Stranica 5 od 5 PrviPrvi ... 345
Pokazuje rezultate 201 do 241 od 241

Tema: Izgovor slova 'R' i 'L'

  1. #201
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,207

    Početno

    Važnije je koliko je dijete usvojlo govor, nego koliko je bilo sa logopedom. Ako brzo progovori to "r", znači da je i vrtićki logoped uspješan, a vi imate bar sat i pol više slobodnog vremena.
    Mog srednjeg sam sama naučila to r vježbajući svakodnevno po preporuci. Brzo oni to pohvataju, za mjesec-dva. Naravno ako je sve drugo u redu i ako su navršili 5 godina.

  2. #202
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,983

    Početno

    Citiraj Lili75 prvotno napisa Vidi poruku
    Super, ovo je prvi put da čujem da se nekome vrtićki logoped tako potrudio da je dijete ispravilo sve glasove.
    Potpisujem. Sara, bit ću direktna - ti si u ZG ili neko malo mjesto koje je event. dovoljno kapacitirano osobljem, ala idila npr. Supetra na Braču ili tako nešto? Moja je imala problem sa S, nije bilo teoretske šanse da se logopedica u NZG njome bavi, sve je bilo ma, bude to, mama itd. Bavila se samo s baš teškim slučajevima, plaćali smo privatno, ispravili u roku možda 1 god.

    U ovih 15 god je stanje u ZG vrtićima moglo ić samo na gore... budi realna. Mislim, ono... probaj vrtić, ali APP. Meni je to isto kao i ortodont... ja ne znam ljude koji su tamo išli na državne tretmane i na vrijeme dobili terapiju, a da nekog ne znaju ili da ne rade negdje gdje mogu jako puno izostajat s posla itd. Ono... čula sam za slučajeve, čitala na forumu, ali ih u RL u svom okruženju ljudi koji rade po privatnicima pa i državno ne poznajem - znam virtualno da su forumašice moje generacije išle s djecom u Perkovčevu i bile zadovoljne, ali to su tako rijetke. Mislim, treba pokušati, možda jedna od tisuću budeš baš ti, kao što pjeva Josipa, ali spremaj se i na realniji scenarij privatnika.... ili puštanja vremenu da odradi svoje.

    Sretno!
    Posljednje uređivanje od ina33 : 14.09.2023. at 20:43

  3. #203
    sara79 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2015
    Postovi
    1,173

    Početno

    Ina33 iz Zg sam......istok.
    U pravu si apsolutno, samo je na gore moglo ići.
    Mene to užasno smeta da se to tako u vrtiću naplaćuje.

    Očekujem da će mi se netko javiti s Merkura za termin pa ću vidjeti kad ću dobiti. Dok to čekam dobila sam par preporuka pa sam kontaktirala.
    Obrada i pregled su skupi, 80 eura najjeftinije i 32 eura vježbe od 45 min.
    Ružičasti oblak obrada i logopedsko mišljenje 150 eura a vježbe izgovora 27 eura 45 min.

    Pa ako baš budem dugo čekala termin naći ćemo nešto privatno a što nam nije daleko, odnosno u kvartu jer čujem od mama da im djeca baš nisu bila oduševljena kad logoped dođe po njih i izvodi ih iz skupine na vježbe u vrtiću.
    Posljednje uređivanje od sara79 : 14.09.2023. at 22:16

  4. #204
    sara79 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2015
    Postovi
    1,173

    Početno

    Citiraj Beti3 prvotno napisa Vidi poruku
    Važnije je koliko je dijete usvojlo govor, nego koliko je bilo sa logopedom. Ako brzo progovori to "r", znači da je i vrtićki logoped uspješan, a vi imate bar sat i pol više slobodnog vremena.
    Mog srednjeg sam sama naučila to r vježbajući svakodnevno po preporuci. Brzo oni to pohvataju, za mjesec-dva. Naravno ako je sve drugo u redu i ako su navršili 5 godina.
    Svakako idemo na mišljenje logopeda pa ćemo naravno vježbati po uputama. Vjerujem da ćemo uspjeti.

  5. #205
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,516

    Početno

    Sara nipošto sam vježbat izgovor slova R. Ozbiljan logoped to neće nikad ni preporučit jer se može napravit više štete nego koristi. Pripremi se na puno duže razdoblje ako dijete prvo usvaja ispravno L pa tek onda R. Vibracija im najteže ide a pogotovo automatizacija izgovora.

    Na Betin post ću se suzdržat i neću ga komentirat osim što ću reći da se radi o banalizaciji isvajanja slova L i R za koje treba puno više od mjesec dva.

    Ne ide to uopće tako brzo ako dijetw još nema L.
    Kod nas je trajalo skoro cijelu pkol.god otpočwtka do kraja Eventualno da je dijete već usvojilo ispravan L (što nije vaš slučaj) i samo se nalazi pres samim usvajanjem glasa R.
    Sve ostalo je idealiziranje.
    Posljednje uređivanje od Lili75 : 14.09.2023. at 22:45

  6. #206
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,516

    Početno

    Sorry na tipfwlwrima ne da mi edit.

    I još nešto.

    Super ako je to Beti uspjela tako extra brzo riješit, al mislim da možeš na to zaboravit. Postoji standard za svaki glas koliki fond sati treba odradit u prosjeku da dijete usvoji neki glas (kod vas dva glasa kao kod nas). I sama sam bila sludjena kako to sporo ide al kad je krenulo, onda je krenulo. Strpljivo i polako.

    I danas neki kažu da su savladali al to se jasno čuje da nije ispravan izgovor R,meni osobno para uši.

    Krečete na vrijeme što raniie to ide brže.
    Sretnooo!
    Posljednje uređivanje od Lili75 : 14.09.2023. at 22:51

  7. #207
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,516

    Početno

    Aaa za izludit s tipfelerima.

    KreĆete
    Posljednje uređivanje od Lili75 : 14.09.2023. at 22:53

  8. #208
    sara79 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2015
    Postovi
    1,173

    Početno

    Lili znam za R, nepada mi na pamet. I to sam saznala čitajući tu na forumu i inače za L i R čim sam to ja skužila.
    Znam da ću se morati naoružati živcima i da joj se vjerojatno nekad neće dati ići na vježbe itd.
    Jako me zanima što će reći logoped i da eto što prije krenemo jer već neka djeca joj se znaju smijati i isprave ju :/

    Ono za jezik sam bila zaboravila pa je Peterlin spomenula za šiljast i srcolik.
    Posljednje uređivanje od sara79 : 14.09.2023. at 23:27

  9. #209
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,377

    Početno

    Citiraj sara79 prvotno napisa Vidi poruku
    Ina33 iz Zg sam......istok.
    U pravu si apsolutno, samo je na gore moglo ići.
    Mene to užasno smeta da se to tako u vrtiću naplaćuje.

    Očekujem da će mi se netko javiti s Merkura za termin pa ću vidjeti kad ću dobiti. Dok to čekam dobila sam par preporuka pa sam kontaktirala.
    Obrada i pregled su skupi, 80 eura najjeftinije i 32 eura vježbe od 45 min.
    Ružičasti oblak obrada i logopedsko mišljenje 150 eura a vježbe izgovora 27 eura 45 min.

    Pa ako baš budem dugo čekala termin naći ćemo nešto privatno a što nam nije daleko, odnosno u kvartu jer čujem od mama da im djeca baš nisu bila oduševljena kad logoped dođe po njih i izvodi ih iz skupine na vježbe u vrtiću.
    Uvijek je postojala mogucnost u nekim vrticima ici logopedu uz placanje. Nasa logopedica za starije dijete radila je par dana u tjednu i u jednom vrticu ( uz placanje). Mi smo isli kod nje privatno u druge dane i bila je odlicna. To je bilo prije 17 godina, tako da to nije nikakav novi izum. Mlade dijete je imalo ( besplatnog) logopeda u vrticu. Ali ona je isla u vjerski vrtic koji se u startu placao vise pa su imali vise strucnog osoblja.

  10. #210
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,274

    Početno

    Citiraj sara79 prvotno napisa Vidi poruku
    Lili znam za R, nepada mi na pamet. I to sam saznala čitajući tu na forumu i inače za L i R čim sam to ja skužila.
    Znam da ću se morati naoružati živcima i da joj se vjerojatno nekad neće dati ići na vježbe itd.
    Jako me zanima što će reći logoped i da eto što prije krenemo jer već neka djeca joj se znaju smijati i isprave ju :/

    Ono za jezik sam bila zaboravila pa je Peterlin spomenula za šiljast i srcolik.
    Ovo boldano je zapravo jako dobra motivacija za dijete da se potrudi govoriti kako treba.

    Osim toga, bitno je da dijete prihvaća rad s logopedom i da se oni dobro slažu.

    Moj stariji sin je obožavao vježbe kod logopeda, jer je njegova teta Vinka odmah prokužila što ga zanima (lampice, kabeli, utičnice i slično, a to radi i danas - eno ga na FER-u). Doslovce na prvom sastanku u bilježnicu mu je nacrtala bor (božićno drvce) s kuglicama i lampicama koje je trebalo obojiti. Moj sin je odma' dodao utikač i utičnicu jer bez toga lampice ne mogu raditi. Inače, baš nije volio tu bilježnicu, ali je ipak odradio sve što treba, a za vježbanje doma prebacili smo vježbe u power point, pa je vježbao uz računalo. Naučio je čitati na taj način, a uz bilježnicu (u kojoj je trebalo povremeno nešto obojiti i nacrtati) popravio je motoriku, što je jako važan element pripreme za školu.

    Nismo mu govor ispravljali doma, odnosno pokušavali smo to učiniti na neprimjetan način koji se ionako primjenjuje kad dijete tek uči govoriti (ponoviš riječ ispravno). Npr. dijete kaže "baba" jer ne zna drugačije. Moja svekrva je znala reći - Nisam ja baba, ja sam baka! Da, kaže moj sin - baba! Nakon nekog vremena ipak bi uspio. Jest da je potrajalo, išao je on na vježbe i kad je već krenuo u školu, ali to je individualno. Većini djece treba puno kraće vrijeme da poprave izgovor problematičnih glasova. S druge strane, ne treba težiti savršenstvu. Moj sin i dan danas minimalno kotrlja R kad je umoran, pa ne obraća pažnju. Određene karakteristike govora pripadaju osobnosti. Ono po čemu treba jašiti jest RAZUMLJIVOST govora, a to se u većini slučajeva može postići.
    Posljednje uređivanje od Peterlin : 15.09.2023. at 09:04

  11. #211
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,207

    Početno

    Mogli bi naučili pravilan izgovor i sami, bar velika većina, da roditelji nisu nestrpljivi. U malim sredinama je teško doći do logopeda, pa se uglavnom nauče sami, do škole
    Vjerojatno bi i moj progovorio čisto "r" i da nismo vježbali, samo malo kasnije.

  12. #212

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,142

    Početno

    Citiraj Beti3 prvotno napisa Vidi poruku
    Mogli bi naučili pravilan izgovor i sami, bar velika većina, da roditelji nisu nestrpljivi. U malim sredinama je teško doći do logopeda, pa se uglavnom nauče sami, do škole
    Vjerojatno bi i moj progovorio čisto "r" i da nismo vježbali, samo malo kasnije.
    Ili bi mogli usvojiti nepravilan izgovor i sami, bar velika većina, do škole, pa onda imaju šprahfeler koji je puno teže ispraviti u kasnijoj dobi?

  13. #213
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,516

    Početno

    Slažem se sa tanja_b.

    Pa pogledajte samo koliko ljidi oko nas ne zna izgovorit R, šuškaju, problem su slova s kvačicama...
    Ne znam zašto bi ijedan (iole odgovoran) roditelj riskirao i dozvolio da djetetu ostane takav nepravilan izgovor.

    Evo primjera. Nedavno smo imali uživo on line seminar preko Carneta za upise u srednju.
    Dečko koji je vodio seminar ne zna reći R iako je zapravo jako lijepo prezentirao.
    Ja sam svaki put kad bi izgovorio taj falšani glas R ne samo primjetila nego pomislila Bože zašto se roditelji nisu potrudili odvest dijete logopedu.
    Dečko je super,al iskreno moram reći da meni to para uši.

    Kod kćerke u razredu ima dečko čija je mama govorila ma bude to on savladao sam od sebe i dečko i danas kad priča pred razredom kaže:Moje(more) je plavo. Nije baš smiješno da je ostao u fazi glasa j da nije ni prešao da nešto što barem malo sliči glasu R.
    Bilo je svega zafrkavanja od vršnjaka, srama, izbjegavanja javnih nastupa.

    Čemu to djetetu priuštit?
    Posljednje uređivanje od Lili75 : 15.09.2023. at 18:58

  14. #214
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,516

    Početno

    *na nešto

  15. #215
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,377

    Početno

    Citiraj tanja_b prvotno napisa Vidi poruku
    Ili bi mogli usvojiti nepravilan izgovor i sami, bar velika većina, do škole, pa onda imaju šprahfeler koji je puno teže ispraviti u kasnijoj dobi?
    Često i roditelji sami imaju nepravilan izgovor. Mi imamo u obitelji slucaj i prenosi se s koljena na koljeno. Genetski, jer jedno koljeno ima ispeglan izgovor , ali na djecu je ipak skocilo.

  16. #216
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,377

    Početno

    Moj brat je naucio izgovarati pravilno R sa 6,5 godina. Neposredno pred skolu. Ali on nije imao problem sa drugim glasovima.

  17. #217
    Vrci avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2012
    Postovi
    6,618

    Početno

    Sin je kod logopeda godinu i pol, ili cak dvije, ispravljao R. Dobio ga je sa 6 i pol godina.

    Mala je s 5 krenula zbog šuškavaca. To je dobila nakon 6mj i sad usavršava, tu su ali ne idealni. R sad rade, kaže logopedica da joj nekad dođe nešto slično pravilnom, ali imamo još vježbi.

    Ide jednom tjedno privatno + jednom tjedno je imala u vrtiću.
    S njom sam krenula ranije (s 4 je ispravljala L) baš zato jer znam da ne ide brzo
    Posljednje uređivanje od Vrci : 15.09.2023. at 20:50

  18. #218
    sara79 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2015
    Postovi
    1,173

    Početno

    Termin na Merkuru smo dobili u onaj drugi ponedjeljak. Ne znam jel nam se posrećilo pa da je netko otkazao termin. Uglavnom to je nekih 10 ak dana od kad sam poslala mail do termina.

    Ako nekome bude trebalo i da zaviri na forum ostavit ću preporuke privatne koje sam ja dobila.

    Ružičasti oblak
    Logos Kalos
    Vedrana Vokić
    Centar za jezik i govor Vrutak
    Ivana Đurić-Katanić

    Od vrtićkog logopeda odustajem iz tog razloga jer sam danas vidjela gospođu da s djetetom vježba u predprostoru kod samog ulaza na nekom dvosjedu i govori mu "ajde ponovi, tik tak tok". Kako dijete tu da vježba kad mi svi prolazimo i dolazimo po djecu. Koncentracija nula bodova.
    Uopće me sad niti ne zanima za ono što naplate po školskom satu......meni je ovo dovoljno što sam vidjela.

  19. #219
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,516

    Početno

    Vrci, i kod nas slično. Kćerka L i R od rujna/listopada do travnja/svibnja.
    Sin sve s kvačicama š,ž,ć,č,đ,dž, isto vrem.razdoblje kao kod kćerke.

    Sara,pa super ste brzo dobili termin na Merkuru. Sretno dalje!!!

    Ovo za vrtić strava, pa dijete treba intiman miran prostor za rad jedan na jedan.
    Posljednje uređivanje od Lili75 : 15.09.2023. at 23:15

  20. #220

    Datum pristupanja
    Jan 2012
    Postovi
    431

    Početno

    Sara koliko je tvoje dijete staro?
    Ja sam poslala u Merkur za procjenu i rekli su mi da ne primaju mladju djecu od pet godina.
    Moj je 4.god.i 8 mj

  21. #221
    sara79 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2015
    Postovi
    1,173

    Početno

    Citiraj leptirići prvotno napisa Vidi poruku
    Sara koliko je tvoje dijete staro?
    Ja sam poslala u Merkur za procjenu i rekli su mi da ne primaju mladju djecu od pet godina.
    Moj je 4.god.i 8 mj
    Ovo je istina.....
    Mene su danas kontaktirali s Merkura jer su predvidjeli i da im je promaknulo koliko je dijete staro iako sam točan datum rođenja napisala i još u mailu napisala 4 i pol godine i da primaju tek od 5 godina ali sam rekla da želim taj termin i da ćemo doći na njega pa je popustila.
    Moja će za koji dan 4 god i 7 mj točno imati.

    Rekla je da se u pravilu na pregled i obradu ne čeka dugo ali terapije da i da samo rade s predškolskom djecom.

    Već vidim da ćemo ovo samo odraditi i ići naravno privatno.

    Leptirići što si ti kod svoga djeteta primjetila i imaš li kakve preporuke za privatno?
    Obrada i pregled su skupi privatno a vježbe su od 27 do 32 eura.
    Posljednje uređivanje od sara79 : 21.09.2023. at 16:35

  22. #222

    Datum pristupanja
    Jan 2012
    Postovi
    431

    Početno

    Moj ne izgovara L , iskreno nebi ni išla jer vidim zadnjih godinu dana da mu se govor općenito popravlja.
    U vrtić su ga testirali točno prije godinu dana i tad su nam rekli da se javimo na obradu.
    Iako kazem od prosle godine puno bolje prica.
    Ne znam koliko vrijedi ta uputnica, eventulano cu pricelati suvag u 12.mj

  23. #223
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,506

    Početno

    Ovisno kad je izdana, možda ćeš morati uzeti samo noviju uputnicu, termin bi te trebao čekati

  24. #224

    Datum pristupanja
    Jan 2012
    Postovi
    431

    Početno

    Citiraj jelena.O prvotno napisa Vidi poruku
    Ovisno kad je izdana, možda ćeš morati uzeti samo noviju uputnicu, termin bi te trebao čekati
    Izdana je prije tjedan dana, a na suvagu su narudzbe otvorene tek od 01.12

  25. #225
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,516

    Početno

    Leptirići nemoj me krivo shvatiti ali ne mogu dokučiti koji je tvoj razlog da nisi obavila obradu djeteta koja je preporučena još prije godinu dana i da planiraš eventualno tek krenut u sami proces u 12.mj (koji podrazumijeva mjesece čekanja do prvog termina terapije)?

    Uzdaš se da će dijete sve samo savladat?
    Ako sam predirektna, slobodno ignoriraj moj upit.

    Samo mi je bilo čudno da su dijete u tako ranoj dobi uputili na obradu pa pretpostavljam da su bila velika odstupanja u govoru u odnosu na očekivano u toj dobi.
    Posljednje uređivanje od Lili75 : 23.09.2023. at 18:26

  26. #226

    Datum pristupanja
    Jan 2012
    Postovi
    431

    Početno

    Citiraj Lili75 prvotno napisa Vidi poruku
    Leptirići nemoj me krivo shvatiti ali ne mogu dokučiti koji je tvoj razlog da nisi obavila obradu djeteta koja je preporučena još prije godinu dana i da planiraš eventualno tek krenut u sami proces u 12.mj (koji podrazumijeva mjesece čekanja do prvog termina terapije)?

    Uzdaš se da će dijete sve samo savladat?
    Ako sam predirektna, slobodno ignoriraj moj upit.

    Samo mi je bilo čudno da su dijete u tako ranoj dobi uputili na obradu pa pretpostavljam da su bila velika odstupanja u govoru u odnosu na očekivano u toj dobi.
    Ne, naprotiv nisi predirektna, dijete ide u skupinu u kojoj su stariji od njega godinu i vise dana.
    Tada su prvi put testirali djecu iz njegove skupine pa tako i moje dijete.
    Kod testiranja u to vrijeme, on je imao 3 god.i 8 mj.je problem bio u C, Z, S, L

  27. #227
    sara79 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2015
    Postovi
    1,173

    Početno

    Leptirići prije već ti navedem primjer ću ti reći da ti vrtić može poprilične probleme napraviti jer su dijete uputili na obradu a nije se odradilo.
    Mogu te prijaviti socijalnoj jel si zanemarila prava djeteta i oglušila se na njihov ukazani problem koji su ti rekli.
    Usput mogu reći da je loša komunikacija između stručnog tima i roditelja pa traže pomoć centra za socijalnu skrb.

    U ugovoru s vrtićem stoji to sve objašnjeno i ako se ne reagira mogu ti čak otkazati ugovor.
    Stoji isto tako da ako stručni tim uvidi da bi djetetu iz xy razloga odgovaralo u drugoj odgojnoj skupini da ga mogu prebaciti.....i tako.

    Svašta sam ja saznala od drugim mama sada kad sam se krenula bolje informirati oko logopeda. Prije jednostavno se nismo susretali baš u vrtiću i djeca su tek sad krenula s igraonicama za rođendan pa sam poprilično šokirana što je se nekim obiteljima dogodilo što iz skupine a što iz vrtića.

    Napravi si termin negdje pa da imaš za svaki slučaj ako bi te netko pitao.
    Oprosti ako je bilo preosobno......isto tako se ispričavam svima, znam da ovo nije tema. Al toliko se mu neke stvari pogodile da sam jednostavno šokirana.

  28. #228
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,377

    Početno

    Dajte malo ohladite sa napetosti.
    Dijete u dobi ispod 4 godine nije izgovaralo neke glasove preporucen je logoped. Nisu roditelji zlostavljali i zanemarivali dijete jer nisu otrcali logopedu , do kojeg se realno tesko i moze doci u toj dobi. Nije dijete bilo zivotno ili zdravstveno ugrozeno da bi netko zvao socijalnu sluzbu i raskidao ugovore za vrtic jer ne izgovara pravilno -Z .

  29. #229

    Datum pristupanja
    Apr 2013
    Postovi
    1,756

    Početno

    Sirius nemoj pretjerivati s ovim životno ili zdravstveno ugroženo jer to nije usporedivo s ovim i za to imaju posebne sankcije da se razumijemo.

    Lili je lijepo rekla....ne znam zašto bi iti jedan odgovoran roditelj riskirao i dozvolio da djetetu ostane takav nepravilan izgovor. Zašto se roditelji nisu potrudili.....lijepo rečeno.
    I upravo zato jer se dugo čeka i na termin i na vježbe na vrijeme treba krenuti jer koliko tu čitam poprilično dugo traju vježbe izgovora. I nije riječ o trčanju logopedu već o usvajanju problema na vrijeme.

    Što se tiče ovog drugog i socijalnog sam bila žrtva prijetnje od strane stručnog tima i ravnatelja jer je par roditelja stalo u obranu jedne mama koju su eto tako upozorili za dijete, pa su ju htjeli šikanirati iz grupe i onda sam ja i ostalih par dobili po nosu jer smo tobože stali u stranu mame i da se potrude dobiti pomoćnog radnika za njegu i skrb za skupinu bili prozvani da smo povrijedili prava djeteta (svako svoga jel) jer ih nismo kroz srpanj i kolovoz zbog organizacije rada dovodili u vrtić na njihovu inicijativu da tko može djecu doma ostavi jer se spajaju grupe i godišnjicu su, rekli da smo vlastitoj djeci uskratili socijalizaciju i igru s vršnjacima. A do tad sve ove godine je uvijek tako bilo i nitko ništa nikada nije spomenuo.....mojih oboje je tu išlo, sin još uvijek. I svima su nam tražili liječničke potvrde da djeca mogu u kolektiv jer nakon izostanka 45, odnosno 60 dana iz vrtića mogu otkazati ugovor.
    Pa toliko o tome da tko bi i zbog čega zvao socijalnu.
    Jer oni zbog većih problema ne zovu a kod nekih gdje ne trebaju zovu i prave se da rade posao kako treba.....ma moš si misliti.

    Da skratim, na kraju su tu mamu ipak prijavili pa je socijalno uvidjelo da je vrtić napravio propust i povrijedio prava njenog djeteta i cijeli slučaj prijavio policiji gdje je sve otišlo na državno odvjetništvo.
    Možda na kraju završe i na tv-u kao i ono sa selotejpom!

  30. #230

    Datum pristupanja
    Apr 2013
    Postovi
    1,756

    Početno

    Da ovo pojasnim, nisu znali kako bi nam se osvetili pa su nam za vlastitu djecu htjeli to nabiti na nos i zastrašiti.

  31. #231
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,377

    Početno

    Nekoj djeci ostane nepravilan izgovor i nakon terapija.
    Nitko nije duzan voditi djecu po privatnicima niti ih socijalna sluzba, vrtic i svemir moze prisiliti na to.
    Niti se ih moze proglasiti neadekvatnim roditeljima jer ne mogu nigdje dobiti termin na uputnicu.

  32. #232

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    6,415

    Početno

    Citiraj LaraLana prvotno napisa Vidi poruku
    Što se tiče ovog drugog i socijalnog sam bila žrtva prijetnje od strane stručnog tima i ravnatelja jer je par roditelja stalo u obranu jedne mama koju su eto tako upozorili za dijete, pa su ju htjeli šikanirati iz grupe i onda sam ja i ostalih par dobili po nosu jer smo tobože stali u stranu mame i da se potrude dobiti pomoćnog radnika za njegu i skrb za skupinu bili prozvani da smo povrijedili prava djeteta (svako svoga jel) jer ih nismo kroz srpanj i kolovoz zbog organizacije rada dovodili u vrtić na njihovu inicijativu da tko može djecu doma ostavi jer se spajaju grupe i godišnjicu su, rekli da smo vlastitoj djeci uskratili socijalizaciju i igru s vršnjacima. A do tad sve ove godine je uvijek tako bilo i nitko ništa nikada nije spomenuo.....mojih oboje je tu išlo, sin još uvijek. I svima su nam tražili liječničke potvrde da djeca mogu u kolektiv jer nakon izostanka 45, odnosno 60 dana iz vrtića mogu otkazati ugovor.
    Pa toliko o tome da tko bi i zbog čega zvao socijalnu.
    Jer oni zbog većih problema ne zovu a kod nekih gdje ne trebaju zovu i prave se da rade posao kako treba.....ma moš si misliti.

    Da skratim, na kraju su tu mamu ipak prijavili pa je socijalno uvidjelo da je vrtić napravio propust i povrijedio prava njenog djeteta i cijeli slučaj prijavio policiji gdje je sve otišlo na državno odvjetništvo.
    Možda na kraju završe i na tv-u kao i ono sa selotejpom!

    vrlo šuplja priča ... sigurno je tu bilo još nečega drugog
    zasigurno niti jedan vrtić neće opomenuti roditelje što ne dovodi djecu tijekom srpnja ili kolovoza na socijalizaciju u vrtić
    tu je moralo biti nešto drugo u pitanju, tako da je ovo teška glupost

  33. #233
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,516

    Početno

    Moj upit nije dosezao tako daleko do socijalne službe nego me zanimalp zašto netko ne bi napravio obradu djeteta koja mu je preporučena a to se itekako moglo unutar godine dana.

    Dijete je def rano testirano u vrtiću, no budući da su to glasovi C,S,Z,L a vjerojatno i R (bez ispravnog L nema R).

    Dijete sada ima skoro 5 god i definitivno u ovom trenutku ne da nije rano za obradu i terapije nego nema potrebe dalje razvlačit. Naravno tako rezoniram sama sa sobom jer znam koliko je poslije teže i duže traje ispravljanje pogrešno usvojenih obrazaca izgovora.

    Nekkao se uviejk vodim da što manje vremena gubim na odlaske logopedu, ako se krene kasnije bit će potrebno više termina za ispravljanje.
    Samo to.
    Posljednje uređivanje od Lili75 : 25.09.2023. at 08:54

  34. #234
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,516

    Početno

    Nije dao edit:


    Nekako se uvijek vodim da što manje vremena gubim na odlaske na terapije, ako se krene kasnije bit će potrebno više termina za ispravljanje. Čemu se više mučit, kad se to može skratit. Ne samo sebe nego i dijete jer u nekom trenu postanu nestrpljivi ako nema rezultata nakon par tjedana/ mjeseci


    Samo to.
    Posljednje uređivanje od Lili75 : 25.09.2023. at 08:57

  35. #235
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,274

    Početno

    Citiraj Lili75 prvotno napisa Vidi poruku
    Moj upit nije dosezao tako daleko do socijalne službe nego me zanimalp zašto netko ne bi napravio obradu djeteta koja mu je preporučena a to se itekako moglo unutar godine dana.

    Dijete je def rano testirano u vrtiću, no budući da su to glasovi C,S,Z,L a vjerojatno i R (bez ispravnog L nema R).

    Dijete sada ima skoro 5 god i definitivno u ovom trenutku ne da nije rano za obradu i terapije nego nema potrebe dalje razvlačit. Naravno tako rezoniram sama sa sobom jer znam koliko je poslije teže i duže traje ispravljanje pogrešno usvojenih obrazaca izgovora.

    Nekkao se uviejk vodim da što manje vremena gubim na odlaske logopedu, ako se krene kasnije bit će potrebno više termina za ispravljanje.
    Samo to.
    Lili, u pravu si. Kvalitetan govor preduvjet je za dobar školski uspjeh, ali i punu radnu sposobnost jednog dana. Osim toga, ne vidim razlog za čekanje ako je uputnica već izdana. Brojni roditelji bili bi sretni da mogu dobiti tu uslugu na uputnicu, jer novac koji izdvajaju za privatne logopede nije mali, a i tamo nije lako dobiti termin.

  36. #236
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,274

    Početno

    Osim toga, ja ne bih riskirala da moj budući prvašić bude izvrgnut ruglu zbog govora ako mogu bilo što učiniti da to ispravi na vrijeme. To je u interesu djeteta.

  37. #237
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,516

    Početno

    Peterlin, razumijemo se .

  38. #238
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,137

    Početno

    Mi smo plaćali logopeda, i taman je došlo prije škole da se isprave L i R. Meni je bilo bitno imati povjerenja u logopeda i redovit feedback kako ide napredak. Nekad sam se pitala da li bi došlo samo od sebe, ali kad bih ponovo bila u istoj situaciji, isto bih odlučila. Djeca u školi zaista mogu biti okrutna prema različitom, a i kasnije na radnom mjestu je malo neobično. Ja sam se baš iznenadila kad sam prviput čula kolegu koji ne može L reći, a često govori pred dosta ljudi. Nije smak svijeta ako nikada ne usvoji, ali zašto ne bi bilo ugodnije, ako može biti.

  39. #239
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,274

    Početno

    Pa naravno! Osim toga, kvalitetan govor ograničava raspon zanimanja. Jedno je tu i tamo govor među ljudima, ali s druge strane - zamisli učitelja koji ima šprahfeler... Ako ne govoriš kako treba, ne možeš čak ni raditi ankete preko telefona, da ne idemo dalje. To je važnije nego se na prvi pogled čini.

  40. #240
    sara79 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2015
    Postovi
    1,173

    Početno

    Citiraj Vrijeska prvotno napisa Vidi poruku
    vrlo šuplja priča ... sigurno je tu bilo još nečega drugog
    zasigurno niti jedan vrtić neće opomenuti roditelje što ne dovodi djecu tijekom srpnja ili kolovoza na socijalizaciju u vrtić
    tu je moralo biti nešto drugo u pitanju, tako da je ovo teška glupost
    Ja ne bi rekla da je šuplja priča. Njima su samo ok i dobri roditelji koji od njih ne traže ništa i koji se ne bune za higijenske potrebštine jer dok nešto pitaš si već pod povećalom jer bi mogao otkriti njihov prljavi veš.
    Ooo da, ovo vjerujem da su od ljutine i iz osvete(predpostavljam da su roditelji kontaktirali Gradski, Ministarstvo i ostale institucije)i te kako napravili.

    Osobno nisam dobila odgovor u tajništvu za plaćanje logopeda u vrtiću jer eto baš tad nije bilo ravnatelja pa sam ostavila poruku da me pedagog nazove i taj poziv isto čekam već danima.
    Poslat ću mail vrtiću pa ću vidjeti dal će odgovoriti.
    Ako ne odgovore zvat ću Gradski pa će oni možda znati dati odgovor.
    Eto tako to funkcionira u našoj državi.

    Pregled smo obavili, reče žena kontrola za godinu dana i da uzima stariju djecu što sam već i znala i sad bi ja nju jel kao trebala poslušati i čekati tu godinu dana.
    Tražila ju da broji, da joj kaže koje boje vidi, da nacrta nešto i onda je ponavljala za njom pa je rekla da se umorila da ne može više.
    Oko 20 min smo bili. Tako da idemo privatno u svakom slučaju.

    P.S. pročitala i ja taj famozni ugovor, očito su za sve vrtiće više manje isti.....od svega se ograđuju. Ma bezveze totalno. I da, dobili smo prije par dana novu obavijest za vrtiće iz Gradskog. Nema više ako dijete ide 5 dana da se plaća 40 posto ukupnog iznosa. Isključivo uz ispričnicu.
    Ovo ne vrijedi za lipanj, srpanj i kolovoz.

  41. #241

    Datum pristupanja
    Apr 2013
    Postovi
    1,756

    Početno

    Citiraj Vrijeska prvotno napisa Vidi poruku
    vrlo šuplja priča ... sigurno je tu bilo još nečega drugog
    zasigurno niti jedan vrtić neće opomenuti roditelje što ne dovodi djecu tijekom srpnja ili kolovoza na socijalizaciju u vrtić
    tu je moralo biti nešto drugo u pitanju, tako da je ovo teška glupost
    Da, tako je kako ti kažeš Vrijeska.

Stranica 5 od 5 PrviPrvi ... 345

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •