Stranica 3 od 14 PrviPrvi 1234513 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 101 do 150 od 652

Tema: Ja sam uvijek za dojenje ali...

  1. #101
    Osoblje foruma krumpiric avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,835

    Početno

    85 posto djece u RH je na adaptiranom mlijeku, zar zaista ne postoji mjesto di su ti ljudi dobili informaciju i zar je zaista problem što to nije forum udruge koja se bavi promocijom dojenja?

  2. #102
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Citiraj jennifer_gentle prvotno napisa Vidi poruku
    Meni je ovo sad već malo smiješno. Tu se nadugačko i naširoko raspreda da li prije mrkvu ili jabuku, ribanu ili kuhanu, ali možda ipak ovo ne zbog nitrita, a možda ipak ne blitvu koja nije ubrana prije 2h i 15 min, a sve to kao da život ovisi o tome. A što se tiče AD-a, sasvim svejedno, sva su zdravstveno ispravna. Nemreš bilivit.
    Po meni je to nitriti, blitva itd. - pretjerivanje. Isto kao i previše filozofije oko AD. Ovo što kaže daedi - nesmiš zarazit druge mame s time - pa, ne smiješ. Na Rodi, i u nekim bolnicama (moraš bižat iz sobe da se ne vidi (da ne vide druge mame) da dijete jede na bočicu nego ga hranit u sobi za bebe) itd. Moje mišljenje o tome je da je to bezveze, ali who the hel em aj. Samo suprotna strana priče topica stila "dojenje u Osijeku - izaziva čuđenje ????" i slično.
    Posljednje uređivanje od ina33 : 17.02.2011. at 09:56

  3. #103
    kata.klik avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Postovi
    814

    Početno

    da postoje drugi forumi, i da ok ne može se pričati o markama AD, ne smije se reklamirati, nema razgovora o dziranju, načinu korištenja itd....
    ss žašto neko ima potrebu razgovarati o AD na ovom forumu? jednostavno zato što ja ne idem ni na jedan drugi forum o majčinstvu osim rodinog, nisam nigdje drugdje registrirana, a ako se i jesam registrirala to je bilo jako kratko, sve bitne informacije sam mogla naći na ovom forumu, i ne ina33 nisam ograničena samo na ono što piše na forumu, nedaj bože ali ima jako, jako puno korisnih informacija. ne postam puno, ali jako puno pratim i čitam, tvoji postovi su mi zakon i puno pomogli u borbi kroz MPO. sve bitno za dojenje sam iscrpila sa rodinog portala i foruma, sve o porodu saznala na portalu, dobila sigurnost i izgubila strah koji me pratio godiama od poroda, (curama na tečaju za trudnice puno hvala).
    ja pratim forume ovisno o tome što mi u tom trenutku treba, kad sam saznala da bolujem od hodkigsa prvo sam došla do HULL-a tamo dobila bitne informacije, naravno da mi nije palo napamet o kemicama, zračenju i ostalom razgovarati s curama ne rodi (tu sam isključivo majka) nego na mjestu di su i drugi koji su u tom trenutku u mojoj situaciji, danas razmišljam o kupnji stana, kreditima i ostalom i tražim informacije tamo di je najviše ljudi koji su prošli to...
    i nije poanta mog posta bila da se forum mora otvoriti i da se na njemu mora pisati o AD, ali stvarate (ne udruga nego pojedinci) ponekad takvu klimu da se čovjek smrzne i ostane zatečen...

  4. #104
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Kata.klik, pa dosta ekipe dođe do takve spoznaje, ali to je "cijena" nekih politika, i Roda je zaključila da joj je tu veći benefit nego cost toga, i dio je veće priče, i procijenili su da je to ispravan način. On a personal note, možda je i korisno malo se odlijepit s foruma, baš zbog toga da stekneš uvid i u druge roditeljske priče i načine, a ovo oko AD-a su onda neka "prirodna vrata" u druge svijetove, pa onda radiš svoj neki individualni "pick and choose" set roditeljstva, kako ti paše (iz tvoje prakse).

  5. #105
    Administratorica puntica avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,634

    Početno

    ja mislim da je glavni problem oko ad-a da nitko, ali baš nitko nema relevantne informacije o tome koje je mlijeko kakvo
    svaki proizvođač ima svoju filozofiju i svoje reklame kojima cilj nije informiranje o karakteristikama mlijeka nego uvjeravanje da je baš njihovo mlijeko najbolje

    na temelju letaka i reklama, nitko, nitko ne može znati koje je mlijeko bolje.

    a i djeca su različita i ne paše svakome isto.


    zato bi struka (tu mislim prvenstveno na pedijatre i nutricioniste) trebala imati relevantne informacije. trebala bi imati na raspolaganju studije (koje bi bile financirane od nekih neutralnih strana) koje bi rekle: ovo mlijeko je ovako, ono onako, u ovome fali ovoga, u onome je viška onoga. i onda bi ti isti stručnjaci, na temelju RELEVANTNIH informacija (a to svakako nisu letci i reklame) i na temelju razgovora s roditeljima o djetetovim potrebama, trebali preporučiti mlijeko koje bi bilo najprimjerenije

    zašto tako nešto ne postoji? ne mislim samo u hr, nego nigdje? zato što su proizvođači AD premoćni i nije im u cilju da se njihov proizvod uspoređuje s drugima, i imaju jako dobre veze svugdje. u interesu im je samo zarada. pa im je onda bolje da ljudi sami od sebe isprobavaju 1,2,3,4 vrste AD-a dok ne dođu do one koja im odgovara nego da im pedijatar odmah kaže: nemojte ni probati xy, to vam je mlijeko među najgorima. iako svi misle da je super jer, eto, reklama je moćna stvar


    zato razumijem frustracije iz ove teme, fakat je koma kad moraš dijete hraniti ad-om a nemaš pojma kojim, kako itd. i onda još imaš problema dok nađeš onaj koji djetetu paše, a nemaš NIKOG koga možeš pitati i koji će ti objektivno nešto o tome reći. jer takva osoba ne postoji

  6. #106
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,366

    Početno

    Citiraj kata.klik prvotno napisa Vidi poruku
    da postoje drugi forumi, i da ok ne može se pričati o markama AD, ne smije se reklamirati, nema razgovora o dziranju, načinu korištenja itd....
    ss žašto neko ima potrebu razgovarati o AD na ovom forumu? jednostavno zato što ja ne idem ni na jedan drugi forum o majčinstvu osim rodinog, nisam nigdje drugdje registrirana, a ako se i jesam registrirala to je bilo jako kratko, sve bitne informacije sam mogla naći na ovom forumu, i ne ina33 nisam ograničena samo na ono što piše na forumu, nedaj bože ali ima jako, jako puno korisnih informacija. ne postam puno, ali jako puno pratim i čitam, tvoji postovi su mi zakon i puno pomogli u borbi kroz MPO. sve bitno za dojenje sam iscrpila sa rodinog portala i foruma, sve o porodu saznala na portalu, dobila sigurnost i izgubila strah koji me pratio godiama od poroda, (curama na tečaju za trudnice puno hvala).
    ja pratim forume ovisno o tome što mi u tom trenutku treba, kad sam saznala da bolujem od hodkigsa prvo sam došla do HULL-a tamo dobila bitne informacije, naravno da mi nije palo napamet o kemicama, zračenju i ostalom razgovarati s curama ne rodi (tu sam isključivo majka) nego na mjestu di su i drugi koji su u tom trenutku u mojoj situaciji, danas razmišljam o kupnji stana, kreditima i ostalom i tražim informacije tamo di je najviše ljudi koji su prošli to...
    i nije poanta mog posta bila da se forum mora otvoriti i da se na njemu mora pisati o AD, ali stvarate (ne udruga nego pojedinci) ponekad takvu klimu da se čovjek smrzne i ostane zatečen...

    kata, kad se nađeš u potpuno neprirodnoj situaciji , u trenutku kada se boriš za vlastiti život ili život vlastitog dijeteta (kao ja) , ponekad se osjećaš drugačiji (ili prije uvijek se osjećaš drugačiji) . Činjenica da ne dojiš (na mjestu gdje to svi ostali čine) samo te podsjeća na to koliko je tvoje roditeljstvo različito od ostalih. I to je teško... Meni je bilo isto teško u jednom trenutku, ali o je proces...bilo mi je teško što ne mogu biti normalna majka , imati normalne brige...treba vremena da se preboli ta različitost.
    Htjela sam reći, da su ti na ovom Forumu prijatelji i poznanici, tu si dobrodošla...meni je žao što se osjećaš izolirano...
    Ali u isto vrijeme ne mislim da je tvoja i moja situacija uobičajena (srećom da nije) , i da bi zbog nas liječnici , patronažne seastre i ovaj Forum trebao olako kršiti kod u slučaju da se jednom nekome slučajno ne desi nešto kao nama pa da im barem u logistici bude lakše.

  7. #107
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Zato jer ne postoji the best adaptirano koje će bit prilagođeno bebama a) i bebama b), jer je to roba široke potrošnje i to je, po meni, van domene pedijatara (usporedba Dukat-Vindija). Osim kod posebnih problema za reflukse itd., tu se razvijaju posebna mlijeka, od kojih opet ima više brandova, koji su međusobno slični. To je objektivno, drugo je, po meni, marketing stila - zašto netko ne istraži koji je sir najbolji itd. Oni koji koriste AD to su skužili, meni se ovo čini filozofija "na suho", tj. bez iskustva, ali možda i ja brijem.

    To je kao i sve u hrani/dohrani - mojoj maloj paše ovo, a ne voli to i to. To je izvan domene liječnika, a u domeni ukusa i iskustava. Po meni. Mislim, to bi bilo kao očekivati stila neka se konačno slože ti prometni stručnjaci i mehaničari koji je onda auto najbolji.
    Posljednje uređivanje od ina33 : 17.02.2011. at 10:18

  8. #108
    kata.klik avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Postovi
    814

    Početno

    probajte zamisliti situaciju, ja razgovaram sa svojom kumom o mlijeku, pričamo dok moj mali jede flašicu, dolazi mi jedna mama u parku i sva zgrožena reagira, pa zašto tako maloj bebi dajete flašicu, znate vi koje su prednosti dojenja, pročitajte si malo brošure rode, nemojte trovati djete blblbla....halo kaj da ja njoj kažem, znate gospođo ja imam rak i nesmijem dojiti svoje dijete i znate baš mi treba još i moraliziranje jedne prodojeće mame koja je svu pamet svijeta pokupila na rodi, znate, dobro je promicati dojenje, naravno da sam za to, ali nemaju si pravo određene osobe davati da sole pamet nekom drugom....ja naime nisam baš bila voljna strancima pričati dasam bolesna, sažaljenje nepoznatih osoba u parku mi nije potrebno, ali sam automatski svrstana u tih 85% majki koje mogu dojiti ali ne žele... ako me svaćate što želim reći

  9. #109
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    kato, vjeruj da je ta žena napravila više štete za dojenje nego sve bočice ovoga svijeta.
    tužne smo šo ima takvih žena, ali one svoju agresiju prosipaju posvuda i ne samo vezano za hranjenje djece.

    ti imaš svoj život, svoje dijete, svoje izbore... i neka te ne boli glava zbog takvih.
    nemaš se ti kome ni za što opravdavati, pa sve i da si najzdravija.

    neka svatko prvo pogleda u vlastitu kuću.

    ti se bori za svoje zdravlje i za svoje dijete, a borba ovakvih o kojima pišeš je najveća - nije lako boriti se sa samom sobom.

  10. #110
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,366

    Početno

    Citiraj kata.klik prvotno napisa Vidi poruku
    probajte zamisliti situaciju, ja razgovaram sa svojom kumom o mlijeku, pričamo dok moj mali jede flašicu, dolazi mi jedna mama u parku i sva zgrožena reagira, pa zašto tako maloj bebi dajete flašicu, znate vi koje su prednosti dojenja, pročitajte si malo brošure rode, nemojte trovati djete blblbla....halo kaj da ja njoj kažem, znate gospođo ja imam rak i nesmijem dojiti svoje dijete i znate baš mi treba još i moraliziranje jedne prodojeće mame koja je svu pamet svijeta pokupila na rodi, znate, dobro je promicati dojenje, naravno da sam za to, ali nemaju si pravo određene osobe davati da sole pamet nekom drugom....ja naime nisam baš bila voljna strancima pričati dasam bolesna, sažaljenje nepoznatih osoba u parku mi nije potrebno, ali sam automatski svrstana u tih 85% majki koje mogu dojiti ali ne žele... ako me svaćate što želim reći
    Reci joj upravo to. Ako se ona ima pravo mješati nepozvana u tvoje privatne stvari, tada i ti imaš pravo reći istinu i biti bezobrazna. Pa nije sramota biti bolestan. Ali je sramota se prozivati druge neprimjereno i nepozvan. To nema veze sa Rodom, nego sa odgojem.

  11. #111
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Potpisujem cure. Moja sestra je od nekog nonića na plaži dobila špotanciju stila - tata daje didetu bočicu, a mama se ide kupat (naravno, ona je "poštena nedojilica" - dijete je imalo problem, dolazile joj savjetnice doma pomagati i nije bilo pomoći jer je mala imala motiričkih issues itd.). Ovaj nono nije dobio set obrazlaganja i detalja motoričkih problema, nego ga je "centrirala" kako je trebalo tako da se poslije ispričavao. Ono - znam da je osobno, ali nemoj to uzimat osobno, te komentare zabadala koji misle da popravljaju svijet. I opet, to najčešće dolazi od jako mladih entuzijasta, nesvjesnih da u životu nije uvijek tako kako su planirali (ono, mi smo "besmrtni" i "nesalomljivi") ili tih starih dokonih. Don't take it personal, a uvijek se možeš i zabavit u stavljanju takvih na mjesto (ako te to zabavlja). Moj osobni favorite je argument "komocije" ali... što reći na to osim pomislit kao u onom pjesmuljku "mlado ludo, staro bez pameti".
    Posljednje uređivanje od ina33 : 17.02.2011. at 10:41

  12. #112
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    sad me sirius na nešto podsjetila, kad govorimo o forumu.
    naime, da danas rodim i ne mogu dojit dijete, ne bih se osjećala loše. mislim, možda bih, ali onako - razumno loše
    e, ali kad sam se registrirala tek na forum, kad se rodila M, meni se činilo da sam totalni failure u majčinstvu, ona tema koja je već sto put prožvakana. ali, eto, nisam neka glupa, a tako mi se činilo, da sve ama baš sve krivo radim i s ovom bebom i sa šestogodišnjim sinom. od pohanja, preko kolica do plejke, prepopustljivog odgoja - sve. i da mi je još dojenje omanulo, majko moja, valjda bi psihološku pomoć trebala.
    sad znam ovaj forum u dušu što bi se reklo, eto, npr znam da ne pohaju zato što je nezdravo, nego zato što su lenje i tako dalje.

  13. #113
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    poštena nedojilica

  14. #114
    Osoblje foruma Bubica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,702

    Početno

    Citiraj ina33 prvotno napisa Vidi poruku
    Na Rodi, i u nekim bolnicama (moraš bižat iz sobe da se ne vidi (da ne vide druge mame) da dijete jede na bočicu nego ga hranit u sobi za bebe) itd.
    ja ovo ne mogu vjerovati! "na rodi" (sto god to značilo) nisam to nikada doživjela. Bolnice su pune bočica, gdje nesmiješ dijete u bolnici hraniti na bočicu?

  15. #115
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Pa da, svatko tako, pa onda "forumski odraste" jer je ono što je edukativno i ono što je životno - to su dva skupa, samo u dijelovima preklapajuća.

  16. #116
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Citiraj Bubica prvotno napisa Vidi poruku
    ja ovo ne mogu vjerovati! "na rodi" (sto god to značilo) nisam to nikada doživjela. Bolnice su pune bočica, gdje nesmiješ dijete u bolnici hraniti na bočicu?
    Pa, ja sam to doživjela, u rooming inu Sv. Duha. Tj. - taj rooming in nije za majke koje ne doje već u rodilištu (rijetke su) - tj. tada je beba u sobi za bebe i tamo ju se mora hraniti, ne smije se u sobi di se rooma, ispred mama koje doje. Tj. moraš ići u sobu s bebama, navlačit zelene papučice i pregačicu i napravit taj "užas" - nahranit dijete preko bočice. Puno toga se ne doživi na Rodi, pa o tome je i cijeli ovaj topic, više-manje .

    Svijet je koji put smiješno mjesto, a politike dožive neočekivanu implementaciju, ali sve je to rok and rol i OK.
    Posljednje uređivanje od ina33 : 17.02.2011. at 10:47

  17. #117
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    Citiraj cvijeta73 prvotno napisa Vidi poruku
    sad znam ovaj forum u dušu što bi se reklo, eto, npr znam da ne pohaju zato što je nezdravo, nego zato što su lenje i tako dalje.
    ne samo da znaš forum u dušu, nego se dosta toga i promijenilo.
    ustrajne smo u pravilima, ali je nivo komunikacije drugačiji.
    i puno smo oštrije prema onima koje su sgresivne.

    :lijena nepohalica:

  18. #118
    anchie76 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,993

    Početno

    Citiraj apricot prvotno napisa Vidi poruku
    kato, vjeruj da je ta žena napravila više štete za dojenje nego sve bočice ovoga svijeta.
    tužne smo šo ima takvih žena, ali one svoju agresiju prosipaju posvuda i ne samo vezano za hranjenje djece.

    ti imaš svoj život, svoje dijete, svoje izbore... i neka te ne boli glava zbog takvih.
    nemaš se ti kome ni za što opravdavati, pa sve i da si najzdravija.

    neka svatko prvo pogleda u vlastitu kuću.

    ti se bori za svoje zdravlje i za svoje dijete, a borba ovakvih o kojima pišeš je najveća - nije lako boriti se sa samom sobom.
    Kate, Apricot je to stvarno lijepo sažela. Takve osobe koje hodaju po svijetu i pametuju drugima - samo čine štetu i dojenju među ostalim.

    Znam da ti nije lako, pomagala sam frendici koja je morala hitno prestati dojiti isto zbog bolesti - to zaista nije lako. Drži se, i nemaš se ti što pravdati drugima

  19. #119
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Citiraj Bubica prvotno napisa Vidi poruku
    ja ovo ne mogu vjerovati! "na rodi" (sto god to značilo) nisam to nikada doživjela. Bolnice su pune bočica, gdje nesmiješ dijete u bolnici hraniti na bočicu?
    Točno je reći smiješ - ali... "iza paravana", tj. ne u sobama, u "back officeu".

  20. #120

    Datum pristupanja
    Aug 2009
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    552

    Početno

    Citiraj krumpiric prvotno napisa Vidi poruku
    85 posto djece u RH je na adaptiranom mlijeku, zar zaista ne postoji mjesto di su ti ljudi dobili informaciju i zar je zaista problem što to nije forum udruge koja se bavi promocijom dojenja?
    meni je iskreno ovaj postotak nedojene djece za smrznuti se i da čovjek ostane zatečen.
    to mi više je tek znak da je AD i previše sveprisutan oko nas i nema potrebe se o njemu više razglabati.
    tužno.

  21. #121

    Datum pristupanja
    Aug 2009
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    552

    Početno

    Citiraj kata.klik prvotno napisa Vidi poruku
    probajte zamisliti situaciju, ja razgovaram sa svojom kumom o mlijeku, pričamo dok moj mali jede flašicu, dolazi mi jedna mama u parku i sva zgrožena reagira, pa zašto tako maloj bebi dajete flašicu, znate vi koje su prednosti dojenja, pročitajte si malo brošure rode, nemojte trovati djete blblbla....halo kaj da ja njoj kažem, znate gospođo ja imam rak i nesmijem dojiti svoje dijete i znate baš mi treba još i moraliziranje jedne prodojeće mame koja je svu pamet svijeta pokupila na rodi, znate, dobro je promicati dojenje, naravno da sam za to, ali nemaju si pravo određene osobe davati da sole pamet nekom drugom....ja naime nisam baš bila voljna strancima pričati dasam bolesna, sažaljenje nepoznatih osoba u parku mi nije potrebno, ali sam automatski svrstana u tih 85% majki koje mogu dojiti ali ne žele... ako me svaćate što želim reći
    tvoja je situacija specifična i ti se nemaš zašto osjećati loše, drugi izbor za tebe nije postojao a tvoje dijete treba zdravu mamu i nikako ne spadaš u ovaj veliki postotak nad kojim se čovjek treba zapitati zašto toliko žena ne doji pa ako baš hoćete i u današnjim uvjetima kada svi paze na svaku kunu, troše se novci na te kutije a ne mora se jer majčini mlijueko je uvijek spremno i ne košta ništa...samo hoću reći da je pristup informacijama o AD -u po mom sudu predostupan i rezultira ovim što danas imamo po pitanju dojenja.
    (čuj i ja sam doživjela neugodnosti što dojim u parkiću npr.,ljudi si svašta dozvole komentirati)
    Posljednje uređivanje od zarrin : 17.02.2011. at 11:12

  22. #122
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Iskreno, ja ne bih, of kors, kao niti većina majki oko svojih odluka, da se nadamnom itko oko ičega zapitkuje i propitkuje, pa niti ovo oko koštanja, jer sve ima svoju cijenu koštanja, a neke stvari se ne mogu platit, ali one koje pitaju, tima dajem odgovor. Ali, smisao aktivizma je da propitkuje i mijenja, pa tako... živimo u miru i svako od nas dvoje neka prosperira i to je to .
    Posljednje uređivanje od ina33 : 17.02.2011. at 11:19

  23. #123
    jennifer_gentle avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Postovi
    2,622

    Početno

    Citiraj krumpiric prvotno napisa Vidi poruku
    85 posto djece u RH je na adaptiranom mlijeku, zar zaista ne postoji mjesto di su ti ljudi dobili informaciju i zar je zaista problem što to nije forum udruge koja se bavi promocijom dojenja?

    Odakle ti ovaj podatak?
    Gotovo svi koje znam, u bližoj i daljoj okolini, a i ono što usput škicnem, govori kontra ovog postotka. Znam puno više majki koje doje, nego ovih drugih, a i dok je sin bio manji svaka baba na cesti je pitala: Jel na prsima? da, da tako treba...

  24. #124
    Osoblje foruma spajalica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    selo
    Postovi
    14,725

    Početno

    iskreno najgori su mi oni koji djele savjete, bez da ih se ista pita, ali covjek i tu mora odrasti i naci nacina ili kako da odgovori ili kako da ga to vise ne dira.

    a spominjanje rode da bi se nekome pruzila netrazena informacija je vise nego bezobrazno. i tako dodju rode na glas kao SS-ovci za dojenje

  25. #125
    Osoblje foruma spajalica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    selo
    Postovi
    14,725

    Početno

    Citiraj jennifer_gentle prvotno napisa Vidi poruku
    Odakle ti ovaj podatak?
    Gotovo svi koje znam, u bližoj i daljoj okolini, a i ono što usput škicnem, govori kontra ovog postotka. Znam puno više majki koje doje, nego ovih drugih, a i dok je sin bio manji svaka baba na cesti je pitala: Jel na prsima? da, da tako treba...
    i ja znam vise ljudi koji je zavrsio faks nego onih koji to nije, svi oko mene su zavrsili neki faks, pa statistika kaze da u RH imamo samo 7% visokoobrazovanih. tako da to bliza i daljnja okolina bas i nije neki podatak, mada me raduje da je to tako kod tebe

  26. #126
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    Citiraj krumpiric prvotno napisa Vidi poruku
    85 posto djece u RH je na adaptiranom mlijeku, zar zaista ne postoji mjesto di su ti ljudi dobili informaciju i zar je zaista problem što to nije forum udruge koja se bavi promocijom dojenja?
    Citiraj jennifer_gentle prvotno napisa Vidi poruku
    Odakle ti ovaj podatak?
    Gotovo svi koje znam, u bližoj i daljoj okolini, a i ono što usput škicnem, govori kontra ovog postotka. Znam puno više majki koje doje, nego ovih drugih, a i dok je sin bio manji svaka baba na cesti je pitala: Jel na prsima? da, da tako treba...
    postotak se povećava kako se približava prvi rođendan.

    provjerit ću danas posljednje podatke, pa vam napišem.
    gornja brojka jest pretjerana ako govorimo o tromjesečnoj djeci, ali već nakon šestoga...

  27. #127
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Citiraj spajalica prvotno napisa Vidi poruku
    iskreno najgori su mi oni koji djele savjete, bez da ih se ista pita, ali covjek i tu mora odrasti i naci nacina ili kako da odgovori ili kako da ga to vise ne dira.
    Da, ovako i kod mene. I funkcionira both ways, i čini izlišnim topice stila dijete susjede moje prijateljice ne doji ili reklo mi ovamo i komentiralo ovo za dojenje/AD. Po meni. Ali, dođe se do toga.

  28. #128
    jennifer_gentle avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Postovi
    2,622

    Početno

    Citiraj spajalica prvotno napisa Vidi poruku
    i ja znam vise ljudi koji je zavrsio faks nego onih koji to nije, svi oko mene su zavrsili neki faks, pa statistika kaze da u RH imamo samo 7% visokoobrazovanih. tako da to bliza i daljnja okolina bas i nije neki podatak, mada me raduje da je to tako kod tebe
    Pa to je normalno jer je stvar nekog miljea u kojem se ti krećeš i koji je manje-više tvoj izbor. Ovaj moj "dojilački milje" je pak totalno random, jer uključuje pored prijatelja i susjede, poznanike, slučajne prolaznike. A i zbilja me zanima tko uopće vodi tu statistiku i kako (nije provokacija, stvarno me zanima).

  29. #129
    Deaedi avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Postovi
    9,736

    Početno

    Citiraj ina33 prvotno napisa Vidi poruku
    Pa, ja sam to doživjela, u rooming inu Sv. Duha. Tj. - taj rooming in nije za majke koje ne doje već u rodilištu (rijetke su) - tj. tada je beba u sobi za bebe i tamo ju se mora hraniti, ne smije se u sobi di se rooma, ispred mama koje doje. Tj. moraš ići u sobu s bebama, navlačit zelene papučice i pregačicu i napravit taj "užas" - nahranit dijete preko bočice. Puno toga se ne doživi na Rodi, pa o tome je i cijeli ovaj topic, više-manje .

    Svijet je koji put smiješno mjesto, a politike dožive neočekivanu implementaciju, ali sve je to rok and rol i OK.
    O da, to sam ja vidjela prije 3 mj na SD. Moja cimerica nije dojila (necu sad pisati razloge, njena stvar), i svaki put bi dosla sestra odnijela bebu jednim putem, a mama je morala ici drugim putem, i onda bi se srele u sobi za bebe. Trazila je da je hrani u sobi na babinjacama, ali nisu dali, cula sam kako je sestra rekla da je to zabranjeno radi "loseg utjecaja na mame koje doje". Stvarno zalosno, a ne smijesno. I to dozivis u rodilistu koje je prijatelj djece. Trebali bi imati titulu: prijatelj samo dojene djece, nedojeni nisu dobrodosli.
    Posljednje uređivanje od Deaedi : 17.02.2011. at 12:40

  30. #130

    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    mjesto pod suncem
    Postovi
    2,786

    Početno

    kata klik , po ovome sto citam mi se cini da je najgore iza tebe i drago mi je ako je tako!

    I potpuno te razumijem po pitanju AD, i meni su jako falile informacije iako je kod mene bio drugi problem. Apricot kaze da ima statisticki jako malo mama koje su morale odabrati AD, a meni se ipak cini da to nije tako mali broj (mozda ja zivim u nekoj paralelnoj realnosti).

    Potpisujem Deadi, nisu sva AD ista. Ja sam u nedostatku informacija (ne guglas bas tijekom trudnoce o adaptiranom nego te to snade odjednom, frisko nakon poroda pa ides hitno na svoj forum jer se nemas bas vremena ulogiravati okolo na nove) odabrala prilicno skupo mlijeko (isla sam logikom skuplje je bolje) i jedno mi je dijete imalo gadnih problema s zatvorom, potom sam guglajuci ipak naisla na neke vrijedne informacije i sada je sve OK.

    Pedijatar nije bas bio upucen koje je AD bolje/losije, pa sam bas citala razna iskustva po drugim forumima.
    Dalje, ima npr. mlijeka koja sadrže probiotike koji itekako pomazu. Ili, sama temperatura mlijeka, nekom djetetu mozda vise odgovara hladnije, a nekom stupanj toplije mlijeko...
    Tocno, cak i voda s kojom se priprema AD igra ulogu.

    Onda je postenije reci da se ne smije pricati o problemima/pitanjima djece koja se hrane AD-om, nego pisati između redaka. Dakle, ispada da su ta djeca djeca "drugog reda", na neki nacin manje vrijedna nego dojena jer je nacin njihove ishrane izgleda sramotan i nedostojan da bi se spominjao. Takav je moj dojam, ako mi netko kaze da ne smijem reci/pitati nesto o nacinu na koji hranim svoje dijete. Ono, suti, da ne "zarazis" druge mame tom idejom.
    Potpis. Ako se tome jos pripise i carski, "treceg ste reda".

    Mene jako zivcira iskljucivost, (po pitanju MPO-a, dojenja, abortusa, prehrane...) a ponekad mi se cini da je ovdje ima poprilicno.

  31. #131
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    ma forum je mala beba prema rodilištima prijateljima djece. gdje, uz put budi rečeno, sve neke krive savjete daju. valjda im je bitan postotak dojene djece koja izlaze iz rodilišta, a poslije ko šiša.
    gentle, pa pedijatri vode valjda evidenciju, do prve godine me je uvijek pitala da li su na prsima ili ne. poslije više, istina, nije.

  32. #132
    jennifer_gentle avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Postovi
    2,622

    Početno

    Citiraj cvijeta73 prvotno napisa Vidi poruku
    gentle, pa pedijatri vode valjda evidenciju, do prve godine me je uvijek pitala da li su na prsima ili ne. poslije više, istina, nije.
    Pa ne znam, otkad smo uveli bočicu s 4 mjeseca nas nije više pitala ništa, iako sam ja i dojila još nekoliko mjeseci. a tko će ga znati, možda se to ni ne računa kao dojenje.

  33. #133
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    računa se, kako ne.
    i u statistikama bi se trebalo uvoditi kao dojenje uz nadohranu.

    nije dojenje samo isključivo dojenje.
    jest da ga mi zagovaramo kao optimalan način prehrane djeteta do navršenih 6 mjeseci starosti, ali i dojenje uz nadohranu je puno bolje od isključivo formule.

  34. #134
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Citiraj Deaedi prvotno napisa Vidi poruku
    O da, to sam ja vidjela prije 3 mj na SD. Moja cimerica nije dojila (necu sad pisati razloge, njena stvar), i svaki put bi dosla sestra odnijela bebu jednim putem, a mama je morala ici drugim putem, i onda bi se srele u sobi za bebe. Trazila je da je hrani u sobi na babinjacama, ali nisu dali, cula sam kako je sestra rekla da je to zabranjeno radi "loseg utjecaja na mame koje doje". Stvarno zalosno, a ne smijesno. I to dozivis u rodilistu koje je prijatelj djece. Trebali bi imati titulu: prijatelj samo dojene djece, nedojeni nisu dobrodosli.
    Pa da. Ali, valjda ovisi o temperamentu osobe kako to doživi - meni je bilo, looking back, smiješno i ono... rubrika "Fellini". Tamo sam plakala i pitala se ono... ma kako su to oni zamislili? Onda sam skužila paradoks svega - ove žene koje ne žele bolnicu i žele prirodan porod - te su tamo, a ove koje je trebaju (carski) sustav se pravi kao da ih nema (ono iznimka, who cares) pa se oslanjaju na pomoć rodilja s infuzijama po rukama i skrivaju po hodnicima s bočicama. To je to kad se nešto iz visina, super zamišljeno, implementira preskakajući korake i uvjete, onda svi dobiju suprotno od onog što žele i trebaju, a logika izvjetri iz cijele priče (barem za gradska, opterećena rodilišta). Bitna je misija, vizija i titula. To je moje mišljenje.
    Posljednje uređivanje od ina33 : 17.02.2011. at 13:51

  35. #135
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    E, da, i vječno pitanje - pa što si išla u rooming in bolnicu? Pa zbog kontakta s doktorima koji su tamo na gini i elektivnog CR-a. Ono, doktori drajvaju izbor bolnice potrebitima, ovima koji su manje potrebiti, njima je doktor svejedno koji je, bit će na babici i uvjetima na babinjačama. I vraćamo se oko onoga Rodinoga - bolnica, bolest, porod. Pa je sadašnja izvedba - prilagođeno zdravima i nepotrebitima, a vi potrebiti - sori. Mislim, tako ispada.

  36. #136
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    A krovno ime je ipak još uvijek - bolnica, ono, za ove bolesne. Tako da ima tu puno i dodirnih točaka, i čudnog ispadanja u realizaciji, i smisla, i besmisla, ali valjda ćemo svi doći do smisla, hopefully.

  37. #137
    Pinky avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    Dalmacija
    Postovi
    5,498

    Početno

    Citiraj kata.klik prvotno napisa Vidi poruku
    probajte zamisliti situaciju, ja razgovaram sa svojom kumom o mlijeku, pričamo dok moj mali jede flašicu, dolazi mi jedna mama u parku i sva zgrožena reagira, pa zašto tako maloj bebi dajete flašicu, znate vi koje su prednosti dojenja, pročitajte si malo brošure rode, nemojte trovati djete blblbla....halo kaj da ja njoj kažem, znate gospođo ja imam rak i nesmijem dojiti svoje dijete i znate baš mi treba još i moraliziranje jedne prodojeće mame koja je svu pamet svijeta pokupila na rodi, znate, dobro je promicati dojenje, naravno da sam za to, ali nemaju si pravo određene osobe davati da sole pamet nekom drugom....ja naime nisam baš bila voljna strancima pričati dasam bolesna, sažaljenje nepoznatih osoba u parku mi nije potrebno, ali sam automatski svrstana u tih 85% majki koje mogu dojiti ali ne žele... ako me svaćate što želim reći
    draga moja, baš mi je žao što prolaziš kroz taj užas i nadam se da ćeš ga što prije pobjediti drž se
    a ako možeš ignoriraj takve krave, znam da je teško, ali probaj

  38. #138
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,206

    Početno

    Citiraj puntica prvotno napisa Vidi poruku


    zašto tako nešto ne postoji? ne mislim samo u hr, nego nigdje? zato što su proizvođači AD premoćni i nije im u cilju da se njihov proizvod uspoređuje s drugima, i imaju jako dobre veze svugdje. u interesu im je samo zarada. pa im je onda bolje da ljudi sami od sebe isprobavaju 1,2,3,4 vrste AD-a dok ne dođu do one koja im odgovara nego da im pedijatar odmah kaže: nemojte ni probati xy, to vam je mlijeko među najgorima. iako svi misle da je super jer, eto, reklama je moćna stvar
    Vidiš. ja ovo uopće ne vjerujem, naročito boldano. Bez obzira na moje godine i iskustvo, ja i dalje mislim da su ljudi uglavnom dobri, i da rade u interesu budućnosti i dobrobiti djece.
    I da stvarno svaki proizvođač mlijeka za bebe čini sve da bi to mlijeko bilo što sličnije majčinom, što kvalitetnije, što zdravije. Jer ne može svaka mama dojiti, pa makar ne mogla dio dana.
    To što mojoj djeci nije trebalo AD, nije razlog da ja budem protiv takvog hranjenja. Svaka mama odlučuje o svome tijelu i o svojoj bebi.

  39. #139
    Administratorica puntica avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,634

    Početno

    Citiraj Beti3 prvotno napisa Vidi poruku
    Vidiš. ja ovo uopće ne vjerujem, naročito boldano. Bez obzira na moje godine i iskustvo, ja i dalje mislim da su ljudi uglavnom dobri, i da rade u interesu budućnosti i dobrobiti djece.
    I da stvarno svaki proizvođač mlijeka za bebe čini sve da bi to mlijeko bilo što sličnije majčinom, što kvalitetnije, što zdravije. Jer ne može svaka mama dojiti, pa makar ne mogla dio dana.
    To što mojoj djeci nije trebalo AD, nije razlog da ja budem protiv takvog hranjenja. Svaka mama odlučuje o svome tijelu i o svojoj bebi.
    i ja vjerujem da su ljudi dobri
    i, žao mi je ako si iz mog posta shvatila da sam ja protiv tog načina hranjenja, jer nisam. nikog ne osuđujem za ništa, svako ima svoj život i svoje izbore. i s njima se nosi. to što sam ja dojila ne znači da ne prihvćam da netko neće, i briga me za razloge, nikad to ne pitam.
    i tako u svemu, ne samo u dojenju.

    ali, ne vjerujem da netko radi samo iz dobrote ad. jer da je tako, to ne bi bilo skupo, nego jeftino. i ne bi se toliko reklamiralo. teško bi mi bilo povjerovati da netko namjerno radi loše mlijeko, ipak vjerujem da ljudi imaju neku dobru stranu koja im to ne bi dopustila.
    ali, vidjela sam na puno primjera na što su sve proizvođači ad mlijeka spremni da im se poveća zarada (a vidjeli ste i vi ako pratite vijesti, novine itd)
    i to mi je gadljivo

    ok, dobrobit djece im je donekle važna, ali profit im je najvažniji
    jeste li ikad vidjeli nekog proizvođača ad koji nema basnoslovne profite?

  40. #140
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Ma... svako se bori za svoj utjecaj, od neprofitne organizacije, do profitne, prirodan je poriv - rasti i širi utjecaj, jačaj (lovom, utjecajem). Ali, kao, načelno baš ne bi trebali ovi od mlijeka prodavat otrov, ili se neprofitne organizacije pretvorit u suprotnost onoga što promoviraju - u to ja, recimo vjerujem. Mislim, kao da proizvođači noni sokova, homeopatija itd. - kao da to nema zaradu za podlogu. A nije niti nevidljiva ruka tržišta od Adama Smitha nešto najcrnje, uvijek postoje nekih čeking mehanizmi, koma je kad se nešto razmaše, a da nema baš nikakve alternative, bilo da je drajvano lovom ili misijom, jer se tad događaju zahirenja.

  41. #141
    Osoblje foruma krumpiric avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,835

    Početno

    Ma moja brojka je karikatura, ali do prvog rođendana nije daleko od istine... Ja sam samo htjela reći da razumijem osobnu tugu, situaciju...Svi smo mi sasvim slodobne odabrati što želimo za svoju djecu. I ne samo slobodne, uvjetovane smo tisućama okolnosti koje čine život.
    Svačiji je razlog pro i contra dovoljno snažan-njegov i samo njegov. Ili njen i samo njen-da budem precizna. I IMA PRAVO NA TO.
    Ja sam se samo referirala na početak teme, o problemu relevantne informacije. Razumijem da je teško u bližoj okolini pronaći informaciju, al naprosto mi je nevjerojatno da ju je teško pronaći s obzirom na statistiku, o tome pričam.

  42. #142
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    Citiraj Beti3 prvotno napisa Vidi poruku
    Vidiš. ja ovo uopće ne vjerujem, naročito boldano. Bez obzira na moje godine i iskustvo, ja i dalje mislim da su ljudi uglavnom dobri, i da rade u interesu budućnosti i dobrobiti djece.
    I da stvarno svaki proizvođač mlijeka za bebe čini sve da bi to mlijeko bilo što sličnije majčinom, što kvalitetnije, što zdravije. Jer ne može svaka mama dojiti, pa makar ne mogla dio dana.
    To što mojoj djeci nije trebalo AD, nije razlog da ja budem protiv takvog hranjenja. Svaka mama odlučuje o svome tijelu i o svojoj bebi.
    Beti, divim se tvojoj ljubavi i vjeri prema čovjeku.
    Ali ne vjerujem čovjeku koji iz dvorca i sa voznim parkom od (koliko ono) najskupljih automobilističkih rariteta poručuje gladnima kako je njegov proizvod superiorian.

    I ne onome koji na svakome letku kaže: Majčino mlijeko je najbolje, ALI...
    Nema "ali". Treba točka.

  43. #143
    Osoblje foruma krumpiric avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,835

    Početno

    Citiraj Beti3 prvotno napisa Vidi poruku
    Vidiš. ja ovo uopće ne vjerujem, naročito boldano. Bez obzira na moje godine i iskustvo, ja i dalje mislim da su ljudi uglavnom dobri, i da rade u interesu budućnosti i dobrobiti djece.
    I da stvarno svaki proizvođač mlijeka za bebe čini sve da bi to mlijeko bilo što sličnije majčinom, što kvalitetnije, što zdravije. Jer ne može svaka mama dojiti, pa makar ne mogla dio dana.
    To što mojoj djeci nije trebalo AD, nije razlog da ja budem protiv takvog hranjenja. Svaka mama odlučuje o svome tijelu i o svojoj bebi.
    ne treba daleko, dosta je krenuti od naših bogataša, profitera i inih, da se vidi kako su ljudi u globalu-dobri i kako im novac nije bitan.

  44. #144
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,206

    Početno

    Znam da sam uglavnom u oblacima, ali vjerujem da se može biti bogat i pošteno, ne svi, ne uvijek, ali ako mi nestane vjera u ljude, ne znam kako bih dalje.
    Znam da ima zla i to previše, ali nekako se nadam da je dobroga ipak više, jer o zlu se piše, a dobro je uglavnom samozatajno.

    A što se tiče majčinog mlijeka, ne znam kako većina danas smatra da je bočica bolja, zar je to samo radi reklama i proizvođača? Ili je netko napravio kolektivni klik u glavama tamo u šezdesetima i dojenje se prestalo smatrati "in". Jurim po dijete na trening pa ne stignem više pisati.

  45. #145
    kata.klik avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Postovi
    814

    Početno

    Citiraj apricot prvotno napisa Vidi poruku
    I ne onome koji na svakome letku kaže: Majčino mlijeko je najbolje, ALI...
    Nema "ali". Treba točka.
    pa ja sam upravo taj ali, oprostite, ali što bi ja da nema AD, dala djetetu kravlje mlijeko.... zar nije za dijete od dva mjeseca bolji izbor AD od kravljeg mlijeka?

  46. #146
    zasad skulirana avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2010
    Lokacija
    na jugu
    Postovi
    3,403

    Početno

    ...sisavci smo,dojenje je prirodno i najbolje...pa bas zato nisam mislila da je dojenje nesto komplicirano i tesko pa da postoje tolike rasprave,SOS telefoni,DVD-i itd...
    Bas me toliki aktivizam sad prepao da pomislim:pa dobro sto me to ceka?Cemu ta brojka od 85% djece na AD-u? Sto je marketing tih kompanija toliko jak pa da sad netko radi reklama i letaka misli da je bolje umjetno nego prirodno? Pa zar nije lakse u pol noci izvadit u krevetu onako u polusnu sisu nego se ustat,poc muckat,grijat i sterilizirat?A o trosku da ne govorimo...No brainer za mene,pa valjda onda one koje tako hrane djecu imaju neki dobar razlog za to!

    Ne vidim kako bi to bio marketing ako korisnice AD-a napisu koje im je bilo bolje i koje nije izazvalo grceve,proljev...one nemaju nikakave materijalne koristi od toga...i ne vidim kako bi se stvarala pro-atmosfera ako to bude na temi gdje pisu zene koje radi bolesti isl NE MOGU a ne NE ZELE dojiti...
    Kako bi to populariziralo dohranu???

  47. #147
    MarijaP avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Lokacija
    Twin Peaks
    Postovi
    2,066

    Početno

    Citiraj kata.klik prvotno napisa Vidi poruku
    probajte zamisliti situaciju, ja razgovaram sa svojom kumom o mlijeku, pričamo dok moj mali jede flašicu, dolazi mi jedna mama u parku i sva zgrožena reagira, pa zašto tako maloj bebi dajete flašicu, znate vi koje su prednosti dojenja, pročitajte si malo brošure rode, nemojte trovati djete blblbla....halo kaj da ja njoj kažem, znate gospođo ja imam rak i nesmijem dojiti svoje dijete i znate baš mi treba još i moraliziranje jedne prodojeće mame koja je svu pamet svijeta pokupila na rodi, znate, dobro je promicati dojenje, naravno da sam za to, ali nemaju si pravo određene osobe davati da sole pamet nekom drugom....ja naime nisam baš bila voljna strancima pričati dasam bolesna, sažaljenje nepoznatih osoba u parku mi nije potrebno, ali sam automatski svrstana u tih 85% majki koje mogu dojiti ali ne žele... ako me svaćate što želim reći
    I ja sam doživjela poruke i poglede gađenja dok sam sina hranila na bočicu. I nisam imala snage za rasprave i opravdanja.

    A onda sam isto doživjela dok sam dojila kćer.

    Ljudi si svašta dozvoljavaju.

    A što se tiče ad i preporuka. Sin je pio ad do cca 2 god. I prva kutija je kupljena u noćnom dežurstvu jedne ljekarne. Bez ikakve preporuke. Poslije smo morali mijenjati jer ga nije dobro prihvaćao. Sve na vlastitu ruku jer tad još nismo imali niti rodni list za dijete, a kamo li pedijatra.

    I bezbroj puta su mi u ljekarni pokušavali uvaliti "bolje" od onog koje kupujemo, a kupovali smo najskuplje obično ad. I to bolje je bilo neko specijalno (ar i sl) bez da su me uopće pitali da li dijete ima kakvih problema.

    Od patronažne također nisam imala nikakve pomoći.
    Pedijatar u bolnici na hitnoj mi je održao predavanje o tome kako će mi dijete, koje je tad bilo bolesno, zauvijek imati cijeli niz zdravstvenih problema jer ja odbijam dojiti. Njemu sam pokušala objasniti da sam pod jakom upalom i na tabletama, ali je ponavljao ko navijen da sam si sama kriva što mi dijete bolesno i da je to sve zbog mog odbijanja dojenja.....

    A, opet, na moje prvo dojenje u javnosti sam lijepo dobila objašnjenje da sam pedofil jer mi dijete drži sisu u ustima predugo i da mora da ja u tome uživam jer nema drugog razloga za tako dugo dojenje.

    Trudnice i mlade majke su laka meta i ljudi će uvijek liječiti svoje frustracije na njima. Ja još izgledam balavo pa si dozvole i bitno više tako da mogu knjigu napisati.
    Nema to puno veze s Rodom i forumom.

    Kad smo se već opustili glede ad-a, da i ja dam koji savjet

    Broj obroka i količinu popijenog mlijeka ne određuje tekst na kutiji, već beba. Ako plače i gladna je, daš joj jesti. Nema tu puno filozofije. Jedino omjer vode i praha mora biti točan!!

  48. #148
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,366

    Početno

    Citiraj kata.klik prvotno napisa Vidi poruku
    pa ja sam upravo taj ali, oprostite, ali što bi ja da nema AD, dala djetetu kravlje mlijeko.... zar nije za dijete od dva mjeseca bolji izbor AD od kravljeg mlijeka?
    I ja sam taj ali.
    Ali majčino mlijeko jest br.1 o tome uopće ne bi trebalo biti rasprave. Ne postoji (magična formula ) koja bi bila približno dobra. I to je to.
    Za sve ostalo je tu AD. Koje ja naravno puno prihvatljivije za prehranu dojenčadi od kravljeg mlijeka.

    Ono što majkama sa našim izborom mora biti jasno je činjenica da je AD najbolji izbor kada nemaš drugog izbora.
    zabogamilaoga kata, pa ako spašavaš vlastiti život i zdravlje, po cijenu prehrane formulom, tu se uopće nema o čemu raspravljati. Ona je stvorena za takve situacije. To je njezina namjena i super da postoji.

    Ali budimo iskreni, koliko majki se našlo u tvojoj i sličnoj situaciji, a koliko njih je prestalo dojiti ( a željele su to) zbog lošeg savjeta ili reklame u trenutku nesigurnosti...

  49. #149
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    Citiraj kata.klik prvotno napisa Vidi poruku
    ali što bi ja da nema AD, dala djetetu kravlje mlijeko.... zar nije za dijete od dva mjeseca bolji izbor AD od kravljeg mlijeka?
    upravo tako.
    i dobro je da postoji, budući da je prilagođenije djeci od bilo kojega drugoga osim majčina/ljudskoga mlijeka.

    ali nije na njima da to pišu na svojim letcima.

  50. #150
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    Citiraj Beti3 prvotno napisa Vidi poruku
    A što se tiče majčinog mlijeka, ne znam kako većina danas smatra da je bočica bolja, zar je to samo radi reklama i proizvođača? Ili je netko napravio kolektivni klik u glavama tamo u šezdesetima i dojenje se prestalo smatrati "in". Jurim po dijete na trening pa ne stignem više pisati.
    Nažalost, upravo tako.

    Da pogledaš filmić Formula for disaster, vidjela bi koliko majki je uvjereno da će dijete od formule biti puno pametnije (tako se reklamiralo), boje napredovati, imati bolje rezultate u svemu...
    Ta kampanja je bila toliko jaka da se podjednako uvukla i među ljude u najrazvijenijim krajevima svijeta i u onim najsiromašnijim.
    Formula je bila i statusni simbol, a znamo koliko su ljudi površni kad je takvo što u pitanju.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •