Stranica 13 od 35 PrviPrvi ... 3111213141523 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 601 do 650 od 1727

Tema: Hrvatski jezik

  1. #601
    laura29 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,094

    Početno

    preveŽen, biciklO, OVO auto,

  2. #602
    Banned
    Datum pristupanja
    May 2009
    Postovi
    1,455

    Početno

    Citiraj Trina prvotno napisa Vidi poruku
    E pa hvala ti, odavno sam ja rekla da sam više doktorski ili bar direktorski tip. Ali knjiga mi bježi čitav život, ja ne znam u čemu je problem
    znaš ti koji logistički um je potreban za 6 čeljade, od toga 4 djece, a tek poduzetnički duh i intelekt koji mora pokrit šestoro različitih umova...to sve ti je ko vođenje male firme...ja bi u zadnje vrijeme samo kukala a imam tek jednu jedinu pišulju, ima da se pokrijem ušima. pusti ti to, recikliranje tuđih misli, ideja, teorija i grijanje stolice je jedno, bome stvarni život i rješavanje problema u praksi savim drugo..

    da ne budem baš skroz off, mene izluđuje izraz slikavati, umjesto slikati, nisam baš nešto osjetljiva na neknjiževne izraze, ali ovaj me baš nešto posebno smeta
    Posljednje uređivanje od moia : 05.04.2012. at 09:40

  3. #603
    AdioMare avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Postovi
    9,030

    Početno

    meni to nije toliko čudno kao vama. ako već nešto mora biti, neka bude simpatično.
    pa tko bi se namjerno busao s time? ljudi krivo čuli u djetinjstvu, pa se potkrada godinama.
    moj dobar prijatelj govori "kompir" i "novčenik". i šta sad? vjerujem da se i meni utkalo nešto pogrešno, pa dobro, ako mi se ukaže, ispravit ću.
    osobno nemam namjeru ispravljati, posebno starije ljude.
    jedna za garnituru govori garantura.
    moj je sin govorio maumeza, ja utaknica, nećak ćevafi. moglo je i ostati, da smo imali lošiji sluh

  4. #604
    Tanči avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    7,888

    Početno

    Prigorci govore- mene tebe strah!

  5. #605
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,828

    Početno

    Meni nije čudno niti za zgražanje kad se radi o starijim ljudima i o stranim/neobičnim riječima, ali me jako čudi taj sumLJam koji jako često viđam po forumima (da ne spominjem "Fejs"), jer bi čovjek nekako računao da je populacija koja se koristi računalom i internetom nešto pismenija.

  6. #606
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,274

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa Vidi poruku
    Meni nije čudno niti za zgražanje kad se radi o starijim ljudima i o stranim/neobičnim riječima, ali me jako čudi taj sumLJam koji jako često viđam po forumima (da ne spominjem "Fejs"), jer bi čovjek nekako računao da je populacija koja se koristi računalom i internetom nešto pismenija.
    Figa! Nepismenost se širi internetom isto kao i sve druge gluposti... Moji klinci vjeruju da je sve što se nađe na internetu dobro i točno i moram jako jaaako paziti da ih uvjerim da to nije tako (pa im povremeno pokažem "forvarduše" s raznim apsurdima). FB im ne dozvoljavam, a i pitanje je hoću li za godinu - dvije kad napune zakonsku dobnu granicu, jer premalo se pametnih i korisnih stvari proširi na taj način, a glupost i nepismenost (kao i kojekakve opasne ideje) ima daleko veću prodornu moć...

  7. #607
    AdioMare avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Postovi
    9,030

    Početno

    mima, to sumLJam je sprdačina u većine, vjeruj mi.

    znali smo se muž i ja doma (bezazleno) šaliti - da ne mislite da je u zloj namjeri, nešto naše interno.
    pa kad nam je do toga, onda on pita:
    "jesi odvukla kola u perionu?"
    ili ja: dodaj mi tu šalicu. gdje je? lijevo. on gleda, a ja govorim: "ljevlje, ljevlje" - što smo isto čuli da netko govori.

    eto, u tom trenu pukneš od smijeha, a kada sam to ljevlje ispalila jednom pred nekim tko me u čudu pogledao, prestala sam s time.
    a sumnjam da i sama nisam ovdje napisala da sumljam. isto iz budalaštine, pa prsti pišu šta su naučili.

  8. #608
    vertex avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    7,564

    Početno

    Nego koje auto nego ovo?

  9. #609
    AdioMare avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Postovi
    9,030

    Početno

    sad sam se sjetila...
    moj mi je pokojni otac (za gene) znao reći: "čiji su ti to geniji?!"
    a svekar, kad se naljuti na muža, bi ga vodio na DINK (DNK)
    (cili smo u genetici )
    mislim, sad kad 'vako pišem, stvarno smo vražji, taj moj muž i ja

    uvijek se tako rado sjetim tih očevih genija!

  10. #610
    Trina avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    6,874

    Početno

    hahaha adio mare, genijalni su ti tvoji geniji

  11. #611
    summer avatar
    Datum pristupanja
    May 2005
    Lokacija
    St
    Postovi
    4,598

    Početno

    Citiraj marta prvotno napisa Vidi poruku
    Ovdje je normalna kombinacija neće + prezent glagola u 3.l.j.

    Ljudi najnormalnije govore "neće kaže", i sl. a meni to para uši, ma uhvatila bi ih za ramena i tresla da prestanu. A favorit mi je "neće ide". Što zapravo znači "neće jesti"... I vrlo često neko dijete "neće ide".
    meni je sestra ovako pocela govoriti otkad je u zadru
    nece dodje - a meni to uzasno para usi
    ja znam puno kolega koji u sluzbenim mailovima koriste sumLJu - tako da cisto sumLJam da se zezaju
    od rijeci koje sam ja dugo valjda krivo govorila je svakodnevNica
    meni je i dalje to logicnije - ako nesto svakodnevno radis...
    zna li netko tocno?

  12. #612
    sasa avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    zg
    Postovi
    4,609

    Početno

    također se često susrećem sa SUMLJOM. a ja sam cijelo djetinjstvo koristila mladež umjesto madež.

  13. #613
    laura29 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,094

    Početno

    =summer;2112301od rijeci koje sam ja dugo valjda krivo govorila je svakodnevNica
    meni je i dalje to logicnije - ako nesto svakodnevno radis...
    zna li netko tocno?
    Prednost se daje riječima svagdašnjica, svakidašnjica.
    Posljednje uređivanje od laura29 : 05.04.2012. at 11:02

  14. #614
    vertex avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    7,564

    Početno

    Ja bi nešto pitala (znam da je "bih", ali osjećam se izvještačeno kad to napišem ).
    Zašto je užasno griješiti u govoru, a dozvoljeno ne koristiti interpunkciju?
    Je li to zato što su neznanje i navika grozni, a lijenost čist ok?

  15. #615
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    e, i ja sam govorila mladež umjesto madež.

    mi se uopce ne trebamo obazirat na druge, nama najstariji sin, zjenica materinog oka, stono bi rekli u Šeherezadi, svakodnevno, zbog brzopletosti izbaci kakav biser. Tipa, mojguće. Ili recenicu koaj glasi: "Ona voli kad si ti u prisustvu, onda smiri." Po cijele dane ga zezamo, a on i dalje samo ispucava.

  16. #616
    laura29 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,094

    Početno

    Vertex, ne razumijem. Tko je rekao da je dopušteno ne koristiti se interpunkcijom? I nitko nikoga ne proziva zbog pogrešnog izgovora; ovdje se više šalimo prisjećajući se nekih pogrešno izgovorenih riječi. Svi mi imamo neke riječi koje u govoru iskrivimo. Ponekad je to simpatično.

  17. #617
    laura29 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,094

    Početno

    I meni je blizak mladež umjesto madež.

  18. #618
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,828

    Početno

    Stvarno, koliko su vaša djeca pismena? Mene recimo šokira koliko je moje dijete nepismeno, zapravo koliko grešaka radi u pisanju. Razumijem još da ne zna Č i Ć, ali ona ne zna niti IJE/JE (vrjeme, ljepo ..), ili npr. sad su učili dvoznamenkaste brojeve pa je pisaja jedanajst, dvanajst. Kako se uopće nauče ili usvoje takve stvari ??

  19. #619
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,828

    Početno

    Ja sam isto mislila da je mladež, a govorim i komadant umjesto komandant.

  20. #620
    vertex avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    7,564

    Početno

    Pa i ja se šalim. Napola ozbiljno, k'o i vi.
    Ali odgovor me svejedno zanima: malo se šali, malo se ruga, malo se ispaljuje, ali intrepunkcije (često) nema. Koje je objašnjenje?
    Ma već su se davali odgovori na ovo pitanje, i glase uglavnom: to je moj stil jer mi je tako lakše. Ili, u prijevodu, za mene jedna pravila, za ostale druga.

  21. #621
    laura29 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,094

    Početno

    Mima, vježbanjem, vježbanjem... Svaki put kad pogrešno napiše riječ, neka je barem pet puta ispravno napiše.

    Nakon što uočim pravopisnu ili gramatičku pogrešku u tekstovima svojih učenika, zadaća im je svaku tu pogrešno napisanu riječ deset puta pravilno napisati. Rezultati se u većine učenika brzo vide.

  22. #622
    AdioMare avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Postovi
    9,030

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa Vidi poruku
    Ja sam isto mislila da je mladež, a govorim i komadant umjesto komandant.
    loool, mima, legendo!

    neko dulje vrijeme znam da je "madež", ali često (nehotice) kažem (i napišem) mladež.

  23. #623
    laura29 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,094

    Početno

    Ne smeta me nedostatak interpunkcije (iliti još jedna hrvatska riječ razgodci) u forumskoj komunikaciji, ali u službenim tekstovima DA.

  24. #624
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,828

    Početno

    Ali ja znam da je madež i komandant od 15-te godine. Jedino još nekad govorim komadant da nerviram MM-a, jezičnog čistunca. To i "pisala sa dobre školske zadaćnice" ga izludi.

    Što se tiče interpunkcije, možda im je Joyce literarni uzor. Da.

  25. #625
    vertex avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    7,564

    Početno

    Mi govorimo "nešto me srbi", a ne "svrbi". Ja sam pred ne tako puno godina uvjeravala prijateljicu da je to ispravno :D.

  26. #626
    summer avatar
    Datum pristupanja
    May 2005
    Lokacija
    St
    Postovi
    4,598

    Početno

    a heliHopter? i ja sam govorila mLadez, a i pazDuh
    ja pravilno ne pisem jer mi se svidja u postovima koristiti ovaj neki telegrafski stil, kad sam tek pocela nisam tako, vec sve po ps-u
    inace nigdje tako ne pisem pa mi ovako dodje bas kao neka 'opustenost', neformalnost
    (kao i sta malo mijesam ikavicu i ijekavicu, bi i bih i tako, kako mi dodje)

  27. #627
    laura29 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,094

    Početno

    Dobre su ti te školske zadaćnice. Znam što si mislila, ali ovako napisano znači da si pisala bilježnicu.
    Pisala si dobre školske zadaće u zadaćnicu.

  28. #628
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    I ja sam pisala dobre zadaćnice.

  29. #629
    vertex avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    7,564

    Početno

    Citiraj summer prvotno napisa Vidi poruku
    inace nigdje tako ne pisem pa mi ovako dodje bas kao neka 'opustenost', neformalnost
    (kao i sta malo mijesam ikavicu i ijekavicu, bi i bih i tako, kako mi dodje)
    Pa to i hoću reć, možda netko neformalno sumlja
    Posljednje uređivanje od vertex : 05.04.2012. at 11:32

  30. #630
    rayna avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Lokacija
    U svom :)
    Postovi
    1,103

    Početno

    Moja kolegica govori cirkvenica i englenski jezik, meni je neugodno ispravljati je.

    Ja sam skoro do odrasle dobi govorila bagmenton, gabrilović i fersada( za fasadu)


    Zašto ljudi za PBZ još kažu i banka kad već u kratici ima banka?

    Također sam dosta čula da kažu PK kartica i HOK osiguranje.

    A neki dan sam jednu sestru u bolnici pitala kojih bankomata ima, kaže ona samo erster. Jedna moja poznanica kaže rajfhausen

  31. #631
    Tashunica avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    tamo, tamo daleko
    Postovi
    5,779

    Početno

    često sam čula i rajfhajzen, to baš dosta ljudi govori.

    meni je čak i simpatično kad ovi naši malo stariji upotrebljavaju riječi poput elergija, sengvić i slično,
    ali mi užasno ide na živčeke kad moj petogodišnjak kaže hoćeš li mi donjesti/ponjesti...
    pretpostavljam da to čuje u vrtiću, pokušavam već neko vrijeme ispraviti, ali ne da se on.

  32. #632
    Tashunica avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    tamo, tamo daleko
    Postovi
    5,779

    Početno

    e da, zaboravila sam psetičku jamu, to mi je broj jedan

  33. #633
    AdioMare avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Postovi
    9,030

    Početno

    ja sam čula za skeptičku jamu

  34. #634
    rayna avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Lokacija
    U svom :)
    Postovi
    1,103

    Početno

    moji isto govore donjesti, ponjesti i ćeju, npr. doći ćeju mi prijatelji, užas!
    Posljednje uređivanje od rayna : 05.04.2012. at 11:47

  35. #635
    summer avatar
    Datum pristupanja
    May 2005
    Lokacija
    St
    Postovi
    4,598

    Početno

    Citiraj vertex prvotno napisa Vidi poruku
    Pa to i hoću reć, možda netko neformalno sumlja
    po meni to nema veze jedno s drugim
    jer ljudi koje ja navodim kao primjere misle da je sumlja ispravno, nije im to do stila i opustenosti
    ja ne volim knjiske postove, nekako mi se cine preformalni, umjetni, draze mi je zivotno
    nije mi lijenost opalit tocku i veliko slovo, ne's mi ti truda
    Evo prilažem jedan ogledni primjerak.
    al meni je ovako draze

  36. #636
    vertex avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    7,564

    Početno

    summer, moja kolegica, načitana, doktorica matematike, govori labaratorij. I garant bi tako napisala na forumu, u neformalnoj komunikaciji, a u nekom službenom tekstu garant ne bi, jer zna da se tako ne kaže, ali je tako navikla i tako joj dođe. Tako da - ima svega.
    A nepismenosti nam ne fali, u to ne sumljam . Na primjer, mailovi kojima studenti komuniciraju s profesorima su za plakat.

  37. #637

    Datum pristupanja
    Mar 2012
    Postovi
    196

    Početno

    Citiraj laura29 prvotno napisa Vidi poruku
    Nakon što uočim pravopisnu ili gramatičku pogrešku u tekstovima svojih učenika, zadaća im je svaku tu pogrešno napisanu riječ deset puta pravilno napisati. Rezultati se u većine učenika brzo vide.
    Moj sin je pokupio od bake "htjeo" umjesto "htio". Ispravljamo ga stalno i učiteljica i mi kod kuće ali nije još pogrešnu riječ izbacio potpuno, a ne pomaže ni to što baka i dalje govori "htjeo". Sad ću probati s ovim vježbama možda pomogne.

    Laura29, vidim da si učiteljica pa imam još jedno pitanje u vezi č i ć, s tim moj školarac također ima problema. Ja imam sluh za to i razlikujem č i ć bez problema ali MM nema i često ih krivo upotrijebi u pisanju. Dakle moje pitanje je da li je sluh neophodan za razlikovanje č i ć odnosno da li se to može naučiti razlikovati ako dijete nema sluha jer vidim da često griješi?
    Posljednje uređivanje od Water : 05.04.2012. at 12:31

  38. #638
    Svimbalo avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,179

    Početno

    Mene izluđuju neki relikti iz prošlih vremena, npr. saobraćaj, cesta s pravom prvenstva ili kancelarijsko poslovanje :čupa_kosu:

  39. #639
    sis avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Postovi
    1,063

    Početno

    Water, nisam učiteljica, ali rekla bih nešto na temu č i ć. Iz kraja sam u kojemu se č i ć ne razlikuju. Zapravo se niti ne izgovaraju, uvijek je to neki "srednji" glas. Ni ja ih ne izgovaram, ali nikad, od kad pamtim, nisam krivo napisala. Mislim da se tu radi o vježbi. A vježba je jednostavna: čitanje knjiga. Vjerujem da današnju razinu (ne)pismenosti u dobroj mjeri možemo zahvaliti sve manjem čitanju iz pismenih izvora.

  40. #640
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    mene ta stara vremena uopće ne diraju
    valjda zato što im i sama pripadam

  41. #641
    Svimbalo avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,179

    Početno

    Pisanih izvora Oprosti na ispravljanju, nisam mogla odoljeti, u duhu teme.

    Nego, ne znam jesmo li već spominjali izraz "život mi se promijenio za 360 stupnjeva"
    Ili "izvini". Uvijek mi dođe da odgovorim "a što da izvinem?" .

    A vezano za pisanje na netu, ja ponekad editiram post samo zato jer mi se negdje potkralo malo slovo na početku rečenice, ili sam ispustila zarez. Pišem jednako kao kad pišem službeni dopis.
    Osim što sam u poslovnoj komunikaciji usvojila termin "razvidno", koji u slobodno vrijeme ne bih nikad upotrijebila, brrr, priviđaju mi se neki likovi iz recentnije hr povijesti

  42. #642
    Freja avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2004
    Lokacija
    Sydney / Zagreb
    Postovi
    2,042

    Početno

    Citiraj Water prvotno napisa Vidi poruku

    Laura29, vidim da si učiteljica pa imam još jedno pitanje u vezi č i ć, s tim moj školarac također ima problema. Ja imam sluh za to i razlikujem č i ć bez problema ali MM nema i često ih krivo upotrijebi u pisanju. Dakle moje pitanje je da li je sluh neophodan za razlikovanje č i ć odnosno da li se to može naučiti razlikovati ako dijete nema sluha jer vidim da često griješi?
    Nisam učiteljica, ali sam lingvist pa ću ti pokušati odgovoriti. U č i ć nije presudan sluh. Može dijete imati savršen "sluh" (premda znanost ne zna za taj pojam u jezičnom usvajanju, smatra se da sva novorođena djeca imaju jednake predispozicije da usvoje bilo koji jezik na svijetu), ali ako je model loš, onda mu sluh ništa ne pomaže. Naime, dobar dio hrvatskih govora ne razlikuje č i ć (npr. kajkavci uopće) i tu je problem, što većina nema dobar model, tj. modele. Uzalud ti govoriš kako treba, ako većina u okolini izjednačava ta dva glasa. E sad, ako primjećuješ da dijete u govoru razlikuje č i ć, onda možemo govoriti o "sluhu", tj. o tome da treba prepoznati kad kaže koji. To se može tako da mu se objasni položaj jezika pri izgovoru jednog i drugog. Ako ne razlikuje, onda je najbolje u mlađoj dobi da riječi s č i ć uče kao engleske riječi - kao slike, tj. svaku rijeć za sebe. Vidim da tako i rade u 1. razredu osnovne. Kasnije im se može pomoći s tvorbom riječi pa ako je što nastalo od k ili c, na primjer, bit će č, ako je od t, onda ć, ali to je preapstraktno za malce.

    Već je netko rekao, samo vježba - pisati problematične riječi što češće. Pišite diktate.

    Ja sam rođena kajkavka i nisam razlikovala č i ć u govoru do faksa, ali sam ih još u školi naučila razlikovati u pismu (na faksu sam se prislila da to naučim i u govoru, to sam sama htjela). Dakle, može se. (Ja imam problema s tipfelerima, pa se pomiješaju i č i ć - tko li ih je stavio jedan do drugog!, ali to je neka druga tema )

  43. #643
    sis avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Postovi
    1,063

    Početno

    Svimbalo, mislila sam na pismene pisane izvore. I gotovo da mogu potpisati ostatak posta.

  44. #644
    Freja avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2004
    Lokacija
    Sydney / Zagreb
    Postovi
    2,042

    Početno

    Citiraj sis prvotno napisa Vidi poruku
    Water, nisam učiteljica, ali rekla bih nešto na temu č i ć. Iz kraja sam u kojemu se č i ć ne razlikuju. Zapravo se niti ne izgovaraju, uvijek je to neki "srednji" glas. Ni ja ih ne izgovaram, ali nikad, od kad pamtim, nisam krivo napisala. Mislim da se tu radi o vježbi. A vježba je jednostavna: čitanje knjiga. Vjerujem da današnju razinu (ne)pismenosti u dobroj mjeri možemo zahvaliti sve manjem čitanju iz pismenih izvora.
    Čitanje sasvim sigurno neće škoditi, ali neće znatno unaprijediti uporabu č i ć. To je kao da gledaš u matematičke zadatke, ali ne pokušaš sam riješiti jedan. Treba aktivno vježbati, dakle pisati. Samo tako će se slike riječi urezati u pamćenje. A treba imati na umu i to da se jednom krivo naučeno puno teže ispravlja nego što se uči novo. To znači da će č i ć teže svladati petnaestogodišnjak nego sedmogodišnjak koji tek uči pisati.

  45. #645
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,980

    Početno

    mlađu kćer ne mogu uvjeriti da uz mačju dlaku ne postoji i psećJa (dlaka, kućica...).
    heliHopter sam i ja dugo govorila.
    inače me najviše smeta kad umjesto JER napišu JEL (nismo bili vani jel je padala kiša).

  46. #646
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    Citiraj sis prvotno napisa Vidi poruku
    Mislim da se tu radi o vježbi. A vježba je jednostavna: čitanje knjiga. Vjerujem da današnju razinu (ne)pismenosti u dobroj mjeri možemo zahvaliti sve manjem čitanju iz pismenih izvora.
    s ovim se apsolutno slažem.
    imam dijete od 9,5 godina koje upotrebljava i apostrof i točku-zarez, nisam je nikada "uhvatila" da pogriješi u č, ć. ije, je, dž, đ.
    jer ona naprosto "guta" knjige.

    ponekad me malo plaše stara izdanja koja čita, ali neće se ništa dogoditi od kakvog "nešto istočnjačkijeg" termina; ja i to smatram bogatstvom jezika.
    ima nas odsvakud, neka dijete zna što znači kada joj se netko "izvine".

  47. #647
    sis avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Postovi
    1,063

    Početno

    Freja, slažem se da je pisanje učinkovitija vježba, ali zar čitanje krivo napisanih riječi ne zbunjuje čitača (još ako je neiskusan i bez osjećaja za jezik)? Čini mi se da je ovo "urezivanje slika" prilično važno.
    A o ispravljanju krivo naučenog je već bilo riječi na ovoj temi (doduše u drugom kontekstu).

  48. #648
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    e, da...
    smeta mi i "smeta mE"
    "budući sam profesorica"
    "obzirom na situaciju"

  49. #649
    Svimbalo avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,179

    Početno

    Vidiš, ja uopće nisam taj "izvini" doživljavala kao ispravan, ali "istočnjački" termin.
    Jednostavno sam mislila da je nepravilno.

    Sis, oprosti, naknadno sam skužila da bi "pisano" bilo besmisleno u toj rečenici.

  50. #650
    sis avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Postovi
    1,063

    Početno

    I da dodam, nemam još školsko dijete, ali imam šestogodišnjaka koji voli čitati i pisati. Tako je jučer zapisivao pjesmice koje je naučio u vrtiću. I svaki put kad je na red došlo "č" ili "ć" obratio mi se s pitanjem. Kad bismo živjeli na Korčuli, pretpostavljam da pitanja ne bi bila potrebna.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •