Stranica 3 od 5 PrviPrvi 12345 PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 101 do 150 od 241

Tema: Izgovor slova 'R' i 'L'

  1. #101

    Datum pristupanja
    Mar 2008
    Postovi
    1,357

    Početno

    Baš to, mišljenja jednih su da se sa terapijom krene čim prije, a drugih da ima vremena. Nemam pojma. Vrijeme leti. Ne bojim se ja da on neće to ispraviti. Hoće. Nego brine me da ne zakasnimo sa terapijom. Dok mi dođemo na red kod logopeda, pa dok mi dođemo na red za terapiju, pa dok vježbe krenu..... i dlanom u dlan eto nas u dobi od 6 godina i u prvom razredu. Ne znam. Konzultirat ću se još jednom sa logopedicom, pa odlučiti.

  2. #102
    oka avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2006
    Postovi
    3,306

    Početno

    Pisala sam na ovoj temi prije i uspješno smo sami naučili L dok je R govorio od malena.
    Ja sam za kontinuirani rad svakodnevno, logoped je tu da upućuje i kako se radi, a najveća odgovornost je na nama
    da ih u svakodnevici potičemo, odnosno vježbamo.

    Ren7 ja na vašem mjestu počela sa terapijom čim prije, a ti što možeš učiniti
    je čim više raditi sa djetetom, crtati, raditi one osmice (voziti aute po njima ) bojati, labirinte možeš
    i sama crtati na papiru ili ploči, imaš čak te pjesmice i riječi koje pomažu dok ih ponavljaju.
    Ja sam uvjek kupovala kod FOMA hr i stalno smo vježbali.
    Posljednje uređivanje od oka : 06.04.2013. at 17:29

  3. #103
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,976

    Početno

    Ne znam odakle si i koliko se u tvom gradu čeka na logopeda. U ZG sam se s djetetom za dijagnostiku u Suvagu predbilježila u 7/2011, na red je došla u 11/2011. Početak terapije smo dočekali neki dan, dakle nakon godinu i pol čekanja. Mala sad ima 5g. i 4mj. U međuvremenu je sama navježbala LJ i L, dakle treba naučiti R.
    Logopedica nam je rekla da za sada ništa s njom doma ne radimo na izgovoru R, jer ga prvo mora s njom postaviti.

  4. #104
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    oka, ne znam da li sam več napisala na temi, ali meni je nakon što nam je logopedica odredila da vježbamo doma, dok ne dođemo na red, bilo izuzetno teško vježbati s djetetom, jer ja nisam znala kako se točno izgovara koje slovo.
    Nevjerojatno da odrasla osoba govori cijeli život, a ne zna objasniti kako se izgovara slovo.

    Onda smo našli super privatnu logopedicu. Nakon što je ona s djetetom "naučila" izgovor slova i meni pokazala, tek onda sam mogla s djetetom redovno svaki dan vježbati.

  5. #105
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj Anemona prvotno napisa Vidi poruku
    oka, ne znam da li sam več napisala na temi, ali meni je nakon što nam je logopedica odredila da vježbamo doma, dok ne dođemo na red, bilo izuzetno teško vježbati s djetetom, jer ja nisam znala kako se točno izgovara koje slovo.
    Nevjerojatno da odrasla osoba govori cijeli život, a ne zna objasniti kako se izgovara slovo.

    Onda smo našli super privatnu logopedicu. Nakon što je ona s djetetom "naučila" izgovor slova i meni pokazala, tek onda sam mogla s djetetom redovno svaki dan vježbati.
    Pa ovo je bitno! Nije dovoljno dijete "parkirati" kod logopeda kao auto kod automehaničara. Kad logoped predloži vježbanje doma (a i inače) treba pitati KAKO se može vježbati s djetetom. Nas su logopedice učile kako se pravilno izgovara koji glas, gdje treba biti jezik i sl. a dijete je vježbalo i pred ogledalom. Nitko se nije učen rodio. Logoped je tamo da pomogne i roditeljima, ne samo da radi s djetetom. Uglavnom djeca na terapiju idu nakon četvrte godine, a za mlađe samo dobiješ upute za rad doma i termine za redovne kontrole. Treba paziti na to da se vježba točno po uputama logopeda, jer u protivnom postoji mogućnost da napravimo više štete nego koristi.
    Posljednje uređivanje od Peterlin : 07.04.2013. at 14:55

  6. #106
    oka avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2006
    Postovi
    3,306

    Početno

    Ja sam za kontinuirani rad svakodnevno, logoped je tu da upućuje i kako se radi, a najveća odgovornost je na nama
    da ih u svakodnevici potičemo, odnosno vježbamo.
    A drugi dio posta sam pisala da treba puno crtati, bojati, vući crte, spajati itd., a one riječi za ponavljanje
    su prema uputi logopeda ili postoje riječi koje npr pomažu kod izgovora pojedinih slova.
    Ali te se riječi samo ponavljaju, ne uči ih se držati jezik već je bit u poretku slova u pojedinoj riječi.

    Ja sam svoje izbjegavala isto sama učiti, radili smo sve samo okolo naokolo, pisanje, crtanje, pjesmice, te riječi itd i uspjeli smo!

  7. #107
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    oka, sve ja to znam, mi smo "diplomirali" logopeda i rad doma s djetetom, pišem radi drugih, jer iskreno kad napišeš dovoljno je za početak doma vježbati s djetetom, to zvuči vrlo jednostavno, a ustvari je vrlo komplicirano (meni), ako nemaš adekvatnu pomoč.

    Tu sam prije napisala post, da je nama socijalna logopedica dala popis riječi i rekla radite doma, bez uputa. Meni je to izgledalo jasno i jednostavno dok nisam došla doma i probala raditi s djetetom.

  8. #108
    Teica avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,274

    Početno

    Kako smo se preselili, promijenili smo i vrtić (imali smo puno sreće!) i u novom vrtiću

    postoji logopedica,tako da je odmah počela raditi s Terr.

    Na termin u Suvagu još čekamo pa je sreća da je počela vježbati prije nego što ga

    dobijemo.

    Stjecajem okolnosti (bila sam bolesna), nisam još imala priliku vidjeti logopedicu.

    Činilo mi se normalno da je zatražim za razgovor baš zbog ovih razloga koje vi

    navodite.

    Do tad vježbamo po ovom što nam je dala.

    Nadam se da ću nakon tog razgovora biti "pametnija".
    Posljednje uređivanje od Teica : 07.04.2013. at 17:40

  9. #109
    oka avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2006
    Postovi
    3,306

    Početno

    Citiraj Anemona prvotno napisa Vidi poruku
    oka, sve ja to znam, mi smo "diplomirali" logopeda i rad doma s djetetom, pišem radi drugih, jer iskreno kad napišeš dovoljno je za početak doma vježbati s djetetom, to zvuči vrlo jednostavno, a ustvari je vrlo komplicirano (meni), ako nemaš adekvatnu pomoč.

    Tu sam prije napisala post, da je nama socijalna logopedica dala popis riječi i rekla radite doma, bez uputa. Meni je to izgledalo jasno i jednostavno dok nisam došla doma i probala raditi s djetetom.

    Anemona pa ja nisam nigdje napisala da je dovoljno za početak doma raditi sa djetetom daj pogledaj malo bolje:

    Ren7 ja na vašem mjestu počela sa terapijom čim prije, a ti što možeš učiniti
    je čim više raditi sa djetetom, crtati, raditi one osmice (voziti aute po njima ) bojati, labirinte možeš
    i sama crtati na papiru ili ploči, imaš čak te pjesmice i riječi koje pomažu dok ih ponavljaju.
    Ne znam što te zasmetalo u mom postu, činjenica da sam sa oboje sve sama rješila i nismo morali logopedu?
    Misliš da smo nešto krivo radili, odnosno da je to nemoguće? Mali govori odlično sve riječi, R odmalena, L je kasnije poslije četvrtog rođendana.
    Ne kužm što ti nije jasno.

    Ženi sam savjetovala da čim prije ide logopedu i da ju on uputi, a do onda neka radi ono što ona zna i može:
    crtati, bojati, čim više pisanja i rada sa djetetom.
    Što ovdje ne valja!

  10. #110
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    Citiraj Anemona prvotno napisa Vidi poruku
    I mi danas obavili logopeda. Bude nas uzela na vježbe, dok dočekamo red. Nadam se da bude prije 5. rođendana.
    Zadovoljna sam logopedicom.
    Za početak doma vježbamo S i L da ih pravilno izgovara.
    Oka, citiram svoj post s prethodne strane. Znači meni je logopedica dala (bez adekvatnih uputa) na prvom pregledu popis riječi i da doma vježbamo nekoliko mjeseci dok ne dođemo na red.
    Meni se to tamo činilo jednostavno (bila sam s djetetom), ali kad sam došla doma, vidjela sam da mi nije jednostavno, čak što više ne ide mi.

    Na tvoj posta sam se nadovezala, jer ste vi uspjeli doma, pa me zanimalo kakav je tvoj dojam, da li ti je bilo dovljno objašneno ili ne.

    Pisala sam zato jer vidim da je dosta drugih ljudi dobilo upute kao ja - vježbajte, a puno puta bez jasnog objašnjenja kako.

    Sorry na zbrci, ne znam zašto si shvatila da mi je krivo što ste vi doma odradili sami.

    Bome nije. Mi smo s logopedom gotovi, ali logopedica nam i dalje dolazi, jer sam jako zadovoljna kako radi s malim (grafomotoriku i ostalo).

  11. #111
    oka avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2006
    Postovi
    3,306

    Početno

    Nesporazum, šta ćeš, no hard feelings

  12. #112

    Datum pristupanja
    Mar 2008
    Postovi
    1,357

    Početno

    Citiraj Peterlin prvotno napisa Vidi poruku
    Pa ovo je bitno! Nije dovoljno dijete "parkirati" kod logopeda kao auto kod automehaničara. Kad logoped predloži vježbanje doma (a i inače) treba pitati KAKO se može vježbati s djetetom. Nas su logopedice učile kako se pravilno izgovara koji glas, gdje treba biti jezik i sl. a dijete je vježbalo i pred ogledalom. Nitko se nije učen rodio. Logoped je tamo da pomogne i roditeljima, ne samo da radi s djetetom. Uglavnom djeca na terapiju idu nakon četvrte godine, a za mlađe samo dobiješ upute za rad doma i termine za redovne kontrole. Treba paziti na to da se vježba točno po uputama logopeda, jer u protivnom postoji mogućnost da napravimo više štete nego koristi.

    Peterlin hvala ti hvala hvala.... i tako x puta. Samo jednom sam sinu pred ogledalom pokazala položaj jezika kod izgovora slova L i naučio je u 5 minuta. Još smo u fazi vježbanja različitih riječi, ovisi na kojem se mjestu L nalazi, ali ide mu savršeno. Izgovara jako dobro. Čak, ako pogriješi, samoinicijativno se vrati, promisli i ponovno ispravno izgovori riječ. LJ je odmah došlo spontano. Presretna sam! Kao da čujem i nekakvo R, ali polako, važno da ide na bolje.

  13. #113

    Datum pristupanja
    May 2013
    Postovi
    4

    Početno

    Pozdrav svima na forumu. Pošto sam već radio na pomaganju izgoravanja glasa L, ali i drugih glasova, urađene prezentacije sam ponudio i drugima da koriste za svoje mališane. Kod nas je uspjeh postignut već nakon par dana.
    Link je:

    http://youtu.be/M8L13Wqt

    http://youtu.be/UxqyES9JycU

    Uskoro ću da postavim i treću i četvrtu, samo da ih uredim. Na kanalu vukotavuk mozete naći još nekih sitnica za mališane, ali nisu neke previše kvalitetne prezentacije. Bez previše negativnih komentara, trudio sam se

    Javite kako je prošlo, ovde, ali i youtube, ako imate registrovan nalog, ako nemate, onda molim za registraciju, pomozite da ovaj kanal namijenjen našim mališanima nastavi da raste.

  14. #114

    Datum pristupanja
    May 2013
    Postovi
    4

    Početno

    Treći dio napravljen

    http://youtu.be/fe7OXzFqC68


  15. #115

  16. #116
    nela08 avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Postovi
    1,327

    Početno

    podižem temu jer nisam našla srodniju.

    Dakle, moja djevojčica koja ima 5,5 godina ne može pravilno izgovoriti kombinaciju slova R sa više siglasnika, npr. riječi brzo, tvrdo, krzno, brdo....
    Samo slovo u riba i slično izgovara savršeno odavno, uvijek je bilo vrlo pričljivo dijete bogatog riječnika, cijele riječi bez "tepanja" izgovara od 2-2,5 godine, ali ovo nikako. Ustavri baš je slatko i simpatično, ali pa ju malo znamo i zezati na taj račun, ali sigurna sam da postoje neke jednostavne vježbice kojima bi to mogli ispraviti. Kod logopeda nismo išle jer mi se čini nepotrebnim....Varam li se? možda je potrebno? MOže li nam netko dati kakav savjet za vježbu?

    Hvala

  17. #117
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,466

    Početno

    nela08 mislim da ako ne može izgovoriti te riječi zapravo nema pravu vibraciju. Neka ti proba radit rrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr...a ti poslušaj i pogledaj jel vibrira. Nekad nas odrasle znaju zavarat neki glasovi koji zvuče kao ispravno al zapravo nisu.

  18. #118
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,482

    Početno

    lili ste vi rješili R

  19. #119
    nela08 avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Postovi
    1,327

    Početno

    lilly75 Koliko moje amatersko uho čuje njeno rrrr je OK. Bas cu pokušati bolje slušati.
    Koje bi bilo rješenje za krivu vibraciju?

    Jelena ako mene pitaš ni samo riješili za sada.

  20. #120
    nela08 avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Postovi
    1,327

    Početno

    Citiraj nela08 prvotno napisa Vidi poruku
    lilly75 Koliko moje amatersko uho čuje njeno rrrr je OK. Bas cu pokušati bolje slušati.
    Koje bi bilo rješenje za krivu vibraciju?

    Jelena ako mene pitaš ni samo riješili za sada.
    Pišem na mobitel koji je sam korigirao nick lili75

  21. #121
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,466

    Početno

    Citiraj nela08 prvotno napisa Vidi poruku
    lilly75 Koliko moje amatersko uho čuje njeno rrrr je OK. Bas cu pokušati bolje slušati.
    Koje bi bilo rješenje za krivu vibraciju?

    Jelena ako mene pitaš ni samo riješili za sada.
    jelena.O, da jesmo još prije ljeta.

    nela08, nemoj samo slušat (i ja sam mislila da L. savršeno govori slovo L i je super je zvučalo al je jezik bio na krivom mjestu pa onda nije došlo pravo R bez logopeda) nego pogledaj joj u usta/jezik dok pokušava radit to rrrrrr....mislim da nije pogrešna vibracija nego je uopće nema. Od frendice mi mala tako govori, svi bi onako na prvu rekli dijete govori R al ona ga izgovara na pogrešan način zavije jezik i nekako proizvede taj zvuk, probala sam, mogu i ja tako (sliči malo engleskom) al to nije naš R. i I ona ne može reći npr. ime mog sina Franko, a to je ta kombinacija slova o kojoj govoriš. Pretpostavljam da se o tome radi.

    ja bih se uvijek otišla posavjetovat s logopedom (al ne vrtićkim jer su preopterećeni i samo odmahnu: Ima vremena ) jer što se duže čeka, treba više vremena za ispravit.
    Posljednje uređivanje od Lili75 : 21.11.2014. at 10:58

  22. #122

    Datum pristupanja
    Nov 2012
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    610

    Početno

    Kako uvježbati izgovaranje slova LJ? cura će za manje od mjesec dana napuniti 6 godina i sva slova pravilno izgovara već dugo, jedino sa LJ imamo problem. Umjesto lj upotrebljava samo slovo j, npr. treba reći ljubičica ona kaže jubičica itd. Kako to ispraviti?

  23. #123
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj Diana72 prvotno napisa Vidi poruku
    Kako uvježbati izgovaranje slova LJ? cura će za manje od mjesec dana napuniti 6 godina i sva slova pravilno izgovara već dugo, jedino sa LJ imamo problem. Umjesto lj upotrebljava samo slovo j, npr. treba reći ljubičica ona kaže jubičica itd. Kako to ispraviti?
    Moj stariji nije mogao izgovoriti L (ni LJ) pa je sam sebe zvao "Jejon" .

    Tvoje dijete vrlo vjerojatno ne stavlja jezik na pravo mjesto pri izgovoru glasa L, pa posljedično ne može izgovoriti ni LJ kako treba. Jezik mora biti na onoj grbi (grebenu) u ustima, iza prednjih zubi. Zabavno je to vježbati pred ogledalom.
    Bitno je da se u tome dobro zabavljate. Ako ti se čini da ne izgovara kako treba, nek pred špiglom proba... La, la, la... Le, le, le... (svi samoglasnici redom). Nek pjeva la la la bilo koju melodiju... Ako joj je problem riječ "ljubica" nek izgovara Lu, lu, lu... pa onda lju-lja, lju-lja...ili žu-lja, žu-lja.

    Probajte tako izgovarati L, pa nakon toga proširite na LJ.

    Nemoj ništa forsirati, ali nek cura proba recitirati neku dječju pjesmicu punu glasova L.
    Evo jedne iz gLave, u kojoj se ponavlja L, L, L... pa na kraju dođe i LJ:

    Klik klak - ide vlak
    Klika klaka - eto vlaka
    A u vlaku klika klaku
    Putuju đaci veseljaci

    Može se i pjevati:
    Leti pčela malena
    Oko cvijeća šarena
    Niti staje niti sjeda
    Dok ne skupi dosta meda (i tako dalje)


    Zabavljajte se smišljajući razne riječi na lju (ljubica, ljubav, ljut, ljudi...) pa onda na lje (ljepota, lješnjak, ljestve...). Ne znam da li ima što na ljo, ali od drugih samoglasnika imaš ljama, ljigav i tako. Baš zabavne riječi! Ne mora slovo biti na početku riječi - može biti u sredini ili na kraju: žarulja, žulj, mulj, buljiti....

    Ima zabavnih pjesmica na Lukinom portalu. Evo jedne koja obiluje glasom LJ - Ljepotica zima:http://www.pjesmicezadjecu.com/index...mice&Itemid=62

    Dobru zabavu!





    Cvili cvili Cvilidret,
    Ucvilio cijeli svijet.

    Plače plače Plačidrug,
    Uplakao sve u krug.

    Dreči dreči Drečislav,
    Od drečanja sav je plav.

    A Smjehuljko takav nije,
    On se samo smije!



    Ima još toga.



    Ako ti bude trebalo primjera, viči, stavit ću link.

  24. #124
    nela08 avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Postovi
    1,327

    Početno

    Citiraj Lili75 prvotno napisa Vidi poruku
    jelena.O, da jesmo još prije ljeta.

    nela08, nemoj samo slušat (i ja sam mislila da L. savršeno govori slovo L i je super je zvučalo al je jezik bio na krivom mjestu pa onda nije došlo pravo R bez logopeda) nego pogledaj joj u usta/jezik dok pokušava radit to rrrrrr....mislim da nije pogrešna vibracija nego je uopće nema. Od frendice mi mala tako govori, svi bi onako na prvu rekli dijete govori R al ona ga izgovara na pogrešan način zavije jezik i nekako proizvede taj zvuk, probala sam, mogu i ja tako (sliči malo engleskom) al to nije naš R. i I ona ne može reći npr. ime mog sina Franko, a to je ta kombinacija slova o kojoj govoriš. Pretpostavljam da se o tome radi.

    ja bih se uvijek otišla posavjetovat s logopedom (al ne vrtićkim jer su preopterećeni i samo odmahnu: Ima vremena ) jer što se duže čeka, treba više vremena za ispravit.

    U vrtiću nemamo logopeda, a niti u gradu, tako da sam se nadala kako će nekako samo doći na mjesto (vrlo je rječita, stalno nešto pjevamo, recitiramo, pokušavala sam i naći neke metode za to rješiti doma), ali izgleda da ćemo morati logopedu.
    Ako netko zna neke konkretne vježbice ovakav izgovor bila bi jako zahvalna!

  25. #125

    Datum pristupanja
    Nov 2012
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    610

    Početno

    Citiraj Peterlin prvotno napisa Vidi poruku
    Moj stariji nije mogao izgovoriti L (ni LJ) pa je sam sebe zvao "Jejon" .

    Tvoje dijete vrlo vjerojatno ne stavlja jezik na pravo mjesto pri izgovoru glasa L, pa posljedično ne može izgovoriti ni LJ kako treba. Jezik mora biti na onoj grbi (grebenu) u ustima, iza prednjih zubi. Zabavno je to vježbati pred ogledalom.
    Bitno je da se u tome dobro zabavljate. Ako ti se čini da ne izgovara kako treba, nek pred špiglom proba... La, la, la... Le, le, le... (svi samoglasnici redom). Nek pjeva la la la bilo koju melodiju... Ako joj je problem riječ "ljubica" nek izgovara Lu, lu, lu... pa onda lju-lja, lju-lja...ili žu-lja, žu-lja.

    Probajte tako izgovarati L, pa nakon toga proširite na LJ.

    Nemoj ništa forsirati, ali nek cura proba recitirati neku dječju pjesmicu punu glasova L.
    Evo jedne iz gLave, u kojoj se ponavlja L, L, L... pa na kraju dođe i LJ:

    Klik klak - ide vlak
    Klika klaka - eto vlaka
    A u vlaku klika klaku
    Putuju đaci veseljaci

    Može se i pjevati:
    Leti pčela malena
    Oko cvijeća šarena
    Niti staje niti sjeda
    Dok ne skupi dosta meda (i tako dalje)


    Zabavljajte se smišljajući razne riječi na lju (ljubica, ljubav, ljut, ljudi...) pa onda na lje (ljepota, lješnjak, ljestve...). Ne znam da li ima što na ljo, ali od drugih samoglasnika imaš ljama, ljigav i tako. Baš zabavne riječi! Ne mora slovo biti na početku riječi - može biti u sredini ili na kraju: žarulja, žulj, mulj, buljiti....

    Ima zabavnih pjesmica na Lukinom portalu. Evo jedne koja obiluje glasom LJ - Ljepotica zima:http://www.pjesmicezadjecu.com/index...mice&Itemid=62

    Dobru zabavu!





    Cvili cvili Cvilidret,
    Ucvilio cijeli svijet.

    Plače plače Plačidrug,
    Uplakao sve u krug.

    Dreči dreči Drečislav,
    Od drečanja sav je plav.

    A Smjehuljko takav nije,
    On se samo smije!



    Ima još toga.



    Ako ti bude trebalo primjera, viči, stavit ću link.
    Hvala ti Peterlin.
    Probat ćemo sa ovim pjesmicama i izgovorom koje si napisala, a ako ti nije problem , možeš mi poslati link, za daljnje vježbe.
    Mene stvarno muči taj njen izgovor, ali se tješim da će se to s vremenom izgubiti jer ona još uvijek ima sve mliječne zube, samo je jedan stalni. Nadam se da će biti uspješno to vježbanje, jer nije baš kooperativna, brzo joj dosadi, i čim naiđe problem, odustaje i ne mogu je nagovoriti ni pod razno da nastavi.

  26. #126
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj Diana72 prvotno napisa Vidi poruku
    Hvala ti Peterlin.
    Probat ćemo sa ovim pjesmicama i izgovorom koje si napisala, a ako ti nije problem , možeš mi poslati link, za daljnje vježbe.
    Mene stvarno muči taj njen izgovor, ali se tješim da će se to s vremenom izgubiti jer ona još uvijek ima sve mliječne zube, samo je jedan stalni. Nadam se da će biti uspješno to vježbanje, jer nije baš kooperativna, brzo joj dosadi, i čim naiđe problem, odustaje i ne mogu je nagovoriti ni pod razno da nastavi.
    Da, ovo sa zubima zna biti problem... Znam da su mi rekli kako na liječničkoj provjeri prije upisa djece u školu dozvoljavaju određena odstupanja izgovora pojedinih glasova ako dijete mijenja zube. ALi ipak, vrijedi vježbati doma i to baš kroz igru. Ako ne bude išlo, pitaj pedijatra da li treba uputnica za logopeda ili misli da će se to riješiti...

    Evo linka na logopedski forum: http://www.sbkt.hr/djecji/phpBB3/vie....php?f=25&t=38
    Zapravo, početna stranica im je ovdje: http://www.sbkt.hr/djecji/phpBB3/index.php
    Treba se registrirati da bi mogla vidjeti sadržaj, ali vjerujem da se isplati (ima 13 stranica s pjesmicama i vježbicama). Taj forum nije tako prometan i brz kao Roda, tj. ponekad dugo treba čekati odgovor, ali administrator je logoped i ima dosta članova logopeda, pa se nadam da će ti netko pomoći više nego ja. Ja sam samo roditelj s iskustvom.

    Osim ovog foruma, može ti pomoći Lukin portal za djecu: http://www.pjesmicezadjecu.com/
    Isto ima zgodnih sadržaja, pjesmica i drugih stvari. Uživaj s djetetom!

  27. #127

    Datum pristupanja
    Nov 2012
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    610

    Početno

    Citiraj Peterlin prvotno napisa Vidi poruku
    Da, ovo sa zubima zna biti problem... Znam da su mi rekli kako na liječničkoj provjeri prije upisa djece u školu dozvoljavaju određena odstupanja izgovora pojedinih glasova ako dijete mijenja zube. ALi ipak, vrijedi vježbati doma i to baš kroz igru. Ako ne bude išlo, pitaj pedijatra da li treba uputnica za logopeda ili misli da će se to riješiti...

    Evo linka na logopedski forum: http://www.sbkt.hr/djecji/phpBB3/vie....php?f=25&t=38
    Zapravo, početna stranica im je ovdje: http://www.sbkt.hr/djecji/phpBB3/index.php
    Treba se registrirati da bi mogla vidjeti sadržaj, ali vjerujem da se isplati (ima 13 stranica s pjesmicama i vježbicama). Taj forum nije tako prometan i brz kao Roda, tj. ponekad dugo treba čekati odgovor, ali administrator je logoped i ima dosta članova logopeda, pa se nadam da će ti netko pomoći više nego ja. Ja sam samo roditelj s iskustvom.

    Osim ovog foruma, može ti pomoći Lukin portal za djecu: http://www.pjesmicezadjecu.com/
    Isto ima zgodnih sadržaja, pjesmica i drugih stvari. Uživaj s djetetom!
    Hvala ti, puno si mi pomogla.

  28. #128

    Datum pristupanja
    Nov 2012
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    610

    Početno

    Kod prijave u školu, psihologica je primjetila da još uvijek ima nepravilnosti pri izgovoru, pa nas je uputila logopedu. Sad čekamo da vidimo kakav će biti nalaz.
    Nadam se da nije nešto strašni i da ćemo uspjeti riješiti do početka škole.

  29. #129
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj Diana72 prvotno napisa Vidi poruku
    Kod prijave u školu, psihologica je primjetila da još uvijek ima nepravilnosti pri izgovoru, pa nas je uputila logopedu. Sad čekamo da vidimo kakav će biti nalaz.
    Nadam se da nije nešto strašni i da ćemo uspjeti riješiti do početka škole.
    Ne brini - ponekad se nepravilnosti u izgovoru pojave dok dijete gubi mliječne zube, ali to je prolazno. Idite logopedu bez brige - da je štogod veće, odavno bi ti to znala. Sretno!

  30. #130

    Datum pristupanja
    Nov 2012
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    610

    Početno

    Hvala.
    Ja sam spomenula psihologici da je izgovor možda posljedica toga što V. još uvijek ima sve mliječne zube, ali ona mi je rekla da to nema veze.
    Sad, mogući razlog je i cuclanje palca do 4.godine, a to joj nisam rekla. Nikad nije htjela dudu, ali je zato navalila na palac čim je otkrila da ga ima i nije ga puštala dok joj nisam nalakirala nokte i rekla da je lak otrovan i da ne stavlja prste u usta. Upalilo je od prve. Da sam znala, napravila bih to i ranije.. Sad, što je , tu je.
    Posljednje uređivanje od Diana72 : 12.02.2015. at 15:51

  31. #131

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    2,385

    Početno

    Čitam ovu temu vec par dana i puno hvala Peterlin za linkove. Moram se sad baciti i na njih.

    A imam ovakavu dilemu: Mali ima 4 godine (upravo navrsio), i ne moze reci č, š i ž. Umjesto toga govori c, s i z. R isto ne moze reci ali to je jos rano za to. Slovo L kaze i cini mi se da zvuci pravilno samo ipak sam laik a ne logoped pa nemogu tvrditi, ali meni zvuci ok. Ostala slova sva pravilno izgovara.
    E sad imam isti problem kao i Diana, jos i sad cucla palac kad se uspavljuje i nemoguce mu ga je maknuti. Sto god kazem, dogovor bilo sta sve moze ali kad dodje noc palac je ustima. kad zaspi ja mu ga izvucem, ali kod uspavljivanja je neizostavan.
    Meni se cini, Iako se to ne primjeti bas tko ga ne pozna, da su mu i prednja dva zubica lagano naprijed. Nije to jako, vrlo vrlo malo skoro neprimjetno.

    E sad dilema, trebam li konzultirati logopeda ili je rano jos, dali vrtickog psihologa da ga prvo on cuje pa da misljenje ili da bas odmah trazim uputnicu za logopeda, dali je rano, dali da cekam ili je bolje sto prije.
    Sta mislite?

    hvala svima na misljenjima

  32. #132
    duma avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2011
    Lokacija
    Naše Malo Misto
    Postovi
    374

    Početno

    Mi smo svog 3,5 godisnjaka neki dan vodili logopedu, zbog istih stvari (osim cuclanja prsta) . Po svim testovima, sve je OK samo ga treba nastaviti pratiti. Za 3mj.na kontrolu.

  33. #133

    Datum pristupanja
    Nov 2012
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    610

    Početno

    Logopedi imaju neku tablicu po kojoj bi dijete u određenoj dobi trebalo usvojiti i znati izgovarati pojedine glasove pravilno, ima odstupanja i to uzimaju u obzir, ali ako se to prijeđe, onda slijede vježbe i što već ide uz to. Možda bi trebalo pitati pedijatricu za uputnicu kod logopeda, pa ako ništa drugo, napraviti preventivni pregled i čuti njeno/njegovo mišljenje o problemu ako postoji i kako ga riješiti.

  34. #134
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj nevena prvotno napisa Vidi poruku
    Čitam ovu temu vec par dana i puno hvala Peterlin za linkove. Moram se sad baciti i na njih.

    A imam ovakavu dilemu: Mali ima 4 godine (upravo navrsio), i ne moze reci č, š i ž. Umjesto toga govori c, s i z. R isto ne moze reci ali to je jos rano za to. Slovo L kaze i cini mi se da zvuci pravilno samo ipak sam laik a ne logoped pa nemogu tvrditi, ali meni zvuci ok. Ostala slova sva pravilno izgovara.
    E sad imam isti problem kao i Diana, jos i sad cucla palac kad se uspavljuje i nemoguce mu ga je maknuti. Sto god kazem, dogovor bilo sta sve moze ali kad dodje noc palac je ustima. kad zaspi ja mu ga izvucem, ali kod uspavljivanja je neizostavan.
    Meni se cini, Iako se to ne primjeti bas tko ga ne pozna, da su mu i prednja dva zubica lagano naprijed. Nije to jako, vrlo vrlo malo skoro neprimjetno.

    E sad dilema, trebam li konzultirati logopeda ili je rano jos, dali vrtickog psihologa da ga prvo on cuje pa da misljenje ili da bas odmah trazim uputnicu za logopeda, dali je rano, dali da cekam ili je bolje sto prije.
    Sta mislite?

    hvala svima na misljenjima
    Evo iskustva - prvo o cuclanju prsta: po mom iskustvu duda varalica je veće zlo. Dijete ne smije učiti govoriti s dudom (ili s prstom u ustima) a veća je vjerojatnost da će pokušati govoriti s dudom, a ne s prstom u ustima. To obično čine kad krenu spavati. Moj mlađi je cuclao prst do škole (sve smo činili da ga odviknemo, pa čak i davali dudu) i NIKADA nije imao problema s govorom i izgovorom.

    Istina je da cuclanje prsta može biti loše jer se može deformirati čeljust, a to utječe i na zube i posredno na govor. Ovaj moj sin koji je dudlao palac ima zečje zube i sad nosi aparatić, ali i ja imam takve zube, a (kaže moja mama) nikad nisam stavljala prst u usta.

    Moj stariji je hodao logopedu u Suvag negdje od četvrte godine do drugog razreda osnovne škole. A gle čuda, taj nikada nije imao dudu niti je cuclao prst niti stavljao bilo što u usta. ALI on je bio nagluh i govorio je kako je čuo. Tek kad smo vidjeli koliko bolje govori mlađi sin + na upozorenje vrtićke odgajateljice (draga teta S. ) da dijete možda slabije čuje, mi smo krenuli tražiti pomoć. Kasnije je uslijedio još jedan period lošeg govora, na početku puberteta, kad je krenula faza intenzivnog rasta. I danas ga ponekad trebam podsjetiti "daj govori razgovijetno", ali i mlađeg sina, koji je sklon govoriti prebrzo jer mu jezik ne može slijediti brzinu misli, he he he...

    Savjet? Pa ne znam - vjerojatno nije svakom djetetu potreban logoped. A kod djece koja idu na logopedsku terapiju, to često nije dovoljno nego treba raditi doma. Ne nužno vježbati, nego paziti kako MI govorimo, biti dobar uzor. Ne ispravljati na vidljiv način (uz kritiku) nego ponavljati na ispravan način ono što dijete ne izgovara kako treba.

    Kod veće djece pali "zdravi razum" - npr. kažemo djetetu "nisam razumjela što si rekao, jesi li mislio reći to-i-to, možeš li ponoviti?". Kod mnoge (naročito ženske) djece često pali riječ "ljepota" - ljepše zvuči ako kažeš ovako, nego onako... Kod mnoge djece pali ukazivanje na to da nekoga teško razumijemo, da ne razumijemo govor preko telefona i slično. Nama je puno pomogla sinova odlična logopedica koja nas je upozorila da mi sami trebamo govoriti razgovijetno i malo polakše (onako kako učitelji govore) i to je puno značilo. Tek tada sam osvijestila da nisam bila baš naročito dobar uzor djeci (govorim prebrzo i frfljam) pa sam popravljala sebe, pa se odmah popravio i govor mlađeg sina, a i starijega, iako je on dugo trebao logopeda. Tako da smo svi imali koristi.

    Vježbe doma - to se kroji po mjeri. Moj L. nije izgovarao glas L kako treba, pa ga je logopedica učila vježbati pred ogledalom. PITAJTE logopeda što traži od djeteta i doma ga povremeno samo podsjetite na to, bez prisile. Treba vremena da se glasovi nauče izgovarati ispravno, pa još bar toliko vremena da se taj izgovor automatizira. Kao kad učimo voziti - znaš voziti (ili govoriti R kako treba) tek kad ne moraš misliti o tome.
    Posljednje uređivanje od Peterlin : 13.02.2015. at 09:45

  35. #135

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    2,385

    Početno

    Cure svima hvala na iskustvima, Peterlin hvala posebno na ovako opsirnom iskustvu. Utjesila si me da je duda vece zlo od palca i da je i tvoj sin cuclao palac i da nije imao problema sa govorom. Ja sam mislila da to nema veze sa palcem ali nikad ne mozes biti siguran. on uopce ne pokusava govoriti sa palcem, on sluzi samo za uspavljivanje , nema ga ni preko dana osim bas kad je jako umoran i tuzan pa nasloni glavicu na mene i stavi palac. Ali to je znak da bi spavao.
    Znaci taj palac nije tako veliko zlo ipak. Jer rjesit ga se ne mozemo nazalost nikako.
    Nas vrtic ima logopeda pa sam zamolila njegovu tetu da joj kaze da ga cuje pa da nam da svoje misljenje sta misli.

    U medjuvremenu, doma se trudim govoriti sporije i razgovjetnije i cisce i skinula sam si one pjesmice sa tim slovima (Peterlin opet hvala) pa ih ponavljamo doma. Medjutim to nam bas i ne ide, jer on se jako smije stihovima i uvijek nesto ispituje i nikako da ponovi stih. Ako i ponovi to je kroz smjeh pa jos gore zvuci.
    To je za sada to sto radimo doma i cekamo da logopedica iz vrtica kaze svoje misljenje.

    A i slusala sam snimku govora kceri u toj dobi, govorila je savrseno cisto sva slova. Kazu da su decki malo sporiji u govoru, pa zelim vjerovati da je to samo to.

    vidjet cemo, ali lakse mi je da nesto poduzimam ipak.

    Ako jos netko ima nesto za savjetovati samo naprijed, prihvacam sve savjete

  36. #136
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,466

    Početno

    Ja bih rekla da je rana intervencija jako bitna i da bi se neke pogreške u govoru puno brže ispravile da se krene s terapijom ranije.

    Ni moj sin ne govori š,ž,č pa sam ga promatrala kako govori s,z,c, on pokušava izgovorit ova slova s kvačicama gleda moja usta al mu ne ide, ja mu nisam ništa govorila al on je sam to osvijestio.
    Kad sam razgovarala s jednom iskusnom logopedicom preko telefona (hvala Peterlin) rekla mi je da ima vremena do 5 god al kad sam spomenula za s,z,c rekla je da onda vjerojatno neće ići samo od sebe.

    Tako da uskoro planiramo dijagnostiku i nadam se terapiju.
    Posljednje uređivanje od Lili75 : 13.02.2015. at 16:10

  37. #137

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    2,385

    Početno

    Lili tvoj je koliko se sjecam mladji od moga jel tako? moj je vec napunio 4.

    A sad si me zaintrigirala, kakve veze imaju slova s, c, z. Jel tvoj sin niti to ne zna izgovoriti pa zato logopedica misli da č, š, ž nece ici samo od sebe ili je nesto trece u pitanju?

    Moj zna reci s, c, z mada i to meni zvuci lagano tepajuci, ali izgovori ih pravilno. barem se meni laiku tako cini.

    Sta ti je tocno rekla, jako me zanima.

    hvala na pojasnjenju

  38. #138
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,466

    Početno

    Citiraj nevena prvotno napisa Vidi poruku
    Lili tvoj je koliko se sjecam mladji od moga jel tako? moj je vec napunio 4.

    A sad si me zaintrigirala, kakve veze imaju slova s, c, z. Jel tvoj sin niti to ne zna izgovoriti pa zato logopedica misli da č, š, ž nece ici samo od sebe ili je nesto trece u pitanju?

    Moj zna reci s, c, z mada i to meni zvuci lagano tepajuci, ali izgovori ih pravilno. barem se meni laiku tako cini.

    Sta ti je tocno rekla, jako me zanima.


    hvala na pojasnjenju
    nevena je mojbsin je mladji puni 4 god tek.u srpnju al je.jako koncentriran kad nesto radi.i sigurna sam da bi se moglo radit s njim
    .Mozda za pocetak mi doma pa terapija.

    Cuj.glavno ti je da pogledas gdje stavlja jezik dok izgovara c z s jer to tepajuce moze bit da je zapravo suskanje.Jezik ne smije biti izmedju gornjih i donjih zuba nego iza gornjih zuba.izgovori sama pa ces skuzit.

    Ajde javi stanje.
    Pozz

  39. #139
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,466

    Početno

    Sorry na tipfelerima pisem.s moba.
    Isto kao sto bez pravilnog L ne dolazi R.

  40. #140
    Lucky2 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    skoro s obje noge na zemlji
    Postovi
    277

    Početno

    Da se i ja uključim, moj je savjet što prije k logopedu na obradu, samo tako ćeš sigurno znati što je točno problem i
    kako dalje to rješavati.
    Recimo, moj je sin išao punih 6 godina na terapije, nikad dude ni palca, al eto kasno je progovorio, i to svojim nekim
    svojim govorom (bilo je tu svega, skraćivanja, izbacivanja, posve novih nepostojećih riječi, sve u ženskom rodu...), isto s umekšanim č, ž, š,
    ali zato čistim R, pa mucanje... četvrtinu stranice su ispunile dijagnoze
    Otelili smo se u prvom i drugom razredu oko čitanja i pisanja; srećom, stvari su se konačno posložile pa se lakše diše.

    A mala je upravo krenula na terapije (c, z, s umjesto č, ž, š te nepostojeći R i kriva pozicija jezika kod izgovora L), s tim da sam ja htjela i prije,
    ali su nas logopedice odgovorile da čekamo do 4g 10mj pa nas nikako nisu mogli ubaciti u raspored

    I super da imate logopeda u vrtiću, mi nemamo pa plaćamo punu cijenu

  41. #141

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    2,385

    Početno

    Lili hvala puno na objasnjenju. Znaci ako stavlja jezik izmedju zubica to ne valja i onda nemoze doci do pravilnog č, ž i š?

    Budem bas obratila paznju , vise ni sama nisam sigurna gdje mu je jezik ali budem vidjela pa javim. Mozda je bas izmedju zubica pa zato ne dolaze ni ova slova sa kvacicom.
    I tako me zanima sta ce nam vrticki logoped reci. Jel postoji mogucnost da ako se utvrdi da treba terapija da vrticki logoped to odradi a da ne moram ga negdje voditi poslije podne? Kako to uopce onda ide?

  42. #142
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,466

    Početno

    Citiraj nevena prvotno napisa Vidi poruku
    Lili hvala puno na objasnjenju. Znaci ako stavlja jezik izmedju zubica to ne valja i onda nemoze doci do pravilnog č, ž i š?

    Budem bas obratila paznju , vise ni sama nisam sigurna gdje mu je jezik ali budem vidjela pa javim. Mozda je bas izmedju zubica pa zato ne dolaze ni ova slova sa kvacicom.
    I tako me zanima sta ce nam vrticki logoped reci. Jel postoji mogucnost da ako se utvrdi da treba terapija da vrticki logoped to odradi a da ne moram ga negdje voditi poslije podne? Kako to uopce onda ide?
    Cisto sumnjam vrticki su obicno preoptereceni i naglasak im je na predskolcima.
    Dam se kladit da ce ti reci da ima vremena da se mozda i samo ispravi.

    Drzim fige da imate drugaciju situaciju u vrticu al sumnjam.

    Imas izbor ili preko zdravstvenog sli cekas godinu dana ili privatno odmah al kosta.

  43. #143

    Datum pristupanja
    Feb 2015
    Postovi
    32

    Početno

    Citiraj nevena prvotno napisa Vidi poruku
    Čitam ovu temu vec par dana i puno hvala Peterlin za linkove. Moram se sad baciti i na njih.

    A imam ovakavu dilemu: Mali ima 4 godine (upravo navrsio), i ne moze reci č, š i ž. Umjesto toga govori c, s i z. R isto ne moze reci ali to je jos rano za to. Slovo L kaze i cini mi se da zvuci pravilno samo ipak sam laik a ne logoped pa nemogu tvrditi, ali meni zvuci ok. Ostala slova sva pravilno izgovara.
    E sad imam isti problem kao i Diana, jos i sad cucla palac kad se uspavljuje i nemoguce mu ga je maknuti. Sto god kazem, dogovor bilo sta sve moze ali kad dodje noc palac je ustima. kad zaspi ja mu ga izvucem, ali kod uspavljivanja je neizostavan.
    Meni se cini, Iako se to ne primjeti bas tko ga ne pozna, da su mu i prednja dva zubica lagano naprijed. Nije to jako, vrlo vrlo malo skoro neprimjetno.

    E sad dilema, trebam li konzultirati logopeda ili je rano jos, dali vrtickog psihologa da ga prvo on cuje pa da misljenje ili da bas odmah trazim uputnicu za logopeda, dali je rano, dali da cekam ili je bolje sto prije.
    Sta mislite?

    hvala svima na misljenjima
    Mislim da je bolje odmah logopedu.

  44. #144

    Datum pristupanja
    Feb 2015
    Postovi
    32

    Početno

    Citiraj Lili75 prvotno napisa Vidi poruku
    moja L. će uskoro 2 god., sasvim fino govori L, R još ne, al npr. brka "b" sa "m", i umjesto "banana" kaže "manana" ..tako gdje ide m, tu uredno kaže m,al i nekim riječima umjesto b govori m, naravno da "baka, bicikl,braco" kaže normalno, o čemu to ovisi nekoj kombinaciji slova u riječi ili...?
    Možda da malo pričekate, bar još godinu dvije, neka se dijete i psihički i fizički razvije, pa ako i tada bude problema onda konzultirati stručnjake. Rijetka su djeca koja ODMAH govore sve po pravilu.

  45. #145
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,466

    Početno

    TanjaN nasmija me otkud iščupa ovaj moj post kći mi ima uskoro 6 godina

    Uglavnom tad nismo ni išli logopedu, išli smo s 4 i pol za L i R i to rješili.
    Sad je na redu sin

  46. #146

    Datum pristupanja
    Nov 2012
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    610

    Početno

    Bili smo prošli tjedan kod logopeda, pa se ispostavilo da osim sa izgovorom slova LJ (koji je dosta bio izražen pa sam ga i sama primijetila) ima i problem sa slovom L. dobili smo upute za vježbu koja se sastoji do recitiranja raznih pjesmica koje sadrže u sebi L i LJ i rastavljanja riječi na slogove. Kontrola je u maju, pa ćemo vidjeti što će nam reći. Nadam se dobrim vijestima.
    Trebali bi nam primjeri pjesmica sa sa dosta slova L. Ako netko zna ili je to morao vježbati sa djetetom.

  47. #147
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj Diana72 prvotno napisa Vidi poruku
    Bili smo prošli tjedan kod logopeda, pa se ispostavilo da osim sa izgovorom slova LJ (koji je dosta bio izražen pa sam ga i sama primijetila) ima i problem sa slovom L. dobili smo upute za vježbu koja se sastoji do recitiranja raznih pjesmica koje sadrže u sebi L i LJ i rastavljanja riječi na slogove. Kontrola je u maju, pa ćemo vidjeti što će nam reći. Nadam se dobrim vijestima.
    Trebali bi nam primjeri pjesmica sa sa dosta slova L. Ako netko zna ili je to morao vježbati sa djetetom.
    Evo materijala iz logopedske bilježnice mog sina (za prvu ruku):


    VLAK
    KLIK KLAK
    IDE VLAK
    KLIKA KLAKA
    ETO VLAKA
    U TOM VLAKU
    KLIKA KLAKU
    VOZE SE ĐACI
    VESELJACI


    STARI AUTO
    KLOPOĆE, ŠTROPOĆE
    ŠKRIPI, CVILI
    ULICAMA JEDVA MILI
    SPORO VOZI, GURA GURA
    NA OTPAD SE DOKOTURA

    KIŠA
    SPUSTILA SE KIŠA
    NALJUTILA MIŠA
    I SMOČILA KRAVU
    DOK JE PASLA TRAVU

    JEDNOM MALOM MRAVU
    PALA KAP NA GLAVU
    LEPTIRIĆ JE LJUT
    MOKAR MU KAPUT

    SAMO CVIJEĆE NIJE
    NA KIŠU SE SMIJE

  48. #148
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Bitno je dijete podsjetiti kako se PRAVILNO izgovara glas L (jer to je baza i za LJ i za R) - jezik treba lagano uvinuti prema unutra i staviti ga neposredno iza prednjih zubi na izbočeni dio nepca (greben).

    Evo, ovdje možeš skinuti vježbe koje je moje dijete vježbalo (sama sam napravila obradu, a sadržaj je napravila prof. Vinka Vrbančić, Suvagov logoped): http://www.sendspace.com/filegroup/h...3UeHuG4GgalBB4

    Vježbe su u Power Pointu. Imaju i animaciju koja radi kad se stavi u pps mod. Dobru zabavu!
    Posljednje uređivanje od Peterlin : 02.03.2015. at 11:02

  49. #149
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,466

    Početno

    Citiraj Lili75 prvotno napisa Vidi poruku
    Ja bih rekla da je rana intervencija jako bitna i da bi se neke pogreške u govoru puno brže ispravile da se krene s terapijom ranije.

    Ni moj sin ne govori š,ž,č pa sam ga promatrala kako govori s,z,c, on pokušava izgovorit ova slova s kvačicama gleda moja usta al mu ne ide, ja mu nisam ništa govorila al on je sam to osvijestio.
    Kad sam razgovarala s jednom iskusnom logopedicom preko telefona (hvala Peterlin) rekla mi je da ima vremena do 5 god al kad sam spomenula za s,z,c rekla je da onda vjerojatno neće ići samo od sebe.

    Tako da uskoro planiramo dijagnostiku i nadam se terapiju.
    Obavili dijagnostiku, kaže logopedica da je još premali za terapiju, da još priroda može učiniti svoje. Uglavnom imamo neke vježbice za po doma tipa stisnuti zube i govoriti ššššš ili sssss, niš posebno. Ja sam mirna jer znam da sam napravila što sam osjećala da trebam.

  50. #150

    Datum pristupanja
    Nov 2012
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    610

    Početno

    Citiraj Peterlin prvotno napisa Vidi poruku
    Bitno je dijete podsjetiti kako se PRAVILNO izgovara glas L (jer to je baza i za LJ i za R) - jezik treba lagano uvinuti prema unutra i staviti ga neposredno iza prednjih zubi na izbočeni dio nepca (greben).

    Evo, ovdje možeš skinuti vježbe koje je moje dijete vježbalo (sama sam napravila obradu, a sadržaj je napravila prof. Vinka Vrbančić, Suvagov logoped): http://www.sendspace.com/filegroup/h...3UeHuG4GgalBB4

    Vježbe su u Power Pointu. Imaju i animaciju koja radi kad se stavi u pps mod. Dobru zabavu!

    Spremila sam vježbice koje si poslala, pa ćemo probati po njima vježbati.
    I logopedica je rekla da mora vježbati kako pravilno postaviti jezik pri izgovoru slova L, pokazala joj je i rekla da to obavezno vježba, ali nam je dala samo jednu pjesmicu a ostalo da izmislimo sami.
    Puno ti hvala na pomoći i linku sa vježbama.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •