Stranica 1 od 3 123 PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 1 do 50 od 116

Tema: Markeri HIV1 i HIV2 i hepatitis b i c

  1. #1
    AuroraBlu avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,688

    Početno Markeri HIV1 i HIV2 i hepatitis b i c

    Korisna informacija za ponavljače ovih markera (kao i za one koji ih prvi put vade) je da ih, osim u Zavodu za transfuziju (Petrova 3) gdje se morate naručiti i čekati, možete izvaditi i u Zavodu za javno zdravstvo, Mirogojska 18, soba 12 - i to: bez naručivanja i bez čekanja (ja sam bila jutros jedina), praktički cijeli radni dan: od 7.30h do 15h. Nalazi su gotovi za 10-15 dana, i isto tako se mogu podići cijeli dan.

  2. #2
    mare41 avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    10,556

    Početno

    Korisna informacija, hvala!

  3. #3
    Gabi25 avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Postovi
    3,382

    Početno

    AB ima li neko mjesto za vađenje razno raznih nalaza u Zg a da ga ti nisi posjetila? Nepresušan si izvor informacija i hvala ti!

  4. #4
    gala1979 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Postovi
    562

    Početno

    Hvala za info. To su te u Cito tražili da ponovo vadiš?

  5. #5
    AuroraBlu avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,688

    Početno

    ma ja to u slobodno vrijeme obilazim...

    Gala, da, za Cito ti nalazi ne smiju bit stariji od 6 mjeseci.

  6. #6
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,117

    Početno

    AB, je l ne smiju biti stariji od 6 mjeseci u trenutku kad ih šalješ ili kad krećeš u postupak?

    Je l netko nema dopunsko pa zna razliku u cijeni između Petrove i Mirogojske?

  7. #7
    mare41 avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    10,556

    Početno

    Jelena, al ne postoji cijena kad ideš preko crvene uputnice s dg N97, oslobođeni smo pariticipacije na tu dg (naravno bez dopunskog, iz principa ne plaćam dopunsko). Inače, moraš provjeriti starost nalaza tamo gdje ideš, Češka npr. sama vadi svoje nalaze kad im kažeš dobar dan, takav im je zakon.
    Posljednje uređivanje od mare41 : 30.03.2011. at 13:40

  8. #8
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,117

    Početno

    Ha, mislila sam uzeti od opće prakse uputnicu jer mi je bliža i dostupnija. Mare, čujemo se, komplicirano mi za objašnjavat pismeno

    Al ovo me konkretno zanima za Cito, pa mislim da AB možda zna.
    Posljednje uređivanje od Jelena : 30.03.2011. at 13:55

  9. #9
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,959

    Početno

    Opća ti ne bi smjela izdavat uputnice za gino stvari, ali vjerojatno ovisi od slučaja do slučaja.

  10. #10
    AuroraBlu avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,688

    Početno

    Da, ja sam se zeznula pa sam platila 90ak kn za MM koji nema dopunsko - kad sam izašla iz zgrade sam se sjetila da s tom dijagnozom nije trebalo platiti participaciju. Ali nisam sigurna niti da je na njegovoj uputnici pisala šifra N97.

    Jelena, logično mi je da u trenutku postupka ne smiju biti starije od 6 mjeseci. Ali pitaj. Možeš im poslati i mail, odgovorit će ti odmah.

  11. #11
    AuroraBlu avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,688

    Početno

    Ina, meni je sad za ovaj drugi put uputnice za hiv i hepatitis dala dr.opće prakse. Kao i za psi.savjetovanje. Bez ikakvih problema. A išla sam k njoj (a ne ginekologu) jer mi je bilo praktičnije, dakle, bez nekakvog posebnog razloga.

  12. #12
    mare41 avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    10,556

    Početno

    ina, nije istina da opća nešto ne smije, jedino je pitanje da li želi. Jelena, ja sam od opće prakse dobila i za markere i za sve druge pretrage, a participacija se plaća na druge dg (kontakt), al na našu ne, AB-dečki imaju svoje šifre, piše na temi Naša prava od HZZO.

  13. #13
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,959

    Početno

    Ja to ne kužim. Višekratno mi je moja govorila da mi ne može (ne smije) davati uputnice za stvari vezano za IVF, na dg. neplodnost.

  14. #14
    mare41 avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    10,556

    Početno

    O, što je meni moj bivši ginekolog nabrajao šta on meni ne smije pisati za moju "umjetnu oplodnju".........pa smo se lijepo pozdravili (na pas skoro m....)

  15. #15
    Pinky avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    Dalmacija
    Postovi
    5,498

    Početno

    u principu svaka klinika za 1. postupak na klinici traži friške hep/aids. ne smiju biti stariji od 6 mjeseci od samog postupka. koliko ono vjenčani list vrijedi? 3 ili 6 mjeseci?

  16. #16
    Gabi25 avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Postovi
    3,382

    Početno

    ina meni moja dr.opće prakse daje uputnice za svašta ali na šifru Z31- to je nešto postupci vezani uz med.oplodnju, tako nekako se zove. Ona kaže da mi jedino tako može. Ali ja plaćam dopunsko pa nigdje nisam platila participaciju. A gin mi daje na N97.

  17. #17
    Lua avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    474

    Početno

    Meni isto moja dr opće prakse daje uputnice za HIV i hepatitis,samo napiše napomena:po preporuci ginekologa i naravno ništa ne platim; isto tako i MM.

  18. #18
    Lua avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    474

    Početno

    Citiraj Pinky prvotno napisa Vidi poruku
    u principu svaka klinika za 1. postupak na klinici traži friške hep/aids. ne smiju biti stariji od 6 mjeseci od samog postupka. koliko ono vjenčani list vrijedi? 3 ili 6 mjeseci?
    Ma nemoj mi reći da i to moramo stalno vaditi ,ako je tako,mislim stvarno ja ću

    Pinky zar i u Citu?

  19. #19
    AuroraBlu avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,688

    Početno

    Citiraj Pinky prvotno napisa Vidi poruku
    u principu svaka klinika za 1. postupak na klinici traži friške hep/aids. ne smiju biti stariji od 6 mjeseci od samog postupka. koliko ono vjenčani list vrijedi? 3 ili 6 mjeseci?
    Ha ha, ma to nije istina za vjenčani list! A Pinky, ni ne piše da ne smije bit stariji od 3 mjeseca - za razliku od hepatitisa i hiv-a gdje stoji masnim slovima da ne smiju bit stariji od 6 mjeseci. Recimo, moj vjenčani list je izdan u Hvaru - i sad bi ja trebala radi toga ići lovit ljude na općini koji ni nemaju pravo radno vrijeme na otoku
    Posljednje uređivanje od AuroraBlu : 30.03.2011. at 15:21

  20. #20
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,117

    Početno

    ina, mislim da imamo slične dr. opće prakse
    i meni se čini da mi nije htjela te neke gino stvari pisati, ali znam da mi je za zadnji HIV ona dala uputnicu, ne znam s kojom šifrom, ali znam da sam plaćala, al sam se ja na neku foru do sada švercala na nalaz iz 2007., tako da ne znam kakvo je sad stanje.

  21. #21
    Pinky avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    Dalmacija
    Postovi
    5,498

    Početno

    Citiraj AuroraBlu prvotno napisa Vidi poruku
    Ha ha, ma to nije istina za vjenčani list! A Pinky, ni ne piše da ne smije bit stariji od 3 mjeseca - za razliku od hepatitisa i hiv-a gdje stoji masnim slovima da ne smiju bit stariji od 6 mjeseci. Recimo, moj vjenčani list je izdan u Hvaru - i sad bi ja trebala radi toga ići lovit ljude na općini koji ni nemaju pravo radno vrijeme na otoku
    a ja ti kažem da je istina kad mijenjaš kliniku.
    kad su uveli ove debilane, ja sam bila u 2. postupku, mislila ići u sloveniju, čak i bila kod reša na konzultacijama i dogovorila pripremu u cita... anyway, nabavila sam sve papire navrat nanos prije postupka, i vjenčani. hep/aids sam imala, mjesec star.
    onda nakon godinu ipo kad sam mislila ići na kbc, otišla na konzultacije sa dr. u kbc, rekli da moram ponoviti hep/hiv (i jesam) i novi vjenčani ...
    tako da sam na kraju ostala u cita i nisam vjenčani novi pravila...
    a bome i hiv/hep sam za neku stvar vadila....

    dakle, ako ti je prvi put u cita, očekuj friški hiv/hep/vjenčani. barem mislim da je tako.

  22. #22
    Mali Mimi avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Postovi
    7,121

    Početno

    Ma za vjenčani pitaju ako mjenjaš kliniku jer oni taj podatak nemaju, isto kao što će pitati i za presliku osobne, OIB i sl. al kad to sve priložiš ne moraš ponovo bar ne u toj klinici

  23. #23
    Mali Mimi avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Postovi
    7,121

    Početno

    Al koliko znam ne moraš na općinu svaki put po novi vjenčani nego kopiraš onaj koji imaš doma

  24. #24
    Snekica avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Lokacija
    ISTRA
    Postovi
    5,593

    Početno

    Ovo za vjenčani je čista debilana! Sigurno bi sa ex mužem išla na potpomognutu! Mo´š si misliti! Vjerujem da kad mjenjaš Kliniku, to traže, ali je stvarno debilski!

  25. #25
    Pinky avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    Dalmacija
    Postovi
    5,498

    Početno

    Citiraj Mali Mimi prvotno napisa Vidi poruku
    Al koliko znam ne moraš na općinu svaki put po novi vjenčani nego kopiraš onaj koji imaš doma
    čuj, kad mijenjaš kliniku, ne možeš staru kopiju već novi vjenčani, ne stariji od 3 mjeseca. ako si godinama u istoj klinici to ti je potrebno samo na početku, bogu hvala. ali na početku ne može kopija staroga, već friški primjerak

  26. #26
    Snekica avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Lokacija
    ISTRA
    Postovi
    5,593

    Početno

    Vjenčani za novu Kliniku ne smije biti stariji od 6 mj., jedino je ok šta ga ne moraš ići podići u npr. Hvar (navela AB) već u svom matičnom. Sad svi uredi imaju ovlasti za cijelu HR, neovisno gdje si se udala.

  27. #27
    cranky avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2009
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    2,117

    Početno

    Citiraj Snekica prvotno napisa Vidi poruku
    Ovo za vjenčani je čista debilana! Sigurno bi sa ex mužem išla na potpomognutu! Mo´š si misliti! Vjerujem da kad mjenjaš Kliniku, to traže, ali je stvarno debilski!
    A čuj, to što je kreten ne znači da nema dobre gene
    Sorry nisam mogla odolit

  28. #28
    AuroraBlu avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,688

    Početno

    Nisam znala to sa vjenčanim, do sad ga nisam nikad nakon vjenčanja išla ponovo vaditi, nego bi uvijek fotokopirala original koji držim doma. Ali za Cito ne treba najnoviji izvadak, provjereno. Dobila sam detaljan popis svega što moram napraviti, i piše debelim slovima da hiv i hep. da ne smiju biti stariji od 6 mjeseci. A za vjenčani list piše samo: kopija vjenčanog lista, ili potvrda o zajedničkom ivotu (za nevjenčane partnere).

  29. #29
    kiara79 avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2009
    Lokacija
    hacijenda
    Postovi
    2,433

    Početno

    Citiraj cranky prvotno napisa Vidi poruku
    A čuj, to što je kreten ne znači da nema dobre gene
    Sorry nisam mogla odolit



    btw.nas nisu nikad tražili vjenčani list..

  30. #30
    prima avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Postovi
    1,142

    Početno

    zna li neko gdje bi se moglo doznati koliko stvarno HZZO koštaju ove pretrage? mislim nama su besplatne preko uputnice, ali opet sve mi to plaćamo malo zaobilazno. kad sam skužila da kući imam već hrpicu po meni potpuno besmislenih nalaza, a očito ću morati još ponavljati (googlala malo, većina klinika u svijetu to smatra nepotrebnim),palo mi je napamet da vrlom ministru serviram priču za koliko je bespotrebno oštetio HZZO

  31. #31
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,959

    Početno

    Prima, pa HIV-ovi i hepatitisi se svugdje traže, ako dobro shvaćam. Traže se i u MB-u, uvijek su govorili da je to "zbog Zakona".
    Posljednje uređivanje od ina33 : 31.03.2011. at 05:26

  32. #32
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,117

    Početno

    Austrija, Njemačka, Češka, svi traže friške HIVove i hepatitise.

  33. #33
    prima avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Postovi
    1,142

    Početno

    puno radim pa na forum svratim u pauzama premorenosti, dakle htjedoh reći, da koliko je meni google rekao većina klinika preporuča ta testiranja, u većini zemalja nisu obavezna, i nema ih potrebe ponavljati svako 6 mj.nabrzinu, evo recimo tu preporuka frekvencije testiranja za hiv. hiv testiranje
    po meni teško MPO pacijenti upadaju u kategoriju onih kojima je testiranje potrebno svakih 6 mj. obećavam istražiti temu i donijeti neke suvislije rezultate kad završim posao.
    Posljednje uređivanje od prima : 31.03.2011. at 09:08

  34. #34
    mare41 avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    10,556

    Početno

    prima, vjeruj da EU tako traži, i to je jako bitno u svemu. Možemo pričati o drugim nepotrebnim stvarima-novim vjenčanim i nevjenčanim listovima, pp savjetovanjima, bacanju jajnih stanica i 3. embrija, al markeri su potrebni!

  35. #35
    prima avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Postovi
    1,142

    Početno

    evo ja sam pronašla istomišljenike, inicijalni testovi su poželjni, re-testiranja svakih 6 mj, ili kao u irskoj prije svakog postupka-nisu.
    reuters

  36. #36
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,117

    Početno

    prima, ja sam istomišljenik da definitivno prečesto vadimo te nalaze, ali znam da traže i vani i kod nas.

  37. #37
    ježić avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2011
    Lokacija
    Zagorje
    Postovi
    1,862

    Početno

    Citiraj prima prvotno napisa Vidi poruku
    zna li neko gdje bi se moglo doznati koliko stvarno HZZO koštaju ove pretrage? mislim nama su besplatne preko uputnice, ali opet sve mi to plaćamo malo zaobilazno. kad sam skužila da kući imam već hrpicu po meni potpuno besmislenih nalaza, a očito ću morati još ponavljati (googlala malo, većina klinika u svijetu to smatra nepotrebnim),palo mi je napamet da vrlom ministru serviram priču za koliko je bespotrebno oštetio HZZO
    Ja i MM smo u siječnju ove godine u Petrovoj 3 radili markere na hepatitis A, B i C, HIV, WAR, krvne grupe i Rh faktore. U koverti s nalazima dobili smo i detaljno ispisan račun za sve navedene pretrage u ukupnom iznosu 825,12 kn. Znači 825,12 za moje pretrage i 825,12 za MM.
    Posljednje uređivanje od ježić : 01.04.2011. at 22:08

  38. #38
    prima avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Postovi
    1,142

    Početno

    ježić hvala
    a jel možeš još po stavkama navesti koliko što košta?
    Jelena , već sam se pobojala da ću sama sa sobom pričati

  39. #39
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,117

    Početno

    Citiraj prima prvotno napisa Vidi poruku
    Jelena , već sam se pobojala da ću sama sa sobom pričati
    Btw., ne znam na osnovi čega, ali MM i ja smo prodavali do nedavno nalaze iz 2007. Više ne ide

  40. #40
    tina2701 avatar
    Datum pristupanja
    May 2010
    Lokacija
    Vinkovci
    Postovi
    481

    Početno

    ...ma ti markeri...zbog njih sam ispalila na živce u protekla dva dana...radila u bolnici i došli mi pozitivni markeri na hepatitis C..isti dan ih ponovila i nalaz je bio negativan...toliko o stručnosti...i svemu....

  41. #41
    ježić avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2011
    Lokacija
    Zagorje
    Postovi
    1,862

    Početno

    Uff prima, na nalazu ima preko 40 stavki, zapravo većina njih tako detaljno raspisanih meni ne znači baš previše, ali evo par primjera:
    Syphilis EIA II 7,45
    NASTAVCI 1100 2,15
    NASTAVCI EVOLIS TIPS 300 2,54
    Virotrol syphilis total 2,76
    EIA antitreponemski test (IgG+IgM) 37,32
    ARC HBsAg 20,60
    ARC HBsAg confirmatory 6,52
    Virotrol I run kontrola 14,97
    HBsAg (Hepatitis Bs antigen) 13,59
    ARC anti HBS 25,13
    itd., itd....
    krvna grupa - ambulantni bolesnici 0,00
    uzimanje krvi iz vene 4,50
    određivanje ABO krvne grupe 13,59
    određivanje RhD krvne grupe 19,02
    Direktni antiglobulinski test 19,02
    Pregledni test na anti-A(B) 29,89
    Indirektni antiglobulinski test 31,25 .....

    Sory, ne mogu više tipkati. Ako te baš zanimaju konkretno sve stavke, pošalji mi mail na pp. Mogu skenirati račun i poslati.

  42. #42
    prima avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Postovi
    1,142

    Početno

    Citiraj ježić prvotno napisa Vidi poruku
    Uff prima, na nalazu ima preko 40 stavki, zapravo većina njih tako detaljno raspisanih meni ne znači baš previše, ali evo par primjera:
    Syphilis EIA II 7,45
    NASTAVCI 1100 2,15
    NASTAVCI EVOLIS TIPS 300 2,54
    Virotrol syphilis total 2,76
    EIA antitreponemski test (IgG+IgM) 37,32
    ARC HBsAg 20,60
    ARC HBsAg confirmatory 6,52
    Virotrol I run kontrola 14,97
    HBsAg (Hepatitis Bs antigen) 13,59
    ARC anti HBS 25,13
    itd., itd....
    krvna grupa - ambulantni bolesnici 0,00
    uzimanje krvi iz vene 4,50
    određivanje ABO krvne grupe 13,59
    određivanje RhD krvne grupe 19,02
    Direktni antiglobulinski test 19,02
    Pregledni test na anti-A(B) 29,89
    Indirektni antiglobulinski test 31,25 .....

    Sory, ne mogu više tipkati. Ako te baš zanimaju konkretno sve stavke, pošalji mi mail na pp. Mogu skenirati račun i poslati.
    oprosti što te mučim, šaljem pp

  43. #43
    mare41 avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    10,556

    Početno

    Kopiram s priminog linka da se vidi razlog zašto EU uvode testiranja na spolne bolesti prije svakog laboratorijskog rukovanja sa spolnim stanicama: If one or both partners have HIV or hepatitis B or C, there is a potential risk of passing the virus to the fetus or to the woman, if she is uninfected. There is also some concern about the theoretical risk of cross-contaminating other embryos in storage at the fertility treatment center. (Studije se rade da bi se potvrdili ili osporili važeći zakoni ili preporuke).Dakle, s urednim nalazima na spolno prenosive bolesti štitimo druge, a ne samo sebe, i to je najbitnije. U moguće rizične grupe spadamo svi mi koji vadimo krv, svi koji su primili infuziju, svi koji smo zbog posla u rizičnim kontaktima, svi koji se tetoviraju, a podrazumijeva se da nemamo rizično spolno ponašanje.Inkubacije traju dugo-od 6 mjeseci preko godine dana te oni prethodno uredni nalazi ne moraju značiti ništa.
    Što se tiče koštanja pretrage od 825 kn-pogledajte koliko uplaćujemo mjesečno za zdravstveno osiguranje, i to je najmanja stavka u MPO-u. Prije smo komentirali zašto ponavljamo krvne grupe i Rh faktore-ne jer se mijenja krvna grupa i Rh faktor nego zato što je moguće da dođe do promjene antigena različitim mogućnostima senzibilizacije.
    Posljednje uređivanje od mare41 : 02.04.2011. at 10:28

  44. #44
    mare41 avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    10,556

    Početno

    Još jedna napomena za kategoriju vađenja krvi: zdravstveni radnici štite sebe od pacijenata obaveznim cijepljenjem protiv hepatitisa B (do tad su zdravstveni radnici spadali u rizične grupe, al spadaju i dalje zbog drugih mogućih prenosivih bolesti).

  45. #45
    mare41 avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    10,556

    Početno

    I još jedan link sa stranice češke klinike (jer hrvatski zakon o MO ne doživljavam kao relevantan, ni kod nas ni vani): http://www.pragueivf.com/sr/o-nama/legislativa/

  46. #46
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,959

    Početno

    Citiraj mare41 prvotno napisa Vidi poruku
    nego zato što je moguće da dođe do promjene antigena različitim mogućnostima senzibilizacije.
    Nisam te ovo shvatila, što ti to konkretno znači, možda na nekom primjeru da shvatim?

    Naime, moja privatnica me slala u trudnoći opet vadi krvnu grupu i RH faktor, a socijalka komentirala ono kog vraga sad to, pa neće se promijenit?

    Iskreno, nisam te ovo shvatila - što se može promijenit - tipa ako si bio A+ onda možeš postat.. što. ne shvaćam te tu ovo "postoji mogućnost promjene antigena (ovu riječ ne znam) raznim mogućnostima senzibilizacije", tj. neprobojno mi je sve to skupa.

  47. #47
    mare41 avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    10,556

    Početno

    Citiraj ježić prvotno napisa Vidi poruku
    Direktni antiglobulinski test 19,02
    Pregledni test na anti-A(B) 29,89
    Indirektni antiglobulinski test 31,25 .....
    Evo u citatu te dodatne transfuziološke pretrage, ima ih još, radi se sve više panela kojima se otkrivaju da li smo došli u kontakt s različitim antigenima i da li smo stvorili protutijela na njih (senzibilizacija),osnovna krvna grupa i Rh faktor su najmanje bitni u svemu tome (jer se naravno ne mijenjaju). Posebno je važno to određivanje prije bilo koje operacije i tijekom trudnoće. Ne vjerujem da nisi čula za antigene, tvoj CD56 je antigen: http://www.antibody.com/index2.html; http://www.copewithcytokines.de/cope...=cd%20antigens

  48. #48
    ježić avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2011
    Lokacija
    Zagorje
    Postovi
    1,862

    Početno

    Ma jesam mare, naravno, samo sam primi htjela u postu pokazati da na računu ima brdo stavki koje se provjeravaju na pretragama, daleko više nego što ih u konačnici na samom nalazu piše.
    Ja se isto slažem da je tih 825 kn najmanje u cijeloj MPO priči, pogotovo ako se to samo usporedi s troškovima za lijekove u postupcima. I uopće me ne smeta budu li me redovito tražili friške nalaze.

  49. #49
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,117

    Početno

    Kad su mi tu dali uputnicu za hepatitise i HIV, svašta je nabrojano. Austrijanci traže puno manje stavki, a moja dr. opće prakse je bila sretna što je netko precizirao što mu točno treba, a da naši bezveze sve traže.

  50. #50
    cranky avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2009
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    2,117

    Početno

    Citiraj ina33 prvotno napisa Vidi poruku
    Naime, moja privatnica me slala u trudnoći opet vadi krvnu grupu i RH faktor, a socijalka komentirala ono kog vraga sad to, pa neće se promijenit?
    Ovo ti samo pokazuje da ti je socijalka totalni tudum po tom pitanju
    Citiraj ina33 prvotno napisa Vidi poruku
    Iskreno, nisam te ovo shvatila - što se može promijenit - tipa ako si bio A+ onda možeš postat.. što. ne shvaćam te tu ovo "postoji mogućnost promjene antigena (ovu riječ ne znam) raznim mogućnostima senzibilizacije", tj. neprobojno mi je sve to skupa.
    Ako si bio A+ uvijek ćeš bit A+, to je osnovna krvna grupa i RH faktor i to se ne mijenja, ali se mogu pojavit, prirodno ili iz xy razloga, još i dodatne krvne grupe (ja recimo imam M0 dodatnu kg i to prirodno, nisam nikada primila infuziju) i dodatna antitijela, ali i iregularna antitijela.
    Moj slučaj je recimo ovakav:
    Dragi je A+, ja sam A- sa dodatnom M0 kg, ali su mi se u trudnoći pojavila i nekakva iregularna antitijela i zbog toga vadim krv svaka 2 - 3 tjedna da mi to čekiraju. I to vade meni i dragom krv i onda mučkaju i gledaju reakciju (laički rečeno) svaki put. Osjećam se ko jastučić za igle već, ali bolje, nek oni čekiraju nego da mi se neko sr*** desi jer nisu.
    Evo, nadam se da sam laički (nisam nikad išla to stručnije proučavat) uspjela objasnit na svom primjeru

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •