Pokazuje rezultate 1 do 25 od 25

Tema: Opsesivno ponašanje trogodišnjaka

  1. #1

    Datum pristupanja
    Dec 2009
    Postovi
    4

    Početno Opsesivno ponašanje trogodišnjaka

    Pozdrav svima!

    Ovo je moj prvi post ovdje, a čitajući ostalo stječem dojam da će netko znati prepoznati naš "problem".
    V. ima 3 godine (6.12.2006), veselo dijete, voli se igrati najviše sam, ne voli grubosti, vrlo suosječajan, počesto tvrdoglav...
    Problem bi opisala kao opsesivno zanimanje za neke stvari, do te mjere da neki simptomi podjsječaju na autizam. SAMO NEKI. Npr:

    ----- Kad je prohodao s 14 mj. SVIJET BI STAO kad bi se dočepao kvake na vratima.
    Ta vrata nisu bila doma, već vrata od dučana, ulazna vrata od tuđih dvorišta, ulazna vrata od tuđih kuća isl. Stao bi i otvarao vrata ljudima koji bi ulazili i izlazili, nikako ga ne bi mogli udaljiti od tih vrata osim ako mu nebi objasnili da ima još puno drugih vrata (to su situacije kad ste već očajni).
    ------ Nakon faze kvake, došla je faza kliznih vrata s mehanizmom, sama se otvaraju i zatvaraju.
    Dođemo u turbolimač, a on ni da se makne od ulaza jer su tamo rampe koje se same otvaraju kad ljudi žele uči. Stane i gleda gleda gleda. I tako bi mogao sat vremena.
    Otiči će samo uz plač i plakat će do kuće i ljutiti se.
    Ova faza još uvijek traje ali sada u kombinaciji s liftovima koji imaju takva vrata.
    ------- Opsesija za lifovima je tolika da nemožemo ići u obližnji shoping centar jer se tamo ne miće od lifta.
    Opčinjen je pozivanjem lifta, vratima koja se sama otvore, on obavezno mora pritisnuti kat, obavezno pratiti katove na digitalnom displeju isl. Gdje god dođemo, a postoji lift, imamo tragediju jer ga nemožemo odvojiti od lifta (tu i tamo uspijemo, ali tek kad mu obečam da će se opet provozati liftom).

    Eto, to je naše iskustvo UKRATKO. Takvo ponašanje sam našla kod autizma, ali on definitivno nema one druge simptome (gleda u oči, voli se maziti i u velikoj smo interakciji kroz igru i ples isl). Tražila sam vrtičkog psihologa da ga malo promatraju. Sve tete i psihologica kažu da je s njim sve uredu osim verbalne komunikacije jer puno priča a teško ga ili ništa ne razumiju. Inaće, svekrva i MM pričaju materinji talijanski pa V. sve razumije i brojeve govori na talijanskom.
    Jućer smo bili zbog toga na dijagnostici kod logopeda u Suvagu, I oni kažu da je mali u granicama za svoju dob. Super su im ti testovi tamo. Kažu da je bitno da razumije a ostalo je lako uvježbati i korigirati.

    PS.
    Ono što je najdramatičnije, počeo je poznate osobe oslovljavati imenom i katom na kojem žive.
    Nona 5, baka 9, bratići 6, Sara 7, MI 1 isl!

    Molim vas javite se savjetom ili vlastitim sličnim iskustvom. Pomalo sam već uznemirena jer mi to ponašanje baš i nije normalno

    Jasmina


    :/

  2. #2
    XENA avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    1,028

    Početno

    Sva djeca prolaze kroz određene faze u odrastanju. Moja L. je znala isto zapet za neke stvari( tipa otvaranja i zatvaranja vrata), ali su sve te faze bile kratkog daha.
    Možda ti je mali jednostavno wunderkind i bit će poznati znastvenik kada naraste!
    Bitno je to da primjećuješ i reagiraš.
    Good luck, nadam se da ćeš dobiti savjete koje tražiš

  3. #3
    Lucija_Zg avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2009
    Postovi
    130

    Početno

    samo da spomenem neke fascinacije moga sina: otvaranje zatvaranje vrata od vrtićkog dvorista, produzni kabel, spuzve za pranje u kucanstvu, plasticne boce...kad idemo van on obaezno zeli ponijeti npr spuzvu za pranje sudja

  4. #4
    kljucic avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    početak Slavonije
    Postovi
    2,138

    Početno

    Od frendice sin je opsjednut ventilatorima, propelerima, klimama i po novom sifonima i vodovodnim sustavima. Ljetni prospekti sa ventilatorima su najdraža slikovnica. Sve kutije se odmah pretvaraju u klime, a morali su i u Bauhaus kupit cijevi i cijelu aparaturu pa on to onda pretače kad se kupa...

  5. #5

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,135

    Početno Re: Opsesivno ponašanje trogodišnjaka

    Citiraj Pessij prvotno napisa
    Pozdrav svima!

    Ovo je moj prvi post ovdje, a čitajući ostalo stječem dojam da će netko znati prepoznati naš "problem".
    V. ima 3 godine (6.12.2006), veselo dijete, voli se igrati najviše sam, ne voli grubosti, vrlo suosječajan, počesto tvrdoglav...
    Problem bi opisala kao opsesivno zanimanje za neke stvari, do te mjere da neki simptomi podjsječaju na autizam. SAMO NEKI. Npr:

    ----- Kad je prohodao s 14 mj. SVIJET BI STAO kad bi se dočepao kvake na vratima.
    Ta vrata nisu bila doma, već vrata od dučana, ulazna vrata od tuđih dvorišta, ulazna vrata od tuđih kuća isl. Stao bi i otvarao vrata ljudima koji bi ulazili i izlazili, nikako ga ne bi mogli udaljiti od tih vrata osim ako mu nebi objasnili da ima još puno drugih vrata (to su situacije kad ste već očajni).
    ------ Nakon faze kvake, došla je faza kliznih vrata s mehanizmom, sama se otvaraju i zatvaraju.
    Dođemo u turbolimač, a on ni da se makne od ulaza jer su tamo rampe koje se same otvaraju kad ljudi žele uči. Stane i gleda gleda gleda. I tako bi mogao sat vremena.
    Otiči će samo uz plač i plakat će do kuće i ljutiti se.
    Ova faza još uvijek traje ali sada u kombinaciji s liftovima koji imaju takva vrata.
    ------- Opsesija za lifovima je tolika da nemožemo ići u obližnji shoping centar jer se tamo ne miće od lifta.
    Opčinjen je pozivanjem lifta, vratima koja se sama otvore, on obavezno mora pritisnuti kat, obavezno pratiti katove na digitalnom displeju isl. Gdje god dođemo, a postoji lift, imamo tragediju jer ga nemožemo odvojiti od lifta (tu i tamo uspijemo, ali tek kad mu obečam da će se opet provozati liftom).

    Eto, to je naše iskustvo UKRATKO. Takvo ponašanje sam našla kod autizma, ali on definitivno nema one druge simptome (gleda u oči, voli se maziti i u velikoj smo interakciji kroz igru i ples isl). Tražila sam vrtičkog psihologa da ga malo promatraju. Sve tete i psihologica kažu da je s njim sve uredu osim verbalne komunikacije jer puno priča a teško ga ili ništa ne razumiju. Inaće, svekrva i MM pričaju materinji talijanski pa V. sve razumije i brojeve govori na talijanskom.
    Jućer smo bili zbog toga na dijagnostici kod logopeda u Suvagu, I oni kažu da je mali u granicama za svoju dob. Super su im ti testovi tamo. Kažu da je bitno da razumije a ostalo je lako uvježbati i korigirati.

    PS.
    Ono što je najdramatičnije, počeo je poznate osobe oslovljavati imenom i katom na kojem žive.
    Nona 5, baka 9, bratići 6, Sara 7, MI 1 isl!

    Molim vas javite se savjetom ili vlastitim sličnim iskustvom. Pomalo sam već uznemirena jer mi to ponašanje baš i nije normalno

    Jasmina


    :/
    Uvijek mi dođe nekako simpatično kad vidim da ima još slične djece iako vjerujem da vam ponekad to ide na živce.
    Andrej (sada petogodišnjak) je imao potpuno iste "opsesije" koje i ti opisuješ (da, počelo je od kvake na vratima, a s tri godine je imao teške tantrume kad bismo ga pokušali odvesti od lifta ili kliznih vrata - i danas najviše voli autiće na kojima se mogu otvarati i zatvarati vrata )
    I pokretne stepenice su u toj kategoriji.
    S 2,5 godine došli su na red brojevi, i koliko vidim, on još uvijek svijet doživljava u brojevima. Ovo što kažeš da susjede zove po katu na kojem žive. Nije to ništa čudno. Moj pamti kućne brojeve u adresama naših poznanika. Jedno vrijeme je sebe zvao br. 1, MM je bio br. 2, ja br. 3
    Bilo je još takvih bisera. Od toga da smo u svim slikovnicama morali numerirati stranice (ako niste znali, većina slikovnica nema brojeve stranica, što je užasan propust ), do toga da se smirivao ispisivanjem brojeva po listu papira. O kalkulatoru da ne govorim.

    Nikad nisam pomišljala na neki poremećaj, jer mu je komunikacija bila na najnormalnijem nivou (rječnik i izražavanje su mu i više nego dobro razvijeni). Ovo napominjem jer neki ljudi iz takvih "posebnosti" odmah izvlače razne dijagnoze.
    Kasnije smo išli na testiranje (iz još nekih razloga), i pokazalo se da je zaista darovit, i to u području apstraktnog mišljenja (znači, brojevi). Očito je to njegov način poimanja svijeta i to smo prihvatili kao nešto najnormalnije.

    Eh da, što se tiče ovoga da dijete "puno priča, a teško ga razumiju" - u dobi od 3 godine i Andrej je imao sličan problem, ali to je sasvim drugi par rukava - logopedski. S vremenom mu se i izgovor dosta poboljšao (uz vježbanje, sad je ostao još samo "R" kao problematičan glas).

  6. #6

    Datum pristupanja
    Dec 2009
    Postovi
    4

    Početno Ljudi, pomogli ste!

    Iskreno, sad mi je lakše.
    U našem okruženju nema niti jednog djeteta s takvim sklonostima i tim više sam bila zabrinuta za našeg malca.
    Pišite pišite.....

  7. #7

    Datum pristupanja
    Mar 2008
    Postovi
    38

    Početno

    nemoj se uznemiravati.mi imamo tj imali smo slicno i proslo je.sad je 3 god i hodamo na suvag zbog govora a inteligencija za 5.skuzili su samo da su uha zacepljena to smo izljecili i sad uz vjezbe svaki dan sve bolje govorimo.oni moraju to svoje proci.uzivajmo u njihovim biserima,brzo budu odrasli.pozdrav.mama panicarka.

  8. #8
    Maja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    iznad oblaka
    Postovi
    4,748

    Početno

    Moj Jan je bio sličan, iako se ja toga sada, s njegovih 8, teško i prisjećam, tj ne mogu se sjetiti više na što su bile usmjerene opsesije. Mutno se prisjećam bagera. I vrata od tramvaja, onih pomičnih.
    I danas je on sklon "udubljivanju", kad je koncentriran na nešto posve je u svom svijetu, lagano otvorenih usta , ali eto, do danas nije otkriveno da bi te opsesije bile uvod u nešto "drukčije"

  9. #9
    Shiny avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,043

    Početno

    I ja se sa svojim Janom nalazim u ovoj priči..također opsesija s brojevima od druge do treće godine (pamtio datume rođenja, registracije, brojeve cipel, godine, kućne brojeve obitelji i prijatelja)... onda opsesija slovima sve dok nije svladao čitanje do savršenstva.
    Doduše s izgovorom i komunikacijom nismo imali problema...

    Sada s 4 godine je "zabrijao" na zemljopis, atlas svijeta i zastave svijeta su mu zanimljiviji od bilo koje slikovnice, zna sve države i gradove svijeta...
    i ima novu zanimaciju...nogomet...klubovi, igrači gradovi...ma nema kraja

    No, kao i tvoj mališa i moj ne voli grubosti, suosjećajan je, ne voli gužvu, buku...

    Mislim da je sve to u najboljem redu, no dakako, prati svoje dijete i reagiraj (kao što već i jesi) ako te nešto kopka i muči...

  10. #10
    lasica avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Postovi
    1,328

    Početno

    ja ne znam ni jedno dijete koje nema neku svoju fascinaciju,i čini mi se da je sve ok.ali razumijem da se brineš,ja sam paranoik totalni.

  11. #11
    Marion avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Lokacija
    Deutschland
    Postovi
    223

    Početno

    Posto voli brojeve recite mu da ima npr. 5 ili 10 otvaranja vrata lifta i onda idete. Odbrojavajte npr. 3 (imas jos dva) i onda krenite. Tako ce mu odvajanje od onoga sto ga interesuje biti najavljeno i ocekivano.

  12. #12
    Marion avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Lokacija
    Deutschland
    Postovi
    223

    Početno

    Citiraj Marion prvotno napisa
    i onda krenite.
    Mislila sam nakon sto zavrsite sa brojanjem.

  13. #13
    pomikaki avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    8,507

    Početno

    PS.
    Ono što je najdramatičnije, počeo je poznate osobe oslovljavati imenom i katom na kojem žive.
    Nona 5, baka 9, bratići 6, Sara 7, MI 1 isl!
    oprosti, ali ovo me zbilja slatko nasmijalo

    što se tiče tvog problema, nisam baš iskusna ali rekla bih da je pozitivno to što su te faze fascinacije, premda intenzivne i dugotrajne, ipak prolazne, tj. nakon nekog vremena se fokus mijenja (npr prešao je s vrata s kvakom na ona koja se sama otvaraju). Budući da navodiš i da je suosjećajan, mazi se i slično, ne vjerujem da je riječ o nekom poremećaju. Na tvom bih mjestu napravila slijedeće: odvela bih ga kad god imam vremena da se do mile volje vozi liftom ili otvara vrata i zabavljala se skupa s njime pola sata, umjesto da recimo odem u park ili u šetnju. I s mojom često imam neke faze, koje nisu baš toliko intenzivne, ali recimo postoji opsesija životinjama. Kad smo ušli u pet shop nismo mogli pola sata izaći. Otada redovito izlazimo u pet shop, to nam je obavezno kad smo u gradu (kupim na kraju keks za psa da nas prodavačice sasvim ne zamrze) i u zadnje vrijeme sam došla do toga da možemo bez problema napraviti krug po trgovini, kupiti keks i izaći.

  14. #14
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,270

    Početno

    Ne bih u detalje, samo svima! I mi smo iz ovog jata!

  15. #15

    Datum pristupanja
    Dec 2009
    Postovi
    4

    Početno Hvala na savjetima!

    Dragi moji, baš ste me razveselili vašim komentarima, puno vam hvala

    Zapravo, već jesam primjenila taktiku izlaska specijalno u svrhu vožnje liftom. On se izgušta i potom možemo raditi i druge stvari. To često pomogne. Ili, kad idemo kod moje mame koja je na 9. katu, on prvo želi otići do 18. kata i obečaje da će se vratiti na 9. i ići k baki..... gle ljudi, a što drugo da napravim. Dogovorimo se tako i on ispoštuje dogovor u 8 od 10 puta

    Ono što je mene zabrinjavalo je da li su te opsesije normalne tj. da li je moje dijete psihički zdravo. Uvjerili ste me ma 100% da ne zamišljam najgore scenarije i ne ludim bez potrebe jer eto - ima vas još sa sličnim ako ne i i stim iskustvima.

    Budite mi zdravi, veseli i volite se puno puno puno!

  16. #16

    Datum pristupanja
    Dec 2009
    Postovi
    4

    Početno Odbrojavanje

    Citiraj Marion prvotno napisa
    Posto voli brojeve recite mu da ima npr. 5 ili 10 otvaranja vrata lifta i onda idete. Odbrojavajte npr. 3 (imas jos dva) i onda krenite. Tako ce mu odvajanje od onoga sto ga interesuje biti najavljeno i ocekivano.

    Odbrojavanje mi se čini baš dobrom idejom! Probat ću....

  17. #17

    Datum pristupanja
    Jul 2007
    Postovi
    334

    Početno

    Potpisujem opsesiju. Lampe: od 1,7 - 3 godine, svih vrsta, hrane se strujom, imaju žarulje, svaki tip lampe ima neko svoje ime (npr. Žutika, Blizanci, Trojčeki, Pokvarenica...). Liftovi: još traju. Sapuni: skuplja sapune i nosi ih u vrećici svugdje. Ventilatori: u ZOO-u je s 2 godine jedino vidio ventilator na nastambi lavova. Planete: s 2,7 godina je po 15 minuta pričao sam sa sobom i opisivao Sunčev sustav. Ali zato ga interakcija s drugom djecom npr. uopće nije zamiala. Tek sad, s 3,3 godine pokazuje natruhe interesa za vršnjake. To je jednostavno tako. I mi smo se bojali da je autističan, no jednostavno je samo individualac.

  18. #18

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,135

    Početno

    Citiraj Tsumami prvotno napisa Vidi poruku
    Ali zato ga interakcija s drugom djecom npr. uopće nije zamiala. Tek sad, s 3,3 godine pokazuje natruhe interesa za vršnjake. To je jednostavno tako. I mi smo se bojali da je autističan, no jednostavno je samo individualac.
    Što se tiče interakcije s drugom djecom, kod nas se ona diskretno pojavila tek s 4 godine, ali zato je s 5 godina postao upravo opsjednut traženjem društva. Jest da mu socijalne vještine nisu bogznakakve ali trudi se. Jučer me ugodno iznenadilo kako se samoinicijativno skompao s nekim dečkom na igralištu, a vidio ga je prvi put u životu. Pritom je pokazao otvorenost kakvu ja nikad u životu nisam imala. Tako da... sve s vremenom dođe na svoje mjesto

  19. #19
    babyboys avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2008
    Lokacija
    zg,podsused
    Postovi
    4,221

    Početno

    pratim vas... i mi smo tu

  20. #20

    Datum pristupanja
    Jul 2022
    Postovi
    2

    Početno

    Zdravo samo da pitam kakav je vas sin sada moj isto voli liftove vrata itd molim ako mozete da mi odgovorite

  21. #21

    Datum pristupanja
    Jul 2022
    Postovi
    2

    Početno

    Zdravo da li je prosla faza otvaranja vrata i kako se mozemo cuti

  22. #22

    Datum pristupanja
    Dec 2022
    Postovi
    2

    Početno

    Amna imam slican problem pa ako si tu voljela bi malo pisati na tu temu.

  23. #23

    Datum pristupanja
    Dec 2022
    Postovi
    2

    Početno

    Amna imam isti problem ako si za voljela bi da razmijenimo iskustva.

  24. #24
    Krtica avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2012
    Lokacija
    Osijek
    Postovi
    501

    Početno

    Pozdrav svima! Moj skoro6godišnjak već 3 godine ima maniju za liftovima i nema naznaka da će prestati. Prvi post u ovoj temi upravo opisuje mog sina. Liječnici i stručnjacj tome uopće ne pridaju važnost. Kome se obratiti? Sin inaće kasnj u psihomotornom razvoju, ali nema nikakvu dijagnozu.

  25. #25
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,500

    Početno

    Krtice, kome od liječnika si išla?

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •