Stranica 1 od 5 123 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 1 do 50 od 241

Tema: Izgovor slova 'R' i 'L'

  1. #1
    kahna avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2008
    Lokacija
    Predgrađe
    Postovi
    4,362

    Početno Izgovor slova 'R' i 'L'

    Do koje dobi su vam to klinci savladali
    moj je sada 3 godine i 4 mjeseca i još uvijek skroz ispušta ta slova iz riječi

    Nije da sam paranoična, ali MM i nečak su morali na govorne vježbe iz istog razloga, pa čisto da krenemo na vrijeme ako problem postoji.

    Nigdje nisam uspjela (ili ne znam) pronaći koja je dobna granica za izgovor tih slova
    pa me zanimaju vaša iskustva ili ako tko zna štogod više o tome

  2. #2

    Datum pristupanja
    Aug 2008
    Lokacija
    zg
    Postovi
    1,366

    Početno

    naša curka još malo ima 4 godine i još roola tj. llola "r".. ali sad joj se već dogodi da veli i "r" u pojekoj riječi

    mi ne forsamo i ne brinemo se..

    ali najbolje, dobila je role i svima viče: "imam loole!" i svi naravno odgovaraju "imaš loole?"
    i onda nastane parada jer ona odma ide objasniti da joj ne ide "l"

  3. #3
    klaudija avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2008
    Postovi
    1,294

    Početno

    Ako se ne varam do 5.godine bi trebali dobro izgovarat sva slova.. mislim da imate još dosta vremena.. to se od danas do sutra promijeni..

  4. #4
    kahna avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2008
    Lokacija
    Predgrađe
    Postovi
    4,362

    Početno

    a ok onda
    ne znam kad se najranije ide na te vježbe, pa da mu olakšam
    jer koliko vidim bude ko tata mu

  5. #5
    luci07 avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Postovi
    1,313

    Početno

    Moja cura je dan starija od tvog dečka. L zna reći, r još ne.
    Donedavno je umjesto r i l govorila j. Zadnjih tjedana dobro govori l, a r je par puta uspjela izgovoriti kako treba, ali samo jednom-dvaput, sad uglavnom i njega izgovara kao l.

  6. #6

    Datum pristupanja
    Aug 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,388

    Početno

    moj miš ima 3,2 god skoro, i isto htjela otvorit temu. zaleti mu se i jedno i drugo, više L, al uglavnom je J.

  7. #7
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,975

    Početno

    Bas sam isto htjela pitati! Moja cura ima 3g. i 3mj., i L i R izgovara kao V, pa je Lara - Vava. Koliko se ceka logoped, najbolje da ju odmah prijavim .

  8. #8
    bundevica avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Postovi
    1,078

    Početno

    Mi smo logopeda čekali godinu dana, a do tada svladali sami i L i R. Vježbali smo uz vježbenice od školske knjige.

  9. #9
    kinder avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2005
    Postovi
    2,341

    Početno

    5 godina je granica koja se tolerira , manji je problem ako r zamjenjuju sa l, veći je problem ako potpuno izbacuju slovo ,
    odnosno ako umjesto r ne izgovaraju ništa ( tako je meni objasnila naša logopedica )

    Vježbati tako da oponašaju zvukove na pr. brrr ili nešto slično

  10. #10
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,246

    Početno

    Za one koji vježbaju doma sami:

    Treba imati na umu da dijete ne može pravilno usvojiti izgovor glasa R ako nije prethodno savladalo glas L.

    Dobro je posavjetovati se sa stručnjakom (ne mora to značiti da dijete odmah ide na terapije logopedu 2xtjedno) jer se obično prije četvrte godine ni ne kreće s redovitom terapijom. Sve ovisi o specifičnom problemu...

    Moj sin je išao logopedu, a i doma smo vježbali.

    Evo njegove bilježnice:http://www.sendspace.com/file/z3wtps

    (možda sam trebala staviti "otključanu" varijantu u ppt, a ne pps).

    Imam još toga...
    http://www.sendspace.com/file/1atmzw

    Iz redoslijeda vježbica se vidi kako postupno ulaze pjesmice i riječi koje imaju glas R (za probu), pa kasnije sve više.

    Bitno je djetetu pokazati kako se pravilno izgovara L (jako se podigne jezik na greben iza prednjih zubi). Po potrebi neka uzme ogledalo da gleda sam sebe kako izgovara.

    Ali toplo preporučujem logopeda - mi smo se spasili u Suvagu, ali ima dobrih logopeda i drugdje i dostupni su na uputnicu.

  11. #11
    oka avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2006
    Postovi
    3,306

    Početno

    Naša cura (skoro pet) ne govori r, ali se nazire pa čekamo.

    A dečko je još prije nego je progovorio (dosta kasno) izgovarao R, i to pravilno.
    Ali umjesto L govori R, a ostala slova Š, Č..izgovori dok su sama, ali u riječi ne.

    I kad pokušam ponoviti pravilno, on mi kaže: Ne mama, ja budem u školi učio!

    Ja mislim da bi kod velikog problema sa izgovorom trebalo krenuti poslije četvrte godine k logopedu (pet mi se čini puno prekasno),
    a samo kod manjih poslije pet.

    Znači treba se učiti izgovor L i pokazati mu pred ogledalom, a i R se onda valjda smije pokazati kud ide jezik...
    Ja svojima nisam pokazivala ništa jer mi nećak ne izgovara pravilno R (veli onak iz grla) pa ga je logopedica pitala,
    a tko je tebe učio to slovo R.

  12. #12
    deedee avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2004
    Lokacija
    NZ
    Postovi
    321

    Početno

    Moja je savladala l uoci cetvrtog rodjendana, a r uoci petog. Kontaktirali smo logopedicu u vrticu par mjeseci prije petog rodjendana koja nam je dala vjezbice i savjete kako vjezbati. Toliko joj je dugo trebalo za r jer njen izgovor slova l nije bio pravilan.

  13. #13

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Iza kapaka
    Postovi
    5,360

    Početno

    Citiraj Peterlin prvotno napisa Vidi poruku
    Treba imati na umu da dijete ne može pravilno usvojiti izgovor glasa R ako nije prethodno savladalo glas L.
    Ovo mi je stvarno zanimljivo, jer H govori slovo R sasvim normalno od drugog rođendana (nije neki čudni izgovor, baš odlično izgovoreno slovo R), ali L se tek nazire.
    Posljednje uređivanje od Amalthea : 22.03.2011. at 09:36

  14. #14
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    Moj još ne govori R, za L nisam sigurna, baš moram provjeriti.
    Č, Š i Ž se isto tako još "ne čuju" kako treba. Za sad mi još nije alarmantno.

  15. #15
    kahna avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2008
    Lokacija
    Predgrađe
    Postovi
    4,362

    Početno

    Citiraj kinder prvotno napisa Vidi poruku
    5 godina je granica koja se tolerira , manji je problem ako r zamjenjuju sa l, veći je problem ako potpuno izbacuju slovo ,
    odnosno ako umjesto r ne izgovaraju ništa ( tako je meni objasnila naša logopedica )

    Vježbati tako da oponašaju zvukove na pr. brrr ili nešto slično
    Hvala ti na ovome, danas moram zvati pedicu pa ću ju i za ovo priupitati kakvog je mišljenja.
    A na red čekanja nisam ni mislila, zbilja bi se trebali odmah naručiti

    Peterlin, ove vježbe što si stavila ne mogu čitati, samo mi neke 'hieroglife' otvori

    Amalka ti me nemoj buniti sad, taman sam mislila da sam na tragu nečega
    Posljednje uređivanje od kahna : 22.03.2011. at 10:44

  16. #16

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Iza kapaka
    Postovi
    5,360

    Početno

    Sorry, kahna, nisam htjela nego sam ja sad zbunjena, ako je to što je Peterlin napisala pravilo. Ali, ok, H je uvijek bio poseban, LOL

    Naša pedica je rekla još kad je bio mali mali da super izgovara R, za L nismo ni skužili do nedavno.

    Povlačim veze za logopedski pregled, ipak smo prvašići ujesen :/

  17. #17
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,246

    Početno

    Citiraj Amalthea prvotno napisa Vidi poruku
    Ovo mi je stvarno zanimljivo, jer H govori slovo R sasvim normalno od drugog rođendana (nije neki čudni izgovor, baš odlično izgovoreno slovo R), ali L se tek nazire.
    Ima li možda iskrivljene zubiće ili nema prednje zubiće? To može biti smetnja, ali piše negdje u uputama za pregled djece prije polaska u školu da se dozvoljavaju određena odstupanja u izgovoru glasova zbog ispadanja zubića.

    Uostalom, nema veze, svako dijete je posebno....

    Isto, ako dijete nauči govoriti s dudom u ustima, to je često jako teško ispraviti (nisam stručnjak, ja sam samo mama s iskustvom koja se jako jako puno nasjedila po čekaonicama i naslušala djece s kojekakvim felerima u govoru).
    Posljednje uređivanje od Peterlin : 22.03.2011. at 10:59

  18. #18

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Iza kapaka
    Postovi
    5,360

    Početno

    Ima trajne jedinice gore i dolje, nikad nije imao dudu, nije cuclao prstiće, mliječni zubići su bili normalni, zdravi.
    Ma, sad kad je kahna digla topic, otići ćemo svejedno po mišljenje.

  19. #19
    lara01 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zgb
    Postovi
    1,734

    Početno

    Citiraj Amalthea prvotno napisa Vidi poruku
    Ovo mi je stvarno zanimljivo, jer H govori slovo R sasvim normalno od drugog rođendana (nije neki čudni izgovor, baš odlično izgovoreno slovo R), ali L se tek nazire.
    Identično je i kod nas.
    Od 2. rođendana besprijekorno izgovara R. Sada je 4 godine i 8 mjeseci i L je i dalje neko čudno "V".
    Nazire se to L, ali nije dovoljno. Svi drugi glasovi su već godinama besprijekorni.

    Bili smo kod vrtićke logopedice na testiranju prošle godine u 11. mjesecu, preporučene su vježbe, odmah iza toga sam zvala logopedicu kod koje želimo ići i za koju sam dobila niz preporuka. U svibnju idemo kod nje na testiranje, ali vježbe tek kada napuni 5 godina, što će kod nas biti u ljeto.
    Obzirom na godišnje odmore, pretpostavljam da na vježbe nećemo krenuti prije 9. mjeseca.
    I prema riječima obje logopedice s kojima smo bili u kontatku, te vježbe kreću tek s napunjenih 5 godina starosti.

  20. #20
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    Kod nas je logoped primao djecu od 3. godine, ako žele surađivati (djeca).
    Posljednje uređivanje od Anemona : 22.03.2011. at 11:51

  21. #21
    koksy avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    5,491

    Početno

    Bila je na tv emisija neki dan, cini mi se Mamin svijet, i bila je logopedica koja je rekla da bi do 3 i pol trebali, izmedu ostalog, znati reci slovo L a da se R tolerira do pete godine. Sven ne zna ni L ni R, sve mu je V. Sad ima 3 i pol. Č, Ž, Š je nedavno poceo izgovarati cisto, ne bas uvijek ali u vecini rijeci ga pravilno koristi. Nisam se dosad zabrinjavala oko toga al ste mi bacije bubu u uho zbog ovog L...

  22. #22
    kasiopeja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    861

    Početno

    potpisujem Peterlin u potpunosti.
    Doma , bez naputaka je jako teško vježbati, a prvo treba izdresirati l pa tek onda r. Inače se pretpostavlja da je oke ne imati r" do pete godine al iz vlastitog iskustva nebi preporučila čekanje do pete. Moj sin je tek s pet krenuo u Suvag, evo ide godinu dana, prije toga je imao vježbe u vrtiću al to je bilo slabo. I još nema čvrsto "r", iako puuno vježbamo doma a i logopedica u Suvagu je fantastična.
    Uzmite uputnicu od pedijatrice, obavite dijagnostiku u Suvagu pa se stavite na listu, ako dotad ne iskopate kakvu vezu ili upadnete nekim čudom brzo, barem znate u čem je točno problem pa možete negdje drugdje na terapiju.
    I, da Suvag teže prima djecu prije pete jer su jako natrpani pa ne mogu al se stvarno isplati kad tad doci do njih.

  23. #23
    oka avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2006
    Postovi
    3,306

    Početno

    Peterlin prvotno napisa
    Treba imati na umu da dijete ne može pravilno usvojiti izgovor glasa R ako nije prethodno savladalo glas L.
    Citiraj Amalthea prvotno napisa Vidi poruku
    Ovo mi je stvarno zanimljivo, jer H govori slovo R sasvim normalno od drugog rođendana (nije neki čudni izgovor, baš odlično izgovoreno slovo R), ali L se tek nazire.
    No no, to sam i ja gore napisala da je i meni baš čudno kad je naš mali samo najednom skroz sam počeo govoriti R, a još nije niti pričao kak spada. a L, Č, Ž, Š u riječima niti traga. I umjesto L govori R.

  24. #24
    kasiopeja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    861

    Početno

    Ako ima "r" , a nema "l", da li je to r pravilno, sa jezikom gore pred sjekutiće , slično tvorbi l, ili je grleno r. Jer grleno r nije dobro, i teško ga je ispravit.

  25. #25

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Iza kapaka
    Postovi
    5,360

    Početno

    nije grleno. lijepo, normalno, krasno "R".

    Može govoriti onako lijepo rrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr sve mu jezik vibrira pred sjekutićima.
    Posljednje uređivanje od Amalthea : 22.03.2011. at 13:43

  26. #26
    oka avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2006
    Postovi
    3,306

    Početno

    Ne ne, baš najpravilnije slovo R, jednom dok je bio mali u mojim rukama počeo rr-kati, i meni stigne do mozga, ma zar je moguće?
    I nakon tjedan dana skužimo da je moguće
    Baš kao i ja, nije iz grla ne, nikako. A kad kažem da veli L kaže R

  27. #27
    koksy avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    5,491

    Početno

    Mi imamo u grupi 2 klinca, jedan zna reci L a drugi samo R i onda curicu koja se zove Lara jedan zove Lala a drugi Rara.

  28. #28

    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Lokacija
    SZ Hrvatska
    Postovi
    1,942

    Početno

    moj R izgovara besprijekorno još odavna, ali imamo problem sa Š, izgovara ga nekako mekano.

  29. #29
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    Citiraj Anemona prvotno napisa Vidi poruku
    Moj još ne govori R, za L nisam sigurna, baš moram provjeriti.
    Č, Š i Ž se isto tako još "ne čuju" kako treba. Za sad mi još nije alarmantno.
    Evo, sad sam ga slušala.
    R ponekad kaže kad je na sredini duže riječi.
    Ako je riječ kratka, govori npr. U umjesto R. Npr. drva - duva, crv - cuv, crna - cuna,...
    L uglavnom govori.
    Posljednje uređivanje od Anemona : 22.03.2011. at 20:55

  30. #30
    Canaj avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2010
    Lokacija
    na pravom mjestu
    Postovi
    618

    Početno

    Cure evo i mene sa vrlo sličnom situacijom (R.+L i još neki krivi izgovori, ) naš mali ima 4,5 i ako do 5 rođendana ne ispravi ove glasove (spontano ili uz vježbu) onda se moramo javiti u Suvag. Tak nam je rekla jedna dr kod koje smo bili na "kvazi dijagnostičkom pregledu" (poznamo se). Jedinu vježbu koju nam je ona "zadala" je izgovaranje "glasanja konjskog kaskanja", ako možete zamisliti: to je ono kako mi glumimo konje da kaskaju i "idu", a pri tom se mora jezik stavit gore kod sjekutića...kod našeg malog zasad drugo ne bi niti palilo, (gledanje u ogledalo) jer odmah u startu otpili "da on to ne može,...cvil,cvil". Tak da moramo ovako glumatat' iako on kuži da "nam je to teta tako rekla". Valjda ćemo uspjet nešto pomaknut s mrtve točke.

    Peterlin, baš sam se poveselila linkovima al šalje me na neko "plaćanje downloada", jel je to to? Ako treba i platit nema veze, samo da dobijem nešto konkretno osim ovoga "dramskog coktanja" kojeg je nama dr prepisala.

  31. #31
    klara avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    Kraljevica
    Postovi
    2,362

    Početno

    Ovo je tema i za nas
    Nismo još tražili savijet stručnjaka, rekli su nam da se do 5 godina ne treba brinuti.

    Citiraj Peterlin prvotno napisa Vidi poruku
    ...

    Bitno je djetetu pokazati kako se pravilno izgovara L (jako se podigne jezik na greben iza prednjih zubi). Po potrebi neka uzme ogledalo da gleda sam sebe kako izgovara.
    Ima li neki sistem kako djetetu objasniti izgovor slova R?
    Sunčica ga izgovara nekako na pola, ostala slova nisu problem.

    Peterlin hvala ( i na ovim ) pps-ovima!
    Kako se rade vježbice, samo čitanje i ponavljanje ili ima neki drugi sistem?

    Ako netko ima još materijala (za R) on line, ili preporuku što tražiti u knjižarama, hvala unaprijed

  32. #32
    Canaj avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2010
    Lokacija
    na pravom mjestu
    Postovi
    618

    Početno

    Peterlin - hvala za vježbe, našla sam (malo čorava)

  33. #33
    Administratorica puntica avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,634

    Početno

    kahna,
    dam ti knjigu (tanku, malu) pa si možeš pročitati - znam da ne voliš knjige ali nek se nađe

    kad se vidimo na kavi sve ti lijepo objasnim i odgovorim na sva tvoja pitanja na tu temu

    samo da ti kažem, niš ne brini

  34. #34
    kahna avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2008
    Lokacija
    Predgrađe
    Postovi
    4,362

    Početno

    Citiraj puntica prvotno napisa Vidi poruku
    kahna,
    dam ti knjigu (tanku, malu) pa si možeš pročitati - znam da ne voliš knjige ali nek se nađe

    kad se vidimo na kavi sve ti lijepo objasnim i odgovorim na sva tvoja pitanja na tu temu

    samo da ti kažem, niš ne brini
    ma hvala draga
    ak je tanka, može

    a i nije da brinem, čisto prikpuljam informacije, zato kaj stvarno očekujem da će mu trebati pomoć oko toga

  35. #35

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    6,384

    Početno

    I moj će za koji dan 5 godina. Ima R, ali nema L i LJ ... jujačka je ljuljačka ...
    U Suvagu smo bili prije 14 mjeseci (s tri odine i 10 mjeseci) još čekamo termin. Tek je 35 na listi čekanja, no to je opet manje nego prije dva mjeseca kada je bio 50 ...

  36. #36
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,975

    Početno

    Vrijeska, cekate li na terapiju ili dijagnostiku? Ako je ovo prvo, koliko ste cekali dijagnostiku?

  37. #37
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,246

    Početno

    Citiraj Canaj prvotno napisa Vidi poruku
    Cure evo i mene sa vrlo sličnom situacijom (R.+L i još neki krivi izgovori, ) naš mali ima 4,5 i ako do 5 rođendana ne ispravi ove glasove (spontano ili uz vježbu) onda se moramo javiti u Suvag. Tak nam je rekla jedna dr kod koje smo bili na "kvazi dijagnostičkom pregledu" (poznamo se). Jedinu vježbu koju nam je ona "zadala" je izgovaranje "glasanja konjskog kaskanja", ako možete zamisliti: to je ono kako mi glumimo konje da kaskaju i "idu", a pri tom se mora jezik stavit gore kod sjekutića...kod našeg malog zasad drugo ne bi niti palilo, (gledanje u ogledalo) jer odmah u startu otpili "da on to ne može,...cvil,cvil". Tak da moramo ovako glumatat' iako on kuži da "nam je to teta tako rekla". Valjda ćemo uspjet nešto pomaknut s mrtve točke.

    Peterlin, baš sam se poveselila linkovima al šalje me na neko "plaćanje downloada", jel je to to? Ako treba i platit nema veze, samo da dobijem nešto konkretno osim ovoga "dramskog coktanja" kojeg je nama dr prepisala.
    Ma ne trebaš ništa platiti.... kajgod.... To ti samo nudi da se ulogiraš. Moraš samo ČEKATI dok ti odbroji. I moraš dobro paziti da skidaš pravi link.

    Ako je problem, pošalji mi e-mail pa ću ti poslati direktno. Vrijedi i za ostale.

  38. #38
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,246

    Početno

    Citiraj čokolada prvotno napisa Vidi poruku
    Vrijeska, cekate li na terapiju ili dijagnostiku? Ako je ovo prvo, koliko ste cekali dijagnostiku?
    Suvag je teško dobiti za logopedsku terapiju jer njima su prioritet djeca koja su gluha i nagluha. Ne znam točno koliko se čeka za logopeda jer mi smo to dobili "poprek" na brzinu jer je dijete imalo dijagnozu zakašnjelog razvoja govora i smetnje sluha (to se sve u međuvremenu riješilo). Čekali smo nekoliko tjedana na dijagnostiku, a onda još toliko na terapiju, ali to nije pravilo (moje dijete je imalo i još ima i neke druge smetnje).

    Kolegica kaže da je čekala mjesecima. Najpametnije je otići "na noge" ako ih ne možete dobiti telefonom. Ima Suvag cijelu hrpu vanjskih ambulanti, možda nije isti "rep" za svaku od njih. Mi smo išli na terapiju u Ivanićgradsku, a na dijagnostike vrsta raznih u centralu (Lj. Posavskog).

    Stvarno su pretrpani, ali to ovisi i koje je doba godine. Nedavno sam se otišla interesirati kako mogu dijete naručiti na kompletne pretrage (logoped, neurolog, psiholog, fizijatar) pa mi je rekla da će primati narudžbe samo 4. travnja. Osobito je gadno baš to vrijeme kad se obavljaju pregledi za upis u prvi razred oš - tada su gužve nemoguće.

    Inače, ima dobrih logopeda i po bolnicama. Sve ovisi u kojem ste dijelu grada.

  39. #39
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,975

    Početno

    Ok, ionako mi je još mala...čekat ću jesen da vidim ima li napretka, a onda ću se negdje naručiti (još uvijek se nadam da će mi drugo dijete prištedjeti novce za razne logo-psiho-defekto-...)

  40. #40

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    6,384

    Početno

    Citiraj čokolada prvotno napisa Vidi poruku
    Vrijeska, cekate li na terapiju ili dijagnostiku? Ako je ovo prvo, koliko ste cekali dijagnostiku?
    Dijagnostiku smo brzo obavili. Mislim da, kao što kaže Peterlin, imaju jedan dan u mjesecu kada primaju prijave za dijagnostiku. Došli smo na red za cca 1,5 mjesec. Ali terapiju nikako dočekati ... Tražim okolo, u ostalim centrima još se duže čeka ... Izgleda da ću morati plaćati privatne satove ...

  41. #41
    Franciska75 avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    279

    Početno

    Mome su isto problem R, L, Lj i sve to zamjeni slovom J ili ispusti slovo. Npr Raljo mu je Jajo, leptir je eptir, Lela je Jeja...
    Ima 3 godine i 5 mjeseci. Ja sam mislila sačekati do 4 godine, pa u logopeda ako se ništa ne promjeni!

  42. #42

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Iza kapaka
    Postovi
    5,360

    Početno

    Danas na predupisu za prvi razred OŠ nam je logopedica rekla da nije problem što zna R, a ne L, da je najvjerojatnije u pitanju samo "lijenost" jer je već naučio tako govoriti riječi pa mu se ne da više truditi (a budući da mu je "glasovni aparat" OK i super izgovara R - ako ne "progovori" do jeseni, kod logopedice će na vježbe u školi
    Posljednje uređivanje od Amalthea : 06.04.2011. at 17:06 Razlog: tipfeler, naravno

  43. #43
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    Danas sam primjetila koja je mojem djetetu "najteža" riječ za izgovor.
    - farbati kaže haubati

  44. #44
    artur222 avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    11

    Početno

    naša L. će u 6.mj imati 4 godine i u njenoj vrtićkoj grupi 6 klinaca ide na vježbe kod logopeda.
    L. uredno svaki "R" izgovara kao "L" i nitko nije zabrinut zbog toga ,ni tete ni logoped pa nismo ni mi.
    to savjetujem i vama ako je u pitanju samo l i r
    pozdrav

  45. #45
    Osoblje foruma mikka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    7,247

    Početno

    f. uopce ne moze dici jezik do gornjeg nepca. nedavno smo isli da mu prerezu frenulum koji je bio kratak, ali on i dalje nemre nis s jezikom, recimo polizati gornju usnu, uopce izbaciti jezik van da mu je vrh onako spicast. ja ne znam sta je to. nakon operacije je poceo intenzivno (i samoinicijativno) paziti kako izgovara č ć dž đ š i ž (prije je sve govorio s izbacenim jezikom i fufljao, dijagnoza dislalija), sad malo bolje izgovara l ali r mu je nemoguca misija jos uvijek.

  46. #46
    Administratorica puntica avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,634

    Početno

    Citiraj mikka prvotno napisa Vidi poruku
    f. uopce ne moze dici jezik do gornjeg nepca. nedavno smo isli da mu prerezu frenulum koji je bio kratak, ali on i dalje nemre nis s jezikom, recimo polizati gornju usnu, uopce izbaciti jezik van da mu je vrh onako spicast. ja ne znam sta je to. nakon operacije je poceo intenzivno (i samoinicijativno) paziti kako izgovara č ć dž đ š i ž (prije je sve govorio s izbacenim jezikom i fufljao, dijagnoza dislalija), sad malo bolje izgovara l ali r mu je nemoguca misija jos uvijek.
    ja sam 2 put operirala frenulum
    trebala bih opet
    jer je koma kratak. jezik ne ide iz usta van, ne prelazi preko zuba.
    imala sam gadne probleme s izgovorom R ali se onda samo od sebe ispravilo, u biti ne baš samo od sebe, više samoinicijativno (jer su me svi u školi zezali da neznam izgovoriti R).
    ja mislim da se na sve možeš naviknuti, i da kraći frenulum uopće ne mora biti prepreka za izgovor R i L, jest da treba malo više vremena da se uvježba, ali može se

    tako da draga moja mikka, ne brini, sve će doći na svoje. osim oblika jezika, tu nema spasa, nikad neće biti špićast

  47. #47
    Osoblje foruma mikka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    7,247

    Početno

    ja vidim kako se on bas sad trudi, i totalno pazi kako izgovara, to mi je genijalno. cak mu i l bolje ide nego nekad. ne bediram se ja zbog njegovog jezika, sta mogu, kakav je takav je.

    kad si ti operirala, kolko si bila stara? i zasto opet, ti bas dobro pricas, sta ce ti duzi jezik

  48. #48
    kahna avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2008
    Lokacija
    Predgrađe
    Postovi
    4,362

    Početno

    Citiraj mikka prvotno napisa Vidi poruku
    ja vidim kako se on bas sad trudi, i totalno pazi kako izgovara, to mi je genijalno. cak mu i l bolje ide nego nekad. ne bediram se ja zbog njegovog jezika, sta mogu, kakav je takav je.

    kad si ti operirala, kolko si bila stara? i zasto opet,ti bas dobro pricas, sta ce ti duzi jezik

  49. #49
    Administratorica puntica avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,634

    Početno

    Citiraj mikka prvotno napisa Vidi poruku
    kad si ti operirala, kolko si bila stara? i zasto opet, ti bas dobro pricas, sta ce ti duzi jezik


    prvi put u srednjoj školi, jer mi je išlo na živce što nikako nisam mogla isplaziti jezik i kad bih se trudila pričati strani jezik, jako me boljelo (valjda sam se stvarno previše trudila). meni je frenulum bio spojen do kraja, skroz do vrha jezika. baš ružno
    onda su mi ga cviknuli
    pa sam onda nakon par godina, kad sam počela nositi aparatić za zube, opet išla na skraćivanje jer mi je tako savjetovala ortodontica. (prvi put su ga samo malo recnuli, jer valjda ne običavaju odjednom sve riješiti, pogotovo ne kod starijih pacijenata - a i ja si mislim što bih da mi se jezičina toliko produži u par minuta?! lovila bih je po ustima )
    i sad mi je malo kraći jezik (jel, ne bi se reklo ) ali mi ne pada na pamet ikad više išta oko toga poduzimat

  50. #50
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,452

    Početno

    moja L. će uskoro 2 god., sasvim fino govori L, R još ne, al npr. brka "b" sa "m", i umjesto "banana" kaže "manana" ..tako gdje ide m, tu uredno kaže m,al i nekim riječima umjesto b govori m, naravno da "baka, bicikl,braco" kaže normalno, o čemu to ovisi nekoj kombinaciji slova u riječi ili...?

Stranica 1 od 5 123 ... PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •