Stranica 2 od 4 PrviPrvi 1234 PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 51 do 100 od 177

Tema: Psihicko i verbalno zlostavljanje djece :(

  1. #51

    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    karlovac
    Postovi
    1,756

    Početno

    Vas vikalice u potpunosti razumijem.
    Ja ne vičem.
    Nemam snage.
    Jutros u 01 sat išla po veliku djecu u grad. MM bi ih pustio do dva (pa punoljetni su) a ja - zmaj upalim auto i po njih. Još ne voze, a i bolje je tako. Jer bih onda još manje spavala.
    U 7:00 Ivan me probudi i moram s njim u dnevni boravak jer bi gledao crtić. Mamurna i s glavoboljom objašnjavam da crtići počinju kasnije, pokušavam dobiti koju minuticu da odrijemam, ali ne...
    Poslije ručka ja bih spavala a on dva sata pjeva, viče...nakon toga uzmem ga na ruke i predam MM...evo ti ga dragi, meni ga je dosta. I uzeo ga on, sve OK, ali dok ga je uspio obući, pa spremiti sebe...nije mi više do spavanja...tako oni lijepo otišli u šetnju a ja evo tipkam.
    Blago vama koje se izvičete...no ipak pazite da ne vrijeđate djecu. Nikome nije drago...
    Posljednje uređivanje od ljiljan@ : 06.03.2011. at 17:56

  2. #52
    MarijaP avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Lokacija
    Twin Peaks
    Postovi
    2,066

    Početno

    Jao, pa pozovi ženu na kavu. Čisto da ne bude sama u tom stanu. I ja bih prolupala da sam se selila s tako malom djecom. I da dodjem negdje gdje ne znam nikoga i nemam nikog za razgovor.
    A još treba i sve raspakirati.... Aime i kuku.

    Pa pozvoni joj na vrata u neko normalno doba i predstavi se i pozovi je ili kod sebe ili u šetnju. Pa možeš i starijeg uzeti na sat vremena da žena raspakira koju kutiju.

    A policija i socijalna?! A šta očekuješ da bi njihov dolazak napravio? Ako ih prijaviš za deračinu, dobit će novčanu kaznu za remećenje mira i, vrlo vjerojatno će joj muž morati još više raditi da to otplati i ona će biti još više pod stresom. A socijalna vraća djecu u domove gdje su bili i seksualno zlostavljani. Pa čitate li vi novine?!

    Mislim da je za majčin odnos prema djeci izuzetno bitno da bude u nekakvoj interakciji s odraslima. Mene spašava razgovor sa susjedama. Poneka kavica - rijetko mogu, ali mi napuni baterije.

  3. #53
    Demi avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Lokacija
    Canada
    Postovi
    276

    Početno

    Citiraj Marsupilami prvotno napisa Vidi poruku
    Ama o ovome ti govorim, PO TEBI, dakle to je tvoje osobno misljenje.
    Recimo moje osobno misljenje je da vristanje nije zlostavljanje dokle god nema vrijedjanja i prijetnji.
    Da nije ugodno ni konstruktivno to je istina, ali da je to zlostavljanje?
    samu sebe pobijas. pa jel autorica teme fino rekla da joj susjeda svaki dan vrijedja i prijeti djetetu...

  4. #54
    pikula avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    doma
    Postovi
    6,546

    Početno

    O kojoj se mjeri radi to mi ne možemo ovako pogoditi, možda žena zvuči potpuno neuračunljivo makar samo vikala dosta mi je ili prestanite konačno plakati, to mi ovako ne možemo pogoditi. Ali ako te uznemiruje popričaj s drugim susjedima, sigurno je ne čuješ samo ti, probaj i s njom malo pročavrljati kad je sretneš u parkiću, dućanu, ako djeca izgledaju sretno i veselo i žena uravnoteženo funkcionira možda je ipak sam neka emotivna ili hormonalna kriza u pitanju. Uostalom možeš nazvati hrabri telefon i opisati točnu situaciju bolje nego ovdje, oni ti imaju detaljne upute što i kako, kada prijaviti. Ako ništa drugo bar će tebe umiriti, sigurno ti nije lako slušati takve ispade, oni su vrlo stručni baš s takvim situacijama

  5. #55

  6. #56
    Marsupilami avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,253

    Početno

    Citiraj Demi prvotno napisa Vidi poruku
    samu sebe pobijas. pa jel autorica teme fino rekla da joj susjeda svaki dan vrijedja i prijeti djetetu...
    Treba citati sve postove, a ne izvlaciti iz konteksta.
    Ovaj citat koji si uzela odnosio se na post i primjer od Aradije, pravilno sam ju i citirala.
    Citati malo bolje prije nego se nekoga optuzi za kontradikciju

  7. #57

    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    karlovac
    Postovi
    1,756

    Početno

    Citiraj MarijaP prvotno napisa Vidi poruku
    A policija i socijalna?! A šta očekuješ da bi njihov dolazak napravio? Ako ih prijaviš za deračinu, dobit će novčanu kaznu za remećenje mira i, vrlo vjerojatno će joj muž morati još više raditi da to otplati i ona će biti još više pod stresom. A socijalna vraća djecu u domove gdje su bili i seksualno zlostavljani. Pa čitate li vi novine?!
    Ti si jedina pogodila u srž problema.

  8. #58
    Tashunica avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    tamo, tamo daleko
    Postovi
    5,779

    Početno

    bože koliko svetica na ovom forumu, sve me neki stid hvata

    i da, kao što netko reče, cvijeta rulz

  9. #59
    ana.m avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2004
    Lokacija
    Zagreb,wild west
    Postovi
    9,220

    Početno

    Pas koji laje ne grize!!

    Ne znam koga bih prije potpisala!
    Cvijetu, Trinu, Marsupilami..

    Kako krumpirić reče....geni kameni.
    Meni svi govore da ne urlam kad normalno pričam, onda možeš misliti kako to zvuči kad zaurlam.

    I da meni zbog toga netko dođe na vrata i krene mi popovati...Ajme u kaj se ovaj svijet pretvorio!
    Nekad me susjed preko puta zna zezati (čuje ponekad da vičem na Janka ako je na hodniku ispred stana, jer inače u stanove se ne čuje ništa, čak ni bebe kad se deru) da kad mene čuje kak vičem da se sjeti svoje mladosti kad su njegova djeca bila mala i da se samo slatko nasmije na to...
    Susjedi ispod nas se milion puta znam ispričavati za lupanje klinaca, tutnje po stanu, bacaju kocke...Ona samo odmahuje rukom i govori da su to djeca i da neka ih ni slučajno ne špotam zbog toga (a starija gospođa koja nikad nije imala svoju djecu). Kad se spuštamo s 4. kata, ja sama s njih troje, tp ponekad zvuči kao krdo slonova, a kažem ja čak ni ne moram povisiti glas i bez toga sam glasna...
    Hvala ti Bože na takvim susjedima!
    Posljednje uređivanje od ana.m : 06.03.2011. at 23:00

  10. #60
    Franny avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2005
    Lokacija
    izgubljena u svemiru
    Postovi
    2,847

    Početno

    slažem se s mnogima ovdje koje bi prvo ispitale o čemu se radi, čak i s onima koje ne bi zabadale nos u tuđe stvari. ali nikako s onima koje bi na prvu loptu odmah policiju, socijalu, swat, specijalce i forenzičare
    danas je postalo, vljada, pomodno svašta nazivati zlostavljanjem. ako te pogledam drugačije od očekivanog, budeš me smatrala zlostavljačem?? i slično...

    ono što je meni prvo palo u oči je slijedeće: ima starije dijete (koje nije jaaako staro da bi možda moglo shvatiti što mu se događa ili verbalizirati svoje osjećaje) i vrlo malo dijete. dakle, nije li možda to starije ljubomorno na mlađe dijete?? pa svoju frustraciju iskazuje na neki svoj način, što majku (koja je tek rodila, možda i danonoćno doji, možda i 24/7 ne spava, nema pomoći ni od koga da joj skuha, opere ili spegla ili pomogne da na pol sata "ubije oko" i sijaset mogućnosti o kojima se bez neke provjere i dokaza može samo nagađati...) u nekoj milisekundi dovede u stanje kad se više ne može kontrolirati...

    i još nešto...za takve situacije nema kućnog reda sorry, ali nema. jer nisu djeca na baterije ili roboti pa ćemo im (pogotovo 1ipogodišnjaci)lijepo reći: "zlateko, sad od 22h do 6 ujutro nemoj biti zahtjevno, nemoj se plakati, urlati, nemoj biti frustrirano, samo diši, oke? "

  11. #61
    ana.m avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2004
    Lokacija
    Zagreb,wild west
    Postovi
    9,220

    Početno

    Citiraj Franny prvotno napisa Vidi poruku
    i još nešto...za takve situacije nema kućnog reda sorry, ali nema. jer nisu djeca na baterije ili roboti pa ćemo im (pogotovo 1ipogodišnjaci)lijepo reći: "zlateko, sad od 22h do 6 ujutro nemoj biti zahtjevno, nemoj se plakati, urlati, nemoj biti frustrirano, samo diši, oke? "


    Kod nas je muk od negdje 21-7:30...Dobri smo!
    Posljednje uređivanje od ana.m : 06.03.2011. at 23:35

  12. #62
    winnerica avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,034

    Početno

    Ah, moram samo reći da sam sretna što živimo u svojoj kući u kojoj mogu urlat, skakat i tsl. ako treba u ponoć ili u 6 h ujutro...Ja sam bučna žena, a bome i moja djeca (jedino mm je tih), vjerujem da bi više puta netko našu konverzaciju s etaže na etažu (čitaj: dovikivanje iz prizemlja na kat i sl.) zamijenio za nekulturno urlanje, a možda i za zlostavljanje (npr. kad sina požurujem vikanjem u školu - tipa: jesi gotov više, ideeeešš doljeee, zakasnit ćeešš?) ali nemogu opravdavati grube izraze izrečene malom djetetu, pa makar oni bili i procijeđeni kroz zube ili prošaputani djetetu - znači: gledaj sadržaj, a ne formu!Uostalom, da sam na mjestu pokretačice foruma vjerujem da bih toj ženi pozvonila na vrata i zamolila je da ne urla uopće (ništa) jer time plaši moje dijete! Kakva kava? Pa napisala je da je ščučurena bila sa svojim djetetom dok je ova urlala - e tu bih reagirala, pa taman da se tamo preglasno pjevalo,a ne vikalo!

  13. #63
    vertex avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    7,564

    Početno

    Citiraj tkonjuh prvotno napisa Vidi poruku
    Neko jutro je mene i malenoga probudilo urlanje, i vristanje majke i ovog starijeg kindera....Djetesce je bjezalo po stanu, vristeci od placa a majka je isla za njim iz prostorije u prostoriju i verbalno ga vrijedala rijecima koje ne zelim niti spomenuti prijetila mu je da ce ga sravniti sa zemljom ako samo pisne ili se pomakne sa mjesta, govorila mu je prestrasne stvari i toliko urlala da je to bilo prestrasno za slusati.
    Ajmo reći da čujete točno ovo gore, upućeno djetetu (bebi) od 1.5 godine. Je li to vama stvarno spada u kategoriju "svi smo različiti" i "ah, da čujete mene kako vičem"?
    Ja sam imala priliku slušati člana šire obitelji kako se slično izderava na unuku od 3.5 godine. Baka viče "Razbit ću te!", a curica vrišti i moli, doslovno moli "Baka, nemoj me razbit". A onda je baka nosi na WC i vrišti "Seri, sad seri, sad tu seri!!". Bilo je prije godinu dana, a sad mi se srce opet uzlupalo dok o tome pišem i praktički sam van sebe. Curica se pokakila u gaće, pa je dirala rukama...
    Ovaj prvi dio s razbijanjem i vrištanjem je trajao neko vrijeme, bila sam krenula da ću do njih, kaže mi muž nemoj, nije na nama...A na kome je? Zaustavila sam se, pa sam ipak pošla do njih. I ništa, umirila sam baku. Rekla sam, nemojte, mala je, ne radi to ona vama, da zna bolje napravila bi bolje, tek mora naučit, ajde budite strpljivi. Zbunila sam je. To je za njeno dobro, kaže, ona je želi naučit. I smirila se, do sljedećeg puta kad će izgubit živce. Pretprošlo ljeto se ta malena pokakila na plaži, pa je sjedila na tuti cijelo popodne. Ali cijelo popodne.
    Šta ćete vidjet na ulici? Ništa, unučicu koja jako voli svoju baku. I baka voli unučicu, to pišem bez sarkazma.
    Šta napraviti kad ste promatrač, to je zaista teško, teško pitanje. Mislim da većina ljudi ipak osjeti razliku između bučnog temperamenta i zlostavljanja. Zlostavljane djece je jako puno - pa neće biti da se to uvijek negdje drugo događa. Ovdje pola vas uvjerava ženu da se nikako, ali nikako nije moglo raditi o zlostavljanju.
    Posljednje uređivanje od vertex : 07.03.2011. at 11:45

  14. #64
    vertex avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    7,564

    Početno

    Zapravo, ova moja zadnja rečenica mislim da i nije istinita. Pod dojmom ove teme, pa vjerojatno preuveličavam.

  15. #65
    tina55 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Postovi
    3,341

    Početno

    osobno se slažem da je bitan sadržaj, a ne forma, dakle mislim da je svako vrijeđanje, omalovažavanje, prijetnje i sl., pa čak i neuvažavanje djetetove različitosti i neravnopravan odnos spram djeteta psihičko zlostavljanje
    ipak razlika je između prijetnji i vrijeđanja i toga da dijete neki puta nesvjesno dovedemo u neravnopravan odnos, ovo prvo je za prijaviti, ali opet tu djecu ni u soc. ustanova ne čeka idila

  16. #66
    meda avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,599

    Početno

    Citiraj MarijaP prvotno napisa Vidi poruku
    Jao, pa pozovi ženu na kavu. Čisto da ne bude sama u tom stanu. I ja bih prolupala da sam se selila s tako malom djecom. I da dodjem negdje gdje ne znam nikoga i nemam nikog za razgovor.
    A još treba i sve raspakirati.... Aime i kuku.

    Pa pozvoni joj na vrata u neko normalno doba i predstavi se i pozovi je ili kod sebe ili u šetnju. Pa možeš i starijeg uzeti na sat vremena da žena raspakira koju kutiju.

    A policija i socijalna?! A šta očekuješ da bi njihov dolazak napravio? Ako ih prijaviš za deračinu, dobit će novčanu kaznu za remećenje mira i, vrlo vjerojatno će joj muž morati još više raditi da to otplati i ona će biti još više pod stresom. A socijalna vraća djecu u domove gdje su bili i seksualno zlostavljani. Pa čitate li vi novine?!

    Mislim da je za majčin odnos prema djeci izuzetno bitno da bude u nekakvoj interakciji s odraslima. Mene spašava razgovor sa susjedama. Poneka kavica - rijetko mogu, ali mi napuni baterije.

    slazem se s ovim.
    ne banaliziram problem, i po opisu to je zlostavljanje.
    ali toj zeni treba pomoc. a ja ne vidim kako ce joj policija pomoci.

  17. #67
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Ne znam, ja bih si dobro razmislila da li ovakvu osobu pozvati na kavu...

    Pozvonila možda bih i upozorila na kućni red (okrutne li mene) pogotovo ako bi vrištanje odrasle osobe smetalo meni ili mojoj djeci.

    Pozvati na kavu? Ma ni u ludilu... Reći joj da ću pozvati czss ili policiju - to bih učinila. Pozvala policiju ili czss ipak ne bih, ali zaprijetila bih.

    Sprijateljiti se i navući problematičnu osobu na vrat sebi i svojoj djeci? No way! I baš me zanima koliko bi je vas ZAISTA pozvalo na kavu???

  18. #68
    miniminia avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Lokacija
    hlebinska škola
    Postovi
    882

    Početno

    nikako nisam za zlostavljanje.

    ali zvati policiju mi se čini kao zadnji korak.
    Edi je pogodila bit problema, postali smo otuđeni. prije su zgrade bile malo selo, svatko je o svakome sve znao...Mi zapravo ništa ne znamo o toj mami i djeci...
    Znamo djelomičnu sliku...Gadna stvar je naša osobna percepcija, da pitaš svakog od nas istu stvar, svatko će imati svoju istinu o onome što se dogodilo...

    Ono što me brine je , što ako ona stvarno zlostavlja tu svoju djecu...Kako pomoći djeci? Može li policija, socijalna služba, država pomoći toj djeci? Teško...

    Pitanje je kako pomoći majci? Cure koje spominju kavu mislim da su najbliže pomoći. Možda ženu muž vara, nema posla, ima dvoje male djece? Na nekakvoj kavi, na kojoj nećeš previše pilati o njenom deranju, možda stvarno i najviše pomogneš toj djeci....
    Ne znam , samo pretpostavljam , kao i mi svi, a već je netko rekao -pretpostavka je majka svih............

    bučnost sama po sebi nije tako gadna stvar

  19. #69
    vertex avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    7,564

    Početno

    Mislim da je pikula dala najbolji prijedlog, nazvati hrabri telefon i s njima se posavjetovati. Ja bih se oslonila na njihovo iskustvo, tako da ako nešto poduzimam, to zaista i bude nešto što će poboljšati situaciju.

  20. #70
    miniminia avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Lokacija
    hlebinska škola
    Postovi
    882

    Početno

    već je peterlin napisala, a ja postala
    istina je što kaže...ali ja bih prva pozvala na kavu..

  21. #71
    miniminia avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Lokacija
    hlebinska škola
    Postovi
    882

    Početno

    Citiraj vertex prvotno napisa Vidi poruku
    Mislim da je pikula dala najbolji prijedlog, nazvati hrabri telefon i s njima se posavjetovati. Ja bih se oslonila na njihovo iskustvo, tako da ako nešto poduzimam, to zaista i bude nešto što će poboljšati situaciju.
    slažem se u potpunosti s ovim

  22. #72
    Cocolina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    864

    Početno

    Kad čitam sve ovo zahvalim Bogu na dobrim i razumnim susjedima na katu i ispod njega!

  23. #73
    meda avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,599

    Početno

    tesko je ovako na nevideno govoriti sto bi napravili, ali stvarno si mogu sebe zamisliti u takvoj situaciji s dvoje male djece kakav je bio moj D (koji je stalno plakao, za sve moguce, ako ga se ne nosi, ako nije na cici, ne jede, ne spava, sve ga zanima, a nista duze od pola minute, svlacit se ne da, oblacit se ne da itd, itd), i to jos jedno za drugim i bez ikakve pomoci obitelji, sire zajednice, zatvorena u stanu u centru grada.
    svaka cast onome ko ne bi postao 'problematicna' osoba bar jednom dnevno

  24. #74
    lidać2 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,714

    Početno

    kada sam sve ovo procitala ,mogu rec kako mi je drago sto zivim u kuci sa velikim dvoristem i nemam blizu prozora priljepljenu drugu kucu...

    kod nas zna vladati takav rasposoj da se cudim sto su zidovi citavi (iako sam malo primjetila koju pukotinu)

  25. #75
    Demi avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Lokacija
    Canada
    Postovi
    276

    Početno

    Citiraj vertex prvotno napisa Vidi poruku
    Ajmo reći da čujete točno ovo gore, upućeno djetetu (bebi) od 1.5 godine. Je li to vama stvarno spada u kategoriju "svi smo različiti" i "ah, da čujete mene kako vičem"?
    Ovdje pola vas uvjerava ženu da se nikako, ali nikako nije moglo raditi o zlostavljanju.
    To je ono sto mene jako cudi i zabrinjava...da li neke nisu pazljivo procitale tkonjuhin post ili se kod nas jos uvijek smatra da se mozemo prema djeci ponasat kao prema stvarima ili makar kao prema kucnim ljubimcima (mada neki kao da imaju vise strpljhenja za zivotinje) ili se smatra da su nasilje , vrijedjanje , prijetnje ucinkovite i primjerene odgojne metode...a povrh svega ta ljudska malodusnost ala necu se mjesati , nije na meni ili sta me se tice je takodjer pokazatelj mnogo cega loseg u necijim mentalnim sklopovima.

  26. #76
    Demi avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Lokacija
    Canada
    Postovi
    276

    Početno

    i samo da spomenem, u naprednoj drzavi u kakvoj ja sada zivim, nema sanse da smijete istuci dijete jer ako vas neko vidi i prijavi a prijavit ce jer se zna da nasilje radja nasilje i to nije prihvacena odgojna metoda....a ovu tkonjuhinu susjedu bi svi susjedi prijavili...ali ovdje nisu policajci svodnici i ubojice i rade svoj posao kao i socijalna sluzba.

  27. #77
    MarijaP avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Lokacija
    Twin Peaks
    Postovi
    2,066

    Početno

    Demi, ne znam o kojoj naprednoj državi pričaš, ali sa zapada par puta godišnje stignu vijesti o majci koja ubije djecu u stanu, a prvi susjedi nisu niti znali da žena tu živi. I, koliko čujem od rodbine iz naprednih država, tamo se ne prijavljuje zbog dobrobiti djece, već jer se vikanjem remeti kućni red.

    Peterlin, zašto misliš da je trajno problematična osoba?
    Ja jesam pozivala na kavu jednu susjedu koju nisam niti upoznala, već me njena majka zamolila da ju provjerim s vremena na vrijeme jer su sumnjali da nije dobro (depresija). OK, cijela situacija je bila nenormalna jer se radilo o maloljetnim roditeljima čiji su roditelji zaključili da je lakše zvoniti susjedima, nego uzeti k sebi djecu koja se toliko očito nisu snašla sama s bebicom, ali je za njih ne mislim da su trajno problematične osobe osuđene na propast, već da su ljudi koji su odabrali jako loš put u teškoj situaciji.

    A riječi izgovorene tako malom djetetu?! Da, definitivno spadaju u zlostavljanje. I vjerujem da se u majci sa svakom takvom izgovorenom riječi samo nakuplja dublja frustracija i rješenje je sve dalje. Policija i socijalna, na žalost, nemaju mehanizme da smanje količinu nakupljane frustracije.
    A ako autorica doista želi pomoći djetetu, onda mi se čini da je najbolje poslušati savjet o zvanju Plavog telefona pa nek oni savjetuju šta i kako.

  28. #78
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj MarijaP prvotno napisa Vidi poruku
    Peterlin, zašto misliš da je trajno problematična osoba?
    Ne mislim da je trajno problematična. Mislim da jest problematična, jer bi u protivnom potražila pomoć. Makar od susjeda. Ili bi se barem došla predstaviti u stilu "mi smo novi ovdje, oprostite ako djeca budu plakala ili budemo stvarali buku". U depresiji ili ne, s malom djecom ili ne - ona je ODRASLA a djeca to nisu. I ne bih s takvom osobom pila kavu. Upozorila bih je na problematično ponašanje, to bih, baš kako sam i napisala. A dalje bi puno ovisilo o njenoj reakciji.

    Uostalom, pokretačica topica se ne javlja. Možda je poslušala savjet odavde, pozvala ženu na kavu i još uvijek razgovaraju...

    A sad ozbiljno - mislim da se svatko od nas prvo treba pobrinuti za SVOJE probleme (pomest ispred vlastitih vrata) a onda tek može davati rame za plakanje potpuno nepoznatim osobama.

  29. #79
    seni avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    7,513

    Početno

    Citiraj tkonjuh prvotno napisa Vidi poruku
    Neko jutro je mene i malenoga probudilo urlanje, i vristanje majke i ovog starijeg kindera....Djetesce je bjezalo po stanu, vristeci od placa a majka je isla za njim iz prostorije u prostoriju i verbalno ga vrijedala rijecima koje ne zelim niti spomenuti prijetila mu je da ce ga sravniti sa zemljom ako samo pisne ili se pomakne sa mjesta, govorila mu je prestrasne stvari i toliko urlala da je to bilo prestrasno za slusati.

    To je trajalo nekih 10 minuta....

    Od tada se to ponavlja najmanje jednom dnevno u tom stanu ispod nas.
    ?
    Citiraj vertex prvotno napisa Vidi poruku
    Ajmo reći da čujete točno ovo gore, upućeno djetetu (bebi) od 1.5 godine. Je li to vama stvarno spada u kategoriju "svi smo različiti" i "ah, da čujete mene kako vičem"?
    Ja sam imala priliku slušati člana šire obitelji kako se slično izderava na unuku od 3.5 godine. Baka viče "Razbit ću te!", a curica vrišti i moli, doslovno moli "Baka, nemoj me razbit". A onda je baka nosi na WC i vrišti "Seri, sad seri, sad tu seri!!". Bilo je prije godinu dana, a sad mi se srce opet uzlupalo dok o tome pišem i praktički sam van sebe. Curica se pokakila u gaće, pa je dirala rukama...
    Ovaj prvi dio s razbijanjem i vrištanjem je trajao neko vrijeme, bila sam krenula da ću do njih, kaže mi muž nemoj, nije na nama...A na kome je? Zaustavila sam se, pa sam ipak pošla do njih. I ništa, umirila sam baku. Rekla sam, nemojte, mala je, ne radi to ona vama, da zna bolje napravila bi bolje, tek mora naučit, ajde budite strpljivi. Zbunila sam je. To je za njeno dobro, kaže, ona je želi naučit. I smirila se, do sljedećeg puta kad će izgubit živce. Pretprošlo ljeto se ta malena pokakila na plaži, pa je sjedila na tuti cijelo popodne. Ali cijelo popodne.
    Šta ćete vidjet na ulici? Ništa, unučicu koja jako voli svoju baku. I baka voli unučicu, to pišem bez sarkazma.
    Šta napraviti kad ste promatrač, to je zaista teško, teško pitanje. Mislim da većina ljudi ipak osjeti razliku između bučnog temperamenta i zlostavljanja. Zlostavljane djece je jako puno - pa neće biti da se to uvijek negdje drugo događa. Ovdje pola vas uvjerava ženu da se nikako, ali nikako nije moglo raditi o zlostavljanju.
    ja se slazem sa vertex.

    jasno mi je da je situacija jako komplicirana i delikatna. i da zena ocito treba pomoc. naravno da je puno toga u ocima promatraca, te da ne mozemo sa sigurnoscu znati sto je zaista posrijedi. isto tako je poanta da se zeni pomogne. zvanje policije sigurno nije laka odluka, a "jehovini svjedoci" metode nisu bas moj prvi izbor.

    meni se ovaj prijedlog sa hrabrim telefonom cini jako dobar i suvisao.

    uz to, moram primjetiti da me zaista cudi ovoliki broj javljanja, koja smatraju da "malo vikanja" i nije bas strasno. i sama sam s juga i i meni se dogodi da izgubim kontrolu i zavicem, mada se tim ne ponosim.
    medutim gubljenje kontrole ponekad i svakodnevno izderavanje i urlanje su dvije potpuno razlicite stvari.

    takode je velika razlika izmedu 4-godisnjeg, 5-godisnjeg djeteta i male curke/gotovo bebe. urlati svakodnevno na malo djetesce je naprosto neprihvatljivo.

    jasno je meni da je zena mozda u takvoj situaciji da ne zna drugacije, da puca po svim savovima, ali to nikako nije opravdanje za takav odnos prema djetetu. ako vec sama nije u stanju razumjeti da sama treba psiholosku pomoc, te zbog razloga ovakvih ili onakvih sama ili njen suprug tu pomoc ne trazi, mozda joj treba pomoc sa strane da je u to uvjeri.

    dakle, ja ljudski mogu razumjeti, da netko moze doci zbog raznih okolnosti/vlastite strukture licnosti u takvo stanje da se svakodnevno izderava i urla na malo dijete, ali iz toga bih zakljucila da roditelj treba pomoc, a ne da je takvo ponasanje u redu.

    upravo suprotno. neprihvatljivo je. i prestrasno za dijete.

  30. #80
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,206

    Početno

    seni, ja se potpuno slažem s tobom, ali, na žalost, danas ne smiješ mami reći da bi možda trebala staviti dijete u hlad ili bar kapicu na glavu na plaži jer ćeš dobiti takav rafal od nje, iako ona time ugrožava i zdravlje i život djeteta, a kamoli ići nekome na vrata od stana i govoriti mu što da radi.

    Vrlo je teško biti pametan u ovakvoj situaciji, jer ti se može obiti o glavu. No, autorica nam se ne javlja i ja se nadam da nije išla na vrata i ....

  31. #81
    seni avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    7,513

    Početno

    hrabri telefon je pametan prijedlog.

  32. #82
    pomikaki avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    8,507

    Početno

    Slažem se sa vertex i seni.
    I meni je malo čudan taj više puta ponovljen stav "svi vičemo na djecu, dobro da nemam susjede koji zabadaju nos u moja posla".
    Da mi se nešto slično događa u stanu do mene, ne znam da li bih mogla mirno živjeti i slušati svaki dan bez da provjerim što se događa. Možda je stvarno ženi potrebno samo malo pomoći i razgovora, možda bi to bio najhrabriji čin, možda i najkorisniji. A možda i ne, kako kaže Peterlin, ja bih se ipak bojala navući si takvu osobu na vrat.
    Potpisujem i pikulu, možda je najbolje za početak nazvati hrabri telefon, opisati detaljno što se događa i pitati što dalje.
    Kad se dogodi najgore i kad u novinama (odnosno na naslovnici 24 sata :bljuv: ) osvane članak o pretučenom djetetu svi se pitaju zašto susjedi nisu reagirali

  33. #83
    Osoblje foruma krumpiric avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,835

    Početno

    Zato što nitko od nas to nije čuo, trebaš valjda čut da osjetiš razliku između umorne mame koja se zaderala i zlostavljanja.

  34. #84
    Cocolina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    864

    Početno

    Nitko normalan neće ostati imun na zlostavljanje/maltretiranje djece.
    Najbitnije u cijeloj ovoj priči je to da se ta dječica zaštite i naravno nikoga ne optužiti bez dokaza jer svi znam da kada jednom ti pokuca CZSS neće se samo tako lako maknuti iz života.

    Neka stručnije osobe daju savjet pod time mislim na osobe koje rade na telefonu.

  35. #85
    ana.m avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2004
    Lokacija
    Zagreb,wild west
    Postovi
    9,220

    Početno

    I još jedan stvar...Nisu svima kriteriji isti, odnosno, nekome je strašno kad netko uopće povisi ton, ali ono najmanje...Kaj bi taj netko rekao kad ja zaurlam? Taj bi mislio da doma djecu u najmanju ruku držim na lancu.
    Ok, nije mi baš isto izderavanje na 5 ili 6 godišnjakam koji se ponaša kao pubertetlija i na dijete od 1.5 godine.
    Ali evo moj sin je takav dramaqueen da je to strašno. Čovjek bi pomislio kaj mu je, zvao hitnu i kaj ja znam, a on se čvrgnuo u koljeno. Onda mene gledaju kao luđakinju jer ja totalno cool stojim pored njega i molim ga da se ustane i ne glumi.

    Nij baš da ima veze s temom, ali nedavno u jednom trgovačkom centru hodam s Elom u kolicima i Jankom sa strane. Ispred mene dvoje klinaca jedno beba od cca 1,5 godinu i starija seka od cca 3 godine, iza mene starci od yih klinaca. Klinci trče spopeltu se i opadnu, starija preko mlađeg. Nama u susret prilazi neka gospođa, ja prolazim pored ovo dvoje kao da se nije ništa desilo, jer njihova je mama iza mene, vidi ih, prilazi im, meni je dovoljno što moram paziti na svoju djecu....I ova gospođa me strelja malte ne pogledom što ja tako cool ne reagiram na ove klince.
    I općenito MRZIM kad se moje dijete spopetlja, pa opadne ili nekaj, ništ strašno uglavnom (ja sam tu blizu, UVIJEK, vidim kaj se događa, ali ne letim na svaku) a netko odmah priskače u pomoć, pogledom me traži, kao ja ne brinem o svojoj djeci.I onda im se ja moram malte ne opravdavati zakaj ja nisam digla i ne znam kaj napravila...Mislim, nadam se da ste shvatili moj piont....
    Ovo urlanje ove mame nije baš to, ali petljanje svakako jest, pogotovo što nitko ne zna pravo stanje stvari.

  36. #86
    Deaedi avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Postovi
    9,736

    Početno

    Necu banalizirati navedene primjere, ali samo da kazem da sam se ja sa nekih 5,6g derala: Upomoc ljudi, ubit ce, upomoc, pomozite mi...

    A prali su mi kosu...na nacin da sam lezala na stolu, baka je drzala rucnik na ocima da mi slucajno koja kapljica ne bi usla u oci, a mama je ispirala sampon sa salicom nad lavorom...Sad im kazem da im skidam kapu sto su to trpjeli..

    Nikad me nisu udarili ni povikali na mene.
    Posljednje uređivanje od Deaedi : 07.03.2011. at 17:08

  37. #87
    Demi avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Lokacija
    Canada
    Postovi
    276

    Početno

    Citiraj Deaedi prvotno napisa Vidi poruku
    Necu banalizirati navedene primjere, ali samo da kazem da sam se ja sa nekih 5,6g derala: Upomoc ljudi, ubit ce, upomoc, pomozite mi...

    A prali su mi kosu...na nacin da sam lezala na stolu, baka je drzala rucnik na ocima da mi slucajno koja kapljica ne bi usla u oci, a mama je ispirala sampon sa salicom nad lavorom...Sad im kazem da im skidam kapu sto su to trpjeli..

    Nikad me nisu udarili ni povikali na mene.
    kakva ti je to usporedba? na dijete iz ove teme majka vice, vrijedja, prijeti i ima 1,5 god

  38. #88
    Pinky avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    Dalmacija
    Postovi
    5,498

    Početno

    ja sam dalmatinka, glasno govorim otkad sam usta otvorila. kad sam emocionalnije vezana za temu o kojoj se priča, glas mi je još više povišen. ne derem se tada, iako mnogi govore da jesam
    a sad - miješati se ili ne, svačija osobna odluka. samo se treba razmišljati o posljedicama koje ćemo izazvati reakcijom na situaciju o kojoj više pretpostavljamo nego znamo.

    dutkini savjeti su ekstremni u jednom smjeru, marsupilami je odreagirala ko da se o njoj priča. odgovor je negdje u sredini.

  39. #89

    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    karlovac
    Postovi
    1,756

    Početno

    Citiraj MarijaP prvotno napisa Vidi poruku
    Demi, ne znam o kojoj naprednoj državi pričaš, ali sa zapada par puta godišnje stignu vijesti o majci koja ubije djecu u stanu, a prvi susjedi nisu niti znali da žena tu živi. I, koliko čujem od rodbine iz naprednih država, tamo se ne prijavljuje zbog dobrobiti djece, već jer se vikanjem remeti kućni red.
    I opet ću te potpisati...
    Zadnji slučaj pred nekoliko tjedana onih dviju slatkica, blizanke iz švicarsko kanadske obitelji.
    Posljednje uređivanje od ljiljan@ : 07.03.2011. at 20:55

  40. #90
    bambus99 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2008
    Lokacija
    na moru
    Postovi
    1,332

    Početno

    Citiraj Pinky prvotno napisa Vidi poruku
    ja sam dalmatinka, glasno govorim otkad sam usta otvorila. kad sam emocionalnije vezana za temu o kojoj se priča, glas mi je još više povišen. ne derem se tada, iako mnogi govore da jesam
    a sad - miješati se ili ne, svačija osobna odluka. samo se treba razmišljati o posljedicama koje ćemo izazvati reakcijom na situaciju o kojoj više pretpostavljamo nego znamo.

    dutkini savjeti su ekstremni u jednom smjeru, marsupilami je odreagirala ko da se o njoj priča. odgovor je negdje u sredini.
    i ja nekad kad pricam (dalmatinka ) se malo "zanesem" pa ispada kao da vicem.
    e sad, kad beban jos malo naraste, budem li nastavila ovako pricati, mozda ce i mene netko prijavit misleci da vicem na dite ?

  41. #91
    ana.m avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2004
    Lokacija
    Zagreb,wild west
    Postovi
    9,220

    Početno

    Ja nisam dakmatinka, ali sam glasnaaaaa. I mrzim kad mi netko dok najnormalnije pričam kaže da neka se ne derem. A još sam i temperamentna...

  42. #92
    Marsupilami avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,253

    Početno

    Citiraj Aradija prvotno napisa Vidi poruku
    Ja isto imam jednu ludacu u stanu do mog koja histerise i vice na decu. To mi je strasno i svaki put se molim da prestane i zbog decice a i da ne bi morala da zovem policiju. Ali to je malo drugacija situacija jer dece je cetvoro i ima i vece dece. S jedne strane to histerisanje mi je neopravdano, niko je nije terao da radja cetvoro dece ako ne moze da izadje na kraj sa tim, sa druge strane to nije takvo vredjanje kao u tvom slucaju, vise da nije sposobna da se izbori sa decom pa vristi. Sumnjam da bi policija tu ista uradila, rekla bi da su deca nemoguca i tsl.
    Ja cu samo jos jednom citirati dio posta na koji sam ja reagirala.
    Vec sam ga citirala i opet ga citiram, ocigledno je mnogima promaklo u iscitavanju teme napreskokce.

    Naravno da ne smtram da je u redu 18 mjesecnom djetetu prijetiti da ces g ubiti, zaklati, zgromiti i slicne gadarije, pogotovo ako se ponavlja na svakodnevnoj bazi.

    Ono sto bih ja napravila u takvoj situaciji je da bih uzela neki uredjaj koji snima video sa zvukom pa lijepo kada gospodja opet krene s tako necim otisla pred njena vrata, snimila sve pa onda otisla na socijalno neka oni vide sto mogu uciniti u tom slucaju.
    Od policije nista u takvim slucajevima jer dok dodju oni, cijela situacija se smiri pa bi onda samo bilo "ludi susjedi zvali bezveze, nisam ja govorila tako sto"

  43. #93
    Franny avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2005
    Lokacija
    izgubljena u svemiru
    Postovi
    2,847

    Početno

    ok, sad je već prošlo skoro 3 dana od otvaranja teme pa me zanima što je (i je li uopće) autorica teme poduzela ili odlučila glede ovog pitanja jer dobila je niz različitih savjeta??

    u startu se nije radilo o "običnom" vikanju i izderavanju u nekoj sitauciji, već o konstatnom ponavljanju iste radnje tj. grubih riječi, čak pregrubih za jedno jednopigodišnje (ili bilo koje) dijete, ako sam ja dobro shvatila prvi post . dakle, ne o malo povišenom tonu i o malo vikanja.
    nadalje, zanima me jesu li te grube riječi izgovarane samo ujutro, a kasnije je mir i ništa se ne čuje kroz te tanke zidove ili se sporadično te radnje ponavljaju, nevezano za doba dana??

    i odrasloj osobi je užasno čuti da joj druga odrasla osoba kaže: "sravnit ću te sa zemljom ako se pomakneš", iako odrasla osoba može filtrirati i dokučiti je li sugovornik to doista mislio ili je to rečeno u prenesenom značenju tipa: dogodit će ti se nešto strašno ako me ne poslušaš iz ovog ili onog razloga. malom djetetu to je vjerojatno nešto još strašnije i groznije jer djeca slijepo vjeruju u sve što čuju. ne mogu znati razumije li to dijete značenje riječi koje njegova majka koristi, ali meni je teško oko srca kad čitam taj 1. post jer si vizualiziram svoje dijete u toj dobi i da recimo njemu netko takvo što kaže, bilo od familije, bilo netko sa strane... ...

    u svakom slučaju, trebalo bi vidjeti zakaj se to događa što se događa, okolo na okolo, na finjaka, a ne zvati na prvu socijalu ili policiju ili kaj već...naravno, budući da je potreban dodatni angažman i da nema expresnog rješenja, da do toga treba doći postupno, povlači se pitanje da li se to pokretačici teme da raditi??
    najlakše jest okrenuti broj policije ili socijale i brigo moja pređi na drugoga, ali time se ovaj problem neće riješiti...

    a ja sam baš opterećena temom

  44. #94
    Franny avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2005
    Lokacija
    izgubljena u svemiru
    Postovi
    2,847

    Početno

    Citiraj Marsupilami prvotno napisa Vidi poruku
    Ono sto bih ja napravila u takvoj situaciji je da bih uzela neki uredjaj koji snima video sa zvukom pa lijepo kada gospodja opet krene s tako necim otisla pred njena vrata, snimila sve pa onda otisla na socijalno neka oni vide sto mogu uciniti u tom slucaju.
    budući mi se MM kuži u to, znam da se video i audio zapisi kod nas na sudu ili policiji ne uvažavaju kao dokaz, ali sad sam malo proguglala na tu temu pa stavljam link s legalis foruma na tu temu da potkrijepim MMove tvrdnje :
    http://www.legalis.hr/modules/newbb/...=7942&forum=30

  45. #95

    Datum pristupanja
    Jul 2007
    Lokacija
    koprivnica
    Postovi
    1,264

    Početno

    a tesko je to procjeniti...
    ja u trenutku kad puknem, a puknem znam svasta izgovoriti i iste sekunde kad izgovorim mi bude zao pa objasnjavam da je to ruzno i ispricavam se...
    to me ne opravdava ali tako je...i komotno bi i meni netko da cuje poslao socijalnu a dijete mi sretno da sretnije ne moze biti, voljeno, mazeno....
    tako da bi definitivno trebalo zenu upoznati prije

  46. #96
    Deaedi avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Postovi
    9,736

    Početno

    Citiraj Demi prvotno napisa Vidi poruku
    kakva ti je to usporedba? na dijete iz ove teme majka vice, vrijedja, prijeti i ima 1,5 god
    Pa da je neki susjed cuo moje vriskanje i zapomaganje u pomoc, da me ubijaju, valjda bi svasta pomislio, zar ne?

  47. #97
    summer avatar
    Datum pristupanja
    May 2005
    Lokacija
    St
    Postovi
    4,597

    Početno

    ja se slazem sa vertex, seni, pomikaki
    opisana situacija mi nikako ne ide uz - i ja sam malo glasnija i ponekad vicem
    i sama sam mama jednoipogodisnjakinje i ne mogu zamisliti da na nju vicem tako jako, tako dugo i takvim rijecima
    maksimum mog 'vikanja' na nju je njeno ime ili ne, dosta, prestani - da dobijem paznju i prekinem nesto
    a miljama sam daleko od nirvana mame i da, dalmatinka

  48. #98
    Demi avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Lokacija
    Canada
    Postovi
    276

    Početno

    Ne, slucajni prolaznik bi mogao to ozbiljno shvatit dok susjedi poznavajuci tvoju baku i mama su shvatili da su djecja posla u pitanju dok je kod autoricine susjede situacija jasna ko dan jer majka urla i progoni dijete iz prostorije u prostoiju vrijedjajuci i prijeteci a dijete vristi i place.

    Besmislena mi je daljnja rasprava jer je smisao teme da autorica dobije odgovor tj savjet da li i sto uciniti u konkretnom slucaju...razno razne savjete (od ekstremno nerealnih preko ajmo ko maca oko vruce kase do nemoj uciniti nista jer i ja vicem ) je dobila pa ako ih procita njoj na volju i savjest

  49. #99
    Osoblje foruma krumpiric avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,835

    Početno

    pa da, ona ZNA, valjda, osjeća jeli to urlanje ili je jauk umorne mame, kako da onda reagira? Mislim da je svima najviše zasmetalo ulaženje u kuću, zvanje na kave..patroniziranje. Što će se time postići?
    treba zvati hrabri telefon, czss...napravit nešto konkretno što nije patroniziranje.
    A bojim se da bi zvanje policije samo dovelo do toga da dobiju kaznu.

  50. #100
    dutka_lutka avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,292

    Početno

    Citiraj seni prvotno napisa Vidi poruku
    ja se slazem sa vertex.

    jasno mi je da je situacija jako komplicirana i delikatna. i da zena ocito treba pomoc. naravno da je puno toga u ocima promatraca, te da ne mozemo sa sigurnoscu znati sto je zaista posrijedi. isto tako je poanta da se zeni pomogne. zvanje policije sigurno nije laka odluka, a "jehovini svjedoci" metode nisu bas moj prvi izbor.
    Ako ja pozvonim na vrata susjedi koja se nedavno doselila, a sada stanuje ispod ili iznad mene, predstavim se i pozovem je na kavu, molim DA ME SE NE PROGLAŠAVA JEHOVINIM SVJEDOKOM!
    Hvala!

    Nekad je bilo normalno da se susjedi poznaju, da u prolazu razmijene koju riječ, čak i da si posuđuju ono čega im nestane u kući: šećer, sol... Ne bi li bilo u redu da pomognemo starici koja stanuje u našem ulazu, da joj donesemo štogod iz dućana... a to ne možemo ako je uopće ne oslovimo, ne upitamo kako je.

    Isto vrijedi i za mladu mamu, možda bi ženi dobro došlo samo s nekim malo popričati, da se djeca zajedno poigraju... pa neće biti ni potrebe zvati socijalnu službu. U tom razgovoru možemo i dati do znanja da ta buka i nama smeta, pa će žena možda obratiti pažnju na to, možda će ekscesi biti rjeđi, vrijedi pokušati.

    Primijetila sam da danas poneki stanari ne žele ni pozdraviti ostale. To mi se čini jako žalosnim. Usput budi rečeno, svako ljeto i policija moli građane da se povežu sa susjedima, da jedni drugima pripaze na stan, jer je to najbolja prevencija eventualne provale u stan. No, neki očito smatraju da je "nobl" ne družiti se ni s kim, pod krinkom navodne diskrecije.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •