Stranica 3 od 4 PrviPrvi 1234 PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 101 do 150 od 168

Tema: Vlada usvojila izmjene Zakona o rodiljnim i roditeljskim potporama!

  1. #101
    Osoblje foruma mamma san avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    10,967

    Početno

    Citiraj diči prvotno napisa Vidi poruku
    slobodni dan za prenatalani pregled to je nešto novo?
    sad za to prvi put čujem
    kojim zakonom je regulirano?
    znači pismeno izjavim da sam trudna eventualno uz potvrdu i zatražim taj dan?
    ovo je super fora...
    zakonom o rodiljnim i roditeljskim potporama čije izmjene su važeće od 31.3.2011.

  2. #102

    Datum pristupanja
    May 2011
    Postovi
    5

    Početno

    Pomoć!!Koristim pojačanu njegu za dijete i ponovo sam trudna!Njegu bih prebacila na oca djeteta a ja bih otvorila komplikacije.Zanima me koliki će mi biti prosjek plaće,hoće li mi računati prije otvaranja njege ili za vrijeme koje sam provela na njezi.

  3. #103
    Osoblje foruma mamma san avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    10,967

    Početno

    Citiraj ninočka prvotno napisa Vidi poruku
    Pomoć!!Koristim pojačanu njegu za dijete i ponovo sam trudna!Njegu bih prebacila na oca djeteta a ja bih otvorila komplikacije.Zanima me koliki će mi biti prosjek plaće,hoće li mi računati prije otvaranja njege ili za vrijeme koje sam provela na njezi.

    bolovanje će iznositi 831 kunu. nastavno na njega rodiljni dopust - 1663 kn.

  4. #104

    Datum pristupanja
    May 2011
    Postovi
    5

    Početno

    [QUOTE=mamma san;1885700]bolovanje će iznositi 831 kunu. nastavno na njega rodiljni dopust - 1663 kn.[/QUOT
    e sad mi tek ništa nije jasno!!!Kako ću na komplikacijama dobivati 831 kn,ako sam imala na njezi 2100 kn!Zar na komplikacijama ne dobivaš 100 postotnu plaću!?I još jedno pitanje,ako se vratim radit koliko bih trebala radit da bi pojačala prosjek jer prije njege prosjek mi je bio 4237 kn

  5. #105

    Datum pristupanja
    Feb 2011
    Postovi
    27

    Početno

    i mene ovo interesira...
    neko kaže da ide prosjek sa njege, neko da ide prosjek prije otvaranja njege...a sada 831 kn, pa 1663 kn....užas...sve manji i manji iznos naknade.
    e sad...jedino ako je to po novom zakonu od 31.03.2011. Meni teta na zdravstvu kad sam pitala nije znala odgovor...rekla je da neka ja ostanem trudna pa ćemo onda razmišljati....ali ja nažalost sa takvom naknadom ne smijem ni pomisliti na drugo dijete jer i ovako ne spajamo kraj s krajem...a tako bi htjela...

  6. #106
    Ripcord avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,160

    Početno

    mamma san netko je postavio pitanje ranije, ali nisam vidjela odg, jel se što mijenjalo u pogledu drugih 6 mjeseci? Sin mi je star 3 mjeseca i produljiti ću nakon prvih 6 mjeseci rodiljni i na drugih 6 (usput, jel se u hzzo-u moram prijavit kad on navrši točno pet mjeseci ili mogu i kad bude 5 mj. i 10 dana (tako mi paše doputovati s mora)?). Kolika će mi biti naknada tih drugih 6 mjeseci, jesu li to mijenjali? (sorry, predekoncentrirana sam trenutačno za iščitavanje zakona)

  7. #107
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,489

    Početno

    [QUOTE=ninočka;1885753]
    Citiraj mamma san prvotno napisa Vidi poruku
    bolovanje će iznositi 831 kunu. nastavno na njega rodiljni dopust - 1663 kn.[/QUOT
    e sad mi tek ništa nije jasno!!!Kako ću na komplikacijama dobivati 831 kn,ako sam imala na njezi 2100 kn!Zar na komplikacijama ne dobivaš 100 postotnu plaću!?I još jedno pitanje,ako se vratim radit koliko bih trebala radit da bi pojačala prosjek jer prije njege prosjek mi je bio 4237 kn
    a zašto ne ostaneš na njezi do 28 dana prije, onda prebaciš njegu na muža , ak imaš pravo, a onda bi trebala dobiti porodiljni onakav kakav si imala prije njege.

  8. #108

    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Lokacija
    Istra
    Postovi
    3,791

    Početno

    Ja imam jedno malo neobično pitanje: Ako žena koristi pravo na bolovanje zbog komplikacija u trudnoći, a može posao obavljati od kuće u skraćenom radnom vremenu, može li ona koristiti naknada od hzz-a (onih max.- 4500 kn) i dobiti Ugovor o djelu od poslodavca za to djelomično odrađeno radno vrijeme (max 20 sati tjedno)?

  9. #109

    Datum pristupanja
    May 2011
    Postovi
    5

    Početno

    zato šta mi njega traje do kraja desetog mjeseca,meni je termin krajem dvanestog mjeseca,a muž mi ne prima redovno plaću pa sam mislila ako se na komplikacijama vraćam na puni prosjek plaće isplati se odmah otvorit komplikacije.Prijateljica mi je rekla da je ona njegu prebacila na muža kad je trebao dobit otkaz,a njima rekla da se vraća na posao i odmah otvorila komplikacije i imala je prosjek kao i prije pojačane njege,a kad sam zvala pravnu službu hzzo rekli su mi da misle da se vračam na prosjek koji sam dobivala na njezi.Tako da ni sama neznam šta sad napravit?Poslala sam i mail ima dva dana hzzo al mi nisu ništa odgovorili

  10. #110
    enchi avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2008
    Lokacija
    renesansna zvijezda
    Postovi
    1,433

    Početno

    Citiraj Ripcord prvotno napisa Vidi poruku
    mamma san netko je postavio pitanje ranije, ali nisam vidjela odg, jel se što mijenjalo u pogledu drugih 6 mjeseci? Sin mi je star 3 mjeseca i produljiti ću nakon prvih 6 mjeseci rodiljni i na drugih 6 (usput, jel se u hzzo-u moram prijavit kad on navrši točno pet mjeseci ili mogu i kad bude 5 mj. i 10 dana (tako mi paše doputovati s mora)?). Kolika će mi biti naknada tih drugih 6 mjeseci, jesu li to mijenjali? (sorry, predekoncentrirana sam trenutačno za iščitavanje zakona)
    I mene ovo zanima!

  11. #111
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,489

    Početno

    Citiraj ninočka prvotno napisa Vidi poruku
    zato šta mi njega traje do kraja desetog mjeseca,meni je termin krajem dvanestog mjeseca,a muž mi ne prima redovno plaću pa sam mislila ako se na komplikacijama vraćam na puni prosjek plaće isplati se odmah otvorit komplikacije.Prijateljica mi je rekla da je ona njegu prebacila na muža kad je trebao dobit otkaz,a njima rekla da se vraća na posao i odmah otvorila komplikacije i imala je prosjek kao i prije pojačane njege,a kad sam zvala pravnu službu hzzo rekli su mi da misle da se vračam na prosjek koji sam dobivala na njezi.Tako da ni sama neznam šta sad napravit?Poslala sam i mail ima dva dana hzzo al mi nisu ništa odgovorili
    e sad ak je to kod frendice friško, onda je valjda tak, još jednom pitaj i sretno!

  12. #112
    Bebica_2 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2011
    Lokacija
    Gorski kotar
    Postovi
    237

    Početno

    Citiraj mamma san prvotno napisa Vidi poruku
    komplikacije 831 kn, nastavni rodiljni na komplikacije 1663 kune.
    Hmmm sad sam zbunjena, zvala sam tetu u HZZo pa mi ona kaže da ako idem odmah na komplikacije da ću dobivat 2100 kn a i na porodiljnom isto tako!!
    Iako ja baš njima ne vjerujem, tako kažu pa te poslje....hmmm

  13. #113

    Datum pristupanja
    Feb 2011
    Postovi
    27

    Početno

    Citiraj ninočka prvotno napisa Vidi poruku
    zato šta mi njega traje do kraja desetog mjeseca,meni je termin krajem dvanestog mjeseca,a muž mi ne prima redovno plaću pa sam mislila ako se na komplikacijama vraćam na puni prosjek plaće isplati se odmah otvorit komplikacije.Prijateljica mi je rekla da je ona njegu prebacila na muža kad je trebao dobit otkaz,a njima rekla da se vraća na posao i odmah otvorila komplikacije i imala je prosjek kao i prije pojačane njege,a kad sam zvala pravnu službu hzzo rekli su mi da misle da se vračam na prosjek koji sam dobivala na njezi.Tako da ni sama neznam šta sad napravit?Poslala sam i mail ima dva dana hzzo al mi nisu ništa odgovorili
    imamo različitih odgovora, a još uvijek neznamo koji je točan...
    ako dobiješ odgovor javi nam što su ti odgovorili

  14. #114
    buci-buci avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2011
    Lokacija
    Zagorje zelene
    Postovi
    54

    Početno

    Cure, zanima me koji je iznos bolovanja odnosno porodiljne naknade ukoliko ne zadovoljavaš uvijet od 12 mjeseci neprekinutog radnog staža odnosno 18 mjeseci isprekidanog. Meni fali 2 mjeseca da bi zadovoljila ovaj drugi uvijet.

  15. #115
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,489

    Početno

    Citiraj natty prvotno napisa Vidi poruku
    imamo različitih odgovora, a još uvijek neznamo koji je točan...
    Ako dobiješ odgovor javi nam što su ti odgovorili
    ključić je imala takav problem ali pred skoro 2 godine i dobila je onu cifru koja je bila prije prvog porodiljnog

  16. #116
    Osoblje foruma mamma san avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    10,967

    Početno

    Citiraj Sumskovoce prvotno napisa Vidi poruku
    Ja imam jedno malo neobično pitanje: Ako žena koristi pravo na bolovanje zbog komplikacija u trudnoći, a može posao obavljati od kuće u skraćenom radnom vremenu, može li ona koristiti naknada od hzz-a (onih max.- 4500 kn) i dobiti Ugovor o djelu od poslodavca za to djelomično odrađeno radno vrijeme (max 20 sati tjedno)?

    Ne može. Ako si na bolovanju uslijed komplikacija u trudnoći nema rada niti u skraćenom radnom vremenu.

  17. #117
    Osoblje foruma mamma san avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    10,967

    Početno

    Citiraj Bebica_2 prvotno napisa Vidi poruku
    Hmmm sad sam zbunjena, zvala sam tetu u HZZo pa mi ona kaže da ako idem odmah na komplikacije da ću dobivat 2100 kn a i na porodiljnom isto tako!!
    Iako ja baš njima ne vjerujem, tako kažu pa te poslje....hmmm

    bebica_2,

    ja imam svoju informaciju. Ne znači da je ziher točna. Ako ti teta u HZZo kaže, onda je možda tako.

  18. #118
    Osoblje foruma mamma san avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    10,967

    Početno

    Citiraj buci-buci prvotno napisa Vidi poruku
    Cure, zanima me koji je iznos bolovanja odnosno porodiljne naknade ukoliko ne zadovoljavaš uvijet od 12 mjeseci neprekinutog radnog staža odnosno 18 mjeseci isprekidanog. Meni fali 2 mjeseca da bi zadovoljila ovaj drugi uvijet.
    831 kunu bolovanje - 1663 kn rodiljna naknada

  19. #119

    Datum pristupanja
    Feb 2011
    Postovi
    27

    Početno

    Citiraj Bebica_2 prvotno napisa Vidi poruku
    Hmmm sad sam zbunjena, zvala sam tetu u HZZo pa mi ona kaže da ako idem odmah na komplikacije da ću dobivat 2100 kn a i na porodiljnom isto tako!!
    Iako ja baš njima ne vjerujem, tako kažu pa te poslje....hmmm
    evo ja sam opet pitala...i sada mi teta kaže da kad bi sa njege išla odmah na komplikacije da bi dobivala oko 2100 kn (za komplikacije i prvih 6 mjeseci) a za drugih 6 mjeseci vjerojatno isto, ali nije sigurna
    a ovih 2100 kn nije prosjek nego iznos minimalne plaće...budući da imam staža a nema ni jedne isplate plaće jer sam na njezi...

  20. #120

    Datum pristupanja
    May 2011
    Postovi
    5

    Početno

    e to je i meni isto danas rekla,a kad bi sa završetkom njege otvorila komplikacije da bih primala plaću na koju sam bila prijavljena prije njege al da nije sigurna!Svejedno ja idem sljedeći tjedan u njuhovog pravnika da mi sve objasni...Jel zna tko ako se vratim radit koliko bih morala radit da vratim stari prosjek jer sa ovom crkavicom njihovom neznam kako ću preživit....

  21. #121

    Datum pristupanja
    Feb 2011
    Postovi
    27

    Početno

    a kad bi se vratila raditi morala bi imati barem 2 isplate plaće prije nego otvoriš komplikacije da bi ti išao taj prosjek...tako su meni rekli
    ako imate pravnika bolje to još jednom provjeri i nek ti sve objasni...i javi nam....jer oni ni sami ne znaju...a ja nemam više koga pitati...to je što mi je teta na hzzo-u rekla
    ima li možda ovdje koja forumašica koja ima takvu frišku situaciju nastalu nakon 31.03.2011.jer se tada nešto mijenjao zakon ?

  22. #122

    Datum pristupanja
    May 2011
    Postovi
    5

    Početno

    Pozdrav, imam pitanje vezano za rodiljni dopust i naknade, ali prvo da napišem neke info da bude jasnije.
    Trenutno sam na rodiljnom dopustu koji mi ističe 21.10.2011. Prije otvaranja prodoiljnog sam neprekinuto radila 3,5 godine i trenutno primam naknadu na porodiljnom 4000 kuna, a za rodiljni još nisam dobila prvu isplatu, ali vjerojatno će biti 2600 kn.
    U međuvremenu sam ostala trudna i sad sam 2,5 mj. ponovno trudna i termin poroda mi je 10.12.2011.
    Moja pitanja su slijedeća:
    1. U slučaju da se ne vratim raditi nego iskoristim godišnji i odmah otvorim porodiljni za 2 dijete (kad mi istekne rodiljni za 1 dijete), kolika bi mi iznosila naknada porodiljnog i rodiljnog dopusta za 2 dijete?
    2. U slučaju da prekinem trenutni rodiljni i vratim se na posao koliko moram minimalno mjeseci raditi da bi mi naknada bila puna plaća (kao i za 1. dijete)?
    3. U slučaju da prekinem rodiljni mogu li preostale mjesece "starog rodiljnog" iskoristiti prema zakonu (jeli to još uvijek dok dijete ne krene u školu ili?)
    4. Koja mi je najbolja opcija u ovoj situaciji ako se netko našao u sličnoj?

    Zahvaljujem cure na odgovoru.

  23. #123

    Datum pristupanja
    May 2011
    Postovi
    1

    Početno

    Pozdrav mudre žene, majke i one koje će to tek postati ,
    imam specifičnu situaciju i tutleke u knjigovodstvu koji pojma nemaju....molim pomoć
    na bolovanju sam od 21.02.2011. pa sve do 20.05.2011.
    zadnjih cca 1godinu bila sam prijavljena na minimalac (cca 2.500,00) iako mi je plaća puno veća
    u 5 sam tjednu trudnoće i najverojatnije ću morati na čuvanje trudnoće, odnosno na tzv. komplikacije u trudnoći
    u to sam gotovo 230% sigurna stoga što sam i prve dvije trudnoće bila na čuvanju, te stoga što sam u 42godini (odnosno, uskoro ću navršiti 42g)....
    roštala sam i čeprkla po zakonima, ispitivala i propitivala na sve strane....ali još uvijek nisam ziher da li sam dobro skontala
    dakle, pitanje/nja glasi:
    1. budući da sam do danas bila na bolovanju (nevezano uz trudnoću) da li se za prosjek uzimaju (barem) dva puna mjeseca, odnosno dvije isplaćene plaće (u ovom konkretnom slučaju lipanj i srpanj...) isplaćene od strane poslodavca (kome sam rekla neka mi izvoli vratiti osnovicu kako je ugovorom o radu propisano i potpisano) a, ne posljednjih šest mjeseci....kako čitam u zakonu??
    2. da li se ista ta (barem) dva mjeseca uzimaju za prosjek, kasnije, kod porodiljne naknade (u prvih 6mjeseci)???
    puno hvala

  24. #124

    Datum pristupanja
    May 2011
    Postovi
    5

    Početno

    evo sad bila kod tete koja radi u hzzo!ako otvorim porodiljni dok mi traje njega dobivam prosjek plaće koji sam dobivala prije otvaranja,a ako otvorim komplikacije padam na 21oo kn.e sad sam se dogovorila sa ginekologom da mi pomakne termin sedam dana unaprijed,tako da ću predzadnji dan njege otvorit porodiljni!

  25. #125

    Datum pristupanja
    May 2011
    Postovi
    3

    Početno

    drage cure: molim pomoć oko sljedećeg pitanja (jer, koliko god čitam zakon, izmjene i dopune- neke stvari mi nisu jasne)
    prvo da objasnim svoju situaciju: trudna sam 9 i pol tjedana, imam urednu trudnoću i zasad ne moram na bolovanje. na sadašnjem radnom mjestu radim 8 i pol mjeseci i ugovor mi traje do 31.07. i tad bi mi ga trebali i produžit (tako su barem obećali, jer sam objavila da asam trudna). prije toga sam bila 10 dana na burzi, a prije toga sam radila 11 mjeseci- znači imam zadovoljen uvjet o radu 18 mjeseci s prekidima u posljednje dvije godine (ili????). zanima me sljedeće: s obzirom da nisam sigurna da li će mi 31.07. produžit ugovor ili ne, da li je bolje da ja prije tog datuma odem na bolovane (čuvanje trudnoće)? naime, u slučaju da mi ugovor ne produžei ja moram na burzu- da li ću i dalje imat pravo na 100% prosjeka svoje plaće (jer tada bih bila nezaposlena). ili, u slučaju da mi produže ugovor, ali ja ipak odem na bolovanje prije no što ispunim uvjet o 12 mjeseci bez prekida- da li onda to znači da na bolovanju primam cijelu plaću, a za vrijeme porodiljnog samo onih 1600 (vidim da neki pišu o tome).
    p.s. da li u cijeloj priči igra ikakvu ulogu tip ugovora o radu- odnosno, da li je na određeno ili neodređeno vrijeme- ili to nema veze?
    puno hvala na odgovoru- jako me sve to muči i osjećam se izgubljeno.

  26. #126
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,470

    Početno

    curke,

    nažalost ne stignem čitat a imam pregled za 2-3 sata, hitno mi treba infromacija kad sad po novome počinje riduljni dopust jel 42 ili 28 dana prije termina? pitam jer imam kompliciranu Papirološku situaciju od svega par dana komplikacija pa rodiljni,ali ako su nešto mijenjali u zakonu onda ću imat i duže komplikacije, please HITNO mi treba info. a moram jurit po starije dijete u vrtić.

  27. #127
    MarijaP avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Lokacija
    Twin Peaks
    Postovi
    2,066

    Početno

    45 dana

  28. #128
    @n@ avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,984

    Početno

    Otvaraš rodiljni 28-45 dana prije termina, kad želiš.

  29. #129
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,470

    Početno

    hvala, hvala.

  30. #130
    Pink-OS avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Lokacija
    Osijek
    Postovi
    441

    Početno

    ja sam otvorila porodiljni,prekinula njegu,dobijala sam prosjek koji sam imala kada sam prvi put otšla na komplikacije sa prvim djetetom,meni su tako rekli ako se nastavlja jedn na drugo da se gledaju prosjeci kad si zadnji put radila iako i ovo što ti je teta rekla za ove 2100kn ima smisla,to je ipak zadnje što si primala

  31. #131

    Datum pristupanja
    Jun 2011
    Postovi
    1

    Početno

    cao..moja situacija je da sam trudna i termin mi je 30.7.2011..samohrna sam majka,nemam nikakvo zdrastveno osiguranje te nisam prijavljena na zavodu za zaposljavanje..zanima me dal itko zna imam li ikakva prava primanja porodiljnog i dali mogu zdrastveno dobiti ili me mora netko prijaviti...sto raditi

  32. #132
    Osoblje foruma mamma san avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    10,967

    Početno

    Citiraj medena prvotno napisa Vidi poruku
    cao..moja situacija je da sam trudna i termin mi je 30.7.2011..samohrna sam majka,nemam nikakvo zdrastveno osiguranje te nisam prijavljena na zavodu za zaposljavanje..zanima me dal itko zna imam li ikakva prava primanja porodiljnog i dali mogu zdrastveno dobiti ili me mora netko prijaviti...sto raditi
    medena,

    teško da sad možeš nešto iskopati. no provjeri, da li te roditelji mogu prijaviti kao uzdržavanog člana obitelji.
    da si barem negdje u trudnoći mogla naći neki posao, ma barem na mjesec dana.. već onda bi ostvarila zdravstveno i nakon toga zdravstveno kao nezaposlena osoba. s te osnove mogla si ostvariti i rodiljnu naknadu od 1663 kune mjesečno.

    ne znam... probaj i raspitaj se još malo. i probaj možda se javiti na svoj Centar za socijalnu skrb.. možda te oni mogu nekako prijaviti.

  33. #133

    Datum pristupanja
    Jun 2011
    Postovi
    1

    Početno

    Citiraj bebiana prvotno napisa Vidi poruku
    Koristila sam porodiljni 6+6 mj za prvo dijete,te u kontinuitetu njegu djeteta.U međuvremenu sam ostala trudna i sada koristim rodiljni dopust za drugo dijete,a status njege sam po preporuci referenta HZZO morala prekinuti,nikako zamrznuti i to s nadnevkom 01.01.11.Mogu li ostvariti ponovno njegu,po starom rj.da nisam rodila drugo dijete trebala bih na vještačenje u 05/2011.Interesira me hoću li imati pravo na DD od 831,00 kn i dalje obzirom na prekid.Također me interesira može li se status ponovno aktivitati i kombinirati s rodiljnim dopustom za drugo dijete.Naime u interesu mi je da što duže ostanem kod kuće,zbog mogućnosti otkaza po povratku na posao.
    dva mj. sam trudna i molila bi ako mi možete odgovorit na par pitanja.u 2 god imam 18 mj. prekidno staža,trenutno sam zaposlena ugovorom za stalno na neodređeno vrjeme,pošto mi je ovo druga trudnoča,i jako sam otečena i prekomjerno povračam namjeravam otvoriti komplikacije u trudnoči jer nisam u stanju raditi ,pa me zanima dali imam pravo na 100 % plače prvih 6 mj. a 80% ostalih 6 mj. ako sam dobro svatila.Molim dan mi odgovorite dali ostvarujem to pravo i kome se moram obratit ,unaprjed hvala

  34. #134

    Datum pristupanja
    Mar 2011
    Postovi
    3

    Početno

    Molila bi odgovor!
    Moja situacija je sljedeća:
    Zaposlena sam i do 10 mjeseca 2010. godine sam bila na drugoj godini roditeljskog dopusta i od tada pa do danas sam se vratila na posao i radim. Trenutno sam trudna (27 tj.) i planiram otici na onih 45 dana prije poroda na rodiljni dopust, termin mi je 26.9.2011. Kolika ce mi biti naknada kad odem na rodiljni dopust? Da bi mi racunali prosjek place unazad 6 mjeseci da li uz taj uvijet po novom zakonu moram imati 12 mjeseci neprekidnog rada?
    pozdrav Hvala!

  35. #135

    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    60

    Početno

    Citiraj maruska2 prvotno napisa Vidi poruku
    Molila bi odgovor!
    Moja situacija je sljedeća:
    Zaposlena sam i do 10 mjeseca 2010. godine sam bila na drugoj godini roditeljskog dopusta i od tada pa do danas sam se vratila na posao i radim. Trenutno sam trudna (27 tj.) i planiram otici na onih 45 dana prije poroda na rodiljni dopust, termin mi je 26.9.2011. Kolika ce mi biti naknada kad odem na rodiljni dopust? Da bi mi racunali prosjek place unazad 6 mjeseci da li uz taj uvijet po novom zakonu moram imati 12 mjeseci neprekidnog rada?
    pozdrav Hvala!
    Mene ovo također zanima, da li će mi porodiljna naknada za prvih 6 mjeseci biti puna plaća bez obzira da li otvaram porodiljni 45 ili 28 dana, ako imam 12 mjeseci neprekidnog staža...Ili, ako želim plaću, moram otvoriti porodilji s ovih 28 dana?

  36. #136
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,489

    Početno

    sve u tom roku od 45 dana do 28 dana jprije je puna plača

  37. #137

    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    60

    Početno

    Citiraj jelena.O prvotno napisa Vidi poruku
    sve u tom roku od 45 dana do 28 dana jprije je puna plača
    Hvala puno, baš sam se obradovala

  38. #138
    sandi avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    ZG
    Postovi
    132

    Početno

    Najljepse molim za pomoc. Vratila sam se na posao s rodiljnog dopusta 29.12.2010., ponovo sam trudna, termin mi je 23.03.2012., do kojeg datuma moram raditi kako bi ostvarila pravo na rodiljnu naknadu u visini pune plaće (inace staza imam 7 godina). Hvala

  39. #139

    Datum pristupanja
    Apr 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,727

    Početno

    Sandi, već si ostvarila to pravo. Moraš imati isplaćene najmanje tri plaće u firmi.

  40. #140
    sandi avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    ZG
    Postovi
    132

    Početno

    Hvala na odgovoru, ali molim pojasnjenje: na sto se onda odnosi 12 mjeseci neprekidnog staza?

  41. #141

    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zadar
    Postovi
    1,143

    Početno

    Molim Vas za savjet u ovom slučaju : posvojenjem sam postala mama 21.6.2010. dječaku od 16 mjeseci i imala pravo 12 mjeseci na posvojiteljski dopust, 22.12.2010. postala opet mama posvojenjem djevijčici od 12 mjeseci, raskinula prvi dopust koji sam koristila 6 mjeseci i otvorila novi u trajanju 12 mjeseci, u lipnju 2011. opet postala mama dječaku od 5 i pol i dobila rješenje da mi se raskida drugi dopust koji sam isto koristila samo 6 mjeseci i otvara novi u trajanju 6 mjeseci jer za djete u dobi od 5 do 8 godina trajanje dopusta je samo 6 mjeseci, i ono najspornije pošto nam je to TREĆE DIJETE u obitelji dopust se produžava za SAMO 60 DANA Zanima me imam li se po kojo osnovi pravo žaliti?

  42. #142
    Osoblje foruma mamma san avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    10,967

    Početno

    Ivanas,

    posvojiteljski dopust je ona dopust koji bi se kod majke koje su rodile djecu zvao rodiljni dopust.
    Prema čl. 36 Zakona o rodiljnim i roditeljskim brigama, zaposleni posvojitelj ima pravo na POSVOJITELJSKI DOPUST u trajanju od:
    a) 6 mjeseci, za posvojenika mlađeg od 3 godine
    b) 5 mjesecfi, za posvojenika od 3. - 5. godine starosti
    c) 4 mjeseca za posvojenika od 5. - 18 godine života.
    S time da u tvojem slučaju, posvojenja djeteta koje postaje 3. u obitelji, pripadajući dopust se produžuje za daljnjih 60 dana.

    Po iskorištenju ovog posvojiteljskog dopusta, zaposleni posvojitelj za posvojenika do 3.g. starosti ima pravo na roditeljski dopust pod uvjetima i u trajanju propisanim Zakonom. Za posvojenika starijeg od 3.g. pripadajuće pravo na roditeljki dopust do navršene 8.g. života posvojenika skraćuje se za 30 dana po svakoj navršenoj godini života posvojenika iznad te dobi.
    Način korištenja ovog roditeljskog dopusta izjednačen je sa roditeljskim dopustom zaposlenog roditelja (znači: može se koristiti jednokratno ili u dijelovima ili kao rad u skraćenom vremenu).
    Jedina stvar za koju apsolutno nisam sigurna, ali mislim da posvojitelji isto imaju pravo, je da se neiskorišteni roditeljski dopust po bilo kojem djetetu (ili u tvojem slučaju još dvoje prethodne djece) ima pravo naknadno iskoristiti. Za to te molim da se direktno raspitaš u HZZO-u. Znači, nakon ovog zadnjeg posvojiteljskog dopusta za 3. dijete, zatražiš RODITELJSKI dopust za prvo dijete, pa kasnije za drugo dijete i zadnje za trećere dijete. Te dopuste, u dogovoru sa poslodavcem, možeš koristiti kao rad u pola radnog vremena (onda ti se vremenski produžuju za ono razdoblje u kojem si radila u pola radnog vremena: znači 1 mjesec rada u pola radnog vremena, produžuje ti se za još 1 mjesec rada u pola radnog vremena, a ta dva mjeseca izjednačena su sa 1 mjesecom roditeljskog dopusta u potpusnosti).

    Molim te da javiš kako si uspjela iskrostiti prava.
    Posljednje uređivanje od mamma san : 28.07.2011. at 12:18

  43. #143

    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zadar
    Postovi
    1,143

    Početno

    Hvala na odgovoru.

    Pošto sam ja krenula na posvojiteljski kao nezaposlena mama objasnili su mi da zbog toga nemam pravo tri godine primati naknadu za treće dijete, a da sam zaposlena onda bih valjda imala kao roditeljski, a meni na rješenju piše posvojiteljska briga, a ne roditeljski dopust.
    Rekli su mi isto da imam pravo tražiti da mi se prizna pravo za neiskorišteni posvojiteljski za prvo i drugo dijete i da bi mi se trebala naknada za toliko produžiti. Kad mi istekne ovih 6 mjeseci dat ću zahtjev, pa javim kako sam prošla, da li sam uspjela iskoristiti to pravo.

  44. #144

    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zadar
    Postovi
    1,143

    Početno

    Ispravak samo mama san, za posvojenika u dobi od 5-8godina dopust je 6 mjeseci

  45. #145
    MarijaP avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Lokacija
    Twin Peaks
    Postovi
    2,066

    Početno

    Taj zakon treba mijenjati jer nije nimalo stimulativan za posvajanje starije djece!!

    Roditeljima treba omoguciti da koriste prava kao i za mladju djecu jer se jako mali broj starije djece posvoji (znam da to nije razlog, ali svejedno).

  46. #146
    sammy avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2006
    Lokacija
    Osijek
    Postovi
    132

    Početno

    Cure pomagajte. Zvala sam HZZO i dobila dva različita odgovora.
    Na porodiljnom sam do 16.01.2012. za treće dijete (zadnje 3 god), ali sad sam opet trudna i termin mi je 23.02.2012. Što znači da bi po isteku ovog porodiljnog bila manje od 45 dana do termina te bi mogla opet na porodiljni. Zanima me kolika bi mi trebala biti naknada? Da li po prosjeku plaće od prije 3 godine ili ne daj Bože ovih mizernih 1663,00 kunice?
    Jedna teta u HZZOu kaže po prosjeku, a druga veli neki minimalac (pa zar može biti manje od ovog što primam?).

  47. #147
    Osoblje foruma mamma san avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    10,967

    Početno

    Citiraj ivanas prvotno napisa Vidi poruku
    Hvala na odgovoru.

    Pošto sam ja krenula na posvojiteljski kao nezaposlena mama objasnili su mi da zbog toga nemam pravo tri godine primati naknadu za treće dijete, a da sam zaposlena onda bih valjda imala kao roditeljski, a meni na rješenju piše posvojiteljska briga, a ne roditeljski dopust.
    Rekli su mi isto da imam pravo tražiti da mi se prizna pravo za neiskorišteni posvojiteljski za prvo i drugo dijete i da bi mi se trebala naknada za toliko produžiti. Kad mi istekne ovih 6 mjeseci dat ću zahtjev, pa javim kako sam prošla, da li sam uspjela iskoristiti to pravo.
    Ivanas,

    ja sam ti odgovarala pod pretpsotavkom da si ZAPOSLEN roditelj (tako sam shvatila iz posta, a i nigdje, osim u zadnjem postu nisi napisala svoj radnopravni status). Jer za zaposlenog posvojitelja vrijedi sve ono što sam ti napisala.

    Nezaposlenog posvojitelja, regulira čl 39. Zakona, pa je tako i tamo istaknuto pravo na posvojiteljsku poštedu od rada ioli posvojiteljsku brigu o djetetu (ovisno o tome da li se radi o nezaposlenom roditeluju čiji je status reguliran preko burze ili o roditleju izvan sustava rada) u trajanju od 6. mjeseci za posvojenika u dobi od 5 - 8 godine. Ujedno za ovo treće dijete dobivaš ekstra još 60 dana (odnoso 2 mjeseca). I to je to.

    I isto takko smatram, kao što su ti i u HZZOu rekli da prije isteka ovog posvojiteljskog dopusta, tražiš nastavak korištenja onih neiskorištenih dopusta. Misloim da će ti više odlučivati to koliko ti je dana ostalo za iskoristiti od prethodnih dopusta (odnosno ako je ostalo po dopustu manje od 30 dana, bojim se da ćeš to teško ostvariti).

    u svakom slučaju javi se!

  48. #148
    Osoblje foruma mamma san avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    10,967

    Početno

    Citiraj sammy prvotno napisa Vidi poruku
    Cure pomagajte. Zvala sam HZZO i dobila dva različita odgovora.
    Na porodiljnom sam do 16.01.2012. za treće dijete (zadnje 3 god), ali sad sam opet trudna i termin mi je 23.02.2012. Što znači da bi po isteku ovog porodiljnog bila manje od 45 dana do termina te bi mogla opet na porodiljni. Zanima me kolika bi mi trebala biti naknada? Da li po prosjeku plaće od prije 3 godine ili ne daj Bože ovih mizernih 1663,00 kunice?
    Jedna teta u HZZOu kaže po prosjeku, a druga veli neki minimalac (pa zar može biti manje od ovog što primam?).
    Ako odmah nakon zatvaranja sadašenjeg dopusta otvaraš novi, onda će ti naknada iznositi onoliko koliko si imala u prviih šest mjeseci (rodiljni dopust) prethodnog djeteta, ali SAMO POD PRETPOSTAVKOM da si zaposlena.
    Ako si nezaposlena, naknada iznosi 1663 kune mjesečno.

  49. #149
    sammy avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2006
    Lokacija
    Osijek
    Postovi
    132

    Početno

    mamma san tnx da zaposlena sam. Joj super već me uhvatila panika iako po nekakvoj logici sam si i mislila tako alo ponekad logika nema veze.

  50. #150

    Datum pristupanja
    Aug 2011
    Postovi
    1

    Početno

    Bokić svima...Radila sam u jednoj firmi otišla na porodiljni dopust i nakon toga dobila sam otkaz,.za par dana ponovno sam se zaposlila i saznala sam da sam trudna i nakon mjesec dana rada u toj drugoj firmi moj ginekolog prepiso mi je komplikacije u trudnoći.Ja sam sad dobila koplikacije 2,200 kn ali moja plača iznosi 4500 kn..Pa me zanima zašto je to tako???

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •