Pokazuje rezultate 1 do 14 od 14

Tema: Driling jajnika

  1. #1
    M_i_D avatar
    Datum pristupanja
    May 2010
    Postovi
    44

    Početno Driling jajnika

    Pretraživala sam po forumu, ali nisam našla ovu temu, pa ako postoji uputite me a ako ne molim ako netko možepomoći.Prošla sam 3 AIH kod dr.L na VV, i nakon što nije upalio i treći koji je bio 05/10., dr.L mi je napomenuo da obzirom na moj PCOS da bi mogla napraviti driling jajnika.Kako je jesenas dr.L otišao sa VV, ja sam trenutno bez MPO doktora, i odlučila obzirom na posao malo pauzirati prije nego krenem dalje, i odlučim gdje ići.U međuvremenu se nadam čudu iz kućne radinosti. Mene zanima da li mi uputnicu za driling može dati moj soc.gin, ili me na driling mora uputiti baš MPO doktor, mislim možda obaviti i to , pa ako i onda nebude ništa, krenuti u nove postupke( dr.L mi je također napomenuo da bi mi driling jajnika mogao pomoći).Također molim info gdje semože obaviti driling, koji je postupak, oporavak.Zahvaljujem, i ispričavam se na podužem postu

  2. #2
    amyx avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2008
    Lokacija
    Zaprešić
    Postovi
    2,197

    Početno

    Meni je to dr A spomenuo nakon 3 neuspijela AIH, ali ipak smo krenuli na IVF, na VV nismo uspijeli ali rezultat vidiš u potpisu. MOguće je da ti to pomogne a i ne mora znaćiti. Taj driling kao potiće prirodne ovulacije koje kod naše dijagnoze i nisu baš česte

  3. #3
    suzzie2 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    245

    Početno

    Driling jajnika ili elektrokauterizacija jajnika, na engleskom ovarian drilling je laički rečeno bušenje rupica po jajniku da bi se smanjio broj cisti (nedozrelih folikula) koji ne mogu doseći normalnu veličinu zbog utjecaja muških hormona. I samim time se smanjuje utjecaj muških hormona, jer se na mjestima gdje se nalaze ciste, tj. ti nedozreli folikuli luči najviše muških hormona (testosteron, androstenedione i dr...). Inače se lučenje muških hormona kod žena odvija u jajnicima većim dijelom te manjim dijelom iz nadbubrežne žlijezde. Driling jajnika se preporuča ženama koje imaju dokazan PCOS kroz hormonalnu sliku, uvz, slaba ili nikakava rekacija na lijekove za stimulaciju ovulacije, izostanak mjesečnice i kroničana anovulacija, povećana dlakavost, inzulinska rezistencija i dr...
    Driling jajnika se radi laparoskopski, znači 3. rupice na trbuhu, jedna na pupku i po jedna rupica na svakoj strani trbuha u visini jajnika. Rupice su ne veće od 2-3 cm. Naravno pod punom ste anestezijom i sve ukupno operacija traje ne više od 50 min +/-.Inače se buši 5-20 rupica po jajniku, ali to sve zavisi koliko je jako izražen PCOS.
    http://www.obgyn.net/pcos/pcos.asp?page ... an_cautery
    http://www.ivf.com/drilling.html

    Da pogledamo kako izgleda operacija ; http://www.youtube.com/watch?v=JKEFEOy9O1s (ovo je snimka operacije drilinga jajnika, tako da budite spremni na ne baš lijep prizor)

    Driling jajnika se pokazao uspješniji kod žena koje su normalne tjelesne težine (znači BMI ne veći od 25), koje nemaju jako izraženo povećane muške hormone i koje nemju IR (inzulinsku rezistenciju).Kod nekih žena se driling jajnika pokazao kao trajno rješenje (manji postotak), tj. PCOS im se nije vratio niti nakon više od 5 godina od operacije, ima slučajeva da i nakon 9 godina od operacije simptomi se nisu vratili, ali uglavnom se govori da driling jajnika, njegov efekt, može trajati do godinu dana. Ali naravno to sve ovisi od osobe do osobe.

    Mislim da ti je za driling janika ipak potrebna preporuka specijaliste, a radi se u mislim svim bolnicama koje imaju odjel koji se bavi reproduktivnom medicinom.

    Oporavak, koliko sam razumijela, radi se o 2-3 dana u bolnici i oporavak doma od tjedan dana. Nisam osobno to proživjela pa ne znam, možda se javi koja curka koja je.

    Sretno!

  4. #4
    M_i_D avatar
    Datum pristupanja
    May 2010
    Postovi
    44

    Početno

    Hvala na odgovorima, drLje prema mojim nalazima rekao da bi to možda dalo rezultata kod mene, i objasnio mi je o kakvom se postupku radi.Kod mene su povećani muški hormoni, imam viška kilograma koje nemogu izgubit niti jednom dijetom(skinem 2-3 kg koje se ubrzo vrate u nastavku dijete!!!), ali opet ne baš previše,m imam svake prestupne ako ne pijem duphaston, i na ultrazvuku mi je potvrdio policistične jajnike.Ostalo je rekao sve je ok, na klomifen reagiram, istina išla sam na Aih oko 16dc, malo sporije folikuli rastu, ali nakraju narastu, i bude ih 2-3.

  5. #5
    sretna35 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    3,110

    Početno

    suzzie ti baš kao prava medicinska enciklopedija

  6. #6
    Cannisa avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Postovi
    417

    Početno

    Draga M_I_D ja sam bila na drilingu jajnika, imam slične simptome . Što se tiče same T , meni nije pomogao , ali je kod nas i muški faktor , pa i to treba uzeti u obzir. Sam postupak , nije nešto strašno, u općoj anesteziji, treba nekoliko dana za oporavak. Meni je pomogao, jer sada bolje reagiram na lijekove, ciklusi su se regulirali, kile skidam jako teško isto kao prije ( tu znači nije pomogao).
    Jedna jako dobra stvar kod laparoskopije je to da se odmah učini i dg. , meni su naime nađeni i uklonjeni polipi za koje se do tada nije znalo. Jajovodi propuhani, jedan bio začepljen. Pregledana maternica. Tako da bi ju ja svakako preporučila. Ja sam ju radila u KBO kod MPO liječnika.

  7. #7
    ValaMala avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,310

    Početno

    Ja sam radila drilling jajnika - laparoskopski i histeroskopiju, no nažalost u mojem slučaju nije dalo rezultata. Dr. Lučinger koji je tada bio moj mpo doktor, mi je objasnio da ima žena kod kojih driling ne daje očekivane rezultate. Moji jajnici su i dalje policistični i tako je bilo skoro odmah nakon operacije.

    Potpisujem međutim ono što je netko napisao, dobra stvar je što ti se histeroskopski pregleda maternica (može se odmah odstraniti kakav polip i sl.), te se može ispitati prohodnost jajovoda. Drago mi je što sam bar tako saznala da je maternica super, a jajovodi prohodni.

  8. #8
    M_i_D avatar
    Datum pristupanja
    May 2010
    Postovi
    44

    Početno

    Još samo informaciju koja me zanima, da li te je na driling uputio drA, ili soc.gin?

  9. #9
    ValaMala avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,310

    Početno

    Mpo dr. ti ne daje uputnice, nego ti napiše povijest bolesti i s tim ideš svom soc. koji ti daje uputnice. Kod mene je situacija bila takva da je druga dr. koja je pokušala raditi hsg i nije uspjela, napisala u svom nalazu preporuku za laparoskopiju i histeroskopiju. No uputnicu za bolničko liječenje, operaciju, mi je dao moj ginekolog

  10. #10
    sildad avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Split
    Postovi
    428

    Početno

    Meni također drilling nije pomogao, ciklusi su ostali neredoviti kao i prije.

  11. #11
    ValaMala avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,310

    Početno

    Jel ti je bar koji mjesec bilo u redu, ili kao meni, apsolutno nikakvog pomaka?

  12. #12
    sildad avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Split
    Postovi
    428

    Početno

    Nikakvog pomka. Al moji ciklusi ionako znaju biti čudni. Nekad normalni, a onda opet rategnu na 45 dana. I tako stalno, od kad imam menzes. Meni je drilling napravljen usput jer su mi čistili priraslice sa desnog jajovoda.

  13. #13
    pepy26 avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    42

    Početno

    ...meni je drilling pomogao... evo već skoro godinu dana imam redovne cikluse a prije su mi bili i po par mjeseci dugi....

  14. #14
    kitty avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2011
    Postovi
    1,002

    Početno

    Pozdrav! Evo da dignem malo ovu temu iz pepela...
    Dakle moja situacija je dolje u potpisu, ali budem ju ukratko napisala: prvi ivf -biokemijska, drugi ivf -trudnoća i moj čudesni dječak, treći ivf -teška hiperstimulacija i na kraju od 12 js samo jedna jedina blastica, četvrti ivf - slab odgovor na stimulaciju i postupak prekinut. Sad mi je preporučen drilling. Nekako nisam oduševljena idejom operacije ali vidim da vas ima i sa lijepim pričama nakon nje.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •