Stranica 1 od 3 123 PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 1 do 50 od 102

Tema: gubitak bebe radi upale posteljice

  1. #1
    velika.jabuka avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Postovi
    221

    Početno gubitak bebe radi upale posteljice

    drage mame,

    saznali smo da je gubitak našeg sinčića u 25. tjednu uzrokovan upalom posteljice. bez ikakvih simptoma i upozorenja, naš se dečko navečer ritao a ujutro je njegovo srčeko prestalo kucati i zauvijek je zaspao. to što je razlog iznimno rijedak i da uglavnom ni ne završava smrću bebice uzrokovalo nam je samo još više boli.. ako je to moguće.

    na netu, pa čak i od doktora, sam dobila vrlo malo informacija o ovom uzroku i, ono što mi je najbitnije, pretragama i prognozama za iduće trudnoće. neki tvrde da je šansa za ponavljanjem vrlo mala, dok drugi kažu da se radi genetske predispozicije i kolonizacije virulentnijim bakterijama 'voli' ponoviti. što se tiče pripreme za iduću trudnoću, preporučili su mi samo briseve. paralelno, došla sam i do nekih homeopatskih pripravaka za ciljano lokalno jačanje imuniteta (injekcije se daju u donji dio trbuha), obnavljanje i jačanje sluznica i cervixa, borbu protiv infekcija (nešto na bazi propolisa).

    primjetila sam da je više mama na ovom pdf-u spominjalo upalu plodovih ovoja. voljela bih da podijelimo iskustva i informacije, i da nam mame koje su prošle isto i nakon toga rodile živu i zdravu dječicu tu ostave iskrice nade.

  2. #2

    Datum pristupanja
    Feb 2011
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    77

    Početno

    Draga jabuka tvoja prica je identicna kao i moja.Uzrok gubitka bebe u 20 tt upala posteljice i plodovih ovoja.Brisevi koje sam uzimala u toj trudnoci su uvijek bili negativni tako da neznam koja bakterija je uzrokovala spontani,a bris koji su mi uzeli kad sam primljena u bolnicu isto sterilan.Sto pitanja kako,zasto nitko nezna odgovor.Ono sta sam saznala od svog ginekologa i na internetu je to da najcesce za takve upale sa fatalnim ishodom je kriv beta hemoliticki streptokok koji najcesce zena ni nezna da je nosioc jer ne radi nikakve probleme. E sad ja sam ginekol.molila da me posalje u bolnicu na biopsiju endometrija prije sljedece trudnoce,nije htjela ni cut jer kao moze bit stetnih posljedica a uzrok ostat i dalje neotkriven tako da sam odustala.Kad mi je zavrsila prva menstruacija ponovila mi je briseve na aerobe,anaerobe,mikoplazme,ureaplazmu i klamidiju i urinokulturu i papa test.Svi nalazi su bili ok i dala mi je zeleno svijetlo za novu trudnocu,tocno nakon 6 mj.sam ostala trudna i moje zlato se rodilo savrseno zdravo.Tijekom te trudnoce mi je uzimala ponovo briseve na svakom pregledu znaci svaka 3 do 4 tj. i sve je bilo ok.Nazalost uzrok spontanog neznam ni danas. Samo hrabro naprijed i bit ce sve ok.Nadji dobrog ginica koji nije skrt na uputnicama i koji ce redovito uzimat briseve.Sretno i pitaj ako te jos sta zanima,nadam se da sam te barem malo utjesila.

  3. #3
    velika.jabuka avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Postovi
    221

    Početno

    hvala, ninjago, jesi!
    vidiš, ja sam u 9. tjednu u urinu imala streptokok grupe B za koji mi je gin rekao da je čest i bezopasan (osim tijekom poroda), popila antibiotik i od tada je bilo sve čisto, ali moguće je da je baš ta beštija uzrok.. pričala sam s jednom doktoricom iz Tuzle, koja puno surađuje s američkim doktorima, pa mi je rekla da je problem koji uzrokuje strepB postao tako učestao da razmišljaju da trudnicama uvedu cijepljenje protiv njega.. e sad, kako to funkcioinira nije mi jasno. cijepljenje protiv bakterije? možda je to više kao neka profilaksa tijekom trudnoće..

  4. #4

    Datum pristupanja
    Feb 2011
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    77

    Početno

    A nazalost doktorima je sve bezopasno dok se nesto nedogodi a onda je kasno.U mom slucaju pretpostavljaju da je streptokok bio uzrok jer sam nakon poroda 2006 kad sam rodila sina dobila visoku temp.1 dan nakon poroda i CRP mi je bio jako visok i tada mi je u urinu i brisu izoliran strptokok.Ostala sam u bolnici 10 dana na antibioticima intravenozno i za kuci sam jos dobila klavocin tab.Kontrolni brisevi su tada bili ok kao i od mm.Tako da misle da sam sklona tim bestijama i da sam ih u trudnoci opet pokupila ,razmnozile se i uzrokovale spontani.Da i prije ove zadnje trudnoce mm je radio briseve,urinokulturu i spermu na bakterioloski da se iskljuci upala kod njega.Sad imam 2 zdrave djece tako da ne gubi nadu.I imala sam 2005 missed.ab.u 9 tj. tako da sam i ja prosla tezak put do svoje djecice.

  5. #5
    klarita2 avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2010
    Postovi
    644

    Početno

    velika jabukamislim da se u zadnje vrijeme jako puno spontanih događa zbog upale pl ovoja i trombofilije i nije mi jasno da dr u početku trudnoće trudnice ne šalju na neke pretrege za trombof , a za šećer šalju koga treba i ne treba.
    Ne znam puno o tome a li mislim da sam čula da se ta upala ne treba ponoviti u slij trudnoći. ja sam skolna E.Colli , od malena , pa najgore bilo na faklultetu, a vidiš kako Bog da u obje trudnoće sve čisto i evo sada poslije. Zadnji put sam imala 2008.god. Inače sama nosim privatno urin kadf god osijetim da mi nešto smeta a preglede u gin mi je rekla pošto sam mlada da obavljam papa svakih 6.- 8.mj a ne kako su mi prije rekli svakoh god dana.

  6. #6
    maj avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2011
    Postovi
    49

    Početno

    Citam vas vec tri sedmice i toliko toga tuznog sam procitala da ponekada se bojim kako sam postala takav covjek da tuga mi moze pomoci. A jeste. Jer pomogle ste mi da shvatim da nisam sama tj. nisam jedina. Da nisam zakazala kao zena, da moje tijelo nije ubilo moje dijete.
    Sve je pocelo u septembru prosle godine. Moj muz i ja zivimo poprilicno stresan zivot. Medjutim kada se u septembru pojavila crtica na testu odlucili smo usporiti. Promijeniti svoje navike malo se smirit. Medjutim nije islo preko noci. Zivjeli smo u razlicitim gradovima zbog posla, odvojeno, no krajem decembra selimo se u novi stan, u sasvim stranom gradu za oboje, jer muz dobija tu posao. Pocetkom januara imam kontrolu i moj muz je prvi put samnom da vidi bebicu. 19. sedmica. Moja dusica se krije ne da se pokazati, ali doktor uspjeva otkriti i potvrditi nam da je djevojcica. Eh sada pocinje potraga za imenom. Polako se nas zivot smiruje, ja sam napustila posao da bi zivjeli konacno zajedno, promijenila grad, ali nista mi ne smeta jer imam dusicu moju. Ona mi je najbitnija, ona mi mijenja sve ostalo i nista mi ne nedostaje, a i moj muz je tu. Nakon tog pregleda provodimo najljepse sedmice od kada smo zajedno.
    U 23. sedmici je sljedeca kontrola. Na ultrazvuku se vidi da srce nase bebe ne kuca. Moja beba je umrla. Sok. Uzas. Srusio se svijet. Placemo oboje, molimo doktora da nam kaze da nije istina. Odmah dobijam uputu u bolnicu. Ja nisam otvorena, nista nisam osjecala, nikakva bol, nista, kako? Moja djevojcica se nikada nije puno pomjerala nisam mogla ni na osnovu toga osjetiti. Nista. Dobila sam prvu tabletu u tri poslije podne. Moju djevojcicu sam rodila u pola cetiri u ponoc. Iako joj nije polozaj bio dobar, i iako su mislili da mozda nece moci izaci bez njihove pomoci, rodila sam je tek nakon drugog jaceg stiskanja. Pristali smo na obdukciju. Prije par dana saznali smo da je placenta zakazala. Beba je bila zdrava i napredna u skladu sa trudnocom. Tacnu informaciju o placenti bi trebali imati za desetak dana jer sam se ja odlucila odmah uraditi sve pretrage pa cekamo i moje nalaze.
    Pet sedmica se vec pitam kako sam mogla tako biti bezosjecajna, zasto nisam otisla ljekaru ranije, zasto nisam nista osjetila, zasto mi organizam nije dao signal, kako smo mogli mi tako biti sretni ako beba nije bila dobro, krivila sam sebe, svog muza, svijet, sve oko sebe. Nemam nijedan odgovor. Nemam ni vise pitanja. Vrijeme mi prolazi kao u nekom transu i nemam pojma kada ce biti bolje. Nadam se da cu opet moci ostati trudna, ali se bojim i pomisljati na to dok ne saznam sta je bilo sa posteljicom. Sve vrijeme mislim da sam mozda ja bolesna jer sam tako stresno zivjela.
    Eto to je moja prica, i iskreno jos uvijek ne znam hocu li biti u stanju objaviti je i ako je objavim ne znam kako cu je moci citati za mjesec, dva ili godinu.
    Hvala vam na vasoj hrabrosti dijeliti ovakve teske trenutke.

  7. #7
    mačkulina avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Postovi
    1,625

    Početno

    ma mora postojati neka pretraga u trudnoći.. neki bris.. nešto iz čega se može vidjeti infekcija...
    što kaže ta dr. iz Tuzle

  8. #8
    velika.jabuka avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Postovi
    221

    Početno

    i ona, i dr Hafner i prof Podobnik kažu isto - da se subklinička upala (dakle, kad mama nema simptoma) nikako ne može dijagnosticirati, čak ni iz krvi. jedino što se može napraviti je u iduću trudnoću ući čistih briseva, i ponavljati cervikale briseve svaka tri četiri tjedna kako bi se na vrijeme spriječio da se nešto razmnoži i popne.. ja ću tome dodat i celibat, bez kupanja u kadi, pujpujpuj kad mi crna mačka prijeđe preko puta i sve slično čega se sjetim..

  9. #9
    velika.jabuka avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Postovi
    221

    Početno

    Draga Maj,..
    prije svega, primi moju iskrenu sućut. Iz tvojih se riječi osjeća bol koju proživljavaš, najgora koju jedno ljudsko biće može doživjeti. Dobro mi je poznata. Voljela bih da ti odmah mogu nekako olakšati, no bojim se da je to nemoguće. Ono što ti mogu ponuditi, što ćeš dobiti od svih predivnih cura na ovom pdf-u, je razumijevanje i podrška na tvom putu od najteže boli do žive i zdrave bebice koja će ti vratiti vjeru u život.
    Dok sam ja rodila, pod sličnim okolnostima kao i ti, potajno sam se nadala da će beba zaplakati. Mislim da znaš o čemu pričam. Danas se sramežljivo usuđujem vjerovati da će se u moj život vratiti boje i da ću svoju ljubav uskoro moći pokloniti jednoj maloj bebi koju ću razmaziti van pameti.
    Piši, plači, čitaj, pitaj.. Tu smo za tebe!

  10. #10

    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Lokacija
    Split
    Postovi
    2,660

    Početno

    nemam ništa pametno osim

  11. #11
    Mrvica2403 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2011
    Postovi
    75

    Početno

    Maj šaljem ti veliki zagrljaj, drži se, i piši nam. Bit će ti lakše podijeliti sve sa nama jer mi najbolje razumijemo

  12. #12
    mala laia avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2005
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    648

    Početno

    Maj, draga, nemam ništa pametno za dodati, osim da ti potvrdim nade o ovom forumu gdje smo svi u sličnim situacijama - bili ili još uvijek... rado bih da nas nema toliko...
    Nema odgovora na pitanja, puno puta smo sami u razmišljanjima, tugovanjima, snovima...
    Nadam se da ti je malo lakše kada svoju tužnu priču iznova podijeliš, potužiš se nekome, malo si olakšaš teret... Ovdje mo da te poslušamo, utješimo, virtualno zagrlimo...

  13. #13
    RozaGroza avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Postovi
    5,601

    Početno

    Maj Tu smo za tebe, znaš da nisi ti kriva

  14. #14
    velika.jabuka avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Postovi
    221

    Početno

    ovo mi je, na temu upale posteljice, odgovorio dr. Šakoronja (www.cybermed.hr):


    Poštovana, iznimno mi je žao zbog gubitka ploda. Svakako je to velika trauma.
    Pošto još nemate detaljan patohistološki nalaz ploda i posteljice možemo samo aproksimativno odgovoriti na Vaše pitanje.
    Upala posteljičnog tkiva i plodovih ovoja možemo podijeliti na akutni te subakutni chorioamnionitis(stručni naziv) najčešće nastaje ascenzijom(penjanjem) mikroorganizama iz vrata maternice i rodnice, rijeđe se razvijaju putem krvi. Također do upale posteljice i ovoja može doći i iz sluznice maternice , jajovoda.
    Uzročnik može biti unjet i nakon zahvata poput amniocenteze, primjenom abortiva itd. Kakva će biti posljedica upale ovisi o trajanju trudnoće, vrsti uzročnika te intenzitetu upale, imunološkom odgovoru. Uz to je moguća i intrauterina smrt što se nažalost dogodilo i u vašem slučaju.
    Naizgled nakon pregled posteljice rijetko se može vidjeti upala golim okom. Ta dijagnoza rezervirana je za patohistološku obradu a dokazuje je pristutnost upalnih infiltrata u posteljici i plodovim ovojima. Zbog upale u stanicama stvaraju se u posteljici medijatori upale koji dovode do kontrakcija maternice što uglavnom u najvećem broju slučaju rezultira pobačajem prije vijabilnosti djeteta ili njegovim ranijim porođajem( prijevremeni porod).
    Među najčešćim uzrocima korioamnionitisa su stafilokok, esherichia coli, enterokok, mikoplasma, ureaplasma, rjeđe klamidija.
    Eto dosta opširno opisao sam Vam situaciju što se događa.
    Da će se to ponoviti u idućoj trudnoći svakako ne vjerujem.
    Kad prođe 2-3 mjeseca i kad dobijete definitivni PHD nalaz potrebno je učiniti cervikalne briseve, i ostalu laboratorijsku dijagnostiku. Što se tiče vremena do iduće trudnoće mislim da treba proći najmanje 6 mjeseci.


    Poštovani dr. Šakoronja,

    u želji da se dobro pripremimo za iduću trudnoću i suprug i ja bismo željeli napraviti sve potrebne pretrage.

    Cervikalni brisevi dva tjedna nakon poroda pokazali su prisutnost e.coli i enterokoka, koje liječim ciprinolom. Osim ponovljenih cervikalnih briseva nakon dva mjeseca, na koju ste ostalu laboratorijsku dijagnostiku mislili, koje biste pretrage preporučili?

    Što mislite o brisu maternice, biopsiji endometrija?

    Hvala!


    Poštovana, ovako dakle; cervikalni brisevi apsolutno su potrebni i nužni. Biopsija endometrija pa nalaz poslati na mikrobiološku analizu da ukoliko će na cerviklanim brisevima i dalje perzistirati patogene bakterije. Od obrade još učinite i urinokulturu.
    Suprug bi trebao učiniti UK, bris uretre, te mikrobiološku analizu ejakulata. Na laboratorijske pretrage sam mislio KKS, L, DKS, CRP.
    Dakle prije iduće trudnoće mora sve biti negativno. Te nalaze ćete ponavljati tijekom trudnoće višekratno.
    Svakako bi dobro bilo učiniti i 3D UZV nalaz da se iskljući neka od malformacija maetrnice.
    Eto mislim da je dovoljno obrade za početak.
    Posljednje uređivanje od velika.jabuka : 08.03.2011. at 14:52

  15. #15
    klarita2 avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2010
    Postovi
    644

    Početno

    Majzaista mi je žao zbog svega. Ovdje s nama možeš dijeliti sve svoje tuge i radosti.Mi te razumjemo!

  16. #16
    maj avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2011
    Postovi
    49

    Početno

    drage mame,

    hvala vam od srca na vasim rijecima podrske, saljem vam svima po jedan veliki zagrljaj.

    velika jabuka ja se na porodjaju vise nisam nadala, ali sam na putu od doktora do bolnice stalno mislila da je doktor pogrijesio i da ce sada kada mi pogledaju dusicu na ultrazvuku u bolnici reci kako je on pogrijesio, kako ce na monitoru se opet pojaviti ona sva nemirna, da ce reci kao i do tog dana kako je sve u najboljem redu. i danas se pokusavam se probuditi u tom trenu i shvatiti da je ovo sve samo jedan ruzan san. nakon porodjaja sam najvise razmisljala o tome kako da sahranim svoju djevojcicu u gradu u kojem zivim tek par sedmica i u kojem nemam ni jednog jedidnog prijatelja. kako da je ostavim samu.

    pusa za sve..

  17. #17
    mačkulina avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Postovi
    1,625

    Početno

    ja laički mislim da je CRP pokazatelj bilo kakvih promjena kada i brisevi ne pokazuju ništa..

    danas sam bila u breyeru.. i gledam sebe odnosno svoje ime i prezime.. u trudnoći sam 22 puta bila na CRP-u samoincijativno... to sam i zaboravila...
    danas me cure od tamo podjetiše na to...
    kontrolirala sam CRP svaka 2-3 tjedna

  18. #18
    mačkulina avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Postovi
    1,625

    Početno

    odnosno ja sam bila luđakinja koja je svaka 4 tjedna kontrolirala briseve, CRP, i OGTT
    koju sam ja paru tamo ostavila.. ali to je bio moj mir

  19. #19
    velika.jabuka avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Postovi
    221

    Početno

    meni je CRP netom prije poroda bio ok.. ni nikakvih drugih simptoma nije bilo (tipa temperatura, iscjedak, bris i urin..). čak se dečko večer prije normalno ritao, a ujutro ništa.. i odmah sam otišla na uzv, više nije bilo spasa. e sad, naravno da ja mislim da sam mogla nešto, nekako znati, ali uvjeravaju me da nisam mogla. nije baš neka utjeha, i naravno da si predbacijem. da li je doktor mogao vidjeti upalu na uzv? isto ne vjerujem.
    navodno kad upala zahvati bebicu, otkucaji srčeka skoče preko 160, pa bi tu možda imao smisla baby watcher..
    veli Podobnik da se klinička upala relativno lako liječi, al kad je ovako subklinička da ju onda zovu 'tihi ubojica'.. ma užas.

    a kako se tebi, mačkulina, kretao CRP? uvijek ok? jer on zna skočit od svake prehladice, ako se ne varam..

  20. #20

    Datum pristupanja
    Feb 2011
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    77

    Početno

    Meni je CRP po dolasku u bolnicu bio u granicama normale kao i leukociti a PHD je pokazao jacu upalu posteljice tako da...I CRP je povisen samo kod bakterijskih upala kod obicnih virusnih prehlada nije.Ja sam nakon sta sam dosla k sebi nazvala doktora koji je vodio trudnocu i napala ga zbog propusta tako sam onda mislila isto me uvjeravao da se upala nemoze vidjet na UTZ,dok sam negdje na netu iskopala clanak di jedan gin.tvrdi da moze,e sad ti budi pametan i kome vjerovat.

  21. #21
    mačkulina avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Postovi
    1,625

    Početno

    o meni je skakao.. bio je i 16 i 20.. pa onda preventive radi daju mi novocef..
    da budem iskrena...
    ja kada sam rodila Laru prvo pitanje moje je bilo jel ovo dijete normalno??
    oni zbunjeno gledali... a ja rekoh.. ovo dijete je od + na normabelima, novocefima i svim nenormalnim.. strah od trudnoće, u 20 tjednu rekli mi da mi je mama na samrti (rak pluća) cijela moja trudnoća je bila na antibioticima, prožeta suzama... ja sam cijelu trudnoću doslovno proplakala.. ali DOSLOVNO... majka mi je umrla kada mi je mala imala mjesec dana.. zadnja tri mjeseca je bila na samrti...

    ja puna očaja i stresa.. ovo će ziher biti bolesna beba...

    sad ju gledam.. moja mala je smireno dijete... ono kao da sam bila na putom otoku i pušila travu svaki dan..

    toliko o stresu u trudnoći kako se manifestira na dijete

  22. #22
    velika.jabuka avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Postovi
    221

    Početno

    meni je dr Hafner laički objasnio da je beba (zato što sadrži mamine i tatine gene) maminom tijelu kao strani organizam, i kao takav da je u nekom smislu potpuno odvojen (krvotok npr.) i da je zato upalu, čak i kad bi ju uspjeli dijagnosticirati, praktički nemoguće liječiti.. a Podobnik veli da se može.

  23. #23
    velika.jabuka avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Postovi
    221

    Početno

    a joj, mačkulina, baš mi je žao..

  24. #24
    mačkulina avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Postovi
    1,625

    Početno

    Citiraj velika.jabuka prvotno napisa Vidi poruku
    meni je dr Hafner laički objasnio da je beba (zato što sadrži mamine i tatine gene) maminom tijelu kao strani organizam, i kao takav da je u nekom smislu potpuno odvojen (krvotok npr.) i da je zato upalu, čak i kad bi ju uspjeli dijagnosticirati, praktički nemoguće liječiti.. a Podobnik veli da se može.
    eh ja kao iskusna trombofiličarka ti mogu reći da Hafner priča gluposti...
    mama i beba jesu dva odvojena krvotoka dok ne završi organogeneza (ma čak i prije) kada se stvori posteljica odnosno probije zid maternice i pruži žile tada su majka i beba jedno...u hemataološkom smislu....

    samo u njemu ja govorim.. ali logički ako je makka bolesna hematološko je bolesna i beba

  25. #25
    velika.jabuka avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Postovi
    221

    Početno

    a možda posteljica previše filtrira antibiotike da bi djelovali na upalu kod bebe..

    mislim da je ipak najveći problem kako dijagnosticirati..
    veli on meni da vlada epidemija uzimanja briseva u trudnoći, a da je to glupo tj. irelevantno jer se bris uzima 'u predprostoru' a zanima nas što se događa 'u dječjoj sobi na drugom dijelu stana'. pa baš i nije drugi dio stana, pogotovo jer se maternica samo u rijetkim slučajevima inficira iz krvi a najčešće askenzijom tj. penjanjem 'od dolje'..
    Posljednje uređivanje od velika.jabuka : 09.03.2011. at 22:25

  26. #26
    mačkulina avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Postovi
    1,625

    Početno

    ono što možeš u slijedećoj trudnoći je bris svaka 3-4 tjedna kao i CRP...

    ja kada sam došla roditi meni je CRP bio 200 i dobila sam sepsu.. i skoro umrla.. eto to je istina o meni...
    svaka upala se može CRP-om dijagnositiciati...
    virusna upala plodovih ovoja... ja to nikad nisam čula... a zašto onda u PHD-u izvuku bakterija ta i ta... bla bla...
    kaj Streptokok nije bakterija???

  27. #27
    mačkulina avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Postovi
    1,625

    Početno

    Citiraj velika.jabuka prvotno napisa Vidi poruku
    meni je dr Hafner laički objasnio da je beba (zato što sadrži mamine i tatine gene) maminom tijelu kao strani organizam, i kao takav da je u nekom smislu potpuno odvojen (krvotok npr.) i da je zato upalu, čak i kad bi ju uspjeli dijagnosticirati, praktički nemoguće liječiti.. a Podobnik veli da se može.
    i menije kos rekao da može.. između plodovih ovoja vidi se neka rupa i neko zadebljanje koje ukazuje na upalu...
    omnij i hornij (to su ti plodovi ovoji) oni kada su upaljeni drugačije izgledaju na UZV

  28. #28
    velika.jabuka avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Postovi
    221

    Početno

    PHD, bar kod nas, nije pokazao koja je bakterija ili virus (može biti oboje) uzrokovao upalu.
    nekako mi je logično da ne mogu izolirati virus (on odumre kad odumru stanice) al sam mislila, ako je bakterija, da će jednostavno uzgojiti taj dio i vidjet.. mislim, to bi bilo fakat korisno znat!
    kad sam pitala Hafnera kako to da se na PHDu ne vidi uzročnik, dal to onda znači da je virus, a on veli da je standardna procedura da se utvrdi upala i to je to, ne uzgaja se, dapače na patologiji nemaju mikrobiologiju! možeš vjerovat?
    a i on i Podobnik su mi rekli da doktorica Kos, koja je radila obdukciju, best of the best, vrlo temeljita..

  29. #29
    mačkulina avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Postovi
    1,625

    Početno

    ma gle.. 100 doktora 100 mišljenja...
    ja nisam vjerovala nikom i to je moja pokora... svaki put kada bi me netko umirio u meni nakon 1 dan opet bi se probudili demoni...
    to puno ovisi kakav si kao čovjek a ja sam nepovjerljiva...
    ono što možeš je raditi briseve i kontrolirati CRP, biti na normabelu i moliti Boga da sve bude dobro.. takve smo sve.. to je jedino što preostaje...
    i sad me razumješ kada sam sklopila ruke i kleknula pred profesorom i rekla... molim vas vadite ju iz mene.. imam predosjećaj da joj je bolje vani nego u meni... i što me je porodio sa 38 tjedana

  30. #30

    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    46

    Početno bris

    Cure,gdjese u zg može napraviti bris privatno i koliko dođe?

  31. #31
    mačkulina avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Postovi
    1,625

    Početno

    Citiraj telmama prvotno napisa Vidi poruku
    Cure,gdjese u zg može napraviti bris privatno i koliko dođe?
    eh to ti ovisi kojim s emetodama radi...
    npr Dygene metoda je zastarjela a radi ju puno labosa a nije 100% sigurna i jeftinija je
    PCR DNK radi npr Virogena i pouzdana je 100% ali je skupa

  32. #32
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,206

    Početno

    Krv majke i fetusa nikad se ne miješaju. Često imaju i sasvim različitu krvnu grupu i Rh faktor. Između mame i bebe je tkz.placentarna barijera koja propušta protok plinova (kisika iz mamine u bebinu, a CO2 iz bebine u maminu) zbog razlike u tlaku. Hranjive i otpadne tvari se prenose bjelančevinama koje se nazivaju prenosnici hranjivih tvari (nutrient transporters). Same krvne stanice se ne mogu miješati.
    Otkriti upalu posteljice(ili ovoja) je gotovo nemoguće i nemojte se zato gristi, jer stvarno niste mogle ništa primijetiti. Brisevima se ionako može otkriti samo uzročnik koji ide ascendentno i on obično uzrokuje upale ovoja u zadnjem mjesecu trudnoće, Uvijek je bila preporuka da se zato izbjegava kupanje ( u vodi, moru...), spolni odnosi i vaginalni pregledi u zadnjem mjesecu (i ranije). Mislim da je mudro držati se toga.
    Upala posteljice je obično zbog virusa koji je dovoljno mali da iz majčine krvi pređe placentarnu barijeru i uđe u posteljicu. To je obično TORCH. Dio toga je rubeola i herpes simplex protiv kojih se može cijepiti prije trudnoće. U uzročnike spadaju i drugi virusi koji kod mame izazovu lagane ili nikakve simptome, a nakon upale posteljice može se beba spasiti samo ako se brzo porodi.

    Ne bih ja toliko znala da nisam išla istraživati nakon gubitka bebe u 40om tjednu. No,kod mene ,rekli su, bilo je zbog pupčane vrpce, a ne ni ovoja, ni posteljice.

    Uglavnom, idući put je bilo 40 tjedana straha, i ono malo kose što nije prije posijedilo, posijedilo je tada. Ni ime nismo bili izabrali zbog straha. No, bezimeni dečko je sve prevladao, rodio se velik i bučan i drugi dan dobio ime.

    Hoću vam reći da se treba moliti i nadati, jer neće valjda opet, ne smije. I krenuti hrabro u novu trudnoću. Prije ili kasnije.

  33. #33
    RozaGroza avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Postovi
    5,601

    Početno

    Ja sam mjerila crp svako 10 dana u trudnoći sa Š. Uvijek je varirao između 17 i 22, nisam uzimala nikakve antibiotike jer očito imam lagano povišen crp. Važno je uzeti crp 3-4 puta i prije trudnoće da znate na ćemu ste. Uzimala sam urinokulturu 1-2 mjesečno.
    Briseve sam vadila 2 puta, ako održavate higijenu, ne kupate se u moru i nemate odnose, nema razloga da vam se uvuće bakterija - naravno pri tom mislim i na vaginalne preglede, koje sam ja sustavno odbijala a zna se da od njih često dođe nekakva bakterija ili gljeivice. Imala 2 u cijeloj trudnoći. Koristila sam kantarion i ulje čajevca kao preventivu kupala se svaki dan samo toplom vodom bez ikakvih sapuna i šampona, pila 600-900 mg magnezija dnevno i tu i tamo normabel kad bi me stisle kontrakcije. Jela puno luka da mi smiri živce

    Nema nikad garancije, ali ja sam na svojim primjerima naučila da slijepo vjerovanje doktorima i vjerovanje da su veći od Boga i mogu napraviti čudo ne vodi ničemu. Važno je ali stvarno jako važno, čitati, educirati se, da ste svjesne svog stanja, da znate što znaći npr, omekšan cerviks, što znaći uloživost, kakve komplikacije može izazvati, što znaći kad vam nađu streptokok, što su d dimeri - ma sad naklapam bezveze, al važno je ne biti potpuno na milost i ne milost doktorima i onda kad ti reću "dijagnozu" da nemaš pojma što je ona nego vjeruješ da će oni napraviti sve, a što oni ne mogu ne može nitko. To je krivo! Jer nisu svemogući, i sa malo znanja i informiranosti, mi same možemo puno - a sa Božjom pomoći nema toga što ne nemoguće, to nek vam bude zvijezda vodilja.

    Naravno, tu je i faktor straha koji je kod nas full izražen, pa je nama mamama anđela ovakav pristup trudnoći puno teže imati. Ali vjerujte mi da je tako bolje i lakše. Da se nisam tako ponašala u trudnoći sa Š, ko zna kako bi završila - ko zna bi li sad imala svog dečka pored sebe.

  34. #34
    velika.jabuka avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Postovi
    221

    Početno

    hvala cure..

    sad kad vrtim film unatrag, stvarno je teško ne misliti da sam ja kriva..
    pet mjeseci sam bila kao bubica, a baš u tom zadnjem mjesecu sam povraćala radi nečeg što sam pojela (ne znam što, stvarno sam pazila, prala i prokuhavala - doktor kaže da trovanje hranom nikako ne utječe na bebu), jednom sam se okupala u kadi i jedan jedini put od zatrudnjivanja smo se poseksali.. i sigurno sam nečim od toga uzrokovala, iako to sve trudnice oko mene stalno rade..

    i mislim si, kako ja hobby medicinar ikako mogu znati više od doktora koji se s tim bude i idu spavati zadnjih 30 godina?
    a istina je da nažalost možemo saznati više, jer nam je više stalo.

  35. #35
    mala laia avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2005
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    648

    Početno

    Ja sam u prvu trudnoću ušla potpuno prazne glave, neopterećeno, sigurno! Na prvi pregled sam otišla 2 dana nakon izostanka menstruacije! Objavili smo sretne vijesti svima čim smo vidjeli gestacijsku vrećicu! Sex je bio neizbježan, vrlo čest i poželjan dio naših trudničkih dana... Kupala sam se više puta u bazenima, ali i zadnja dva mjeseca redovito u moru... Nisam radila nikakve briseve, imala 10-ak vaginalnih pregleda, 2 hospitalizacije... Nisam se brinula ni trenutka!
    Onda je došla druga trudnoća... potpuna razlika, nikome nismo rekli skoro do 3. mjeseca, na prvi pregled sa 7 tjedana, cijelo vrijeme osjećaj da nešto ne štima... kraj znate...

    I sada ova treća - sreća! Sama sebi sam rekla na početku: svako naše dijete zaslužuje da mu se veselimo, iščekujemo ga, želimo! Od prvoga dana smo rekli svima (iako su nam mnogi savjetovali da ne govorimo...), ne dopuštam da nam se strah uvuče, radimo sve neinvazivne pretrage, izbjegavam dr. na nekim normalnim bazama od cca. 4-6 tjedana, pokušavam se ne opterećivati sa svime što znam i saznam jer mislim da bi me to izludilo... jako slušam svoje tijelo koje govori. "Sve je u redu..."
    Smatram da radimo najbolje za svoje dijete, a ostalo je ionako lutrija...
    Jako volim vodu i rado bih na bazen, no, unutarnji glasić nekako ne bi...pa ja slušam...
    Za sex ionako rijetko potrefimo obostranu želju, mm je isto oprezniji, ali nam oboje tako sada odgovara...

    Neki dan mi je sveki (kao i svaki puta prije ove trudnoće) rekla kako ništa ne pripremam - misleći na zlu kob or something, ali ja sam toliko uzbuđena i jedva čekam krenuti pomalo u nabavku!!!

    Želim reći da je važno doći do one mirne vlastite točke kada jednostavno prihvatimo svoje stanje i prepustimo se...ili makar pokušavamo...

  36. #36
    mačkulina avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Postovi
    1,625

    Početno

    ma koji seks... bokte kada sam vidjela + do 50 dana poslije poroda nisam se seksala...
    ono bio nam je i od strane doktora zabranjen... jedino mi je profesor Đelmiš rekao ako se seksate uvijek i isključivo u trudnoći koristiti prezervativ.. baš zbog tih svih upala kojima je trudnica zato što je trudna izloženija nego van trudnoće...

    prezervativi su kupljeni ali im je u ladici istekao rok trajanja

  37. #37
    mačkulina avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Postovi
    1,625

    Početno

    kupanje u kadi, saune, bazeni... bože me sačuvaj.. bježala sam ko vrag od tamijana od toga...
    tada sam i danas svoj veš intimni odvojeno prala od muževljevog ili ga oboje iskuhavala na 90 stupnjeva...

  38. #38
    velika.jabuka avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Postovi
    221

    Početno

    ok, sad se osjećam ko zmazanac..

    cure, nikad prije me nije boljelo ali sad evo već drugi put nakon poroda, prije menge, me jako na dodir boli donji i bočni dijelovi trbuha (što bi bilo maternica i jajnici).
    ste imale možda tako nešto?

  39. #39
    Mrvica2403 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2011
    Postovi
    75

    Početno

    cure, nikad prije me nije boljelo ali sad evo već drugi put nakon poroda, prije menge, me jako na dodir boli donji i bočni dijelovi trbuha (što bi bilo maternica i jajnici).
    ste imale možda tako nešto?
    [/QUOTE]
    I ja imam si tim problema, ne uvijek ali često me zna bolit kao da imam trudove, neki dan odjednom ničim izazvano. bila sam u doktora on kaže da je sve ok i da je to normalno da se može čak i događat za vrijeme ovulacije...malo mi je to čudno ali vjerovat ću mu

  40. #40
    velika.jabuka avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Postovi
    221

    Početno

    Beta glukan
    http://forum.roda.hr/threads/53916-Beta-glukan
    http://www.mojdoktor.hr/default.aspx...7&article=4727

    ovo je navodno fenomenalno za imunitet i pomaže kod svega i svačega - od alergija, preko upala do vrlo teških bolesti. jedan doc iz Klaićeve mi je rekao da je vrlo efikasno čak i protiv mrse.. prema tome, moglo bi biti korisno preventivno prije trudnoće (treba se konzultirat dal se može i za vrijeme).

  41. #41
    klarita2 avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2010
    Postovi
    644

    Početno

    velika jabuka,mačkulina ...ćitam vaše postove i zasita ja imam drugi problem (to znate rh imunizacija) i to što kažu da se krv djeteta i majke ne miješa, e pa u mene se dogodilo da se pomiješala pred kraj prve trudnoće.može se dogoditi kako beba raste, raste njen krvotok,Male su šanse ali se dogodi, evo kod mene.Inače se krv miješa u toku porođaja. Uvijek!
    Ja u niti jednoj trudnoći ni prvoj ni drugoj nisam vadila CRP i sad sam stvarno ljuta na dr.( a rekla sam da ću u korizmi pokušati oprostiti im)Nema veze što je u mene drugi problem ali mislim pošto sam sklona E.Colli i to je dr znao da me trebao slati.
    Ako dođe do slij trudnoće sijedit ću im na glavi sa svime i sama privatno ići vaditi kao što radim urinokulturu stalno i neke druge pretrage.

    <što se tiče boli, evo mene su bolile prve dvije menstruacije nakon ovog poroda ali sada ne.Ne mogu vjerovati!Traju mi samo 4 dana ali ovaj put itekako znam kad mi je ovulacija jer mi nikad prije nije bio jači iscjedak u te dane a ginek pregledom je sve ok.Inače uzimam nekakv gel za imunitet intim područja i pošto koristimo prezervat za iritaciju i za sada je sve ok.

    spolni odnos smo prakticirali ali čim sam se otvorila prst ne, a kade, saume,bazeni nema šanse.Slijedeći put rekla sam nema mora , sexa apsolutno NIŠTA! POST!

  42. #42
    mačkulina avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Postovi
    1,625

    Početno

    Citiraj velika.jabuka prvotno napisa Vidi poruku
    ok, sad se osjećam ko zmazanac..

    cure, nikad prije me nije boljelo ali sad evo već drugi put nakon poroda, prije menge, me jako na dodir boli donji i bočni dijelovi trbuha (što bi bilo maternica i jajnici).
    ste imale možda tako nešto?
    nemaš se zbog čega osjećati kao zmazanac...
    i ja sam bila u prvoj trudnoći kao i ti.. odi vidi na ovom forumu druge teme kako trudnice žive.. sve žive najnormalnije, jedu tunu, seksaju se do 40 tog tjedna, kupaju se u bazenima, idu u saune... jedu svjež kupus i tartar bifteke... velika većina živi tako i sve dobro prođe..

    u drugom krugu (da se tako izrazim) ja sam živjela 'asketski' život jer sam tako odabrala... moja u tom trenu krhka psiha nije željela prihvatiti to sve što drugi rade da radim i ja... doktori me podržali i tako mi je bilo lakše...

    nisi ti ništa krivo napravila.. ali to je tako.. u slijedećoj ćeš i ti pretpostavljam 'asketskim' koracima kako ne bi izazvala tužnu sudbinu... psihi je tako lakše...

  43. #43
    mačkulina avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Postovi
    1,625

    Početno

    Citiraj klarita2 prvotno napisa Vidi poruku
    velika jabuka,mačkulina ...ćitam vaše postove i zasita ja imam drugi problem (to znate rh imunizacija) i to što kažu da se krv djeteta i majke ne miješa, e pa u mene se dogodilo da se pomiješala pred kraj prve trudnoće.može se dogoditi kako beba raste, raste njen krvotok,Male su šanse ali se dogodi, evo kod mene.Inače se krv miješa u toku porođaja. Uvijek!
    Ja u niti jednoj trudnoći ni prvoj ni drugoj nisam vadila CRP i sad sam stvarno ljuta na dr.( a rekla sam da ću u korizmi pokušati oprostiti im)Nema veze što je u mene drugi problem ali mislim pošto sam sklona E.Colli i to je dr znao da me trebao slati.
    Ako dođe do slij trudnoće sijedit ću im na glavi sa svime i sama privatno ići vaditi kao što radim urinokulturu stalno i neke druge pretrage.

    <što se tiče boli, evo mene su bolile prve dvije menstruacije nakon ovog poroda ali sada ne.Ne mogu vjerovati!Traju mi samo 4 dana ali ovaj put itekako znam kad mi je ovulacija jer mi nikad prije nije bio jači iscjedak u te dane a ginek pregledom je sve ok.Inače uzimam nekakv gel za imunitet intim područja i pošto koristimo prezervat za iritaciju i za sada je sve ok.

    spolni odnos smo prakticirali ali čim sam se otvorila prst ne, a kade, saume,bazeni nema šanse.Slijedeći put rekla sam nema mora , sexa apsolutno NIŠTA! POST!
    gle, neznam ti ja puno ali ja imam hematološki problem pa sam puno iz svog primjera naučila..
    ne miješaju se ali preko majke dijete sve dobiva...
    meni su to objasnili kada posteljica pruži žile u zid maternice tada počne se opskrbljivati beba preko majke..
    moja beba je na taj način i umrla - preko mene.. jer beba je bila savršeno zdrava, čak sam radila i RACZ - ono zaista nema nikakve bolesti i poremećaja.. problem je bio u meni...

  44. #44
    klarita2 avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2010
    Postovi
    644

    Početno

    mačkulinakod mene je slično,moja krv bebinu krv prepoznaje kao "tuđinca", Užas!to naravno ako je dijete rh poz(a u većini slučajeva jest). Tako da u biti moja krv razara njena krvna zrnca.
    Duga priča, nažalost rijetki slučajevi i ja među njima...
    Strašan osijećaj kad znaš da štetiš svome dijetetu a nisi kriva i da djetetu nije ono kako kažu "najbolje u majčinoj utrobi"...

  45. #45
    RozaGroza avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Postovi
    5,601

    Početno

    Klarita, nisam nigdje pročitala ako si napisala, ali da li to ima veze sa nekim prijašnjim pobačajem u ranijoj trudnoći? Znam da žene koje su RH negativne ako imaju spontani moraju unutar 24 sati primiti onu neku injekciju kako se u sljedečoj trudnoći ne bi dogodilo baš to što govoriš. Bio je jedan slučaj kad sam ležala u bolnici sa prvom trudnoćom. Rekla mi je doktorica da se često zna dogodit da žena koja je RH negativna ne zna ni da je bila trudna - kasni mjesečnica - žena ne sumnja na trudnoću - dogodi se spontani prirodni - ne primi se injekcija i onda dalje znaš

  46. #46
    andjelak avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Postovi
    391

    Početno

    Velika jabuka ja sam izgubila sina u 24 tj.dg akutni korioamnionitis ili upala plodovih ovoja.
    Uzročnik najčešće streptokok, pa i escherichija. Meni je rastao crp, imal asam krvavi sicjedak,pa ostale dane smeđi i divljali su leukociti.Brisevi su došli sterilni.Prema dr. postoji određen % žena za koje se ne otkrije uzrok.
    Inače da te utješim, ja sam nakon gubitk aponovo rodila zdravog sina, trudnoća bila školska,nikavih upal ani infekcija.Radi svog mira češće vadila crp i radila briseve.

    Sretno

  47. #47
    klarita2 avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2010
    Postovi
    644

    Početno

    roza grozane , ja prije Klare nisam imala nikakv spontani, trudnoća s Klarom školska ali je došlo do miješanja krvi pred porod s Klarom(tada se već razvila antitijela)pa se u porodu miješa krv.Kako sam već bila razvila antitijela u tom slučaju rogham se ne daje jer nema učinka.nažalost postotak takvih slučajeva je 0,1%.
    Samo što meni nitko nakon što sam rodila Klaru nije to tako rekao , ni objasnio(to sam već pisala)niti sam ikada vidjela te nalaze, koliko god mim kopali, tako da smatram a i potvrdili su mi neki dr da je došlo i do pogreške. A dalje je išlo znate kako, nažalost...

  48. #48
    RozaGroza avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Postovi
    5,601

    Početno


    Sa mnom u Petrovoj je ležala cura koja je imala isti problem. Svaki dan su joj po nekoliko puta dnevno vadili krv, ne znam kako, al da provjere jeli dijete OK (bila je nekih 33-34 tjedna trudna) i kad je razina nečega došla do skoro rizične, brzo su išli na carski, i beba je dobijala transfuziju, nakon par dana nam se došla javiti da je mrvica dobro, pokazal nam slike, i mislim da je čak izašla iz bolnice i prije nego sam ja rodila, ne sječam se, znam samo da je sve bilo super.

  49. #49
    andjelak avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Postovi
    391

    Početno

    Još da se nadovežem,kako je dr.mogao reći da je streptokok bezazlen. P ažene kojima u trudnoći otkriju streptokok idu na carski ili dijete odmah po porodu dobiva antb. zbog niz komplikacija koje može izazvati

  50. #50
    velika.jabuka avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Postovi
    221

    Početno

    curke, podižem s malo novih informacija..
    ovo mi je na forumu vezano za pretrage nakon upale posteljice odgovorio dr. Radončić:
    http://www.zdravljeizivot.com/forum/...22703a4043242d

    nešto mi je zapelo za oko.. i on, kao i moj socijalni gin dr. Lukenda, su rekli da je upala gotovo uvijek prisutna kod kasnog pobačaja. ja sam to shvatila u smislu da je uzrok smrti bebice zapravo nepoznat, a da se upala javlja naknadno.. a mislim da to jednostavno nije tako. na puno sam mjesta pročitala i čula da je upala (dakle virus ili bakterija) uzrok, a ne posljedica.

    druga stvar koja mi je zapela za oko je "mislim da sada trebate ostati ponovno u drugom stanju". to nam je prvo zeleno svijetlo!

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •