Stranica 4 od 4 PrviPrvi ... 234
Pokazuje rezultate 151 do 168 od 168

Tema: Vlada usvojila izmjene Zakona o rodiljnim i roditeljskim potporama!

  1. #151
    Natascha avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    24

    Početno

    Prije svega, pozdrav svima. Nova sam ovjde i očajnički u potrazi za točnim informacijama....
    Ovo je moja situacija:
    Trenutno sam doma na produljenom roditeljskom dopustu koji mi istiće u travnju slijedeće godine. Planiramo drugo dijete; naglasak je na PLANIRAMO. Čula sam da ako je drugi porodiljni/komplikacije odmah iza prvog, da se komplikacije i porodiljni izračunavaju po prosjeku koji je bio važeć i za prve komplikacije i porodiljni. Išla sam pitati u HZZO, čisto da utvrdim gradivo i ostala šokirana! Prvo mi je telefonnom mladi pravnik u Jukićevoj rekao da po zakonu se nemože uzeti u obzir prosjek plaće od prvog porodiljnog, već se on može izračunati samo na osnovu plaće zadnjih 6 mjeseci, a obzirom da ja ne primam plaću zadnjih 6 mjeseci, već naknadu za roditeljski dopust, naknada na drugom porodiljnom bi mi bila onaj minimum od 1.663 kn (čak je i čitao članke zakona gdje to piše). Onda sam par dana kasnije (29.07.11., petak) konačno telefonom uspjela dobiti pravnicu u Klovićevoj koja mi je rekla da naravno da bi mi se uzeo u obzir prosjek plaća prije prve trudnoće na osnovu kojeg bi mi se računalo bolovanje i nastavno porodiljni za drugo dijete. Čudom se čudila kada sam joj ispričala što mi je rekao njen kolega iz Jukićeve. No, vrag mi nije dao mira, pa sam slijedeći ponedjeljak i osobno otišla u Klovićevu da mi to i osobno kažu. No, tamo sam naletjela na treću pravnicu koja mi je pak rekla treću varijantu: da bi mi se za izračun naknade uzela u obzir naknada koju dobivam dok sam na roditeljskom dopustu, a nikako minimum ili nedaj bože plaća prije bolovanja za prvo dijete.... Ova pak pravnica sa kojom sam telefonski razgovarala je taman otišla na godišnji, i, ironije li, neznaju kada niti da li će se vratiti.....
    Našla sam također na jednom forumu (Legalis) podatak da je takva situacija regulirana od 28.03 ove god. izmjenom zakona na bolje za trudnice u takvoj situaciji tako da ako se ide sa porodiljnog/roditeljskog na komplikacje ili odma otvara novi porodiljni naknada je ista kao i za prethodnu trudnoću, samo nesmije biti niti jedan dan prekida, a to točno opisuje moju situaciju. Neznam, možda je stvar u tome što ja nisam pravnik pa neznam čitati zakone...
    Možete li mi pomoći tko je tu u pravu? Jer ukoliko nebi imala naknadu za komplikacije i porodiljni kolika mi je plaća, nažalost morati ćemo ostati na jednom djetetu....

    Ovdje sam pak našla 3 slične situacije sa različitim odgovorima:

    1. Bebica_2 prvotno napisa
    Evo i ja imam jedno pitanje?!
    Situacija je ovakva (teoretski): Ako sam sada na porodiljnom koji ističe sa 1.5. a ja saznam da sam trudna i moram odmah na komplikacije, kolika će mi bit naknada na koplikacijama, a koliko poslije porodiljni?
    Jel mi poslije porodiljni ide po onom prosijeku koji sam predala za ovu trudnoću ili kako?!
    komplikacije 831 kn, nastavni rodiljni na komplikacije 1663 kune.

    1. ninočka prvotno napisa
    Pomoć!!Koristim pojačanu njegu za dijete i ponovo sam trudna!Njegu bih prebacila na oca djeteta a ja bih otvorila komplikacije.Zanima me koliki će mi biti prosjek plaće,hoće li mi računati prije otvaranja njege ili za vrijeme koje sam provela na njezi.

    bolovanje će iznositi 831 kunu. nastavno na njega rodiljni dopust - 1663 kn.


    1. sammy prvotno napisa
    Cure pomagajte. Zvala sam HZZO i dobila dva različita odgovora.
    Na porodiljnom sam do 16.01.2012. za treće dijete (zadnje 3 god), ali sad sam opet trudna i termin mi je 23.02.2012. Što znači da bi po isteku ovog porodiljnog bila manje od 45 dana do termina te bi mogla opet na porodiljni. Zanima me kolika bi mi trebala biti naknada? Da li po prosjeku plaće od prije 3 godine ili ne daj Bože ovih mizernih 1663,00 kunice?
    Jedna teta u HZZOu kaže po prosjeku, a druga veli neki minimalac (pa zar može biti manje od ovog što primam?).
    Ako odmah nakon zatvaranja sadašenjeg dopusta otvaraš novi, onda će ti naknada iznositi onoliko koliko si imala u prviih šest mjeseci (rodiljni dopust) prethodnog djeteta, ali SAMO POD PRETPOSTAVKOM da si zaposlena. Ako si nezaposlena, naknada iznosi 1663 kune mjesečno

    Molim Vas, pomagajte!!! Želimo još jedno dijete više nego išta, ali bez naknade u visini plaće (koliko sam imala na prvim komplikacijama i porodiljnom dopustu), to si niti u ludilu nemožemo priuštiti, a i suprug i ja već imamo dosta godina...
    Nisam napomenula da sam u radnom odnosu i da sam prije prvog djeteta imala 8 godina neprekinutog radnog staža.
    Postoji li kakva druga kombinacija po kojoj bih za drugu trudnoću mogla imati puni prosjek plaće na komplikacijama i porodiljnom?

    PUNO HVALA!!!!!

  2. #152

    Datum pristupanja
    Aug 2011
    Postovi
    1

    Početno

    Bok cure,
    molim vas pojašnjenje (laičkim jezikom) koliko dobivaš na bolovanju za komplikacije? Naime, ja imam puno veću plaću od onih 4000 i nešto kuna! Znam da se za porodiljni računa zadnjih 6 mjeseci, da li u to ulazi ovo bolovanje? I da li porodiljna naknada prvih 6 mj,ima limit? Hvala

  3. #153
    TARA M avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2008
    Lokacija
    ZAGREB
    Postovi
    223

    Početno

    pozdrav,,,ja sam majka blizanaca,znači po ovome imam pravo zamrznuti porodiljni i otići na njegu djeteta to ovisi znači o njenom fizijatru ,jer malena jedna treba još ići na vježbe ??? hvala,,jel netko zna,,,?

  4. #154
    TARA M avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2008
    Lokacija
    ZAGREB
    Postovi
    223

    Početno

    marab,mislim da su ti komplikacije puna plača,,,

  5. #155
    @n@ avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,984

    Početno

    TaraM, nisam 100% sigurna, ali mislim da prvo moraš iskoristiti cijeli roditeljski dopust, pa onda možeš otvoriti njegu. Nekad sam negdje čitala o toj nebulozi.

  6. #156
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,482

    Početno

    TaraM,po novome ne treba odradit cijeli roditeljski,da bi se ostvario pravo na njegu, ali eto sammy je tražila njegu i nije dobila. Sad valjda ovisi od onoga koji rješava papire, probaj predat papire za njegu i čekaj rješenja,pa javi kaj je bilo
    Posljednje uređivanje od jelena.O : 09.08.2011. at 15:35

  7. #157

    Datum pristupanja
    Aug 2011
    Postovi
    1

    Početno

    Natascha, baš čitam tvoj problem i vjeruj mi da i ja očajnički tražim informacije, i moram priznati da mi je najgore što na 100 strana 100 različitih informacija. Ja sam inače poslala upit mailom na HZZO i baš me zanima da li će mi odgovoriti. Moram priznati da su mi do sada na sve upite pisano i to vrlo iscrpno odgovorili, a i to ti je i njihovo slovo na papiru, po meni bolje nego zvati. Ako ne dobijem odgovor, ja čak planiram možda tvati RRIF, pa ako treba i platiti pravni savjet ili pak otiči u neki odvjetnički ured. Čini mi se da vrijedi za to potrošiti lovu budući da je u našoj državi sve moguće, pa i to da te na kraju tvoja vlastita država zezne. To je žalosno, ali što se može. Tako da ti nažalost ne mogu puno pomoći, ali bih ti savjetovala da pošalješ upit na HZZO (mail imaš na njihovom homepageu)

    Inače moj je problem sljedeći:
    Zbog komplikacija u prethodnoj trudnoći, a zbog učestalih spontanih pobačaja, poremećene koagulacije itd., bila sam na bolovanju radi komplikacija u trudnoći od 01.03.2010.-14.08.2010. godine te u tom period primala naknadu od 4.257,00 kn mjesečno. Za vrijeme trajanja rodiljnog dopusta (15.08.2010.-13.03.2011.) primala sam punu plaću prema prosjeku zadnjih 6 mjeseci prije komplikacija. Tijekom trajanja roditeljskog dopusta (14.03.2011.-09.09.2011.) primam naknadu od 2.660,80 kn.
    Trenutno sam ponovno trudna, a obzirom na ozbiljne probleme tijekom prethodnih trudnoća vjerujem da ću nakon isteka roditeljskog dopusta ponovno morati na bolovanje radi komplikacija u trudnoći. U slučaju navedenoga zanima me koji ću iznos naknada primati (naknada za bolovanje radi komplikacija, rodiljna i roditeljska naknada), na koji način se navedeno utvrđuje kao i temeljem kojih članaka Zakona?

    Zahvaljujem svima na odgovorima!!!

  8. #158
    TARA M avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2008
    Lokacija
    ZAGREB
    Postovi
    223

    Početno

    Hvala cure,,,probat ću,čekat ću fizijatra da napiše za malenu...ja sam zvala hzzo,pa su mi rekli da predam papire ,objasnila sam im da sam majka blizanaca,,samo su me pitali jesam li u radnom odnosu,valjda je to bitno,,,ako nisi nema njege,--navodno sam tako čula

  9. #159
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,482

    Početno

    taraM,ovo je jako bitno dal si u radnom odnosu,ali i muž mora biti
    prije nek predaš obavezno si isčitaj malo topic njega djece nakon godinu dana
    Posljednje uređivanje od jelena.O : 13.08.2011. at 18:33

  10. #160
    Natascha avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    24

    Početno

    Ima li netko stručan da nam odgovori... već više neznamo što nam je raditi...
    spolic, puno hvala na savjetu!!!

  11. #161

    Datum pristupanja
    Aug 2011
    Postovi
    2

    Početno

    veliki pozdrav svima, trudna sam 7 tjedana..
    dakle, ako mi netko ovdje može pomoći bila bih vam jako zahvalna, tražim po raznim forumima već 2 sata da pročitam nesto, ali nisam nasla nesto sto bi mi moglo pomoći - moja situacija je sljedeća:
    radim na određeno od 20.4. (uskrsa),ugovor mi ističe 31.8., nemam 12 mj staža neprekidno i nemam 18mjeseci u zadnje 2 godine, dali bih mogla pitati u firmi da me stave na ugovor na neodređeno tako da dobivam veći iznos od bolovanja (plaća mi je 4000,00kn, na bolovanje idem svakako zbog krvarenja) dali to firmu išta košta? da li bih time uopće nešto dobila ? ovako kako mi sada stvari stoje dobivala bih 831,50 kn dok sam na bolovanju, a poslije 1663 ili tako nešto kn, što mi je izuzetno malo s obzirom da moj dragi ( a i vjenčanje nas čeka ) po zimi ima samo 2800 kn plaću, a samo stan nas košta 2000,00 kn mjesečno, i nemojte mi molim vas predlagati da se selim, za stan bi nam pomogli starci, ali svejedno nam je malo, postoji li neka rupa, rupica u zakonu kroz koju bih se mogla provući??
    molim vas pomozite
    __________________

  12. #162

    Datum pristupanja
    Aug 2011
    Postovi
    1

    Početno

    Pozdrav svima!

    Molila bi Vas pomoć, moja situacija je sljedeća:

    1. Zaposlena od 07.05.2009. do 24.02.2011. ( 1god 9 mj 19 dana) prijavljena na plaću od 4,500 kn
    2. Na Zavodu za zapošljavanje od 24. 02. do 22. 8. 2011. (NEPUNIH 6 mj) dobivala naknadu
    3. Od 22.8. 2011. u radnom odnosu kod obrtnika oca

    Moje pitanje je sljedeće.

    ukoliko bi sad ostala trudna (sljedeći mjesec) :
    1. kad bi mogla otići na komplikacije u trudnoći, a da imam pravo na puni iznos plaće?
    2. koji prosjek plaće bi mi se gledao kad radim svega mjesec dana, a prije toga sam imala prekid?

    Hvala puno unaprijed! Kolko sam upućena (a nisam previše) ja bi mogla spadati u onu kategoriju 18 mjeseci u zadnje 2 godine, ali ne znam dal se to tako gleda i za komplikaciju ili samo porodiljni.

  13. #163
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,482

    Početno

    Citiraj bbubba prvotno napisa Vidi poruku
    radim na određeno od 20.4. (uskrsa),ugovor mi ističe 31.8., nemam 12 mj staža neprekidno i nemam 18mjeseci u zadnje 2 godine, dali bih mogla pitati u firmi da me stave na ugovor na neodređeno tako da dobivam veći iznos od bolovanja (plaća mi je 4000,00kn, na bolovanje idem svakako zbog krvarenja) dali to firmu išta košta? da li bih time uopće nešto dobila ? ovako kako mi sada stvari stoje dobivala bih 831,50 kn dok sam na bolovanju, a poslije 1663 ili tako nešto kn, što mi je izuzetno malo s obzirom da moj dragi ( a i vjenčanje nas čeka ) po zimi ima samo 2800 kn plaću, a samo stan nas košta 2000,00 kn mjesečno, i nemojte mi molim vas predlagati da se selim, za stan bi nam pomogli starci, ali svejedno nam je malo, postoji li neka rupa, rupica u zakonu kroz koju bih se mogla provući??
    sad firmu to ne dojde ništ,ali neki nisu voljno to dat, pitaj ništ te ne košta.

  14. #164
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,482

    Početno

    Citiraj ilarija prvotno napisa Vidi poruku
    Pozdrav svima!

    Molila bi Vas pomoć, moja situacija je sljedeća:

    1. Zaposlena od 07.05.2009. do 24.02.2011. ( 1god 9 mj 19 dana) prijavljena na plaću od 4,500 kn
    2. Na Zavodu za zapošljavanje od 24. 02. do 22. 8. 2011. (NEPUNIH 6 mj) dobivala naknadu
    3. Od 22.8. 2011. u radnom odnosu kod obrtnika oca

    Moje pitanje je sljedeće.

    ukoliko bi sad ostala trudna (sljedeći mjesec) :
    1. kad bi mogla otići na komplikacije u trudnoći, a da imam pravo na puni iznos plaće?
    2. koji prosjek plaće bi mi se gledao kad radim svega mjesec dana, a prije toga sam imala prekid?

    Hvala puno unaprijed! Kolko sam upućena (a nisam previše) ja bi mogla spadati u onu kategoriju 18 mjeseci u zadnje 2 godine, ali ne znam dal se to tako gleda i za komplikaciju ili samo porodiljni.
    najmanje 2 plaće,znači treba radit kalendarski najmanje tri mjeseca.

  15. #165

    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Postovi
    37

    Početno Pitanje

    moram biti drzavljanka 5godina ili imati drzavljanstvo tek koji mjesec i 5godina neprekidnog boravka???

  16. #166
    Osoblje foruma mamma san avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    10,967

    Početno

    Citiraj spolic prvotno napisa Vidi poruku
    Natascha, baš čitam tvoj problem i vjeruj mi da i ja očajnički tražim informacije, i moram priznati da mi je najgore što na 100 strana 100 različitih informacija. Ja sam inače poslala upit mailom na HZZO i baš me zanima da li će mi odgovoriti. Moram priznati da su mi do sada na sve upite pisano i to vrlo iscrpno odgovorili, a i to ti je i njihovo slovo na papiru, po meni bolje nego zvati. Ako ne dobijem odgovor, ja čak planiram možda tvati RRIF, pa ako treba i platiti pravni savjet ili pak otiči u neki odvjetnički ured. Čini mi se da vrijedi za to potrošiti lovu budući da je u našoj državi sve moguće, pa i to da te na kraju tvoja vlastita država zezne. To je žalosno, ali što se može. Tako da ti nažalost ne mogu puno pomoći, ali bih ti savjetovala da pošalješ upit na HZZO (mail imaš na njihovom homepageu)

    Inače moj je problem sljedeći:
    Zbog komplikacija u prethodnoj trudnoći, a zbog učestalih spontanih pobačaja, poremećene koagulacije itd., bila sam na bolovanju radi komplikacija u trudnoći od 01.03.2010.-14.08.2010. godine te u tom period primala naknadu od 4.257,00 kn mjesečno. Za vrijeme trajanja rodiljnog dopusta (15.08.2010.-13.03.2011.) primala sam punu plaću prema prosjeku zadnjih 6 mjeseci prije komplikacija. Tijekom trajanja roditeljskog dopusta (14.03.2011.-09.09.2011.) primam naknadu od 2.660,80 kn.
    Trenutno sam ponovno trudna, a obzirom na ozbiljne probleme tijekom prethodnih trudnoća vjerujem da ću nakon isteka roditeljskog dopusta ponovno morati na bolovanje radi komplikacija u trudnoći. U slučaju navedenoga zanima me koji ću iznos naknada primati (naknada za bolovanje radi komplikacija, rodiljna i roditeljska naknada), na koji način se navedeno utvrđuje kao i temeljem kojih članaka Zakona?

    Zahvaljujem svima na odgovorima!!!
    Spolic,

    makar vjerujem da ćeš i na HZZo dobiti cijelu hrpu različitih odgovora, ja ti ovjde dodejem i svoj.
    U boldanom opisanom slučaju, za bolovanje ćeš dobiti 831 kunu, a rodiljni 1663 kune.

    akt se zove Pravilnik o pravima, uvjetima i načinu ostvarivanja prava iz obveznog zdravstvenog osiguranja NN 67/2009 od 10.6.2009.

  17. #167
    Osoblje foruma mamma san avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    10,967

    Početno

    Natascha, moje mišpljenje je ono što sam odgovorila spolic.
    No, da si kojim slučajem sad ostala trudna i da istekom prvog roditeljskkog dopusta, već naredni dan otvoriš RODILJNI dopust, tada bi ti naknada iznosia kao i kod provg rodiljnog dopusta. Ako prije tog drugog rodiljnog prethodi boloanje nastavno na prvi roditeljski dopust, tada naknada za bolovanje iznosi 831 kunu, a za rodiljni 1663 kune.

    Nadalje, ako se iza prvog roditeljskog vratiš na posao i ostvariš dvije isplaćene plaće ali isplaćene zaključno U mjesecu koji je prethnodio mjesecu kad otvaraš boloavnje, onda će ti naknada za bolovanje biti obračunata s osnove isplaćenih plaća.

  18. #168
    Osoblje foruma mamma san avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    10,967

    Početno

    Citiraj Eta0703 prvotno napisa Vidi poruku
    moram biti drzavljanka 5godina ili imati drzavljanstvo tek koji mjesec i 5godina neprekidnog boravka???
    Eta0703,
    pretpostavljam da pitaš za rodiljnu i roditeljsku brigu?

    Uvjeti su:
    - hrvatsko državaljanstvo ILI status stranca s odobrenim stalnim boravkom
    - neprekidno prebivalište ILI stalni boravak u RH najmanje 5 godina
    - obvezno zdravstveno osiguranja kod HZZO

Stranica 4 od 4 PrviPrvi ... 234

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •