Stranica 2 od 4 PrviPrvi 1234 PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 51 do 100 od 168

Tema: Vlada usvojila izmjene Zakona o rodiljnim i roditeljskim potporama!

  1. #51
    Osoblje foruma mamma san avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    10,967

    Početno

    Citiraj jelena.O prvotno napisa Vidi poruku
    koja je razlika?lova, staž?
    roditeljska naknada za zaposlene iznosi od 1663 -2600 kn i može se koristiti do 8 g.
    roditeljska pošteda od rada iznosi 1663 kn i može se koristiti do 1.g. djetetova života

  2. #52
    Osoblje foruma mamma san avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    10,967

    Početno

    Citiraj bebiana prvotno napisa Vidi poruku
    Koristila sam porodiljni 6+6 mj za prvo dijete,te u kontinuitetu njegu djeteta.U međuvremenu sam ostala trudna i sada koristim rodiljni dopust za drugo dijete,a status njege sam po preporuci referenta HZZO morala prekinuti,nikako zamrznuti i to s nadnevkom 01.01.11.Mogu li ostvariti ponovno njegu,po starom rj.da nisam rodila drugo dijete trebala bih na vještačenje u 05/2011.Interesira me hoću li imati pravo na DD od 831,00 kn i dalje obzirom na prekid.Također me interesira može li se status ponovno aktivitati i kombinirati s rodiljnim dopustom za drugo dijete.Naime u interesu mi je da što duže ostanem kod kuće,zbog mogućnosti otkaza po povratku na posao.
    Kod sljedećeg korištenja dopusta na njegu, trebat ćeš ponovo ići na vještačenje. I moći ćeš dopust kombinirati sa roditeljskim dopustom za drugo dijete (znači: njega za prvo ako je dobiješ, pa onda roditeljski za drugo).

    DD za prvo dijete ako si prekinula njegu, stvarno ne znam. Ipak pitaj. Nekako mislim da nećeš (sad) dobiti jer je taj DD uvjetovan njegom.

  3. #53
    maine coon avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2011
    Postovi
    13

    Početno

    Molim informacije,

    jesam li dužna sad sukladno novim izmjenama zakona nakon isteka 70 dana obveznog porodiljnog donositi nove papire za produženje do kraja prvih 6.mj. porodiljnog?

    Što moram donijeti u hzzo i poslodavcu za drugih 6.mj. porodiljnog?

    Koliko iznosi jednokratna pomoć hzzo za rođenje djeteta?

    Hvala unaprijed, malo sam zbunjena oko ovih novih izmjena...

  4. #54

    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Postovi
    31

    Početno

    Molim pomoć, sva sam zbunjena.
    Sada sam u 27. TT, pa me zanima koliko točno iznosi naknada za porodiljski od poroda do 6 mjeseci starosti djeteta. Da li je to po novom max. 4600 ili kao do sada prosjek zadnjih 6 mjeseci? ako netko zna, please... Ovi pravni jezik ne kužim...

  5. #55
    Osoblje foruma mamma san avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    10,967

    Početno

    Citiraj Rina prvotno napisa Vidi poruku
    Molim pomoć, sva sam zbunjena.
    Sada sam u 27. TT, pa me zanima koliko točno iznosi naknada za porodiljski od poroda do 6 mjeseci starosti djeteta. Da li je to po novom max. 4600 ili kao do sada prosjek zadnjih 6 mjeseci? ako netko zna, please... Ovi pravni jezik ne kužim...
    ako si zaposlena, sve ti je isto kao i prije.
    naknada se izračunava s osnove prosjeka u zadnjih 6 mjeseci, ako imaš ostvareni 12 mjeseci neprekidnog staža osiguranja s osnove rada, odnosno 18 mjeseci u prekidima u zadnje 2 godine.

  6. #56
    Osoblje foruma mamma san avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    10,967

    Početno

    Citiraj maine coon prvotno napisa Vidi poruku
    Molim informacije,

    jesam li dužna sad sukladno novim izmjenama zakona nakon isteka 70 dana obveznog porodiljnog donositi nove papire za produženje do kraja prvih 6.mj. porodiljnog?

    Što moram donijeti u hzzo i poslodavcu za drugih 6.mj. porodiljnog?

    Koliko iznosi jednokratna pomoć hzzo za rođenje djeteta?

    Hvala unaprijed, malo sam zbunjena oko ovih novih izmjena...
    odgovorama ti po postavljenim pitanjima:
    1. ne trebaš ništa posebno tražiti za rodiljni dopust, ako si se kod prvobitnog zahtejva izjasnila da ćeš koristiti rd do 6 mjeseca djetetovog života.
    2. hzzo moraš podnjeti zahtjev za roditeljski dopust, odmah nakon navršenih 5 mjeseci djetetovog život. od hzzo ćeš dobiti rješenje, a koji jedan primjerak dostavljaš poslodavcu.
    3. iznosi 2328,20 kn

  7. #57
    akaric avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2008
    Postovi
    25

    Početno

    Cure pozdrav , meni isto niš nije jasno...ako koja zna nek mi malo razjasni... .. Na produljenom porodiljnom sam zbog njege djeteta , u 11 mj. imamo ponovno predavanje papira na vještačenje, no ja sam trudna i trebam rodit u 7 mj. ,,, kako sad dalje .. zamrznuti to, otvorit porodiljni 28 dana kako je po zakonu...biti do sadašnjih 70 ... i onda ponovno aktivirati za prvo djete ..pa ako mi ne produže nakon 11 mj. otići ponovno za drugo...ili ?...o.k. sve sam zbrljala ali ako se neko snađe u ovome svemu i zna odgovor...bila bi zahvalna

  8. #58

    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Postovi
    31

    Početno

    Citiraj mamma san prvotno napisa Vidi poruku
    ako si zaposlena, sve ti je isto kao i prije.
    naknada se izračunava s osnove prosjeka u zadnjih 6 mjeseci, ako imaš ostvareni 12 mjeseci neprekidnog staža osiguranja s osnove rada, odnosno 18 mjeseci u prekidima u zadnje 2 godine.
    mamma san, hvala na informaciji.
    Mislila sam da je po novoj izmjeni zakona sada to limitirano na max. 4600 kn, ali znači nije

  9. #59
    maine coon avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2011
    Postovi
    13

    Početno

    Hvala mamma san!

  10. #60
    Osoblje foruma mamma san avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    10,967

    Početno

    Citiraj akaric prvotno napisa Vidi poruku
    Cure pozdrav , meni isto niš nije jasno...ako koja zna nek mi malo razjasni... .. Na produljenom porodiljnom sam zbog njege djeteta , u 11 mj. imamo ponovno predavanje papira na vještačenje, no ja sam trudna i trebam rodit u 7 mj. ,,, kako sad dalje .. zamrznuti to, otvorit porodiljni 28 dana kako je po zakonu...biti do sadašnjih 70 ... i onda ponovno aktivirati za prvo djete ..pa ako mi ne produže nakon 11 mj. otići ponovno za drugo...ili ?...o.k. sve sam zbrljala ali ako se neko snađe u ovome svemu i zna odgovor...bila bi zahvalna

    Akaric, ne razumijem zašto bi zamrzavala rodiljni dopust, koji ti je delimitiran u naknadi, a možeš ga iskoristiti samo do 6 mjeseca djetetovog života???

    Zamrznuti možeš roditeljski dopust.. ako će ti se isplatiti i ako ćeš dobiti mogućnost korištenja njege.

  11. #61

    Datum pristupanja
    Mar 2011
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    100

    Početno

    Može mi netko reći od kada vrijedi da svaka žena koja je državljanka RH i ima zdravstveno ima pravo na porodiljnu od 1600kn?
    Jel istina da prestankom ugovora na određeno gubi se i dotad placani iznos za komplikacije?
    Čula sam da po novom za porodiljnu ako imaš i dan prekida staža zadnju godinu dana padaš na 1600kn bez obzira koliko si prije radila, jel točno?

  12. #62
    Osoblje foruma mamma san avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    10,967

    Početno

    Citiraj zvijezda3 prvotno napisa Vidi poruku
    Može mi netko reći od kada vrijedi da svaka žena koja je državljanka RH i ima zdravstveno ima pravo na porodiljnu od 1600kn?
    Jel istina da prestankom ugovora na određeno gubi se i dotad placani iznos za komplikacije?
    Čula sam da po novom za porodiljnu ako imaš i dan prekida staža zadnju godinu dana padaš na 1600kn bez obzira koliko si prije radila, jel točno?
    odgovaram ti po pitanjima:
    1. Od 1.1.2009.g. - ali ovdje ti još nedostaje i neprekidno prebivalište u RH u trajanju od 5 godina. Ova potpora se inače zove rodiljna i roditeljska briga i namjenjena je roditeljima izvan sustava rada (npr. majke kućanice, studentice, učenice i sl.).

    2. bolovanje uslijed komplikacija u trudnoći, kao i svako bolovanje je vrsta prava i naknade koje se ostvaruje s osnove rada, jer zbog bolosti ili nekog stanja se ne može biti na poslu. Ako se izgubi posao (na bilo koji način, ne samo prestankom ugovora o radu na određeno vrijeme), logično je da nema potrebe niti za bolovanjem (kao pravom). Obično se naknada još dobiva do isteka razdoblja na koje je bolovanje otvoreno. (važno!!! - u roku od 30 dana od isteka ugovora, mora se prijaviti promjena osnove osiguranja na zdravstveno, jer će se izgubiti apsolunto sva prava!)

    3. To je bilo točno za zakon prije ove promjene (važeće od 31.3.2011). Sada moraš imati uvjet od 12 mjeseci neprekidnog staža osgiuranja ili 18 mjeseci s prekidima u zadnje 2 godine kako bi ti naknada bila obračunata s osnove isplaćenih plaća.

  13. #63

    Datum pristupanja
    Mar 2011
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    100

    Početno

    Hvala ti puno mamma san,
    samo mi žena na HZZO-u nije spominjala ovih 18 mjeseci u zadnje dvije godine, rekla je samo da moram imati 12mj neprekidnog staža ili padam na 1600kn porodiljskog

  14. #64
    akaric avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2008
    Postovi
    25

    Početno

    Hvala mamma san... vidiš da sam malo zbunjena u svemu... samo sam zapravo htjela vidjeti kako mi je financijski isplativije

  15. #65
    katajina avatar
    Datum pristupanja
    May 2005
    Postovi
    463

    Početno

    Je li i dalje ostaje da se rodiljni može otvoriti 45 dana prije očekivanog termina na prijedlog izabranog ginekologa? Sada spominju nekih 98 dana ( 28 + 70 )

  16. #66
    Sunshine Shoot avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2010
    Postovi
    249

    Početno

    Nikako da skužim ima li tata, koji je stranac s privremenim boravkom u RH, ista prava na roditeljski dopust... Ako netko zna iz iskustva, bila bih zahvalna..

  17. #67
    Osoblje foruma mamma san avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    10,967

    Početno

    Citiraj Sunshine Shoot prvotno napisa Vidi poruku
    Nikako da skužim ima li tata, koji je stranac s privremenim boravkom u RH, ista prava na roditeljski dopust... Ako netko zna iz iskustva, bila bih zahvalna..
    da li je zaposlen kod Hr poslodavca?

  18. #68
    Osoblje foruma mamma san avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    10,967

    Početno

    Citiraj katajina prvotno napisa Vidi poruku
    Je li i dalje ostaje da se rodiljni može otvoriti 45 dana prije očekivanog termina na prijedlog izabranog ginekologa? Sada spominju nekih 98 dana ( 28 + 70 )

    da. ovih 28 dana prije predviđenog termina je krajnji rok u kojim se otvara obvezni rodiljni dopust. U dosadašnjem zakonu bilo je 28 + 42 dana.

  19. #69
    Sunshine Shoot avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2010
    Postovi
    249

    Početno

    Citiraj mamma san prvotno napisa Vidi poruku
    da li je zaposlen kod Hr poslodavca?
    Da. Znači li da ima pravo na roditeljski dopust?

  20. #70

    Datum pristupanja
    Mar 2011
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    100

    Početno

    Ako mi netko pravne struke ili tko god se razumije u prava trudnica može pomoći savjetom:
    30.6. mi ističe ugovor na određeno, trudna sam sada 8tj., imam obrt koji miruje ali postoji. Koje su mi mogućnosti i prava kao trudnice?
    Hvala unaprijed!

  21. #71
    Osoblje foruma mamma san avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    10,967

    Početno

    Citiraj Sunshine Shoot prvotno napisa Vidi poruku
    Da. Znači li da ima pravo na roditeljski dopust?
    da. Članak 7., stavak 1., točka 1. Zakona.

  22. #72
    Osoblje foruma mamma san avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    10,967

    Početno

    Citiraj zvijezda3 prvotno napisa Vidi poruku
    Ako mi netko pravne struke ili tko god se razumije u prava trudnica može pomoći savjetom:
    30.6. mi ističe ugovor na određeno, trudna sam sada 8tj., imam obrt koji miruje ali postoji. Koje su mi mogućnosti i prava kao trudnice?
    Hvala unaprijed!
    Po osnovi obrta koji miruje - nikakva.
    Po osnovi ugovora o radu na određeno vrijeme, imate pravo na bolovanje uslijed komplikacija u trudnoći i sva ostala prava kao i zaposlene osobe.
    Istekom ugovora o radu, u roku od 30 dana prestat će i tvoja prava (bolovanje do datuma na koje je otvoreno). No, bitno je da u roku od 30 dana po isteku ugovora o radu prijaviš promjenu statusa osigurane osobe na HZZO (zdravstveno osiguranje) jer u protivnom ćeš izgubiti sva prava (ne samo na naknadu, već i na zdravstveno osgiuranje).

  23. #73

    Datum pristupanja
    Mar 2011
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    100

    Početno

    Hvala mamma san, znači da dok traje ugovor ću dobivati 4000 i nešto kuna koliko je već maksimum za bolovanje jer je plaća iznad 5000, a kad istekne ugovor? Ne mogu na burzu zbog obrta...

  24. #74
    Sunshine Shoot avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2010
    Postovi
    249

    Početno

    mamma san, hvala!

  25. #75
    sammy avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2006
    Lokacija
    Osijek
    Postovi
    132

    Početno

    Ja sam na rodiljnom do 3 godine za treće dijete i dobivam 1663 kune. E sad po ovom novom zakonu mogu zamrznuti ovih 10-ak mjeseci i otvoriti njegu za to isto dijete. Zanima me koliko iznosi njega za dijete?

  26. #76
    Osoblje foruma mamma san avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    10,967

    Početno

    Citiraj sammy prvotno napisa Vidi poruku
    Ja sam na rodiljnom do 3 godine za treće dijete i dobivam 1663 kune. E sad po ovom novom zakonu mogu zamrznuti ovih 10-ak mjeseci i otvoriti njegu za to isto dijete. Zanima me koliko iznosi njega za dijete?
    oko 2160 kn

  27. #77
    linolina avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    ST
    Postovi
    879

    Početno

    Znači, ovo je već u primjeni? Što sve treba napraviti kad se prekida taj drugi dio-u kojem najkraćem roku se to može napraviti?

  28. #78
    linolina avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    ST
    Postovi
    879

    Početno

    I ne vidim na koje najkraće razdoblje se to može napraviti, zamrznuti, mogu li se zamrznuti dva tjedna, primjerice?

  29. #79
    Osoblje foruma mamma san avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    10,967

    Početno

    Linolina, korištenje roditeljskog dopusta u dijelovima može ići tako da se koristi max 2x godišnje po MINIMALNO 30 dana.
    Dakle, ako prekineš korištenje i hoćeš ostaviti 15 dana, tih 15 dana će ti propasti.

    Najave za korištenje prava, odnosno za njihove promjene moraju se obvezno napraviti 30 dana prije nastanka promjene ili prije ponovnog uspostavljanja neiskorištenoga pripadajućeg prava, te se mora pisano obavjestiti poslodavca o toj namjeri. Na tu pisanu izjavu poslodavac mora izdati pisanu izjavu o svojoj suglasnosti. (uglavnom, članak 47. Zakona).

  30. #80
    Bebica_2 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2011
    Lokacija
    Gorski kotar
    Postovi
    237

    Početno

    Evo i ja imam jedno pitanje?!
    Situacija je ovakva (teoretski): Ako sam sada na porodiljnom koji ističe sa 1.5. a ja saznam da sam trudna i moram odmah na komplikacije, kolika će mi bit naknada na koplikacijama, a koliko poslije porodiljni?
    Jel mi poslije porodiljni ide po onom prosijeku koji sam predala za ovu trudnoću ili kako?!

  31. #81

    Datum pristupanja
    Apr 2011
    Postovi
    5

    Početno

    Bok cure, nova sam na forumu ,a vidim da se ovdje može svašta saznati i dobiti jako jako lijepih savieta , e pa moooooolim vas za savijet, ako se ista moze uopce napraviti po mom ptanju.
    Naime jučer sam doživila šok!!! i to financijski, a u današnje vrijeme .... nego da pojasnim
    U 38. sam tj. t zaposlena sam , do sad sam bila na održavanju i primala sam naknadu od hzzo-a onu od cca 4 000, to sam uspila sredit jer su mi objasnili da kako bi dobila tu naknadu moram ispunjavt onaj famozni uvjet od 1 g neprekidno ili 18 mj u 2 god, pa sam jaaaakooo pazila da ispunim taj uvjet (ostvarila sam ovaj sa 18 mj u 2 god) i sve je bilo super dok nisam sad 22.03. otvorila obavezni porodiljni i tad su mi rekli da ne ostvarujem pravo na naknadu od tih cca. 4000 nego 1600 jer nemam 12 mj neprekidnog radnog staza od kad sam krenula na porodiljni .Naime ja neprekidno radim od 1.6. 2010. prije toga sam imala nešto prekda od par mjesec, prvi posao mi je trajao ravno 1 godinu ni dana manje.
    Kad su mi to rekli toliko sam se razbjesnila jer ispada da sad kad po zakonu kad MORAM biti doma i nemogu radit jer kao država štit mlade mame i male hrvatiće dobiješ ... što....
    eh da i sad nastupa moja dilema... s obzirom da ću ja opet ispunjavati uvjet od tih 12 mj neprekidno 1.6. a i po novom zakonu bih sad bih navodno imala pravo na tih 4 000 dali se može pisati kakva molba ...zamolba.. nemam pojma što sve... da mi ponovno naprave obračun. i u biti kako je moguće da za vreijeme OBAVEZNOG porodiljnog dobiješ manje nego na bolovanju.
    ajde cure ako nešto znate da se može iskemijat molim vas javite.

  32. #82
    Osoblje foruma mamma san avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    10,967

    Početno

    Citiraj Bebica_2 prvotno napisa Vidi poruku
    Evo i ja imam jedno pitanje?!
    Situacija je ovakva (teoretski): Ako sam sada na porodiljnom koji ističe sa 1.5. a ja saznam da sam trudna i moram odmah na komplikacije, kolika će mi bit naknada na koplikacijama, a koliko poslije porodiljni?
    Jel mi poslije porodiljni ide po onom prosijeku koji sam predala za ovu trudnoću ili kako?!
    komplikacije 831 kn, nastavni rodiljni na komplikacije 1663 kune.

  33. #83
    Osoblje foruma mamma san avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    10,967

    Početno

    Citiraj krijesnica prvotno napisa Vidi poruku
    Bok cure, nova sam na forumu ,a vidim da se ovdje može svašta saznati i dobiti jako jako lijepih savieta , e pa moooooolim vas za savijet, ako se ista moze uopce napraviti po mom ptanju.
    Naime jučer sam doživila šok!!! i to financijski, a u današnje vrijeme .... nego da pojasnim
    U 38. sam tj. t zaposlena sam , do sad sam bila na održavanju i primala sam naknadu od hzzo-a onu od cca 4 000, to sam uspila sredit jer su mi objasnili da kako bi dobila tu naknadu moram ispunjavt onaj famozni uvjet od 1 g neprekidno ili 18 mj u 2 god, pa sam jaaaakooo pazila da ispunim taj uvjet (ostvarila sam ovaj sa 18 mj u 2 god) i sve je bilo super dok nisam sad 22.03. otvorila obavezni porodiljni i tad su mi rekli da ne ostvarujem pravo na naknadu od tih cca. 4000 nego 1600 jer nemam 12 mj neprekidnog radnog staza od kad sam krenula na porodiljni .Naime ja neprekidno radim od 1.6. 2010. prije toga sam imala nešto prekda od par mjesec, prvi posao mi je trajao ravno 1 godinu ni dana manje.
    Kad su mi to rekli toliko sam se razbjesnila jer ispada da sad kad po zakonu kad MORAM biti doma i nemogu radit jer kao država štit mlade mame i male hrvatiće dobiješ ... što....
    eh da i sad nastupa moja dilema... s obzirom da ću ja opet ispunjavati uvjet od tih 12 mj neprekidno 1.6. a i po novom zakonu bih sad bih navodno imala pravo na tih 4 000 dali se može pisati kakva molba ...zamolba.. nemam pojma što sve... da mi ponovno naprave obračun. i u biti kako je moguće da za vreijeme OBAVEZNOG porodiljnog dobiješ manje nego na bolovanju.
    ajde cure ako nešto znate da se može iskemijat molim vas javite.
    Krijesnica, izmjene Zakona o rodiljnim i roditeljskim potporama na snazi su od 31.3. i po njima za rodiljni su izjednačili uvjete kao i za bolovanje, odnosno dodali su i tih 18 mjeseci staža s prekidima u zadnje 2 godine.
    Da ti je kojim slučajem netko mogao savjetovati da napraviš prekid između bolovanja i rodiljnog te npr. iskoristiš godišnji, tada bi umjesto sadašnjih 45 dana prije termina, otvorila rodiljni 28 dana prije termina, što bi ti bilo nakon tog 31.3. i onda bi dobila iznos svoje plaće.

    SAd, probaj napisati zahtjev na HZZO da ti tvoju rodiljnu naknadu obračunaju prema novom zakonu. Da li će upaliti, ne znam.

  34. #84

    Datum pristupanja
    Apr 2011
    Postovi
    5

    Početno

    Hvala ti na odgovoru, mamma san ,to sam i sama mislila, neznam koliko su uspješne te molbe, ali otići ću danas do njih i probat napisati tu molbu,pozdrav..

  35. #85
    Bebica_2 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2011
    Lokacija
    Gorski kotar
    Postovi
    237

    Početno

    Citiraj mamma san prvotno napisa Vidi poruku
    komplikacije 831 kn, nastavni rodiljni na komplikacije 1663 kune.
    Hvala ti puno!
    Znači bilo bi mi pametno navuć 3 mjeseca rada da imam prosjek?!

  36. #86
    Osoblje foruma mamma san avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    10,967

    Početno

    Citiraj Bebica_2 prvotno napisa Vidi poruku
    Hvala ti puno!
    Znači bilo bi mi pametno navuć 3 mjeseca rada da imam prosjek?!
    U svakom slučaju.
    No, ako ti ginekolog savjetuje bolovanje, onda nemoj ići kontra toga.

  37. #87
    Bebica_2 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2011
    Lokacija
    Gorski kotar
    Postovi
    237

    Početno

    Ma navuć ću nekako jer sad ću cijeli 5. mjesec bit na bolovanju na temelju nalaza od psihologa zbog gubitka beba, a to je na teret poslodavca pa onda imam 27 dana godišnjeg pa će mi u zraku bit neka tri tjedna, a to si mislim da mi opet doktorica otvori kakvo bolovanje bez veze samo da mi prođu ta tri mjeseca pa onda bi s 1.8. mogla otvorit komplikacije!

  38. #88

    Datum pristupanja
    Apr 2011
    Postovi
    5

    Početno

    Bok cure, mamma san vidim da se ti razumjes u zakone , pa bih te pitala u vezi one molbe koju si mi preporucila da napisem,.
    naime ja sam u zakonu o rodiljnim naknadama nasla u jednom čl. točnije u čl. 60 situaciju kopja prakticki opisuje moje stanje po tom čl. stavku 2 ja u biti imam pravo pismeno zatraziti da mi naprave obračun po novom zakonu jer taj članak kao kaže da ako sam predala zahtijev prije stupanja na snagu novog zakon onda za mene vrijede pravila tog starog zakona ali stavak 2 kaze da imam pravo pismenom molbom zatraziti da mi naprave obracun po novom zakonu ako je za mene topovoljnije...Sad nisam bas strucna u zakonima ali ja sam to tako shvatila pa mi milom te reci dali sam u pravu i dali bi se onda mogla pozvati na taj čl. u molbi i kmoje su mi onda sanse da uspijem dobiti taj " puni" porodiljni. Mislim kad sam to procitala malo mi se vratila nada da ipak imam sanse.
    ili ako mozda znate da postoji jos nekakva caka u vezi sa tim molbama jer mi se sad cini nekako nestvarno da mi niko nije do sad na hzzo- u rekao da imam to pravo a zvala sam i pravnu sluzbu a nisu mi se cinile te tete tako zloceste..

  39. #89
    crvenkapica77 avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2009
    Postovi
    3,587

    Početno

    pozdrav
    imam pitanje i ako moze da mi netko odgovori
    nisam trudnica ali mogu biti aBd
    zanima me ova porodniljna naknada od 1600kn
    nezaposlena sam vec 5-6 god.
    ispunjavam sve uvjete za nezaposlenu osobu ali...vec godinama sam na birou , sigurno 5-6god , i danas odem na biro se redovno javiti i kazu mi da su me skinuli sa biroa jer se nisam javila za jedan posao koji su mi sms poslali, sms sam dobila ali nisam bila u svom gradu, nisam shvatila ozbiljno da se moram hitno javiti za tj dana i nisam znala da ce me skinuti zbog toga ,
    sad nisam na birou i tek se mogu za 6mj prijaviti,
    ako bi ostala trudna ja nemam prava na por. naknadu jel tako?
    zbog njihove gluposti ja necu biti 12 mj. kao sto po zakonu se mora biti najmanje na birou jer mi je to propalo i ide sve ispocetka ?
    eto ako tko zna odgovor

  40. #90
    MarijaP avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Lokacija
    Twin Peaks
    Postovi
    2,066

    Početno

    Citiraj crvenkapica77 prvotno napisa Vidi poruku
    pozdrav
    imam pitanje i ako moze da mi netko odgovori
    nisam trudnica ali mogu biti aBd
    zanima me ova porodniljna naknada od 1600kn
    nezaposlena sam vec 5-6 god.
    ispunjavam sve uvjete za nezaposlenu osobu ali...vec godinama sam na birou , sigurno 5-6god , i danas odem na biro se redovno javiti i kazu mi da su me skinuli sa biroa jer se nisam javila za jedan posao koji su mi sms poslali, sms sam dobila ali nisam bila u svom gradu, nisam shvatila ozbiljno da se moram hitno javiti za tj dana i nisam znala da ce me skinuti zbog toga ,
    sad nisam na birou i tek se mogu za 6mj prijaviti,
    ako bi ostala trudna ja nemam prava na por. naknadu jel tako?
    zbog njihove gluposti ja necu biti 12 mj. kao sto po zakonu se mora biti najmanje na birou jer mi je to propalo i ide sve ispocetka ?
    eto ako tko zna odgovor
    Svaka nezaposlena osoba ima pravo na porodiljski 12 mj. Naknada je 1663 kn. Uvijet je da si državljanka RH bar 5 god. Burza više nije uvijet!

    Sretno s bebicom i ne brini za naknadu!
    Posljednje uređivanje od MarijaP : 27.04.2011. at 14:04

  41. #91
    MarijaP avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Lokacija
    Twin Peaks
    Postovi
    2,066

    Početno

    Citiraj krijesnica prvotno napisa Vidi poruku
    Bok cure, mamma san vidim da se ti razumjes u zakone , pa bih te pitala u vezi one molbe koju si mi preporucila da napisem,.
    naime ja sam u zakonu o rodiljnim naknadama nasla u jednom čl. točnije u čl. 60 situaciju kopja prakticki opisuje moje stanje po tom čl. stavku 2 ja u biti imam pravo pismeno zatraziti da mi naprave obračun po novom zakonu jer taj članak kao kaže da ako sam predala zahtijev prije stupanja na snagu novog zakon onda za mene vrijede pravila tog starog zakona ali stavak 2 kaze da imam pravo pismenom molbom zatraziti da mi naprave obracun po novom zakonu ako je za mene topovoljnije...Sad nisam bas strucna u zakonima ali ja sam to tako shvatila pa mi milom te reci dali sam u pravu i dali bi se onda mogla pozvati na taj čl. u molbi i kmoje su mi onda sanse da uspijem dobiti taj " puni" porodiljni. Mislim kad sam to procitala malo mi se vratila nada da ipak imam sanse.
    ili ako mozda znate da postoji jos nekakva caka u vezi sa tim molbama jer mi se sad cini nekako nestvarno da mi niko nije do sad na hzzo- u rekao da imam to pravo a zvala sam i pravnu sluzbu a nisu mi se cinile te tete tako zloceste..
    Nisu tete u pravnoj službi zločeste, samo su poprilično nezainteresirane za posao. Plaća sjeda radile-neradile.

    Imaš pravo pisati zahtjev da ti se naknada isplaćuje po novom zakonu i možeš se baš pozvati na taj stavak. Ja sam tražila nešto drugo vezano za roditeljski gdje mi je bilo povoljnije da gledaju novi zakon i ostvarila sam iako su mi u pravnoj službi rekli da ne mogu i čak negativno rješenje napisali. Pa sam tražila da ispred mene pročitaju zakon i da si ga malo protumače.... I tako... Pripremi šaku apaurina i u napad....

  42. #92
    crvenkapica77 avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2009
    Postovi
    3,587

    Početno

    Nezaposlene majke

    Nezaposlene majke mogu ostvariti pravo na naknadu od dana rođenja djeteta do navršene godine dana starosti. Za blizance, treće i svako sljedeće dijete pravo na rodiljni dopust može se koristiti do navršene treće godine djetetova života.
    Nezaposlene majke imaju pravo na porodni dopust ako ispunjavaju sve sljedeće uvjete:

    -ako imaju hrvatsko državljanstvo
    -ako imaju neprekidno prebivalište u Republici Hrvatskoj najmanje tri godine prije podnošenja zahtjeva za priznanje prava na porodni dopust
    -ako su zdravstveno osigurane u Zavodu
    -ako se vode u evidenciji nezaposlenih osoba Hrvatskog zavoda za zapošljavanje najmanje 12 mjeseci koji prethode porodu djeteta za koje se ostvaruje odnosno pravo ili su se prijavile u evidenciju nezaposlenih osoba pri Hrvatskom zavodu za zapošljavanje u roku od 90 dana nakon završenog redovitog školovanja, odnosno u roku od 30 dana nakon prestanka radnog odnosa, službe ili obavljanja samostalne djelatnosti
    -ako im radni odnos ili služba nije prestala zbog toga što su otkazale ugovor o radu, odnosno službu (osim u slučaju izvanrednog otkaza ugovora o radu prouzročenog ponašanjem poslodavca) i ako im radni odnos nije prestao pisanim sporazumom o prestanku radnog odnosa, odnosno službe.

    zar ovo nije najnoviji zakon ?
    zar ne trebam biti na birou 12mj.
    cak mi je teta na zdrastvu tako naglasila

  43. #93
    crvenkapica77 avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2009
    Postovi
    3,587

    Početno

    ja sam tako ljuta i ne znam kome se zaliti da me zbog jednog sms , tako bez upozorenja skinu s biroa !!!
    i ta zbog toga gubim prava

  44. #94
    MarijaP avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Lokacija
    Twin Peaks
    Postovi
    2,066

    Početno

    Citiraj crvenkapica77 prvotno napisa Vidi poruku
    ja sam tako ljuta i ne znam kome se zaliti da me zbog jednog sms , tako bez upozorenja skinu s biroa !!!
    i ta zbog toga gubim prava
    Ma ne gubiš prava!!!!

    Sad si "roditelj van sustava rada".
    Ono citirano je stari zakon. Sad ti treba zdravstveno osiguranje po bilo kojoj osnovi i min 5 godina državljanstva (prije je bilo 3).

    A tete na hzzo-u su tete na hzzo-u..... Šta da ti kažem.... plaća sjeda radile-ne radile. I nikom ništa ako uznemire ženu u osjetljivom razdoblju života krivim informacijama.

  45. #95

    Datum pristupanja
    Mar 2011
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    100

    Početno

    Pitanje:
    Imam 18 mjeseci rada u zadnje dvije godine, ali nemam godinu dana neprekidnog. Plaća je iznad 5000kn. Kolike će mi biti komplikacije, a koliko porodiljni po novom zakonu?
    Hvala!

  46. #96
    Osoblje foruma mamma san avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    10,967

    Početno

    Crvenkapica77, imaš pravo na rodiljnu i roditeljsku brigu (kao roditelj izvan sustava rada) u visini od 1663 kune mjesečno, a od dana djetetovog rođenja (ako predaš zahtjev u roku od 30 dana po rođenju) pa do djetetovog prvog rođendana. Uvjet je: hr državaljnstvo ili stalni boravak (za stranca); prebivalište od najmanje 5 godina u komadu u Hr i najvažnije: zdravstveno osiguranje preko HZZO-a.

    Ti si provjeri da li trebaš na HZZO promjeniti osnovu osiguranja, jer su te odjavili sa burze! (kako ne bi izgubila sva prava) Mislim da ti je rok 30 dana.

  47. #97
    Osoblje foruma mamma san avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    10,967

    Početno

    Citiraj zvijezda3 prvotno napisa Vidi poruku
    Pitanje:
    Imam 18 mjeseci rada u zadnje dvije godine, ali nemam godinu dana neprekidnog. Plaća je iznad 5000kn. Kolike će mi biti komplikacije, a koliko porodiljni po novom zakonu?
    Hvala!
    Naknada i za jedno i za drugo će ti se obračunati s osnove isplaćenih plaća (izračunat će se prosječna vrijednst sata rada) u zadnjih 6 mjeseci prije mjeseca otvaranja bolovanja. s tim da će naknada za bolovanje uslijed komplikacija iznosit max 4250 kn, a kod rodiljnog će ti se maknuti limit.

  48. #98

    Datum pristupanja
    Mar 2011
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    100

    Početno

    Citiraj mamma san prvotno napisa Vidi poruku
    Naknada i za jedno i za drugo će ti se obračunati s osnove isplaćenih plaća (izračunat će se prosječna vrijednst sata rada) u zadnjih 6 mjeseci prije mjeseca otvaranja bolovanja. s tim da će naknada za bolovanje uslijed komplikacija iznosit max 4250 kn, a kod rodiljnog će ti se maknuti limit.
    Da, ali gleda li se za rodiljni samo zadnja godina neprekidnog staža? Čula sam ako nemaš godinu neprekidnog, tj makar samo jedan dan prekida u zadnjih godinu dana da padaš na 1600kn, bez obzira na placu?

  49. #99
    S2000 avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2010
    Postovi
    3,821

    Početno

    Izmjena: staž osiguranja ublažen - izjednačen sa bolovanjem (12 mjeseci neprekidno i 18
    mjeseci u prekidima zadnje 2 godine).
    Dakle zvijezdo, ova izmjena ti ide u korist. Imas srece

  50. #100
    diči avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Postovi
    557

    Početno

    slobodni dan za prenatalani pregled to je nešto novo?
    sad za to prvi put čujem
    kojim zakonom je regulirano?
    znači pismeno izjavim da sam trudna eventualno uz potvrdu i zatražim taj dan?
    ovo je super fora...
    Posljednje uređivanje od diči : 03.05.2011. at 01:24

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •