Stranica 2 od 14 PrviPrvi 123412 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 51 do 100 od 652

Tema: Ja sam uvijek za dojenje ali...

  1. #51
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    Citiraj jennifer_gentle prvotno napisa Vidi poruku
    Poanta ove priče je da nije baš zgodno da od nikog relevantnog (tu ubrajam i Rodu) ne možeš dobiti ni prebijenu informaciju o AD-u, kao da se radi maltene o bojnom otrovu.
    RODA nije relevantna za AD.
    Mi smo se educirale za dojenje, o AD nemamo pojma.

    Ako, pak, misliš na Forum... činjenica jest da mi ne dopuštamo rasprave o markama mlijeka.
    Dovoljno se reklamiraju i bez nas da bismo i mi bili poligon za to.

    Nikada nijedna od nas nije prigovorila nekome zašto dijete hrani formulom, ali nećemo dopustiti da se spominju imena proizvođača niti daju savjeti koje mi ne možemo provjeriti.

    Kako su cure i rekle, postoje roditeljski forumi na kojima se mogu naći provjerene informacije.
    Ovaj to nije.

  2. #52
    jennifer_gentle avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Postovi
    2,622

    Početno

    Citiraj apricot prvotno napisa Vidi poruku
    RODA nije relevantna za AD.
    Mi smo se educirale za dojenje, o AD nemamo pojma.

    Ako, pak, misliš na Forum... činjenica jest da mi ne dopuštamo rasprave o markama mlijeka.
    Dovoljno se reklamiraju i bez nas da bismo i mi bili poligon za to.

    Nikada nijedna od nas nije prigovorila nekome zašto dijete hrani formulom, ali nećemo dopustiti da se spominju imena proizvođača niti daju savjeti koje mi ne možemo provjeriti.

    Kako su cure i rekle, postoje roditeljski forumi na kojima se mogu naći provjerene informacije.
    Ovaj to nije.
    U redu. Nemam s tim problema.

    No, ako bi relevantna izvor za AD trebali biti pedijatri i patronažne, zašto se inzistira da oni dijele savjete, da malo karikiram, u tišini i pognute glave?

    Da ne bi slučajno na prvom, drugom, trećem pregledu to spomenuli, pa ne bi li na ovaj ili onaj način potkopali dojenje kakvoj nesigurnoj majci....

    Ako već treba biti njihova procjena, pa pustimo ih onda neka i bude njihova procjena kada, kako, koje i zašto.


    Moj je mišljenje da letci i netaktična riječ patronažne neće značajno poljuljati onu majku koja je čvrsto odlučila dojiti...A ove koje nisu bi vjerojatno ionako posustale pred prvim problemom.

  3. #53
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Citiraj jennifer_gentle prvotno napisa Vidi poruku

    No, ako bi relevantna izvor za AD trebali biti pedijatri i patronažne, zašto se inzistira da oni dijele savjete, da malo karikiram, u tišini i pognute glave?
    Zato jer bi, po pro-dojilačkoj sequence of actions, trebalo to ići samo kao iznimka, nekome tko se ekstremno ne snađe, ne na prvu, tj. ono... u slučaju bolesti i tako nečeg, a ne odmah na prvom susretu. Tipa neće ti doktor/sestra netko odmah za glavobolju tramal i savjetovat o korištenju tramala, počet će s aspirinom, a neki prirodniji će ti reći popij kavu, malo se opusti itd. Ako sam dobro shvatila kako se AD želi pozicionirati - kao lijek, za slučajeve iznimki, a ne kao standardni set. Ono, krajnji cilj borbe je da AD ide na liječnički recept isključivo (ako sam dobro shvatila).
    Posljednje uređivanje od ina33 : 16.02.2011. at 19:09

  4. #54
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Odnosno da ispadne iz robe široke potrošnje i prodajnih kanala tipa DM itd. i uđe u ono... ne znam koji counter lijekove - onaj counter koji ide na recept - prescription drug.

  5. #55
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Ja bih rekla da je to zato što pedijatri uopće niti ne mogu i ne bi trebali dati savjet o tome koje je adaptirano mlijeko najbolje, jer takva informacija uopće nije objektivna, na temelju čega bi oni mogli reći da je najbolje ovo ili ono. Pedijatri bi trebali savjetovati o načinu pripreme, količini, problemima, i o posebnim vrstama mlijeka za posebne situacije. O takvim stvarima, kao što su način pripreme, količine, problemi bi bilo sasvim normalno da se može razgovarati i na Rodi, ali ne o markama adaptiranoga.

  6. #56
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Ne može se razgovarat o tome na Rodi, jer ga se onda vraća u emotivnu domenu household artikala koji normalno idu uz rođenje djeteta - iz spektra "normalno, prihvatljivo, OK i alternativa", a cilj je smjestiti ga u spektar "lijek, za posebne, devijantne slučajeve, nije default, lošiji je izbor, izbor je samo iz medicinske nužde".

    Nema najboljeg AD mlijeka, i AD mlijeka No. 1 - to je, čini mi se, kao da pitaš doktora opće prakse je li zdravije kravlje Dukatovo od Vindijinog i očekuješ da ti on kaže - svakako Dukat, zato i zato?
    Posljednje uređivanje od ina33 : 16.02.2011. at 19:25

  7. #57
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Nema najboljeg AD mlijeka, i AD mlijeka No. 1 - to je, čini mi se, kao da pitaš doktora opće prakse je li zdravije kravlje Dukatovo od Vindijinog i očekuješ da ti on kaže - svakako Dukat, zato i zato? Naravno da postoje sojina mlijeka za lactose-intolerant ljude. Po meni, zato jer je to household artikal, a ne lijek, ali ne znam je li ovo mišljenje kontra pravila. Ako je - pls brišite ovaj dio filozofije - household artikal ili lijek, nemojte me benat i davat mi bodove, valjda nisam toliko nešto strašno napisala.
    Posljednje uređivanje od ina33 : 16.02.2011. at 19:27

  8. #58
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,366

    Početno

    Ali ko što Mima kaže o pripremi , doziranju, broju obroka... se i razgovara na Rodi, nije zabranjeno. Zabranjeno je navoditi imena i proizvođaće, obzirom da je to reklama . Meni je to sasvim korektno. Tako bi trebalo biti i kod pedijatara i patronažnih sestara.

  9. #59
    linolina avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    ST
    Postovi
    879

    Početno

    Mislim da će ti malom odgovarat svako mlijeko, ne brini.
    Imaš masu foruma o toj temi, ja sam u panici isto kupila podatke jer se nisam htjela informirati, pa kad mi je beba umalo opet dehidrirala, odlučila sam se za izdajanje...a s vremenom je trebalo i AD jer ručno izdajanje je trajalo...satima.
    Cijelu trudnoću i godinama prije nje sam fascinirano čitala o dojenju i odlučila...ali beba nije...ni savjetnice (telefonski, uživo...) nisu uspjele pomoći..(hvala im)...a sad kad čitam tebe...i tvoj razlog...
    sramota me je ženo što sam plakala mjesecima radi toga što će mi dijete probati išta osim moje sise tih prvih šest mjeseci, pa bočice...
    Nema šanse da bih to ponovno prošla s drugim djetetom...kako god to da netko shvatio...tko je prošao te osjećaje (pogotovo nakon savladanog dojenje, onih početniht teškoća, taman kad krene glatko...)...ma suludo...Uglavnom, nemoj se nervat, nema tu neke filozofije, imaš ozbiljnijeg posla...a stres ti ne treba....
    Mene je isto smetalo to što mi pedica nije rekla da postoji antirefluksno mlijeko (a da ne govorim da me nije ni u jednom trenutku uputila na savjetovalište za dojenje, niti informirala da postoji u mom gradu iako sam joj svakodnevno dolazila jer je mala gubila na težini ...srećom postoji internet) jer smo joj se stalno žalili na povraćanje, pa kad sam već tražila savjet (jer je sve išlo k nedojenje), trebala mi je reći za tu info (ne reklamirati marku, ima ih više).
    Posljednje uređivanje od linolina : 16.02.2011. at 19:33

  10. #60
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Citiraj sirius prvotno napisa Vidi poruku
    Ali ko što Mima kaže o pripremi , doziranju, broju obroka... se i razgovara na Rodi, nije zabranjeno. Zabranjeno je navoditi imena i proizvođaće, obzirom da je to reklama . Meni je to sasvim korektno. Tako bi trebalo biti i kod pedijatara i patronažnih sestara.
    Ma, di je to, nema ti toga na Rodi - da se priča o pripremi i doziranju AD-a? Nije Rodi primarno convern da se ne reklamira marka ta i ta AD-a, nego da AD nestane kao nešto normalno za sve mame, tj. da AD ne bude default, nego da to bude dojenje, pa će samim time i prestati potreba da se o tome priča među mamama, nego će ostat na liniji pedijatar-farmaceut-mama.
    Posljednje uređivanje od ina33 : 16.02.2011. at 19:34

  11. #61
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    Citiraj sirius prvotno napisa Vidi poruku
    Ali ko što Mima kaže o pripremi , doziranju, broju obroka... se i razgovara na Rodi, nije zabranjeno. Zabranjeno je navoditi imena i proizvođaće, obzirom da je to reklama . Meni je to sasvim korektno. Tako bi trebalo biti i kod pedijatara i patronažnih sestara.
    aj linkaj topik

  12. #62
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Ono... to bi bilo za neke iznimne slučajeve bolesnih ljudi ili djece ili baš neke koji su "svjetonazorno" zahirili i baš su odabrali hranit dijete AD-om. Ako dobro shvaćam priču.

  13. #63
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,366

    Početno

    Citiraj ina33 prvotno napisa Vidi poruku
    Ma, di je to, nema ti toga na Rodi - da se priča o pripremi i doziranju AD-a.
    Ne samo jednom sam odgovarala na takva pitanja. Da li dijete dobiva dovoljno obroka u danu, koliko često, da li na zahtjev...
    Nemju takve teme svoj poseban pdf, ali se tema može normalno staviti .

  14. #64
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Ne priča se, takvi topici se zatvaraju.

  15. #65
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Citiraj sirius prvotno napisa Vidi poruku
    Ne samo jednom sam odgovarala na takva pitanja. Da li dijete dobiva dovoljno obroka u danu, koliko često, da li na zahtjev...
    Nemju takve teme svoj poseban pdf, ali se tema može normalno staviti .
    A, kužim - ali isključivo u kontekstu i dojenja ili/i prelaska na dojenje i dobiva li dijete dovoljno. Sigurno nema nijedan topic mame koja je isključivo na AD-u pa joj neko dijeli savjete, zar ne? Ako ima, opako sam zabrijala.
    Posljednje uređivanje od ina33 : 16.02.2011. at 19:38

  16. #66
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,366

    Početno

    Evo npr. ovaj , isključivo AD koliko se sjećam http://forum.roda.hr/threads/61631-Problem-s-probavom

  17. #67
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Ili bi AD bio za one bez supporta koji su krivo informirani. U svakom slučaju, sigurno nema topica za majke koji su isključivo na AD-u pa kao to ide i sl. u smislu tih "dnevnih savjeta" koliko tvoje, koliko moje itd.

  18. #68
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Citiraj sirius prvotno napisa Vidi poruku
    Evo npr. ovaj , isključivo AD koliko se sjećam http://forum.roda.hr/threads/61631-Problem-s-probavom
    Bogme ima! I stand corrected i posipam se pepelom .

  19. #69
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Ja ih se sjećam poprilično koji su zatvoreni ili nestali.

  20. #70
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa Vidi poruku
    Ja ih se sjećam poprilično koji su zatvoreni ili nestali.
    Ključani su i brisani oni koji su brisanjem imena proizvođača gubili smisao.
    ako je naslov bio
    Je li xy mlijeko bolje od yx?
    ili
    Molim preporuku za AD?...
    onda je svakako brisano, uz prethodnu obavijest otvaračici topica.

    Nije istina da se "uništava" svaki spomen formule, ali ne dopuštamo da se oko njega vrti cijela priča.

    Što se patronaže tiče, naravno da bi one trebale biti educirane i za taj oblik pomoći, ali kao krajnju opciju, ako ništa drugo ne upali.
    Ali ne onda da se favorizira jedna marka u odnosu na druge i ne da se dijele posjetnice koje na sebi imaju logo proizvođača.

  21. #71
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Brisani su i oni u kojima se samo pitalo koliko mlijeka dijete dnevno treba popiti.

  22. #72
    Deaedi avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Postovi
    9,736

    Početno

    Citiraj sirius prvotno napisa Vidi poruku
    Ne samo jednom sam odgovarala na takva pitanja. Da li dijete dobiva dovoljno obroka u danu, koliko često, da li na zahtjev...
    Nemju takve teme svoj poseban pdf, ali se tema može normalno staviti .
    OK, ja hranim dijete iskljucivo sa AD-om i imam dosta pitanja. Znaci, ako postavim takvu temu (necu spominjati naziv AD-a), ta se tema nece brisati? Do sada nisam htjela tako nesto pitati da ne ispadne da provociram, ali ako je to dozvoljeno, rado bi svasta pitala.

  23. #73
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,366

    Početno

    Citiraj Deaedi prvotno napisa Vidi poruku
    OK, ja hranim dijete iskljucivo sa AD-om i imam dosta pitanja. Znaci, ako postavim takvu temu (necu spominjati naziv AD-a), ta se tema nece brisati? Do sada nisam htjela tako nesto pitati da ne ispadne da provociram, ali ako je to dozvoljeno, rado bi svasta pitala.
    Što se mene tiče možeš. Sve dok ne pitaš za preporuku tipa:" koja je formula bolja?". Mogu ti i odgovoriti , obzirom da je moje drugo dijete bilo na formuli.
    Posljednje uređivanje od sirius : 16.02.2011. at 20:46

  24. #74
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    Citiraj Deaedi prvotno napisa Vidi poruku
    OK, ja hranim dijete iskljucivo sa AD-om i imam dosta pitanja. Znaci, ako postavim takvu temu (necu spominjati naziv AD-a), ta se tema nece brisati? Do sada nisam htjela tako nesto pitati da ne ispadne da provociram, ali ako je to dozvoljeno, rado bi svasta pitala.
    Ja bih rekla da možeš postavljati pitanja koja su vezana uz dijete, a ne uz formulu.
    Dakle, ne možeš ovdje dobiti odgovor na pitanje koliko praha se stavlja u vodu.
    To piše na kutiji i treba se toga pridržavati.
    Niti koliko dijete treba pojesti po obroku.
    I to piše na kutiji i treba se toga pridržavati.

    ali, ako dijete ima problema sa zatvorom, meni je sasvim svejedno je li dijete dojeno ili na formuli, pokušat ću pomoći kao mama, ne kao savjetnica (jer kao savjetnica znam samo kako pomoći opstipiranom djetetu koje je dojeno).
    ili bilo što drugo, a da tema nije formula.

    razlika je prilično velika, nadam se da je razumljiva.
    Posljednje uređivanje od apricot : 16.02.2011. at 21:44 Razlog: tipfeleri, katastrofa

  25. #75
    jennifer_gentle avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Postovi
    2,622

    Početno

    Citiraj ina33 prvotno napisa Vidi poruku
    Ne može se razgovarat o tome na Rodi, jer ga se onda vraća u emotivnu domenu household artikala koji normalno idu uz rođenje djeteta - iz spektra "normalno, prihvatljivo, OK i alternativa", a cilj je smjestiti ga u spektar "lijek, za posebne, devijantne slučajeve, nije default, lošiji je izbor, izbor je samo iz medicinske nužde".

    Nema najboljeg AD mlijeka, i AD mlijeka No. 1 - to je, čini mi se, kao da pitaš doktora opće prakse je li zdravije kravlje Dukatovo od Vindijinog i očekuješ da ti on kaže - svakako Dukat, zato i zato?

    Mislim da ti ovo baš i nije dobar primjer. Da se mi, odrasli, hranimo isključivo mlijekom, i da smo općenito u tako osjetljivom životnom stanju kao novorođenčad, itekako bi imalo smisla pitati koje mlijeko je bolje.
    Ni ti kad ideš doktora ne govoriš koliko puta kakš i piškiš i koje je boje, niti koliko si grama dobila od prošlog pregleda.

    Vjerojatno ne postoji najbolje AD mlijeko, ali postoji ono koje je po svom sastavu najprimjerenije određenom djetetu. Ovako ispada da ukoliko to nije sisa, sasvim je svejedno čime hranimo svoje dijete.

    Za sina smo sumnjali da ima netoleranciju na kravlje proteine još dok je bio isključivo dojen, pa ni ja nisam par mjeseci konzumirala mliječne proizvode. I nikako mi nije bilo svejedno koje ću mu mlijeko dati.

  26. #76
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    To je sasvim druga priča, ako se smatra da je dijete osjetljivo na proteine iz kravljeg mlijeka onda pedijatar treba preporučiti određenu formulu, ili određeni tip formule, kao i kad dijete ima reflux ili grčeve, ili proljev.

    A moram dakle zaključiti i da sam bila u pravu kad sam rekla da se na Rodinom forumu ne smije razgovarati o pripremi, doziranju, broju obroka adaptiranog mlijeka.

  27. #77
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,366

    Početno

    Citiraj jennifer_gentle prvotno napisa Vidi poruku
    Mislim da ti ovo baš i nije dobar primjer. Da se mi, odrasli, hranimo isključivo mlijekom, i da smo općenito u tako osjetljivom životnom stanju kao novorođenčad, itekako bi imalo smisla pitati koje mlijeko je bolje.
    Ni ti kad ideš doktora ne govoriš koliko puta kakš i piškiš i koje je boje, niti koliko si grama dobila od prošlog pregleda.

    Vjerojatno ne postoji najbolje AD mlijeko, ali postoji ono koje je po svom sastavu najprimjerenije određenom djetetu. Ovako ispada da ukoliko to nije sisa, sasvim je svejedno čime hranimo svoje dijete.

    Za sina smo sumnjali da ima netoleranciju na kravlje proteine još dok je bio isključivo dojen, pa ni ja nisam par mjeseci konzumirala mliječne proizvode. I nikako mi nije bilo svejedno koje ću mu mlijeko dati.
    Pa Ina je spomenula da postoje specifične situacije, ali tada o njima odlučuje pedijatar.
    U svim ostalim situacijama nema apsolutno nikakve veze kakvo AD ili kojeg proizvođača, barem je tako u našim bolnicama (ne govorim o rodilištima nego o bolnici sa kojom imam iskustva). Ponuda i izbor mlijeka ovisi o sponzoru ili dobavljaću, ili o roditelju ako želi nekog drugog proizvođaća. U slučaju da dijete nema specifične potrebe u donošenosti, količini kalorija ili eventualnoj netoleranciji.

  28. #78
    Cubana avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    East end
    Postovi
    6,747

    Početno

    Citiraj jennifer_gentle prvotno napisa Vidi poruku
    Vjerojatno ne postoji najbolje AD mlijeko, ali postoji ono koje je po svom sastavu najprimjerenije određenom djetetu. Ovako ispada da ukoliko to nije sisa, sasvim je svejedno čime hranimo svoje dijete.
    Ne bi sva ta mlijeka dobila dozvolu za prodaju da nisu sva prilagođena dobi djeteta i kao takva kategorizirana.

  29. #79
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,366

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa Vidi poruku
    To je sasvim druga priča, ako se smatra da je dijete osjetljivo na proteine iz kravljeg mlijeka onda pedijatar treba preporučiti određenu formulu, ili određeni tip formule, kao i kad dijete ima reflux ili grčeve, ili proljev.

    A moram dakle zaključiti i da sam bila u pravu kad sam rekla da se na Rodinom forumu ne smije razgovarati o pripremi, doziranju, broju obroka adaptiranog mlijeka.
    Ne raspravlja se o onom što piše na kutiji. Iako je bila zanimljiva ona tvoja davna tema o preporuci za dnevni unos kalorija , posebno za nedonošenu djecu. Obzirom da su upute na kutiji potpuno neupotrebljive u tom slučaju.

  30. #80
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Ha, čuj, gore ste tvrdile da se raspravlja, i da se samo ne smije spominjati marka mlijeka.

  31. #81
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,366

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa Vidi poruku
    Ha, čuj, gore ste tvrdile da se raspravlja, i da se samo ne smije spominjati marka mlijeka.
    Ma to na kutiji je totalno nezanimljiva kategorija. I tako bi se trebalo držati uputa (prilično strogo) barem što se omjera vode tiče.

  32. #82
    Deaedi avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Postovi
    9,736

    Početno

    Citiraj apricot prvotno napisa Vidi poruku
    Ja bih rekla da možeš postavljati pitanja koja su vezana uz dijete, a ne uz formulu.
    Dakle, ne možeš ovdje dobiti odgovor na pitanje koliko praha se stavlja u vodu.
    To piše na kutiji i treba se toga pridržavati.
    Niti koliko dijete treba pojesti po obroku.
    I to piše na kutiji i treba se toga pridržavati.

    ali, ako dijete ima problema sa zatvorom, meni je sasvim svejedno je li dijete dojeno ili na formuli, pokušat ću pomoći kao mama, ne kao savjetnica (jer kao savjetnica znam samo kako pomoći opstipiranom djetetu koje je dojeno).
    ili bilo što drugo, a da tema nije formula.

    razlika je prilično velika, nadam se da je razumljiva.
    Ne bi se složila. Evo, npr. spomenula si zatvor. Kod nas je uzrok zatvora bila upravo vrsta AD-a. Pedijatar nije bas bio upucen koje je AD bolje/losije, pa sam bas citala razna iskustva po drugim forumima.
    Dalje, ima npr. mlijeka koja sadrže probiotike koji itekako pomazu. Ili, sama temperatura mlijeka, nekom djetetu mozda vise odgovara hladnije, a nekom stupanj toplije mlijeko...
    Ne mozes razgovarati o AD-u a da ne razgovaras o pripremi AD-a. Ili o prehrani djeteta koje se hrani AD-om, a da ne spominjes AD.
    Onda je postenije reci da se ne smije pricati o problemima/pitanjima djece koja se hrane AD-om, nego pisati između redaka. Dakle, ispada da su ta djeca djeca "drugog reda", na neki nacin manje vrijedna nego dojena jer je nacin njihove ishrane izgleda sramotan i nedostojan da bi se spominjao. Takav je moj dojam, ako mi netko kaze da ne smijem reci/pitati nesto o nacinu na koji hranim svoje dijete. Ono, suti, da ne "zarazis" druge mame tom idejom.

  33. #83
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,366

    Početno

    Što reći , nego da pretjeruješ.
    Usput i moje dijete je imalo zatvor ( plus bilno na nekoliko lijekova u isto vrijeme, jedan od njih je bio diuretik) pa mi je pedijatrica u telefonskom razgovoru od pet minuta odgovorila na pitanje o problemu i rekla koju formulu da kupim.

  34. #84
    Ivanna avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Postovi
    930

    Početno

    Citiraj Cubana prvotno napisa Vidi poruku
    Ne bi sva ta mlijeka dobila dozvolu za prodaju da nisu sva prilagođena dobi djeteta i kao takva kategorizirana.
    Točno. I opet se ponavljam; previše filozofije oko izbora ad ml. za zdravu djecu.

    Kako će pedijatar, patronažna ili tko već procijeniti koje mlijeko je najprimjerenije određenom djetetu?
    Ovo se odnosi na zdravu djecu koja nemaju kojekakve intolerancije, alergije i sl.

    Ja bi to isto usporedila sa izborom Dukat ili Vindija za odrasle. Oba su zdravstveno ispravna, a tko će koje ovisi o ukusu, cijeni....

    Zašto bi patronažna dijelila reklamne letke?! Kao super, vi dojite, a ako ne uspijete kupite xl mlijeko jer je to najbolje ad mlijeko!

  35. #85
    Deaedi avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Postovi
    9,736

    Početno

    Citiraj Ivanna prvotno napisa Vidi poruku
    Točno. I opet se ponavljam; previše filozofije oko izbora ad ml. za zdravu djecu.

    Kako će pedijatar, patronažna ili tko već procijeniti koje mlijeko je najprimjerenije određenom djetetu?
    Ovo se odnosi na zdravu djecu koja nemaju kojekakve intolerancije, alergije i sl.

    Ja bi to isto usporedila sa izborom Dukat ili Vindija za odrasle. Oba su zdravstveno ispravna, a tko će koje ovisi o ukusu, cijeni....

    Zašto bi patronažna dijelila reklamne letke?! Kao super, vi dojite, a ako ne uspijete kupite xl mlijeko jer je to najbolje ad mlijeko!
    Gle, oba djeteta su mi bila/jesu na AD-u i ogromna je razlika između vrsta AD-a i kako na njih reagiraju zdrava djeca.
    To što je tvoje dijete jednako podnosilo sve vrste AD-a (pretpostavljam da nisi dojila, nego davala AD, s obzirom da iznosis takve stavove), ne znaci da su sva djeca takva.

  36. #86
    jennifer_gentle avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Postovi
    2,622

    Početno

    Meni je ovo sad već malo smiješno. Tu se nadugačko i naširoko raspreda da li prije mrkvu ili jabuku, ribanu ili kuhanu, ali možda ipak ovo ne zbog nitrita, a možda ipak ne blitvu koja nije ubrana prije 2h i 15 min, a sve to kao da život ovisi o tome. A što se tiče AD-a, sasvim svejedno, sva su zdravstveno ispravna. Nemreš bilivit.

  37. #87
    Deaedi avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Postovi
    9,736

    Početno

    Citiraj jennifer_gentle prvotno napisa Vidi poruku
    Meni je ovo sad već malo smiješno. Tu se nadugačko i naširoko raspreda da li prije mrkvu ili jabuku, ribanu ili kuhanu, ali možda ipak ovo ne zbog nitrita, a možda ipak ne blitvu koja nije ubrana prije 2h i 15 min, a sve to kao da život ovisi o tome. A što se tiče AD-a, sasvim svejedno, sva su zdravstveno ispravna. Nemreš bilivit.
    Good point. Znaci, sva hrana na trzistu je jednako dobra i kvalitetna?

  38. #88
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,366

    Početno

    Citiraj Deaedi prvotno napisa Vidi poruku
    Good point. Znaci, sva hrana na trzistu je jednako dobra i kvalitetna?
    Pa , jestiva je i ima dozvolu za prodaju .

  39. #89
    Ivanna avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Postovi
    930

    Početno

    Ne, moje dijete nije nikada bilo na ad. mlijeku.

    A kako će netko unaprijed znati da li će xy mlijeko kod tvojeg djeteta izazvati recimo zatvor ili da će mu baš to i to odgovarati? To je ono što otkriješ sama, isprobavajući. Netko "pogodi" isprve, netko iz treće.
    Jedna mama će ti reći da je njoj mlijeko xy bilo najbolje, druga će reći da je kod njih to mlijeko izazvalo zatvor, a treća da je njeno dijete bilo gladno i stalno tražilo jest kad je bilo na tom mlijeku. I koji zaključak je o tom mlijeku, jel valja ili ne?
    Ja ne mislim da su nedojena djeca djeca drugog reda. Mislim, da li uopće netko ovdje tako razmišlja?!
    Istina, prehrana djeca ad.mlijekom je daleko važnija tema od koje donje gaće kupiti ili točkice u jaju ili neke treće, ali ovo je takav forum i gotovo. Zašto vam toliko smeta što nema razgovora o tome na Rodi? Mislim, ima i drugih foruma gdje se može saznati sve što vas zanima.

  40. #90
    jennifer_gentle avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Postovi
    2,622

    Početno

    Citiraj Ivanna prvotno napisa Vidi poruku
    Ne, moje dijete nije nikada bilo na ad. mlijeku.

    Istina, prehrana djeca ad.mlijekom je daleko važnija tema od koje donje gaće kupiti ili točkice u jaju ili neke treće, ali ovo je takav forum i gotovo. Zašto vam toliko smeta što nema razgovora o tome na Rodi? Mislim, ima i drugih foruma gdje se može saznati sve što vas zanima.

    Ja sam napisala da me ne smeta konkretno to što je to na Rodi na tabu, već to što se ide ka tome da se zabrani reklama ili bilo kakav vid informiranja o AD-u,a zdravstvene djelatnike koji zucnu koju o tome (opravdano ili neopravdano) se odmah proziva plaćenicima najgore vrste. Evo, vjerojatno je i naša pedijatrica čitala Rodu pa se sva usplahirila i nije htjela ni zucnuti o tome da sačuva svoj obraz.

  41. #91
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,470

    Početno

    draga kata/klik, nisma uopce znala da si bila u tako ozbiljnoj zdravstvenoj situaciji. Iskreno mi je strasno zao zbog svega sto si prosla. Nadam se da je sad sve ok.

    najbitnije je bilo tvoje zdravlje, fala Bogu da je sad to iza tebe.

    ne znam sto reci na ovu temu, i mene forum nabrijava da je AD nesto grrr....... a s druge strane kad cujem tvoje razloge zasto si razocarana forumom u neku ruku, u potpunosti te razumijem draga, ne dao Bog da se netko nadje u takvoj situaciji i osjeti to na svojoj kozi.

    i ja imam jednu temu na kojoj ne nailazim na razumijevanje,ali nikad ne reci nikad, a i svaka krajnost nije dobra ....ja sam odlucila ne bit iskljuciva u stavovima nego pokusat razumjet nekoga tko razmislja drugacije od mene, to je bit zar ne a ne stalno nadmudrivanje. da si budemo podrska a ne kritika.

    Drz se hrabra majko!

  42. #92
    Ivanna avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Postovi
    930

    Početno

    Citiraj jennifer_gentle prvotno napisa Vidi poruku
    Ja sam napisala da me ne smeta konkretno to što je to na Rodi na tabu, već to što se ide ka tome da se zabrani reklama ili bilo kakav vid informiranja o AD-u,a zdravstvene djelatnike koji zucnu koju o tome (opravdano ili neopravdano) se odmah proziva plaćenicima najgore vrste. Evo, vjerojatno je i naša pedijatrica čitala Rodu pa se sva usplahirila i nije htjela ni zucnuti o tome da sačuva svoj obraz.
    To je pogreška tvoje pedijatrice, trebala ti je pomoći, a možda jednostavno nezna. Evo, sirius je napisala da je njena ped. normalno rekla koju formulu da kupi.
    Pa i ja se susrećem s roditeljima koji neznaju koje mlijeko kupiti, naš ped. često ni sam nema pojma pa im kaže pitajte u ljekarni. I nije mi nikakav problem reći koje mlijeko se najčešće kupuje, s kojim su roditelji uglavnom zadovoljni, koje ima probiotike, koje nezasić. masne kiseline, koje je namijenjeno djeci sa zatvorom, koje za djecu koja puno bljuckaju itd
    Ali problem jest kad roditelji dođu na prvu kontrolu, kad dijete dobije na kilaži manje od očekivanog, pedijatar u mnogim slučajevima ne postavlja pitanja koja postavljaju rodine savjetnice s namjerom da pomognu očuvati dojenje i riješiti problem, nego odmah savjetuje uvođenje jednog obroka ad mlijeka.

  43. #93

    Datum pristupanja
    May 2008
    Postovi
    849

    Početno

    malo citam sto pisete..ne znam jesam ja jedina osoba kojoj je pedijatar rekao da nisu sva AD ista i da ima onih s kvalitetnijim sastavom od drugih a da sam pritom uvjerena da ne reklamira niti jedno ad, ne dijeli reklame za isti itd..dapace, kad sam s mjesec dana pocela djetetu davati + bocicu ad-a jer sam kod skoka u ravoju mislila da je gladno upravo on je bio taj koji me razuvjerio i vratio na iskljucivo dojenje objasnivsi mi skokove u razvoju i smirivsi me da dijete ne umire od gladi..i na kraju smo dojili 1,9 mj. (naravno pitala sam i savjetnice s rode i njima puno hvala za savjet)..
    do ad-a sam dosla opet kad sam radila djetetu mlijecne kasice (griz, zobene) jer uopce nisam mogla izdojiti dovoljno mlijeka za to bez obzira sto je dijete imalo i previse..izdajalicom nista nije islo van..i onda mi je rekao da svaki ad nije isti..uglavnom, kao i kod svakog proizvoda..vjerujem da bi nutricionist koji se razumije u mlijeko mogao reci koje mlijeko je manje zlo..ili koja krema ima zdraviji sastav..
    inace, ne smeta mi sto na rodi nema postova za ad medjutim cini mi se da je u zadnje vrijeme ozracje malo pozitivnije, nekad se znalo desiti da pojedine osobe osudjuju i seciraju recenice i obrcu ih..
    ono sto osobno mislim da je najveci problem kod dojenja su pedijatri i patronazne..ako ti oni daju krivi savjet a njima imamo tendenciju vjerovati , sve moze otici u drugom smjeru. i sama sam dozivjela savjete od pedijatrice (ne moje): ako pijes tablete zeljeza prestani dojiti, moguce da beba od toga ima grceve pa do frendica koje pedijatri ne upozore na skokove u razvoju i preporuce im bocicu jer nemaju dovoljno mlijeka...nemam pojma kako to rjesiti

    kate, tebi zelim svako dobro brzo ozdravi i uzivaj s malenim!
    Posljednje uređivanje od lore : 17.02.2011. at 00:09

  44. #94

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb pri jezeru
    Postovi
    1,075

    Početno

    Na Rodi se ne smije raspravljati niti se smije dati odgovor na pitanja o pripremi AD, doziranju itd. pogotovo o onome što piše na kutiji ...jer Rode nisu educirane o AD. Ali jesu o dojenenju.

    Ali zato smo svi "educirani" da možemo raspravljati, savjetovati i davati odgovore o npr. doziranju paracetamola, ibuprofena i voltaren čepića kod male djece. A to jesu lijekovi. I također sve o doziranju piše u uputi. ALi tu se ne ustručavavamo dati "pravi savjet".

    Ili čak mamama čije je dijete dobilo recept za antibiotik savjetovati da ga ipak nedaju jer pedijatar nije napravio KKS.

  45. #95
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,206

    Početno

    pituljica, "good point". Iako ja nemam pojma o AD, nikad mi nije trebalo. Meni je dojenje bilo nešto najnormalnije i jedini mogući način hranjenja moje djece, ali vidim da ima puno mama oko mene koje to ne misle ( ili ne smiju dojiti )i možda bi im trebalo pomoći savjetom o načinu davanja AD. Ako netko tu zna kako pomoći ( a sigurno zna ).
    Posljednje uređivanje od Beti3 : 17.02.2011. at 00:44

  46. #96
    Strobery Shortcake avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    2,756

    Početno

    Označite me kako god želite, ali meni stvarno, ali stvarno nije jasno zašto neko uporno želi razgovarati o AD-u na ovom forumu koji se jasno ogradio od takvih tema, rekao odmah na početku "ovdje se o tome ne govori, to je tabu!".
    Nije baš da se ne mogu naći forumi na kojima se govori o AD-u, većina roditeljskih foruma je takva. I ko ima potrebu za tim može otići tamo. Mogu se razmjeniti informacije i na pp. Ali opet se poteže pitanje "zašto ne na Rodinom forumu?"
    Nema li Roda "ljudsko pravo" da kaže da o nećemu ne želi razgovarati bez obzira na razloge?
    Poštujete li vi svog sagovornika ako vam kaže da ne želi govoriti o nekoj temi ili ga stalno o tome propitujete i navaljujete.
    Udruga je vlasnik foruma, Udruga ga uređuje i plaća, i valjda može na njemu određivati pravila kako ona smatra da je ispravno.
    I naravno da se svi ne moraju slagati, ali nije ovo jedini forum.

    P.S. Ina33, kao i obično, potpuno si shvatila bit

  47. #97
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    Citiraj Deaedi prvotno napisa Vidi poruku
    Good point. Znaci, sva hrana na trzistu je jednako dobra i kvalitetna?
    zato imamo cijeli podforum na kojem raspravljamo o dohrani.
    jer se bez dohrane ne može.
    bez AD se najčešće može.

    i jer kata i anka sa placa ne plaćaju reklame u udarnom terminu tvrdeći kako je njihova mrkva najbolja i kako će baš od njihove mrkve djeca biti snažna, pametna, spavat će cijelu noć...
    i jer nemaju logo sa mrkvicom koji stavljaju na naljepnice za auto, blokiće, satove, kemijske, plišane mrkvice... koje onda besplatno dijele u rodilištima, e kako bismo svi direktno iz rodilišta otišli na plac i kupili baš njihovu mrkvicu.
    i jer nisu otišle u sušom i glađu pogođenu državu, podijelile na tone mrkvica i onda se pokupile i ostavile tu djecu da gladuju kad mrkvica više nije bilo.

    kad to naprave, ja vam garantiram da se ni kata ni anka više neće smjeti ovdje spomenuti.
    mrkva da, ali ne kao jedini izbor. i ne ako se može pomoći da se izbjegne.
    i ne osuđivati mamu koja se iz bilo kojega razloga odlučila za mrkvu.

    jer/ali postoji i majčino mlijeko.

    pituljice, istina je da se na Forumu može pisati o svakojakim stvarima, samo o AD ne.
    ali, to smo prežvakale već tisuću puta: to je izbor Udruge, naš dogovor, naša želja.
    toliko je tema o kojima se može razgovarati, toliko puta se pomoglo oko mnogočega.

    za AD će se savjet morati potražiti drugdje.

  48. #98
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa Vidi poruku

    A moram dakle zaključiti i da sam bila u pravu kad sam rekla da se na Rodinom forumu ne smije razgovarati o pripremi, doziranju, broju obroka adaptiranog mlijeka.
    U pravu si.
    Ne može.

  49. #99
    smedja avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    863

    Početno

    Moj prijedlog je da se za slucajeve kao Katin (upoznale smo se jednom i zelim i tebi i decku od srca sve najbolje) umjesto savjetovanja o AD, protiv kojeg sam i ja na ovom forumu oformi nekakav topic "pomoci".
    Objasniti ću: Dosta majki na ovom forumu smatra (kao i Kata) najboljim i jedinim sto zeli za svoje dijete. Realno, postoje situacije kad majke koje uspjesno doje moraju u nekom trenutku ili prekinuti dojenje na par dana ili tjedan-dva zbog neke bolesti/lijeka/pretrage koji nisu spojivi s dojenjem. Predlazem da se oformi neki topic gdje bi mame kojima ide izdajanje (ima ih) dale mlijeka onim mamama koje trebaju par doza ljudskog mlijeka na krace ili dulje staze.

    Dozvoljavam da ima gadljivih, ali vjerojatno ima i negadljivih tako da mislim da bi to bilo lijepo.
    Trenutno nisam u stadiju kad mi ide izdajanje, ali kad rodim slijedece dijete pa do kakvih 8 mj dobi se mozete javiti sa molbom za koju casu

  50. #100
    Osoblje foruma spajalica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    selo
    Postovi
    14,725

    Početno

    zasto mi se cini da ce se ovaj topic razvuci kao i neki drugi , a pametno nece se nista reci.

    jasno je nama da je kata imala problem. u par minuta joj se zivot okrenuo. ja, na njenom mjestu, bi se vjerojatno osjecala bespomocnom. i sad pored brige za sebe ima jos jednu. kako prehraniti djete.
    niko, je nece osuditi sto je presla na AD, pa za takve stvari i postoji, na srecu.

    ali nju muci sto na rodi nije nasla informaciju. jer je vjerovala ovom forumu. i sad isapda da smo je povrijedili, cak je trazena i isprika.
    niko u rodi ne misli da je AD najvece zlo i otrov koji se proizvodi. ali probelm je u marketnigu. vecina nas je odgojena na novom proizvodu, zlatne 70-te. jednom je jedna pedijatrica rekla da je to najveci pokus napravljen tih godina, cije posljedice zapravo jos ne znamo. ja se za svoje dobro nadam da ih nece biti

    roda se odlucila promovirati dojenje. svi tragovi AD u smislu branda, hvaljenja, se micu. to imate i u pravilima. dakle kad se kata registrirala na forum znala je pravila.

    ali kako vam je sirius dala, pa mozete pitati nesto sto vas muci, ovisno i razvoju teme tema ce se ili kljucati ili brisati.


    OT: pituljica nedavno je bila bas jedna tema o antipireticima di je majka trazila savjet o vremenskoj razlici izmedju dva razlicita antipiretika. vecina ljudi tamo je savjetovalo da ili ode na hitnu ili da zove istu. dakle ljudi pitaju i raspravljaju o tome, ali ipak vecina savjetuje opet lijecnike

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •