Stranica 3 od 6 PrviPrvi 12345 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 101 do 150 od 297

Tema: Izbirljiva curica, mama na rubu suza..

  1. #101
    Ifigenija avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2004
    Postovi
    4,570

    Početno

    Cvijeto, naravno da ako radim pohano - doma ga radim.
    PRoblem je ovaj tjedan, zato sam pribjegla rezervi - da nešto jede, jer nisam ovaj tjedan sigurna tko će kada koliko i zašto biti doma.
    Imam skuhana jela koja se daju podgrijati, i to ću joj prvo nuditi.
    Junk sam kupila u slučaju da neće nikako - a moram je narahraniti i ići dalje, kako god.
    Lamentirala sam o tome kako je bed kad dijete neće, a ti nemaš vremena bit ispravna.

    AneMarrie - divna ideja. To ću probati.
    I isto tako ću njoj staviti isti ručak i za večeru, naravno prvo s nekim manje žestokim namirnicama - mrkvica, juha s knedlicama, pire i slično, a zatim ćemo uvoditi, kao da uvodimo bebici...

    Eto. Jurim

  2. #102

    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    3,210

    Početno

    Citiraj pikula prvotno napisa Vidi poruku
    Cvijeto imaš dobar point
    inače leća nije dobra hrana za djecu s osjetljivom probavom. Djeca koja stvarno imaju ozbiljne probavne probleme osim konzervansa, aditiva ( emulgatora, boja, aroma itd) gotovo u pravilu ne podnose dobro ni teško probavljivu hranu- mahunarke, previše vlakana, paprike, zelje i sl. da nespominjem lignje, gljive pa taman da ih majka osobno rukom lovi i bere i ostalo što se ljudima padne na pamt kad pomisle na zdravu hranu. Zdrava hrana za odrasle i prehrana prema tegobi odnosno bolesti za djecu nije ista. To se jako često miješa. Prečesto.
    Mislim da si u pravu. Evo, meni čak ni stariji neće glljive u toću(samo na pizzi )
    Jučer sam prvi put kuhala punjene lignje...s tim da su oni imali svoju juhu. Manji je jeo samo rižu, stariji nešto drugo...
    Što vi ne kuhate njima (nego samo sebi il nikako)?
    E, da, krompir salatu i hobotnicu na salatu, to je isto za nas velike

  3. #103
    Smajlich avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Postovi
    1,136

    Početno

    Navest ću primjer svog brata koji je do pete godine života jeo sve, i voće i povrće i još s mamom sjeckao i kuhao govoreći da će biti kuhar, a onda je jedan dan "odlučio" da ne voli jaja. Pa blitvu. Pa bananu. Pa kupus.....malo pomalo odjednom nije volio ni povrće ni voće-ništa! Mater je sve probala, ALI ništa nije djelovalo! Mislim da što je ona više navaljivala, on je bio odlučniji u nejelu. I ona bi popuštala u kriznim trenucima sa junkom. Danas mu je 20 godina, od voća ne jede ništa, od povrća krumpir. Najdraže jelo: sendviči i piletina ( bijelo meso bez kožice)
    Naravno, ipak neće biti kuhar, već informatičar
    ....Moj je savjet: strpljenja i dosljednosti, projest će! Djeca su, kako netko reče, programirana za život i neće se izgladnjivati. Sretno!

  4. #104
    pikula avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    doma
    Postovi
    6,546

    Početno

    mislim da se ovdje mješaju čak četiri teme:
    a)dojenje i prehrana kod veće djece (rutine hranjenja i nove navike za stolom)
    b) mali izbirljivci kojima je to samo faza u istraživanju,
    c) profi izbirljivci koji su bili high need babyi odrastaju da postanu zahtjevni klinci, a inače su zdravi, i
    d) djeca koja kontinuirano padaju na težini, povraćaju i sl znači imaju neki probavni poremećaj, inotleranciju ili sl što treba otkriti i liječiti.
    Iskreno mislim da konkretni savjeti jednih slabo pomažu drugima. Mi smo imali odnosno imamo doma skoro sve 4 kategorije u dva djeteta pa smi ih silom prilika naučili razlikovati i svaka ima svoje cake i svoje uspone i padove i svaka te može dovsti na rub suza u nekom trenutku tako da, nije lako, ali sve se to riješava, liječi ili nauči i bude bolje s vremenom

  5. #105
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    Citiraj makita prvotno napisa Vidi poruku
    Što vi ne kuhate njima (nego samo sebi il nikako)?
    E, da, krompir salatu i hobotnicu na salatu, to je isto za nas velike
    ne
    a krumpir salatu i hobotnicu na salatu obožavamo svi četiri

  6. #106
    pikula avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    doma
    Postovi
    6,546

    Početno

    ako ste zdravi i veseli zašto ne bi jeli svi sve, mi na žalost ne možemo.da kuham svakome odvojeno jer moram i to više obroka na dan. Ali nije mi teško,kad znam kako mi inače mijauče po noći daj boli trbuh, ah probala sam ja biti i nonšalantna, pa ne pali kod nas, za sad
    smajilch avatar ti je mrak!
    Posljednje uređivanje od pikula : 15.02.2011. at 11:13

  7. #107
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    Citiraj AnneMary prvotno napisa Vidi poruku
    " evo ovaj sat će zvonit za 20 min. ako ovo sve pojedeš dobit ćeš desert (npr. sladoled), ako ne onda nema deserta).
    može i samo tri zrna graška u cijelom tanjuru, čisto da vidi da se to može pojesti.
    pa postupno povećavati tu količinu hrane.
    možda su drugi dijelovi knjige dobri, ali ovo mi je koma.
    time se naglašava važnost/fantastičnost/superiornost deserta i opet šaljemo poruku kako su grašak, meso, krumpir, što već... samo put da se dođe do onoga što, valjda, svi najželjnije očekuju.
    i to uz odbrojavanje sata.

    nikako mi se to ne sviđa i gotovo.

    ja mislim da je najvažnije da nam jest ili nije stalo.
    i da živimo u suglasju s odlukama koje smo donijeli.
    jer djeca to vide.

  8. #108
    meda avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,599

    Početno

    ni meni se ne svida, mislim da je ta knjiga 123 uspjeh puna takvih metoda.

  9. #109
    litala avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,858

    Početno

    a pohano se moze i ispec u rerni. ne mora se przit u ulju

    isto tako i famozni pomfri

  10. #110
    koksy avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    5,491

    Početno

    Nisa procitala sve postove al eto ti moje iskustvo, Mali izjelica, nikad nije previse birao, jeo je sve u velikim kolicinama, mislim da sam i temu otvorila dal dijete moze jesti previse. I tako negdje do 2 godine. I onda, odjednom, rez. Nista nije jeo, zivio je od jedne jabuke i 2 keksa dnevno. To je bilo jedino sto je jeo. I mrkve, sirove, grickao je. Vise od pola godine tako. Jasno da me brinulo, cak mi se cinilo da je i smrsavio ali opcenito je bio ok, zdrav, aktivan...pa sam odlucila ne zamarat se. I eto, proslo je, sad opet jede, doduse ne u onako velikim kolicinama kao prije ali jede sve! Ok, sve sto nije bijelo, ima neku averziju prema bijeloj hrani...
    Tako da, po mom iskustvu, ako curka napreduje, ako nije oslabila, pusti ti nju nek onda bude gladna kad vec hoce. Ljudi nisu programirani za samounistenje.

  11. #111
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,272

    Početno

    Citiraj apricot prvotno napisa Vidi poruku
    možda su drugi dijelovi knjige dobri, ali ovo mi je koma.
    time se naglašava važnost/fantastičnost/superiornost deserta i opet šaljemo poruku kako su grašak, meso, krumpir, što već... samo put da se dođe do onoga što, valjda, svi najželjnije očekuju.
    i to uz odbrojavanje sata.

    nikako mi se to ne sviđa i gotovo.

    ja mislim da je najvažnije da nam jest ili nije stalo.
    i da živimo u suglasju s odlukama koje smo donijeli.
    jer djeca to vide.
    Ovo potpisujem.

    Znam knjigu, dosta smo toga iz nje koristili (npr. "Razmisli prije nego se zaletiš..." od najmanjih nogu) ali nismo nikada primjenjivali metode nagrađivanja koje su primjerene američkom načinu života i ciljaju na instant uspjeh tj. neke rezultate u kratkom vremenu. Odnosi se upravo na hranu, ali i na važnost učenja.

    Kao i svaka, i ova knjiga ima dobre i loše dijelove. Ovo s hranom nije me se dojmilo, pa smo to preskočili.

    Nema metode koja bi bila učinkovita kod svakog djeteta. Na minimalnom uzorku od dvoje ja sam već ustanovila da provjerene metode kod jednoga ne pale kod drugoga (ili obojice zajedno). Kao i sve drugo - jelo je dio života i potpisujem seni i druge koji su rekli da se jelo "živi" kao i sve ostalo.

  12. #112
    rossa avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2008
    Postovi
    3,235

    Početno

    trebam savjet od "oš neš bangladeš" mama.
    Dakle, razmaženka uopće u zadnje vrijeme neće da jede variva i juhe. Prije ih je normalno jela pa znam da su to okusi koje voli, ni na što nije alergična i nema nekog konkretnog razloga zašto ne bi jela.
    Ja sam prije strašno malo pazila na prehranu (i ja najviše volim paštu i slično), ali otkad ona jede trudim se što više kuhati na žlicu, uvoditi što više žitarica i sl.
    e sad, na primjer skuham varivo za ručak, a ona pojede samo zelenu salatu. Ode tako na spavanje i poslije kad kaže da je gladna ja joj ponudim varivo. Naravno, ona opet neće nego urliče za stolom. Neće ni da proba, ni žlicu, nego odma urliče.
    Ja je spustim iz sjedalice i ona se fino ode igrati.
    Naravno da je navečer gladna, ali opet neće to isto varivo, ili recimo neku kašu, nego hoće jabuku ili jogurt.
    Jučer je pojela bananu, krušku i jabuku, dakle bila je gladna.
    Da je i dalje tlačim s varivo m ili da je pustim da živi od voća dok joj ne dosadi, pa makar to trajalo mjesecima?
    Voće uvijek stoji na stolu, na vidljivom mjestu baš zato da se ona sjeti i da može sama uzeti. Razumno mi je skrivati slatkiše i sličnu hranu, ali mi nema smisla skrivati voće da bi je natjerala da pojede ono varivo.

  13. #113
    flopica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2010
    Postovi
    6,461

    Početno

    rossa, ja bih i dalje nastavila razumno skrivati tj ne nuditi slatkiše, nuditi iznova varivo, dopustiti voće ako neće varivo.
    ne može ga dovijeka jesti, a i dostojna je alternativa ovome što ti želiš da pojede. jednom će se opet zaželjeti drugih okusa, samo budi strpljiva...

  14. #114
    koksy avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    5,491

    Početno

    rossa, ako te tjesi, moj sin nije jeo meso dobrih 7-8 mjeseci. Ni u jednom obliku. Nije htio. A imam sliku s njegovih godinu dana gdje na jednoj svadbi jede pureci batak koji je veci od njega. I u to doba se prodavao za pilecu bocku. Zasto je odustao od mesa, ne znam. Sad ga opet jede bez problema. Ma ja sam opcenito flegma, ako hoce dobro ako nece ne mora.

  15. #115
    babyboys avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2008
    Lokacija
    zg,podsused
    Postovi
    4,221

    Početno

    čitam , a evo i moje iskustvo.
    9 godina vodim rat sa svojom djecom oko jela.
    oni ništa ne vole. stariji ni ne zna što je za jesti, već viče da on to ne bi.
    mlađi se onda krpa za njim.

    stariji je čak odlično jeo kada smo krenuli s dohranom, sve mu se sviđalo, onako bljutavo i skašeno, uživao je u hrani. kad su obroci postali konkretniji, začinjeni i drugačije konzistencije, sve je više izvoljevao.
    oduvijek je prilično zdravo dijete, aktivan, vesel, pametan... i nikad gladan.
    ja se i sad vrlo živo sjećam scene kada sam se od jada rasplakala nad njegovim tanjurom mahuna od kojih nije htio uzeti ni zalogaj , nakon 4 dana života na kukuruznim pahuljicama i mlijeku.
    isprobala sam sve moguće i nemoguće metode, od inzistiranja, višesatnog sjedenja za stolom, hranjenja za mamu, tatu i širu rodbinu, davanja isključivo ručka za sve obroke, brojanja,... sve ništa nije palilo.
    sve dok s nekakvih 7 godina nije sam od sebe počeo tražiti stvari koje do tad ne bi niti okusio.
    i to je išlo puževim korakom, maltene smo ponovo prošli sve točke dohrane, ali sada jede skoro sve. dogovorili smo se da može imati 10 stvari koje ne voli iz svih grupa namirnica i to ga ne tjeram jest.
    ratujeno još jewdino oko salata .

    manji je općenito drugačiji, ima faze volim-ne volim, ali on i ono što voli jede u beskrajno malim količinama, a dušu bi vragu prodao za slatko.
    tako da sad očajavam zbog njega i čekam 7 godinu ko ozebo sunce, možda i njega prosvijetli.

    ova metoda sa satom se nama ovo ljeto pokazala kao učinkovita. ja sam silom prilika doma, ne radim, čitave smo dane nas troje bili skupa i nakon dva tjedna natezanja sam ja lijepo na početku obroka uzela mob i navila alarm da svira za 15 minuta ( za ručak pola sata) i ostavila ga na šanku, da ga vide. kad alarm odzvoni, mičem ih od tola, bez obzira na ishod.nastavljamo za večeru u revijalnom tonu. tri dana su se glupirali, četvrti shvatili da se ne šalim i da ne odustajem, pa počeli pomalo jest.
    ustvari mi je žao što nam se dnevni ritam okrenuo na glavce s poetkom školske godine i jednostavno nemam kontinuitet za ovo.

  16. #116
    Angie75 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,644

    Početno

    Citiraj rossa prvotno napisa Vidi poruku
    trebam savjet od "oš neš bangladeš" mama.
    Naša je taktika bila, kao što sam napisala u prethodnom postu - danas je za ručak to i to. Nećeš? Možeš se ići igrati, ali do sljedećeg obroka nema ništa. (voće ipak ne bih isključivala)
    Bez ikakve filozofije, nagovaranja, moljenja.
    Naravno, nismo food-naziji, ova je taktika kratkotrajno poslužila oko 3. godine kad je počeo zafrkavati, nikad prije, a bome i nikad poslije više nije bilo potrebe za tim. i trajala je dva dana, bilo je dovoljno

    U tvom slučaju, ne bih išla toliko daleko da bih pilila s tim varivom danima, drugi dan bih radije ponudila nešto što znam da voli, a ne da se svima skupa smuči to varivo.

  17. #117
    pikula avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    doma
    Postovi
    6,546

    Početno

    Kod nas je oš neš bangladeš taktika završilo da je jeo kruh i pio mljeko i vodu 4 dana oko četvrte godine i pokleknula sam ja i zapitala se da nije stvar u nečem u drugom.

  18. #118

    Datum pristupanja
    Mar 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    498

    Početno

    Ja sam se sjetila još nečega što možda može pomoći mami koja je pokrenula temu :
    U smjesu prije pečenja palačinki ubaciti narendanih jabuka. Odlične su.
    Vjerujem da je moguće i drugo voće ubaciti unutra.

  19. #119
    rossa avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2008
    Postovi
    3,235

    Početno

    Citiraj Angie75 prvotno napisa Vidi poruku
    Naša je taktika bila, kao što sam napisala u prethodnom postu - danas je za ručak to i to. Nećeš? Možeš se ići igrati, ali do sljedećeg obroka nema ništa. (voće ipak ne bih isključivala)
    Bez ikakve filozofije, nagovaranja, moljenja.
    Naravno, nismo food-naziji, ova je taktika kratkotrajno poslužila oko 3. godine kad je počeo zafrkavati, nikad prije, a bome i nikad poslije više nije bilo potrebe za tim. i trajala je dva dana, bilo je dovoljno

    U tvom slučaju, ne bih išla toliko daleko da bih pilila s tim varivom danima, drugi dan bih radije ponudila nešto što znam da voli, a ne da se svima skupa smuči to varivo.
    nisam je mislila danima gnajviti s istom varivom. ali ako jedan dan kuham varivo, a drugi dan ono što ona hoće opet nisam ništa napravila. Mislim da će dobiti drugo varivo.

  20. #120
    aleksandra70vanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    11,388

    Početno

    tko o čemu, apri o hrenovkama

    ne znam što reć ifi, jer ja imam obrnuti problem, braniti
    što je jako teško

    iz mojih cipela bi rekla da ne bi curici kupovala i kuhala posebno
    može biti da ne voli kiselo zelje
    ok, ne mora
    može bit da ne voli kelj
    ok
    neka jede ono što je uz to, uz zelje je nekakav krumpir, suho meso
    u varivu od kelja sigurno ima malo mrkvice i drugog povrća
    možda komadić nekog mesa
    neka jede to
    al ne može ne voljeti ništa, ni špinat, ni mahune, ni grahorice...

    nije rješenje, ali kad je moja, ponekad zezala s nekom hranom, onda bi je nahranili pred crtićem
    znam da nije dobro da jede, a da ne zna što jede
    ali meni je to bilo bolje nego da joj dajem nešto zamjenski

  21. #121
    MariolaST avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2010
    Lokacija
    Split
    Postovi
    293

    Početno

    U nas je malo obrnuta situacija. Nikako ih okanit od spize. Sve vole i sve jedu, samo mi se ponekad čini da previše tome pridaju značaja. Nismo neka obitelj kojoj se sve vrti oko stola. Radimo, ritam je klasčan, užurban, a vikendima je cool atmosfera. Dakle, ni jedna krajnost ne valja.

  22. #122
    smrdljiva čarapa avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2010
    Postovi
    151

    Početno

    Ifigenija
    ima jedna odlična knjiga. Autor je Jesper Juul: Hura! Idemo jesti!, Naklada Pelago, Zagreb 2007.
    Svakako preporučam pročitati radije od onih popularnih knjiga samopomoći sa sumnjivim savjetima.
    Juul je obiteljski terapeut i autor brojnih knjiga iz područja roditeljstva. Tako se u ovoj knjizi dotaknuo i ove teme. Preporučam svima

  23. #123
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    Citiraj rossa prvotno napisa Vidi poruku
    nisam je mislila danima gnajviti s istom varivom. ali ako jedan dan kuham varivo, a drugi dan ono što ona hoće opet nisam ništa napravila. Mislim da će dobiti drugo varivo.
    ajme meni, jadno dijete s tolikim varivima potpisujem angie, koliko puta ste na ovom topiku variva spomenuli, meni se već smučilo. čovjek bi pomislio da se bez variva ne može živjeti

  24. #124
    Ifigenija avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2004
    Postovi
    4,570

    Početno

    Ja bez variva ne mogu.
    Moja kćer može

  25. #125
    AdioMare avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Postovi
    9,030

    Početno

    Citiraj cvijeta73 prvotno napisa Vidi poruku
    ajme meni, jadno dijete s tolikim varivima potpisujem angie, koliko puta ste na ovom topiku variva spomenuli, meni se već smučilo. čovjek bi pomislio da se bez variva ne može živjeti
    ti sigurno variva zoveš drugačijim imenom, samo to.
    šta ne jedeš juhe od povrća? eto, mo'š to zvati varivom, gotovo da nema razlike!

  26. #126
    zhang avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    GYM
    Postovi
    5,114

    Početno

    opcenito mi je to inzistiranje na varivu tako...
    ne znam zbog cega bi varivo bilo bolje od nekog drugog nacina spremanja povrca.
    od blitve/kelja/spinata se mogu napravite popeci ili lazanje, od karfiola ili brokule male palacinke, poriluk se moze ispeci u lisnatom tijestu...itd.

    ne glasam ja protiv variva, da ne bude zabune, ja ih sva volim. ali kao klinka ih nisam voljela. i dosta klinaca nije ludoza njima. a i mozda je monotono kada uvijek dolazi u istom obliku. pogotovo sto je nama svima u naslijedju kuhati ta variva dok povrce ne ispusti dusu.

    ako ostali clanovi kucanstva jedu sve, ja bih se probala poigrati s razlicitim nacinima pripreme tog povrca. ostatak ukucana ce pojesti, a kod smizle mozda prodje.

  27. #127
    MariolaST avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2010
    Lokacija
    Split
    Postovi
    293

    Početno

    Citiraj zhang prvotno napisa Vidi poruku
    pogotovo sto je nama svima u naslijedju kuhati ta variva dok povrce ne ispusti dusu.
    Sigurno je zdravije povrće kuhano (ne pre dugo) sa malo maslinovog ulja, lako probavljivo i više vitamina ostaje unutra.

  28. #128
    Ifigenija avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2004
    Postovi
    4,570

    Početno

    Citiraj aleksandra70vanja prvotno napisa Vidi poruku
    neka jede ono što je uz to, uz zelje je nekakav krumpir, suho meso
    u varivu od kelja sigurno ima malo mrkvice i drugog povrća
    možda komadić nekog mesa
    neka jede to
    al ne može ne voljeti ništa, ni špinat, ni mahune, ni grahorice...


    E, baš to - neka jede nešto od ručka je upitno. Neće ništa. Ponekad samo nešto apsurdno. Npr. samo ciklu. Ili malo kruha. Ili ništa.
    Nema na mojoj kćeri tog dugmića - neka jede. To mi je još nije uspjelo dešifrirati - što napraviš, pa ona od ponuđenog NEŠTO jede.
    A ja isto ne znam jel ne voli, jel neće, jel komunicira nešto tom pobunom.
    Nemam pojma.
    Voljela je sve, i jela je sve... a sad samo pohano, pokoji popećak, pomfri, kruh, golu paštu, ciklu (nekad) i voće.
    Jučer sam složila domaće hamburgere - i peciva sam svoja radila, bili su izvrsni.
    Iznutra kečap (voli kečap), pljeskavica i sitno narezana salata.
    Otvorila, bacila salatu, pljeskavicu, i pojela pola kruha s kečapom... eto.
    Pokušala sam pregovarati za salatu i meso - poslušno stavila u usta, krenula žvakati, a onda s gađenjem pljunula...

    Danas - meso s povrćem i domaći njoki. I matovilac... baš me zanima hoću li nešto uspjeti...

  29. #129
    Ifigenija avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2004
    Postovi
    4,570

    Početno

    Citiraj zhang prvotno napisa Vidi poruku
    opcenito mi je to inzistiranje na varivu tako...
    ne znam zbog cega bi varivo bilo bolje od nekog drugog nacina spremanja povrca.
    od blitve/kelja/spinata se mogu napravite popeci ili lazanje, od karfiola ili brokule male palacinke, poriluk se moze ispeci u lisnatom tijestu...itd.

    ne glasam ja protiv variva, da ne bude zabune, ja ih sva volim. ali kao klinka ih nisam voljela. i dosta klinaca nije ludoza njima. a i mozda je monotono kada uvijek dolazi u istom obliku. pogotovo sto je nama svima u naslijedju kuhati ta variva dok povrce ne ispusti dusu.

    ako ostali clanovi kucanstva jedu sve, ja bih se probala poigrati s razlicitim nacinima pripreme tog povrca. ostatak ukucana ce pojesti, a kod smizle mozda prodje.
    Kod mene doma "varivo" je prilog od povrća pripremljen na bilo koji način - npr. na gusto poriluk dinstan na luku sa paradajzom, ili mahune na taj način. Ili npr. mrkvica samo malo zdinstana na vodi, i zagušćena s malo brašna. Znači -jednostavno pripremljeno povrće s taman dosta umaka da se poveže i fino ide uz ostalu spizu na tanjuru

    Ja to obožavam.

    Zhang, ove tvoje ideje su super - ali trebaju mi konkretni recepti - jer nabadam nešto novo, pa na koncu neće jesti ni obitelj, ni ona. Ako imaš konkretan prijedlog - super. Inače, ona prebire ako je povrće u npr. lisnatom. Mislim da ću bolje uspjeti s nekakvim njokama i sl. Pitam se kako bi bilo naribati povrća i umiješati u krušno tijesto i raditi peciva? Npr. maslina, luka, mrkvice?

    Zasad radim popečke svih vrsta (neki bolje prođu, neki lošije), povrće u tijestu i složence - mislim da bolje prolaze oni koji imaju ljepši, čvršći oblik, pa liče na tortu...

  30. #130
    AdioMare avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Postovi
    9,030

    Početno

    Citiraj zhang prvotno napisa Vidi poruku
    od blitve/kelja/spinata se mogu napravite popeci ili lazanje, od karfiola ili brokule male palacinke, poriluk se moze ispeci u lisnatom tijestu...itd.
    jedem ja svašta, da ne bi bilo greške
    ali radije biram varivo bez duše, nego poriluk u lisnatom tijestu ili male palačinke od brokule.
    jedemo mi i lešo povrće, kao prilog sa malo ulja i češnjakom, ali koliko kuham to povrće (znači, tek da se smekša) toliko kuham i varivo
    i stvarno ne vidim po čemu se današnje varivo, odnosno ono što ja mislim pod time, razlikuje od lešo priloga ili juhe od povrća
    s tim da ja ni u juhu ne stavljam vrhnje za kuhanje, nego ga zagustim povrćem i u tanjur si dodam kiselo vrhnje
    mislim, ne znam nikoga tko više kuha varivo dva sata kad je gotovo za 30 do 40 minuta
    varivo od kelja: luk, češnjak, kelj, ev. mrkva, krumpir (suho meso koje se posebno kuha jer nije gotovo u isto vrijeme, ili ako se dodaje svježe meso kao ja u slatki kupus, a onda prvo dinstaš meso, pa nabaciš kupus na to)
    po čemu se razlikuje od lešo ili juhe?
    i man'te se molim vas lijepo variva!

  31. #131
    vertex avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    7,564

    Početno

    cvijeta, oćeš recept za varivo od bundeve i slanutka? Ja ga smislila, divno je, kad ti kažem !

  32. #132
    bucka avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    5,078

    Početno

    nisam cvijeta, ali davaj!

  33. #133
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    vidi semantičare!

    varivo je ono što je vareno (kuhano). i najčešće je potpuno drugačije od onoga što su ljudi sebi zamislili da jest.

    ja sam bolesna ako svaki dan ne jedem žlicom. i onda, vrlo tolerantno, mislim kako i moja djeca moraju tako osjećati.

  34. #134
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    Citiraj vertex prvotno napisa Vidi poruku
    cvijeta, oćeš recept za varivo od bundeve i slanutka? Ja ga smislila, divno je, kad ti kažem !
    zar i ti sine brute

    apri, AM, juha od povrća je juha od povrća, a varivo je varivo.

  35. #135
    AdioMare avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Postovi
    9,030

    Početno

    ok, da vidimo cvijeto što se kod tebe jede kao alternativa varivu... (apri, pusti neka varivo bude ime za povrće koje se jede žlicom)
    juha od povrća, povrće kuhano u slanoj vodi koje bi se zvalo prilog.... još nešto?
    ako sad nešto novo i pametno ne napišeš, smatram da ste uskraćeni za varivo

  36. #136
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    Citiraj AdioMare prvotno napisa Vidi poruku
    ako sad nešto novo i pametno ne napišeš, smatram da ste uskraćeni za varivo
    e pa ovo sam i ja bila uvjerena da smo uskraćeni, da ne govorimo mm koji više od mene voli na žlicu, pa smo nadobudno krenuli kuhat variva. npr mahune - obožavam. sad bi anci pitala kako kuhaš mahune skuham i procijedim
    al u varivu - jok. susjeda ih uvijek kuhala onako s mesom, malo rijetko, i izgledalo mi je jako fino. al kad sam probala (njeno, da ne pomislite da mi ne valja jer ne znam kuhat variva ), ono, mogu pojest, al ne više od jednom godišnje
    pa kupus.
    pa kelj.
    ne ide pa ne ide.
    ajde još kad nema mesa, al u kombinaciji s mesom, pa onako gusto, a nije juha, a jede se sa žlicom - nikako mi to ne paše.

    u stvari, sjetila sam se alternative - rižot. npr s porilukom.
    il, kelj/kupus na padelu
    s malo krumpira.

    jedino varivo koje volim, al ne znam u stvari jel to uopće varivo - je leća s puretinom. al opet to jedem s vilicom jer nije onako rijetko između.

  37. #137
    vertex avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    7,564

    Početno

    Citiraj bucka prvotno napisa Vidi poruku
    nisam cvijeta, ali davaj!
    Malo sam se zaletila s onim "ja smislila", s obzirom da se radi o jelu gdje prodinstaš kapulu, pa dodaš ostalo, lol. Ali evo ga:

    Kapulu lagano krčkat na maslinovom ulju, da "umre", a ne da požuti. Dodat bundevu na kockice. Meni su bundeve novi sastojak u kuhinji, ovo sam radila s butternut vrstom. Pojačat vatru, provrtit kuhačom minut-dva-tri. Dodat slanutak i vruće vode minimalno koliko treba da se može kuhat. Slanutak iz konzerve, ili prethodno skuhani. Ja volim da je pola-pola omjer bundeve i slanutka. Kuha se još možda desetak minuta, ili duže ako volite raspadnutije. Vrhnje nije potrebno, ali paše ako ga želiš stavit. Odlično paše sitno nasjeckani peršin, posput kad je jelo gotovo. Ne treba ništa miksat, ali naravno, može se dio smikasat ako volite još kremastije jelo.

    cvijeta, ti sve smiksaj i dodaj mlijeka za krem juhu.
    Inače, AM i a zakaj su krive šta ja kuham variva. Varivo i ćušpajz (koje ćč?) su mi bila neki zagonetni pojmovi. Za ćčušpajz još nisam sigurna, ali varivo su mi objasnile šta je i sad mi je to joker jelo, samo ih štancam.

  38. #138
    vertex avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    7,564

    Početno

    U moja variva ne ide meso, kakvo pobogu meso, nemojte me zbunjivat .

  39. #139
    summer avatar
    Datum pristupanja
    May 2005
    Lokacija
    St
    Postovi
    4,597

    Početno

    ja sam uz cvijetu
    i kao mala sam mrzila variva i pocela volit svo povrce tek otkad ga spremamo na leso, s maslinovim i cesnjakom
    jedino fazol, slanutak, leca, jecam i tako moze na zlicu

    vertex, taman se pitam odakle ti u vezi s bundevom

  40. #140
    Cubana avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    East end
    Postovi
    6,747

    Početno

    Citiraj vertex prvotno napisa Vidi poruku
    U moja variva ne ide meso, kakvo pobogu meso, nemojte me zbunjivat .
    Nije ni u moja išlo, al radi mira u braku počelo je
    Ono, malo bar da zamiriši.

  41. #141
    vertex avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    7,564

    Početno

    Sličan princip je juha kapula na maslinovo ulje - batat na kockice (isto kratko prodinstat) - dodat vodu - proso - slanutak.
    Ovo mi je draže da je baj jušno. Ako ostane za sutra, pretvori se u varivo jer proso poije vodu.

    Ajme iden radit. Evo zašto se inače klonim recepata. I foruma uopće.

  42. #142
    AdioMare avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Postovi
    9,030

    Početno

    Citiraj cvijeta73 prvotno napisa Vidi poruku
    u stvari, sjetila sam se alternative - rižot. npr s porilukom.
    il, kelj/kupus na padelu
    s malo krumpira.
    dobro, rižot s porilukom, tikvicama ili graškom mi kontinentalci svakako već jedemo... plus variva
    variva kuham u većini solo, bez mesa jer ni ja nešto nisam ljubitelj... osim puretine, piletine na naglo uz to. ili domaća pljeskavica
    jedino mi je slatki kupus na paradajz jako fin ako ubacim i nešto sitno mesa, tek toliko. i grah bez suhog mesa mi je onak... prazan
    to je to što se tiče mesa u varivu.

    kako radiš kelj/kupus na padelu?

  43. #143
    vertex avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    7,564

    Početno

    Citiraj summer prvotno napisa Vidi poruku
    vertex, taman se pitam odakle ti u vezi s bundevom
    Istražujem bundeve od prošle godine, a M. ih obožava, tako da je ove jeseni i zime bilo bundeva ko u priči.

  44. #144
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    dok ne odeš... zapravo je CUšpajz
    ali naši podomaćili i dodali dijakritiku
    ne bih ti znala reći koje slovo je ispravno; dvojim kao i kad je u pitanju Mađ/džarska. (ja bih rekla Mađarska, ali vidim da službeno pišu sa "dž")

  45. #145
    AdioMare avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Postovi
    9,030

    Početno

    vertex, probat ću varivo od bundeve i slanutka
    slanutak obožavam, možda mi i bundeva legne
    nju mi je zadnji puta kuhala mama, nisam voljela, uf, zvala sam to azijski pijesak
    kako sam starija, svašta počinjem voljeti, pa tako mi ni smokve u kolaču nisu grozne, i grožđice koje sam se kunila da nikada neću probati..
    ma jela sam čak i špek fileke - bome, meni fini

  46. #146

    Datum pristupanja
    Dec 2010
    Postovi
    669

    Početno

    Citiraj pikula prvotno napisa Vidi poruku
    mislim da se ovdje mješaju čak četiri teme:
    a)dojenje i prehrana kod veće djece (rutine hranjenja i nove navike za stolom)
    b) mali izbirljivci kojima je to samo faza u istraživanju,
    c) profi izbirljivci koji su bili high need babyi odrastaju da postanu zahtjevni klinci, a inače su zdravi, i
    d) djeca koja kontinuirano padaju na težini, povraćaju i sl znači imaju neki probavni poremećaj, inotleranciju ili sl što treba otkriti i liječiti.
    Iskreno mislim da konkretni savjeti jednih slabo pomažu drugima. Mi smo imali odnosno imamo doma skoro sve 4 kategorije u dva djeteta pa smi ih silom prilika naučili razlikovati i svaka ima svoje cake i svoje uspone i padove i svaka te može dovsti na rub suza u nekom trenutku tako da, nije lako, ali sve se to riješava, liječi ili nauči i bude bolje s vremenom
    Ovo je u stvari jako pametno rečeno i slažem se s tobom. I meni se čini da imam sve kategorije u 3 djeteta. Krenulo od dojenja i dalje nas prati. Samo jedna sitnica kao primjer, srećom bilo pa prošlo: počela dohrana blizanaca, nedonoščad, mali, specifični, povraćaju u mlazu... komplicirani.. Banana: ako ju usitnim vilicom nije dovoljno sitno, smetaju im i najmanji ''končići'', ne mogu to progutati, zagrcnu se, povrate. Ako ju smiksam, banana se zapjeni, puna je mjehurića zraka, to mogu pojesti, ali im je taj zrak sad u želucu, podrigavaju, a od podrigavanja povraćaju. Ajme strašno.

  47. #147
    rossa avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2008
    Postovi
    3,235

    Početno

    još će ispast da mi dijete jede samo variva, tj. da ih ne jede. Mi nemamo svaki dan juhu i ne jedemo svaki dan žlicom. Ja nemam potrebu svaki dan jesti nešto žlicom, MD još manje, ali se bolje osjećam kad jedem pa se trudim da i ona tako jede. Ona sad više uopće ne jede povrće osim zelene salate.
    I ne prolazi ništa, ni kuhano na pari, ni lijepo oblikovano, ni zapečeno s jajima. Samo ako je izmiksano i zakamuflirano u umaku od vrhnja ili rajčica, uz naravno tjesteninu.

  48. #148
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    Citiraj AdioMare prvotno napisa Vidi poruku
    ok koje bi se zvalo prilog.... još nešto?
    :
    sori ifi, nismo od pomoći, al moram raščisti ovo s varivima.
    ako nema mesa, ni fažola, slanutka, leće itd - ovo s keljom, kupusom, karfiolom i sl, onda je i to prilog?
    npr. ovo od vertex.
    kako se to jede?

    i još nešto, fažol sa suhim mesom. il ovo što kaže summer, slanutak, ječam i sl, kupus i fažol, repa i fažol, to je isto varivo? to volim, i to zovemo maneštra i jede se na žlicu, rijetko je, al ne prerijetko. tu smo se možda našli

    AM, na padelu skuham kelj/kupus u slanoj vodi, ocijedim, jako dobro ocijedim (ovo je ključ svega, da ne ispadne varivo ) i onda bacim na vrelo maslinovo ulje i raspolovljen češnjak, i s kuhačom tučem po njemu da se onako usitni. kratko, par minuta. i to je prilog.

  49. #149
    AdioMare avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Postovi
    9,030

    Početno

    Citiraj cvijeta73 prvotno napisa Vidi poruku
    sad bi anci pitala kako kuhaš mahune skuham i procijedim
    crkavam

  50. #150
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    cvijeto, to u vrtiću i u restoranima zovu finim varivom
    to koje je procijeđeno, pa prebačeno na masnoći ili tako nešto

    nema druge, morat ćeš doći probati

Stranica 3 od 6 PrviPrvi 12345 ... PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •