Pokazuje rezultate 1 do 48 od 48

Tema: kupus bez mesa

  1. #1

    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    2,765

    Početno kupus bez mesa

    ja ga volim, ali svi me gledaju u cudu, ako kazem da u kupus ne ubacujem meso.
    Ja jedva docekam da imam rucek bez mesa.
    Kako ga pravite?

  2. #2
    LeaB avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,656

    Početno

    Slatki ili kiseli?

    Slatki radim kao i svako drugo varivo, prodinstaš luk i češnjak, dodam mrkvu ikupus i sve se kuha. Malo slatke paprike, papra i to je to.

    Ili kao popečke. Skuham ga i nasjeckam na sitno, dodam začina i brašna (češnjek, papar, sol ili vegetu) sa žlicom ih stavljam na vruće ulje.
    Inače ja sve kuham bez mesa. Pošto ga ne jedem, pečem ostalima sa strane.

  3. #3
    andrea avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2004
    Lokacija
    zgb
    Postovi
    2,380

    Početno

    ja bez mesa, MM s mesom (ili kobasicama ili šćimvećne )

    zdinstam ga na ulju i uz to napravim restani krumpir, pire, palentu...whatever; obožavam kupus !

  4. #4
    ms. ivy avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    12,903

    Početno

    friško zelje najčešće na lešo, a kiselo dinstam s malo crvene paprike.

    sa slatkim ima i ovaj mrak recept: u woku popržiš naribani celer, dodaš zelje narezano na trakice, crvenu papriku i šampinjone narezane na listiće. možeš dodati još i mljevenu crvenu papriku. kad je gotovo uliješ malo soja-sosa, i mljac!

  5. #5

    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    2,765

    Početno

    otkud sad kupus i zelje isto.
    Zelje je ono duguljastih, pojedinacnih listova listova :/

  6. #6
    Njojza avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    1,709

    Početno

    u hr zelje = kupus
    bar sam ja tako skontala
    ja slatki kupus najvise volim samo onako na cetvrtine izrezati glavicu i dinstati na jako tiho u serpi na malo ulja
    kiseli volim svjez ili sarmu pa volja ti s mesom, vola bez mesa

  7. #7
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    i ja slatki kupus (zelje) "na četvoro", stavim u Zepter, zalijem sa malo vode, ubacim ostalo povrće (mrkva, luk, češnjak, paprika, rajčica ili pelat), poklopim i ostavim dok ne omekša.
    nekad stavim kopar, nekad lovorov list.
    a nekad dodam i 1/2l pasirane rajčice.

    znači, kod mene nema masnoće, ni dinstanja - sve se skuha na pari.

  8. #8
    andrea avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2004
    Lokacija
    zgb
    Postovi
    2,380

    Početno

    kupus JE isto što i zelje :D

  9. #9
    ms. ivy avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    12,903

    Početno

    ali moraš po kajkavski rastegnuti: zEElje

  10. #10
    Osoblje foruma ivarica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,527

    Početno

    otkud u kupusu meso?

    meni je sve kupus. pa ga onda dijelim na kiseli, glavati, verzu i raštan.

  11. #11
    andrea avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2004
    Lokacija
    zgb
    Postovi
    2,380

    Početno

    Citiraj ms. ivy prvotno napisa
    ali moraš po kajkavski rastegnuti: zEElje
    zeeelje zdeejnstano na oleju, s klobasama, pa si još spejjemo kupicu gemišta

  12. #12
    ivancica avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    3,356

    Početno

    A ja ovako radim slatki:

    Izdinstam malo crvenog luka na ulju, dodam sitno naribani kupus, kockice mrkve i krompira. Zalijem rajčicom iz tetrapaka i vodom (3:2), malo peršin lista i kuham dok sve ne omekša.

    Ili ga dinstam na lagaoj vatri na ulju s malo soli i papra pa stavim na kuhanu tjesteninu.

    Kiseli: izrezan na sitne trakice dinstam na ulju pa skuham palentu kao prilog,

    ili izdinstam malo luka pa dodam kupus i još malo izdinstam i zalijem s dosta vode pa mi to bude varivo.

    Radim i sarmu, ali ako mi se ne da, samo izdinstam mljeveno meso i pomiješam s kupusom napravljenim na gornji način. Još malo ostavim da se prokuha. Ovo je moja sarma bez smotuljaka.

  13. #13

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,973

    Početno

    Citiraj ivarica prvotno napisa
    otkud u kupusu meso?

    meni je sve kupus. pa ga onda dijelim na kiseli, glavati, verzu i raštan.
    I ja. Samo verzu zovem- verzet.

    A zelje je, naravno, širi pojam od kupusa. Tu spada sve zeleno jestivo povrće. I špinat, i blitva,....

    Inače, ja sve kupuse uvijek jedem na lešo. Osim kiselog.
    A ponekad i verzet dinstam sa suhim mesom.

  14. #14

    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    2,765

    Početno

    kupus nam je sutra za rucak. Ne znam hoce li ga Edita htjet jesti?
    Danas su makaroni sa ribljim stapicima.
    Ubi me ovaj rucak Dosadilo mi je kuhati

  15. #15
    tinkie winkie avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2004
    Lokacija
    ZD
    Postovi
    2,297

    Početno

    Evo jedan brzi recept (to sam jednom davno pokupila u Gloriji po receptu saše Zalepugina):
    Skuha se krumpir u slanoj vodi, i izreže na kockice (ja ga samo grubo smrvim pirunom), doda se kuhani grah (ili iz konzerve- ocijeđen), narezana kapula (luk) i kiseli kupus. Popapri se i zalije maslinovim uljem i sve izmiješa. Služi se kao salata-prilog ili samostalno; mlako ili ohlađeno- po volji.

    Omjeri- cca 1 pakovanje kis. kupusa (400-500g), 1 konzerva graha (400-500g), i 4-5 srednje velikih krumpira. Po želji.

  16. #16
    tinkie winkie avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2004
    Lokacija
    ZD
    Postovi
    2,297

    Početno

    pirun=vilica

  17. #17

    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    3,810

    Početno

    Bez mesa:
    slatko zelje - dinstano, sa krpicama (tijestom)
    kiselo zelje - s grahom (al paše i malo nečeg suhomesnatog, makar za miris)

  18. #18
    Davor avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    8,985

    Početno

    Kapuz na padelu (primorski specijalitet):

    Kila kupusa razreže se na 2cm široke trake i nabaca u dosta kipuće vode s vrlo malo soli (inače se nikad ne skuha ako se stavi više)
    Doda se kila očišćenog krumpira narezanog na 2*2*2cm kockice (ili tako nekako), ja preferiram bijeli, ali isto može i rozi
    Sve se kuha oko 30 minuta, ocijedi se, ali tako da ostane 2-3 dl tekućine (može se potrpati u čašu pa vratiti)
    Posoli se i popapri, i doda se oko 1 dl dobrog maslinovog ulja. Energično se promiješa, a ako je presuho dodati obične vode i... to je to. U slast.

    (umjesto kupusa može i blitva, mrkva, špinat, brokola... ali se stavljaju koju minutu nakon krumpira da se ne raspadne)

  19. #19

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,973

    Početno

    Pa to je kupus lešo.

  20. #20
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    i kelj se tako sprema

  21. #21
    ivancica avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    3,356

    Početno

    Mamazika, kako radiš kiseli kupus s grahom? Nisam to nikad jela a baš bih probala. Skušaš jedno i drugo odvojeno pa pomiješaš ili? Ili zajedno. Šta prvo? Pliz recept.

  22. #22

    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    2,765

    Početno

    joj, sta ce bit od mog kupusa. Ako ostanem bez ruckaaaaaaaaaa.

    Izrezala sam kupus, ubacila krompir, dva paradajza, malo luka (ostala sam bez luka u kuci), nesto zacina (vegeta, luk u granulama, paprika).... eto sad se sjetih da nisam mrkvu stavilaaaaaaaaa. Odohhhhhh.


    P.S sta mi predlazete da skuham uz to jer nisam sigurna da ce edi htjet jest ovaku nakrupno nasjeckano povrce. :/

  23. #23
    ivancica avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    3,356

    Početno

    Zdrobi joj sve vilicom kad se skuha.

  24. #24
    ms. ivy avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    12,903

    Početno

    za početak, ako će i edi jesti nemoj stavljati vegetu

    ispeci joj uz to jaje (suha tava, razliveni žumanjak, dobro pečeno) i sto posto će jesti.

  25. #25
    Davor avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    8,985

    Početno

    Hm. Paradajz. To ti se neće tako brzo skuhati.
    Zdravi ljudi se zdravo hrane, a osnovni princip zdrave prehrane je ne pretjerivati s raznovrsnošću namirnica u jednom obroku. Preporučeni broj različitog povrća u jednom obroku je 3, a sve preko toga nepotrebno opterećuje jetru.

  26. #26
    ivancica avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    3,356

    Početno

    Ajvice, meni uz to jaje ne ide nikako!

    A ni luk u granulama, vegeta, paprika.

  27. #27
    ms. ivy avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    12,903

    Početno

    hm, zašto? ok, ni ja to ne bih sebi skuhala , ali andrejček voli tu kombinaciju - jaje jede sam prstićima a ja dopunjavam zalogajima povrća i sve 5. jest da bi riba bolje pasala ali sumnjam da će snorki sad trknuti do ribarnice...

    baš mu je jučer tata skuhao zelje lešo, samo s malo maslinovog i posipano pšeničnim klicama, uz to je smazao skoro dva jaja :shock: (to mu je dosta jaja za idućih dva tjedna!)

  28. #28
    ivancica avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    3,356

    Početno

    Citiraj ms. ivy prvotno napisa
    hm, zašto? ok, ni ja to ne bih sebi skuhala , ali andrejček voli tu kombinaciju - jaje jede sam prstićima a ja dopunjavam zalogajima povrća i sve 5. jest da bi riba bolje pasala ali sumnjam da će snorki sad trknuti do ribarnice...
    A meni najbolje paše uz to komad mesa, npr. pečeni batak :D

  29. #29

    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    2,765

    Početno

    Citiraj ivancica prvotno napisa
    Ajvice, meni uz to jaje ne ide nikako!

    A ni luk u granulama, vegeta, paprika.
    Uh, da mi je kad provirit u vase serpe Sta onda kuhate


    Ajvice, ostala sam i bez jaja, , luka i mlijeka. Ne mogu u trgovinu dok MM ne dodje.
    Mislila sam joj napraviti kakvu supicu nagusto, pa ako ne bude htjela kupus za rucak da joj to dam. A ako ga bude jela, supica ostane za veceru i za sutra Samo, sto se nece najest od nje :/

  30. #30
    ms. ivy avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    12,903

    Početno

    pa oni su još premali za pečeno meso, a kuhano bi bilo presuho.

    snorki, pa daj joj onda uz to da gricka sir, ako ga imaš doma - kod nas sir uvijek prolazi.

    zašto se ne bi najela od juhe? dosta povrća, komadić mesa, proso ili kuskus, može i riža ili tjestenina, sve ugusto - to je kompletan obrok!

  31. #31
    ivancica avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    3,356

    Početno

    Citiraj ivancica prvotno napisa
    A ja ovako radim slatki:

    Izdinstam malo crvenog luka na ulju, dodam sitno naribani kupus, kockice mrkve i krompira. Zalijem rajčicom iz tetrapaka i vodom (3:2), malo peršin lista i kuham dok sve ne omekša.
    Pa kad ne čitaš što smo ti napisali.

    Ovo je vrlo slično tvome, samo bez onih suvišnih "dodataka" .

  32. #32
    ivancica avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    3,356

    Početno

    Zašto bi kuhano bilo presuho?

    Odmah imaš juhicu za sutra ako skuhaš meso s povrćem, a meso lijepo izvadiš i izrežeš a sitne komadiće pa pomiješaš s tim varivom.

    Ja neki dan radila tako s ostatkom pečenog mesa(ali moje dijete je veće pa to jede). I bilo je super.

  33. #33
    ms. ivy avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    12,903

    Početno

    jes, ivančice!

    nego, kad smo već kod toga - kad malci smiju začinsko bilje? nekad sam u sve dodavala kojekakve travice, a sad ništa. otkad andrejček jede s nama prehrana nam je pomalo dosadna , a možda bi se i njemu svidjelo malo promijeniti okuse.

  34. #34
    ivancica avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    3,356

    Početno

    Ja obično dodam peršin list,ali malo. Ostalo dodajem tek nakon što odvojim dio koji će Fran jesti.

    I tako je najbolje kad se začini dodaju na samom kraju.

  35. #35

    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    2,765

    Početno

    ja u supu skoro nikad ne stavljam meso. Nekako mi bezveze, jer ga imam za rucak negdje tri puta sedmicno. A i to je previse.

    Upravo sam stavila grasak i tikvu da se skuhaju. Onda to ispasiram, dodam malo zacina, ponekad paradajz sos, ubacim rezance ili tarhanu- i to je to!

  36. #36

    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    3,810

    Početno

    Ivančice, ja nikad ne kuham grah doma, kupim u konzervi. Tako da zapravo zdinstam kiselo zelje (ulje, pa na ulju popržim špek i luk, pa na tome dinstam), dodam vode i crvene paprike, i umiješam grah iz konzerve (isprani, i to onaj šareni ili tamni,nikako bijeli jer se raspada).
    Neki dan sam radila sekeli gulaš, ali ostalo mi je zelje tvrdo (što me ne smeta previše) a meso suho, pa mislim da ću slijedeći puta u ekspres loncu.

  37. #37
    ivancica avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    3,356

    Početno

    Aha, a ja opet nikad ne jedem grah iz konzerve, eventualno za gravče na tavče. Nekako mi bezvezan. Znači posebno skuham grah, a posebno izdinstam kupus pa pomiješam.

    Sad si me sjetila s tim sekeli gulašom za jedan recept koji radi moja mama s kiselim kupusom. Fenomenalno nešto. Skuha se kupus i onda se na kraju ukuhaju u kupus knedle od dizanog tijesta. Ma nešto prefino! Knedle se tope u ustima.

    Stavit ću popodne recept kad pitam mamu kako točno to radi jer ja nisam još nikad( a baš ću morati jer mi se jako jede).

  38. #38

    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    2,765

    Početno

    joj, kad jutro krene naopako
    Kuham kupus za koji ne znam hoce li ga iko htjeti jest. Posla Editi napravit supu i zastopo mi mikser, takao da mi je svo povrce ostalo u njemu. Podjem upalit masinu za sudje (puna je do vrha), kad se lampica samo pali-gasi. Pogledam, Edita se sva skinula, isvrljala sebe i Samijevo lezaljku hemijskom olovkom

  39. #39
    ivancica avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    3,356

    Početno

    Ajme Snorki.... :/

  40. #40

    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    2,765

    Početno

    Citiraj ivancica prvotno napisa
    Ajme Snorki.... :/
    udjem u spavacu sobu, kad tamo edi prolila nesto tako da mi je cilm na bijeloj strani poprimio crvenu boju :shock:

  41. #41
    ms. ivy avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    12,903

    Početno

    snorki, živce u torbu, prihvati da je danas takav dan i čekaj tm-a da te odmijeni. inače ćeš ispaliti. eto ti jedna !

  42. #42

    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    3,810

    Početno

    Meni je super kuhani kiseli kupus (u vodi, kao svježi, onako na četvrtine) i krumpir, pa to s pečenim kobasama (pečenice, krvavice), tako rade u Samoborskoj pivnici pa su starci od MMa to preuzeli umjesto dinstanog zelja i restanog krumpira koji su puno teži. Nije bez mesa, ali je fino.

    Sad sam vidjela... Snorki, jel to Edi danas preskače ručak?

  43. #43

    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    2,765

    Početno

    Citiraj ms. ivy prvotno napisa
    snorki, živce u torbu, prihvati da je danas takav dan i čekaj tm-a da te odmijeni. inače ćeš ispaliti. eto ti jedna !
    He, he... MM je jutros po prvi put u zivotu zakasnio na posao

    Danas moram zamijeniti krevetic i krevet iz sobe u sobu, i to prebacivat kroz prozor, jer je krevetic sirok i bez rasklapanja nema sanse da prodje kroz vrata Bit ce dobro ako prozore ne porazbijamo


    Uspjela sam otvorit mikser, tako da se barem supa kuha

  44. #44

    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    2,765

    Početno

    Citiraj mamazika prvotno napisa
    Meni je super kuhani kiseli kupus (u vodi, kao svježi, onako na četvrtine) i krumpir, pa to s pečenim kobasama (pečenice, krvavice), tako rade u Samoborskoj pivnici pa su starci od MMa to preuzeli umjesto dinstanog zelja i restanog krumpira koji su puno teži. Nije bez mesa, ali je fino.

    Sad sam vidjela... Snorki, jel to Edi danas preskače ručak?
    To je u Austriji glavna klopa, koju ja jos nisam probala, iako sam tri godine ovdje. :/

  45. #45
    ivancica avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    3,356

    Početno

    Snorki , čuvaj živce!

  46. #46

    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    2,765

    Početno

    Hej, koliko ci ja ovo kuhat? Ima dva sata da se krcka

  47. #47
    ivancica avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    3,356

    Početno

    Pa probaj vilicom jel mekano!

  48. #48

    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    2,765

    Početno

    Super je ispao.
    Narodski receno "i mrtva usta bi ga jela"

    Naravno, Edi ga nije htjela ni probat, ali mislim da nije gladna jer je kasno doruckovala. Samo sam iz njenog tanjura prebacila u svoj. :D

    probat cu joj ga poslije ponovo dati, a ako ne bude htjela, skuhala sam supu od povrca sa makaronima (onako nagusto)

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •