Pokazuje rezultate 1 do 42 od 42

Tema: sin mi ima4godine,a jos ne govori!

  1. #1

    Datum pristupanja
    Mar 2008
    Lokacija
    čakovec
    Postovi
    53

    Početno sin mi ima4godine,a jos ne govori!

    sincic mi ima 4 godine i jos ne prica.hodamo u Suvag od5mj prosle godine(i hvala svim mamama koje su mi preporucile,jer da nisam pitala svoju pedijatricu,uopce me nebi poslala)uglavnom,muci me to sto dosad mi nitko nije rekao nista konkretno nikakvu dijagnozu...iskljucen je autizam,autisticno ponasanje i hdad hvala bogu,cuje savrseno na oba uha,a ponekad mi se cini da me svejedno ne razumije sto mu govorim.nije da ne govori apsolutno nista,pokusava,ali to je samo nekoliko rijeci koje razumijemo...on u biti jako puno prica,ali na svojem jeziku...pa se pitam dali mozda koja mama ima iskustva s takvim djetetom i dali mi tko moze pomoci makar savjetom sto bi mogla raditi da ga barem smirim,jer je jako emocionalno osjetljiv i cak crtice emocionalno prozivljava(svaki put makar zna napamet sto ce biti).koliko vidim mame tu pisu da se nakon dijagnostike u suvagu ceka po godinu dana,a ni moj sin ne mozemo toliko dugo cekati,a ni mi.svi smo vec psihicki frustrirani i iscrpljeni.sad trazim defektologa/logopeda u nasem gradu koji bi radio s njim privatno i upisala sam ga u vrtic gdje je cijeli tim defektologa,barem dok ne dodemo "na red u suvagu".mislila sam ga upisat na zbor,jer cujem da djeca lakse progovore u pjesmu,ali opet problem je kako njega zadrzat na jednom mjestu,kad mu ne mogu nista objasnit.zato nisam sigurna dali me uopce razumije ponekad...(npr.kad mu govorim "jednostavne"stvari koje mu pasu,kao npr.idemo papa,odmah skoci i uzme kaputic,kapu i cizmice)ali ja to shvacam kao "rutinu"koja mu je poznata,jer kad mu npr.u ducanu pokusavam isprobati cipelice i hlace neda pod milim bogom,vristi,place,a kad dodemo doma i vidi da je to njegovo,obuce bez problema.hocu reci,kao da se"boji"novih stvari,koje su mu nepoznate,mada mu ja sve govorim..neznam vise sta da kazem,psihicki sam vec unistena,jer neznam kako pomoci svom djetetu,a ni bliza okolina nije bas od previse pomoci,jer ga gledaju kao "divljaka,neodgojenog s komentarima to je zato jer ga ne pljusnes itd..a meni se srce slama.nikad ga nisam udarila i ne mislim.help,plz

  2. #2
    Osoblje foruma laumi avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    3,829

    Početno

    preporučam ti da odete u KLaićevu, kod. prof. Suzane Jelčić-Jakšić, odlična je logopedica i jako je draga.
    i probajte smanjiti gledanje crtića i više mu čitajte.

    sretno!

  3. #3

    Datum pristupanja
    Mar 2008
    Lokacija
    čakovec
    Postovi
    53

    Početno

    Citiraj laumi prvotno napisa Vidi poruku
    preporučam ti da odete u KLaićevu, kod. prof. Suzane Jelčić-Jakšić, odlična je logopedica i jako je draga.
    i probajte smanjiti gledanje crtića i više mu čitajte.

    sretno!
    hvala!))
    kad mu pokusavam citati,jednostavno mi uzme knjigicu i pocne sam listati,nece ni cuti da mu citam,a neznam zasto.nakupovala sam tonu pricica,jer i sama obozavam citati,a nikako da mi uspije da procitam 2recenice bilo koje bajke((

  4. #4
    Osoblje foruma laumi avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    3,829

    Početno

    nema veze, nek on lista, a ti mu pričaj, pjevaj, bilo što

  5. #5
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    bekica gle ovo

    http://www.ranaintervencija.org/inde...tpage&Itemid=1

    možeš tu postaviti pitanje, točno kao ovdje

    općenito, savjetovalište ERF-a je jako dobro mjesto za dijagnostiku i za to da dobiješ savjete što treba raditi sa djetetom

  6. #6

    Datum pristupanja
    Mar 2008
    Lokacija
    čakovec
    Postovi
    53

    Početno

    woow,hvala Mima

  7. #7
    kovrčava avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Lokacija
    ZAGREB
    Postovi
    367

    Početno

    Mima ima prvao, stručnjaci na ERF-u su odlični, osobito prof. Marta Ljubešić, stručnjak za ranu komunikaciju, a Suzana Jelčić Jakšić je stručnjak više za mucanje, a ne za poteškoće ovog tipa koje ti navodiš. Znači nazovi ERF i naruči se u Savjetovalište kod prof. Ljubešić, sretno!

  8. #8
    MarijaP avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Lokacija
    Twin Peaks
    Postovi
    2,066

    Početno

    Citiraj bekica1 prvotno napisa Vidi poruku
    ,ali opet problem je kako njega zadrzat na jednom mjestu,kad mu ne mogu nista objasnit.zato nisam sigurna dali me uopce razumije ponekad...(npr.kad mu govorim "jednostavne"stvari koje mu pasu,kao npr.idemo papa,odmah skoci i uzme kaputic,kapu i cizmice)ali ja to shvacam kao "rutinu"koja mu je poznata,jer kad mu npr.u ducanu pokusavam isprobati cipelice i hlace neda pod milim bogom,vristi,place,a kad dodemo doma i vidi da je to njegovo,obuce bez problema.hocu reci,kao da se"boji"novih stvari,koje su mu nepoznate,mada mu ja sve govorim..neznam vise sta da kazem,psihicki sam vec unistena,jer neznam kako pomoci svom djetetu,a ni bliza okolina nije bas od previse pomoci,jer ga gledaju kao "divljaka,neodgojenog s komentarima to je zato jer ga ne pljusnes itd..a meni se srce slama.nikad ga nisam udarila i ne mislim.help,plz
    Kao da opisuješ mog sina. Samo on nema još 3 god. I uspjeli smo "probiti" put do njega i nekako uspostaviti komunikaciju.

    Npr. kad je povezao riječ jabuka s jabukom, nudila sam mu jabuku tako da bih ju uzela i pitala jabuka? Na pitanje hoćeš li jabuku bi se počeo bacati i vrištati jer mu je bilo jasno da mu se obraćam s nečim i da očekujem nešto od njega, a nije znao šta i to ga je jako pogađalo.
    Kasnije je naučio potvrdno odgovarati sa "Hoće" pa kad smo to usvojili polako smo počeli uvoditi pitanje "Hoće jabuka?" Baš tako, ne hoće jabuku jer bi ga i to uzrujalo. Pa smo pustili da to prihvati i krenuli sa hoće jabuku? Pa hoćeš li jabuku?
    Tu je uvijek postojala zamka da se predugo zadržimo na jednoj razini komunikacije i ne prijeđemo na sljedeću i cijeli taj proces je užasno frustrirajući. Meni je često pulsiralo u glavi kad bih legla spavati jer sam morala biti nevjerovatno skoncentrirana na svaku riječ i radnju s njim.

    Moj jako voli slikovnice, ali on nije znao čemu tv služi do iz 2. god. To je jako bitno.
    Volio je slikovnice koje imaju po rečenicu-dvije na stranici i da ima rime. Ja sam, pri čitanju, tu rimu posebno naglašavala i jako je volio da mu uvijek na isti način čitam. Neke riječi glasnije, neke tiše, pa sporije pa brže i sl., i kužio je ako nisam skoncentrirana i ne pratim taj ritam.
    Nije volio slikovnice bez ritma i nikakve slikovnice gdje je on trebao nešto pokazivati. Počeo je pokazivati tek iza 2 god, a čitam mu intenzivno i svakodnevno od 7-8 mj. Na slikovnice koje mu ne pašu je reagirao kao i tvoj.
    Volio je i slušati glazbu. Podivljao bi na uvertiru iz opere Carmen - bili besplatni cd-i klasične glazbe s novinama pa dobili od dede i tu sam primjetila da ga ritam jako zanima i promjene u glasnoći i ritmu intenzivno doživljava - vesele ga.
    Na brojalice i pjesmice mi se činilo da ne reagira, ali sam svejedno pjevala i brojala i pljeskala rukama pa je nakon nekog vremena prihvatio iako me znao prekidati i ljutiti se. Tad bih stala.

    Dosta sam rano primjetila da nešto ne štima u našoj komunikaciji, ali pomoći niotkud jer su svi govorili da moramo čekati za dijagnozu. Pa sam puuuno čitala i tražila savjete o pristupu takvom djetetu.

    Mi smo također dosta forsirali samostalnu i skoncentriranu igru - to sam negdje čitala da se naziva radnom terapijom ili tako nekako.
    Mi smo krenuli s time kad je počeo čvrsto sjediti. Uglavnom to izgleda otprilike ovako. Ispred njega smije biti samo ta igračka s kojom hoćeš da se igra. Ništa drugo da ga ometa i odvlači pažnju - druge igračke, tv, glasna muzika i sl. Mi smo znali s njim slagati kantice jednu na drugu u toranj pa rušiti i tako po pola h u komadu. Pa je on nakon nekoliko mjeseci - već oko prvog rođendana znao sam uzeti kantice i kratko se sam zaigrati - pod uvjetom da nema "šumova" koji će mu odvući pažnju.
    Montessori pedagogija mi je jako zanimljiva i imam knjigu Učenje kroz igru od Lesley Britton. Ima dosta savijeta koje smo mogli primjeniti. Npr. ovo sa neometanom igrom. Kako pratiti ritam djeteta u šetnji i sl.

    I mi imamo velikih problema sa isprobavanjem cipela. Preznojimo se i mm i ja dok mu isprobamo jer se opire i udara ko da ga koljemo.
    Ne želi iz pelena jer ne želi nositi gaćice. Dugo je i na pokušaje da ga se tavi na tutu izbezumljeno vrištao. Onda je vidio kako mlađa seka obavlja nuždu pa se opustio i sad hoće na tutu, ali poslije moramo pelenu obući. Gaćice ni u ludilu.
    Svaka promjena mu se najavljuje i svejedno ga zna izbezumiti.

    U zadnjih pola godine smo imali veliki skok u razvoju i počeo je pričati da ga se manje-više razumije i mi možemo normalno pričati s njim. Još uvijek moramo paziti da ne zakompliciramo rečenice, ali da se normalno razgovarati. Nove riječi i izraze uvodimo polako.
    Izgovor mu je jako loš pa očekujem višegodišnje posjete logopedu, ali mislim da je to rješivo.

    Mama kaže da je takav i moj brat bio. Vrištanje na svaku promjenu i sl, a sad je normalan, završio faks, super mu matematika ide i sve 5.

    I naš pedijatar je samo odmahivao rukom i uvjeravao me da to nema nikakve veze. Kao ja sam ambiciozna majka koja hoće da joj dijete bude najpametnije u parkiću. Baš frustrirajuće.

  9. #9

    Datum pristupanja
    Feb 2011
    Postovi
    3

    Početno

    Citiraj bekica1 prvotno napisa Vidi poruku
    ...iskljucen je autizam,autisticno ponasanje i hdad hvala bogu,
    A tko je isključio tu mogućnost - mislim, kod koga ste bili na pretragama pa su isključili da dijete možda pripada u tu skupini ???

    Hvala na odgovoru.

  10. #10

    Datum pristupanja
    Mar 2008
    Lokacija
    čakovec
    Postovi
    53

    Početno

    vise lijecnika mi je to reklo,ali najbitnije mi je da je to iskljucila neuropedijatrica u suvagu..dakle tim strucnjaka iz kukuljeviceve i suvaga,da ne nabrajam u nasem gradu...sad bas citam o poremecaju senzorne integracije pa mislim mozda bi to bilo,jer sam pronasla svog sina u tome
    jer u biti na nalazu psihologa iz suvaga pise:lagano zaostajanje u psihomotornom razvoju,pa sam malo kopala po netu kad mi nitko nista konkretno nije rekao....

  11. #11
    lasica avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Postovi
    1,328

    Početno

    mi smo rano otkrili kod svog sina dosta veliko oštećenje mozga pa smo rano počeli sa vježbama,kako za motoriku tako i za poticanje govora.najbitnije je dijete uvući u komunikacijski proces i pratiti ga,vrlo slično ovome što je marija radila sa sinom.definitivno se trebaš potkožiti dobrom literaturom,definitivno trebaš puno komunicirati sa djetetom,motoričke vježbe i masaže stopala i šakica,te puuno puuno rada sa prstićima.sve to utječe.moj nećak je imao normalan porodni status i nikakva krvarenja i sl. i isto sa 4 godine smo ga jedva razumjeli,zapravo i nismo.danas je govor čišći iako ima meko čćšž,ali dijagnosticirana mu je teška disleksija.natprosječno je inteligentan,kreativan,bogat jezik ima,sve ok,osim tog izgovora i disleksije.probaj ubaciti i vježbe za pokretljivost jezika.puno rime,ritmičkih pjesmica,brojalica,glazbe općenito.puzzle,šaranje,crtanje (pazi kako drži olovku).

    http://forum.roda.hr/threads/53037-K...BEbanje-govora (tu ima nekih vježbica za govorni aparat)

    http://mojabeba.motion-forum.net/t1461-razvoj-govora (vidi za dob,ali malo možeš i za raniju dob neku ideju maznut)

    http://www.superknjizara.hr/index.ph...d_knjiga=25412

    http://www.superknjizara.hr/index.ph...d_knjiga=12793

    http://www.superknjizara.hr/index.ph...d_knjiga=12790

    http://www.superknjizara.hr/index.ph...d_knjiga=14082

    sretno! ako želiš mogu ti iskopirati i poslati neke od knjiga koje imam,probaj i u knjižnici vidjeti što ima.

  12. #12

    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    498

    Početno

    Poznajem jednu dragu malu princezu koja s mojom malom ide na ples i koja sad u dobi od 6 godina polako počinje govoriti. I prijateljica je s mojom malom na neki svoj nježni mimika-način. Ide u Suvag već dugo, dijete je normalnog psihomotoričkog razvoja, ali ne govori materinji jezik. Dugo je imala svoj izmišljeni jezik, inteligentna je, odgovara i na moje podražaje, ipak sam joj ja bila nepoznata, na plesu lijepo surađuje
    Mislim da je najvažnije to što njena mama, s kojom sam se sad već i bolje upoznala, o njoj misli sve najbolje, misli da je sve stvar vremena, ne sili je, ne zamara se s drugima, čime joj osigurava mir. Svatko od nas ima neko svoje psihološko vrijeme kad nam je najbolji trenutak da nešto činimo. Tako da obrazac ''normalnog'' može jako gušiti. Ako su mišljenja stručnjaka u redu kako si navela, onda se skuliraj ti i pokaži svom djetetu da ga razumiješ. Sigurno si naučila nešto od njegovog jezika do sad. On očito traži nove sadržaje - čim lista slikovnice. Ako ne želi da mu čitaš dulje od 2 rečenice - nemoj, radije ih odglumi po slikama, ne tepaj s ''pa-pa'', već iziđite ''van'', osiguraj mir i prati njegov tempo koliko god možeš.
    Ja sam često radila pogrešku kad sam svojoj klincezi govorila da sad moramo brzo izići jer žurimo... i svaki puta dobila kontra efekt, ona se sama jako brzo obuče ako je već odlučila ići i ako je to isprocesuirala u svojoj glavi, ali kad to dođe izvana, bez obzira što jako želi otići n.pr. na neku predstavu, ona se zbuni, razvlači - zapravo negoduje i ispada neposlušno dijete. I onda mi se upalila lampica da je to to - sad kad krene s oblačenjem, pustim je minutu da sjedi na stoličici u hodniku jer ona još u glavi konta neku aktivnost koja je bila do tog trenutka i kad krene - za čas je gotovo. I onda mi dok izlazimo priča: mislila sam da bih obukla tenisice al sam se onda sjetila da mi bolje pašu čizme jer je hladno i da mi gležnjevi ne budu goli... ili ...kad si ti rekla idemo van ja sam mislila zašto van kad je kazalište unutra...bla bla. I u tome je štos. Moje dijete jednostavno previše promišlja o svemu. Još da mi je to objasnit teti u vrtiću da joj naprosto treba više vremena nekad...i da to ne znači ''biti u oblacima'' već čvrsto na zemlji koja je tako zanimljiva...
    Sorry, of topic, samo sam se htjela osvrnuti na to ''vrijeme''.
    Sretno!

  13. #13

    Datum pristupanja
    Jan 2005
    Postovi
    43

    Početno Logoped

    Mi već više od godinu dana idemo prof Tatjane Novosel u vž.
    Malena je do 4,5g koristila samo slog umjesto cijele riječi. Nakon 5 mjeseci vježbica pojavila se prva riječ, pola godine kasnije slaže rečenice.

    Imaš i jako dobre logopede u krap. toplicama. Čula sam sve pohvale za prof. amera.
    Mislim da mu osim logopeda treba i dobar defektolog/radni terapeut, njih isto imaš u krap. topl.

    To što odbija nove aktivnosti ili odjeću, to je samo strah od novog, samo što ga on iskazuje na njegov način, koji je većini ljudi neprimjeren pa savjetuju batine.

    Dobro da je zainteresiran za slikovnice, neka je prouči, a onda se ti ubacuj sa pitanjima - pokaži mi zeku, sunce ... da imaš povratnu informaciju što razumije, a što ne.

    njegova pažnja je kratka i na tome treba raditi. neka aktivnost će trajati minutu, ali treba raditi na tome da bude postepeno dulja. i mali pomak je pomak na bolje.

    Vježbice koje mi je prof Tatjana pokazala moraju se provoditi dosljedno i onda ima rezultata. I nema promjena preko noći.

  14. #14
    MarijaP avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Lokacija
    Twin Peaks
    Postovi
    2,066

    Početno

    Citiraj lasica prvotno napisa Vidi poruku
    puzzle,šaranje,crtanje (pazi kako drži olovku).
    Imam pitanje u vezi boldanog.
    Tu sam uputu već pročitala na više mjesta. Sin je dosta rano prihvatio bojice i šarao, crtao. I sad jako voli crtati i sam traži bar dva puta na dan. U početku sam ga ispravljala kod držanja olovke jer ju je loše držao, ali sam odustala jer je pružao veliki otpor. Kako mu se motorika razvijala, tako je on počeo sve pravilnije primati.
    I dalje to nije najbolji način za držanje, ali ne želi niti čuti za promjene.
    Do kad bi trebao naučiti pravilno držati olovku? Uskoro će napuniti 3 god. Inače je jako spretan i precizan u radu s prstićima.

  15. #15
    Balarosa avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    2,210

    Početno

    Dobila sam ovo od jedne logopedice, možda će nekome pomoći.

    Vježbe 1

    Vježbe 2

  16. #16
    MarijaP avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Lokacija
    Twin Peaks
    Postovi
    2,066

    Početno

    Hvala!!!

    Takvo nešto sam i tražila.

  17. #17

    Datum pristupanja
    Jun 2011
    Postovi
    1

    Početno

    draga gospodjo...citam vase a mislim na svoje...pa moj mali je preslikan u vaseg sincica...kako je da li ide na bolje...moj mali ima 3.5 godine i tek smo poceli rad sa logopedom,tek neka casa sto je jako malo da da neke rezultate...meni su isto rekli da nije autizam ali da bi moga imati psiho-motoricke sposobnosti usporene...jako je bistro djete,izgovara rijeci neke perfektno ali jos nigdje nikakvih recenica...tako zivim za taj dan kada dodjem po njega u vrtic pa ga pitam KAKO JE BILO U VRTICU...a da mi on odgovori,a ne samo sutnja...nadamo se uspjehu sve vam najbolje zelim...javite se

  18. #18

    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Postovi
    3,520

    Početno

    Imala sam nedavno negativno iskustvo sa Suvagom što se autizma tiče. Radi se o djetetu gdje su se 4 neovisna stručnjaka složila da su prisutni elementi autizma. Dijete je poslano u Suvag radi dodatnih slušnih pretraga, da budemo potpuno sigurni da je riječ o poremećaju iz autističnog spektra, i rekli su majci da nije riječ o autizmu. Istodobno, rezultati slušnih pretraga bili su uredni. Pitam se što su oni vidjeli, a da nas četvero nismo. Ja bih u svakom slučaju potražila drugo mišljenje.

  19. #19
    mitovski avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Postovi
    4,035

    Početno

    Nemam veze s ovom temom i laik sam ali sam neki dan gledala na RTL-u onu akciju 'Budi mi prijatelj' i pričali su o jednom projektu u kojem su djeca koja su koliko sam ja shvatila potpuno zdrava međutim njihov mozak ne može procesuirati riječi koje čuju i takva djeca onda niti ne pričaju (nadam se da sam dobro shvatila). Postoji poseban način na koji rade s takvom djecom, uključili su i pse u rad s njima ali nisam shvatila koliko im se može pomoći. Možda ovo ima veze s tim, podsjetilo me.

  20. #20
    zmea avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2011
    Lokacija
    Vž županija
    Postovi
    52

    Početno

    I ja idem sa svojim sinom kod dr.Novosel u Varaždin.Do 5.godine nije skoro ništa govorio,a to što je rekao nitko osim mene nije razumio pa sam ja bila kao neki prevoditelj u obitelji.Sad ima 8 godina i jako je pričljiv.Vježbama motorike i govornim vježbama kod doktorice uspjeli smo postići jako puno.Doktorica nas je poslala u Zagreb u Centar za autizam i nalaz je bio graničan.Moram napisati da se i moj sin tako ponašao.U dućanu me je uvijek bilo sram kako se ponašao.Svi su mislili kako je neodgojen i razmažen.Sadašnja dijagnoza je LMR sa elementima autizma..a prepoznajem ga i u poremećaju senzorne integracije(baš čitam knjigu o tome).U Varaždinu su nabavili i aparat Neurofeedback pa ćemo vidjeti kako će biti nakon terapija.

  21. #21

    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Postovi
    3,520

    Početno

    Uz autizam gotovo uvijek idu i teškoće senzorne integracije, pa bi bilo dobro dijete odvesti stručnjaku koji se time bavi.

  22. #22
    MarijaP avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Lokacija
    Twin Peaks
    Postovi
    2,066

    Početno

    Citiraj mitovski prvotno napisa Vidi poruku
    Nemam veze s ovom temom i laik sam ali sam neki dan gledala na RTL-u onu akciju 'Budi mi prijatelj' i pričali su o jednom projektu u kojem su djeca koja su koliko sam ja shvatila potpuno zdrava međutim njihov mozak ne može procesuirati riječi koje čuju i takva djeca onda niti ne pričaju (nadam se da sam dobro shvatila). Postoji poseban način na koji rade s takvom djecom, uključili su i pse u rad s njima ali nisam shvatila koliko im se može pomoći. Možda ovo ima veze s tim, podsjetilo me.
    Točno sam imala takav osjećaj sa sinom. Da nikako ne može procesuirati riječi. I to ga je izbezumljivalo.

    Inače, mi smo imali ogroman skok u razvoju. Dosta toga se promijenilo otkako mu se možemo normalno obraćati i razgovarati. U zadnjih 3-4 mjeseca je toliko napredovao da ga ne prepoznajem. Čak smo se i pelena uspjeli riješiti

  23. #23

    Datum pristupanja
    Jan 2014
    Postovi
    1

    Početno pozdrav

    Citiraj bekica1 prvotno napisa Vidi poruku
    sincic mi ima 4 godine i jos ne prica.hodamo u Suvag od5mj prosle godine(i hvala svim mamama koje su mi preporucile,jer da nisam pitala svoju pedijatricu,uopce me nebi poslala)uglavnom,muci me to sto dosad mi nitko nije rekao nista konkretno nikakvu dijagnozu...iskljucen je autizam,autisticno ponasanje i hdad hvala bogu,cuje savrseno na oba uha,a ponekad mi se cini da me svejedno ne razumije sto mu govorim.nije da ne govori apsolutno nista,pokusava,ali to je samo nekoliko rijeci koje razumijemo...on u biti jako puno prica,ali na svojem jeziku...pa se pitam dali mozda koja mama ima iskustva s takvim djetetom i dali mi tko moze pomoci makar savjetom sto bi mogla raditi da ga barem smirim,jer je jako emocionalno osjetljiv i cak crtice emocionalno prozivljava(svaki put makar zna napamet sto ce biti).koliko vidim mame tu pisu da se nakon dijagnostike u suvagu ceka po godinu dana,a ni moj sin ne mozemo toliko dugo cekati,a ni mi.svi smo vec psihicki frustrirani i iscrpljeni.sad trazim defektologa/logopeda u nasem gradu koji bi radio s njim privatno i upisala sam ga u vrtic gdje je cijeli tim defektologa,barem dok ne dodemo "na red u suvagu".mislila sam ga upisat na zbor,jer cujem da djeca lakse progovore u pjesmu,ali opet problem je kako njega zadrzat na jednom mjestu,kad mu ne mogu nista objasnit.zato nisam sigurna dali me uopce razumije ponekad...(npr.kad mu govorim "jednostavne"stvari koje mu pasu,kao npr.idemo papa,odmah skoci i uzme kaputic,kapu i cizmice)ali ja to shvacam kao "rutinu"koja mu je poznata,jer kad mu npr.u ducanu pokusavam isprobati cipelice i hlace neda pod milim bogom,vristi,place,a kad dodemo doma i vidi da je to njegovo,obuce bez problema.hocu reci,kao da se"boji"novih stvari,koje su mu nepoznate,mada mu ja sve govorim..neznam vise sta da kazem,psihicki sam vec unistena,jer neznam kako pomoci svom djetetu,a ni bliza okolina nije bas od previse pomoci,jer ga gledaju kao "divljaka,neodgojenog s komentarima to je zato jer ga ne pljusnes itd..a meni se srce slama.nikad ga nisam udarila i ne mislim.help,plz
    ,draga godspodjo imam kcerku koja ima tri godine i isti slucaj je kao i kod vasega djeteta,vidim da ste isli s njim u suvag zagreb i da ste radili pretrage,sa tim pretragama sam ja tek krenula i zanima me da li mi mozete odgovoriti da li je doslo do pomaka i promjene kod vaseg djeteta i kada je doslo do uspjeha da je djete propricalo..unaprijed zahvalna ,,zabrinuta majka.. p.s -da li netko ima slicnih informacija za vezani slucaj pa bih vas molila da mi napisete ovdje ..hvala..

  24. #24

    Datum pristupanja
    Feb 2014
    Postovi
    1

    Početno

    Citiraj Dijana1 prvotno napisa Vidi poruku
    ,draga godspodjo imam kcerku koja ima tri godine i isti slucaj je kao i kod vasega djeteta,vidim da ste isli s njim u suvag zagreb i da ste radili pretrage,sa tim pretragama sam ja tek krenula i zanima me da li mi mozete odgovoriti da li je doslo do pomaka i promjene kod vaseg djeteta i kada je doslo do uspjeha da je djete propricalo..unaprijed zahvalna ,,zabrinuta majka.. p.s -da li netko ima slicnih informacija za vezani slucaj pa bih vas molila da mi napisete ovdje ..hvala..
    Isti problem s nasim djecakom od 4,5 god, s nestrpljenjem ocekujemo odgovor!!!!

  25. #25

    Datum pristupanja
    May 2012
    Postovi
    4

    Početno

    pozdrav bekica1 a i svi ostali?bekica kako vaš sin?ima li pomaka? moj Filip isto ima 4g tek sad počinje se razvijati govor..vec dvije godine hodamo kod raznoraznih doktora..kod nas u Požegi ide kod defektologa logopeda i psihologa jako slabo tej jedanput mjesečno..bili smo u Klaićevoj u dnevnoj bolnici i dobio je dijagnozu pervazivni razvojni poremećaj na erfu su ga svrstali u spektar autizma..Dr. Bujas na Kukuljevičevoj je pak rekla da nije autizam..idemo u Sl. Brod kod pedopsihijatra..uglavnom svagdje smo na pretragama i kod kuće radimo i vidi se pomak..puževim koracima ali bitno da idemo naprijed..i sama čekam dan kad ce doći iz vrtića i reći mi kkao je bilo ...čekam dan kad će me zvati MAMA a ne me vući za ruku...sretno svima

  26. #26

    Datum pristupanja
    Nov 2014
    Postovi
    3

    Početno

    I ja sam majka curice koja je prošla tri i pol godine i ima dijagnozu usporen psihomotorni razvoj, a najviše na govornom području. Njen govor užasno slabo napreduje, jako je vesela, apsolutno sve i svakoga imitira, kao da gledate gluhonijemi film, obožava muziku i ples, i to imitira, pjesmu pjeva tako šta otvara usta i izgovara neke samoglasnike,komunikacija nam je bolja, sve razumije kad joj govorim iako ne posluša kad joj nešto nije po volji, ali onda pogledom mi pokaže da zna da ne smije, ali ne može odoljet. Još uvijek voli stavljat stvari u usta, ne znam da li je to šta je često bole ili nešto drugo. Bolje crta, prije je šarala bezveze, a danas lijepo drži olovku i nacrta pravilan krug,oči , nos usta uši vrat , pa je sad počela i tijelo. Vidim da postepeno napreduje, ali polako. Obišla sam sve žive ustanove i svi preporučuju logopeda i defektologa , a njih nema ni za lijek u Rijeci. Pohađa vrtić i tu je dobila barem logopeda. Ne znam više šta bi napisala, umorna sam od svega

  27. #27

    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Lokacija
    Istra
    Postovi
    3,791

    Početno

    Mineoka - probaj doći do gđe Jasne Šverko, ona radi s mojim sinčićem i iznimni je defektolog, MM i ja imamo samo riječi hvale za nju i njezin rad.
    Više detalja na linku: http://rivrtici.hr/cpo-zamet/ (skroz na dnu stranice)

  28. #28

    Datum pristupanja
    Nov 2014
    Postovi
    3

    Početno

    Hvala na odgovoru,...gdje ona radi s vašim sinom i koliko naplaćuje? ( pretpostavljam da radi privatno ), jer mi idemo u vrtić Belveder, tamo je samo logoped, a defektolozi su u vrtiću Cvijić( ali nema logopeda ) i u Maestralu( gdje rade sa potrebitijom djecom)

  29. #29

    Datum pristupanja
    Dec 2016
    Postovi
    3

    Početno

    Pozdrav svima, uclanila sam se na forum samo radi ove teme... Naime, moj djecak ima 3 godine I ne govori. Govori 15 rijeci (u ovo ubrajam I onomatopeje koje se sastoje od vise rijeci) I koristi jos 20-ak znakova za razlicite pojmove. Bili smo na pretragama u Logopedskom kabinetu Blazi, gdje je dobio dijagnozu Kasenjenje u jezicno-govornom razvoju. 2 puta tjedno nam dolazi logopedica doma raditi s njime, pomak je mali... I ona govori da je problem samo govor. Ja, kao mama, primjecujem pomalo I odsustvo zelje za komunikacijom. Sad planiramo na pretrage u Suvag s njim. Zamolila bih sve gore navedene, kontaktirajte me ili napisite ovdje, kako su sada vasa djecica, kakva su vasa iskustva, sto vam je pomoglo, sto vam je odmoglo... Molim vas!

  30. #30
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,366

    Početno

    Dobro dosla na forum.
    Sto kaze vas primarni pedijatar?
    Na vasem mjestu bih prvo provjerila sluh, a nakon toga bih konzultirala psihologa.

  31. #31
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,366

    Početno

    Jasno je da dijete kasni u govoru, to nije nikakva posebna dijagnoza, to si i sama primjetila.
    Treba otkrititi ZASTO kasni u govoru. Tek kad se otkrije zasto , moze mu se pomoci.

  32. #32

    Datum pristupanja
    Dec 2016
    Postovi
    3

    Početno

    Pedijatrica kaže da ne govori jer mu nista ne fali...Nisam pisala kronološki ali bio je i kod psihologa i 2 logopeda,specijalista za ranu intervenciju.Svi su rekli da je uzrok njegovog kašnjenja Tzv."rupice" u socijalnom kontaktu u periodu od 1 godine.Molila bih osobe sa sličnim iskustvima da se jave.Posebno me zanima kako su djecica sa početka ove teme.

  33. #33

    Datum pristupanja
    Dec 2016
    Postovi
    3

    Početno

    Zaboravih napisati-on je napunio 3 godine prije par dana.

  34. #34
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,366

    Početno

    Ali sluh niste provjerili?
    To bi trebalo biti prvo na listi.

  35. #35
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,167

    Početno

    Citiraj lola19 prvotno napisa Vidi poruku
    Svi su rekli da je uzrok njegovog kašnjenja Tzv."rupice" u socijalnom kontaktu u periodu od 1 godine.
    Što to znači?

  36. #36
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,470

    Početno

    Mene više interesira u kojoj godini dana? I da koje riječi stvarno priča?
    Posljednje uređivanje od jelena.O : 01.01.2017. at 12:37

  37. #37
    snupi avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2011
    Lokacija
    varaždin
    Postovi
    2,247

    Početno

    i mi imamo curicu koja ima 3 godine i govori samo tata, mama, baba, deda i auto. Sve razumije. svaki utorak smo u Slavi Raskaj na ranoj intervenciji kod logopeda, javili smo se jos na defktoloski i SUVAG. Jos smo u fazi cekanja, ali bili smo u centru za autizam sto nemamo , kao ni spektar. Za sad nemamo nikakvu dijagnozu.

  38. #38
    Cheerilee avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Lokacija
    Čakovec
    Postovi
    2,617

    Početno

    snupi - vi ste u Varaždinu? Ili Zg?

    Mi smo u Čk-u,
    dijete polazi Muridov vrtić, i kod njih ima terapije logopeda i defektologa....
    Prezadovoljni smo i mi i dijete....

  39. #39
    snupi avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2011
    Lokacija
    varaždin
    Postovi
    2,247

    Početno

    da jesmo u Vzu, koliko vas to kosta i gdje se to nalazi da imas kakav kontakt kome se treba javiti?

  40. #40
    Cheerilee avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Lokacija
    Čakovec
    Postovi
    2,617

    Početno

    Evo link na stranicu;
    http://murid.hr/

    Cijene terapija neznam, ranije smo plaćali,
    a sad je sve u sklopu vrtića, dio imamo prek czss-a tak da najbolje direktno pitati da ne dajem krive informacije..
    ALi jako smo zadovoljni...

  41. #41

    Datum pristupanja
    Apr 2018
    Postovi
    1

    Početno

    Gospodjo Dijana kakva je situacija sad nakon 4 godine? Ako slucajno primite poruku

  42. #42

    Datum pristupanja
    Jun 2021
    Postovi
    1

    Početno

    I mi imamo sina već mu je 5 godina,do prije pola godine jedva da je izgovorio riječ mama,kod dječjeg doktora su nam rekli da ima blage simptome autizma,međutim sve super razumije,poslušan,vozi biciklo...u zadnjih pola godine supruga je više nego aktivna sa njim,slikovnice,slagalice,priče...osjeti se blagi napredak mada treba još puno rada sa njim,od septembra kreće dva puta sedmično kod logopeda, supruga je već bila na info pa mi je opisala da to oni rade kroz igru,pokušajte i vi na svoj način igrati ulogu logopeda,želim vam svako dobro i da uspijete naći riješenje za vaše diejte

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •