Stranica 10 od 13 PrviPrvi ... 89101112 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 451 do 500 od 602

Tema: Mamin mali posao od doma... u Hrvatskoj

  1. #451
    Marsupilami avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,253

    Početno

    Citiraj Manuela. prvotno napisa Vidi poruku
    i da se nadovežem, sad uredno imaš svoju firmu koju vodiš i vjerovatno ti je več pun kufer plačanja državi, pa je želiš zatvorit i radit na crno!
    razumijem te, jer ovi na crno bolje posluju!
    žalosno je to al mi to nismo krivi!
    Samo da pitam, koji to tocno zakon kaze da je trampa zapravo ilegalna rabota?
    Iskreno me bas zanima

  2. #452
    Manuela. avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2011
    Postovi
    638

    Početno

    kaj se trampa?

  3. #453
    SikaPika avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Lokacija
    Osijek
    Postovi
    2,554

    Početno

    Citiraj Mojca prvotno napisa Vidi poruku
    Da, ali ni ideje iznesene na ovom topicu nemaju većih apeitita od štrikanja, šivanja i kuhanja pekmeza... što je u kategoriji majkica sa sela.

    I zbilja, ovo je mjesto za izmjenu kreativnih ideja... ne za kritiku države, niti za definiciju rada na crno, niti za debatu o tome... predlažem da otvorite novi topic na tu temu.... pa udri kome drago.
    potpis

    što se tiče kupovine klope kod takve nekakve kuharice i ja bih sto puta prije kupovala kod nje nego bilo gdje drugdje, a trovanje hranom..., a Bože moj, kupim jaja u trgovini, kao, svježa, razbijem ga i skužim da je daleko od svježeg... tako da nikada ništa nije sigurno
    trampa mi je sjajna ideja
    mi smo još uvijek na MM plaći, nešto sitno pišem za jedne novine (neću reći kako me plaćaju), imamo vrt, preživljavamo...

  4. #454
    Rivendell avatar
    Datum pristupanja
    May 2011
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,351

    Početno

    Kuhanje zvuči komplicirano, a pečenje ne. Brdo teta doma pravi kolače, prodaje za svadbe, krštenja, blagdane... u čemu je razlika? Btw mi uvijek i isključivo kupujemo samo te kolače, ovi iz dućana i slastičarnica ne dolaze u obzir. Kvaliteta nemjerljiva.

  5. #455
    Rivendell avatar
    Datum pristupanja
    May 2011
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,351

    Početno

    Po meni je veći rizik s kolačima jer se koriste životinjski proizvodi, mlijeko, jaja, maslac...

  6. #456
    RozaGroza avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Postovi
    5,601

    Početno

    Citiraj Marsupilami prvotno napisa Vidi poruku
    Samo da pitam, koji to tocno zakon kaze da je trampa zapravo ilegalna rabota?
    Iskreno me bas zanima
    Mislim da zakon nije definirao trampu i za sad još legalno možeš mjenjati stvari - al brijem da će i to nekako definirat u svoju korist pa ćemo na kraju kad ja tebi dam patate a ti meni pekmez morat platit porez na to

    Manuela nisu moju volju za radom ubili oni koji isti posao rade na crno, već ovi koji dupe lade na Markovom trgu a od "naše pšenice" nabijaju salo. Da meni država ne pokrade koliko mi pokrade ja bi lijepo zarađivala i "crni dizajneri" mi nebi smetali ni najmanje, dapaće znam koliko glupih troškova imaš da bi legalno nekome napravio baner i ne mogu reći da ikog osuđujem jer se odlučuje ne upuštat se u tu rupu bez dna.

    Ova ideja sa kuhanje je super! Ko ima uvjete go for it.

    Mi planiramo na imanju kad imamo posjetitelje (uglavnom one koji će se vezat uz terapijsko jahanje kad dao Bog to profercera) nudit im cjelodnevni program koji uključuje ručak - to ne bi naplačivali ali bi zato tako privukli ljude koji bi došli vidjet naše imanje, proces uzgoja hrane, pravljenja sapuna, mermelada, meda itd. I onda eventualno stekli povjerenje u nas i počeli naručivati kod nas organsku hranu. Na isti način kako je ja sad naručujem odnosno kupujem od svojih veza po selima. Odem-vidim-uvjerim se da su uvjeti zdravi-naručim-platim-svi sretni i zadovoljni pogotovo moja obitelj koja je oslobođena konzumiranja večine onog što nam prodavaju po dućanima a i po placu.

  7. #457
    Marsupilami avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,253

    Početno

    Citiraj RozaGroza prvotno napisa Vidi poruku
    Mi planiramo na imanju kad imamo posjetitelje (uglavnom one koji će se vezat uz terapijsko jahanje kad dao Bog to profercera) nudit im cjelodnevni program koji uključuje ručak - to ne bi naplačivali ali bi zato tako privukli ljude koji bi došli vidjet naše imanje, proces uzgoja hrane, pravljenja sapuna, mermelada, meda itd. I onda eventualno stekli povjerenje u nas i počeli naručivati kod nas organsku hranu.
    wow
    Ma profercerat ce sigurno
    Moj "horse boy" je nedavno prvi puta sjeo na konja i moram reci da je bio kao da je rodjen na njemu, bez straha, full opusten...ma predivna mi je ta veza koju su stvorili

    Sretno draga, neka ti se ostvari sve sto planiras

  8. #458
    RozaGroza avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Postovi
    5,601

    Početno

    Hvala
    A onda će te nam dolaziti kad malac toliko voli konje

  9. #459
    Manuela. avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2011
    Postovi
    638

    Početno

    roza, u potpunosti te razumojem što se tiče posla, i kolika imaš davanja i kako to sve funkcionira jer smo u istoj koži!
    a što se tiče ranča, dao bog da uspije što prije, moja mala je luda za konjima i sigurno čemo te doči posjetit!

  10. #460
    kisica avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2009
    Lokacija
    Glina
    Postovi
    91

    Početno

    Pozdrav svima, trenutno sam u mirovanju u krevetu, pa čitam, čitam..divim se.
    Ideje su vam zaista odlične.

    Što se tiće anketa, ja sam se prijavila za ove puls, rijetko mi dolaze..valjda sam u 2 godine skupila jedva 25 bodova.
    Ovo za Fb, i ja bi tako nešto, ali neznam od kuda da krenem. Da svakom portalu šaljem mail sa upitom, ispala bi budala, a drugačije pojma nemam.

    Ono što se meni sad mota po glavi je to, da u hodniku stoji šivača mašina od suprugove pok.bake, pa sam si mislila otić na neki jeftini tečaj šivanja, i pokušati se baviti nečime tako...tipa šivanje plahtica, ogradica za krevetiće i sl.

  11. #461
    Marsupilami avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,253

    Početno

    Citiraj RozaGroza prvotno napisa Vidi poruku
    Hvala
    A onda će te nam dolaziti kad malac toliko voli konje
    Naravno draga, ne bih to propustila nizasta

  12. #462
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    Citiraj kisica prvotno napisa Vidi poruku
    Ono što se meni sad mota po glavi je to, da u hodniku stoji šivača mašina od suprugove pok.bake, pa sam si mislila otić na neki jeftini tečaj šivanja, i pokušati se baviti nečime tako...tipa šivanje plahtica, ogradica za krevetiće i sl.
    Nema ti jeftinih tečaja šivanja, bar ne u Zagrebu, ja lani istražila. Osim ako te netko doma ne poduči... a ta mašina koju imaš i vjerovatno nije baš nešto (imamo jednu iz te generacije doma, pa se usudim reći). Ja sam svekra koji je stari krojač u penziji, molila da mi sašije krevetninu za bebu, rekao je: može, ali to ti ne bu tako ko iz dućana, za to ti treba endlerica. Okrenuo je navlaku za poplunić, pokazao mi šav i porub iznutra i rekao da on može spojiti dvije polovice, ali svaku prije toga treba poendlati da de ne bi cufala. A to te stare mašine ne mogu.
    Ali... ideja ti je super, meni je zlo od nemaštovitih krevetnina koje trenutno gledam po dućanima.
    Posljednje uređivanje od Mojca : 14.08.2011. at 23:38

  13. #463
    RozaGroza avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Postovi
    5,601

    Početno

    E ja se uhvatila rađenja dječjih igračaka, full zabavno i zanimljivo! Kad budu prve sovice i mobili gotovo postat ću slike. Inaće to radim samo za svoje dečke, al mislim da bi se tako dalo zaradit koju kunu, samo je potrebno malo vremena da se pohvataju paterni i ideje po internetu, malo razvijete maštu, i nabavite materijale koje zapravo najčešće možemo naći u prirodi, na cesti, kod kuće negjde u ormaru - mene super relaksira

  14. #464
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    Roza, super ideja... i ja sam taman prikupila materijal za mobile. Samo bez patterna, za sad... volim apstrakciju.

  15. #465
    Mukica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Bestovje
    Postovi
    6,895

    Početno

    Maneula... In love.. svaka medalja ima dvije strane, pa tak i rad na crno
    ja sam, iz cistog ocaja, jer nisam imala kaj djeci dat za jesti, pocela raditi nesto sto inace, da imam normalan posao i radno vrijeme sigurno ne bi ili bi se tu i tamo zabavljala time da razveselim prijatelje
    nije da se nisam interesirala za to da otvorim obrt ili domacu radinost, ali davanja drzavi su cca. 1900 kn mjesecno... znaci ja bih tim svojim handame djindjuvama trebala ZARADITI bar 4000 mjesecno pa da mi se to isplati...
    da imam obrt, ja ovo sto radim radila bi samo i iskljucivo za drzavu tj. porez jer vise od toga ne mogu zaraditi obzirom da su proizvodi koje proizvodim specificni, rucni su rad i ne mogu ih stancat serijski nego na svaki potrosim 3-5 sati, bez pripreme materijala

    sad vas dvije meni recite sto bi ja trebala napraviti?
    ajde
    dajte neku ideju... ponudite rjesenje... kako da ja ne radim na crno, platim porez i nahranim djecu
    o placanju kredita ili rezija da ne pricam
    uopce ih ne placam jer nemam od kuda... plin su nam vec iskljucili, struju samo sto nisu... jedino sto placam je internet jer bez interneta ne bi nista prodala...
    Posljednje uređivanje od Mukica : 15.08.2011. at 21:53

  16. #466
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,206

    Početno

    kisica, znala sam da mora biti i u ZG .

    http://www.moja-edukacija.com/tecaj/...tecaj-sivanja/

  17. #467
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    Citiraj Beti3 prvotno napisa Vidi poruku
    kisica, znala sam da mora biti i u ZG .

    http://www.moja-edukacija.com/tecaj/...tecaj-sivanja/
    Bila mi je frendica kod njih. Oduševljena je. Pristup jako ozbiljan, dobije se domaći rad, nema zabušavanja.

  18. #468

    Datum pristupanja
    Apr 2006
    Lokacija
    malo iza Zaprešića
    Postovi
    200

    Početno

    Nisam dugo bila na Rodi, ali nešto googlam u posljednje vrijeme, baš o ovome, i naiđoh na ovu temu. Trebalo mi je dobrih tjedan dana da sve pročitam... uz sve obaveze.
    Ali, uglavnom, nemam više šta dodati, osim da dajem veeeeliki potpis na Mukicu, sve vam je rekla!

  19. #469
    Mukica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Bestovje
    Postovi
    6,895

    Početno

    ovo je skroz druga tema, ali moram jos to reci - sirenje rada na crno nije osnovni problem u HR - sirenje rada na crno poput mjega je posljedica svega i svacega, ak pocnem nabrajat cega nece spadat na ovaj topik, ali i ne trebam pricat jer u biti svi znamo da je posljedica velike krize u kojoj se svi nalazimo, samo sto neki od nas jos imaju neke izbore, a neki, hbga, vise nemaju i doslovno su prisiljeni postati onakvima kakvi se nikad od sebe ne bi nadali - sticajem okolnosti, svojom krivnjom... ili vec zbog neceg treceg... to zapravo nije izbor koji bi oni napravili da jos ista MOGU birati

  20. #470
    Manuela. avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2011
    Postovi
    638

    Početno

    možda sam krivo shvačena u nekim pogledima što se tiče rada na crno, ne osuđujem mukica recimo tebe kad si me več prozvala za neku tvoju malu kučnu radinost pa sad ti to prodaš, nekog što če sašit neku krpicu, to mi je više iz hobija, ti to ne radiš serijski i masovno pa da ideš konkurirat nekom ko radi ko crnac i plača i državu!
    smetaju me oni koji idu redovito na neki posao s radnim vremenom i konkuriraju nekim malim obrtima i obiteljskim firmama!
    nemožeš to uspoređivat s onima koji zidaju na crno kuče, rade krovišta, namještaj, .....

  21. #471
    RozaGroza avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Postovi
    5,601

    Početno

    E Manuela ode ti sad puno daleko od "maminog malog posla kod kuće".

    Potpis na Mukicu, da su uvjeti pristojni za rad na bijelo radili bi svi na bijelo, al pošto su uvjeti bolesno loši narod se prisiljava raditi na crno i smišljati načine da prehrane obitelj. U tome nema ničeg krivog.

  22. #472
    Rivendell avatar
    Datum pristupanja
    May 2011
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,351

  23. #473
    Kosjenka avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    4,908

    Početno

    Citiraj In love prvotno napisa Vidi poruku
    Debeli podpis na ovo. Najjaći je onaj porez na dobit na kraju godine, lol...Pa kaže meni muž, bolje da sve odmah potrošim nego da imamo na računu pa moramo na kraju tako ili onako dat državi.
    sada sam naletila na ovo. Mali savjet, porez na dobit ne ovisi o stanju na računu...dakle trošite pametno, odnosno trošite na ono što Vam ulazi u troškove(svakako se savjetovat sa knjigovođom)
    A s druge strane, mene toliko ne smeta radna crno u smislu neke minimalne zarade. Ono što je po meni veći problem je recimo gomila neprijavljenih nadničara recimo u sezonskim poslovima automatski s time se kod firmi povlači i pranje novca kroz blagajne. Ima još hrpa kako se može obeštetit državu i radnika, a opet kao legalno poslujemo i mislim da se tu radi o puno većim iznosima nego što će neka švelja sašit tunika i dekica za neku sitnu paru.
    A pdv, pa ako nek ko ima firmu može hrpu svojih privatnih stvari provlačit kroz pdv i vratit si te pare zašto Cubana ili netkotreći ne bi pitao majstora jel može bez pdv-a?!

  24. #474
    Manuela. avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2011
    Postovi
    638

    Početno

    Citiraj Kosjenka prvotno napisa Vidi poruku
    A pdv, pa ako nek ko ima firmu može hrpu svojih privatnih stvari provlačit kroz pdv i vratit si te pare zašto Cubana ili netkotreći ne bi pitao majstora jel može bez pdv-a?!
    Što se tiće provlaćenja privatnih stvari kroz pdv, s tim se nebi složila, možda radim u krivoj branši pa to nemogu il imam takvog knjigovođu da mi ne prizna ni rolu wc papira, no ok , bar mirno spavam!
    A ne izdavanje računa jer netko ne želi platit pdv, kod mene ne prolazi!
    Pa ako ga ja moram platit kroz materijale i sve ostalo što ide , zašto onda stranka nebi u konačnici platila taj pdv?
    To je isto ko doći u dučan po kruh i mlijeko i reći blagajnici jel može bez pdv-a, račun mi netreba!

  25. #475
    Kosjenka avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    4,908

    Početno

    Zato što pdv plaća krajnji kupac, ti kada nabavljaš materijala taj pdv staviš u pretporez i zapravo ti u trošak ide samo osnovica. Ja totalno razumijem kada neko želi proći bez pdv-a, pa o je skoro 1/4 cijene...pogotovo za usluge.
    No to nije tema.
    Što se tiče maminog posla od doma ja podržavam otvaranje obrta ako je ozbiljniji posao i veći iznosi(no to više nije mali posao od doma), a ovo šivanje, kuhanje i kojekakve sitne usluge koje ne prelaze godišnje štatijaznam nekih 50000,00 kn, ne treba se zamarati s time. Barem po meni.

  26. #476

    Datum pristupanja
    Feb 2011
    Postovi
    330

    Početno

    Citiraj Kosjenka prvotno napisa Vidi poruku
    sada sam naletila na ovo. Mali savjet, porez na dobit ne ovisi o stanju na računu...dakle trošite pametno, odnosno trošite na ono što Vam ulazi u troškove(svakako se savjetovat sa knjigovođom)
    A s druge strane, mene toliko ne smeta radna crno u smislu neke minimalne zarade. Ono što je po meni veći problem je recimo gomila neprijavljenih nadničara recimo u sezonskim poslovima automatski s time se kod firmi povlači i pranje novca kroz blagajne. Ima još hrpa kako se može obeštetit državu i radnika, a opet kao legalno poslujemo i mislim da se tu radi o puno većim iznosima nego što će neka švelja sašit tunika i dekica za neku sitnu paru.
    A pdv, pa ako nek ko ima firmu može hrpu svojih privatnih stvari provlačit kroz pdv i vratit si te pare zašto Cubana ili netkotreći ne bi pitao majstora jel može bez pdv-a?!
    X ko kuca!
    U danasnje se vrijeme moras snaći nekako i prehraniti obitelj,pogotovo kad dobijes otkaz i zavrsis na cesti, jer ako se ne snadjes svi cete pomrijet od gladi. Pa ako to znaci ne platit pdv drzavi , a je'ga..

  27. #477
    pikula avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    doma
    Postovi
    6,546

    Početno

    Citiraj RozaGroza prvotno napisa Vidi poruku
    E Manuela ode ti sad puno daleko od "maminog malog posla kod kuće".

    Potpis na Mukicu, da su uvjeti pristojni za rad na bijelo radili bi svi na bijelo, al pošto su uvjeti bolesno loši narod se prisiljava raditi na crno i smišljati načine da prehrane obitelj. U tome nema ničeg krivog.
    Tko su to oni i gdje je ta granica kad je ok varati zakone , da li samo za rpeživljavanje tipa hrana, režije, školske knjgie ili u to ulaze i mobiteli, pretplate na maxtv, nikeice, ljetovanja itd?

  28. #478
    Manuela. avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2011
    Postovi
    638

    Početno

    Citiraj pikula prvotno napisa Vidi poruku
    Tko su to oni i gdje je ta granica kad je ok varati zakone ,?


    Dobro postavljeno pitanje i baš me zanimaju odgovori!

  29. #479
    Cubana avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    East end
    Postovi
    6,747

    Početno

    Varati zakone nije u nikojem slučaju prihvatljivo, ali živeći u državi u kojoj mali Ivek neće vratiti ukradene milijune, u kojoj cvjetni Tomek vjerojatno neće odguliti koliko bi trebao, moji su moralni prozori, što se malog čovjeka tiče, skroz zamaglili. Kad se riba bude čistila od kuda i smrdi, možda mi se vidik promijeni.

  30. #480
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    Pitanje je i tko i zašto vara zakon.
    Primjer 1: frendovi iz jednog grada na moru, on Hercegovac s vezama i poznanstvima, privatni poduzetnik, ona ima odličan posao u banci. 2 djece, stan od 110 m2 u lijepom kvartu, 2 auta, brod. Veliki vjernici, svaku nedjelju ujutro u prvom redu na misi. Uzorni građani Lijepe naše.
    On vara državu gdje stigne, potplaćuje razne referente nabave u firmama s kojima surađuje ne bi li od njega uzimali robu, firme njegovih pajdaša daju lažne ponude na natječajima, zapošljava na crno, vara na uvozu itd. I njemu je sve to ok, smije se i kaže: snađi se.

    Primjer 2: frendovi, bračni par iz Moslavine, bez djece, oboje dosta bolesni, žive u kućici koja zahtjeva totalno preuređenje, ona u invalidskoj penziji oko 1900 kn, a on radi za minimalac od 2 soma i sitno kuna. Obrađuju zemlju, hrane pajceke. Čak 3 komada. Od toga jednog pajceka (higijenski ispravnog) godišnje prodaju na crno i tresu se pritom.

    Da, i jedno i drugo je kršenje zakona... ali dok god se država ne bude pobrinula da pohapsi one iz prvog primjera, neće imati novaca da ovima iz drugog primjera pomogne, da osigura višu penziju, da podigne razinu minimalca, da im subvencionira promjenu krovišta od salonitnih ploča (kao što je vani praksa).

    Ovi drugi varaju zakon iz stvarne potrebe, za razliku od pajde iz prvog primjera koji to radi iz pohlpe i bezobrazluka.
    Posljednje uređivanje od Mojca : 19.08.2011. at 16:45

  31. #481
    pikula avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    doma
    Postovi
    6,546

    Početno

    Mislim da su ljudi smetnuli s uma da su ti "oni" o kojima pričaju isto donedavna bili gladni i da su upravo tu spretnost u snalažnju stekli boreći se za preživljavanje, a ako baš nemate nikog tako "niskog" podrjetla u rodu, onda ste valjda barem vidjeli ili čitali Prosjake i sinove ili Dickensa. Dakle Matani i jesu nastali iz nužde pa kad su došli u priliku fino su kapitalizirali svoje vještine, a vjerojatno kao opravdanje za svoje postupke vide genereacije gladnih i bosih prije sebe. E sad, ako to zmajeramo "njima", onda molim lijepo zašto to vrijedi "nama" kao izgovor? Molim lijepo da ovo s Matanima i Prosjacima i sinovima ne shvatite kao regionalni šovinizam, nego kao primjer iz literature za određenu soc.pojavu.

  32. #482

    Datum pristupanja
    Feb 2011
    Postovi
    330

    Početno

    bravo Mojca, to si savrseno opisala, POTPISUJEM

  33. #483
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    Hvala Pikula, lijepi primjer, Prosjaci i sinovi.
    Samo moj prijatelj urbani "Matan" trenutno ima iza sebe cijeli konglomerat sličnih koji će okrenuti telefon i zaštititi ga ako ga uhvate, dok Moslavac nema nikog. I zato Matan i dalje mrtav-hladan vara državu i pritom zakida sve nas, a siroti Moslavac umire od straha, da bi došao do kune za registrirati auto, čija registracija možda ne bi bila tako skupa da Matan ne vara državu (toliko). I kad bi mogao, Moslavac bi, poznavajući ga, vjerovatno prodaju pajceka legalizirao. I na koncu bi država, nezasitna kakva već je, (zbog Matanovih grijeha) pojela pola pajceka.

    Najgore je to što je urbani Matan već odavno zaboravio na svog starog Matana sa štapom, što već desetljećima ne čini to iz potrebe, već zato jer mu država to omogućava. I on sad upravo kupuje stanove za svoje sinove, koji ostaloj djeci (recimo djeci mog Moslavca, koji u stvarnosti nažalost djecu nema) nabijaju komplekse sa skijanjima, jedrenjem, skupim mobitelima i fora odjećom. Dok roditelji te djece muku muče da svoju djecu pošalju na školski izlet.

    I zato, dok god stvari stoje ovako, ja ću vrlo rado svojoj kozmetičarki, koja jedva preživljava u ova krizna vremena, svaki put reći: nemojte pisati račun, ne mora država baš za sve znati.


    Disklejmer: Matan u ovoj crtci mog'o je bit i Joža i Antun i Mate. A bogme i Jovan i Trajče i Janez i Mujo i Azem.

  34. #484
    RozaGroza avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Postovi
    5,601

    Početno

    Nit će se ona mama koja je primorana raditi na crno da bi nahranila obitelj vjerovatno obogatiti svojim malim spektrom proizvoda koje uopće stigne napraviti i prodati, nit će ona mama koja misli imat pravi biznis i zapošljavat ljude ostat na tome da ima "Mamin mali posao od kuće". Malo smo skrenuli s teme. Ako ja prodam par kila mermelade mjesečno to se fakat nikog ne tiče, al ako bi ja otvorila malu tvornicu i krenula distribuirat po dućanima, sigurno ne bi nit mogla radit sve na crno.

    Pitanje je samo dal vi mislite da se u današnje doba može imat mali posao od kuće kakve smo mi navodili na prethodnim stranicama i na tome zgrnut masna lova? Ja sam uvjerena da ne može, al se može malo potpomoći kućni budžet da se ne dođe do situacije da ti isključe i plin i struju i vodu. Nema ništa pogrešnoga u tome da pošteno odradiš i budeš plačena za to. Jel bi ja trebala npr mog susjeda Pera koji nama dođe 2 put tjedno za 50 kn pokosit korova oko voćki i u polju pomoć mužu prijavit pa platit pdv i ja i on? Il mu dam 50 kn on odradi i mirna Bosna?

  35. #485
    Manuela. avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2011
    Postovi
    638

    Početno

    Roza,a al po meni nije isto dok daš čovjeku 50 kn što ti je pokosio travu, i onog što radi isti takav posao ko ti al na crno!

  36. #486
    RozaGroza avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Postovi
    5,601

    Početno

    Pa uopće ne pričamo o tome, prićamo o malom poslu koji mama može raditi od kuće da podeblja kućni budžet. Sigurno jedna mama neće ić završit poseban faks i provodit 14 sati dnevno na kompu, radit na crno za raznorazne firme i to zvat malim poslom od kuće. To je full time job.

    Vođenje nekih FB stranica, blogova itd su sve sitni poslovi koji, ukoliko se ne misliš tim ozbiljno bavit i trošit dosta vremena, ne donose ogromnu zaradu. A ako ti misliš da to što neko zaradi soma-dva mjesećno sa strane treba bit oporezivo OK, ja ne mislim. Isto tako ako netko plete, šije, veze i napravi određeni broj narudžbi mjesećno, jer uz kuću, djecu i sve ostalo mama ni ne stigne više, glupo je da se očekuje da radi toga ona prijavljuje cijeli obrt itd. i pola zarade onda dava državi, a zarada je ionako bez svega toga nevelika.

    Ja ni pod razno ne planiram ima obiteljsko gospodarstvo da bi eventualno prodala malo povrća, mljeka ili sapuna. Drugo je da ja želim bit ko Sever gospodarstvo, al ne želim.

  37. #487
    Manuela. avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2011
    Postovi
    638

    Početno

    Citiraj RozaGroza prvotno napisa Vidi poruku

    Ja ni pod razno ne planiram ima obiteljsko gospodarstvo da bi eventualno prodala malo povrća, mljeka ili sapuna. Drugo je da ja želim bit ko Sever gospodarstvo, al ne želim.
    Ma daj Bože puno posla pa se bude radilo i kak treba!

  38. #488
    pikula avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    doma
    Postovi
    6,546

    Početno

    Slažem se da nije sve crno bijelo, ali nije ni sve samo sivo. Vani postoje modeli koji legaliziraju ovakve male posliće i obrte kroz razne inkubatore,općinske zadruge isl. nije riješenje samo proglasiti se Robin Hoodom. Ok sad jetako i za golo preživljavanje moraš se snaći, ali treba tražiti priliku da seto sve odvija legalno i održivo na širem planu. Ne spočitavam nikome osobno ništa, samo sam htjela malo potaknuti razgovor i u to msmjeru, da ne ostane sve samo na fatalizmu i izogvorima ako mogu oni mogu i ja. Jer nije tako, ako netko obije trafiku to ne znači da će netko drugi proći nekažanjeno ako "posudi" neku sitnicu u dućanu.

  39. #489
    litala avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,858

    Početno

    ovdje se trenutno ne oporezuje do $6,000 godisnje. recimo, mm radi i normalno zaradjuje i placa svoj porez. ja mogu u godini dana odraditi poslova raznoraznih u visini do $6,000 i ne platiti nista poreza. tu ulazi rad "na bijelo", dakle za nekoga npr., ali i rad koji obavim bez ikakvog obrta ili slicnog. jer mnoge stvari mozes odradjivati bez obrta ili firme ili slicnih organiziranja (cistit, prat, peglat, kuhat, kosit, kopat...). ukoliko bi prihod u godini prelazio tih $6,000, onda se mora otvoriti obrt, imati svoj abn (australian business number), otvoriti firmu...

    iduce ce godine taj neoporezivi dohodak nesto porast, a u godini 2012/13, iznosit ce $18,200.

  40. #490
    RozaGroza avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Postovi
    5,601

    Početno

    Obijanje trafike je krađa nečeg što ne pripada tebi. Prodavanje ručno istkanog tepiha ili spletenog đempera nema veze sa krađom. Ja ga pošteno isplela i pošetno ga i prodala. Ne govorimo o količinama kao da imam vlastitu butigu pa nakon 2 godine kuću gradim od zarađenih para. Govorimo o nekoj ne masovnoj unikatnoj proizvodnji odnosno radu.

    Neću valjda onu ženu koja mi dođe generalno očistit kuću jednom mjesečno u fušu, prijavljivat ili ju tražit račun?

  41. #491
    pikula avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    doma
    Postovi
    6,546

    Početno

    ne kužim, evo litala je odlično objasnila i kod nas postoji granica dohotka od povremneog rada za najniži porezni razred za koji dobivaš povrat poreza, znači platiš ga, ali ako ne premašiš neku granicu dobiješ ga natrag. Nisam stručnjak, nek netko objasni ko se boljw kuži, ali hoću reći, ako to nijw dobro uređeno, treba to srediti i boriti se za to, a ne reći svakome za sebe "snađi se druže"

  42. #492
    litala avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,858

    Početno

    zaboravila sam dodat da za te poslove (neregistrirane) mozes (i trebas ) izdati racun.

  43. #493
    RozaGroza avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Postovi
    5,601

    Početno

    I vi realno mislite da bi ta osoba koja npr u fušu čisti kuće poznanicima, morala to što zaradi prijavljivati; a vrlo vjerovatno će premašiti 6 somova godišnje jer 6 somova je ništa, i onda još da je oporezuju?

    Nikad neću tražiti račun od takvih ljudi, imaju my full support, jer ne smatram da išta duguju državi jer pokušaju preživjeti. Ja poštujem zakone, al neki su jednostavno van svake pameti i dok se stvari ne promjene ljudi se imaju pravo snalaziti. Nitko tko nije u velikoj potrebi neće ići okolo čistit kuće ili pravit kolače za svadbe ako to ne mora.

  44. #494
    flopica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2010
    Postovi
    6,461

    Početno

    Citiraj RozaGroza prvotno napisa Vidi poruku
    I vi realno mislite da bi ta osoba koja npr u fušu čisti kuće poznanicima, morala to što zaradi prijavljivati; a vrlo vjerovatno će premašiti 6 somova godišnje jer 6 somova je ništa, i onda još da je oporezuju?

    Nikad neću tražiti račun od takvih ljudi, imaju my full support, jer ne smatram da išta duguju državi jer pokušaju preživjeti. Ja poštujem zakone, al neki su jednostavno van svake pameti i dok se stvari ne promjene ljudi se imaju pravo snalaziti. Nitko tko nije u velikoj potrebi neće ići okolo čistit kuće ili pravit kolače za svadbe ako to ne mora.
    Roza potpis!
    smeta me kad se govori o nekakvim tobožnjim obvezama prema državi! maltene su ljudi kriminalci ako ih izbjegavaju a ovamo
    nemam riječi na odnos prema radnicima, djeci, građanima općenito. jad i bijeda na svakom koraku.
    pa neka pravi kolače ko zna i umije, taman još i da tu crkavicu daje državi. ja prva ne bih.
    i neka mi nikoi ne soli pamet o radu na crno, o fušu i uništavanju gospodarstva!
    zna se dobro tko ga je uništio, i nas skupa a bogami i našu djecu, pa oni koji su to učinili
    neka ga i oporavljaju. njihove žene sigurno ne moraju ići po kućama čistiti i peglati
    da bi djeci kupile knjige.

  45. #495
    litala avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,858

    Početno

    cure, ovih 6,000 koje se spominju su australski dolari i australski porez to je samo dodatak na diskusiju koji sam ja dodala

    btw, nakon sto zaradis ovih prvih neoporezivih 6,000 australskih dolara, porez iznosi 15% do zarade od $37,000 godisnje. nakon toga opet raste... najvisi porez iznosi 45% (za primanja veca od $180,000)

  46. #496

    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Postovi
    93

    Početno

    Drage moje, ima li to nekoga tko bi mi mogao malo razjasniti u privatnoj poruci kako funkcioniraju i na koji način zarađuju onlineshopovi koji u biti prodaju robu naručenu iz cijelog svijeta????
    Molim...jako..jako...

  47. #497

    Datum pristupanja
    Feb 2011
    Postovi
    330

    Početno

    Citiraj flopica prvotno napisa Vidi poruku
    roza potpis!
    Smeta me kad se govori o nekakvim tobožnjim obvezama prema državi! Maltene su ljudi kriminalci ako ih izbjegavaju a ovamo
    nemam riječi na odnos prema radnicima, djeci, građanima općenito. Jad i bijeda na svakom koraku.
    Pa neka pravi kolače ko zna i umije, taman još i da tu crkavicu daje državi. Ja prva ne bih.
    I neka mi nikoi ne soli pamet o radu na crno, o fušu i uništavanju gospodarstva!
    Zna se dobro tko ga je uništio, i nas skupa a bogami i našu djecu, pa oni koji su to učinili
    neka ga i oporavljaju. Njihove žene sigurno ne moraju ići po kućama čistiti i peglati
    da bi djeci kupile knjige.

    x i x !

  48. #498
    DiLala avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2008
    Lokacija
    osunčani dvorac
    Postovi
    1,049

    Početno

    Citiraj flopica prvotno napisa Vidi poruku
    Roza potpis!
    smeta me kad se govori o nekakvim tobožnjim obvezama prema državi! maltene su ljudi kriminalci ako ih izbjegavaju a ovamo
    nemam riječi na odnos prema radnicima, djeci, građanima općenito. jad i bijeda na svakom koraku.
    pa neka pravi kolače ko zna i umije, taman još i da tu crkavicu daje državi. ja prva ne bih.
    i neka mi nikoi ne soli pamet o radu na crno, o fušu i uništavanju gospodarstva!
    zna se dobro tko ga je uništio, i nas skupa a bogami i našu djecu, pa oni koji su to učinili
    neka ga i oporavljaju. njihove žene sigurno ne moraju ići po kućama čistiti i peglati
    da bi djeci kupile knjige.
    Eto i ja potpisujem oba posta ogromnim X

  49. #499

    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Postovi
    3,520

    Početno

    Citiraj Cubana prvotno napisa Vidi poruku
    Varati zakone nije u nikojem slučaju prihvatljivo, ali živeći u državi u kojoj mali Ivek neće vratiti ukradene milijune, u kojoj cvjetni Tomek vjerojatno neće odguliti koliko bi trebao, moji su moralni prozori, što se malog čovjeka tiče, skroz zamaglili. Kad se riba bude čistila od kuda i smrdi, možda mi se vidik promijeni.
    X ko kuća. Srce mi se steglo kad sam pročitala Mukicine postove

  50. #500

    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    3,210

    Početno

    Citiraj litala prvotno napisa Vidi poruku
    cure, ovih 6,000 koje se spominju su australski dolari i australski porez to je samo dodatak na diskusiju koji sam ja dodala

    btw, nakon sto zaradis ovih prvih neoporezivih 6,000 australskih dolara, porez iznosi 15% do zarade od $37,000 godisnje. nakon toga opet raste... najvisi porez iznosi 45% (za primanja veca od $180,000)
    Da lakše upratim usporedbu - kolika je prosječna plaća u Australiji?

    A može i onaj tko zna točno naše porezne razrede upisati?

    Ja znam da ka dprijeđeš, jel ono bilo 85 000 kn godišnje, ulaziš u sustav PDV-a.

Stranica 10 od 13 PrviPrvi ... 89101112 ... PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •