Stranica 3 od 16 PrviPrvi 1234513 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 101 do 150 od 773

Tema: Popis stanovništva i izjašnjavanje po pitanju vjere

  1. #101
    Cubana avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    East end
    Postovi
    6,747

    Početno

    Citiraj Dijana prvotno napisa Vidi poruku
    Možeš citirati?
    Ako ti želiš da citiram ono što su vidjeli i drugi (pa i oni koji te opomene i dijele), a ti nisi, teško da će moje citiranje tu nešto promijeniti.
    I gle čuda, ako nekome i ne napišeš ime može se vidjeti kome je uvreda bila upućena. Osim ako ne želiš vidjeti.

  2. #102
    Dijana avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Postovi
    6,003

    Početno

    Oni koji dijele opomene, ovdje barem, dijele ih vrlo selektivno, a to si mogla vidjeti i ti, tako da nažalost, takvi
    mi nisu kriterij. A mene zbilja zanima, tražila sam, ali nisam našla. Lakše se ti snađeš kad se već o tebi radi.

  3. #103
    Osoblje foruma pujica avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2006
    Lokacija
    Zagabria
    Postovi
    2,116

    Početno

    Citiraj Dijana prvotno napisa Vidi poruku
    Ne, nego je očito vrlo nepoželjno reći istinu o toj kampanji. No dobro, razumijem, sve u svrhu "civiliziranog
    razgovora", dobrodošao je i vuk u janjećoj koži.
    kao sto je nepozeljno reci da u ovoj drzavi nema 88 posto katolika. jer vecina tih ne zivi svoju vjeru. i time se samo iskljucuju iz crkve (procitaj malo katekizam pa ce bit jasnije). i kad se takve pozove da se ne izjasnjavaju linijom manjeg otpora nego priznaju sami sebi i drustvu da zapravo nisu katolici, onda je to krscanofobija i napad na samopravedne. Je li to Isusova istina?

    kao sto kardinal bozanic najavljuje otpustanje ljudi koji rade za hbk nakon sto se zgrada dovrsi. ali se istovremeno hvali da je na gradilistu radilo dvije tisuce radnika. i jos su k tome radili nedjeljom, sto crkva pokusava vec godinama zabranit. je li i to Isusova istina?

  4. #104
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    ja te kužim dorotea.
    kopiram moj post s prošle teme, skraćeno:

    evo, ja sam u prvom postu napisala da sam se izjasnila kao katolik. a bila sam i onda, kao i danas - ateist.
    a čak nisam to napravila iz ovog razloga kao što to kaže cubana, koji je jako prisutan, hrvat - katolik.
    nego, nemam pojma, kao krštena, slavim i božić i uskrs, od kad znam za sebe, nona vjernica, nisam o tom pitanju nešto previše razmišljala istinabog, u doba socijalizma sam čak znala ići i na polnoćku s nonom, lijepo sam se osjećala u crkvi, s onim mirisom tamjana, lijepom glazbom... s dolaskom devedesetih, ona je prestala ići u crkvu jer nije mogla podnijeti politiku u crkvi, pa tako i ja.
    inače, odgajana sam u skroz ateističkom duhu...
    a nakon tvog posta sam razmišljala zašto mi to onda nije bilo važno, a zašto sad je. i kad sam postala osviješteni ateist
    onog trena kad sam se suočila sa mogućnosti da moj, ionako uplašeni prvašić, stoji sam na hodniku nove mu institucije.
    i osjetila sam da sam u užasno nepravednoj situaciji. i u tom trenu sam počela razmišljati o crkvi. i poželjela se izbrisati iz crkvenih knjiga.
    do tad mi je bilo svejedno.

    e pa ljudi moraju znati da - nije svejedno. i zašto nije svejedno. i to je to. i zato podržavam kampanju.

    ti kažeš da za osjećat se katolikom ne moraš zadovoljiti nikakve uvjete (a valjda moraš bar jedan, a to je da vjeruješ u boga ), i to je ok s tvoje strane. s moje strane je isto tako ok da se ljudima objasni što znači postotak od 88% katolika u hrvatskoj.

    ulet: dijana, mislim da je pujica obrisala taj post.

    i kad si već tu daj mi samo molim te napiši, vidim da mi nisi odgovorila, da li bi za tebe bila uvreda da napišem - "za mene je vjera zlo".

  5. #105
    Dijana avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Postovi
    6,003

    Početno

    Ne znam kome je nepoželjno reći/čuti da ima manje od 88% katolika, svi dapače su se izjasnili žele znati realne brojke.
    Meni to u životu baš ništa ne mijenja, osim što volim čuti istinu. Ako je tebi ovaj način, putem ovakve kampanje, ok,
    ja to mogu prihvatiti, ali razumjeti nikako, jer gdje je tu dobro, kad se ljude pridobiva za sebe napadom na drugoga?
    Znači, ja ne nudim ništa, ali onaj tamo ne valja, dođite vi nama..Da su samo pozvali, bez blaćenja, drugačije bi zvučalo, ovako je
    definitivno nisko. I još pristupaju kao dobrohotnici...zato velim vuk u janjećoj koži. Dakako da to nije Isusova istina.

    Nisam čitala za o ovome za Bozanića,izgradnja tog zdanja je definitivno kontradiktorna, no pljuvanje po kc glede tog zdanja
    je tek nastavak već ustaljene prakse...kad ništa ne preostaje, uvijek se može pozvati na križarske ratove..čitam ovdje stalno o tome.

  6. #106
    Dijana avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Postovi
    6,003

    Početno




    ai kad si već tu daj mi samo molim te napiši, vidim da mi nisi odgovorila, da li bi za tebe bila uvreda da napišem - "za mene je vjera zlo".
    cvijeta, ne bi mi to bila uvreda, to bi bilo i samo tvoje mišljenje, ja isto osobno žalim ateiste, ali onako indiferentno, no kad se radi o nekom mom bliskom, onda debelo žalim, i molim za njih. Naravno, nemamo dokaza ni jedan ni drugi da smo u pravu s našim žaljenjem onog drugog, ali tako je kako jest...

  7. #107
    mamitzi avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2004
    Postovi
    1,466

    Početno

    ja sam sretna što nisam članica niti jedne velike svjetske religije.

  8. #108
    Trina avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    6,874

    Početno

    Kad ste se već bacile u raspravu o vjeri onda ću i ja napisati svoj stav, malo prošireni od prošlog posta. Vjerujem u Boga, Alaha, Budu..skroz svejedno kako ćemo Ga zvati. A katolik sam isključivo zato što živim u takvom podneblju di se moraš opredijeliti za nešto pa sam izabrala materinu vjeru. Izabrala, jer ja sam od onih koji su se devedesetih krstili i svjesno upustili u to, radi osjećaja diskriminacije ali i vlastite vjere koja je oduvijek bila prisutna. Katolička crkva ima puno činjenica koje mi ne pašu, ne slažem se s njima..čitav taj stav naše crkve i svega toga mi ne paše. Možda bi mi Budizam pasao više, a možda iz svake religije izabirem po nešto u što vjerujem. Ali izjasnit ću se kao katolik jer što drugo da kažem?

  9. #109
    Administrator foruma daddycool avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2005
    Lokacija
    ZG, u braku
    Postovi
    4,635

    Početno

    provjerit ćemo točnost statističih podataka
    naime konačno imam priliku izjasniti se o svojoj vjeri

    http://www.jedichurch.org/jedi-doctrine.html

  10. #110
    tajuska avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2009
    Lokacija
    Zagorje
    Postovi
    468

    Početno

    Citiraj Dijana prvotno napisa Vidi poruku
    ja isto osobno žalim ateiste, ali onako indiferentno, no kad se radi o nekom mom bliskom, onda debelo žalim, i molim za njih..
    i onda se netko cudi kaj je ljudima problem se izjasniti ateistom/kinjom...em smo zlo, em nas je za zaliti....

  11. #111

    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    9,914

    Početno

    Ja ne žalim nikog ,a ni Dijana me ne mora žaliti, evo jedna manje

  12. #112
    Dijana avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Postovi
    6,003

    Početno

    Citiraj tajuska prvotno napisa Vidi poruku
    i onda se netko cudi kaj je ljudima problem se izjasniti ateistom/kinjom...em smo zlo, em nas je za zaliti....
    To sam samo ja izjavila, ne treba to stavljati na neku opću razinu. Ja svojim mišljenjem tebi neću naškoditi, a i ti si slobodna
    misliti o meni štogod želiš...

  13. #113
    Osoblje foruma krumpiric avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,835

    Početno

    Po temama gazite same sebe, gazite, sve vi, osim ronin, sve ono što bi jedan vjernik trebao biti. Meni, koja sam prošla skoro 20 godina različitih vrsta obrazovanja iz katoličke vjere, religije, povijesti, djelujete apsolutno neupućeno-od toga da ne znate kako je nastala Biblija, do toga da niste upućene u povijest Crkve...do one najtužnije, da ne prepoznajete jednu od dvije najvažnije Božje zapovijedi...ljubi bližnjega svoga...
    popis stanovništva je društveno i političko pitanje, pitanje toga kakvu politiku koje institucije želite podržavati. Ja ne želim podržavati dvere od oniksa, Vinka Sanadera, niti hrpu stvari u KC koje nemaju nikakve veze s Isusom-i poštujem da ljudi koji misle ili ovako, ili koji ionako ne vjeruju-odluče reći da neće financirati preskupu groznu građevinu-odmah pored rasute bolnice di će barem koji puta završiti njihova djeca.
    Pravi, istinski vjernik nije reproduktor riječi svećenika s oltara, nego koristi svoju dušu, mozak i sposobnosti da pronađe SVOJU vjeru i SVOJU ljubav. Prvo onu prema SVIM ljudima jednako. Uostalom, Boga neće upoznati oni koji ga štuju, nego oni koji njegovu ljubav žive. Što vjernik ima žaliti ČOVJEKA ateista, ako je veći čovjek od njega?
    Žalosno.

  14. #114
    Blitva avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2010
    Postovi
    22

    Početno

    i onda se netko cudi kaj je ljudima problem se izjasniti ateistom/kinjom...em smo zlo, em nas je za zaliti....
    Meni nikad nije bio problem reći da nevjerujem, tj. da sam ateistkinja. Ne mrzim/progonim/prezirem crkvu, samo je ne želim financirati.

  15. #115
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    meni ne smeta ako se dijana koji put i za mene pomoli, pusti ti, nikad se ne zna, što ste navrli

  16. #116
    isvetica avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Lokacija
    ni tamo ni vamo
    Postovi
    1,656

    Početno

    Citiraj krumpiric prvotno napisa Vidi poruku
    Po temama gazite same sebe, gazite, sve vi, osim ronin, sve ono što bi jedan vjernik trebao biti. Meni, koja sam prošla skoro 20 godina različitih vrsta obrazovanja iz katoličke vjere, religije, povijesti, djelujete apsolutno neupućeno-od toga da ne znate kako je nastala Biblija, do toga da niste upućene u povijest Crkve...do one najtužnije, da ne prepoznajete jednu od dvije najvažnije Božje zapovijedi...ljubi bližnjega svoga...
    popis stanovništva je društveno i političko pitanje, pitanje toga kakvu politiku koje institucije želite podržavati. Ja ne želim podržavati dvere od oniksa, Vinka Sanadera, niti hrpu stvari u KC koje nemaju nikakve veze s Isusom-i poštujem da ljudi koji misle ili ovako, ili koji ionako ne vjeruju-odluče reći da neće financirati preskupu groznu građevinu-odmah pored rasute bolnice di će barem koji puta završiti njihova djeca.
    Pravi, istinski vjernik nije reproduktor riječi svećenika s oltara, nego koristi svoju dušu, mozak i sposobnosti da pronađe SVOJU vjeru i SVOJU ljubav. Prvo onu prema SVIM ljudima jednako. Uostalom, Boga neće upoznati oni koji ga štuju, nego oni koji njegovu ljubav žive. Što vjernik ima žaliti ČOVJEKA ateista, ako je veći čovjek od njega?
    Žalosno.

    X Svaka čast

  17. #117

    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Postovi
    3,461

    Početno

    Citiraj krumpiric prvotno napisa Vidi poruku
    Po temama gazite same sebe, gazite, sve vi, osim ronin,
    Žalosno.
    sad sam ja uvređena, pa ronin je mene potpisala,
    jes' ti sigurna da si baš sve pročitala? baš od svih ispočetka?

  18. #118
    Osoblje foruma krumpiric avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,835

    Početno

    Citiraj Nena-Jabuka prvotno napisa Vidi poruku
    sad sam ja uvređena, pa ronin je mene potpisala,
    jes' ti sigurna da si baš sve pročitala? baš od svih ispočetka?
    sorrry

  19. #119

    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Postovi
    3,461

    Početno

    Citiraj krumpiric prvotno napisa Vidi poruku
    sorrry
    dobro je, već sam posumnjala na nepotizam(ono, znamo se s drugog foruma)

    ostalo je sve ok

  20. #120
    Pinky avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    Dalmacija
    Postovi
    5,498

    Početno

    Citiraj krumpiric prvotno napisa Vidi poruku
    Pravi, istinski vjernik nije reproduktor riječi svećenika s oltara, nego koristi svoju dušu, mozak i sposobnosti da pronađe SVOJU vjeru i SVOJU ljubav. Prvo onu prema SVIM ljudima jednako. Uostalom, Boga neće upoznati oni koji ga štuju, nego oni koji njegovu ljubav žive. Što vjernik ima žaliti ČOVJEKA ateista, ako je veći čovjek od njega?
    Žalosno.



  21. #121
    Dijana avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Postovi
    6,003

    Početno

    Što vjernik ima žaliti ČOVJEKA ateista, ako je veći čovjek od njega?
    Žalosno.
    Pa jednostavno je, zbog Prve Božje Zapovijedi, koja nije slučajno PRVA zapovijed, ili možemo reći i Uputa.
    Ona je prije i Ne ubij, i Ne ukradi i ostalih. Ona je preduvjet svega.

  22. #122
    Osoblje foruma krumpiric avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,835

    Početno

    Najvažnije BZ su dvije zapovijedi ljubavi, a druga ima jednaku vrijednost kao prva.

  23. #123
    Dijana avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Postovi
    6,003

    Početno

    Bez vjerovanja u Boga, prije svega u njegovo postojanje,( a to je ono zbog čega su ateisti ateisti) ni te dvije nemaju smisla. Kako možeš vjerovati u Sina, a u njegova Oca i njegove Zapovijedi ne?

  24. #124
    mujica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    5,968

    Početno

    Ali ljubljenje Boga (vjerovanje u Boga) se očituje kroz ljubav prema bližnjem.

    Onaj koji govori da vjeruje/ljubi Boga, a prezire bližnjeg je licemjeran.

    Iz toga proizlazi: Onaj koji ljubi bližnjeg, ljubi/vjeruje u Boga, čak i ako se ne deklarira kao vjernik ili krčanin ili katolik.
    Posljednje uređivanje od mujica : 27.03.2011. at 21:19

  25. #125
    Dijana avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Postovi
    6,003

    Početno

    Citiraj mujica prvotno napisa Vidi poruku
    Ali ljubljenje Boga (vjerovanje u Boga) se očituje kroz ljubav prema bližnjem.

    Onaj koji govori da vjeruje/ljubi Boga, a prezire bližnjeg je licemjeran.

    Iz toga proizlazi: Onaj koji ljubi bližnjeg, ljubi/vjeruje u Boga, čak i ako se ne deklarira kao vjernik ili krčanin ili katolik.
    Kako može Boga ljubiti onaj koji negira njegovo samo postojanje? Kako bi se ti osjećao da ti netko tvrdi da ne postojiš?
    Uopće se ne radi o deklariranju, ili možda radi, onom najvažnijem, u našem srcu? Vjerujemo li da On postoji, zbilja postoji, ili ne?
    Odatle sve kreće (ili ne kreće).

  26. #126
    Administratorica puntica avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,634

    Početno

    Citiraj Dijana prvotno napisa Vidi poruku
    Bez vjerovanja u Boga, prije svega u njegovo postojanje,( a to je ono zbog čega su ateisti ateisti) ni te dvije nemaju smisla. Kako možeš vjerovati u Sina, a u njegova Oca i njegove Zapovijedi ne?
    a kako možeš vjerovati u Boga i njegove zapovijedi a osuđivati svoga bližnjega?

    ja se slažem sa svime što je krumpiric napisala.
    mislim da je bitnije kakav si čovjek nego koliko 'vjeruješ' u Boga, vjeruješ li uopće i u kojega boga vjeruješ, itd.
    nikad me nitko neće uvjeriti u suprotno. nikad.

  27. #127
    Smajlich avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Postovi
    1,136

    Početno

    Potpis na Krumpiric i Punticu. Uvijek je u svemu i za sve najbitnije jesi li (dobar) čovjek!

  28. #128
    Dijana avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Postovi
    6,003

    Početno

    Citiraj puntica prvotno napisa Vidi poruku
    a kako možeš vjerovati u Boga i njegove zapovijedi a osuđivati svoga bližnjega?
    Možeš, grešan si, ne savršen. Ali možeš to i ispraviti, uz Božju pomoć. Samo ne znam želiš li reći da ja osuđujem svog bližnjega?

    mislim da je bitnije kakav si čovjek nego koliko 'vjeruješ' u Boga, vjeruješ li uopće i u kojega boga vjeruješ, itd.
    nikad me nitko neće uvjeriti u suprotno. nikad.
    Ok, to je tvoje mišljenje, ali kakve onda to ima veze s VJEROM? O čemu onda uopće pričamo?
    Posljednje uređivanje od Dijana : 27.03.2011. at 21:44

  29. #129
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    Citiraj puntica prvotno napisa Vidi poruku
    mislim da je bitnije kakav si čovjek nego koliko 'vjeruješ' u Boga, vjeruješ li uopće i u kojega boga vjeruješ, itd.
    .
    de ti meni puntica objasni, za što - bitnije? za ticket to heaven, il?

    Kako bi se ti osjećao da ti netko tvrdi da ne postojiš?
    a kako ti dijana možeš uspoređivati čovjeka (mujicu ) i boga? možda bogu ne smeta što ja tvrdim da ne postoji, ako je bog, a valjda je lišen ljudske taštine
    ali opet, kad već stoji u zapovjedima na prvom mjestu, i meni se čini da je jako bitna zapovijed. uostalom, šta vi znate koja je zapovijed važnija od druge? i kako se to može uopće znat?

  30. #130

    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    2,908

    Početno

    Citiraj mujica prvotno napisa Vidi poruku
    Iz toga proizlazi: Onaj koji ljubi bližnjeg, ljubi/vjeruje u Boga, čak i ako se ne deklarira kao vjernik ili krčanin ili katolik.
    jest malo paradoksalno,ali je istovremeno i istinito

    ako je ideal našeg postojanja neprestano davanje sebe u smislu ljubavi prema bližnjem,onda će takva osoba nakon smrti biti Bogu puno puno bliža od nekog recimo vrlo ispravnog vjernika koji je poštovao sve u tom smislu,ali je nekako imao problema s čovjekoljubljem

    zašto je sišao Krist?zašto imamo sv misu?ispovijed?Euharistiju?
    da se klanjamo tamo nekom Bogu ničice do poda iz straha i respekta?

    ili da u smislu Kristove žrtve spoznamo što znači dati iz ljubavi sebe za druge?

    ja prva priznam-osobno sam preslaba,pretašta,pre...štavećne da bih bez pomoći odlaska na misu,i prije svega,Euharistije,nosila teret svakidašnjice onako kako mislim da treba.
    netko možda može,netko je možda toliko nesebičan,etičan,i sve ono čemu težimo,da mu ne treba stalni podstrek kao meni.meni treba,priznajem.

    i tko sam ja da tvrdim da sam nad nekim,da sam bolja,da ga žalim jer nije upoznao Krista?možda bi taj trebao žaliti mene?

    i taj naš Bog u kojeg vjerujemo.je li on pun taštine da bi okrenuo glavu od svoje ovčice koja ga za života nije štovala,ali je sve radila kako je preko svog Sina ljudima rekao da treba?ma kakvi,On je milosrđe i ljubav.

    po meni,onaj tko je u životu prav ne treba se ničeg bojati.

    napominjem,to nikako ne znači da nam Bog ne treba.obično smo preslabi da možemo bez ičije pomoći.
    Posljednje uređivanje od ronin : 27.03.2011. at 21:50

  31. #131
    Dijana avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Postovi
    6,003

    Početno

    a kako ti dijana možeš uspoređivati čovjeka (mujicu ) i boga? možda bogu ne smeta što ja tvrdim da ne postoji, ako je bog, a valjda je lišen ljudske taštine
    Zato što veli u Zapovijedima "ja sam Bog ljubomoran..." Pa ja vjerujem da Bog jest lišen ljudske taštine, ali mislim da ljudi svojim nevjerovanjem sami sebe lišavaju svoje istinske sreće. Ne mislim niti da se radi o nekoj kazni, odnosno mislim, da čovjek sam sebe smjesti gdje je zaslužio.

  32. #132
    Administratorica puntica avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,634

    Početno

    Citiraj Dijana prvotno napisa Vidi poruku
    Ok, to je tvoje mišljenje, ali kakve onda to ima veze s VJEROM? O čemu onda uopće pričamo?
    to je jedan od paradoksa tvoje (i moje) vjere

    važno je vjerovati u O, S i DS. ako ne vjeruješ nećeš biti spašen(a)
    s druge strane, moraš ljubiti bližnjega svojega kao samoga sebe. ne činiti drugima ono što ne bi htjela da drugi čine tebi itd.
    Želiš li ti da te ljudi ostalih vjera žale zato što si katolkinja? ne, ne želiš. jer misliš da te nemaju zašto žaliti. a žališ li ti ostale? žališ, jer znaš da neće biti spašeni, jer su pogani ili jednostavno vjeruju u 'krivoga' boga.

    eto, to je licemjerno
    i nije jedina stvar koja je licemjerna ili paradoksalna

    katolici se jako ljute i vrijeđaju kad im na vrata dođu jehovini svjedoci (npr.) i počnu im propovijedati. a što katolici rade? istu stvar! pa sjetite se potrebe pokrštavanja cijeloga svijeta, katoličkih misija i u najmanjem afričkom selu. ok, puno su dobra napravili, ali su širili vjeru na isti (ili malo žešči) način na koji to čine jehovini svjedoci, koje pak...osuđuju?!
    btw, i jehovini svjedoci vjeruju u Bibliju. i druge vjere, i sekte i pokreti isto tako. samo što svatko interpretira Bibliju na svoj način. i ne može se reći da postoji samo jedna interpretacija Biblije, jer to nije tako, i to sigurno ne tvrdi niti jedan teolog.

    ok, malo sam se raspisala

  33. #133
    Dijana avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Postovi
    6,003

    Početno

    taj naš Bog u kojeg vjerujemo.je li on pun taštine da bi okrenuo glavu od svoje ovčice koja ga za života nije štovala,ali je sve radila kako je preko svog Sina ljudima rekao da treba?ma kakvi,On je milosrđe i ljubav.
    Biblija je valjda neki putokaz. Biblija negdje kaže da je nebitno vjerujemo ili ne? Ili ćemo ipak sve protumačiti kako nam paše.
    Ne može U VJERI biti nebitno vjeruje li čovjek da Bog postoji ili ne vjeruje, ma kakav dobrica bio. (u našim ljudskim očima barem).

  34. #134
    Pcelica Mara avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2006
    Postovi
    3,285

    Početno

    Citiraj Dijana prvotno napisa Vidi poruku
    Pa jednostavno je, zbog Prve Božje Zapovijedi, koja nije slučajno PRVA zapovijed, ili možemo reći i Uputa.
    Ona je prije i Ne ubij, i Ne ukradi i ostalih. Ona je preduvjet svega.
    Ne razumijem.
    Znači, ako vjeruješ u Boga nije tako strašno ako koga ubiješ ili pokradeš.

    Otkud to da su zapovijedi poredane po "važnosti"?


    I oprosti Dijana, ali zaista ne znam zašto bi trebala žaliti ljude koji ne vjeruju na isti način kao ti.
    Ili smatrati da su lišeni sreće ljudi koji su izabrali živjeti drugačije od tebe.

    Evo recimo, meni to nije nimalo u duhu vjere, tj. onoga što ja smatram važnim u vjerovanju i životu općenito


    Krumpirić, Ronin - krasni postovi

  35. #135
    mujica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    5,968

    Početno

    Citiraj Dijana prvotno napisa Vidi poruku
    Kako može Boga ljubiti onaj koji negira njegovo samo postojanje? Kako bi se ti osjećao da ti netko tvrdi da ne postojiš?
    Uopće se ne radi o deklariranju, ili možda radi, onom najvažnijem, u našem srcu? Vjerujemo li da On postoji, zbilja postoji, ili ne?
    Odatle sve kreće (ili ne kreće).
    Može. I onaj koji negira postojanje Boga i onaj koji ga naziva drugim imenima može voljeti Boga (Alah, Buda, Svemir... ???) i živjeti prema Božjim zapovijedima iako ih ne pozna.
    Takvih ljudi ima puno više nego katolika i jednako imaju šansu za vječni život kao i katolici. Jer ti ljudi "ne vjeruju" u stvari mogu vjerovati više nego deklarirani vjernici.
    Ali ovo je opet rasprava kakvu smo vodili prije par mjeseci na temi Odgoj u duhu vjere (koju neki pogrešno tumače kao Odgoj u duhu Crkve u Hrvata).
    Ovdje je to malo off topic
    Posljednje uređivanje od mujica : 27.03.2011. at 22:11

  36. #136
    n.grace avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Postovi
    4,993

    Početno

    Citiraj Pcelica Mara prvotno napisa Vidi poruku
    Ne razumijem.
    Znači, ako vjeruješ u Boga nije tako strašno ako koga ubiješ ili pokradeš.

    Otkud to da su zapovijedi poredane po "važnosti"?


    I oprosti Dijana, ali zaista ne znam zašto bi trebala žaliti ljude koji ne vjeruju na isti način kao ti.
    Ili smatrati da su lišeni sreće ljudi koji su izabrali živjeti drugačije od tebe.

    Evo recimo, meni to nije nimalo u duhu vjere, tj. onoga što ja smatram važnim u vjerovanju i životu općenito


    Krumpirić, Ronin - krasni postovi
    X

  37. #137
    n.grace avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Postovi
    4,993

    Početno

    Citiraj mujica prvotno napisa Vidi poruku
    Može. I onaj koji negira postojanje Boga i onaj koji ga naziva drugim imenima može voljeti Boga (Alah, Buda, Svemir... ???) i živjeti prema Božjim zapovijedima iako ih ne pozna.
    Takvih ljudi ima puno više nego katolika i jednako imaju šansu za vječni život kao i katolici. Jer ti ljudi "ne vjeruju" u stvari mogu vjerovati više nego deklarirani vjernici.
    mujice, vrlo si lijepo ovo napisao, slažem se.

  38. #138
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    Citiraj Dijana prvotno napisa Vidi poruku
    Biblija je valjda neki putokaz. Biblija negdje kaže da je nebitno vjerujemo ili ne? Ili ćemo ipak sve protumačiti kako nam paše.
    Ne može U VJERI biti nebitno vjeruje li čovjek da Bog postoji ili ne vjeruje, ma kakav dobrica bio. (u našim ljudskim očima barem).
    a opet, meni i dijana nekako logično razmišlja. a možda je i mom ateističkom mozgu preteško shvatiti taj paradoks.

    ali, gle, ne moraš žaliti ljude koji ne vjeruju, a kako ti kažeš, dobrice su.
    uvijek možeš skor 9:1 pretvoriti u 10:0, pa makar u zadnji čas
    to je s prvom zapovjedi lako. s ostalih devet ti ipak treba malo više vremena.

  39. #139
    Osoblje foruma krumpiric avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,835

    Početno

    Citiraj mujica prvotno napisa Vidi poruku
    Može. I onaj koji negira postojanje Boga i onaj koji ga naziva drugim imenima može voljeti Boga (Alah, Buda, Svemir... ???) i živjeti prema Božjim zapovijedima iako ih ne pozna.
    Takvih ljudi ima puno više nego katolika i jednako imaju šansu za vječni život kao i katolici. Jer ti ljudi "ne vjeruju" u stvari mogu vjerovati više nego deklarirani vjernici.
    Ali ovo je opet rasprava kakvu smo vodili prije par mjeseci na temi Odgoj u duhu vjere (koju neki pogrešno tumače kao Odgoj u duhu Crkve u Hrvata).
    Ovdje je to malo off topic
    x, zapravo bi sada mogla danima raspravljati o doživljajima Boga, o SZ i NZ, o Bogu koji pokazuje taštinu i onom koji svu taštinu sroza na nulu i pošalje vlastita sina u mučeničku smrt-sve u svrhu veličanja LJUBAVI.
    tumačenje Biblije je-a to sam već rekla-kompleksno, raznoliko, zanimljivo, i teško- meni su neki djelovi apsolutno neprihvatljivi, čak i anegdotice tipa izgubljeni sin kakva je to poruka čovjeku?
    ali jedino što s ovom temom imam veze jeste moje mišljenje da onaj ko zaniječe institucijsku opredijeljenost nikakve veze s nijekanjem vjere nema. Mislim da bi normalan vjernik želio živjeti u jednoj-po svakom pogledu-sekularnoj državi, koja daje jednaku priliku svakom čovjeku, i to ne samo deklarativno.

  40. #140
    Pcelica Mara avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2006
    Postovi
    3,285

    Početno

    Citiraj cvijeta73 prvotno napisa Vidi poruku
    ali, gle, ne moraš žaliti ljude koji ne vjeruju, a kako ti kažeš, dobrice su.
    uvijek možeš skor 9:1 pretvoriti u 10:0, pa makar u zadnji čas
    to je s prvom zapovjedi lako. s ostalih devet ti ipak treba malo više vremena.
    Je cvijeto, baš tako.

  41. #141
    Osoblje foruma krumpiric avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,835

    Početno

    Citiraj Pcelica Mara prvotno napisa Vidi poruku
    Je cvijeto, baš tako.
    samo je zezla računicu, treba 3:7 :D

  42. #142
    Administratorica puntica avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,634

    Početno

    Citiraj cvijeta73 prvotno napisa Vidi poruku
    a opet, meni i dijana nekako logično razmišlja. a možda je i mom ateističkom mozgu preteško shvatiti taj paradoks.
    je, cvijeta, ali Biblija je putokaz i ostalim vjerama koje se na njoj temelje. a oni, prema ovome što Dijana kaže, ne bi trebali biti spašeni

    nekad se, tumačenjem Biblije, došlo do zaključka da nitko tko ne vjeruje u Boga kako je opisan u Bibliji, neće biti spašen. Ali to je bilo nekad, kad se još mislilo da nekrštena djeca idu u čistilište ili pakao (ovisno o trenutku, bilo je i jednog i drugog). Danas se Biblija u tome tumači drugačije

    U krajnoj liniji, Biblija je putokaz, ali samo putokaz. Ona je temeljna knjiga krščanstva (ali i nekih drugih vjera) ali se dogme i zakoni donose TUMAČENJEM a ne doslovnim čitanjem Biblije. ako pročitate Evanđelja, bit će vam jasno zašto se Biblija ne može čitati onako kako piše, nego se mora tumačiti. Evanđelja se u puno stvari razilaze jedno s drugim...na temelju neke interpretacije se dolazi do onoga u što se treba vjerovati.

    da ne spominjem da nitko ne zna kako je 'prva Biblija' izgledala i što je točno u njoj pisalo. današnje Biblije su uglavnom prevedene ili s latinskog ili s grčkog (ili kombinacija), pa nije rijetkost da u Bibliji na hrvatskom nešto možemo protumačiti potpuno drugačije od onoga što možemo protumačiti u, npr. engleskoj verziji.

    to je jedna stvar koju bi svaki katolik trebao znati, ali na žalost ne zna. šteta.

  43. #143
    mujica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    5,968

    Početno

    Citiraj cvijeta73 prvotno napisa Vidi poruku
    a kako ti dijana možeš uspoređivati čovjeka (mujicu ) i boga? možda bogu ne smeta što ja tvrdim da ne postoji, ako je bog, a valjda je lišen ljudske taštine
    ali opet, kad već stoji u zapovjedima na prvom mjestu, i meni se čini da je jako bitna zapovijed. uostalom, šta vi znate koja je zapovijed važnija od druge? i kako se to može uopće znat?
    He, he... čak i meni ovako taštom ne smeta što netko (njih 7 milijardi) ne znaju da postojim.

    Dijana, ja prvu Božju zapovijed ne shvaćam kao da Bog želi reći: "Priznaj da postojim"

    Prije bih ju bio sklon tumačiti kao: "Ne klanjaj se i ne stremi u svom životu prolaznim virjednostima poput novca, moći, tjelesnim užicima, već trajnim vrijednostima poput ljubavi, dobročinstva i duhovnom ispunjenju". Zato vjerujem da ateisti ili sljedbenici drugih vjeroispovjesti mogu jednako voljeti Boga i čak "vjerovati" kao i dobri "pravo"vjernici.
    Posljednje uređivanje od mujica : 27.03.2011. at 22:31

  44. #144
    sladjanaf avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2005
    Postovi
    1,950

    Početno

    Citiraj Pcelica Mara prvotno napisa Vidi poruku
    Ne razumijem.
    Znači, ako vjeruješ u Boga nije tako strašno ako koga ubiješ ili pokradeš.

    Otkud to da su zapovijedi poredane po "važnosti"?


    I oprosti Dijana, ali zaista ne znam zašto bi trebala žaliti ljude koji ne vjeruju na isti način kao ti.
    Ili smatrati da su lišeni sreće ljudi koji su izabrali živjeti drugačije od tebe.
    u SAD-u se često dogodi da se objave rezultati istraživanja koji kažu kako su religiozni ljudi sretniji od nereligioznih kao i heteroseksualci od homoseksualaca. možda, nekako, može biti da su nesretniji zbog većine koja ih maltretira, smatra manje vrijednima i na koncu konca, žali. jer tako piše u bibliji. a kud ćeš boljeg opravdanja od toga.

  45. #145
    plashljivo_pile avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    558

    Početno

    žaliti nekoga zato što je ili nije vjernik mi je otprilike isto kao i da žalim nekoga što je kupio stan u dubravi a ne u travnom zato što se meni dubrava ne sviđa iako je toj osobi super tamo.

    ja si baš želim neki idealan svijet, idealno društvo, u kojem nitko nikoga ne osuđuje, svatko u miru prakticira svoju vjeru ili ju ne prakticira uopće, svi se vole, međusobno si pomažu... bez ikakvih kršćanofobija, islamofobija, ateizmofobija i svih ostalih fobija. svi smo mi na kraju krajeva isti - krv, meso i te sheme. no uvijek postoji netko tko će prvi baciti kamen, na žalost najčešće pod krinkom ljubavi. ni takve ne žalim, i oni imaju ono najvrijednije - slobodnu volju, i sami su odabrali svoj put. radije ih se klonim, no na žalost se takvi uvijek ne klone mene.

    pa ako je vjerskim zajednicama dopušteno javno djelovanje, dan im je medijski prostor i sloboda izražavanja, doista ne vidim zašto bi tako nešto trebalo biti uskraćeno ateistima. ne čitam glas koncila i sl. jer znam da bi me to samo iznerviralo stoga ni ne trolam po stranicama vjerskog sadržaja, dok me istovremeno niti najmanje ne smeta postojanje spomenutih. ljepota leži upravo u raznolikosti.

    ronin i krumpirić, ljubim vas u čelo!

  46. #146
    Dijana avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Postovi
    6,003

    Početno

    [QUOTE]
    je, cvijeta, ali Biblija je putokaz i ostalim vjerama koje se na njoj temelje. a oni, prema ovome što Dijana kaže, ne bi trebali biti spašeni

    Ja to nigdje nisam rekla. Meni je netko ko vjeruje u Alaha isti kao ja, npr. susjeda Hrvatica ateistica dalja od mene. Onako dubinski govoreći.
    Dijana, ja prvu Božju zapovijed ne shvaćam kao da Bog želi reći: "Priznaj da postojim"

    Prije bih ju bio sklon tumačiti kao: "Ne klanjaj se i ne stremi u svom životu prolaznim virjednostima poput novca, moći, tjelesnim užicima, već trajnim vrijednostima poput ljubavi, dobročinstva i duhovnom ispunjenju". Zato vjerujem da ateisti ili sljedbenici drugih vjeroispovjesti mogu jednako voljeti Boga i čak "vjerovati" kao i dobri "pravo"vjernici
    .

    Pa mujice, jako ti je slobodan prijevod Prve zapovijedi:

    1. Ja sam Gospodin, Bog tvoj, nemoj imati drugih bogova uz mene!

    , ali to je tvoje.
    Ne znam je li ovdje itko uopće prihvaća da je Bog Kristov Otac? Od Njega poslan na Zemlju? Meni se čini kao da ne?
    Kao da je totalno nebitan lik u cijeloj priči.
    Posljednje uređivanje od Dijana : 27.03.2011. at 22:44

  47. #147
    Osoblje foruma krumpiric avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,835

    Početno

    Starozavjetne iliti izvorne zapovjedi su još strože i vjerujem da su neke neprihvatljive vjerniku danas, npr. dio druge zapovijedi: Kažnjavam grijeh otaca - onih koji me mrze - na djeci do trećeg i četvrtog koljena
    KC je maknula i zapovijed o suboti kao obaveznom danu odmora (na stranu što ne poštuju ni nedjelju jerbo šljakeri na HBK mogu gradit 24/7)
    Tako da je TUMAČENJE vrlo važan element.
    Ne kužim ovo drugo pitanje.

  48. #148
    n.grace avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Postovi
    4,993

    Početno

    Citiraj krumpiric prvotno napisa Vidi poruku
    Starozavjetne iliti izvorne zapovjedi su još strože i vjerujem da su neke neprihvatljive vjerniku danas, npr. dio druge zapovijedi: Kažnjavam grijeh otaca - onih koji me mrze - na djeci do trećeg i četvrtog koljena
    KC je maknula i zapovijed o suboti kao obaveznom danu odmora (na stranu što ne poštuju ni nedjelju jerbo šljakeri na HBK mogu gradit 24/7)
    Tako da je TUMAČENJE vrlo važan element.
    I onu o idolopoklonstvu.

  49. #149
    mujica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    5,968

    Početno

    Nije to prijevod.
    Jednostavno pokušavam shvatiti značenje rečenice Ja sam Gospodin, Bog tvoj, nemoj imati drugih bogova uz mene!

    Ne znam je li ovdje itko uopće prihvaća da je Bog Kristov Otac? Od Njega poslan na Zemlju? Meni se čini kao da ne?
    Kao da je totalno nebitan lik u cijeloj priči.
    Hm... i što kad ne bismo vjerovali?
    Bili bismo židovi je li to jako loše?

    Ili da to želimo vjerovati ali nam je jako teško vjerovati? Bismo li imali pravo deklarirati se kao krščani i katolici?

    Zakaj ne postaviš neko lakše pitanje?
    Npr. vjerujemo li da će jahači apokalipse dojahati na konjima? Ne vjerujem.
    Vjerujem li da anđeli imaju krila? Ne vjerujem.
    A opet mislim da vjerujem u Boga.

  50. #150
    mujica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    5,968

    Početno

    Citiraj krumpiric prvotno napisa Vidi poruku
    Starozavjetne iliti izvorne zapovjedi su još strože i vjerujem da su neke neprihvatljive vjerniku danas, npr. dio druge zapovijedi: Kažnjavam grijeh otaca - onih koji me mrze - na djeci do trećeg i četvrtog koljena
    .
    ali, nastavak te rečenice je... ali iskazujem čvrstu (nepokolebljivu) ljubav do tisućite generacije onih koji me ljube i poštuju moje zapovijedi.
    I kaj sad... ako su moji roditelji bili dobri vjernici i poštivali Božje zapovijedi, a ja griješim?
    Hoćemo li moja djeca, unuci i ja biti kažnjeni zbog mojih grijeha, ili ćemo biti blagoslovljeni zbog dobrote mojih roditelja?

    (ovo je samo u prilog tvrdnji da se tumačenje Biblije mijenja s vremenom i da vjerojatno niti jedno tumačenje nije ono jedino ispravno)
    Posljednje uređivanje od mujica : 27.03.2011. at 23:14

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •