Stranica 11 od 11 PrviPrvi ... 91011
Pokazuje rezultate 501 do 524 od 524

Tema: Zasto su kineske majke superiorne

  1. #501
    seni avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    7,513

    Početno

    Citiraj elor prvotno napisa Vidi poruku
    mislim da cu prezivjeti . doduše, ja sam sad sklonija slati djecu na aktivnosti koje su u suprotnosti s njihovim sadašnjim stanjem, znaci slampavo dijete dati na sport a ne na sah ( ma moze i sah ali poantaa je sport) ili ako je curica smotana (uvjetno receno) poslati je svejedno na balerine. to mi je interesantnije u ovoj dobi nego pilanje po nekim talentima, ja rađe pilam po antitalentima, ako sam dobro objasnila. ali nemam školarce i nije me ulovilo kompetitivno roditeljsko ludilo (ne znam jel neizbježno, vi mi recite)
    e elor, sad bi ti cvijeta rekla da si "kineskinja"vise nego sto mislis.
    jer recimo osjecas odgovornost za slobodno vrijeme svoje djece, definiras ono sto smatras da su slabe tocke, pokusavas to "poraviti", promjeniti, odnosno na to nekako utjecati.

    naravo, da ja kad kazem "kineskinja" ne mislim na banalno tematiziranje s kojim smo ovaj topik poceli. dakle roditelje, koji ne daju djeci prespavljivanje kod prijatelja, drilaju ih na razne nedobre nacine.
    ja mislim da na cijlom ovom forumu nem aroditelja koji takvo sto radi, odnosno zagovara.

    nego mislim na odredenu podrsku, strukturu, sustav vrijednosti, komunikaciju s djecom u kojoj to tematiziras.
    meni je tema upravo to, koliko je premalo, koliko je previse i koliko je individualno.
    Posljednje uređivanje od seni : 29.04.2016. at 15:28

  2. #502
    seni avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    7,513

    Početno

    Citiraj Lili75 prvotno napisa Vidi poruku
    cokolada ne bih rekla da bas o tome govorimo.ovdje mi se cini ima dosta onih koji opcenito smatraju da je Chonese like approach pravi put neovisno radi li se o vrhunskim rezultatima a sve u izvlacenju maximalnih potencijala djeteta.
    to su mi 2 posve razlicite kategorije.
    kao sto sam vec u prethodnom postu napisala, mislim da se radi o definiciji sto bi to bio kineski put.

  3. #503

    Datum pristupanja
    Feb 2016
    Postovi
    321

    Početno

    ja bih ga definirala kao "svi u isti koš" ili "antiindividualni pristup " ili "365 pravila za siguran uspjeh" pa tko uspio tko ne...

  4. #504
    šafran avatar
    Datum pristupanja
    May 2013
    Postovi
    3,085

    Početno

    Ma da ne možemo svi biti Ray Charles, ali stoji i ona, milion primjera u populaciji, talentirani iz kojih je izvučen minimum, i netalentirani iz kojih je izvučen maksimum.

  5. #505
    šafran avatar
    Datum pristupanja
    May 2013
    Postovi
    3,085

    Početno

    Glazba je lijek za dušu, a kad je još sam možeš proizvoditi, eh! Da mi je danas za svoju dušu svirat ko on, ali nitko mi nije dao šansu, a kamoli pokazao put. Šteta.
    Mnoga djeca trebaju tutora, čisto je zavravanje da ne trebaju, nekad se više držalo do toga, u nekim prošlim stoljećima, ali to je bilo samo rezervirano za elitu, danas kada imamo svi manje više jendake mogućnosti, lamentiramo o tome, kako djecu treba pustiti da sami pronađu taj put, dok mi radimo nešto drugo.

  6. #506
    šafran avatar
    Datum pristupanja
    May 2013
    Postovi
    3,085

    Početno

    Citiraj elor prvotno napisa Vidi poruku
    ja bih ga definirala kao "svi u isti koš" ili "antiindividualni pristup " ili "365 pravila za siguran uspjeh" pa tko uspio tko ne...
    Naravno. Ovo je definitvno točno za školske sustave i to svugdje.

    Izuzevi onih koji si mogu priuštiti super duper privatne škole, koje su običnom prosjećnom građaninu nedostupne. A u tim školama se odgaja i dalj elita koja vlada svijetom. I da njih se usmjerava i to malo žešće. I zabluda je misliti da svi imaju usrane brakove i nesretne živote zato što voze porschee i žive u vilama. Samo, mnogi se time iz nižih slojeva tješe.

    E sad da mi netko ide tvrditi da bi radije bio sretan i živio u baraci, nego bio sretan i živio u vili, pa ne bi mu povjerovala.
    Posljednje uređivanje od šafran : 29.04.2016. at 18:39

  7. #507
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,976

    Početno

    http://www.roditelji.hr/skola/djeca-...-aktivnostima/

    Možda se i ovo dotiče teme. Ogroman broj budalaština kruži po roditeljskim portalima pa evo, da bar jednu demantiram: ne, ADHD ne dolazi zbog 3 i više slobodnih aktivnosti .

  8. #508
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,466

    Početno

    Ne znam zasto al jucer me jedna recenica moje prvasice podsjetila na ovu temu.
    banalan primjer al ipak.

    pokusavala je dohvatit neke case koje su jako visoko u kuhinji u gornjim elementimai ja sam iz druge sobe vikala da ne moze to dohvatit jer je previsoko.
    Na to mi je odgovorila: Nema toga sto ja ne mogu!

    E to je taj stav koji ja volim i njegujem, nikad joj tako nesto nisam rekla al dijete ocito upija.

    Ma mozes sve ako nesto jako zelis i potrudis se oko toga, uspjet ces. Ja cvrsto vjerujem da je samo nebo granica i moje iskustvo mi je to pokazalo a nisam bas skromna u zeljama

  9. #509
    seni avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    7,513

    Početno

    Citiraj čokolada prvotno napisa Vidi poruku
    http://www.roditelji.hr/skola/djeca-...-aktivnostima/

    Možda se i ovo dotiče teme. Ogroman broj budalaština kruži po roditeljskim portalima pa evo, da bar jednu demantiram: ne, ADHD ne dolazi zbog 3 i više slobodnih aktivnosti .
    jadna djeca zapadnog svijeta.
    Ne volim tekstove o knjigama koji pišu ljudi, koji knjigu nisu ni pročitali.

  10. #510
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,466

    Početno

    vezano uz članak kad izuzmem tu jednu rečenicu u kojoj se spominje ADHD (koji ja ne bih ni primjetila jer se ne spominej u ostatku texta), ostatak texta tog pedagoga bih potpisala u potpunosti.
    Vrlo sam sličnog razmišljanja.

  11. #511
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,466

    Početno

    ne mogu se ne složit s ovim njegovim textom.

    Roditelji samo žele najbolje za svoje dijete. Upisuju ga na bezbroj aktivnosti - nogomet, satove glazbe, borilačke vještine, balet. Vrijeme im je isplanirano a kalendar pretrpan. Njihov životni prostor nakrcan je edukativnim knjigama, uređajima i igračkama. Prosječno dijete u zapadnim zemljama ima preko 150 igračaka i godišnje dobije oko 70 novih. Ono je zaslijepljeno tolikim šarenilom i preplavljeno mogućnostima izbora. Zbog toga je njegova igra površna i ono ne uspijeva utonuti u maštanje. U svojoj knjizi "Jednostavno roditeljstvo" Payne ohrabruje roditelje dasmanje broj igračaka koje djeca imaju, kako bi se konačno mogla zaigrati.


    Četiri "previše"
    protiv kojih se treba boriti su: previše stvari, previše izbora, previše podataka i previše brzine, objašnjava on.

    Kada su djeca preplavljena, ona nemaju vremena razmišljati, istraživati i opustiti se. Postaju nesretna. Nemaju se kada "dosađivati" i srediti svoje misli i utiske.
    Modernom društvu se dogodio učinak "kuhanja žabe" - neprimjetno smo djeci oduzeli djetinjstvo i primorali njihove nezrele mozgove da se bore sa stalnim ubrzavanjem života.

    Naučite reći NE

    Razvojni psiholog David Elkind kaže da su djeca u zadnja dva desetljeća izgubila 12 sati slobodnog vremena tjedno. Čak i predškolci su s igre preusmjereni na učenje. U školama se odmori ukidaju i zamjenjuju učenjem. Organizirani sportovi postaju jedina tjelesna aktivnost, a pokazalo se da oni ubijaju kreativnost kod mladih, jer im uskraćuju slobodno vrijeme za njeno razvijanje.

    Šta roditelji mogu učiniti da bi zaštitili djecu od novih "standarda" koje je suvremeno društvo propisalo?


    Jednostavno, recite NE
    . Ako ne naučite reći NE, žrtvovat ćete svoje dijete na oltaru savremenog trenda pretrpavanja života stvarima, obvezama, potrebama, ambicijama.

    NE, Petra ne može doći na rođendan ovog vikenda. NE, ne treba joj još jedan set popularnih igračaka. NE, neće moći ići na besplatnu kreativnu radionicu u srijedu. NE, ne može stići na trening u nedjelju.
    Jedino tako ćete se izboriti za ono dragocjeno slobodno vrijeme bez nametnutih obveza i pružiti djetetu malo mira u ovom kaotičnom svijetu. Tako će djeca moći opustiti se i oporaviti od svih podražaja suvremenog svijeta koji se svakodnevno obrušavaju na njih. Tako će djetinjstvo moći služiti svojoj svrsi i omogućiti djetetu sigurno utočište za rast i razvoj.

    Morate postati njihov filter. Cijeli život je pred njima i biti će vremena za sve, osim da opet budu djeca.
    Posljednje uređivanje od Lili75 : 01.05.2016. at 21:18

  12. #512
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,366

    Početno

    Citiraj Lili75 prvotno napisa Vidi poruku
    Ne znam zasto al jucer me jedna recenica moje prvasice podsjetila na ovu temu.
    banalan primjer al ipak.

    pokusavala je dohvatit neke case koje su jako visoko u kuhinji u gornjim elementimai ja sam iz druge sobe vikala da ne moze to dohvatit jer je previsoko.
    Na to mi je odgovorila: Nema toga sto ja ne mogu!

    E to je taj stav koji ja volim i njegujem, nikad joj tako nesto nisam rekla al dijete ocito upija.

    Ma mozes sve ako nesto jako zelis i potrudis se oko toga, uspjet ces. Ja cvrsto vjerujem da je samo nebo granica i moje iskustvo mi je to pokazalo a nisam bas skromna u zeljama
    Aha, tako sam i ja. Samo mi nitko nije vikao da je visoko.
    Pa sam srusila policu koja je onda srusila jos dvije police. I tako su moji roditelji ostali bez kompletnog kristala dobivenog na svadbi. Prezivjela je samo jedna casa za pjenusavo vino.

  13. #513
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,366

    Početno

    Srecom, izvukli su me iz hrpe razbijenog stakla samo sa nekoliko ogrebotina.

  14. #514
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,466

    Početno

    sirius eto vidiš da sreća prati hrabre (i nestašne) a kristal je ionako out.
    Posljednje uređivanje od Lili75 : 01.05.2016. at 21:21

  15. #515
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    ja ne volim takve članke. površne i pune fraza i floskula. može poslužiti kao tema za raspravu, ok, ali potpuno se uklapa u ove članke koji se ispod njega preporučuju. poput članka iz cosma - sex navike koje morate usvojiti čim prije. isto s*anje.

  16. #516
    seni avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    7,513

    Početno

    sad ne stignem vise, pa cu samo ukratko jedan detalj:
    ja ne sumnjam da istrazivanje tog pedagoga/psihologa, te njegova knjiga nije u nekim/mnogim aspektima zanimljiva. ako je nadem rado cu je i procitati.

    medutim osnovna premisa clanka (prevedenog sa jednog bloga), kako je ovo "moderno" drustvo djeci uzelo djetinstove uopce ne stoji.
    a problem sa "4 previse", koji sigurno i mogu biti i postati previse, pogadaju, ja bih rekla otprilike 10% djece (manjeg uzrasta). dakle jednu manjinu.

    ako gledamo velika gradska sredista poput recimo beca, problemi koji djeca objektivno imaju i to recimo 50% njih su sasvim druge prirode - i vezani su na premalo.

    meni ovaj clanak je otprilike slican onim lamentiranjima o kate moss, anoreksiji, bulimiji i slicno. (a to su bolesti uzrokovane sasvim drugim mehanizmima, nego listanjem casopisa sa kate moss)
    a 60% stanovnistva pretilo.

  17. #517

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,132

    Početno

    Citiraj seni prvotno napisa Vidi poruku
    medutim osnovna premisa clanka (prevedenog sa jednog bloga), kako je ovo "moderno" drustvo djeci uzelo djetinstove uopce ne stoji.
    a problem sa "4 previse", koji sigurno i mogu biti i postati previse, pogadaju, ja bih rekla otprilike 10% djece (manjeg uzrasta). dakle jednu manjinu.

    ako gledamo velika gradska sredista poput recimo beca, problemi koji djeca objektivno imaju i to recimo 50% njih su sasvim druge prirode - i vezani su na premalo.

    meni ovaj clanak je otprilike slican onim lamentiranjima o kate moss, anoreksiji, bulimiji i slicno. (a to su bolesti uzrokovane sasvim drugim mehanizmima, nego listanjem casopisa sa kate moss)
    a 60% stanovnistva pretilo.
    Seni, točno to.
    Uopće, prilično sam alergična na frazu "vratimo djeci djetinjstvo" i njezine izvedenice.
    Nedavno sam sudjelovala u prilično besmislenoj raspravi na temu - previše čitanja kod djece (vjerovali ili ne, ima i takvih ideja - i opet, pod sloganom - "vratimo djeci djetinjstvo i oduzmimo im knjige").

  18. #518
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Što god tko mislio, kod djeteta koje je ajmo reći osjetljivije na podražaje se jako dobro može vidjeti da je dosta toga što piše u ovom članku točno, pretjerana izloženost podražajima izazove simptome koje pojednostavljivanje života smiri. Istina je da vjerojatno većina djece prije ima problem manjka podražaja nego viška, ali to onima koji imaju problem viška podražaja ne koristi baš puno.

  19. #519
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa Vidi poruku
    Što god tko mislio, kod djeteta koje je ajmo reći osjetljivije na podražaje se jako dobro može vidjeti da je dosta toga što piše u ovom članku točno, pretjerana izloženost podražajima izazove simptome koje pojednostavljivanje života smiri. Istina je da vjerojatno većina djece prije ima problem manjka podražaja nego viška, ali to onima koji imaju problem viška podražaja ne koristi baš puno.
    Istina je to što si napisala, ali isto tako je istina da u par postova ili jedan članak ne stane cijela priča.

    Isto kao što nisu danas sve žene preopterećene kućnim poslovima (referiram se na ovaj topic: http://forum.roda.hr/threads/90076-On-radi-ona-ne-radi), isto tako ne možemo generalizirati da su sva djeca preopterećena.

    Evo samo jednog primjera koji bi trebao biti razumljiv: velike su razlike u životu djece u gradu (nije svejedno ni koji grad, čak ni koji dio grada je u pitanju) u manjem mjestu ili na selu. Negdje jednostavno nema MOGUĆNOSTI da ih upišemo na plivanje. A u gradu opet nemaš mogućnosti (ako živite u stanu) da dijete štajaznam kopa po zemlji koja nije u teglu...

    I sama sam iskusila da djeca okružena preobiljem STVARI ne znaju što bi. Ali ako su okružena obiljem PAŽNJE, to je druga priča. Danas često ekrani (tv, računalo, mobitel) služe ako nadomjestak za roditeljsku pažnju i to ne valja. Ali teško se tu ograditi od generaliziranja, a svatko od nas gleda "iz svojih cipela".
    Posljednje uređivanje od Peterlin : 02.05.2016. at 14:16

  20. #520

    Datum pristupanja
    Aug 2013
    Postovi
    664

    Početno

    Seni, koje probleme imaju npr. becka djeca?

    Inace, misljenja sam da TV& gadgets nisu toliko zamjena roditeljskoj paznji...pa tko djeci moze konstantno stajati na raspolaganju. i ne treba.
    Ja sam kao dijete bill stalno vani, bez roditelja krstarila s prijateljicama po kvartu. Sad bi sisla s uma da svoju sestogodisnjakinju pustim da pici po vani bez mene. Ma nemam povjerenja u nju ni da ce sigurno preci cestu (uzas ustvari).
    Mene u gradu boli taj manjak kretanja. Ako ju ne odvedem u park ili bilo gdje van, dijete nece taj dan potrcati.

    i tako tv & co postaju zamjena kretanju.

  21. #521
    šafran avatar
    Datum pristupanja
    May 2013
    Postovi
    3,085

    Početno

    Pa ne znam, naravno svi mi iz svojih cipela, pa evo moji onog trena kada uđu u kuću ne prestaju, vikendima se lovimo za glavu, kada je loše vrijeme. Oni ne prestaju jurcati, skakati sa stolica na kauč i obrnuto (da dopuštamo im, namjerno, pomirli smo se sa tim da će kauč kad porastu u smeće), pa se igraju vlakića, sve stolice po kući i ajmo poćinje, pa plastelin (mrzim ga puna ga je kuća nakon toga, ali redovno je na repertoaru), vodene boje, stalno ih traže pa i njih ima svugdje nakon što završe, rezuckanje, ljepljenje, pa opet igranje konja, skakanje, lovice, vriska, dreka...

    Djeca jednostavno, i sve to u malom stanu i tako svaki dan bez iznimke i u stanju su tako doista čitav dan, od jutra do navečer. Djeca su nam jako živa, temperamenta, što jest, ali ne umirujemo ih crtićima, ipadovima i slično. Crtić koristimo vikendom, da bi umirli mlađega, da starija može odvježbati. Preko tjedna nju kupim dva sata ranije. Jer inače ne bi bilo moguće. Pa pitanja milion i jedno, ćas jedan ćas drugi, glava mi je kao bundeva svaki božji dan. Ali trpimo. A kažem trpimo jer je to sve vrlo vrlo iscrpljujuće svakodnevno, zna svak tko ima takvu situaciju doma, još relativno male klince koji se još k tome jako dobro slažu, i vrlo živi. Za izluditi. Ali, neće vjećno, a vrlo je bitno, i treba im to. Pa onda kada dođe neka od njenih prijateljica, ili čak dvije najednom, stvarno postaje zabavno, ali ništa njima ne smeta mali stan (smeta meni), svakih pet min. bježim na balkon popušit jednu Rekla sam sreća naša da niti jedna ne živi u istoj zgradi, ili još gore vrata do vrata. A od jeseni me to redovito čeka i sa njegovim vrtičkim prijtaljima. ALi i to prođe, stan se počisti, klinci izigrani.
    I naravno da nakon takve jedne dnevne rutine, bez problema odvježba sat do dva instrumente dnevno. Čak i sama to traži, a mislim da razlog nije iznimna telentiranost

  22. #522

    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Postovi
    3,004

    Početno

    Vi stvarno mislite da djeca u gradu cesce vise na ekranima?Moje iskustvo je da to ne igra nikakvu ulogu.

  23. #523
    Vlattka avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2015
    Lokacija
    Osijek
    Postovi
    435

    Početno

    Moje iskustvo je da igra ulogu, ali obrnuto. Puno češće djeca na selu nemaju što drugo raditi jer roditelji nemaju dovoljno vremena ili novaca da ih vode u grad.

  24. #524
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,176

    Početno

    Kako čitam Čarobno drveće uma baš negdje oko 156. str počinje fino objašnjenje o tzv. stakleničkom obogaćivanju razvoja djeteta, gdje roditelj forsira neka akademska znanja u predškolske djece, vs. potpuno slobodne igre, kojom se možda ne ispunjava potencijal djeteta, i onog što balansira u sredini. Dolazi na kraju dio o utjecaju glazbe i zaključak je da ona najbolje podiže prostorno-vremensku inteligenciju, ali štos je u tome da isto mora ići kroz zabavu, a ne forsiranje.

    U principu to je ono s čime bih se složila.

Stranica 11 od 11 PrviPrvi ... 91011

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •