Stranica 1 od 4 123 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 1 do 50 od 182

Tema: Turska kava...

  1. #1
    ana.m avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2004
    Lokacija
    Zagreb,wild west
    Postovi
    9,220

    Početno Turska kava...

    Eh da...
    Nije da ju ne kuham više od 20 godina, ali...
    Dok sam bila klinka, mami sma kuala kavu, ona je imala "đezvicu" onu neku kao bakrnu, što li...U tome je kava uvijek bila preodlična, znala sam točno čega koliko...A onda sam si morala kupiti novu đezvu i kava mi baš i ne uspije uvijek jednako dobra. Ona okusom je dobra, ali izostane onaj bitan dio na vrhu, ono fiiino vrhnje! Nekad ga skoro pa i nema, bude samo onako neka skroooz svijetla pjenica, ali skroz malo te pjenice. Nekad mi ispadne nekakva napuhana pjena, ne onako lijepe smeđe boje, nekakva čudnovata, onakokao da se zapjeni u mjehurićima, baš fuj. A rijetko kada uspijem dobiti ono pravo lijepo vrhnnje kakvo treba biti na TK!

    U čemu griješim, kako se dobije to.
    Je li problem kava? Trenutno imam Jacobs u zrnu pa je uvijek prije kuhanja meljem.
    Đezva...moja je neka vulgaris metalna ona.
    Količina...E to sad nekako odokativno, ali recimo na šalicu i pol vode cca 3 male žlice, ali onako vrhom pune.
    Kako kuhate tursku kavu?
    Posljednje uređivanje od ana.m : 11.02.2011. at 08:21

  2. #2
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    Mislim da je problem u kavi.

  3. #3
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Je.

    Mi smo se preporodili kad smo se vratili na kavu u zrnu (ali i to pijemo rijetko, obično vikendom).

  4. #4
    ana.m avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2004
    Lokacija
    Zagreb,wild west
    Postovi
    9,220

    Početno

    Pa koja može biti bolja od jacobs u zrnu? Hoću reći da je to jedna od boljih kava...Mislim to mi se deševalao i sa Lavazzom zrnu! To onda nikako nemre biti do kave.
    A to mi se desi sa svim kavama ponekad, nekad ne...Ali opet, ne znam gdje griješim!

  5. #5
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Vraćaš li džezvu na vatru da se 'digne'? U mojoj obitelji se to radilo obavezno dva puta.
    Drugo - kava se prelijevala, znači nije se ubacivala kava u vodu nego se voda prelijevala preko kave.

    Ja ne volim tursku kavu no moja mama samo takvu voli pa je kod nje ponekad pijem, i uvijek ima pjene (to je jako važan faktor u mojoj obitelji opsesivnih kavopija). Ona kupuje Franck kavu.

  6. #6
    ana.m avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2004
    Lokacija
    Zagreb,wild west
    Postovi
    9,220

    Početno

    Odlijem malo vode kad zakipi, stavim kavu, stavim nazad na vatru i zalijem onom vodom koju sam odlila...

  7. #7
    Osoblje foruma ivarica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,527

    Početno

    previse je zakipis

    ja sam se, zahvaljujuci BusyBee, vratila ponovo turskoj kavi

  8. #8
    ana.m avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2004
    Lokacija
    Zagreb,wild west
    Postovi
    9,220

    Početno

    Ovo pronađoh na jednom forumu pa citiram


    ccc... kavu treba znat kuhat.

    nije dovoljno zakuhati vodu i staviti kavu unutra. potrebno je nakon toga ponovo zakuhati tu istu vodu s kavom jer se kava u principu ne zeli sama rastopiti u vodi. ma, nece se ona rastopiti uopce, ali ce se skuhati pa ce sve one fine stvari izaci iz kave i naci se u vodi. a ostatak cemo nazvati 'soc' i ostavit cemo ga na dnu dzezve.

    za posebni ucinak, treba vodu zakuhati u jednoj posudi, a kavu staviti u dzezvu i zagrijati na vatri dok ne zamirisi. a onda preko nje naliti kipucu vodu i opet zakuhati.


    Bš ću isporbati, mada to nikada nisam tkao radila, niti čula da se tako radi, ali eto..svašta čovjek nauči dok je živ! A negdje sam pročitala i da malo cimeta u kavi može biti jaaaaako fino!

  9. #9
    ana.m avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2004
    Lokacija
    Zagreb,wild west
    Postovi
    9,220

    Početno

    Citiraj ivarica prvotno napisa Vidi poruku
    previse je zakipis

    ja sam se, zahvaljujuci BusyBee, vratila ponovo turskoj kavi
    E vidiš, ovo mi ima smisla. Ali kako je previše zakipim. Jer meni se to dogodi kad maknem vodu s vatre i stavim kavu unutra. Nekad mi to vrhnje baš lijepo usoije a nekad, nažalost više češće, ne uspije...
    I kako to BB kuha kavu, daj neki hint!

  10. #10
    Osoblje foruma ivarica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,527

    Početno

    cvijeta u kavi nikad nema dovoljno za sve salice
    mozda se ti pogresno sjecas slika iz djetinjstva ali ja se sjecam da je moja baba uvijek imala cvijeta za mene, a njoj i susjedama koliko uspije

    ja stavim kavu (recept jedna zlica po salici plus jedna zlica na sve) u uzavrelu vodu, cim se digne 2-3 cm maknem je sa stednjaka neko vrijeme da se sastojci prozmu (da ostane za to vrijeme na stednjaku, sva bi pjena nestala), ne mijesam! i onda opet vratim na stednjak da se pena podigne
    ali ne puno jer ce se pretvoriti u mjehurice poput sapunice nego samo da se pocne dizat
    onda cvijece zlicom stavljam u salice, a kavu dolijevam

  11. #11
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    kako kuhaš kavu

    jel odliješ malo vode u šalicu, zamiješaš unutra kavu (ne šećer), staviš da ponovo zakipi (digne se), skineš sa vatre i onda zaliješ onim ostatkom vode?

    ja kavu ne pijem, ali kuham (samo tursku, one praškaste ne znam zamutiti)
    i uvijek bude jako puno guste pjene na vrhu

  12. #12

    Datum pristupanja
    Nov 2008
    Lokacija
    veseli Baltazargrad
    Postovi
    1,560

    Početno

    ana.m put pod noge i kupit novu bakrenku
    (znam da je jedan bakrar radio u vlaškoj..joj kako divnih đezvi i taca je imao od bakra...)
    kafednisat treba znati....

  13. #13
    NanoiBeba avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,643

    Početno

    mi pijamo tursku.

    I naravno da ovisi o vrti kave, ali bome i o džezvi.

    Imam jednu od bake, ali je jako mala i onda sam si kupila prekrasnu na Britancu. Problem ovih džezvi u Vlaškoj, a bome i onih koje ponekad stignu iz Bosne, je metalna ručka. Moja ima drvenu, pa ju lijepo mogu primiti, taman mi treba tda kavu kuham s krpom u ruci, da se ne opečem

  14. #14

    Datum pristupanja
    Sep 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    710

    Početno

    ja uvijek dobijem pjenicu, ne znam u čemu je trik, imam dvije đezve, jednu za dvije mjerice i jednu za više
    stavim oko 2 dobre žličice po jednoj šalici.
    Zakuham vodu, stavim kavu, polako mješam jer mi uvijek pjeni i kipi (u toj maloj đezvi) i vratim na vatru da se digne, malo promješam i to je to, pustim da se fundaći (iliti soc) slegnu i točim.
    meni pjenica nije nešto i nije mi važno da je u kavi, više mi je bitno kakva je kava. pili smo frank ali se pokvario, sad odemo na plac po neku koju friško smelju pa bude bolja, ali sam i dalje u potrazi.
    evo bas sam si jednu skuhala sad...mmm

  15. #15
    spunky125 avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2008
    Postovi
    657

    Početno

    franck ciglica, i svaki put super uspije, i u zadnje mi je vrijeme super suniga iz lidla.

    mjera-koliko malih šalica vode, toliko žličica kave i upola šećera. kuhaš vodu i šećer, kad zakuha, dodaš kavu i pustiš da zakuha. i malo mora odstajati.

    Turci kažu da u vodu odmah staviš kavu i miješaš dok ne zakuha, te onda dodaš šećer. I to mi je ok.

    džezma je klasična, i rekla bih skupa, ali ispaltila se.

  16. #16
    Marsupilami avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,253

    Početno

    Kavu je bitno jaaako sitno samljeti, ono da bude sami prah, onda daje finu pjenicu.
    Veliki ruzni mjehuri umjesto pjenice na kavi se najcesce javljaju kada kava nije fino samljevena, npr. Franck kava nije dovoljno sitno mljevena za to

  17. #17

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Iza kapaka
    Postovi
    5,360

    Početno

    žlica kave na šalicu?
    što je šalica?
    ona mala sićušna 0,3; 0,5 za kavu ili 1 dl ili ...?

  18. #18
    vještičica avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2007
    Lokacija
    vjesticica[at!]gmail.com
    Postovi
    3,005

    Početno

    Prvo, vrsta kafe - mora biti Minas mješavina, a to ti je Frankova kafa, ona u cigli. Kafa ne smije biti presitno mljevena, a ni prekrupno, ne bi trebala sadržavati ništa osim kafe (ječam npr.) i ne bi smjela biti previše pržena (znači ne pretamna), a ni jako svijetla (Jacobs zna imati presvijetlu kafu)
    Drugo, mjera je jedna mala šoljica za kafu vode, na nju ide jedna vrhom puna kašičica kafe, plus, još malo (što reče Ivarica "još jedna za sve) Kašičica je ona čajna, za promiješati čaj, pojesti puding, kolač... ne ona mikromića za miješanje kafe, koja se kod nas zove kavena kašika
    Treće, kafa ide u suvu džezvu, i tako suva se može zagrijati malo nad vatrom da pusti miris, prije nego je preliješ kipućom vodom, onoliko koliko u taj tren stane u džezvu. Staviš na vatru dok zakipi (ne da zavri, nego da se podigne). Promiješaš. Sačekaš malo. Staviš da se podigne još jednom. Skineš sa vatre i dodaš još malo one vrele vode (ne mnogo, malo!) Promješaš. Toz (talog, soc) će tako pasti na dno, a na vrhu ostati kajmak, tj. "pjenica"
    Ja kajmak ne volim, i pijem "ćelavu" kafu, ali zato ga uvijek ima za one koji vole
    Četvrto, izbor džezve nije presudan. Bitno je jedino da je neoštećena. Bakrena možda daje neki štih, ali ja ih ne volim, jer se kalaj guli (pa ga popiješ, jelte), a onda se vremenom ogoli bakar, pa i njega piješ, sve dok ne skužiš da ti je kafa čudna, metalnog ukusa :bleh: Prošla su vremena kad su domaćice redovno slale bakreno suđe na kalajisanje
    Ja kuvam u običnoj, emajliranoj džezvici. Kupila mi mama na naselje, džezvu za dvije šolje i šerpicu za vodu (koja samo za to služi)

    edit - šoljica je ona mala šoljica za kafu, iz servisa "za goste", nemam pojma koliko u nju stane
    Posljednje uređivanje od vještičica : 11.02.2011. at 11:03 Razlog: dodatak

  19. #19
    pomikaki avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    8,507

    Početno

    Citiraj Marsupilami prvotno napisa Vidi poruku
    Kavu je bitno jaaako sitno samljeti, ono da bude sami prah, onda daje finu pjenicu.
    Veliki ruzni mjehuri umjesto pjenice na kavi se najcesce javljaju kada kava nije fino samljevena, npr. Franck kava nije dovoljno sitno mljevena za to
    a u čemu je treba samljeti?

  20. #20
    Osoblje foruma ivarica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,527

    Početno

    Citiraj Amalthea prvotno napisa Vidi poruku
    žlica kave na šalicu?
    što je šalica?
    ona mala sićušna 0,3; 0,5 za kavu ili 1 dl ili ...?
    oko 1 dl

  21. #21
    Marsupilami avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,253

    Početno

    Citiraj pomikaki prvotno napisa Vidi poruku
    a u čemu je treba samljeti?
    Moja baba ju je mljela u rucnom mlincu, mi klinci to obozavali vrtiti i sjecam se da nas je tjerala da vrtimo dokle god ne bude fiiino mljevena.
    Danas, elektricni mlinac pretpostavljam, ako je kava dobra ne vjerujem da ima razlike u okusu

  22. #22
    vještičica avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2007
    Lokacija
    vjesticica[at!]gmail.com
    Postovi
    3,005

    Početno

    Ima razlike u kafi samljevenoj u električnom i u ručnom mlinu. Ona mljevena u električnom se tokom mljevenja (zbog broja obrtaja) zagrijava, pa se tako još malo "dopeče", što može imati uticaja, ako je kafa već prepečena.

  23. #23
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,206

    Početno

    Citiraj vještičica prvotno napisa Vidi poruku
    Prvo, vrsta kafe - mora biti Minas mješavina, a to ti je Frankova kafa, ona u cigli. Kafa ne smije biti presitno mljevena, a ni prekrupno, ne bi trebala sadržavati ništa osim kafe (ječam npr.) i ne bi smjela biti previše pržena (znači ne pretamna), a ni jako svijetla (Jacobs zna imati presvijetlu kafu)
    Drugo, mjera je jedna mala šoljica za kafu vode, na nju ide jedna vrhom puna kašičica kafe, plus, još malo (što reče Ivarica "još jedna za sve) Kašičica je ona čajna, za promiješati čaj, pojesti puding, kolač... ne ona mikromića za miješanje kafe, koja se kod nas zove kavena kašika
    Treće, kafa ide u suvu džezvu, i tako suva se može zagrijati malo nad vatrom da pusti miris, prije nego je preliješ kipućom vodom, onoliko koliko u taj tren stane u džezvu. Staviš na vatru dok zakipi (ne da zavri, nego da se podigne). Promiješaš. Sačekaš malo. Staviš da se podigne još jednom. Skineš sa vatre i dodaš još malo one vrele vode (ne mnogo, malo!) Promješaš. Toz (talog, soc) će tako pasti na dno, a na vrhu ostati kajmak, tj. "pjenica"
    Ja kajmak ne volim, i pijem "ćelavu" kafu, ali zato ga uvijek ima za one koji vole
    Četvrto, izbor džezve nije presudan. Bitno je jedino da je neoštećena. Bakrena možda daje neki štih, ali ja ih ne volim, jer se kalaj guli (pa ga popiješ, jelte), a onda se vremenom ogoli bakar, pa i njega piješ, sve dok ne skužiš da ti je kafa čudna, metalnog ukusa :bleh: Prošla su vremena kad su domaćice redovno slale bakreno suđe na kalajisanje
    Ja kuvam u običnoj, emajliranoj džezvici. Kupila mi mama na naselje, džezvu za dvije šolje i šerpicu za vodu (koja samo za to služi)

    edit - šoljica je ona mala šoljica za kafu, iz servisa "za goste", nemam pojma koliko u nju stane
    E, da, to je pravi recept, znalca se odmah prepozna.

  24. #24
    Strobery Shortcake avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    2,756

    Početno

    Ispast će da se hvalim, što zapravo i jeste

    Detaljan opis za spremanja bosanske kahve: http://www.coolinarika.com/recept/bosanska-kahva/

    Turci prave dugačiju kafu, oni ukuhavaju šećer.
    Vještićice, tvoju bih sigurno pila sa istinskim ćejfom.

  25. #25

    Datum pristupanja
    Nov 2008
    Lokacija
    veseli Baltazargrad
    Postovi
    1,560

    Početno

    kako dobra tema ...
    SS zakon!

  26. #26

    Datum pristupanja
    Nov 2008
    Lokacija
    veseli Baltazargrad
    Postovi
    1,560

    Početno

    evo našla sam gdje u vlaškoj ima..i imaju te džezve ručku drvenu ..ima i slika s cijenama..malo je papreno (0.5L 200kn, 0.75L 250 kn)ali koliko će se kafa skuhati...
    http://www.mojkvart.hr/Zagreb/Medves...opojasar-havel

  27. #27

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Iza kapaka
    Postovi
    5,360

    Početno

    što je fildžan?
    ova mala šalica za kavu?

    rahatlokum... daaaaaa....mmmmmmmmmmm..........

  28. #28
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    fildžan nije šalica
    šalica je šoljica
    a fildžan je fildžan

    http://farm3.static.flickr.com/2322/...d0718524a7.jpg

  29. #29
    Strobery Shortcake avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    2,756

    Početno

    Citiraj apricot prvotno napisa Vidi poruku
    fildžan nije šalica
    šalica je šoljica
    a fildžan je fildžan
    Evo ti je žena sve lijepo objasnila

    Fildžani nemaju ručkicu za pridržavanje, najčešće su časa-stog oblika. Istinske meraklije više cijene sitnije, manje fildžane.
    I najbolji su oni koji na dnu imaju zlatnu mjesec i zvijezdu

  30. #30
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    polumjesec, misliš?

  31. #31
    miniminia avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Lokacija
    hlebinska škola
    Postovi
    882

    Početno

    ajme, zakon tema, ja nikad ne mogu napraviti kavu kao moja dobra prijateljica iz sarajeva.....ali zato mogu piti s guštom

  32. #32
    miniminia avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Lokacija
    hlebinska škola
    Postovi
    882

    Početno

    a ono kocka šećera?

  33. #33
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    pa da, ti si više od "kafetiera", a?

  34. #34
    miniminia avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Lokacija
    hlebinska škola
    Postovi
    882

    Početno

    Definitnvno kafetier to sam ja.
    zbunila me Stroberyhttp://www.coolinarika.com/recept/bosanska-kahva/
    ... Sol ? Ja cijeli život u neznanju Jel u tome štos?
    Posljednje uređivanje od miniminia : 11.02.2011. at 13:38 Razlog: nisam još popila kavu

  35. #35
    Stijena avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2006
    Postovi
    3,804

    Početno

    nedugo sam na ne znam više kojoj televiziji gledala jedan prilog u kojem je turčin umro od smijeha kad mu je reporteka rekla da u hrvatskoj tursku kavu kuhaju tako da kavu dodaju u uzavrelu vodu
    jer naime, kaže on, da se prava turska kava, a on bi valjda to trebao znati, kuha tako da se kava stavlja u hladnu vodu i miješa dok ne uzavrije da bi se dobila pjena jer kao, nastavlja on, ako se stavi u vruću, nećete dobiti pjenu
    isto tako, rekao je da se u pravu tursku kavu nikada ne stavlja šećer za vrijeme kuhanja nego se šećeri tek kod posluživanja
    naravno da puno ovisi i o vrsti kave i mljevenju, ali eto, to je bilo tako objavljeno da je to prava turska kava kako je kuhaju turci
    Posljednje uređivanje od Stijena : 11.02.2011. at 13:47

  36. #36
    koksy avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    5,491

    Početno

    Ja sam expert u kuhanju turske i ne treba mi bakrena dzezva. Na salicu idu 2 vrhom pune zlicice, doduse, kod mene se kava ne pije u onim malim salicama. Dakle u kipucu vodu, jasno maknem je s vatre, stavim kavu, polako da se zlica po zlica lijepo rastapa, promjesam lagano ali samo po vrhu, to je vrlo bitno, inace se sve slegne na dno. Pa vratim na vatru i pustim par sekundi dok se digne, pjena bude guuusta. Maknem s vatre i opet samo malo promjesam po vrhu. Posto ja ne volim bas puno pjene u salici pustim je malo da odstoji da se pjena slegne. Za one koji vole odmah stavljam sa zlicicom u salicu i onda tocim. Kuham Franckovu ciglicu.

  37. #37
    Strobery Shortcake avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    2,756

    Početno

    Citiraj miniminia prvotno napisa Vidi poruku
    Definitnvno kafetier to sam ja.
    zbunila me Stroberyhttp://www.coolinarika.com/recept/bosanska-kahva/
    ... Sol ? Ja cijeli život u neznanju Jel u tome štos?
    Probaj

    Par zrna soli je da bude bolji kajmak. Tako kažu moje nane i mama, i ja nisam dalje pitala. Jer ako to ne stavim .... (ništa se, što ja primjetim ne dešava) moglo bi me žk!
    Ta se sol ne osjeti.

  38. #38
    ana.m avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2004
    Lokacija
    Zagreb,wild west
    Postovi
    9,220

    Početno

    Oooo, ma znala sam ja da će se prave "domaće" pametnice javiti! Filđan sam ja prvi put ustvari vidjela u Šeherezadi! Hahaha. Oni imam osjećaj puno toga piju iz tog filđana! A inače, ja imam moulinexov mlinac za kavu, ima valjda već 20 godina!
    Inače, aj sam mislila da je filđan đezva, odnosno vidim da nije đezva, nego džezva...

    Inače sam kavu uvijek kuhala tako da zakipim vodu, maknem, dolijem malo, stavim kavu, vratim na vatru, čekam da se digne, maknem s vatre i vratim unutra onu odlivenu vodu. Kažem, nekad mi uspije, nekada ne...Možda je fakat do Jacobsa, mada je kava okusom baš jako fina. Iskreno, meni Franckova kava ima malo neku prekureni okus! Hm...
    Baš ću isprobati ovo sa kuhanjem kave u hladnoj vodi a i ovo sa prženjem kave pa prelivanjem vruće vode preko toga...
    Juuuu, jedva čekam!!!

  39. #39
    NanoiBeba avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,643

    Početno

    ja sam nedavno skoro povraćala od franckove kave. ponestalo mi je zaliha kave (koju obično kupim vani) i kupila sam Franc. Preodvratna mi je bila. da li se potrefio neki loš uzorak, ili meni nije bilo dobro. Ma užas. A taman sam nakupovala zaliha (dve ciglice+mirisna svijeća). Kupila sam neku "no name" za manje novca i ta mi nije tako grozna

  40. #40
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    Citiraj ana.m prvotno napisa Vidi poruku
    Inače, aj sam mislila da je filđan đezva, odnosno vidim da nije đezva, nego džezva...
    nije ni filđan - filđan, nego fildžan!
    ne bih ništa rekla da barem deset puta nije napisano

  41. #41
    Strobery Shortcake avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    2,756

    Početno

    Šta zna Jacobs šta je bosanska kahva? Franck bi još mogao imati i pojma

    Moulinxov mlinac je dobar. Najbolja kahva za bosansku je iz pržionice Zevak u Sarajevu Od te nema dalje (tu u opće ne vrijedi ona "o ukusima se ne raspravlja" )

  42. #42
    Strobery Shortcake avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    2,756

    Početno

    Citiraj apricot prvotno napisa Vidi poruku
    nije ni filđan - filđan, nego fildžan!
    ne bih ništa rekla da barem deset puta nije napisano
    a postoji i jednako pravilan oblik findžan. Najčešće se susreće u Sarajevu, među generacijom koja izumire.

  43. #43
    Osoblje foruma ivarica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,527

    Početno

    ja kupujem u franji
    za tursku mi melju leggero, a za kafetieru malo jacu

    a ne bi iz bakrene popila... (osim na bascarsiji)
    neke civilizacije su izumrle zbog takvog posudja

  44. #44
    jella avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Postovi
    175

    Početno

    Ja sebi oduvijek kuham kavu ovako:
    U veliku šalicu (kao za čaj) stavim 2 žlice kave. Negdje do malo više od pola zalijem kipućom vodom. Promiješam. Kad se malo slegne stavim mlijeko.
    Uvijek kuham Franck, ta mi je najbolja.
    Tko god je probao tu "moju" kavu bio je oduševljen, a i meni osobno je puno, puno bolja nego kad ju skuham u đezvi po pravom receptu.

  45. #45
    Strobery Shortcake avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    2,756

    Početno

    Najgora bosanska kahva koja se u Sarajevu može popiti je u kafani Aeroplan na Slatkom ćošetu, na početku Baščaršije. Preporuča se kod opstipacije. Prava je sramota od kafe.

  46. #46
    ms. ivy avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    12,903

    Početno

    zanimljiva mi je ova turska varijanta sa stavljanjem kave u hladnu vodu.

    može li netko potvrditi da je to stvarno tako?

  47. #47

    Datum pristupanja
    Nov 2008
    Lokacija
    veseli Baltazargrad
    Postovi
    1,560

    Početno

    a danas više nema civilizacija velikih naroda i umire se od gorih stvari nego je to bakreno posuđe...
    meni je to posuđe predivno vidjeti i gotova stvar

  48. #48
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    Citiraj Strobery Shortcake prvotno napisa Vidi poruku
    a postoji i jednako pravilan oblik findžan. Najčešće se susreće u Sarajevu, među generacijom koja izumire.
    ko što neki star za insana kažu - iksan

  49. #49

  50. #50
    ana.m avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2004
    Lokacija
    Zagreb,wild west
    Postovi
    9,220

    Početno

    Citiraj apricot prvotno napisa Vidi poruku
    nije ni filđan - filđan, nego fildžan!
    ne bih ništa rekla da barem deset puta nije napisano
    Vidi fakat, toliko sam bila fokusirana na tu džezvu da ovo nisam ni primjetila...

Stranica 1 od 4 123 ... PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •