:47

  26. #76
    Barbi avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,597

    Početno

    Kupoprodaja nekretnine ne smije se vršiti u gotovini niti u stranoj valuti plaćanja. Time se grubo krše čak tri zakona, dugo se to nije kažnjavalo ali su ta vremena prošla pa se ne preporučujem igrati takvim životnim transakcijama zbog tisuću, dvije kuna.

  27. #77
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,489

    Početno

    Koje zakone?

  28. #78

    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,261

    Početno

    Mi smo prosle godine kupili kucu (posredstvom agencije). Otisli svi zajedno u banku, podignuli kune s racuna, kupili od banke eure (jer prodavatelj nije htio kune) i odmah izvrsili uplatu.

  29. #79
    sorciere avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagabria
    Postovi
    9,222

    Početno

    Citiraj Barbi prvotno napisa Vidi poruku
    Kupoprodaja nekretnine ne smije se vršiti u gotovini niti u stranoj valuti plaćanja. Time se grubo krše čak tri zakona, dugo se to nije kažnjavalo ali su ta vremena prošla pa se ne preporučujem igrati takvim životnim transakcijama zbog tisuću, dvije kuna.
    mislim da se ovdje samo radi o tome kako uskladiti tajming, da ne bi bilo prijevara. zato ipak više volim agenciju, ma koliko koštala.
    što se tiče strane valute - u ugovoru se ionako ne spominje plaćanje u stranoj valuti, već u kunskoj protuvrijednosti xx iznosa u eurima.

  30. #80
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,489

    Početno

    je ide u kunskoj protuvrujednosti

    ali što ako kupac ima samo strajsku valutu?

  31. #81
    Barbi avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,597

    Početno

    Jelena, kad ideš u Italiju ili Austriju a imaš samo kune, šta radiš? Pitaš možeš li platiti u kunama u trgovini? Ili možda odeš u mjenjačnicu ili banku pa konvertiraš?

    Sorciere, radi se o kršenju zakona kao što sam i napisala.
    Evo, dala sam si malo truda, članak 55. zakona o sprečavanju pranja novca brani gotovinsko plaćanje u iznosu većem od 75 tisuća kuna (to je smanjeno očito, nekad je taj iznos bio nešto veći)
    https://zakon.hr/z/117/Zakon-o-sprje...anju-terorizma



    Uredba HNB-a govori o obvezi plaćanja u kunama kad se radi o kupoprodaji nekretnine na području RH:
    http://old.hnb.hr/propisi/devizni-po...05_16-2015.pdf

    A korisno je pročitati i zakon o obveznim odnosima:
    http://www.digured.hr/cadial/searchd...3d&annotate=on

    Nepoznavanje zakona ne opravdava kršenje, to pretpostavljam da znate.
    Jedino plaćanjem nekretnine u kunama na račun primatelja možete imati potvrdu o izvršenom plaćanju prema kupoprodajnom ugovoru koja je nužna za dokazivanje izvršenja svog dijela ugovora kod kupnje.

    Potpisana izjava prodavatelja da je primio gotovinu, k tome čak i stranu valutu je potpisan dokaz da si svjesno prekršio zakon.

  32. #82
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,489

    Početno

    hvala na trudu
    svakako ću sugerirati da se ne krši zakon mada nije ni bila namjera


    a jel ima veze ako je u kunama kolika je svota ako slučajno nisu u istoj banci, prodavatelj je u zagrevačkoj

  33. #83
    Barbi avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,597

    Početno

    a jel ima veze ako je u kunama kolika je svota ako slučajno nisu u istoj banci, prodavatelj je u zagrevačkoj
    Ne razumijem pitanje.

  34. #84
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,489

    Početno

    ima li veze ako su alučajno u različitim bankama?

  35. #85
    Barbi avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,597

    Početno

    S čim ima li veze?

  36. #86
    emira avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,647

    Početno

    Transakcije između hrvatskih rezidenata, koliko ja znam, dopuštene su samo u kunama. Prodavali smo i kupovali relativno nedavno, pa znam da smo sve morali konvertirati.

  37. #87
    sorciere avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagabria
    Postovi
    9,222

    Početno

    Citiraj jelena.O prvotno napisa Vidi poruku

    a jel ima veze ako je u kunama kolika je svota ako slučajno nisu u istoj banci, prodavatelj je u zagrevačkoj
    i kod nas je prodavatelj bio u zabi, a kupac u erste.
    prebačeno putem računa, bez problema.
    prodavateljev novac uplaćen na razne račune (prema želji prodavatelja), putem internet bankarstva.

  38. #88
    Barbi avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,597

    Početno

    Emira, u pravu si za transakcije među rezidentima, ali čak i kad je jedna ili obje stranke nerezident(i) ako je predmet kupoprodaje nekretnina na području RH transakcija se mora izvšiti u kunama.

Stranica 2 od 2 PrviPrvi 12

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •