Pokazuje rezultate 1 do 50 od 50

Tema: Njegovateljica

  1. #1
    Eci avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2005
    Lokacija
    Zagreb, Gajnice
    Postovi
    2,107

    Početno Njegovateljica

    Upravo sam upisala tečaj za njegovateljicu preko burze, smjer - dječja njegovateljica. (to nije ona famozna dadilja)
    Znam o njegovateljicama nešto vrlo šturo što mi je znala reči referentica, tako da je svaka info dobrodošla.
    Da li je netko od vas išao na taj tečaj?
    Gdje uopče rade njegovateljice, osim u staračkim domovima?
    Ima li ih po bolnicama, vrtićima, dječijim domovima?
    Kolika im je plaća?

  2. #2
    Osoblje foruma spajalica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    selo
    Postovi
    14,725

    Početno

    Eci nemam pojma ali im je upalo u oci

    Citiraj Eci prvotno napisa Vidi poruku
    Upravo sam upisala tečaj za njegovateljicu preko burze, smjer - dječja njegovateljica.
    Gdje uopče rade njegovateljice, osim u staračkim domovima?
    pa di u starackim domovima djecija negovateljica

  3. #3
    Lucas avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    village...long village
    Postovi
    1,638

    Početno

    kak se upišeš na nešto a nemaš pojma šta upišeš?


    copy paste sa pučkog otvorenog učilišta:

    Osposobljavanje za dadilju - dječju njegovateljicu.
    Uvjet za pohađanje:
    završena srednja škola

    Isprave potrebne za upis:
    - svjedodžbu o završenom stupnju obrazovanja
    - rodni list (izvadak iz matične knjige rođenih)
    - domovnicu

    Sadržaj:

    Njega djeteta
    Osnovna psihosocijalna obilježja djece dojenačke dobi
    Obiteljski odgoj i suradnja s roditeljima
    Komunikacija i interakcije
    Sadržaji i načini
    Osnovne zdravstvene zaštite djece
    Djeca s teškoćama u razvoju
    Darovita djeca
    Osnove poduzetništva
    Praktična nastava
    Certifikati:
    Upis u radnu knjižicu: da
    Certifikat: ne
    Uvjerenje: da
    In-house: ne
    Svjedodžba: ne
    Diploma: ne

  4. #4
    Lucas avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    village...long village
    Postovi
    1,638

    Početno

    kao što njegovateljice za odrasle rade u staračkim domovima i/ili u udomiteljskim obiteljima tak ovjerovatno dječje njegovateljice rade po raznim dječjim domovima, ustanovama, lječilištima i sl...
    neznam, ja bi se prvo dobro raspitala o čemu se točno radi i tražila da mi objasne ZA ŠTO se osposobljava i GDJE ću moći raditi...

  5. #5
    Eci avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2005
    Lokacija
    Zagreb, Gajnice
    Postovi
    2,107

    Početno

    Kad završim tečaj ja ću biti njegovateljica, pa ću moči raditi i u staračkim domovima, ali htjela bih naći posao vezan za djecu. A ne znam gdje te rade.
    Referentica mi je nešto spominjala da će u vrtićima raditi njegovateljice u grupama di su maleni od 6 mj. do godinu dana. To bi mi bio posao iz snova!

  6. #6
    Eci avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2005
    Lokacija
    Zagreb, Gajnice
    Postovi
    2,107

    Početno

    Lucas- pročitala sam i ja to sve, pa nisam baš tak bedasta da upišem nešto o čemu nemam pojima.
    Zanimaju me iskustva iz prakse.

  7. #7
    andynoa avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2011
    Lokacija
    SZ HR bliže ravnici, a ravnica je u uvijek u srcu
    Postovi
    1,166

    Početno

    raspitaj gdje s time možeš raditi, jer znam da su kod nas u kraju dječje njegovateljice praktički patronažne sestre...ali postoji jedna cura koja je non-stop u školi gdje idu djeca s posebnim potrebama (downow itd.) i ona radi tamo kao medicinska sestra tj. njegovateljica uz učiteljice da njima bude lakše... isto tako ona obilazi dječicu i vikendom (tako mi je rekla) i na raspolaganju je mamama non-stop..

    moje mišljenje je da s ovim poslom možeš raditi u ustanovama gdje su dječica sa posebnim potrebama, ili u domovima za nezbrinutu djecu.. al opet moje ruke pišu, a nisam stručna... ..

  8. #8
    Eci avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2005
    Lokacija
    Zagreb, Gajnice
    Postovi
    2,107

    Početno

    I kao što rekoh nije dadilja nego njegovateljica.

  9. #9
    Eci avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2005
    Lokacija
    Zagreb, Gajnice
    Postovi
    2,107

    Početno

    Andynoa - hvala, na to sam i mislila, odnosno to bih željela raditi.

  10. #10
    andynoa avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2011
    Lokacija
    SZ HR bliže ravnici, a ravnica je u uvijek u srcu
    Postovi
    1,166

    Početno

    Zato sam ti napisala i za tu curu, jer sam ja obiteljski prijatelj sa mamom prekrasne djevojčice sa downom, i zato to i znam... pokušat ću je pitati da mi da svoj kontakt pa da vas spojim, možda je i ona išla na takav tečaj..

    ja isto ne vjerujem da je njegovateljica = dadilja...

    A ako se želiš još raspitati, umjesto HZZa još nazovi CZSS, možda će ti oni znati reći više o toj temi, pogotovi jer su nadležni za ovaj drugi dio, a to su domovi za nezbrinutu dječicu...

  11. #11
    anin avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    Zgb
    Postovi
    438

    Početno

    Citiraj Eci prvotno napisa Vidi poruku
    Kad završim tečaj ja ću biti njegovateljica, pa ću moči raditi i u staračkim domovima, ali htjela bih naći posao vezan za djecu. A ne znam gdje te rade.
    Referentica mi je nešto spominjala da će u vrtićima raditi njegovateljice u grupama di su maleni od 6 mj. do godinu dana. To bi mi bio posao iz snova!
    Ja ću si sad dati oduška, al nije ništa osobno, tako da "najte kaj zameriti".

    O tom što konkretno s tim tečajem za njegovateljicu iliti dadilju (jer to je to) možeš raditi neznam puno, gledala sam par priloga o tome na tv-u...tamo je rečeno da iz EU fondova stiže novac za organiziranje tih prekvalifikacija-tečajeva, a da problem i jest to što se nezna gdje konkretno osoba s tim zanimanjem može raditi...Usput je jedna (snimljena) žena izjavila da će ona s tim otvorit dječji vrtić, spominjani su i nekakvi obrti (da, obrti) za čuvanje djece...spominjano je i privatno čuvanje djece i istaknuto kako će to biti jako dobro jeć će takve čuvalice s djecom raditi po vrtićkom programima () i slične gluposti..
    Od toga što sam u tom prilogu čula, a i od tvoje gore citirane (zacrnila sam) rečenice mi se kosa na glavi diže..i nadam se da nikad (doslovno) neće biti dozvoljeno raditi u vrtićima s tim tečajem (ni sa bebama od 6 mjeseci do godine, ni sa starijima).

    Objasnit ću:
    Nekad je bilo dozvoljeno da medicinske sestre rade u jaslicama,no to je, na sreću, već jedno duže vrijeme zabranjeno, tako da sad u jaslicama ponegdje rade medicinske sestre, ali samo one koje su se davno zaposlile, jer im ne mogu dati otkaz..
    Moramo odlučiti (na državnoj razini) na kojem nivou obrazovanja trebaju biti oni koji se bave našom djecom ( ne privatno nego u ustanovi)...pa ako smo kriterije već podigli (što se tiče godina studiranja), ne vidim zašto bi ih sada spuštali..

    Da li bi ti dopustila da te liječi medicinska sestra, ako postoji doktor???
    A to je otprilike odnos između tečaja kojeg pohađaš i diplomiranog odgajatelja..što se tiče bavljanja djecom - bilo koje dobi (odgajatelji taj dio - njega, također svojom spremom pokrivaju)

    A sad, za sve vas koji čitate, i kužite da sam ljuta ko pas (ne na autoricu teme, već na tu mogućnost tečaja za bavljenje djecom), napisaću par detalja iz mog života (da mi ne zamjerite, te da sagledate moje mišljenje iz moje perspektive)..

    Naime, posao u vrtiću je i za mene bio posao iz snova.. (kao i posao u dječjem domu), te sam, kad sam skupila nešto novaca, odlučila iste potrošit na vlastitu prekvalifikaciju - ali ne ovako, kao autorica teme, već zbiljski, dala sam otkaz i upisala redovni studij "po Bolonji"...Na opće čuđenje okoline, ali uz podršku obitelji)..Napominjem da sam tada i sama imala dvoje djece, ali nas četvero smo ipak živjeli 4 godine od jedne plaće (3 studij + jedna pripravničko volontiranje da bih mogla položit stručni ispit)..
    Odgajatelja na burzi je već sada previše..Na svako radno mjesto aplicira oko 100 kandidata..Ne bi bilo normalno (ni pošteno al to u ovoj državi nikog nažalost nije briga) da se njegovateljice s tečajem i odgajatelji s fakultetom (3 godine + četvrta-pripravništvo+ položen stručni ispit) nađu u istom košu pri natjecanju za posao u vrtiću..

    Ako će to budućim njegovateljima bit dopušteno, Učiteljski Fakultet (njegov odsjek za predškolski odgoj) može "ključ u bravu", a mi odgajatelji možemo lupat glavom u zid zašto smo 4 godine učili i financirali studij (i sebe za to vrijeme)..
    S druge strane, ako neće biti dopušteno, šteta je mazat oči ljudima da upisuju takve tečajeve..

  12. #12
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,367

    Početno

    Žena je upisala tečaj preko burze, ponuđeno joj je , prihvatila je. Valjda će i smisliti kakvo radno mjesto za osobe koje završavaju tu prekvalifikaciju...
    Anin , ne razumijem frustraciju, njegovateljica može biti pomoćnica odgajateljicama i tako je premalo odgajatelja na broj djece. Može pomoći servirati ručak, voditi na WC, mjenjati pelene i sl. , a ti se kao odgajatelj možeš koncentrirati na plan i program. Mogla bi raditi i na dječjim bolničkim odjelima, spremati krevete, brinuti se oko hrane, nahraniti dijete i sl., barem je to posao njegovatelja koji nisu specijalizirani za djecu.

  13. #13
    Tattoo avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2009
    Postovi
    371

    Početno

    anin, apsolutno te razumijem i ja sam jako osjetljiva kad su djeca u pitanju i žalosti me što danas svakakvi ljudi rade s djecom (nije to samo diploma, treba za djecu imati i ono nešto). Ali tu je problem upravo u neorganiziranosti i šlampavosti države. Organiziraju tečajeve jer su pokupili lovu iz fondova a nemaju pojma kud poslije s tim ljudima. Ljude se zavarava da će nešto raditi a ni oni sami ne znaju što. Ali opet da sam ja u sličnoj situaciji i ja bi prihvatila tečaj jer malo novog znanja i usavršavanja ne škodi (posebno ak je besplatno). I bilo bi super kad bi te osobe na taj način pomagale u vrtićima i sličnim ustanovama, ali tko će to financirati?

  14. #14
    Lucas avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    village...long village
    Postovi
    1,638

    Početno

    Citiraj anin prvotno napisa Vidi poruku
    ,.....Na svako radno mjesto aplicira oko 100 kandidata..Ne bi bilo normalno (ni pošteno al to u ovoj državi nikog nažalost nije briga) da se njegovateljice s tečajem i odgajatelji s fakultetom (3 godine + četvrta-pripravništvo+ položen stručni ispit) nađu u istom košu pri natjecanju za posao u vrtiću..

    Ako će to budućim njegovateljima bit dopušteno, Učiteljski Fakultet (njegov odsjek za predškolski odgoj) može "ključ u bravu", a mi odgajatelji možemo lupat glavom u zid zašto smo 4 godine učili i financirali studij (i sebe za to vrijeme)..
    S druge strane, ako neće biti dopušteno, šteta je mazat oči ljudima da upisuju takve tečajeve..

    slažem se s tobom..u potpunosti..posebno ovaj boldani dio....
    i razumijem tvoju ljutnju i bijes....

    još donekle bi mogla tolerirati da "njegovateljice" s burze budu kao pripomoć odgajateljicama u vrtiću, ali ništa više....
    stvarno, čemu onda sav trud, fakultet i školovanje odgajateljica?
    pa "teta čuvalica" danas nažalost, može biti bilo tko....i dobro debelo to unovčiti...
    bez uvrede ikome.... ( Eci, ovo stvarno neide tebe, nego eto, kao i anin, jako sam razočarana u naše zakone...)

  15. #15

    Datum pristupanja
    Jun 2009
    Postovi
    26

    Početno

    Ja mislim da će njegovateljice moći biti zaposlene u vrićima kao pomoćno osoblje i to mi je sasvim logično, ali kad?????

  16. #16
    Eci avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2005
    Lokacija
    Zagreb, Gajnice
    Postovi
    2,107

    Početno

    Slažem se potpuno sa vama. Samo bi, eto, voljela raditi sa djecom, a to su mi tako prezentirali na burzi.
    Zato sam i otvorila ovu temo jer me zanima gdje njegovateljice zbilja i rade. Zanima me da li mogu raditi na dječjim odjelima u bolnicama, u raznim udrugama koje se bave djecom sa posebnim potrebama i sl.
    Dječji domovi su isto super opcija, radila sam kao domačica u jednom i tamo su se njegovateljice bavile sa djecom u slobodno vrijeme, brinule o njihovoj higijeni i sl.
    Ovaj moj tečaj nije za dadilje nego baš za njegovateljicu koja može biti i njegovateljica za starije i nemočne.

  17. #17
    anin avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    Zgb
    Postovi
    438

    Početno

    Dakle koje pomoćno osoblje???Koje "pomoćnice "odgajateljicama???
    Da, isfrustrirana jesam...jer novaca se nema da se smanji broj djece u skupinama, a vi pričate o "pomoćnom osoblju"???
    Bojim se da će na kraju sve završiti tako da će u skupinama djece umjesto sadašnjih dva odgajatelja, raditi jedan odgajtelj i jedna "pomoćna" iliti njegovateljica (u nekim zemljama već tako i jest)..
    Kvaliteta rada će tako znatno porast Juuuupiiiii!!!I troškovi će naravno, pasti....win-win kombinacija, reći će oni koji sve to plaćaju (grad)..

    Odgajateljima ne treba pomoćnica, odgajteljima treba još odgajtelja...Mi smo za to sve kvalificirani, i za plan i program i za njegu..Danas se i tako ne dijeli "radni dan" u vrtiću na vrijeme "ostvarivanja plana i programa" i na "vrijeme njege"...to je sve povezano..Njega djeteta je itekako povezana sa "planom i programom"...nije svejedno kako se obraćate djetetu ni dok mu pelenu mijenjate..ne pretjerujem, to je tako, o tom su brojni diplomski napisani....svaka naša rečenica je važna...i svaka naša rečenica se gleda...zbog nekih rečenica se padalo na stručnim ispitima.Previše sam otišla u širinu, da se vratim na temu..
    Burza nudi te tečajeve za nezaposlene, valjda s nekim ciljem da se ljudi zaposle??!!No ako se oni zaposle, još više odgajatelja će ostat nezaposleno...i što smo dobili???"iz šupljeg u prazno", reklo bi se..
    Ako nekih radnih mjesta nema (onoliko koliko ima ljudi te struke na burzi) čemu "proizvodit" neke nove (a lošije struke) a za ista radna mjesta??Zašto ne iskoristit već postojeće odgajtelje???

    Kao pomoćno osoblje uz 2 odgajtelja takve osobe će se zaposlit nikad, novaca nema ni da se svoj djeci osigura upis, a kamoli za što drugo...
    I dogodit će se taj scenarij (uštede) kad ćemo spasti na jednog odgojitelja i jednog "pomoćnika" po grupi..Tada će za svako radno mjesto za odgajatelja aplicirat 200 kandidata a prednost će imat "pomoćni" ali "nečiji"(zna se kako to ide u državnim službama)..

    Bilo bi u redu da se na državnoj razini jednom dogovore što zapravo zelimo pružiti našoj djeci...

  18. #18
    anin avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    Zgb
    Postovi
    438

    Početno

    Eci, daj si pogledaj onaj Lukasov copy-paste.......za dadilju-dječju njegovateljicu...to ti je to

  19. #19
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,367

    Početno

    anin, pretjeruješ. prije ili kasnije mi ćemo morati složiti zakonsku regulativu zapošljavanja nalik na zapad, vjerojatno je ovo dio uvjeta, osposobiti pomoćno osoblje.
    Što se tiće njegovatelja oni već rade duže vrijeme već i u bolnicama (ne samo staračkim domovima), rade pomočne poslove koje sam napisala(briga za posteljinu, odjeću, krevete, donošenje , hrane, hranjenje...) . Isto kao što smatram da sestre nemaju vremena za takve "sitnice", tj. nemaju vremena sjediti i hraniti pacijenta. Isto tao ne vidim ništa loše u tome da vrtići uz dva odgajatelja po grupi imaju još i pomoćno osoblje.

  20. #20
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    Citiraj sirius prvotno napisa Vidi poruku
    . Isto tao ne vidim ništa loše u tome da vrtići uz dva odgajatelja po grupi imaju još i pomoćno osoblje.
    sirius, nije loše, ali nije ni blizu našoj realnosti. što bi to pomoćno osoblje trebalo raditi u vrtiću npr? djeca su u vrtiću više-manje samostalna, jedini posao koji mi pada na pamet je brisanje guze poslije kakanja koliko na dan bi imali posla? sat vremena? ajde još u jaslicama, ali u vrtiću niti toliko.

    po mom mišljenju eci, to bi ti mogla biti dobra referenca za posao čuvalice, npr.
    ili referenca za osobnog asistenta kod djece s posebnim potrebama.
    za posao u nekim institucijama - čisto sumnjam.
    ali ni ovo prvo nije malo i nije za odbaciti. i vidiš da je to osposobljavanje za dadilju - dječju njegovateljicu.

  21. #21
    rosa avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2006
    Postovi
    2,432

    Početno

    Ovo je samo još jedna potvrda da naša država nema pojma što će s ljudima koje su besplatno za nešto obučili. Bilo to na razini tečaja,bilo na razini fakulteta.
    Posljednje uređivanje od rosa : 03.03.2011. at 11:12

  22. #22
    Kosjenka avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    4,908

    Početno

    Citiraj sirius prvotno napisa Vidi poruku
    anin, pretjeruješ. prije ili kasnije mi ćemo morati složiti zakonsku regulativu zapošljavanja nalik na zapad, vjerojatno je ovo dio uvjeta, osposobiti pomoćno osoblje.
    Što se tiće njegovatelja oni već rade duže vrijeme već i u bolnicama (ne samo staračkim domovima), rade pomočne poslove koje sam napisala(briga za posteljinu, odjeću, krevete, donošenje , hrane, hranjenje...) . Isto kao što smatram da sestre nemaju vremena za takve "sitnice", tj. nemaju vremena sjediti i hraniti pacijenta. Isto tao ne vidim ništa loše u tome da vrtići uz dva odgajatelja po grupi imaju još i pomoćno osoblje.
    X
    I mislim da se nikako ne bi gledalo isto na tetu i na odgajatelja, prvenstveno na platnoj listi.
    I nitko nije spominjao rad s većom djecom nego eventualno s malima od 6mj do godinu dana.
    Ali ima cvijeta pravo, ni blizu naše realnosti.
    Moja realnost, odnosno realnost našeg vrtića i jaslica je da ih je previše a odgajatelja premalo i da u jaslice u ispomoć dolazi teta čistačica koja ih stavlja na wc, mjenja pelene, pomaže u presvalaćejnu, hranjenju i provede određeno vrijeme s njima.
    I sve ovo o čemu se priča u teoriji da je svaka rečenica važna da ovo da ono, sve pada u vodu. Čuva ih čistačica koja usput zanemaruju svoj posao.
    No usput ta teta je divna žena koju klinci naprosto obožavaju, redovito ih je nekoliko uvaljeno u krilo dok čitaju slikovnice.
    Da me netko ne shvat krivo, ona ne obavlja posao odgajateljice, ona samo uskače povremeno u jaslice.
    I jel ne bi bilo bolje zaposlit onda njegovateljicu pa makar i na četiri sata koja bi to obavljala?

  23. #23
    anin avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    Zgb
    Postovi
    438

    Početno

    Citiraj sirius prvotno napisa Vidi poruku
    Isto tao ne vidim ništa loše u tome da vrtići uz dva odgajatelja po grupi imaju još i pomoćno osoblje.
    I ja, naravno, ne vidim ništa loše u tome da uz 2 odgajatelja u skupini postoji i jedan "pomoćnik", ali još više nemam ništa protiv 3 odgajatelja u skupini (npr jasličkoj u koji je upisano 22 djece)..Razumiješ???

    Što se tiče razlike na platnoj listi između odgajatelja i "pomoćnika", upravo će ta nesretna razlika biti razlog povećanog zapošljavanja "pomoćnika" a na račun odgajatelja - već viđena praksa, temeljito se provodi u susjednoj nam Sloveniji (jedan odgajatelj + jedan pomoćnik).

    Odgajatelja je već previše na burzi, brojni od njih bi radili već i bilo što, a pogotovo te "pomoćničke" poslove, i ne bi se žalili na potplaćenost!!Predlažem iskoristiti prvo njih, pa onda ići na ostala rješenja, poput "pomoćnika" s tečajem!!O tome govorim...da burza nudi tečaj (valjda u smislu rješavanja nezaposlenosti) za zanimanja koja su "prebukirana")..

  24. #24
    Demi avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Lokacija
    Canada
    Postovi
    276

    Početno

    Meni osobno su smijesni ti tecajevi s burze, slabi programi, slabi voditelji slabih programa, a onda od toga rijetko ko ima nest pametno u smislu zaposljavanja...i potpuno razumijem Anin i potpisujem. sve skupa obicna lakrdija nase krasne drzave.

    I stvarno je zalosno da odgajatelj koji uci 2 ili po novom 3 godine da ima potplaceni posao koji je itekak odgovoran a povrh svega i tesko ga je i naci.

  25. #25
    Eci avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2005
    Lokacija
    Zagreb, Gajnice
    Postovi
    2,107

    Početno

    Ispričavam se, ipak ste u pravu, to je dadilja. Referentica mi je govorila nešto sasvim drugo.
    Ali, eto, kad sam već upisala budem i završila. Nadam se da će se naći neki posao za nas. Kad već ulažu lovu, valjda imaju plan šta će sa tim ljudima. Osim što je tečaj plačen od strane države, plačen je i mj. dohodak 1600kn + prijevoz. Znakovita je i činjenica da se za vrijeme tečaja ljudi brišu iz evidencije zavoda. Tak da će sad u 3.mj. naglo pasti br. nezaposlenih, a kad tečaj završi, početkom 7. opet će porasti, haha.

  26. #26
    andynoa avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2011
    Lokacija
    SZ HR bliže ravnici, a ravnica je u uvijek u srcu
    Postovi
    1,166

    Početno

    ah ta naša država!!!!!!!!!!!! fuuuuuuuj

  27. #27
    Demi avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Lokacija
    Canada
    Postovi
    276

    Početno

    tebi Eci, svakako zelim srecu u nalazenju posla

  28. #28
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,489

    Početno

    Citiraj Eci prvotno napisa Vidi poruku
    Ispričavam se, ipak ste u pravu, to je dadilja. Referentica mi je govorila nešto sasvim drugo.
    Ali, eto, kad sam već upisala budem i završila. Nadam se da će se naći neki posao za nas. Kad već ulažu lovu, valjda imaju plan šta će sa tim ljudima. Osim što je tečaj plačen od strane države, plačen je i mj. dohodak 1600kn + prijevoz. Znakovita je i činjenica da se za vrijeme tečaja ljudi brišu iz evidencije zavoda. Tak da će sad u 3.mj. naglo pasti br. nezaposlenih, a kad tečaj završi, početkom 7. opet će porasti, haha.
    kaj nisu rekli da to traje 10 mjeseci, ak ništ bar buš sad dobila neku lovu, jel ti ide i staž tih par mjeseci?

  29. #29
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,257

    Početno

    Citiraj Eci prvotno napisa Vidi poruku
    Ispričavam se, ipak ste u pravu, to je dadilja. Referentica mi je govorila nešto sasvim drugo.
    Ali, eto, kad sam već upisala budem i završila. Nadam se da će se naći neki posao za nas. Kad već ulažu lovu, valjda imaju plan šta će sa tim ljudima. Osim što je tečaj plačen od strane države, plačen je i mj. dohodak 1600kn + prijevoz. Znakovita je i činjenica da se za vrijeme tečaja ljudi brišu iz evidencije zavoda. Tak da će sad u 3.mj. naglo pasti br. nezaposlenih, a kad tečaj završi, početkom 7. opet će porasti, haha.
    Čuj, bila je prije jedno 2-3 mjeseca na tv emisija o tome kako je riješena predškolska skrb u Francuskoj (nema toliko vrtića kao kod nas, nego imaju osposobljene žene - dadilje - koje doma čuvaju djecu uz svoju ili samo tuđu).

    Bilo je nešto govora o tome da se sličan program pokrene i kod nas. ALI da bi dadilja mogla čuvati djecu doma uz ugovor s državom (recimo) mora ispunjavati neke uvjete: mora biti educirana - to je valjda taj tečaj, mora imati zadovoljavajući prostor i slično.

    Možda sam fulala, ali tako je nešto bilo na tv. Ne mogu naći ništ o tome na internetu.
    Posljednje uređivanje od Peterlin : 04.03.2011. at 12:43

  30. #30
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,367

  31. #31
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    članak uopće ne objašnjava zašto je projekt propao. otvaranje vrtića je poduzetništvo, za koje treba sigurno više od 20.000 kn. treba imati prostor, sredstva za uređenje i opremanje prostora, obrtna sredstva za pokrivanje troškova djelatnika, materijalnih troškova itd itd.
    a uostalom, već sama činjenica da su u mogućnosti otvoriti tzv vrtić, do petero djece, znači puno, a sigurno ne znači da je projekt propao. što to znači, da mogu otvoriti obrt i da ne moraju imati tih 20.000 kn za otvaranje firme - onda projekt ne bi propao? kao da je 20.000 kn dovoljno za ulazak u poduzetništvo. to je neki minimum minimuma koji moraš imati, bio obrtnik ili imao trgovačko društvo. ne možeš bez novaca u poduzetništvo, bilo koje vrste.
    u svakom slučaju, meni se čini da je to prvi korak ka ovome o čemu priča peterlin - umjesto sadašnjih nekvalificiranih čuvalica, dobiti osposobljene dadilje.
    dalje od toga ne bih išla jer ne znam, vezano uz problem nezaposlenih odgajatelja koji je sigurno u suprotnosti s ovom edukacijom.
    ali opet, tko odgajateljima priječi da naprave isto - otvore taj vrtić do petero djece? oni mogu otvoriti i pravi privatni vrtić.
    ako imaju sredstva, naravno. i poduzetničkog duha.
    dakle, ipak ne bih rekla da su konkurencija u smislu radnog mjesta u vrtićima.

  32. #32
    BP avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2005
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    863

    Početno

    Anin, mislim da pretjerujes ali razumijem zasto si ljuta.

    Ako je u svijetu ili EU ta praksa rasirena, ne vidim zasto nebi bila ovdje.
    Ruku na srce, pacijenti su vise vezani za med.sestre nego za doktore, ako je itko bio u bolnici zna o cemu pricam (smjesne vizite tipa dobar dan - dovidjenja, cak ni kako si nema izmedju)

    i ne, ne vidim nista lose u tecaju, ta osoba nece biti SAMA sa djecom vec ce biti ispomoc ostaloj strukturi u vrticu / ustanovi i sl.

  33. #33
    BP avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2005
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    863

    Početno

    samo da se nadovezem, nisam u prethodnom postu napisala a moze se nac poveznica, kazem kod nas toga NEMA ali stvari normalnim drzavama funkcioniraju na malo drugaciji nacin, opisati jer znam iz prve ruke.
    Moja rodjakinja koja zivi u Francuskoj to radi vec 40 god i sad je pred penzijom. Ona NIJE odgajatelj, NEMA fakultet, ima zavrsene neke tecajeve, ali cijeli svoj radni vijek radi bas kao DJECJI NJEGOVATELJ / ODGAJATELJ i za to joj drzava placa i ide joj staz: ona dobiva djecu na skrb (preko njihovog centra za soc skrb) starosne dobi od 0-7 raznih slucajeva (roditelji mlate djecu, narkomani, pustili isl) i s njom zive u njenoj familiji dok se ne rijesi situacija ili ih ne uzmu posvojitelji. Znaci oni su njima zamjenska familija, brinu se o njima ko o svojoj djeci, ide joj radni staz i non stop je pod kontrolom raznih institucija da se vidi da je sve ok.
    Neka od djece sad su odrasli ljudi i imaju sa njom fantastican odnos. Ona pored toga ima i 4 svoje djece.
    Toga kod nas nema, nazalost.

  34. #34
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,367

    Početno

    Citiraj BP prvotno napisa Vidi poruku
    samo da se nadovezem, nisam u prethodnom postu napisala a moze se nac poveznica, kazem kod nas toga NEMA ali stvari normalnim drzavama funkcioniraju na malo drugaciji nacin, opisati jer znam iz prve ruke.
    Moja rodjakinja koja zivi u Francuskoj to radi vec 40 god i sad je pred penzijom. Ona NIJE odgajatelj, NEMA fakultet, ima zavrsene neke tecajeve, ali cijeli svoj radni vijek radi bas kao DJECJI NJEGOVATELJ / ODGAJATELJ i za to joj drzava placa i ide joj staz: ona dobiva djecu na skrb (preko njihovog centra za soc skrb) starosne dobi od 0-7 raznih slucajeva (roditelji mlate djecu, narkomani, pustili isl) i s njom zive u njenoj familiji dok se ne rijesi situacija ili ih ne uzmu posvojitelji. Znaci oni su njima zamjenska familija, brinu se o njima ko o svojoj djeci, ide joj radni staz i non stop je pod kontrolom raznih institucija da se vidi da je sve ok.
    Neka od djece sad su odrasli ljudi i imaju sa njom fantastican odnos. Ona pored toga ima i 4 svoje djece.
    Toga kod nas nema, nazalost.
    Kako nema, ima . Kod nas se takvi ljudi zovu -UDOMITELJI.

  35. #35
    Ivanna avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Postovi
    930

    Početno

    Ja uopće ne mislim da anin pretjeruje. Odgajatelja fali u vrtićima jer ih ne zapošljavaju a ne zato jer ih nema na tržištu rada. Kakvo pomoćno osoblje u vrtićima uz odgajatelja? Logičnije je da skupina ima npr. 3 odgajatelja, a ne 2 odgajatelja + pomoćno osoblje. Čemu to? Da bi grad prošao jeftinije jer je prva varijanta skuplja od druge? Dobro, to su sada nagađanja, nitko nije rekao da bi to tako bilo, ali vidim da je nekima tako nešto prihvatljivo. Meni nije.

  36. #36
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,206

    Početno

    I mene su pozvali iz biroa i bila sam na testiranju za dadilju prošli tjedan. No, ja sam to shvatila drugačije ( ili je u RI drugačije). Tečaj traje 6 mjeseci. Besplatan je, jer su to sredstva EU fondova. Postaneš dadilja kojoj je prvenstveno zanimanje čuvanje djece u svom domu i to jasličkog uzrasta, od 6mj do 3 godine. Ne radi se o vrtićkoj djeci, niti o radu u vrtiću. Jedino se praksa obavlja u jaslicama.

    Nitko ti ne garantira zapošljavanje, to je osobna stvar. Jedino , ako želiš čuvati djecu, imaš diplomu i roditelji će, mislim, sigurnije ostaviti dijete kod tete koja je prošla svo psihološko testiranje i zdravstvene preglede, te ima znanje iz njege djeteta. I sada djecu čuvaju razne čuvalice, pa zašto ne s papirom. Meni će biti zanimljivo ( ako se upišem) naučiti nešto novo o njegi djece. Ja volim učiti i čuvati djecu ( ne za novac, nego kad kome od familije ili susjeda zatreba). A nikad se ne zna što nosi budućnost, pa će mi možda dobro doći za pozne godine ako penzije budu kao danas.

  37. #37
    BP avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2005
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    863

    Početno

    Citiraj sirius prvotno napisa Vidi poruku
    Kako nema, ima . Kod nas se takvi ljudi zovu -UDOMITELJI.
    da li tim udomiteljima ide staz i primaju li placu od drzave?

  38. #38
    Elly avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,052

    Početno

    Citiraj Ivanna prvotno napisa Vidi poruku
    Kakvo pomoćno osoblje u vrtićima uz odgajatelja?
    Ne poznajem situaciju u vrticima u HR (osim kroz vase price i price prijateljica), E. mi je isla u vrtic u Italiji.

    Ovdje pomocno osoblje postoji. Ujutro docekuju djecu zajedno sa vrtickim uciteljicama; pomazu kod presvlacenja, kod odlaska na WC, kod hranjenja, prisutne su ako zatrebaju, takodjer su dezurne na vratima ako roditelj treba ranije preuzeti dijete; zajedno sa vrtickim uciteljicama prate na izlete, javljaju se na vrticki telefon, daju osnovne informacije (osim ako trebas bas odredjenu vrticku uciteljicu), prenose podatke u kuhinju, i sl.
    Ista stvar postoji i u osnovnim skolama. Dolaze ranije, odlaze kasnije (dezurstva im traju duze nego nastavnicama), telefon, pomaganje u menzi, docekivanje i pracenje djece na skolski autobus, docekuju i ispracaju zajedno s nastavnicima djecu, paze na disciplinu na hodnicima, itd.

    Koliko imam dojam, vrlo je korisno imati pomocno osoblje u kolektivu, jer specijaliziranom osoblju (vrtickim uciteljicama / skolskim nastavnicama) omogucuju vise vremena da se bave nastavnim planom i programom, a one uskacu za gotovo sve drugo.

    Dosta puta se dogodi nesto u cemu ti moze vise pomoci upravo clan pomocnog osoblja nego nastavnicki kadar. I znam npr. da je E. jako voljela sve pomocnice u vrticu, a i u skoli ima par koje su joj omiljene, i kojima se uvijek moze obratiti za pomoc, u slucaju da joj nesto treba.

  39. #39
    anin avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    Zgb
    Postovi
    438

    Početno

    Evo opet grintave tete!
    Više je stvari ovdje u igri...
    S jedne strane, dadilja s tečajem je naravno bolja opcija za čuvanje djece, privatno, po kućama...ali zašto dolazi do toga???Zašto se jednostavno svi zajedno ne bismo založili za dovoljno jaslica i vrtića za svu djecu???

    Nadalje...otvaranje privatnog vrtića (barem u novije vrijeme) je vrlo kompliciran pothvat...ukratko zašto....zato što treba udovoljit Državnom pedagoškom standardu koji štošta propisuje..ako koga zanima u detalje točno što, imate sve na stranici Agencije za odgoj i obrazovanje...uglavnom broj kvadrata, visinu stropa,kvadraturu prozora, izlaz na dvorište, kvadraturu hodnika, kuhinje...ventilaciju...osoblje (ne samo odgajatelje, već i stručnu službu, spremačice itd)....ukratko, treba jako puno uložit a zarada je slaba....

    I sad....s jedne strane to, a s druge ideje da se osobama s tečajem dozvoli čuvat tu djecu u svom stanu??? Gdje je tu Državni pedagoški standard???Moramo se dogovoriti svi zajedno, moramo li se držati donesenih zakona koji se tiču te naše male djece ili ne!!
    Ja npr, ne bih mogla čuvati nekoliko sasvim male djece u svom stanu na legalan način (plaća, davanja i sve to)...a dadilje bi to kao mogle??Jer, eto one imaju struku, a postoje primjeri toga i vani, a i radi se o skroz maloj djeci itditd...

    Ja ne razumijem, zbunjena sam i ljuta, da, to se vidi, to ne skrivam...godinama se radi na tome da podignemo brigu za tu našu djecu od jedne godine do polaska u školu na neku veću razinu...onda se donese taj dugo čekani Državni pedagoški standard, i onda radimo izuzetke...

    Briga i odgoj naših najmanjih ne bi trebala biti prepuštena prepuštena tržištu na taj način da "ozvaničimo" čuvanje po kućama...druga je stvar što se to na crno stalno radi..

    Znam, znam, neki su s tim "u redu" a neki nisu...pa vlastiti otac mi je rekao kad sam mu rekla što sam upisala "a zar se to mora studirati"(nasmijat ću se da se ne bih rasplakala).

    No zapravo me najviše zanima koja je logika (ja je ne pronalazim)burze u tom smiješnom pothvatu??Kao, smanjit će broj nezaposlenih???Pa neće, jer ako će ih zaposlit u jaslicama, neće zaposlit odgajatelje na ta mjesta...a ako će se one bavit čuvanjem po kućama, hoće li to biti "na bijelo", tj, hoće li obitelj za svoju dadilju plaćati davanja??Sumnjam...Ostaje treće varijanta (netko je spomenuo Francusku), a to je da one u svojim stanovima čujaku "po nekoliko komada"(na to smo izgleda spali!), dobivaju plaću i plaćen im je staž..

    A to se, dragi moji rodini forumaši zove "s konja na magarca"!!

    Znam, znam, sad će opet biti da sam pretjerala, ali ja jednostavno ne trpim uštede na djeci, uz izliku-pa to i nije za vrtićku dob, to je za one male, od 0 do 3...

    Što se autorice teme tiče, i ja bih da sam nezaposlena išle na plaćeni tečaj...u stvari, sigurno ću se i prijaviti na isti ako završim na burzi...pa da budem "dva u jedan" i dadilja i odgajatelj!!

  40. #40
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,367

    Početno

    Citiraj BP prvotno napisa Vidi poruku
    da li tim udomiteljima ide staz i primaju li placu od drzave?
    Dobivaju novac od države mjesečno za svako udomljeno dijete. Kako je to regulirano točno, ne znam.

  41. #41

    Datum pristupanja
    Dec 2008
    Postovi
    199

    Početno

    A zašto dijete do 3. godine ne bi zaposlenim roditeljima čuvale educirane tete, a ne da se moramo natezat po oglasnicima i pretvarat se da smo psiholog na zapošljavanju s bar pet godina iskustav i mislit si tko ti doma čuva dijete i da mi na intervjuu za posao mrtva hladna lupi cifru kao da ima faks. kad sam joj rekla da je to pristojna plaća i da ju molim da mi da prijedlog jelovnika za dijete te dobi i nabroji 3 igre za dijete od 15 i za dijete od 18 mjeseci ostala je zijevat...

    inače, nisam baš skužila da li se eci educira za dadilju ili dječju njegovateljicu - ako mislite da toga ne treba odite koji outa u stančić, bistru, dom u nazorovoj...

  42. #42
    Lucas avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    village...long village
    Postovi
    1,638

    Početno

    Citiraj sunnyapril1 prvotno napisa Vidi poruku
    .

    inače, nisam baš skužila da li se eci educira za dadilju ili dječju njegovateljicu - ako mislite da toga ne treba odite koji outa u stančić, bistru, dom u nazorovoj...

    možete otić, viddjet, volontirat...al posla tamo dobit...plaćenog...teško.....nažalost

  43. #43
    sladjanaf avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2005
    Postovi
    1,950

    Početno

    Citiraj anin prvotno napisa Vidi poruku
    I ja, naravno, ne vidim ništa loše u tome da uz 2 odgajatelja u skupini postoji i jedan "pomoćnik", ali još više nemam ništa protiv 3 odgajatelja u skupini (npr jasličkoj u koji je upisano 22 djece)..Razumiješ???
    najbolje bi bilo kad bi u grupi bilo 10 - 12 djece, dva odgajatelja i jedan pomoćnik
    zašto bi odgajatelji koji su se školovali 4 godine dvogodišnjacima brisali guzu ili tražili nestalu jaknu?

    usto, stoji da su vrtići prebukirani, da nema dovoljno odgajatelja i da je uvijek problem u lovi
    ali stoji i da u ovoj državi ima previše školovanih odgajatelja, kao i pravnika i ekonomista
    no ne mora država zato njima svima naći posao, pa makar i posao za koji je pomoćni radnik savršeno rješenje
    Posljednje uređivanje od sladjanaf : 05.03.2011. at 22:09

  44. #44

    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    karlovac
    Postovi
    1,756

    Početno

    Citiraj Eci prvotno napisa Vidi poruku
    Referentica mi je nešto spominjala da će u vrtićima raditi njegovateljice u grupama di su maleni od 6 mj. do godinu dana. To bi mi bio posao iz snova!
    Pa što će za takve školovani pedagog?
    Ako mene pitate takvima treba mama 24 sata dnevno.
    Ali budući da ćemo u Uniju, pa će mamama i djeci biti uskraćen cjelodnevni kontakt do godine dana djeteta, a njega djeteta do 1 godine svodi se na hranjenje i mijenjanje pelena (i puno, puno ljubljenja i maženja). Za to je čak bolje medicinsko osoblje od pedagoškog. Jer takva djeca začas dobiju temperature, viroze, alergije na koje treba brza i stručna reakcija.
    Mislim da nas Unija priprema za smanjenje rodiljnog dopusta.

  45. #45
    Eci avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2005
    Lokacija
    Zagreb, Gajnice
    Postovi
    2,107

    Početno

    Eto, krenula sam na tečaj , super je, osim što ima jako puno gradiva u jako malo vremena. Ali stvarno zanimljivo i korisno.
    Nude nam praksu u vrtiću, dj. domu i na pedijatrijskim odjelima u bolnicama. Osobno sam najviše zainteresirana za bolnice, iako me malo strah one psihičke komponente. Jako sam osjetljiva na dječju patnju, ali zato bih i voljela raditi tamo - da im pomognem što više mogu u svakom pogledu.
    I dalje tražim nekoga tko bi mi mogao reči iskustva iz prve ruke. Ako ovdje nema njegovateljica, možda medicinska sestra?

  46. #46
    ardnas avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    790

    Početno

    To je jako odgovoran posao, ako ga radiš kakao treba. Rad u bolnici je naporniji nego npr u domu za stare, u bolnici si zadnja karika u lancu, pa moraš slušati doktora glavnu sestru, sestre i onda dolaziš ti. Ti sve radiš, jako je fizički naporno, od dizanja pacijenata koji imaju preko 100 kila do pranja i mjenjanja pelana. Moraš jako voliti ljude i voliti im pomagati, jer je to dosta teško. Troši te i fizički i psihički. Sva sreća da postoje ljudi koji vole taj posao, ja im skidam kapu.

  47. #47

    Datum pristupanja
    Feb 2012
    Postovi
    1

    Početno

    Pozdrav! Imali li tko informaciju, održavaju li se u Osijeku i okolici tečajevi za njegovateljice, ili neko doškovanje medicinskih sestara za odgojiteljicu, točnije, rad s djecom s posebnim potrebama, u dječjim vrtićima ili dječjim domovima? Ako ima neki link na kojem bi mogla pročitati kome se obratiti za informacije, molila bih

  48. #48

    Datum pristupanja
    Mar 2012
    Lokacija
    sisak
    Postovi
    2

    Početno

    Citiraj Eci prvotno napisa Vidi poruku
    Eto, krenula sam na tečaj , super je, osim što ima jako puno gradiva u jako malo vremena. Ali stvarno zanimljivo i korisno.
    Nude nam praksu u vrtiću, dj. domu i na pedijatrijskim odjelima u bolnicama. Osobno sam najviše zainteresirana za bolnice, iako me malo strah one psihičke komponente. Jako sam osjetljiva na dječju patnju, ali zato bih i voljela raditi tamo - da im pomognem što više mogu u svakom pogledu.
    I dalje tražim nekoga tko bi mi mogao reči iskustva iz prve ruke. Ako ovdje nema njegovateljica, možda medicinska sestra?



    hej jel te mogu zamolit za jednu uslugu ja sam se isto prijavila za njegovateljicu ali prvo moramo na testiranje... dali bi mi mogla reč dali si ti ima testiranje i šta se radilo na testiranju...

  49. #49

    Datum pristupanja
    Apr 2012
    Postovi
    2

    Početno

    POzdrav, mene zanima gdje mogu saznat održavaju li se ti tečajevi i u Istri? hvala

  50. #50

    Datum pristupanja
    May 2012
    Postovi
    1

    Početno

    Pozdrav, zanima me postoji li tečaj ili bilo što za njegovateljicu djece u Zagrebu?

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •