Pokazuje rezultate 1 do 32 od 32

Tema: Hrvatska MPO zbilja (2011.) i kako odabrati kliniku u tim uvjetim

  1. #1
    ksena28 avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    Novi Zagreb
    Postovi
    3,661

    Početno Hrvatska MPO zbilja (2011.) i kako odabrati kliniku u tim uvjetim

    Ponukana čestim upitima novih cura koje se slabo snalaze - evo malo presjeka kako izgleda MPO u Hrvatskoj danas i koju kliniku u tim uvjetima odabrati:

    ZAKON


    Zbog Zakona koji je na snazi hrvatski liječnici NE SMIJU:
    - oploditi više od 3 jajne stanice (sve ostalo je KRŠENJE ZAKONA)
    - zamrzavati embrije (premda kažu da se i sad radi u iznimnim situacijama, nigdje u zakonu to nije definirano kao dozvoljeno pa je eto takva rabota u sivoj zoni)

    sve to radi se u Sloveniji, Austriji (ne zamrzavaju blastociste), Češkoj itd... pa tko voli i ima para...

    U Hrvatskoj liječnici pak smiju ZAMRZAVATI JAJNE STANICE - bitno je pritome raspitati se kako koja klinika to radi. Znanstvene studije sugeriraju da je vitrifikacija navodno puno bolja od primjerice slow freezing metode.

    Kako odabrati kliniku za MPO:

    1. raspitati se koja se metoda zamrzavanja js koristi (pitati forum, biologe)
    2. raspitati se koliko se dugo čeka na lijekove odnosno na početak stimuliranog postupka (Vinogradska sad upisuje za rujan, SD dijeli brojeve i čeka se po 3-4 mjeseca)
    3. radi li klinika između postupaka prirodnjake (lakše se prebrodit čekanje)
    4. što sve klinika računa u 6 BESPLATNIH POSTUPAKA KOJE FINANCIRA HZZO (Petrova primjerice obračunava štopericu Ovitrelle u prirodnjacima i inseminacijama kao iskorišten postupak, što nam je HZZO opetovano potvrdio kao nelagalnu radnju)
    5. koje lijekove/stimulaciju klinika preferira (primjerice u Vinogradskoj šibaju samo Menopure, a Gonale nemaju; daju li klinike supresiju i kakvu, što se od toga plaća što ne), ne utječu svi lijekovi jednako na sve dijagnoze i zato je bitno "pogoditi" pravu
    6. bitan je i odnos s liječnikom, najbolje se raspitati kod poznatih ili kod forumašica za preporuke i savjet, ali uzeti u obzir da se situacija na hrvatskim klinikama, državnim i privatnim, uvelika promijenila u zadnje dvije godine
    7. kakva je statistika uspjeha pojedine klinike - osim nekoliko privatnih, statistika uspjeha hrvatskih državnih klinika JE NEDOSTUPNA. premda su u svijetu takve situacije nedopustive, ovo je Hrvatska
    8. koliko je potrebno od prvog dolaska na kliniku pretraga/potvrda do prvog postupka
    9. može li se blizina i radno vrijeme klinike ukomponirati u radno vrijeme - zbog čestih UZV-a i sl.
    10. za mnoge bitno - gdje je najlakše i najbezbolnije parkirati

    Nadalje, za one koje su iz ovog ili onog razloga nezadovoljne u HR na forumu ima dovoljno informacija o stranim klinikama.

    Za sve one koje se ne snalaze u pojmovima na ovom forumu:

    http://forum.roda.hr/threads/3200-Po...i-rje%C4%8Dnik

    A za sve one koje žele znati malo više:

    http://forum.roda.hr/threads/31269-N...-L-O-D-N-O-S-T

    skinite si Rodinu brošuru, doista će vam pomoći u odluci!

  2. #2
    molu avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    901

    Početno

    Ksena

    Baš si si dala truda!

    Nadam se da će oni kojima je ovo od velike koristi znati cijeniti!
    Posljednje uređivanje od molu : 25.03.2011. at 11:57

  3. #3
    prima avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Postovi
    1,142

    Početno

    ksena28

    ja bi dodala još jedan kriterij:
    11. raspitati se o mogućnosti/cijeni smještaja kad je klinika u drugom gradu ( i u vezi s tim o politici kad je prvi UZV, da se može računati trajanje potrebnog smještaja)

    čini mi se da u zg imaju već prilagođeni iznajmljivači za tu svrhu, a u st recimo ne

  4. #4
    Iva Mia 2009 avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2009
    Lokacija
    Ravnica :-)
    Postovi
    732

    Početno

    Ja bih dodala još jedan kriterij...curke skupljajte lovu i idite vanka...jer u RH će te izgubiti puno više love, a tek živaca...s obzirom na novi sad već stari zakon....to je moje mišljenje, a govorim iz svog iskustva

  5. #5

    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Lokacija
    Tamo gdje svijetli mali žižak...
    Postovi
    1,123

    Početno

    Ksena čitaš mi misli

  6. #6
    Pinky avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    Dalmacija
    Postovi
    5,498

    Početno

    ksena, legendo, svaka ti čast!!!

  7. #7
    mimi81 avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2010
    Lokacija
    Dalmacija
    Postovi
    789

    Početno

    Cure koje ste išle na mpo izvan Hrvatske, da li ste išle zbog našeg zakona ili zato što mislite da su klinike vani bolje?

  8. #8
    Miki76 avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2009
    Lokacija
    Novi Zagreb
    Postovi
    586

    Početno

    Citiraj mimi81 prvotno napisa Vidi poruku
    Cure koje ste išle na mpo izvan Hrvatske, da li ste išle zbog našeg zakona ili zato što mislite da su klinike vani bolje?
    Apsolutno zbog zakona! Prije njega nisam ni pomišljala o liječenju van Hrvatske!!!

  9. #9
    amyx avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2008
    Lokacija
    Zaprešić
    Postovi
    2,197

    Početno

    Ja sam konkretno išla zbog zakona jer imam PCOS i sam najblažom stimulacijom dobivam po 25-30 js ...tako da mi nije palo na pamet tu se izlagati nepotrebnim stimulacijama kad sam to u Mb riješila s jednom. Dobili smo 13 blastica, iskoristili 2, sad smo trudni, a imamo i za još pokoju seku ili bracu kroz koju godinu.
    A to da li su klinike bolje ...nisam o tome razmišljala kad sam išla van, ali sad znam da definitivno jesu

  10. #10
    ksena28 avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    Novi Zagreb
    Postovi
    3,661

    Početno

    Samo i isključivo ZBOG ZAKONA! Dobro reagiram na stimulaciju, nisam htjela da na mojim jajnim stanicama eksperimentiraju, već sam htjela pravu šansu za začeće uz neograničenu oplodnju svih 15 (koliko sam dobila) js, od čega su se oplodile tek 4 - 2 blastice vratili, 2 zamrznuli!
    Posljednje uređivanje od ksena28 : 26.03.2011. at 21:14

  11. #11

    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    2,405

    Početno

    Citiraj mimi81 prvotno napisa Vidi poruku
    Cure koje ste išle na mpo izvan Hrvatske, da li ste išle zbog našeg zakona ili zato što mislite da su klinike vani bolje?
    I mi smo isli van zbog zakona. Ne mogu ni zamisliti da od 12 JS koliko ih dobijem sa stimulacijom moraju odabrati samo 3 koje ce oploditi, a sve ostale da propadnu (vjerojatnost da bi mi uspjelo iz zamrznutih zamrznutih jajnih stanica je premala, da bih na zamrzavanje uopce pristala).

    Istina je takodjer da sam na osnovi iskustva drugih mislila da su klinike vani (konkretno u Mariboru) bolje nego kod nas. Iz vlastitog iskustva medjutim to vise ne mislim.

    Nas razlog za ponovni odlazak u inozemstvo na sljedeci stimulirani postupak ostaje tako iskljucivo zakonska ogranicenja u Hrvatskoj.

  12. #12
    molu avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    901

    Početno

    Isto kao i cure SAMO ZBOG ZAKONA! Iako mi je ovo zapravo 1. stimulirani (prethodna 2 kolomifenska nisu uspjela) nije mi padalo na pamet pristati na eksperiment i nisam htjela biti pokusni kunić... kako se klomifeni nisu pokazali kao dobro rješenje u mom primjeru, slijedeći prirodni korak mi je naravno puna stimulacija i nisam htjela uopće pristat na eci peci pec igrice s mojim js...

  13. #13
    nina1 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2008
    Lokacija
    Postovi
    1,010

    Početno

    Citiraj mimi81 prvotno napisa Vidi poruku
    Cure koje ste išle na mpo izvan Hrvatske, da li ste išle zbog našeg zakona ili zato što mislite da su klinike vani bolje?
    Radi ZAKONA. Relativno dobro reagiram na stimulaciju. U zadnjem i dobitnom postupku sam dobila 9 js, od njih 7 zrelih. ICSI je bio na SVIH 7 js, dobila sam samo 3 embrija, ostale 4 js se nisu ni oplodile!!!! Kakve sam sreće, tu u Hrvatskoj eci-peci metodom bi mi izabrali baš između tih 4 js, famozne zakonske 3 koje smiju oploditi i ode još jedan postupak i još jedna godina.
    Živjele zemlje s normalnim, ljudskim MPO zakonima !!!

  14. #14
    mimi81 avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2010
    Lokacija
    Dalmacija
    Postovi
    789

    Početno

    Hvala na odgovorima cure! Pitala sam to zato što mene neki nagovaraju da probam vani ali ja ne dobijem puno js, 2-3 u zadnja dva postupka tako da ne znam dal mi se isplati ići van, a to ipak košta.

  15. #15
    Gabi25 avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Postovi
    3,382

    Početno

    I ja sam išla samo zbog ZAKONA, ništa drugo. I opet ću ići i to će opet biti zbog ZAKONA.
    Tu sam potrošila svega jedan postupak od 6 ali sam potrošila cijelo brdo živaca i vremena koji su meni puno dragocjeniji.

  16. #16
    Snekica avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Lokacija
    ISTRA
    Postovi
    5,593

    Početno

    I mi skupljamo lovu za van! ZBOG ZAKONA! Hvala, Milinoviću! Kad mi je prvi put ostalo zrelih samo 3 js za oplodnju (oplodile se 2 - od ukupno 5), nisam obračala pozornost, a sad nakon trećeg postupka po novom zakonu opet (po 3. put) imam samo 3 (od 6) koje su bile dobre za oplodnju (oplođena i transferirana SAMO 1 (5-st.embrij), počela sam aktivno razmišljati za odlazak u susjedstvo. Ovdje mi je lagano počelo nedostajati strpljenja i živaca! Istina, i slaba stimulacija je bila, ali išla bi i na jaču samo da se nešto bolje i više napravi!

  17. #17
    maca2 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    635

    Početno

    Citiraj mimi81 prvotno napisa Vidi poruku
    Cure koje ste išle na mpo izvan Hrvatske, da li ste išle zbog našeg zakona ili zato što mislite da su klinike vani bolje?
    I jednog i drugog!

    Naravno najviše je prevagnuo novi zakon kad je donešen, ali pošto smo imali već postupke i po starom zakonu i nije mi se svidio odnos/način rada u nekim našim državnim bolnicama (u privatnim nisam bila) i to je bio jedan od razloga.
    Vjerujem da bi čak i da nije donešen novi zakon ipak išli van.

  18. #18
    Marchie37 avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    378

    Početno

    Citiraj Aurora* prvotno napisa Vidi poruku
    Istina je takodjer da sam na osnovi iskustva drugih mislila da su klinike vani (konkretno u Mariboru) bolje nego kod nas. Iz vlastitog iskustva medjutim to vise ne mislim.
    Ovo potpisujem velikim slovima. U MB smo išli isključivo i jedino zbog zakona, prije na to nismo ni pomišljali. Sada, nakon dva MB postupka, mislim da je to odlično mjesto za pacijentice koje dobro reagiraju na stimulaciju, odlaskom u inozemstvo izbjeći će besmisleno zamrzavanje i odmrzavanje js. A svi ostali, koji se se ne uspijevaju ugurati unjihove šablone, mislim da neće dobro proći. To je nažalost naše iskustvo.
    Sretno svima!

  19. #19
    taca70 avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Postovi
    2,109

    Početno

    Mogu samo potpisati Marchie od rijeci do rijeci. Bili-vidjeli-nismo uspjeli-necemo vise jer za nas tamo nema vece dobrobiti nego u Hr bez obzira na Zakon.

  20. #20
    andream avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    5,524

    Početno

    Ispada da je odlazak van sve više nužnost i za low respondere jer državne klinike "udaraju" po slabim stimulacijama i dalje, neovisno o hormonalnom statusu pojedinog pacijenta. Ne želim ni pomisliti da je to zbog štednje.

  21. #21
    Mali Mimi avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Postovi
    7,121

    Početno

    Andream ja sam u Mb dobila 2 j.s. sa turbo jakom stimulacijom isto kao i kod nas sa slabom pa ne kužim kakva je to dobrobit za low respondere vani? Za one koje dobro reagiraju je svakako bolje ali za l.r. je svejedno

  22. #22
    Marchie37 avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    378

    Početno

    Citiraj andream prvotno napisa Vidi poruku
    Ispada da je odlazak van sve više nužnost i za low respondere jer državne klinike "udaraju" po slabim stimulacijama i dalje, neovisno o hormonalnom statusu pojedinog pacijenta. Ne želim ni pomisliti da je to zbog štednje.
    Ne bih se složila. Iz nepoznatih razloga, kao tipičnog low respondera u MB su me stavili na jaku supresiju i slabiju stimulaciju. Mislila sam, pa valjda zanaju što rade. Reakcija katastrofalna, postupak završio bez ET, a izgleda da ću tako proći i ovoga puta. U HR nakon slabe stimulacije (14 gonala) odlična reakcija i trudnoća, koja nažalost nije dobro završila.
    Naš će sljedeći izbor vjerojatno biti Vili. Želim liječnika koji zna moju dijagnozu, žalim da mi postupak cijelo vrijeme vodi jedna osoba, a ne svaki puta drugi dr. koji se iznova čudi, vrti glavom i postavlja ista besmislena pitanja!
    I dalje mislim, MB je sjajan za mlađe cure. A već smo tisuću puta ponovili, u MB nema individualnog liejčenja. Osjetila na svojoj koži, na poprilično skup način...
    Sorry, mislim da sam sada OT.

  23. #23
    Mali Mimi avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Postovi
    7,121

    Početno

    Marchie37 potpuno te razumijem, nažalost

  24. #24
    andream avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    5,524

    Početno

    A cure što onda reći nego da kao low r. budem probala razmotriti skupa s dr idući tjedan što je najbolje za mene od terapije. Probat ću svakako razmotri mogućnost kombiniranja menopura i femare. Iskreno, strah me opet istog protokola, odnosno uzimanja samo menopura (oko 30tak) s decapeptylima od kojih smo jedva jedvice negdje 18 dc navukli jedan folikul.

  25. #25
    mia74 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    477

    Početno

    Slažem se sa vama cure.Samo što sam ja odmah preskočila stepenicu Maribora.
    Ovdje sam iz državne bolnice,koja baš ne mari za low respondere,došla u privatnu kliniku,gdje sam dobila totalno drugačiji protokol,puno jaču stimulaciju,doktora koji je najvjerojatnije u ponoć znao moju situaciju i kod kojeg vodim trudnoću jer mislim da moja soc.ginek. ne bi znala šta sad sa tim Fragminom..
    A opet,tko zna,možda je sve to bila samo sreća.

  26. #26
    milivoj73 avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Lokacija
    Osijek
    Postovi
    637

    Početno

    nije to samo sreća nego po mom mišljenju najviše je stvar u individualnom pristupu...
    mislim da kod low respondera se netko mora pozabaviti odnosom stimulacije i supresije...mi smo to dobili između ostalog i zato što dr. nije bila opterećena koji lijek prepisati jer smo sve plaćali pa je davala uvijek ono što je mislila da je najbolje a ne "najpovoljnije" (npr diphereline umjesto suprefacta se pokazao kao bolja kombinacija itd.)
    isto tako bez labosa koji zna što radi i ima dovoljno vremena a samim tim i metoda da to napravi je puno teže doći do uspjeha...
    mislim da je Cito kod nas na dobrom tragu kako bi se trebalo raditi (naravno uz ograničenja ovim s$#&%$&% od zakona)...a vani obzirom na vlastita iskustva mogu reći da je PFC izgradio takav pristup MPO...

  27. #27

    Datum pristupanja
    Feb 2011
    Lokacija
    Hrvatska
    Postovi
    21

    Početno

    Pozdrav, djevojke!

    Molila bih za savjet suborke koje su dugo u ovim vodama. Upravo sam prošla svoj prvi IVF privatno kod dr. L. Nakon 36 Merionala dobili smo 4 stanice od kojih su se dvije oplodile i vraćene su (jedan dobar zametak, a drugi tak-tak). Danas mi je 7. dan poslije transfera, grudi su mi se skroz ispuhale, nemam nikakve grčeve i nisam ni malo napuhnuta, pa se pribojavam da od ovog postupka ne bude ništa. Nastavit ću s utićima i vaditi betu (ako ju dočekam), ali bih se htjela unaprijed pripremiti za idući postupak. S lovom sam malo kratka pa me zanima koju bi državnu ustanovu preporučile prema vašim iskustvima i koliko se otprilike čeka na termin. Ili skupljat lovu pa nastavit kod dr L. Nisam pametna, molim za sve sugestije i unaprijed hvala. Pusa svima

  28. #28
    Pinky avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    Dalmacija
    Postovi
    5,498

    Početno

    Citiraj andream prvotno napisa Vidi poruku
    A cure što onda reći nego da kao low r. budem probala razmotriti skupa s dr idući tjedan što je najbolje za mene od terapije. Probat ću svakako razmotri mogućnost kombiniranja menopura i femare. Iskreno, strah me opet istog protokola, odnosno uzimanja samo menopura (oko 30tak) s decapeptylima od kojih smo jedva jedvice negdje 18 dc navukli jedan folikul.
    ja sam kao low responder reagirala bolje na 10-15 femara i 10-18 mp nego na svu silu gonala i mp...

  29. #29
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,133

    Početno

    I ja skupljam novac za inozemstvo. Meni je otvoreno kod nas rečeno da spadam u skupinu diskriminiranih ovim Zakonom. Našem pravosuđu je očito svejedno što nema pravo na optimalno liječenje kod nas.

    Jedino pitanje za ksenu, odakle ti info da u AT nema zamrzavanja blastica? Mi se upravo tamo spremamo pa mi je važno.

    Evo što vidim:
    "Ein weiterer Embryo wurde im Blastocystenstadium – dies bedeutet, dass der Embryo zu diesem Zeitpunkt aus rund 100 bis 150 Einzelzellen besteht - eingefroren oder „kryokonserviert“."

    Ili ovdje
    If during IVF or ICSI treatment more eggs are fertilised than required for embryo transfer the surplus eggs can be cryopreserved in the eight-cell or blastocyst stage.

    Nekako se bojim da mi je s godinama sve manje važno zamrzavaju li blastice ili ne, meni je samo važno da mi sve stanice pokušaju oploditi.

  30. #30
    ksena28 avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    Novi Zagreb
    Postovi
    3,661

    Početno

    Citiraj Jelena prvotno napisa Vidi poruku
    Jedino pitanje za ksenu, odakle ti info da u AT nema zamrzavanja blastica? Mi se upravo tamo spremamo pa mi je važno.
    čuj, vrlo je lako moguće da sam ja zbunjena u trudnoći i da baš ne rezoniram dobro pardon što širim krive info, ja sam bila uvjerena da je Austrija u pitanju.

  31. #31
    MASLINA1973 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2011
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    531

    Početno

    Ksena28, hvala!
    Iako sam nakon jednog neuspjeloga AIH-a, čekam drugi, a istodobno za lijekove, informacija nikad nije naodmet.

    I da se nadovežem na pitanje - zasad smo na SD i ne planiramo odlazak izvan RH. Do kraja godine ćemo pokušavati ovdje, a ako ne uspijemo - onda razgovor u četiri oka i odluka što i kamo dalje. Volim ipak individualan pristup i ne mogu se požaliti na tretman kod dr.B. Naravno, nadamo se da će tako i ostati.

  32. #32
    Osoblje foruma Kadauna avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2006
    Postovi
    7,419

    Početno

    Jelena i Ksena, Njemačka nema zamrzavanje blastocista, Austrija ima.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •