Stranica 3 od 4 PrviPrvi 1234 PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 101 do 150 od 177

Tema: Psihicko i verbalno zlostavljanje djece :(

  1. #101
    little duck avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Postovi
    325

    Početno

    Ja sam se krajem trudnoće i neposredno poslije rodjenja drugog djeteta osjećala stvarno iscrpljeno, a imala sam pomoć oko sebe. Hormoni te slože, hoćeš-nećeš. I priznajem "fitilj" mi je bio nešto kraći prema mojoj kćeri. Ono- ja bih da ona sada zaspe, a ona bi bas izvodila, pa mi se smije u facu, pa ne bi sada bas isla gdje moramo i sl. A bebač na rukama, cica i sl. I stvarno dodje ti da iskočiš iz svoje kože...Mislim da smo svi koji imamo djecu barem jednom to osjetili, onu nervozu, onu nemoć i želju ma za samo minuticu tišine i mira... No ja u tim full stresnim trenucima sam u početku znala vikati, i reći, nema čokolade ako ne zaspeš ili sl Nisam je vrijeđala. No onda sam se ja osjećala još iscrpljenije nakon tih epizoda vikanja. Pa sam odustala. Sada jednostavno izadjem iz sobe, nabrojim do ne znam koliko, dam njoj vremena, i sebi. Razmislim što joj je, probam se staviti u njene cipelice. Ako baš izvodi, ide na 2 minute na "hlađenje" na krevet, sjedi dok ja ne dodjem po nju. Obično mi viče- OOOOhlaaadila sam seee... Mi smo isto puno sami doma, dan se vrti oko djece, nemam previše vremena za ništa drugoga. Ali svjesno sam se odlučila na obje trudnoće, i ne bih to mijenjala. Mislim da mama iz uvodnog posla treba spoznati da je problem u njoj, ne u djeci. Kada je roditelj smireniji, i djeca su zadovoljnija. Ja vidim kako potenciram nervozu u kući. I ona to treba spoznati. O tome treba s njom razgovarati, vidjeti da li će to uopće doprijeti do nje.

    Ja poznam jednog tatu koji je doma sa malim. Malac je star kao moja kći. Prije nekoliko mjeseci smo krenuli u razgovor o tuti, mali se fakat rano naučio piškiti i kakati, a moja Veri kasno. Uglavnom, njegove riječi su bile: " Ma on kad se upiša, ja ga opalim po guzici da si zapamti!" Ja sam mu odgovorila da pod tu cijenu ne želim da mi dijete nauči ići na tutu. Pitala sam ga da li je svjestan da ga tako samo traumatizira... "Ma daj, pa i ja sam dobivao batine, pa šta mi fali..." Ni ne kuži što mu fali...

  2. #102
    Marsupilami avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,253

    Početno

    Citiraj Franny prvotno napisa Vidi poruku
    budući mi se MM kuži u to, znam da se video i audio zapisi kod nas na sudu ili policiji ne uvažavaju kao dokaz, ali sad sam malo proguglala na tu temu pa stavljam link s legalis foruma na tu temu da potkrijepim MMove tvrdnje :
    http://<a href="http://www.legalis.h...2&forum=30</a>
    Nije ni potrebno za sud ili policiju, ali da teta u czss poslusa i procjeni situaciju - dovoljno je

  3. #103
    dutka_lutka avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,292

    Početno

    Citiraj Marsupilami prvotno napisa Vidi poruku
    Nije ni potrebno za sud ili policiju, ali da teta u czss poslusa i procjeni situaciju - dovoljno je
    Genijalno. Naravno da bi se tako dobio uvid u situaciju, ali niti nije potrebno zvati CZSS ako postoji Hrabri telefon (hvala pikuli!).

    Osim toga, neovlašteno snimanje drugih osoba bez njihova znanja i dopuštenja je isto tako kazneno djelo, koliko mi je poznato.

  4. #104
    Franny avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2005
    Lokacija
    izgubljena u svemiru
    Postovi
    2,847

    Početno

    Citiraj Marsupilami prvotno napisa
    Nije ni potrebno za sud ili policiju, ali da teta u czss poslusa i procjeni situaciju - dovoljno je
    štima, ali danas sve vrvi od lažnjaka i montaža raznih vrsta pa bi si tako i ovo CZSS mogao protumačiti kao da je to neki "zlonamjerni" susjed htio "montirati" i prikazati kao istinu, samo da se "osveti" iz nekog svog razloga susjedima...te bi stoga i to mogli odbaciti kao nevažeće .

  5. #105
    Franny avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2005
    Lokacija
    izgubljena u svemiru
    Postovi
    2,847

    Početno

    dobro, molim da se autorica posta javi, živo me zanima kaj je odlučila napraviti

  6. #106
    dutka_lutka avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,292

    Početno

    Citiraj Franny prvotno napisa Vidi poruku
    dobro, molim da se autorica posta javi, živo me zanima kaj je odlučila napraviti
    Mislim da bismo u ovoj situaciji trebali zanemariti vlastitu znatiželju.

    Pokretačica teme je slobodna javiti se, ali i ne učiniti to. Molim da ovo ne preraste u navijanje - što učiniti.
    Ne vidim smisla da niti u tome da se eventualno naljute neki koji su dali savjet, pa sad misle da imaju pravo na povratnu informaciju, kao što se već dogodilo na nekim drugim temama...
    Stvar je ipak delikatna.

  7. #107

    Datum pristupanja
    Mar 2011
    Postovi
    33

    Početno

    Citiraj tkonjuh prvotno napisa Vidi poruku
    Recite mi molim vas sto napraviti u ovakvoj situaciji i kome se obratiti za pomoc???
    Najvjerojatnije je da žena iz uvodnog posta boluje od Emocionalno nestabilnog poremećaja prema MKB-10, međunarodnoj klasifikaciji bolesti i srodnih zdravstvenih problema, odnosno Graničnog poremećaja osobnosti (BPD – Borderline personality disorder) prema DSM-IV, dijagnostičkom i statističkom priručniku za mentalne poremećaje izdanog od strane Američke psihijatrijske udruge.

    Po procjenama zdravstvenih organizacija oko 2% svjetske populacije ima BPD, i kao takav je najrašireniji psihički poremećaj. Od tog broja, među njima je 75% žena. To znači da i u Hrvatskoj ima oko 100.000 odraslih žena boluje od borderlina. Prema međunarodnim kliničkim pokazateljima, najmanje je njih 30% nasilno prema svojoj djeci.

    Da ne bih previše teoretizirala, na ovom je linku precizno sažet odnos borderline majke prema svojoj djeci:

    http://i54.tinypic.com/6r0gvp.jpg

    Iz knjige: Ann Lawson "Understanding the Borderline Mother: Helping Her Children Transcend the Intense, Unpredictable, and Volatile Relationship" (2000).


    Na žalost, u Hrvatskoj ne postoji zakonska osnova po kojoj bi se tu ženu primoralo na liječenje od njezina poremećaja. Ne može ju se natjerati čak ni da bude dijagnosticirana, osim u slučaju počinjenja težeg kaznenog djela i obaveznog psihijatrijskog vještačenja. Policija, CZSS i zakonodavstvo borderline osobe smatra ubrojivima niti se u predparničnom postupku uopće bavi njihovom dijagnozom, te će po ustaljenoj praksi, u većini slučajeva razvoda braka, sud dodijeliti djecu majci. Otac, kao zdrava jedinka te obitelji, bio bi gubitnik, a najviše bi stradala djeca, koja bi ostankom uz oboljelu majku i sama s velikom vjerojatnošću izrasla u emocionalne invalide.

    Dakle, ne bih nipošto savjetovala da ju pozoveš na kavu ili da joj zvoniš na vrata, jer zbog miješanja u njezine „privatne“ stvari, u najmanju ruku, možeš od nje doživjeti veliku neugodnost, a možeš i sama postati žrtvom njenog nekontroliranog i agresivnog ponašanja. Radije o situaciji pokušaj na diskretan način upoznati njezina supruga, a o njegovoj reakciji sama procijeni što ćeš dalje učiniti.
    1. Ako ti suprug verbalno i grubo odbrusi da to nije tvoja stvar, najvjerojatnije da ni s njim nije psihički sve u redu, i da im treba zajednička stručna pomoć.
    2. Ako se snuždi, posrami i pokaže interes za to što mu želiš reći o njegovoj supruzi i načinu na koji ona zlostavlja njihovu djecu, pitaj ga najjednostavnije na koji mu način možeš pomoći.

    U varijanti 1. pozovi policiju kad čuješ zlostavljanje i kad je ta žena s djecom SAMA kod kuće. Bez straha, ponudi im se da unesu tvoju izjavu u zapisnik, koja će biti od velike pomoći za tu djecu u eventualnom kasnijem sudskom postupku dodjeljivanja skrbi nad djecom. Ako si sigurna da otac NIJE sudionik u zlostavljanju djece, onda nipošto nemoj zvati policiju dok je i on kod kuće. Mora se jasno označiti krivac. Borderline majka će s lakoćom izmanipulirati policiju i optužiti muža kao obiteljskog zlostavljača. Međutim, ako se pokaže da su oba roditelja nasilna, stručne službe će odrediti skrbništvo na drugačiji način (Dom ili sl.).

    U varijanti 2. ponudi mu svoju pomoć kao svjedokinje u eventualnom brakorazvodnom postupku, ako se na njega odluči. Uputi ga na neku od udrugu očeva radi konzultacija s ljudima sličnog iskustva, savjetuj ga na traženje psihološke pomoći gdje bi kroz stručan razgovor doznao o mogućnosti tretmana za ženu i sebe, i na kraju mu preporuči da pročita knjigu Randi Kreger: „Prestanite hodati po ljuskama od jajeta“ (izdanje Jesenski i Turk)

    Ispričavam se svima na podužem postu, ali mislim da je tema puno kompleksnija nego što se čini na prvi pogled.

  8. #108
    Smajlich avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Postovi
    1,136

    Početno

    Kakvo navijanje?? Mislim da je normalno što se očekuje da se žena javi i da vidimo je li sve u redu i je li na kraju dobro ispalo... jer kako kažeš, dutka tema je delikatna. Naravno da se tkonjuh nije dužna javiti niti nama "podnositi račune", ali bilo bi lijepo znati da se nešto riješilo na bolje, ilitiga da su bile na kavi, kako hoćeš.

  9. #109
    Franny avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2005
    Lokacija
    izgubljena u svemiru
    Postovi
    2,847

    Početno

    oke dutka-lutka, sorry, ono, kaj sam pitala i kaj sam po prirodi znatiželjna
    naravno da se ne mora više oglasit. njeno pravo i njen izbor. možda je i splašena nekim našim komentarima i jadna treperi i drhti negdje u kutu...

    ne radi se ni okakvom navijanju, na koju si foru to skužila???

    samo sam rekla da me živo zanima na koju se varijantu odlučila. pa ak umrem u neznanju, nikoam niš. sorry kaj sam se uopće javno i na glas zapitala ono što se vjerojatno i još koja od vas zapitala. e, pa ak je TO zabranjeno, onda fakat ...

  10. #110
    Franny avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2005
    Lokacija
    izgubljena u svemiru
    Postovi
    2,847

    Početno

    p.s. i s obzirom da je post postavljen na "pravnim pitanjima", zanima me ima li kakva duša pravne struke ovdje, da ženi da konkretan savjet glede postavljenog???
    Posljednje uređivanje od Franny : 08.03.2011. at 13:07

  11. #111

    Datum pristupanja
    Jul 2007
    Lokacija
    koprivnica
    Postovi
    1,264

    Početno

    jucer je jela kasicu tog sastava i par zlica kasice od sljive...
    danas stolica zelena kao da je jela spinat...to je neki znak il jednostavn otakva stolica??

  12. #112
    Cubana avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    East end
    Postovi
    6,747

    Početno

    Angelina, ti si zalutala

    A Dutka, jesi li ti moderator, ili si se samo za maškare kostmirala?

  13. #113

    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    jug Dalmacije
    Postovi
    158

    Početno

    Angelina sjedi 5!!!

  14. #114

    Datum pristupanja
    Jul 2007
    Lokacija
    koprivnica
    Postovi
    1,264

    Početno

    ups...pratim temu dohrane i ovu pa mi pobjeglo u krivu ulicu

  15. #115
    Marsupilami avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,253

    Početno

    Citiraj dutka_lutka prvotno napisa Vidi poruku
    Osim toga, neovlašteno snimanje drugih osoba bez njihova znanja i dopuštenja je isto tako kazneno djelo, koliko mi je poznato.
    Naravno da je, ako znas tumaciti zakon, ali...uvijek postoji ali...
    Tko tebi moze zabraniti da snimas svoj ulaz?
    Svoj haustor?
    To sto se netko dernja tako da ga se cuje kroz zatvorena vrata....e to je njegov problem.
    Na kraju krajeva, ako se jasno i glasno cuje u stanu od Konjuh, onda bi se culo i na snimci.
    Jel bi sada nekome zabranila snimanje videa u vlastitom stanu?

    Iako ta snimka ne bi imala dokaznu snagu na sudu, ali czss-u bi bilo dovoljno, ako nista drugo da ispita situaciju (ako zeli naravno).

  16. #116
    lidać2 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,714

    Početno

    ja mislim da ovaj topic vise nema smisla jer je sve otislo u grupnu prepirku.

  17. #117
    dorotea24 avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2004
    Lokacija
    Osijek
    Postovi
    2,775

    Početno

    Citiraj Marsupilami prvotno napisa Vidi poruku
    Naravno da je, ako znas tumaciti zakon, ali...uvijek postoji ali...
    Tko tebi moze zabraniti da snimas svoj ulaz?
    Svoj haustor?
    To sto se netko dernja tako da ga se cuje kroz zatvorena vrata....e to je njegov problem.
    Na kraju krajeva, ako se jasno i glasno cuje u stanu od Konjuh, onda bi se culo i na snimci.
    Jel bi sada nekome zabranila snimanje videa u vlastitom stanu?

    Iako ta snimka ne bi imala dokaznu snagu na sudu, ali czss-u bi bilo dovoljno, ako nista drugo da ispita situaciju (ako zeli naravno).
    ja sam jednostavno ostala bez teksta

    Cubana

  18. #118
    bucka avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    5,078

    Početno

    Citiraj umiljata prvotno napisa Vidi poruku
    Na tvom mjestu, ja bi zvala policiju onu sekundu kad čuješ da urlanje počinje!!!! Ako nekaj ne mogu podnjet onda je to zlostavljanje djece. Moraš reagirati, jer ta djeca su premala da bi se nekome obratila za pomoć.
    X

  19. #119
    bucka avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    5,078

    Početno

    Citiraj bambus99 prvotno napisa Vidi poruku
    tad u tom periodu sam radila u ducanu u koji mi je znala povremeno doci njena druga baka (mama od tate), jedna stvarno fina zena, normalna, zdrava, razumna... i u nekoliko me je navrata pitala dali znam sta se dogada kod njih (je rekla ne! )... da su je znali zvati drugi susidi da dode po curicu...... i nakon nekog vremena kazem ja zeni sta se sve cuje, kako mala place.... i tako je pao dogovor. jednu noc je opet bio "cirkus" ja nazovem zenu, a ona dode s policijom.
    od tada je curica kod nje, odselio se i njen otac, i mama.... i sad kad vidim tu curicu budem bas sretna jer vidim da to dite napokon zivi u zdravoj okolini, da je naspavana, cista, sita, zdrava.......

  20. #120

    Datum pristupanja
    Mar 2011
    Postovi
    33

    Početno

    Citiraj tkonjuh prvotno napisa Vidi poruku
    Recite mi molim vas sto napraviti u ovakvoj situaciji i kome se obratiti za pomoc???
    Najvjerojatnije je da žena iz uvodnog posta boluje od Emocionalno nestabilnog poremećaja prema MKB-10, međunarodnoj klasifikaciji bolesti i srodnih zdravstvenih problema, odnosno Graničnog poremećaja osobnosti (BPD – Borderline personality disorder) prema DSM-IV, dijagnostičkom i statističkom priručniku za mentalne poremećaje izdanog od strane Američke psihijatrijske udruge.

    Po procjenama zdravstvenih organizacija oko 2% svjetske populacije ima BPD, i kao takav je najrašireniji psihički poremećaj. Od tog broja, među njima je 75% žena. To znači da i u Hrvatskoj ima oko 100.000 odraslih žena boluje od borderlina. Prema međunarodnim kliničkim pokazateljima, najmanje je njih 30% nasilno prema svojoj djeci.

    Da ne bih previše teoretizirala, na ovom je linku precizno sažet odnos borderline majke prema svojoj djeci:

    http://i54.tinypic.com/6r0gvp.jpg

    Iz knjige: Ann Lawson "Understanding the Borderline Mother: Helping Her Children Transcend the Intense, Unpredictable, and Volatile Relationship" (2000).


    Na žalost, u Hrvatskoj ne postoji zakonska osnova po kojoj bi se tu ženu primoralo na liječenje od njezina poremećaja. Ne može ju se natjerati čak ni da bude dijagnosticirana, osim u slučaju počinjenja težeg kaznenog djela i obaveznog psihijatrijskog vještačenja. Policija, CZSS i zakonodavstvo borderline osobe smatra ubrojivima niti se u predparničnom postupku uopće bavi njihovom dijagnozom, te će po ustaljenoj praksi, u većini slučajeva razvoda braka, sud dodijeliti djecu majci. Otac, kao zdrava jedinka te obitelji, bio bi gubitnik, a najviše bi stradala djeca, koja bi ostankom uz oboljelu majku i sama s velikom vjerojatnošću izrasla u emocionalne invalide.

    Dakle, ne bih nipošto savjetovala da ju pozoveš na kavu ili da joj zvoniš na vrata, jer zbog miješanja u njezine „privatne“ stvari, u najmanju ruku, možeš od nje doživjeti veliku neugodnost, a možeš i sama postati žrtvom njenog nekontroliranog i agresivnog ponašanja. Radije o situaciji pokušaj na diskretan način upoznati njezina supruga, a o njegovoj reakciji sama procijeni što ćeš dalje učiniti.
    1. Ako ti suprug verbalno i grubo odbrusi da to nije tvoja stvar, najvjerojatnije da ni s njim nije psihički sve u redu, i da im treba zajednička stručna pomoć.
    2. Ako se snuždi, posrami i pokaže interes za to što mu želiš reći o njegovoj supruzi i načinu na koji ona zlostavlja njihovu djecu, pitaj ga najjednostavnije na koji mu način možeš pomoći.

    U varijanti 1. pozovi policiju kad čuješ zlostavljanje i kad je ta žena s djecom SAMA kod kuće. Bez straha, ponudi im se da unesu tvoju izjavu u zapisnik, koja će biti od velike pomoći za tu djecu u eventualnom kasnijem sudskom postupku dodjeljivanja skrbi nad djecom. Ako si sigurna da otac NIJE sudionik u zlostavljanju djece, onda nipošto nemoj zvati policiju dok je i on kod kuće. Mora se jasno označiti krivac. Borderline majka će s lakoćom izmanipulirati policiju i optužiti muža kao obiteljskog zlostavljača. Međutim, ako se pokaže da su oba roditelja nasilna, stručne službe će odrediti skrbništvo na drugačiji način (Dom ili sl.).

    U varijanti 2. ponudi mu svoju pomoć kao svjedokinje u eventualnom brakorazvodnom postupku, ako se na njega odluči. Uputi ga na neku od udrugu očeva radi konzultacija s ljudima sličnog iskustva, savjetuj ga na traženje psihološke pomoći gdje bi kroz stručan razgovor doznao o mogućnosti tretmana za ženu i sebe, i na kraju mu preporuči da pročita knjigu Randi Kreger: „Prestanite hodati po ljuskama od jajeta“ (izdanje Jesenski i Turk)

    Ispričavam se ako sam pretjerala dužinom posta, no nastojala sam biti što konkretnija u odgovoru i detektiranju oblika obiteljskog nasilja opisanog u uvodnoj priči na temi.

  21. #121
    Demi avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Lokacija
    Canada
    Postovi
    276

    Početno

    Konkretno i ja bi joj pozvonila na vrata al dok je situacija mirna, predstavila se, pozelila joj dobrodoslicu u zgradu i ovisno o njenoj reakciji dalje reagirala, pozvala je na kavu itd...mozda joj treba samo malo pomoci sa strane da ne pukne do kraja a opet je mozda previse puknuta pa bi reagirala ovisno o tome.

    i ja bi volila da se tkonjuh javi.

  22. #122
    Marsupilami avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,253

    Početno

    Citiraj dorotea24 prvotno napisa Vidi poruku
    ja sam jednostavno ostala bez teksta
    A zasto?
    Jeste li vi ikada trebali policiju zbog necega?
    Jeste li ih probali zvati zbog necijeg vristanja, uznemiravanja susjeda ili slicno?
    Znate li vi koliko njima treba da dodju?

    Da neznam kako brzo reagiraju njima treba minimalno pola sata ako ne i vise da se pojave.
    Tada je vec u vecini slucajeva prekasno, sve staje, nema vikanja, strasti se smire, a onda vas prozivaju da zovete zbog gluposti, u terminalu upisuju da su izlazili na teren po vasoj dojavi - bezveze.

    Znam ja jako dobro kako nasa policija radi, a sto se czss-a tice, ajde probajte otici u centar i izraziti svoje sumnje na zlostavljanje bez ikakvog dokaza, sretno vam bilo.

    Najlakse je moralizirati po forumu, treba ovako, treba onako, a do tada zlostavljacu niko nista ne moze, zrtva i dalje trpi jer nasi zakoni zrtve stite samo na papiru
    Posljednje uređivanje od Marsupilami : 08.03.2011. at 18:00

  23. #123
    dorotea24 avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2004
    Lokacija
    Osijek
    Postovi
    2,775

    Početno

    ajmo malo stati na loptu!
    neću sad ulaziti u to što je zlostavljanje, a što nije. ja sam tisuću puta čula susjede kako se deru i uvijek zvuči ružno kad slušaš sa strane. dakle tu se uopće ne mora raditi o zlostavljanju.
    prvo se treba uvjeriti, odnosno biti siguran jel majka zlostavlja dijete. da sam uvjerena da je riječ o zlostavljanju osobno pih je pitala na stubištu, ok susjeda pa što se to događa kod vas? čujem vas kako se derete, probudili ste mi dijete i uplašili ga....i to vaše dijete toliko plače da sam već pomislila da mu se nije što životno ugrožavajuće dogodilo itd. u takvom stilu. ako je žena normalna skužit će, ako nastavi onda treba reagirati, ali prvo upozoriti na reakciju. osim u slučajevima kada je nasilje očito, onda naravno reagirati u času.
    no to snimanje sujeda.....halo? pa kakav je to način? čisti voajerizam. da meni netko pusti snimku kad zaurlam u svojoj kući na svog muža ili svoje dijete mislim da bi pojeo tu snimku, a zaista nisam agresivna osoba( osim ovima što agresijom smatraju kad netko podigne glas)
    a što se policije tiče zvala sam policiju susjedu kad je u 3 ujutro ložio glazbu do daske. prvo sam mu kucala na vrata, zvonila, lupala jedno 10 minuta...nije čuo ili se pravio da ne čuje i onda sam mu zvala policiju. niti sam se morala predstaviti, niti su mu rekli tko ga je prijavio. ja sam mu iduće jutro rekla da mu je policija bila na moju dojavu i od onda se super slažemo...nema ni tuluma više

  24. #124
    Marsupilami avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,253

    Početno

    dorotea, sada se opet desio nesporazum.

    Dakle, snimanje se odnosilo na zenu koja urla i proganja dijete od 18 mjeseci po stanu, ono vristi od straha a ona vristi da ce ga zgromiti ako samo pisne!
    Ako se to ponavlja na svakodnevnoj bazi, ja bih je snimila i prijavila na czss pa makar u zatvoru zavrsila zbog toga.

    U situacijama gdje nema verbalnog vrijedjanja i prijetnji nego je samo vriska u pitanju...o tome sam misljenje napisala par postova prije, samo treba citati temu kronoloski od prvog posta na dalje, da se uhvati smisao i tko je kome na sto odgovarao.

    Ovako netko uleti na topic (ne mislim samo na ovaj topic ili sada na tebe, nego opcenito) procita zadnja 4 posta i odgovara, onda nastaju nesporazumi
    Posljednje uređivanje od Marsupilami : 08.03.2011. at 18:35

  25. #125
    koksy avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    5,491

    Početno

    Ali...ajmo reci da zena zlostavlja dijete, dakle nije bas uracunljiva osoba. I sad joj dodem ja i kazem da cujem kako vice i kako dijete place, da se moje dijete boji dok ona tako vice bla bla... I ode ona doma, takva kakva je i prestane vikat na dijete ali ga pocne mlatit. Dijete koje je zlostavljano je vec toliko ustraseno da nakon par puta sto dobije batine nece se ni usudit pisnut. Ona sretna jer ju susjedi vise ne cuju da urla, ja sretna jer mi se dijete vise ne boji...
    Ajde recite da ovo nije realan scenarij?? Ja sam ko klinka imala susjedu koja je svoje unuke, a vjerujem i svoju djecu zatvarala u podrum kad su bili "zlocesti". Jako dobro se sjecam kako je curica molila i preklinjala baku da ju pusti van jer se boji, jer je mrak i hladno...
    Jasno da mene u toj dobi to nije diralo jer sam i ja bila klinka ali isto tako znam da nitko od susjeda to nije prijavio. Nazalost, znam i da ta curica, koja je sad vec zena, ima velike poteskoce u drustveno-socijalnom smislu.

  26. #126
    MarijaP avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Lokacija
    Twin Peaks
    Postovi
    2,066

    Početno

    Citiraj Demi prvotno napisa Vidi poruku
    Konkretno i ja bi joj pozvonila na vrata al dok je situacija mirna, predstavila se, pozelila joj dobrodoslicu u zgradu i ovisno o njenoj reakciji dalje reagirala, pozvala je na kavu itd...mozda joj treba samo malo pomoci sa strane da ne pukne do kraja a opet je mozda previse puknuta pa bi reagirala ovisno o tome.
    Pa o tome sam i ja govorila. Ono, dok je sve ok, pa izviditi pa tek onda slati policiju jer policija na prvu loptu samo piše kazne za remećenje javnog reda i mira - novčane kazne, a ako je stvarno puknuta, onda će još i djecu optužiti za to.

    Anakonda, a kako prosječna osoba može prepoznati borderlajn?
    Znači, da meni susjedi tako podivljaju i da čujem nešto slično, prvo procijeniti oca, pa onda pozivati policiju u vrijeme dok njega nema jer će to pomoći djeci u slučaju brakorazvodne parnice jer tako imaju veću šansu biti dodijeljeni zdravom roditelju, tj. ocu?

  27. #127
    smrdljiva čarapa avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2010
    Postovi
    151

    Početno

    Svatko tko dođe u saznanje o bilo kakvom maltretiranju, zlostavljanju djeteta treba (prema Obiteljskom zakonu) isto prijaviti (policiji ili Centru za socijalnu skrb ili Državnom odvjetništvu). jer to je u interesu djeteta.
    Pozivi na kavu i druženje su dobrosudjedske namjere koje su za pohvalu, ali neće riješiti problem.
    Treba znati da Centar nikada odmah ne oduzima dijete, ali vrši nadzor nad obitelji a time i daje STRUČNU pomoć. A u najboljem je interesu djeteta u velikoj većini slučajeva da budu sa svojim roditeljima. A roditeljima često treba pomoć.

  28. #128
    dutka_lutka avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,292

    Početno

    Citiraj smrdljiva čarapa prvotno napisa Vidi poruku
    Svatko tko dođe u saznanje o bilo kakvom maltretiranju, zlostavljanju djeteta treba (prema Obiteljskom zakonu) isto prijaviti (policiji ili Centru za socijalnu skrb ili Državnom odvjetništvu). jer to je u interesu djeteta.
    Pozivi na kavu i druženje su dobrosudjedske namjere koje su za pohvalu, ali neće riješiti problem.
    Osim ako se kod majke ne radi o prolaznoj fazi, konkretno o postporođajnoj depresiji, što je vrlo vjerojatno, jer je mlađem djetetu tek 4 mjeseca. U tom slučaju puno bi značilo malo podrške, druženja.

    Ovo o čemu piše Anakonda, to je već ozbiljna dijagnoza. I tada bi postupanje kako ona opisuje imalo smisla, a poziv na kavu vjerojatno, sam po sebi, ne bi riješio problem.
    No, ako je to u pitanju, kako prepoznati taj poremećaj?

    Sigurno ne u prolazu, na stubištu. Boljim upoznavanjem s tom majkom, dakle u druženju / na kavi, stekao bi se sigurno bolji uvid u samu situaciju, te kako dalje postupiti, ako želimo pomoći toj dječici, da ne bi ona jednog dana postala - "problematična".

    Ovo što piše Peterlin, ne želimo se družiti s takvom osobom. Da, lijepo je birati sebi društvo, ali ta obitelj je već tu, stanuje iznad / ispod nas, i ako zarijemo glavu u pijesak, ne znam koliko ćemo postići. Što onda očekivati od te djece kad narastu, a žive u našoj zgradi? Odlaze u naš park, pohađaju naš vrtić / školu? Pomozi drugome, pa ćeš i sebi pomoći.

  29. #129

    Datum pristupanja
    Mar 2011
    Postovi
    33

    Početno

    Citiraj MarijaP prvotno napisa Vidi poruku
    Anakonda, a kako prosječna osoba može prepoznati borderlajn?
    Znači, da meni susjedi tako podivljaju i da čujem nešto slično, prvo procijeniti oca, pa onda pozivati policiju u vrijeme dok njega nema jer će to pomoći djeci u slučaju brakorazvodne parnice jer tako imaju veću šansu biti dodijeljeni zdravom roditelju, tj. ocu?
    Draga MarijaP, nije mi bila namjera bilo koga uputiti u način kako prepoznati bordera.

    Premda, i na tu temu postoji zanimljiva knjiga kako kroz zjenicu oka prepoznati BPD osobu, koju je napisao bivši specijalni agent FBI-a, hahaha…

    http://www.amazon.com/How-Spot-Borde...tt_at_ep_dpi_5

    Htjela sam reći nešto drugo, a to je da našim nepromišljenim reakcijama na obiteljsko nasilje koje nam se dešava u susjedstvu, nećemo puno doprinijeti vlastitim miješanjem u situaciju, pogotovo ako ćemo se baviti snimanjima, špijuniranjima i pozivanjima zlostavljača na kavu, na način kako je ovdje bilo predlagano.

    Prema APA-i (American Psychological Association) u SAD-u je danas cca. 27% populacije s nekom dijagnozom iz skupine poremećaja osobnosti (DSM-IV, clusteri A, B i C). Na žalost, za Hrvatsku ne postoje takve statistike, ali možemo pretpostaviti da i kod nas od desetoro ljudi s kojima ujutro stojimo u redu za kruh i mlijeko njih troje ima neki od poremećaja. Osobe s borderlineom statistički su najbrojniji obiteljski nasilnici, u većem postotku čak i od osoba s diocijalnim/antisocijalnim poremećajem (APD), odnosno po starijoj nomenklaturi tzv. psihopatima. Prema većini današnjih kliničkih procjena u svijetu, ova dva navedena poremećaja stoje u podlozi za čak 70% sveukupnog broja, odnosno SVIH slučajeva obiteljskog nasilja.

    Upravo zato što nitko od nas nije niti svjestan ozbiljnosti i raširenosti mentalnih poremećaja, a kamoli da raspolažemo dijagnostičkim kriterijima po kojima bismo ih razaznavali, zalažem se da rješavanje obiteljskog nasilja kojima smo svjedoci prepustimo policiji i stručnim službama. Na „dobrosusjedskoj“ kavi borderline osoba će nekoga s lakoćom uvjeriti kako je u njenoj obitelji sve u savršenom redu, odglumit će to sa smiješkom dok će istodobno u glavi razrađivati plan kako da napakosti susjedi koja se usuđuje miješati u njen privatni život. Zato to treba nastojati izbjeći, te primarno obavijestiti policiju i CZSS. Za zbližavanje sa susjedom uvijek će biti vremena, ako se naknadno pokaže da je riječ o normalnoj obitelji, s tek pojedinačnim afektivnim izgredom.

    Međutim, Tkonjuh je u svom uvodnom postu bila vrlo precizna – majka je ta koja zlostavlja svoju djecu. Previše je slikovito i zastrašujuće opisala situaciju u svom susjedstvu, a ja sam uvjerena da su oblici svakodnevne torture koju ta majka provodi još i puno gori, pa pretpostavljam da se slažeš kako bi za djecu bilo pogubno da se nakon eventualnog razvoda dodijele njoj na skrb. Zato sam joj i predložila na koji način ona, kao svjedok, može pomoći da se jasno odredi krivac u ovom konkretnom slučaju obiteljskog nasilja. Tkonjuh ni na koji drugačiji način ne može utjecati niti predvidjeti tijek daljnjih događaja. CZSS je zadužen da, ako procijeni to za potrebitim, nadzire obitelj, ali zbog svoje administrativne tromosti i inercije skeptična sam da će CZSS potaknuti ženu na liječenje, a kamoli da će oca uputiti na najbolju soluciju za njega i djecu.

  30. #130

    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    jug Dalmacije
    Postovi
    158

    Početno

    e ljudi moji, ako sam dobro pratila temu osoba koja ju je otvorila se ne javlja vec odavno, ali bez obzira na to svasta se tu izdogadjalo. saznali smo da zena trci od sobe do sobe i proganja djecu, dijagnosticirana joj je i bolest premda ju nitko nije ni vidio ni cuo, da se naslutiti da je muz "normalan", i da ce krenuti u razvod, da ce nam se natovariti na vrat i da cemo imati problema ako pokusamo s njom ostvariti kontakt...

    srecom je ovo cyber svijet i nadam se da ukljucene strane nitko ne poznaje, pa valjda nece biti stete, ali ovako je i u real life...kad selo oplete...

  31. #131
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj dutka_lutka prvotno napisa Vidi poruku
    Osim ako se kod majke ne radi o prolaznoj fazi, konkretno o postporođajnoj depresiji, što je vrlo vjerojatno, jer je mlađem djetetu tek 4 mjeseca. U tom slučaju puno bi značilo malo podrške, druženja.

    Ovo o čemu piše Anakonda, to je već ozbiljna dijagnoza. I tada bi postupanje kako ona opisuje imalo smisla, a poziv na kavu vjerojatno, sam po sebi, ne bi riješio problem.
    No, ako je to u pitanju, kako prepoznati taj poremećaj?

    Sigurno ne u prolazu, na stubištu. Boljim upoznavanjem s tom majkom, dakle u druženju / na kavi, stekao bi se sigurno bolji uvid u samu situaciju, te kako dalje postupiti, ako želimo pomoći toj dječici, da ne bi ona jednog dana postala - "problematična".

    Ovo što piše Peterlin, ne želimo se družiti s takvom osobom. Da, lijepo je birati sebi društvo, ali ta obitelj je već tu, stanuje iznad / ispod nas, i ako zarijemo glavu u pijesak, ne znam koliko ćemo postići. Što onda očekivati od te djece kad narastu, a žive u našoj zgradi? Odlaze u naš park, pohađaju naš vrtić / školu? Pomozi drugome, pa ćeš i sebi pomoći.
    Sorry, draga, ja sam među rijetkima koji su napisali što bi ZAISTA napravili u toj situaiciji. Ane bih se ja baš ni s tobom družila (naslušala bih se prodika). Sorry... Biram si društvo. Još uvijek. I ne treba mi problem nad glavom, kako je eda rekla.

    A vremena nemam ni za prijatelje koji su to zaslužili.

    I živim u kući gdje se povremeno treba pozvat policiju (nisu djeca u pitanju, ali opet...)

    I ne, ne bih to rješavala dobrom voljom. Imam pametnijeg posla.

    Prihvaćam da je točno ovo što smrdljiva čarapa piše - pozvati czss. Samo za to bi se situacija trebala ponoviti više puta, da se uvjerim da deračina nije slučajna.

  32. #132
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj dutka_lutka prvotno napisa Vidi poruku
    Osim ako se kod majke ne radi o prolaznoj fazi, konkretno o postporođajnoj depresiji, što je vrlo vjerojatno, jer je mlađem djetetu tek 4 mjeseca. U tom slučaju puno bi značilo malo podrške, druženja.

    Ovo o čemu piše Anakonda, to je već ozbiljna dijagnoza. I tada bi postupanje kako ona opisuje imalo smisla, a poziv na kavu vjerojatno, sam po sebi, ne bi riješio problem.
    No, ako je to u pitanju, kako prepoznati taj poremećaj?

    Sigurno ne u prolazu, na stubištu. Boljim upoznavanjem s tom majkom, dakle u druženju / na kavi, stekao bi se sigurno bolji uvid u samu situaciju, te kako dalje postupiti, ako želimo pomoći toj dječici, da ne bi ona jednog dana postala - "problematična".

    Ovo što piše Peterlin, ne želimo se družiti s takvom osobom. Da, lijepo je birati sebi društvo, ali ta obitelj je već tu, stanuje iznad / ispod nas, i ako zarijemo glavu u pijesak, ne znam koliko ćemo postići. Što onda očekivati od te djece kad narastu, a žive u našoj zgradi? Odlaze u naš park, pohađaju naš vrtić / školu? Pomozi drugome, pa ćeš i sebi pomoći.
    Sorry, draga, ja sam među rijetkima koji su napisali što bi ZAISTA napravili u toj situaiciji. Sorry... Biram si društvo. Još uvijek. I ne treba mi problem nad glavom, kako je eda rekla. Ni prodike.

    A vremena nemam ni za prijatelje koji su to zaslužili.

    I živim u kući gdje se povremeno treba pozvat policiju (nisu djeca u pitanju, ali opet...)

    I ne, ne bih to rješavala dobrom voljom. Imam pametnijeg posla.

    Prihvaćam da je točno ovo što smrdljiva čarapa piše - pozvati czss. Samo za to bi se situacija trebala ponoviti više puta, da se uvjerim da deračina nije slučajna.

  33. #133
    Cocolina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    864

    Početno

    Peterlin.
    Uvijek i iznova me tvoji postovi začude!

  34. #134

    Datum pristupanja
    Mar 2011
    Postovi
    33

    Početno

    Citiraj eda prvotno napisa Vidi poruku
    ... dijagnosticirana joj je i bolest premda ju nitko nije ni vidio ni cuo, da se naslutiti da je muz "normalan", i da ce krenuti u razvod, da ce nam se natovariti na vrat i da cemo imati problema ako pokusamo s njom ostvariti kontakt...
    Nitko joj nije ništa dijagnosticirao, oprezno sam iznijela mogućnost BPD-a tek kao svoju pretpostavku, a potom dala savjet kako u cijeloj situaciji valja pristupiti s nužnim oprezom, bez zvonjave na vrata i kave.

    Statistike o profilu nasilnika koje sam iznijela pokazuju veliku vjerojatnost da sam u pravu, tim više što doista ne znam niti za jedan slučaj u praksi gdje je postporođajna depresija bila uzrok tako sustavnom i brutalnom zlostavljanju djece

    Neodgovaranje autorice teme na naše rasprave ne smatram nekim velikim minusom (premda bi bilo lijepo da nam se hjavi) kako ne bismo nastavili ozbiljno razgovarat o obiteljskom nasilju.

    PS molim moderatora da izbriše moj nehotično ponovljeni post od 08.03.2011. u 15:41. Nisam znala za pravilo potvrde, pa sam ga duplala.

  35. #135
    dutka_lutka avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,292

    Početno

    Peterlin, ne trebaš se ljutiti, ne znam zašto si moj komentar svoje teze shvatila osobno. Ne trebaš se ni opravdavati zašto bi nešto učinila ili ne. Mislila sam da ovdje načelno raspravljamo o tome - što učiniti u takvoj situaciji, zašto to učiniti i kako.
    Naravno da svatko ima pravo učiniti kako želi, a moje mišljenje nikoga ne obvezuje.
    Jedino mi nije jasno kako tko svatko može napisati svoje mišljenje, a kad ja napišem svoje, to su onda - prodike.

    Uzimam si za pravo komentirati tezu o nedostatku vremena. Možda u svakom pogledu i nije bilo najsretnije vrijeme kad je cijelo selo odgajalo dijete, imalo je to svojih prednosti i mana, ali meni se ni najmanje ne sviđa situacija u velikim gradovima Amerike, gdje ljudi žure i pritom prolaze kraj čovjeka koji leži na pločniku, ne osvrćući se.

    Primjerice, u našem naselju ima dosta parkova, za djecu različitog uzrasta. I bilo bi divno da ih netko s vremena na vrijeme ne devastira, kao i klupe uz šetnicu. Čini se da to rade tinejdžeri, nakon što padne mrak. Čudila sam se otkud tim mladim ljudima inspiracija za takvo što, toliki gnjev.
    Sigurno to nisu mladi ljudi kojima doma sve štima, koji imaju dobru komunikaciju s roditeljima i braćom i svoje slobodne aktivnosti. Kad pročitam neki post kao što je uvodni post tkonjuh, malo mi se pojasni otkud to.

  36. #136
    ana.m avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2004
    Lokacija
    Zagreb,wild west
    Postovi
    9,220

    Početno

    Ajme, netko o nekoj tamo ženi napiše nešto što nitko provjerio nije i onda se jaiv netko osamdeseti i dijagnosticira ženi nekakvu boleštinu...

    Svašta!

    p.s. kad ste se već tako lijepo potrudili napisati toliki post i linakti nešto bilo bi lijepo da ste taj tekst i preveli...

  37. #137

    Datum pristupanja
    Mar 2011
    Postovi
    33

    Početno

    Citiraj ana.m prvotno napisa Vidi poruku
    p.s. kad ste se već tako lijepo potrudili napisati toliki post i linakti nešto bilo bi lijepo da ste taj tekst i preveli...
    isprika što to nisam odmah učinila, daleko sam ja od dobre prevoditeljice, ali evo otprilike ovako:

    Idealna (odgovorna/normalna) majka:
    1. ugađa svom djetetu
    2. vidi svoje pogreške i žali ako ih počini
    3. zna brinuti o sebi
    4. ohrabruje samostalnost svog djeteta
    5. ponosna je na uspjehe svoje djece
    6. gradi djetetovo samopoštovanje
    7. odgovara/udovoljava potrebama svog djeteta
    8. odgaja dijete u skladu s logičnim i prirodnim načelima
    9. želi i očekuje da drugi vole njezino dijete
    10. nikad ne koristi prijetnju napuštanjem kao kaznu
    11. vjeruje u osnovnu djetetovu dobrobit

    Borderline majka:
    1. zbunjuje i zastrašuje svoje dijete
    2. nikad ne žali, niti može shvatiti svoje neadekvatno ponašanje
    3. očekuje da drugi brinu o njoj
    4. kažnjava i obeshrabruje osamostaljivanje djeteta
    5. ignorira, omalovažava i negira uspjehe svoje djece
    6. uništava, umanjuje i negira samopoštovanje djeteta
    7. očekuje da djeca zadovolje njene potrebe
    8. odgaja dijete nedosljedno i kažnjavajući ga
    9. se osjeća ugroženo i odbačeno ako drugi vole njezino dijete
    10. plaši djecu ostavljanjem, ili često i ostavlja djecu
    11. ne vjeruje ni u svoju ni u djetetovu dobrobit

    stranica koju sam gore linkala je iz ove knjige:
    http://www.amazon.com/Understanding-...9683425&sr=8-1

  38. #138
    pomikaki avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    8,507

    Početno

    pod 11 mislim da bi umjesto dobrobit trebalo biti dobrota - odnosno, idealna majka vjeruje da je njezino dijete dobro, i ako joj trenutno njegovo ponašanje ide na živce, dok ova druga ne vjeruje niti da je dijete u svojoj biti dobro, niti sebe ne doživljava kao dobru osobu.

    Anakonda, meni je zanimljivo to što pišeš, naravno da ne možemo znati ništa preko forumskih postova, ali da slušam nešto opisano kroz zid susjednog stana, i to svaki dan, morala bih nekako reagirati.

  39. #139
    dutka_lutka avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,292

    Početno

    Joj, joj, joj. Eto opet prodike.

    Anakondi hvala na citatu stručnog teksta i na linkovima. Čini se da nitko nema pravo zahtijevati od forumaša koji stavi link, da taj tekst i prevede. Podrazumijeva se da ljudi koji se služe računalom bar u nekoj mjeri vladaju i engleskim jezikom, ili možda ne? Kako se inače kretati cyberspaceom?

    Ako i ne vladaju, to nije Anakondin problem. Ako žena za prijevod ne bi imala vremena, ne bismo joj mogli zamjeriti.

    Opet, ako tko se tko upusti u prijevod stručnog teksta, pa još nekog koji se tiče roditeljstva i odnosa prema najmanjima, radi se o jaako osjetljivoj stvari, pa bi trebalo izuzetno paziti na to da se barem ne događaju SADRŽAJNE pogreške u prijevodu.
    Ovako sada prema napisanom prijevodu ispada da, ako je majka "normalna", treba djetetu u svemu ugađati(!), da sada ne komentiram ostalo. (A zbog ovog prvog imam i dojam da ona nema vlastite djece.)

    Nadam se da se takve i slične pogreške ne prenose u svakodnevnu praksu naših stručnjaka, možda i same Anakonde. Ostaje nam, dakle, da se uzdamo u Svevišnjeg, napose Duha Svetoga, koji je navodno odgovoran za razumijevanje stranih jezika, da nam naše stručnjake prosvijetli, pa će u njihovom radu biti i rezultata.

  40. #140
    dutka_lutka avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,292

    Početno

    Mislim da je ovo bliže istini :


    VARIJACIJE U MAJČINSKOM PONAŠANJU

    (Sve majke imaju bar jednu karakteristiku koja podsjeća na "granični poremećaj osobnosti" - NEMA savršene majke!)

    IDEALNA majka:

    1. tješi i smiruje svoje dijete
    2. ispriča se za neprikladno ponašanje
    3. brine se za sebe
    4. potiče samostalnost djeteta
    5. ponosi se djetetovim postignućima
    6. gradi samopoštovanje svog djeteta
    7. reagira na stalne promjene djetetovih potreba
    8. disciplinira dijete logičnim i prirodnim posljedicama djetetovog ponašanja
    9. očekuje da će drugi voljeti njezino dijete
    10. nikad ne prijeti napuštanjem djeteta kako bi ga kaznila
    11. vjeruje da je njezino dijete samo po sebi dobro


    Majka s graničnim poremećajem osobnosti ("borderline"):

    1. zbunjuje ili zastrašuje svoje dijete
    2. ne ispričava se, ili se ne može prisjetiti neprikladnog ponašanja
    3. očekuje da se za nju brinu drugi
    4. kažnjava ili ometa osamostaljivanje djeteta
    5. zavidi djetetu na postignućima, ignorira ih ili umanjuje
    6. uništava, ne poštuje ili potkopava djetetovo samopoštovanje
    7. očekuje od djeteta da reagira na njezine potrebe
    8. u discipliniranju djeteta je nedosljedna ili sklona kažnjavanju
    9. osjeća se ugroženo ili revoltirano ako drugi vole njezino dijete
    10. prijeti da će napustiti dijete ili ga doista i napusti
    11. ne vjeruje da su ona i njezino dijete sami po sebi dobri

    Svima zainteresiranima na raspolaganju stoje rječnici, pa i sami mogu provjeriti što je točno.

  41. #141
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    mali ot.

    Citiraj dutka_lutka prvotno napisa Vidi poruku
    .
    Jedino mi nije jasno kako tko svatko može napisati svoje mišljenje, a kad ja napišem svoje, to su onda - prodike.

    .
    ja se nadam da je to isključivo do tvojeg iritantnog načina pisanja, i shodno tome, da ti se to ne događa i u RL.
    ovo pišem stvarno za tvoje dobro (i moje ), probaj mijenjati stil pisanja, ima u tvojim postovima puno toga s čime bih se i složila, pa mi opet žao staviti te na ignore, a opet, iskreno, svaki put me iznerviraš
    Posljednje uređivanje od cvijeta73 : 10.03.2011. at 13:49

  42. #142
    AdioMare avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Postovi
    9,030

    Početno

    Citiraj cvijeta73 prvotno napisa Vidi poruku
    probaj mijenjati stil pisanja
    misliš da je to moguće?
    ajde onda budi drug pa pokaži kako bi to trebalo izgledati, po tebi
    evo recimo, obradi jedan dutkin post, baš me zanima

  43. #143
    Tashunica avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    tamo, tamo daleko
    Postovi
    5,779

    Početno

    Citiraj dutka_lutka prvotno napisa Vidi poruku
    Joj, joj, joj. Eto opet prodike.

    Anakondi hvala na citatu stručnog teksta i na linkovima. Čini se da nitko nema pravo zahtijevati od forumaša koji stavi link, da taj tekst i prevede. Podrazumijeva se da ljudi koji se služe računalom bar u nekoj mjeri vladaju i engleskim jezikom, ili možda ne? Kako se inače kretati cyberspaceom?

    Ako i ne vladaju, to nije Anakondin problem. Ako žena za prijevod ne bi imala vremena, ne bismo joj mogli zamjeriti.

    Opet, ako tko se tko upusti u prijevod stručnog teksta, pa još nekog koji se tiče roditeljstva i odnosa prema najmanjima, radi se o jaako osjetljivoj stvari, pa bi trebalo izuzetno paziti na to da se barem ne događaju SADRŽAJNE pogreške u prijevodu.
    Ovako sada prema napisanom prijevodu ispada da, ako je majka "normalna", treba djetetu u svemu ugađati(!), da sada ne komentiram ostalo. (A zbog ovog prvog imam i dojam da ona nema vlastite djece.)

    Nadam se da se takve i slične pogreške ne prenose u svakodnevnu praksu naših stručnjaka, možda i same Anakonde. Ostaje nam, dakle, da se uzdamo u Svevišnjeg, napose Duha Svetoga, koji je navodno odgovoran za razumijevanje stranih jezika, da nam naše stručnjake prosvijetli, pa će u njihovom radu biti i rezultata.
    ja se ispričavam vašoj visosti što ću svoj poganski jezik okrenuti u vašem smjeru i uopće vam se obratiti jednim dubokim naklonom do vaših koljena, moram vam reći da ste naporni do najudaljenije točke u svemiru i nazad!
    još jednom ekskuzemoa, nadam se da je ton posta zadovoljavajući.
    ako treba prevest ću ga pravovaljano i na engleski, jer je ovo ipak osjetljiva tem.

  44. #144
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    riskiram opomenu, al samo za moju AM


    Citiraj dutka_lutka prvotno napisa Vidi poruku

    Anakonda, sviđa mi se citat koji si stavila. ana.m imaš gugl prevoditelj (ovaj dio bih u stvari izostavila, ana.m ima pravo pitati anakondu da joj prevede tekst, a sad ako ona hoće ili neće - njena stvar).
    čini mi se da postoje nijanse u prijevodu koje mogu značiti veliku razliku, naročito kad se radi o osjetljivoj stvari kao ovoj. npr ovo s ugađanjem djetetu mi se ne sviđa. ispada da, ako je majka "normalna", treba djetetu u svemu ugađati(!), da sada ne komentiram ostalo. (ovu rečenicu sam ostavila istu, moliću lijepo)

    al evo, ovako bih ga ja prevela:

    - prijevod -

    Posljednje uređivanje od cvijeta73 : 10.03.2011. at 14:28

  45. #145
    AdioMare avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Postovi
    9,030

    Početno

    hvala na trudu, haha
    ali, to ti je otprilike isto kao da od mene ili ifigenije tražiš da se izjasnimo u jednoj rečenici

  46. #146
    pikula avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    doma
    Postovi
    6,546

    Početno

    Dutka.lutka, pa probaj prvo grafički ne odudarati 200posto, tvoji postovi se uočavaju iz aviona.
    A što se tiče susjede,vi ste je već ovdje razveli, oduzeli joj djecu i zatvorili je u mentalnu instituciju- halo?! Prvo borderline se može tretirati (iak ose ne može dijagnosticirati kroz zid i preko neta), ljudi s puno težim mentlanim bolestima mogu normalno funkcionirati i imati obitelj. Katastrofa, koji pristup. Najbolje da ljude koji imaju bilo kakve probelme odmah po poostavljanju dijagnoze sterilizriamo i stavimo im oznaku, tako da nikad ne popijete kavu s borderlineom. Halo? Kao prvo, već ste vjerojatno bili kavu s raznim luđacima (psihičkim bolesnicima) i s borederlineom i manijakom (manično depresivni poremećaj npr) i narkomanom i alkosom (ovisnosti) u životu, a da raznim neuroticima i anksioznima niti ne govorimo. Ili ćemo lijepo reći da su mentalne bolesti - bolesti i da ljude ne treba sitgmatiziriati i bježati od njih po cesti.

  47. #147
    MarijaP avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Lokacija
    Twin Peaks
    Postovi
    2,066

    Početno

    Citiraj pikula prvotno napisa Vidi poruku
    Ili ćemo lijepo reći da su mentalne bolesti - bolesti i da ljude ne treba sitgmatiziriati i bježati od njih po cesti.
    X

    Ne samo da sam pila kavu s psihičkim bolesnicima, već sam i odrasla uz njih.

    A ovi koji ne žele navlačiti luđake sebi i djeci za vrat bi se stvarno trebali malo zapitati..... Možda da Anakonda i tu postavi možebitnu dijagnozu

  48. #148

    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Postovi
    1,373

    Početno

    Mene je zasmetalo nešto drugo : eto, kad netko od etabliranih forumaša ovdje linka neki tekst na stranom jeziku (ugl. engleskom), onda se nitko ne buni da bi se to možda moglo i prevesti tak da svi razumiju o čem se radi.

    A kad netko od friških forumaša linka nešto na engleskom, odmah ga se upozorava da je to mogao i prevesti.

    To je jedan od primjera kak se drugačije tretiraju novi i stari forumaši.

  49. #149
    Svimbalo avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,178

    Početno

    nadam se da se takve i slične pogreške ne prenose u svakodnevnu praksu naših stručnjaka, možda i same anakonde. ostaje nam, dakle, da se uzdamo u svevišnjeg, napose duha svetoga, koji je navodno odgovoran za razumijevanje stranih jezika, da nam naše stručnjake prosvijetli, pa će u njihovom radu biti i rezultata.
    loooooool

  50. #150
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,206

    Početno

    A meni je u redu da svatko iznosi svoje mišljenje na način koji je baš karakterističan. Volim raznolikost. Demokracija, zar ne?

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •